oordeel over zorg Arduin Jeugd negeert spoorbomen Extra geld voor hulp schoolverlaters Ombudsman tikt politie op vingers Nieuw leven voor vlag Bru Bouw tunnel levert veiligheidsles op KB O wil over dijken blijven fietsen Herfstsluier Auto Huren? zeeuwée almanak Voer Verhoudingen volgens inspectie ernstig verstoord Toeristentol losse flodder door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De Nationale Ombudsman heeft de politie in Terneuzen op de vingers getikt. De politie heeft te weinig ge daan voor een Terneuzenaar die al jaren een conflict heeft met zijn buurman. Een klacht van de Terneuzenaar over dezelfde zaak is volgens de ombudsman veel te lang bij de regiopolitie blijven liggen. De Terneuzense politie heeft volgens de ombudsman ten on rechte geen sporenonderzoek ingesteld, nadat de Terneuze naar aangifte had gedaan van vernielingen aan onder meer zijn huis en een van zijn auto's. De politie heeft wel onderzoek ingesteld nadat de Terneuze naar (die een autosloperij heeft) aangifte had gedaan van be dreiging door zij n buurmanD ie zou hem met de dood hebben be dreigd. Dat het onderzoek niets opleverde, kan de politie onmo gelijk worden verweten, vindt de ombudsman. Het was het woord van de bedreigde Terneu zenaar tegen de ontkenning van zijn buurman. Klacht Vóór de Terneuzenaar zijn toe vlucht zocht tot de Nationale Ombudsman, diende hij eerst een klacht in bij de politie Zee land. De klacht had dezelfde strekking als die bij de Ombuds man: 'de politie onderneemt te weinig'. Acht maanden heeft de Terneuzenaar moeten wachten op het antwoord, waarin hij overigens in het gelijk werd ge steld. De ombudsman vindt het onbehoorlijk dat iemand zo lang op een reactie moet wach ten. De regiopolitie moet haar klachtenregeling zo aanpassen dat dit niet meer voorkomt, vindt de ombudsman. (Advertentie) U huurt al een Audi A3 vanaf ƒ99,- perdag (incl. b.l.w. en 100 km. vrij) MIT® POPPE VERHUUR Tel.: 0118 424050 De Bruse vlag wappert als het aan de Stichting Festiviteiten Bruinisse ligt in de toekomst weer van vele schepen en panden. foto Janne Wolterbeek Dubbel ongeluk motorrijder WEUWERKERK - Een 32-jari- ge man uit Zonnemaire raakte Woensdagavond betrokken bij Iwce ongelukken. Rond half negen viel de man met zijn motor op de Loensweg in Nieuwer kerk. Hij kwam in een sloot terecht, klom daar weer uit en liep in de richting van Nieu- Een 28-jarige auto mobilist uit Nieuwerkerk die over de Loensweg naderde, reed hem vervolgens aan. De be stuurder had de voetganger, die geheel onder de donkere mod der zat, niet opgemerkt. Een plaatselijke arts verwees het slachtoffer door naar het Oosterscheldeziekenhuis voor nadere controle. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Bij grote pro jecten zoals de Westerschel- detunnel moeten veilig heidsmaatregelen direct in de ontwerpfase worden mee genomen. Die les heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken getrokken uit de vei ligheidsdiscussie die alweer een paar jaar geleden ont stond over de Westerschelde- tunnel. Het 'veiligheidsdenken' bij de Westerscheldetunnel is, verklaarde staatssecretaris G. de Vries van Binnenlandse Zaken woensdag in de Twee de Kamer, 'vrij laat een rol gaan spelen'. „En dat is niet goed geweest", stelde hij. „Het ontwerp was al vrijwel klaar, toen bleek dat de vluchtgangen te ver uit el kaar lagen." Tegen behoorlijke extra kos ten,ruim 150 miljoen gulden, is toen besloten om de 250 meter vluchtgangen te ma ken in plaats van om de 500 