Franse scepsis rundvlees blijft PZC Spreiden leerlingen helpt tegen ontstaan witte en zwarte scholen Alleen laag geschoolde bezit arbeidsethos Van Dam dreigde mei ontslag na zachte aanpak bij Lockheed Astmafonds verwacht weinig positiefs van geneesmiddelenplan feiten en meningen 2 Experts weten zeker dat Britse BSE-epidemie nog steeds woedt 28 oktober 1949 donderdag 28 oktober 1999 door Cees van Zweeden In een bosje bij Amiens, een stadje in Noord-Frankrijk, werd vorige week een stuk van een lijk gevonden. Uit welk li chaamsdeel de homp vlees was gesneden, kon niet direct wor den achterhaald. Maar de herkomst was duide lijk. Het vlees was verpakt in plasticfolie, waarop een prijs geplakt was. Het prijsje was van een supermarkt in Dover, het vlees van een rund. Van een Brits rund. Dertig politieagenten en andere functionarissen waren naar de plek van de vondst gesneld voor een onderzoek. Want dit stuk vlees, dat in Engeland legaal verkocht wordt, mocht in Frankrijk niet worden ver kocht. Toen de Europese Unie enkele weken geleden het embargo op Brits rundvlees ophief, weiger de Frankrijk als enige zijn gren zen weerte openen. Een golf van hysterie sloeg over Engeland, waar supermarkten begonnen hun schappen te zuiveren van camembert, wijn en mosterd. En de bevoegde Europees Commis saris, de Ier Byrne, dreigde de Fransen voor het Hof van Justi tie te slepen. In het tumult van een niet-ver- klaarde handelsoorlog tussen Groot-Brittannië en Frankrijk dreigt de waarheid het eerste slachtoffer te worden. Het Brit se standpunt werd genoegzaam voor het voetlicht gebracht, on der meer door een minister van Landbouw die met veel misbaar aankondigde geen Franse pro ducten meer te zullen nuttigen. De Franse argumenten daaren tegen gingen schuil in een zes honderd pagina's dik rapport, dat nu door wetenschappers van de Europese Unie onder de microscoop wordt gelegd. Le zing ervan zou menige liefheb ber van Brits rundvlees van de weeromstuit in vegetariër ver anderen. De Britse regering heeft de Europese Unie ervan overtuigd dat BSE, bekend als gekke-koeienziekte, goeddeels is uitgeroeid. Besmette koeien zijn gedood, de herkomst van runderen wordt voortaan gere gistreerd, en veevoeder met dierlijke resten behoort tot het verleden. Het wetenschappelijke comité dat de Franse regering advi seert, de Afssa, daarentegen be twijfelt of voldoende vooruit gang is geboekt. In Engeland zijn sinds 1990 ruim 175.000 ge vallen van BSE geconstateerd, zegt de Afssa, tegen 71 in Frank rijk. Maar wat erger is: er is wei nig dat erop wijst dat de epide mie afneemt. Volgens de Afssa werden tussen 1 januari en 20 augustus van dit jaar in gene zijde van het Ka naal 1298 gevallen van BSE ge constateerd, wat het totaal voor heel 1999 op zo'n drieduizend brengt. Dat aantal is maar iets lager dan in 1998, toen de teller op 3179 bleef steken. Een cijfer van drieduizend betekent dat op één miljoen runderen er 650 besmet zijn, tegen slechts 1,2 tot twee in Frankrijk. Ergo: de Brit ten hebben dit jaar 325 tot 541 De Britse supermarktketen Asda begroette eind juli reizigers in de terminal van Eurostar met gratis broodjes rundvlees. De Franse scepsis is er niet minder door geworden. foto EPA door Eelco van der Linden Bestaat het klassieke arbeidsethos nog in Nederland? Ziet iemand het werk nog als een plicht waaraan je moet voldoen om niet alleen de toorn van de baas maar ook die van God te vermijden? De Utrechtse so cioloog T.F.M ter Bogt deed onderzoek on der jongeren en concludeert dat alleen de laag opgeleiden