Parkeren is kernpunt in Goes PZC PZC Zodra mijn pieper ging, was ik weg Manoeuvre ambulancedienst verrast partijen Hogeschool Zeeland geeft computers weg Besloten vergadering politiek Reimerswaal over VROM-rapport zeeland 11 Brand in koelschip Jebat over binnenstad komt steeds op punt van bereikbaarheid uit Feestelijk ifscheid van lirecteur AZC Hedenesse Duizenden op de bon Statenvragen over mestbeleid Bromfietser breekt been in Goes Casino spant kort geding aan Gospelgroep viert jubileum donderdag 28 oktober 1999 doorCrisSohier VLISSINGEN - De Hoge school Zeeland (HZ) heeft woensdag een groot aantal computers weggegeven. De ho geschool verving ruim drie honderd apparaten omdat ze te oud zijn voor gebruik door stu denten. Zo'n 120 van die computers zijn voor de Zeeuwse basis- scholen, het asielzoekerscen trum in Middelburg en de Cli ëntenraad Middelburg nog wel geschikt. ,,ln principe is er niets mis met deze computers", vertelt E. van der Heijden van de HZ. „Maar hier op de hogeschool wordt nogal wat gevraagd van de computers die we gebruiken. We sluiten ze aan op een net werk en er moeten grote, inge wikkelde programma's vlot op kunnen draaien. Bovendien moeten alle studenten met de computers werken, maar de ene student wil de computer weer voor een heel ander doel eind gebruiken dan de ander. Dat konden deze computers niet meer goed aan." De HZ besloot de overbodige pc's te verdelen. Een aantal ging naar het Middelburgse asielzoekerscentrum en een aantal naar de Cliëntenraad van de gemeente Middelburg. Het grootste deel was bestemd voor basisscholen door heel Zeeland. De hogeschool had alle basis scholen aangeschreven met de mededeling dat de snelste reac ties in aanmerking kwamen voor een computer. Dat lieten de scholen zich geen twee keer zeggen. Van der Heijden: „155 Basisscholen vroegen binnen een paar dagen om in totaal duizend computers. Daarom is besloten een willekeurige se lectie uit te voeren, gebaseerd op de geografische ligging van de scholen." Rolf Bosboom DES - Het aantrekkelijker aken van de Goese binnenstad ui niet los worden gezien van et oplossen van het parkeer- robleem. Dat bleek woensdag- vond keer op keer tijdens een ebat in Goes, georganiseerd oor stichting Het Zeeuwse Ge- over de aanpak van het We doen net even of we geen arkeerprobleem hebben", zei :ethouder C. R. M. M. Linssen an het begin van de avond, jaar dat ging er bij de aanwezi- en niet in. Steeds weer kwam aar voren dat een aantrekkelij- binnenstad bovenal goed be- moet zijn. erkende uiteindelijk et probleem en wees erop dat e politiek daar 'volop mee be- ig'is. „We moeten meercapaci- ïit maken in de schil van de innenstad" - en dan bij voor- in parkeergarages. „Dat vele miljoenen en we red- dat niet zonder geld van de odernemers via het heffen van R. Berks van de On- iernemers Organisatie Goes OOG) gaf aan dat winkeliers ias echt willen meebetalen aan Ie verbetering van de binnen- als het parkeerprobleem vordt opgelost. Linssen sprak van onderhandelen als koopman: voor elk offer dat ondernemers moeten bren- zouden er zoveel plaatsen tunnen bijkomen. Weinig hart jinssen rekent op een aanzien- offer voor zijn plannen, die leiden tot een 'open van eerste kwa zonder een wildgroei aan hinderlijke uitstallin- GROEDE - Directeur J. Sanders van asielzoekerscentrum (AZC) Hedenesse in Cadzand heeft ivoensdag een afscheidsreceptie in de Lutherse kerk in Sanders (60) is ruim een jaar verbonden geweest aan het AZC enzalper 1 januari 