meter. De vluchtgangen ko men tussen de twee kokers van de tunnel, waardoor mensen bij een calamiteit naar een veilige koker kun nen lopen. De ministeries van Binnen landse Zaken en Verkeer en Waterstaat hebben deze vrij dure les ter harte genomen, aldus De Vries. Of en welke veiligheidsmaatregelen noodzakelijk zijn, wordt bij grote projecten voortaan di rect in de ontwerpfase mee genomen. En het Centrum voor Ondergronds Bouwen is gevraagd veiligheidsnormen op te stellen voor onder grondse parkeergarages en winkelcentra. door Piet Kleemans BRUINISSE - Wat de Stichting Festiviteiten Bruinisse (SFB) betreft kan op feestdagen in 'Republiek Bru' naast de natio nale driekleur ook de originele Bruse vlag in top. Binnenkort is het betreffende dundoek te koop in het vissersdorp. De Bruenaars hebben er nooit een geheim van gemaakt dat wat hen betreft de zelfstandige gemeente Bruinisse niet hoefde te worden opgeheven. Ze onder namen onder de bezielende lei ding van toemnalig burgemees ter A Vogelaar zelfs een heuse kruistocht per bus naar Middel burg waar de provinciale be- stuurderen werden vergast op een in onvervalst dialect gezon gen Bru's volkslied en een met vele handtekeningen gesierde petitie. Het protest mocht niet baten. De gemeente Bruinisse ging op in de gemeente Schouwen-Dui- veland, maar dat ging geenszins ten koste van de eigen identiteit van wat andere eilandbewoners wel gekscherend de Republiek Bru noemen. De Bruenaars zijn trots op hun dorp en komen daar graag vooruit. Met dat gegeven in het achter hoofd groeide in SFB-gelederen het plan om de aloude Bruse vlag nieuw leven in te blazen. Niet. in de laatste plaats om SFB-evenementen een nog uit bundiger aanzien te geven. „Het zal een feestelijk gezicht zijn als de hele vloot tijdens de visserij- dagen onze zo dierbare vlag voerde van de oude gemeente", schildert de SFB iri een persbe richt het door haar gewenste toekomstbeeld. De SFB hoopt dat de Bruse vlag niet alleen op de mosselkotters zal prijken, maar ook de gevels van Bruse middenstanders gaat sieren. Om het ook voor particu lieren aantrekkelijk te maken om uiting te geven aan hun lief de voor Bruinisse biedt de SFB de vlag met het Bruse gemeente wapen aan in twee uitvoerin gen: een prijzige grote en een wat goedkopere kleinere. SFB- secretaris P. Janssen is optimis tisch over de verkoopkansen: „Wij denken dat er veel animo voor is." door Jacques Cats MIDDELBURG - De jeugd negeert massaal gesloten spoorbomen en rode lichten ter aankondiging van een na derende trein. Een controle bij de spoorwegovergang in Middelburg leverde woens dag 91 verbalen op. „Het is dweilen met de kraan open", verzucht brigadier Peet Smit van de spoorwegpolitie. „Ze doen maar een houtje." Er ontstonden tijdens de ac tie in samenwerking met het Zeeuwse korps extra gevaar lijke situaties. De bemanning van een aan de ene kant van de spoorbomen opgestelde onopvallende politiewagen signaleerde bromfietsers en fietsers, die in de fout gingen. Aan de andere zijde stond een wel duidelijk als surveil lancewagen herkenbare auto klaar om de overtreders op te vangen. Om aan een bekeuring te ont komen maakten sommige fietsers en bromfietsers rechtsomkeert, midden op de gesloten overgang en in het zicht van een naderende trein. Volgens brigadier Smit wordt de snelheid waarmee treinen bij de overgang kun nen komen, onderschat. De meeste overtredingen vinden plaats bij de grote steden en bij overgangen waarvan veel scholieren gebruik maken. Smit noemt het