nog in iets geloven dat lijkt op de strenge, calvinistische arbeidsmoraal. De socioloog, die zaterdag op het thema zal promoveren, ondervroeg 1916 jongeren van twaalf jaar en één van hun ouders. De helft van de jeugdigen kent een middelmatig ar- beids-ethos; bij een kwart is hetlaagtot zeer laag. Het resterende kwart, dat hoog tot zeer hoog scoort, is vooral afkomstig uit de lage re sociaal-economische klassen en heeft over het algemeen een laag opleidingsni veau. Hard werken „De houding die in deze groep overheerst, is dat arbeid een plicht is. Dus als je iets wilt bereiken, moet je er vooral hard voor wer ken", stelt Ter Bogt. Hij ontdekte ook dat deze groep traditioneel denkt en weinig to lerant van geest is. Ze geloven in de oude verdeling van mannen- en vrouwentaken en hebben moeite met buitenstaanders, min derheden en andersdenkenden. Jongeren uit de hogere sociale lagen geloven volgens Ter Bogt meer in waarden als zelf ontplooiing en goede sociale contacten en minder in geld verdienen en carrière maken. Jongeren die relatief veel vrijheid genieten in het gezin, blijken de hoogste arbeidsmo raal te ontwikkelen. Die neemt overigens wel wat af naarmate ze de veertien, vijftien jaar zijn gepasseerd. Religie heeft volgens de socioloog nauwe lijks invloed op de arbeidsmoraal. Als het al het geval is, dan komt het eerder voor bij ka tholieken dan bij protestanten. Ter Bogt concludeert zelfs dat de beroemde these van de socioloog Max Weber volgens welke de bloei van het (vroege) kapitalisme voor een belangrijk deel te danken is aan de strenge calvinstische arbeidsmoraal, voor de Ne derlanden niet opgaat.GPD maal zo veel nieuwe gevallen van BSE als de Fransen. De Fransen wijzen er voorts op dat sinds de publicatie van hun rapport een Schots onderzoek hen in het gelijk heeft gesteld. Professor David Carter, die de hersenen onderzocht van 3951 ogenschijnlijk gezonde runde ren, kwam tot een opmerkelijke conclusie. Bijna 0,5 procent van de dieren had BSE, ofwel één op tweehonderd (vijfduizend op een miljoen). Wat deze cijfers voor de Franse experts des te onrustbarender maakt, is dat het gaat om dieren waaraan geen 'dierlijk' veevoe der meer is verstrekt. Dat bete kent dat ze op een andere ma nier moeten zijn besmet, ofwel door him moeder, ofwel door an dere dieren in de kudde. Vooral dat laatste gegeven stemt de Fransen somber. Als de Schotse geleerde gelijk heeft, loopt in de helft van alle kudden in Groot- Brittannië een gekke koe rond. De Afssa verklaart zich in haar rapport niet tegen een opheffing van het embargo op Brits rund vlees, maar wel tegen een voor barige opheffing. Dat embargo werd in 1996 ingesteld, nadat de Britse regering had toegegeven dat mensen na het eten van be smet vlees de ziekte van Creutz- feldt-Jakob konden krijgen. Tijdbom Tot dusverre zijn 43 mensen aan die ziekte overleden, van wie 42 in Groot-Brittannië. Maar om dat de incubatietijd decennia kan belopen, weet niemand hoeveel mensen met een tijd bom in hun lichaam rondlopen. Een Britse expertprofessor Do naldson, schatte het uiteindelij ke aantal doden op 'enkele hon derden tot enkele miljoenen'. Omdat dezelfde incubatietijd ook voor de koeien geldt, valt moeilijk te zeggen of een dier gezond is. Maar volgens de Afs sa komt binnenkort een test be schikbaar waarmee kan worden vastgesteld of een rund besmet is. Waarom niet wachten met de opheffing van het embargo tot die test op de markt is? Het antwoord op die vraag ligt volgens de Franse specialisten voor de hand: de Britten zijn bang dat