2000 worden opgevolgd door regio-directeur C. Wiessner. De dag begon al feestelijk toen Sanders een bel luidde en de van AZC-basis- De Horizon naar buiten rennen en haar twee boeken met tekeningen over Ook werden ballon opgelaten. Een aantal be woners heeft daarna Sanders oog toegesproken en bedankt voor de bewezen diensten. De receptie werd voortgezet in de Lutherse kerk en werd druk be zocht. Sanders zal na een vakantie in eind november de lopen de zaken op het centrum gaan afronden om ze over te dragen aan haar opvolger. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl gen en lelijke panden. De wet houder mopperde vooral op de grootwinkelbedrijven, die vaak weinig hart voor de stad tonen en ervoor zorgen dat binnenste den 'verblokkerd' raken en er steeds meer panden met een 'Zeeman-uitstraling' komen. Goes kan veel opsteken van bij voorbeeld Breda, waar de bin nenstad de afgelopen jaren op nieuw is ingericht. Volgens A W. Hartman, directeur stadsont wikkeling bij de gemeente Bre da, zijn de resultaten hoopge vend. De lelijke rolluiken, de uitstallingen op straat en de schreeuwende reclames ver dwijnen geleidelijk uit het straatbeeld, vooral dankzij de noodzakelijke strenge contro les. Er zijn ook diverse parkeer garages gekomen. Van het geld dat de gemeente Breda aan de binnenstad heeft besteed, komt een kwart uit de zak van de ondernemers. Vol gens Hartman, die veel nadruk legde op het belang van goede communicatie met de winke liers, is dat zonder veel tegen stand gebeurd. De ondernemers zien er nu ook wat voor terug: de bestedingen van de consument zijn gestegen. „Er is voor hon derden miljoenen geïnvesteerd in de binnenstad, maar dat heeft een veelvoud opgeleverd aldus Hartman. Onleefbaar Linssens vergelijkbare ideeën moeten op korte termijn uit monden in een Masterplan voor de Goese binnenstad. Een van de pijlers daarvan is het wonen in het centrum. Vanuit het pu bliek kwamen echter verschil lende reacties van bewoners die zeiden dat de binnenstad - on der meer door overlast van uit gaanspubliek, cafélawaai en lichtreclames - onleefbaar dreigt te worden. „Ik moet ei genlijk vluchten van februari tot november", zei een bewoon ster van de Korte Kerkstraat. Ondernemer S. de Witte uit de Klokstraat, zelf inmiddels ver huisd uit de binnenstad, be greep niet waarom er zo nodig iets moet veranderen. Hij be stempelde de ideeën van Linssen als 'nostalgisch' en 'Ef- teling-achtig', terwijl het cen trum in zijn beleving al 'gezellig en bruisend' genoeg is. „Ik ben tevreden. De binnenstad klopt als een hart. Daar moet je niet al te veel aan verspijkeren." De Witte had slechts één wens. Inderdaad: meer parkeerruim te. En dat leverde het enige spontane applaus van de avond op. door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - De juridische truc die ambulance dienst Delta Noord tevoorschijn heeft getoverd om toch op Tho- len te kunnen blijven rijden, heeft de betrokkenen compleet verrast. De provincie Noord- Brabant, die gaat over de ver gunning voor het ziekenvervoer op Tholen, beraadt zich evenals de provincie Zeeland op de con sequenties. Delta Noord ontstond een jaar geleden doordat de ambulance diensten van Tholen en Goeree- Overflakkee fuseerden. Later bleek dat toen de Thoolse ambu lancedienst in 1988 het zieken vervoer overnam van het Rode Kruis, vergeten is de vervoers- vergunning over te schrijven. Daardoor beschikt Delta Noord formeel ook niet over een ver gunning. De provincie Noord-Brabant