extra zorg wekkend dat de scholieren jongere kinderen die nog maar net alleen naar school gaan en weinig inzicht in het verkeer hebben meetrekken in hun gevaarlijke gedragin gen. Machinisten De overtreders staan er abso luut niet bij stil hoezeer zij met het negeren van rode lichten en spoorbomen trein bestuurders de stuipen op het lijf kunnen jagen. Smit: „Zo'n man krijgt de schrik van zijn leven. Hij zit in een stuk ijzer dat bij een snelheid van 120 km per uur pas na vijf- tot zevenhonderd meter tot stilstand komt. Als er iets ergs gebeurt moeten sommi ge machinisten weken van een trein af omdat ze hun werk niet meer aandurven'. De spoorwegpolitie gaat in samenwerking met de Zeeuwse collega's twee tot drie keer per maand langs de Zeeuwse lijn controleren. Wanneer de indruk bestaat dat veel leerlingen van een bepaalde school tot de over treders behoren, worden daar voorlichtingsbijeen komsten georganiseerd. Die Schouwse staat niet be kend om haar kookkunsten. Haar partner eet de door haar verzorgde maaltijden alleen op als hij zeker weet dat alle ingrediënten uit blik komen. Dat leidde onlangs nog tot huiselijke spanningen toen ze het dappere besluit had ge nomen om wat prei uit de moestuin te halen. De prei ivas tijdelijk apart gelegd in de schuur. Precies één dag, want daarna had haar part ner de groente argwanend weggegooid. Verse groenten komen immers zelden voor op hun menukaart. Bij de Chinees en snack- kraam om de hoek is ze vaste klant; bij de groentenman is ze een onbekende. Onlangs kwam daar echter verande ring in. Trots stapte ze op haar werk binnen met een flinke hoeveelheid andijvie en enkele kroppen sla. Tij dens de lunchpauze had ze op de weekmarkt haar slag ge slagen. De collega's keken verrast op. Zou ze eindelijk aan het koken slaan? Drong eindelijk het besef door dat verse groenten goed zijn voor de gezondheid „Nee, hoor", hielp ze haar collega's uit de droom. „Het is voor de kippen." _PZC zeeland donderdag 28 oktober 1999 Barend Pelgrim - De Katholieke van Ouderen (KBO) wil de zeedij- n in Zeeland open houden voor fiet- rs en wandelaars. ■KBO Zeeland maakte dat deze week op een algemene vergadering in De ouderenbond is het niet eens met milieuverenigingen die de dijken vrij van mensen willen zien, ter bescherming van de vogelstand. KBO-voorzitter H. Remijn-De Badts kaart de kwestie vandaag, donderdag, aan in het Provinciaal Overlegorgaan Samenwerkingsverband Ouderen Zee land (POSO). Zij zegt dat met name de senioren de dupe zijn wanneer de dij ken verboden terrein worden. „Oude ren hebben beweging nodig maar kun nen dit het beste doen op plaatsen waar dat veilig kan. Wij constateren dat deze dijken bij uitstek worden gebruikt door ouderen, daar kan veilig worden ge fietst en gewandeld in een mooie omge-. ving." Milieugroeperingen dringen bij de be heerders aan op mensenvrije dijken zo dat vogels niet worden gestoord. De KBO wil het probleem via het Klaver blad onder de aandacht brengen bij de waterschappen en Rijkswaterstaat. Remijn: „Het is onze bedoeling dat er een brief uitgaat namens alle bonden samen. Het zou jammer zijn als oude ren om deze redenen de toegang tot de dijken wordt ontzegd." jor Richard Hoving iArjan van Westen 0ES - De Inspectie voor de ezondheidszorg maakt zich ote zorgen over de verstoorde binnen de Ar- ïin-vestigingen in Goes en ierikzee. Op beide locaties ïigt de zorg voor verstande- jk gehandicapten in het nauw komen. De vakbond Nu'9I indt het oordeel van de inspec- e vernietigend