aan het licht zal komen dat de epidemie veel wijder is verbreid dat ze nu toe durven te geven. GPD door Koos van Wees Marcel van Dam diende in 1976 als staatssecretaris van Volkshuisvesting zijn ont slag in toen het kabinet weiger de prins Bernhard strafrechte lijk te laten vervolgen voor diens rol in de Lockheed-affai re. Pas na een persoonlijk huis bezoek van premier Joop den Uyl trok Van Dam zijn ontslag aanvraag weer in. Den Uyl overtuigde hem ervan dat zijn ontslag onbeheersbare gevolgen zou hebben en moge lijk zelfs tot een constitutionele crisis zou leiden. In 'De verbeelding aan de macht. Het kabinet-Den Uyl 1973-1977' laten de journalist Willem Breedveld van dagblad Trouw en de politicoloog Peter Bootsma de bewindslieden aan het woord die toen over het lot van prins Bernhard moesten be schikken. De prins had zich vol gens een onderzoek van de com- missie-Donner 'toegankelijk getoond voor onoorbare verlan gens en aanbiedingen'. Bern hard zou voor vliegtuigfabri kant Lockheed in ruil voor geld bij het kabinet hebben aange drongen op aanschaf van de Orion als patrouillevliegtuig voor de Koninklijke Marine. De commissie-Donner baseerde zich daarbij onder meer op een brief van Bernhard aan een Lockheed-functionaris, dat het 'after a hell of a lot of pushing and pulling' nu toch was gelukt de order voor Lockheed rond te krijgen. Verder was aan het licht gekomen dat Lockheed een be drag van 100.000 dollar had overgemaakt aan ene Victor Baarn. Vermoed werd dat dat Prins Bernhard was. Gevangenis Voor Van Dam was het onaan vaardbaar dat het kabinet geen strafvervolging wilde laten in stellen omdat dit mogelijk zou leiden tot het aftreden van ko ningin Juliana. „Ik heb tegen Den Uyl gezegd: ik vind dit zó bezopen. Als de directeur van de Rijksgebouwendienst hetzelfde zou flikken, zou hij niet alleen meteen ontslagen worden maar ook de gevangenis ingaan", al dus Van Dam in het boek. Na Van Dams ontslagaanvraag kwam Den Uyl bij hem thuis en haalde hem over toch aan ij blijven. „Je hebt moreel volkt men gelijk. Maar het gevolg vg je actie zal zijn dat er grote morele schade wordt toegt bracht. Want dan verzeilen in Nederland in een gevecht dij de emoties zo hoog zal doend lopen dat ervan gewone politjjj geen sprake meer zal zijn", Den Uyl bij die gelegenheid^ gens Van Dam. Oud-minister van Defend Henk Vredeling vertelt inM boek dat Bernhard hem soq rechtstreeks benaderde om vo? een bepaald vliegtuig te kiezel Niet alleen Lockheed, maaro-j vliegtuigfabrikant Northn?! zou zich van de diensten vanll prins hebben verzekerd. Zi werd Vredeling door Bernhsi ooit op paleis Soestdijk on% den. „Daar trof ik de grote bas van Northrop, Jones. Die wils een vliegtuig verkopen. Ikdack nog: wat moet ik daar nou mg die Bernhard is ook hartstiks gek dat hij me hier met die ver neerzet." Nieuwe poging Later ondernam de prins ee nieuwe poging, nu voor Loet heed. „Hij heeft me rond 19!; ook gebeld dat ik die Oris moest bestellen. Ik dacht: 'Zai bemoei je met je eigen zakes', want ik heb hem altijd eenzi gevonden, die Bernhard", aids Vredeling. Het kabinet besloot uiteindelijk als strafmaatregel prins Bern hard eervol te ontslaan uit s: zijn militaire functies. Hes werd tevens verzocht geen uni form meer te dragen. Op het moment dat Den Uyldk maatregelen bekend maaktebt vond Vredeling zich op verzoé van de premier in het bijzijn var de bevelhebbers van de krijg- machtonderdelen. Den Uyl was bang dat die een loyaliteitsver klaring jegens Bernhard zouder afleggen. Vredeling verklaart in het boei dat de legertop dat uiteindelijk niet deed, nadat hij ze had toe gesproken. Dat risico van loyaliteitsverklaring was er vol gens hem wel geweest. GPD 'De verbeelding aan de macht Het kabinet-Den Uyl 2973- 1977' door Willem Breedveld en Peter Bootsma. 