heeft daarom besloten de ver gunning open te stellen. Er zijn Advertentie drie kandidaten: Delta Noord, ambulancedienst De Bevelan- den en het Streekgewest Weste lijk Noord-Brabant. De ge meente Tholen heeft geadviseerd voor Delta Noord te kiezen; de provincie Zeeland beveelt De Bevelanden aan. GS van Noord-Brabant nemen over twee a drie weken een besluit. Aandelen In alle stilte heeft Delta Noord, zo bleek dinsdag, de afgelopen maanden aan een alternatieve oplossing gewerkt. Uiteindelijk heeft het Rode Kruis, dat nog steeds over de vergunning be schikte, een BV opgericht: Am- bu Tholen. Die BV heeft de ver gunning overgenomen en vervolgens zijn alle aandelen overgedragen aan Delta Noord. Volgens de ambulancedienst is daarmee de lopende vergun ningprocedure overbodig ge worden. De provincie Noord-Brabant, die woensdagochtend op de hoogte werd gesteld van de ma noeuvre van Delta Noord, rea- geert terughoudend op de laat ste ontwikkelingen. „We zijn de juridische aspecten aan het be kijken" zegt een woordvoerster, die verder niet meer kwijt wil dan dat de provincie vasthoudt aan de procedure voor de ver gunning. M. Trimpe van de pro vincie Zeeland vermoedde wel dat er iets gaande was, maar is ook zeer verrast door wat Delta Noord nu uit de hoge hoed to vert. „Dit is wel een bijzondere actie. Daar wordt bij ons intern naar gekeken. We moeten ons er goed op beraden." Trimpe betwijfelt wel of de ver gunning die Delta Noord nu claimt wel rechtsgeldig is. GS van Noord-Brabant hebben in een eerder stadium, op basis van juridisch advies, gezegd dat de oorspronkelijke vergunning van het Rode Kruis is vervallen. „Maar die vraag is nooit aan een rechter voorgelegd." Commandant Allewijn uit Krabbendijke zegt brandweer vaarwel Vorm in Ruimte Willem van Doorn Binnenhuisarchitectuur Markt 51' 4331 LK Middelburg Tel.: (0118) 88 68 32 Fax.: (0118) 88 68 52 door Jurriaan de Reu KRABBENDIJKE - Comman dant Jan Allewijn uit Krabbendijke houdt het na eenendertig jaar gezien bij de brandweer in zijn woonplaats. Met zijn vijfenvijftig jaar heeft hij de leeftijd bereikt voor het Functioneel Leeftijds Ontslag (FLO). Op zaterdagmiddag 6 november neemt Allewijn officieel afscheid van het brandweerkorps Krabbendij ke. „Ik heb altijd gezegd dat ik op mijn vijfenvijftigste zou stop pen", zegt Allewijn. „Er zijn wel brandweermannen die na die leeftijd nog doorgaan, maar voor mij is het punt nu gekomen om ermee op te hou den." De commandant weet niet goed wat hij zich bij een leven zonder de brandweer voor moet stellen. „Ik weet nog niet waar ik aan toe ben. Na ja renlang veel tijd in de brand weer te hebben gestoken, zal het wel vreemd zijn om er niks meer mee te maken te hebben. Waarschijnlijk ga ik het wel missen. Jan Allewijn: „Vroeger was de brandweer een hobby." foto Willem Mieras Allewijn sloot zich in juni 1968 aan bij de brandweer in Krab bendijke. „Iemand die stopte bij het brandweerkorps vroeg destijds aan mij of ik niet bij de brandweer wilde komen"ver telt hij. Het omgaan met een groep mensen en het feit dat je wat kan betekenen voor je me demens trok me wel aan. Ik heb me toen aangemeld en sinsdien ben ik er gebleven." Zeventien jaar later werd Al lewijn benoemd tot comman dant van het korps. In zijn lange periode bij de brandweer heeft Allewijn veel zien veranderen. „Vroeger was het een hobby. Tegenwoordig is het veel meer dan dat. Er worden nu hogere eisen aan je gesteld." Vooral de opleiding is volgens hem erg veranderd. „Ik ben