en eist het ver- ek van directeur P. van den eemt. nlgens de Inspectie voor de Ge- jndheidszorg is 'de bodem be- ikt aan wat een verantwoorde eer van zorg kan worden ge- De communicatie tus- ouders van bewoners, mede erkers en directie van de eeuwse stichting voor gehan- icapten Arduin is ernstig ver- ;oord. De oorzaak ligt in de fu- e van de stichting Huize Den erg (Goes, Zierikzee) met Ar- uin in januari 1998, de invoe- van een nieuw zorgmodel de slechte voorlichting hier- door de directie van Ar- uin. Ie Inspectie voor de Gezond heidszorg heeft op verzoek van een groep verontruste ouders de zorg en sfeer op de locaties van Huize Den Berg onderzocht. In een voorlopig onderzoeksver slag stelt de inspectie dat ouders en personeel zich door de direc tie en het management van Ar duin tekort voelen gedaan. De noodzaak tot verandering wordt in hun ogen te sterk bena drukt. Onrust De invoering van een nieuwe manier van werken met ver standelijk gehandicapten ('mo del-Arduin') leidt tot onrust on der ouders en personeel. De voorlichting over de verande ringen is tekortgeschoten, stelt de inspectie vast. De sfeer in de Arduin-vestiging in Goes wordt als 'grimmig' omschreven. Op de locatie in Zierikzee, waar al met het 'model Arduin' wordt gewerkt, is de onvrede minder groot. Een groep verontruste ouders van verstandelijk gehandicap ten stuurde half september een brief aan de Tweede Kamer en staatssecretaris Vliegenthart (Volksgezondheid) over wan toestanden bij Arduin. In deze brief werd ook melding ge maakt van een tekort aan des kundig personeel. De inspectie heeft hiervoor geen bewijzen gevonden. „In absolute zin zijn er met betrekking tot de signa len geen bevindingen die tekort komingen in de kwalitatieve personele samenstelling sta ven." In het voorlopige onderzoeks rapport worden geen aanbeve lingen gedaan om de problemen op te lossen. Die volgen in het definitieve rapport dat binnen kort verschijnt. De vakbond voor verpleegkundigen Nu'91 wacht de aanbevelingen niet af en eist nu al het vertrek van Ar duin-directeur P. van den Bee- mt. Op een bijeenkomst in Goes stemden de leden van Nu'91 woensdagavond unaniem in met deze eis. De groep veront ruste ouders drong eerder al aan op het vertrek van Van Den Bee- mt. Werkvloer M. van Erp van Nu'91 vindt de gebrekkige communicatie die de inspectie aantoont het meest verontrustende. „Als er niet meer naar het personeel op de werkvloer wordt geluisterd, dan is de zorg direct in gevaar." Voor Van Erp is duidelijk dat Van de Beemt en de rest van het management hebben gefaald. Arduin-directeur Van den Bee mt wilde gisteravond niet rea geren op de eis van Nu'91. Het rapport van de inspectie geeft volgens hem duidelijk aan dat de zorg kan worden verbeterd in Huize Den Berg. „Maar dat is nou net de reden waarom het model-Arduin wordt inge voerd." De Arduin-directeur er kent dat de fusie tussen Den Berg en Arduin slecht is voorbe reid. De conclusie over het in zetten van ongekwalificeerd personeel noemt hij duidelijk. „Dat gebeurt dus niet." MIDDELBURG - De opmerkingen van de landelijke CDA-voorzit ter M. van Rij over de invoering van toeristentol op de Zeeuwse we gen is geen partijstandpunt. Dat heeft Van Rij tegen de vice-fractievoorzitter van het CDA in de Staten van Zeeland gezegdDe voorzitter stelde onlangs op een par tijbijeenkomst in Vlissingen dat Zeeland toeristen moet laten beta len voor het gebruik van de wegen. De Statenfractie zag niets in het plan en vroeg om opheldering. Volgens