344 pagina's; Uitgeverij SDU. Prijs: f 39,90. door Hans Leber Twee dagen is er op het hoofd kantoor van het Astmafonds in Leusden gestudeerd op de plannen van een commissie on der leiding van oud-minister van Sociale Zaken B. de Vries om de vergoeding van medicij nen te beperken. Veel positiefs is er niet te melden. „We onderschrijven de nood zaak van het beheersen van de geneesmiddelenkosten en vin den ook dat het veld en niet de overheid moet bepalen welke medicijnen worden vergoed. Maar bij die veldpartijen horen zeker de patiënten en de behan delaars", aldus mevrouw A Bö- gels van het Astmafonds. De maatschappelijke protesten te gen de plannen zullen zo hevig zijn, denkt Bögels, dat ze daar door nooit zullen worden uitge voerd. „De commissie stelt dat een pa tiënt kan kiezen welke verzeke raar hij neemt als hij ontevreden is over het pakket medicijnen dat zijn eigen verzekeraar ver goedt. Maar dat geldt alleen voor gezonde mensen. Voor zie ke mensen, zeker chronisch zie ken, geldt dat niet. Die komen vandaag de dag, als zij door een salarisverhoging buiten het zie kenfonds vallen, ook amper aan de bak. Dan wordt het al gauw de veel duurdere standaardpak ketpolis. Bijverzekeren is er al helemaal niet bij, terwijl bij voorbeeld hulp bij het stoppen met roken in die aanvullende pakketten zit. Daar kan een chronisch zieke alleen maar naar kijken." Naïef Bögels vraagt zich af of een ver zekeraar wel de geëigende partij is om de belangen van zieken te behartigen. „Het plan van de commissie De Vries is bijna grappig in zijn naïveteit. Wie vindt dat zijn verzekeraar niet de goede medicijnen vergoedt, kan daartegen in beroep, heet het. Maar chronisch en ernstig zieken gaan zo'n procedure niet aan. Bovendien spelen verzeke raars het op het scherpst van de snede, met dure advocaten. Dat is een gigantische drempel die een patiënt moet nemen. Boven dien: Van iedere regeling weten we dat die minder wordt ge bruikt dan gewenst. Dat geldt van de huursubsidie tot en met de bijzondere bijstand." Bögels schetst het beeld van een gezin waar vader en kind aan astma lijden. „Die man zit in het ziekenfonds maar gaat iets meer verdienen waardoor hij zich particulier moet laten verzeke ren. Hij en zijn dochtertje moe ten van de verzekeraar een stan daardpakketpolis nemen. In plaats van 100 gulden per maand kost zijn verzekering nu 750 gulden per maand. Dan is de hele loonsverhoging dus al weg. Dit zien we nu al vaak gebeu ren." „In 2003, als zijn dochtertje he lemaal is gewend aan een be paald inhalatie-apparaat, gaat het plan De Vries in. De premie van de vader gaat 50 gulden om laag. Mooi, denkt hij. Maar dan blijkt die inhalator van het dochtertje niet door zijn verze keraar te worden vergoed. En dat luistert nauw, want het is voor een astmapatiënt vaak een lange weg om met zo'n apparaat te kunnen werken. Doet iemand dat niet goed, dan heeft het me dicijn geen werking. Maar die verzekeraar vergoedt alleen een ander apparaat, van een ander merk. Die man heeft geen erva ring met beroepszaken en bo vendien geldt daarvoor een wachttijd van maanden door de drukte. Dus betaalt hij de inha lator van zijn dochter zolang zelf. Het lijkt overdreven, maar het is een reëel scenario. Dit soort gevallen gaan we krijgen." Eng Ernstig zou het helemaal wor