Robot brengt koeien nader tot de natuur Melken per computer Computer schuift de mens opzij Boodschappen doen via internet Wie ergert zich niet aan het mobieltje? Bits en bytes van de wieg tot het graf In het kantoortje in de boerderij staat het Alziend Oog. Daar, op een beeldscherm, wordt gemeld hoe het staat met de melkgift van Anna 24, Janny 97 en Grietje 12 en hun ze ventig collega's. Ook wordt geregistreerd of de runderen eni ge afwijking aan de spenen vertonen, hoe vaak ze zich voor joker hebben gemeld om te worden gemolken en op welke tijdstippen. Melkveehouder Cees van Wezel (47) en zijn vrouw Paula (44) in Krabbendijke boeren digitaal. Toen ze vier jaar gelden van Tilburg naar Zeeland kwamen, besloten ze tot de aanschaf van een melkrobot en daar hebben ze geen spijt van gekregen. Hij leven is er vrijer door geworden. En dat van de koeien? Die maken een rustige, welgedane indruk. In 19 7 8 begonnen de Van Wezels in Tilburg een melkveehouderij, die groeide tot 75 koeien. Ze moesten in 1995 wijken voor woningbouw en kregen voldoende voor hun grond en boerderij om op een redelijke manier elders iets op te zetten. Het werd Zuid Beveland. Daar begonnen ze een nieuw bedrijf. De melkrobot was op dat moment nog maar kort uit het experimentele stadium. Van Wezel: „Een computergestuurd bedrijf, dat was destijds een gok. Die wij, nadat we ons hadden georiënteerd, wel durfden wagen. We waren de zesden in Nederland en de eersten in Zeeland. Door rond te kijken, kregen we wat inzicht in de techniek en wat de doorslag gaf, was een bezoek aan een collega in Zuid Holland, die zelf kon bepalen wanneer hij koffie zat te drinken of op het land bezig was. Hij was niet gebonden aan vaste melktij den en ook niet aan de ruimte waarin het computerscherm stond." Ritme „Wij waren eraan gewend altijd 's morgens om zeven uur en 's avonds rond zessen te melken. Je hele ritme wordt bepaald door die tijden. Daar ben je altijd, zeven dagen per week, keihard aan gebonden. Met een computergestuurd systeem ben je daarvan af. Je moet wel dezelfde aandacht aan je vee besteden, maar op tijden dat het jou schikt. Je kunt eens op een receptie blijven hangen en dan later het werk doen dat nog wacht." De koeien van de Van Wezels zijn stuk voor stuk heel snel gewend geraakt aan de robot. Ze reageren op twee primaire prikkels. Koeien met een volle uier willen van hun last verlost worden en koeien zijn lekkerbekken. Daarop speelt de robot in. De runderen gaan uit zichzelf een box in, waar met behulp van laser hun identiteit wordt vastgesteld. Met een mini-wasautomaat wordt de uier gereinigd. Vervolgens worden zuigers op maat rond de vier spenen gemanoeuvreerd. Als een koe zomaar voor de aardigheid de box is ingelopen, wordt niet met melken begonnen. Het dier wordt, eventueel met een lichte stroomstoot zoals dat van schrikdraad, de box weer uitgedreven. Is ze er wel aan toe om te worden gemolken, dan schakelt de melkmachine in en ze krijgt een portie krachtvoer, wat ze lekkerder vindt dan het alledaagse eten op stal of het gras uit de wei. Het krachtvoer wordt niet verstrekt als het dier niet hoeft te worden gemolken. De koeien zijn voorzien van gele halsbanden waarin een zender en een ontvanger is aangebracht. Daarmee wordt informatie de computer ingestuurd. Op het beeldscherm wordt afgelezen welke koe op welk moment welke Uw it geï«e* h» Uctatl» fotografie Lex de Meester de beesten in een situatie die dichter staat bij wat ze van nature in huis hebben. En je bekijkt de koeien individueler." „Jawel, ik ken ze allemaal. En dat zal ook nog zo zijn als het bedrijf verdergroeit. Wehebben een stal voor honderd dieren. Dat betekent dat we nog steeds recht om melk te produceren