vice-fractievoorzitter J. Ramondt heeft de partijvoorzitter gezegd dat hij zijn opmerkingen op persoonlijke titel heeft gedaan en dat ze niet meer waren dan een 'losse flodder'Voor de Statenfractie is de kou uit de lucht na de tele fonische uitleg van Van Rij Buxus gestolen GOES - Bij een winkel aan de Paardenmarkt in Yerseke is dinsdagnacht een buxusboom- pje met pot gestolen. Deze wa ren samen 275 gulden waard. Van een 22-jarige Goesenaar werd woensdag op de Grote Markt een gsm ter waarde van 500 gulden gestolen. KAPELLE - Het weer biedt de laatste dagen vooral aanleidingtot strandwandeling of terrasbezoek, maar de natuur laat zich niet foppen. De bladeren verschieten van kleur en vallen. Niks nazomer, deze door klimop overwoekerde schuur in een Kapelse boomgaard heeft zich gewoon in de jaarlijkse herfstmodekleuren getooid. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeland krijgt volgend jaar aanzienlijk meer geld om voortijdige schoolver laters te helpen. Minister L. Hermans van Onderwijs heeft op aandrang van de Tweede Ka mer het budget voor dunbevolk te plattelandsgebieden als Zee land verhoogd. Zeeland krijgt bijna 700.000 gulden in plaats van de eerder toegezegde 337.000 gulden. Felle protesten tegen de verde ling van de financiële middelen voor voortijdige schoolverlaters hebben Hei-mans op andere ge dachten gebracht. Hij wilde aanvankelijk vrijwel al het geld ten goede laten komen aan vijf entwintig grote steden, waar de problemen met voortijdige schoolverlaters het grootst zijn. Vooral Walcheren dreigde te moeten bloeden. Daar draait een proefproject, waarvoor het ministerie dit jaar 240.000 gul den extra beschikbaar stelde. Dat bedrag zou als sneeuw voor de zon verdwijnen, als Hermans zijn plan had doorgevoerd. Er zou voor de hulp aan schoolver laters slechts 100.000 gulden overblijven, en dat terwijl het ministerie het Walcherse pro ject juist had geprezen als 'goed voorbeeld'. De Provinciale Onderwijsraad schaarde zich achter de Wal cherse protestactie, die door de gemeente Middelburg werd gecoördineerd. Want de proble men met schoolverlaters stape len zich ook in andere platte landsgebieden op, aldus de Onderwijsraad. Het is niet al leen een grote-stadsprobleem. Hermans heeft dat ter harte ge nomen. Om de dunbevolkte plattelandsgebieden tegemoet te komen, heeft hij besloten de grote steden minder te geven. Walcheren krijgt volgend jaar 227.379 gulden, de Oosterschel- de-regio 238.234 gulden (was 130.862 gulden) en Zeeuws- Vlaanderen 228.302 gulden (was 106.002 gulden). Elke regio krijgt twee ton waarmee ander halve arbeidsplaats kan worden gevuld; de rest van het geld is verdeeld op basis van onder meer het aantal inwoners en op leidingsniveau. Yasmina Allasl :an Pierre Rawie KERY Beeld Geluid in onze Brasserie vandaag vanaf 17.00 uur vegetarische verrassing Advertentie presenteert haar nieuwe boek 'De witte was' i.s.m. het Centrum voor internationale samenwerking (COS) zaterdag 30 oktober 13.30- 14.30 uur signeert zijn nieuwe kinderboek 'Voor altijd, amen' (het leven is ingewikkeld voor een meisje van 11 in de binnentuin dinsdag 2 november 20.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek de dichter liefde in de poëzie kaarten bij De Drvkkery 0118 -886870 vrijdag 29 oktober 16.00 - 17.00 uur vrijdag en zaterdag de gehele dag Verkiezing van het boek van het jaar breng uw stem uit in het stemhokje in De Drvkkerv 14.30- 16.30 uur de jazz-formatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33