den als het plan De Vries zou lei den tot 'Amerikaanse toestan den'. In de VS komt het voor dat artsen hun behandeling af laten hangen van de verzekeraar van de patiënt. „Omdat de ene verzekeraar dit middel vergoedt en de andere weer dat. Ze sluiten daar name lijk contracten af met de farma ceutische industrie. Kijk, dat is natuurlijk eng. Ik kan me ook niet voorstellen dat medici met deze manier van werken ak koord gaan. Maar net als de pa tiënt is ook de arts in de plannen van de commissie De Vries niet betrokken bij de keuze van het pakket medicijnen. Onbegrij pelijk. Wij zullen er alles aan doen om invloed te krijgen. Van wat De Vries nu op tafel heeft gelegd is niet veel bruikbaar. Ik denk dat maatschappelijke par tijen, artsen en patiëntenorga nisaties zo veel druk gaan uitoe fenen dat 't plan niet op deze manier uitgevoerd wordt." GPD Allochtone en autoch tone kinderen moeten beter verspreid worden over de basisscholen. De gemeente Amersfoort maakte deze week bekend dat ze hiertoe een 'verbin dingsofficier' in wil zet ten. Op deze manier moet een betere integratie van allochtonen tot stand ko men. In Tiel hebben de ba sisscholen in 1993 een convenant gesloten. Hier in werd verklaard dat vol ledige 'witte' of 'zwarte' scholen voorkomen moes ten worden. Het, systeem blijkt goed te werken. door Lot Folgerinq Knippen met een schaar, kleuren met krijtjes, plak ken met een prittstift. Het lijkt kinderspeelgoed dat in ieder ge zin voorkomt. Maar dat is niet zo. In veel Turkse en Marok kaanse gezinnen hebben ze niets op met dat nutteloze speel - gedoe dat in Nederland zoveel voorkomt. In Tiel kennen ze hun allochtone pappenheimers. Met de liefde voor hun kinderen is niets mis, maar dat is niet genoeg om soe pel het Nederlandse onderwijs systeem in te draaien. Zes jaar geleden sloeg Tiel een nieuwe weg in nadat een basis school in een oude wij k gedwon gen werd de deuren te sluiten. De school was zo 'zwart' gewor den dat er geen onderwijs meer mogelijk was. De leraren kon den hun leerlingen domweg niets meer bijbrengen. Dat stond het klimaat in de klassen niet meer toe. Nederlandse én allochtone ouders haalden hun kinderen weg. „Toen hebben we gezegd, dit nooit meer," zegt H. Zijlstra, voorzitter van de vereniging voor protestants-christelijk on derwijs. De handen werden in eengeslagen. Katholiek, open baar en protestants christelijk onderwijs sloten een convenant met de wethouder van onder wijs. Basisscholen moesten een af spiegeling gaan vormen van de bevolking in een wijk. En in geen enkel geval mocht het aan tal allochtone kinderen tot bo ven de vijftig procent stijgen. „Dit maximum is gesteld omdat allochtone leerlingen vaak een taal- en ontwikkelingsachter stand hebben. Handhaaf je het percentage niet, dan gaat de kwaliteit van je onderwijs er te veel op achteruit," zegt H. van Bockel, directeur van de protes tants-christelijke basisschool Prins Willem Alexander. In Tiel durfen ze de dingen bij de naam te noemen. Zijlstra: „Dat kan alleen maar omdat we door al het overleg, ook met allochto nen, begrip en respect voor el kaar hebben gekregen." Discriminatie Toch bleek twee jaar geleden het draagvlak voor het beleid van de gemeente en het basisonder wijs steeds meer af te brokkelen. Allochtone politieke leiders en ouders vonden het discrimine rend dat het beleid zich alleen richtte op hun buitenlandse kinderen en dat hun kinderen niet altijd geplaatst konden worden op de school 'om de hoek', terwijl dit bij Nederland se kinderen wel het geval is. Van Bockel legt