nog commandant ge worden met een diploma hoofdbrandwacht op zak. Nu heb je veel meer cursussen no dig om door te stromen binnen te brandweer. Om comman dant te zijn, moet je tegen woordig het diploma brand meester hebben gehaald." Allewijn moest in de eenen dertig jaar dat hij bij de brand weer zit gemiddeld zo'n tien keer per jaar uitrukken. Hier bij was het altijd de vraag wat hem te wachten stond. „Zodra mijn pieper ging, was ik weg. Vooraf belde ik altijd wel even over hoe of wat, maar je wist nooit waar je voor kwam te staan." Omdat hij er zo lang bij be trokken is geweest, zal Alle wijn nooit helemaal afscheid nemen van het brandweer korps. „Ik loop er waarschijn lijk nog wel eens binnen. Ik heb te lang bij de brandweer gezeten om dat niet te doen, maar ik zal er zeker niet de deur plat gaan lopen." VLISSINGEN - In het dok van reparatiewerf Scheldepoort is dinsdagavond even na tienen brand ontstaan op het Portuge se koelschip Amer Himalaya. De brand ontstond toen bij het losbranden van een stalen wand achtergebleven olie in de brandstoftank vlam vatte. De brandweer van het stadsgewest en de bedrijfsbrandweer van De Schelde en Pechiney zetten de tank vol schuim en koelden de tankinstallatie. MIDDELBURG - Tussen 18 en 24 oktober zijn weer duizenden automobilisten en motorrijders betrapt op ver keersovertredingen. Op de routes Goes-Grevelingendam en Vrouwenpolder-Schouwen-Duiveland werden 3542 bestuur ders bekeurd voor te hard rijden. Op Walcheren waren dat er 644, op Tholen 113, in West-Zeeuws-Vlaanderen 668 en in Oost-Zeeuws-Vlaanderen werden 809 mensen betrapt op te snel en/of door het rode licht rijden. Op Schouwen-Duiveland werden nog eens 365 bestuurders gesnapt door een camera die zowel rood-licht- als snelheids overtredingen registreerd. Verder werden er verspreid over de provincie nog bekeuringen uitgedeeld voor het niet-dragen van gordel of helm. MIDDELBURG - De CDA-fractie in de Provinciale Staten vreest dat het mestbeleid van minister Brinkhorst van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij teveel ruimte biedt voor de vestiging van intensieve veehouderij in Zeeland. De fractie maakt die zorg kenbaar in vragen aan het dagelijks bestuur van de provincie. De CDA-statenleden J. Ramondt en J. van de Merbel wijzen Gedeputeerde Staten erop dat in november van het vorig jaar het Zeeuwse streekplan werd herzien om de komst van intensieve veehouderij naar Zeeland af te remmen. Die herziening was mede gebaseerd op de Wet Herstructure ring Varkenshouderijwaarin werd vastgelegd dat schone ge bieden schoon zouden moeten blijven. Nu die wet nog niet in uitvoering is doordat de rechter een spaak in het wiel heeft ge stoken, heeft de minister, ter doorvoering van de gewenste sa nering, aanvullende mestplannen voorbereid. Daarin wordt niet meer gerept over schone gebieden die schoon moeten blij ven. De CDA-fractie wil weten of dat gevolgen heeft voor Zeeland. GOES - Een zeventienjarige bx-omfietser uit de gemeente Ka- pelle liep woensdagmorgen een beenbreuk op bij een aanrij ding in Goes. De bromfietser werd rond kwart voor twaalf in de Wulfaert- straat ter hoogte van het NS-station aangereden door een 72- jarige automobilist uit Goes. Deze wilde afslaan om het Sta tionsplein op te rijden. Hi] zag hierbij de jongen, die op het fietspad reed, over het hoofd. De bromfietser werd overge bracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. CLINGE - De vereniging Casino Clinge spant een kort geding