bijkopen. Een dure aangelegenheid trouwens. Per koe kosten die rechten meer dan 30.000 gulden." Kinderziekten Het computersysteem met de robot heeft de destijds een investering gevergd van om en nabij de half miljoen gulden. Kinderziekten werden voor lief genomen. Daar stond namelijk heel veel begeleiding van de leverancier tegenover. Bij de Van Wezels hebben zich in de loop van de jaren veel agrarische ondernemers gemeld die belangstelling hadden voor het systeem. Het aantal boeren dat in Nederland de melkrobot inzet, is intussen tot honderden opgelopen. De boeren vergroten er hun mogelijkheden in het maatschappelijk verkeer mee en ze werken zeer verfijnd. Risico's zijn er ook. Als de zaak in elkaar klapt, zijn de problemen direct enorm. De leveranciers zijn zich daarvan bewust. Van Wezel: „Je hebt de vierentwintig uur per etmaal service. Storingen worden altijd binnen een paar uur opgelost. En tegen mogelijk grote ellende in verband met het millennium hebben we ons ingedekt. Begin dit jaar kon Delta Nutsbedrijven, die ons stroom leveren, nog geen absolute garantie geven dat er niets mis zou lopen. Vandaar dat we toen een noodagregaat hebben gekocht. Kunnen we de wisseling van de eeuw rustig tegemoet zien." A J. Snel Door de melkrobot heerst in de stal de vierentwintig-uurs economie: er wordt niet meer tweemaal daags, maar doorlopend gemolken. hoeveelheid melk heeft gegeven en of ze het aangeboden voer heeft opgegeten. Ook kleine afwijkingen aan de spenen worden doorgegeven. Van Wezel: „Je ziet eerder dan bij het traditionele melken of een koe niet normaal eet, of er iets mis is met een uier en of er afwijkingen zijn in de hoeveelheid melk die ze geeft. Dat betekent dat je ook in een eerder stadium extra aandacht geeft aan de dieren waar iets mee aan de hand is. Je krijgt een hoeveelheid informatie per dier in één keer voorgetoverd. Dat werkt uitstekend." Misverstand Zijn vrouw: „Het is een misverstand dat je minder van de koeien ziet. Als je ze één voor één aansluit op een normale melkmachine, wordt dat een routine. Je tijd is beperkt en al is het dan geen gejakker, je gaat wel gestaag door. De computer stelt je in de gelegenheid de veranderende conditie van de dieren snel waar te nemen en je hebt de tijd rustig tussen ze door te lopen en ze goed te bekijken." „Je hebt veel meer direct contact met de koeien. Ook het aantal bewegingen van de dieren wordt via de zender in de halsband geregistreerd. Uit hun activiteit kim je opmaken of ze bijvoorbeeld tochtig zijn. Dat werkt nauwkeuriger dan vroeger. Veel tij d kost het nietIk houd de gegevens in de computer up to date. Dat kost me een half uur per dag. Je deelt de dieren in groepen in. Vaarzen bijvoorbeeld, die aan de robot moeten wennen, krijgen via de robot wel krachtvoer toegediend, terwijl ze nog geen melk geven. Zo leren ze geleidelijk dat de box een aantrekkelijke plaats is." „Weer een andere groep moet, omdat de koeien gaan kalven, helemaal niet gemolken worden. Dan zet je alles op nul. Je kunt ook op een afstand aansturen welke hoeveelheid krachtvoer je toedient en in welke porties. Meldt een koe zich vier keer per etmaal, dan worden de porties kleiner." In de stal heerst de vierentwintig-uurs economie. Er wordt niet meer tweemaal daags, maar doorlopend gemolken. Dag en nacht. De robot lijkt een zekere vervreemding in de hand te werken, maar het tegendeel is waar. De omstandigheden zijn in feite normaler dan bij het mechanisch melken. Van Wezel: „Je laat een dier niet met een volle uier sjouwen tot het jouw tijd is om te melken. Als een koe een kalf heeft, staat die ook de hele dag door te lurken. In dat opzicht breng je

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25