uit dat dit laat ste misschien wel ervaren kan worden als discriminatie, maar dat er wel degelijk sprake is van een zeer bewuste keuze. „Wat we per se willen voorkomen is een zogenaamde 'witte vlucht', oftewel ouders die hun kinderen naar een andere school sturen omdat daar minder allochtone leerlingen zijn. Zo'n ontwikke ling is niet alleen op zich slecht, het zet ook onze percentages voor de aanname van allochto ne leerlingen onder druk." Om toch tegemoet te komen aan de kritiek gaat per 1 november een nieuw experiment van start. Het is met name gericht op het vroegtijdig begeleiden van ou ders bij het kiezen van een school. Het richt zich ook op de Nederlandse ouders. Als een kind tussen de twee en vier jaar is en de schoolkeuze aan de orde komt, wordt het gezin bezocht door een welzijnsmedewerker. Het streven is er op gericht dat de ambtenaar afkomstig is uit Feest in Spanje Generaal Franco is na een be zoek aan Portugal terugge keerd in Madrid. Voor de dic tator was zijn behouden terug keer aanleiding om een natio nale feestdag uit te roepen. Scholen en fabrieken hadden vrij en de hoofdstad was fees telijk versierd. Franco werd op het vliegveld opgewacht door het voltallige Spaanse kabi net. Oranjeselectie Piet Kraak van Stormvogels zal op 6 november het doel van Oranje verdedigen tegen Bel gië. De basis van het Neder lands elftal bestaat verder uit de verdedigers Van Bun (MW) en Schijven (EDO), de mid denvelders Van Schijndel (SW), Terlouw (Sparta) en De Vroet (Feyenoord) en de aan vallers Lenstra (Heerenveen), Schaap (Gooi), Roosenburg (Sneek), Timmer mans (AD0) en Clavan (ADO). Slager dood In Ter Apel in een huisslachter door zijn eigen schietmaskér gedood. Toen de man het ap paraat, bedoeld om te slachten varkens snel te doden, wilde controleren ging het plotseling af. In zorgwekkende toestand werd de man overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Groningen, waar hij la ter is overleden. 1 Tielse scholen mogen voor maximaal vijftig procent 'wit' of vijftig procent 'zwart' zijn. foto Sjoerd van Delden/ANP de eigen gemeenschap, die de taal spreekt en de gebruiken kent. Turkse vrouw Zo krijgt een Turkse familie een Turkse adviseur op bezoek of tenminste iemand die het Turks goed spreekt. „Uit het overleg bleek dat vrouwen in die cul tuur de schoolkeuze maken, dus de adviseur zal een vrouw zijn. Wat we duidelijk willen maken is dat 'de school om de hoek' niet de beste voor dat kind hoeft te zijn. Wellicht vindt het elders veel meer aansluiting of uitda ging." De bemoeienis van Tiel gaat zelfs zo ver dat er fietscur- sussen aan allochtone ouders worden gegeven. Een prima zet, meent Van Bockel. „Sommigen kunnen niet fietsen, laat staan met één kind voorop, en één ach terop. Als hun kind dan toch naar een verder weg gelegen school moet, kunnen ze dat op de fiets brengen." GPD Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax. (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc nl exploitatie: internet@pzc nl Bezorgklachten: Maandag t/m vrijdag tussen 7.30 en 18.00 uur en zaterdag tussen 8.00 en 12.00 uur 0800-0231231 of op de re- j giokantoren tijdens kantooruren (zie openingstijden). Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur- Tel. (0118)484000 Fax (0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00, franco per post 128,50; per maand 35.75; per jaar 372,50: franco per post 491,00, bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw), Postrek.nr3754316 t.n v. PZC ab.rek Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2