aan tegen de gemeente Hulst. De vereniging wil het meubilair terug dat dinsdag op last van de gemeente in beslag werd ge nomen. Het bestuur vindt dat het casino als besloten club zijn activiteiten moet kunnen voortzetten. Burgemeester en wet houders heeft op verkeerde gronden bestuursdwang toege past, meent de advocaat van de casinovereniging, R. Nobus. „Zowel bij het sluiten van het café, waar het casino onderdak had gevonden, als bij de inbeslagname van de goederen wordt uitgegaan van de veronderstelling dat het casino voor over last in het dorp zorgt. Die overlast is er echter gewoon niet." Gevels in de Korte Kerkstraat; de gemeente Goes wil de binnenstad nog aantrekkelijker maken, bewoners vinden juist dat door overlast het centrum onleefbaar dreigt te wor den. De Thoolse wethouder I. C. Moeiiand noemt de actie van Delta Noord een 'complete ver rassing', al zegt hij de conse quenties ervan niet te kunnen beoordelen. „Hiermee hebben ze de zaak wel getruukt." Moer land betreurt het wel dat de am bulancedienst niet de moeite heeft genomen 'de gemeente waarmee ze al jaren praten' in te lichten. „Ik was toch graag hier van op de hoogte geweest." Directeur G. D. Diepstraten van Delta Noord wil in dit stadium niet op de zaak ingaan. „Wij onthouden ons voorlopig van elk commentaar." door Inqrid Huibers KRUININGEN - Burgemeester en wethouders vergaderden woensdagavond achter geslo ten deuren met politiek Rei merswaal over de commotie rond het rapport van de inspec ties van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM). 'De klokjes gelijkzetten', geeft burgemeester A Verbree als re den voor de bijeenkomst met de leden van de commissie wonen en milieu en de voorzitters van de verschillende raadsfracties. „Het gaat vooral om feitelijke informatie. Politieke oordelen komen pas later aan de orde", zegt hijWe gaan eerst eens on gestructureerd met elkaar te praten." Verstandig En dat is 'heel verstandig', meent het overgrote deel van de fractievoorzitters. „We moeten zien te voorkomen dat partijen de confrontatie zoeken", vindt P. A Koeman (CDA). „Dat zou de zaak opnieuw op scherp zet ten met als gevolg dat iedereen weer in de loopgraven duikt." Op die lijn zit ook M. Weststrate (Bewoners Belangen Reimers waal). ,,In plaats van rollebol lend over de vloer te gaan, moe ten we zien dat we samen de schouders eronder krijgen", meent hij. I. Vogelaar (WD) - 'samen een strategie bepalen' - F. van de Water (PvdA) - 'kijken hoe we verder willen gaan' - en A van Stee (SGP) - 'eerst met elkander de zaak uitpraten' - willen de bijeenkomst vooral gebruiken om een gezamenlijke koers te kiezen. Donderdag 4 november wordt er in het openbaar over de kwes tie gesproken. Die bijeenkomst vindt plaats op het gemeente huis en begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - De Gospel groep Foundation en het combo Second Chance bestaan dit jaar tien jaar. Zij vieren hun 10-jarig jubileum op zaterdag 6 novem ber in de Hofpleinkerk te Mid delburg en op zaterdag 20 no vember in de Maranathakerk in Goes. De avond staat in het teken van toneel, zang en muziek. Foun dation presenteert op de vierin gen ook hun nieuwe cd. Beide avonden beginnen om 19.30 uur. De opbrenst van de collecte wordt geschonken aan het Ro nald McDonald Kinderfonds. or^ ojy, JJL Konmar koffie Mild Rijk 'Milde koffie met een rijke smaak en een geurig aroma. Voordeelpak, 2 x 250 gram van 5.89 voor dit, KQnMar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35