Politieke top Armenië vermoord HÉ Massale inzet politie voorkomt rellen hooligans in Dortmund \stmafonds veegt de vloer aan met medicijnenplan VOOR 16,00 Burenbezoek Borst komt Zeeuwse ambulances tegemoet 4 WEKEN 13° lio° Nationalisten gijzelen vijftig ministers en parlementsleden in Jerevan Schlagerkoning Rex Gildo geveld Kamer wil op Vinex macht projectontwikkelaar breken Millennium in beeld Schalken in topvorm in Stuttgart Dominostenen klaar voor de val Veranderingen klimaat sneller JA, ZW3 Nevel In de ochtend eerst mist, later nevelig en bewolkt. In de middag regen en een graad of 13. Er staat weinig wind. 242e jaargang no. 255 donderdag 28 oktober 1999 losse nummers 1,80 van onze redactie buitenland JEREVAN - Bij een slach ting in het Armeense par lement in Jerevan is giste ren de politieke leiding van het land om het leven gebracht. De overvallers houden nog zo'n vijftig bewindslieden en afge vaardigden in gijzeling. De Armeense premier Sarkisi- an, parlementsvoorzitter De- mirtsjian, minister Petrosjan van Noodtoestanden, vice-par- lementsvoorzitter Bachsjian, secretaris-generaal Kotanian van Economische Zaken, twee de vice-voorzitter Miroian en parlementslid Abramian zijn gisteravond doodgeschoten door vier mannen die het parle- van onze redactie binnenland DEN HAAG - De regeringspar- lijen PvdA WD en D66 willen de macht van de projectontwik kelaars breken, omdat die leidt lot hoge prijzen voor huizen op de Vinex-locaties, de nieuwe woonwijken aan de rand van steden. Ze gaven gisteren in een motie minister Jorritsma van Econo mische Zaken de opdracht hier iets tegen te ondernemen. De projectontwikkelaars spe culeren veel met grond, voordat die de bestemming van woonge bied krijgt. Ze staan daardoor door Hans Leber LEUSDEN - Een van de groot ste patiëntenorganisaties in Ne derland, het Astmafonds, veegt de vloer aan met het medicij- nenplan dat deze week werd ge presenteerd door een commissie onder leiding van oud-minister ran Sociale Zaken, B. de Vries. Het Astmafonds noemt het ad- nes van de commissie om niet de overheid maar de verzeke raars het te vergoeden medicij- ffinpakket te laten bepalen 'on aanvaardbaar'. Het Astmafonds kondigde gis teren aan samen met andere pa tiëntenorganisaties alles in het werk te stellen het plan-De Wies van tafel te krijgen. Daar bij richt zij zich op enkele hoofdbezwaren. Zo worden pa- liënten en behandelaars tegen de zin van het Astmafonds niet. betrokken bij de samenstelling van het (zeer beperkte) pakket aan medicijnen. Verder zullen volgens het fonds vooral chroni sche patiënten ernstig in de knel bomen als de plannen doorgaan. De commissie-De Vries ont vouwde begin deze week haar plannen om de stijging van de medicijnkosten een halt toe te toepen. Zij wil dat verzekeraars voor iedere aandoening één me- (Advertentie) MOTOROLA D520 PRE-PAID GSM KPN MOBIELE TELEFOONKAART 45 - BELTEGOED. BEUEN DOOR HEEL NEDERLAND VANAF 0.25 PER MINUUT. TOT 190 MINUTEN GESPREKSTIJD TOT 60 UUR STANDBY. HEMA GEEN ABONNEMENTSKOSTEN. COMPLEET 189.- nÜ 149.- mentsgebouw in de hoofdstad Jerevan waren binnendrongen. Een aantal parlementsleden is met, soms zeer ernstige, schot wonden in het ziekenhuis opge nomen. De slachting vond plaats tijdens het wekelijkse vragenuurtje in het parlement, dat rechtstreeks op de radio werd uitgezonden. Een camera in de zaal legde een deel van de schietpartij vast. De mannen openden gericht het vuur op de parlementsvoorzit ter en de premier en schoten daarna door de zaal, waar mi nisters en parlementsleden dek king zochten. De overvallers eisen onder meer zendtijd op de Armeense televi sie. De aanvoerder van het vier tal, de nationalistische ex-jour nalist Oenanjan, riep: ,,Dit is een staatsgreep." Ook zei hij volgens een ooggetuige: ..We zijn uit naam van het Armeense volk gekomen om diegenen te doden die het bloed van het volle hebben gedronken." President Kotsjarian bevindt zich in het intussen door specia le eenheden omsingelde parle mentsgebouw. Zijn woordvoer der zei dat de regering alles onder controle heeft. „Dit is niet meer dan een handvol terroris ten die geen enkele binding heb ben met een politieke partij. Dit is absoluut geen staatsgreep", aldus de woordvoerder. De vrij gelaten minister van Gezond heid zei dat de aanvallers han delden uit 'onvrede over de toestand in het land'. Het is een volstrekt raadsel hoe de vier met hun wapens het altijd streng be waakte parlementsgebouw bin nen hebben kunnen komen. Na de diverse staatsgreeppogingen in de nog prille onafhankelijk heid van deze ex-sovjetrepu bliek is de controle bij de over heidsgebouwen extreem streng. Nagorno-Karabach De veertig jaar oude Sarkisian, oud-minister van Defensie en bekend om zijn pro-Russische houding, werd in juni tot pre mier benoemd nadat zijn partij de gemeenteraadsverkiezingen in het 3,5 miljoen inwoners tel lende land had gewonnen. Sar kisian was een nationale held vanwege zijn rol tijdens de oor log tussen Armenië en Azerbei dzjan over de op Azerbei- dzjaans gebied gelegen enclave Nagorno-Karabach. De even eens gedode parlementsvoorzit ter 67-jarige Demirtsjian was zijn politieke bondgenoot. De mirtsjian was in de sovjettijd twaalf jaar partijleider in Ar menië. Het is niet uitgesloten dat de ac tie van de vier veroorzaakt werd door de vooruitgang die Arme nië en Azerbeidzjan hebben ge boekt bij het zoeken naar een oplossing voor Nagorno-Kara bach. Na Amerikaanse bemid deling lijken de twee landen dichter bij een doorbraak dan ooit sinds het uitbreken van het conflict elf jaar geleden. Armeense separatisten houden de enclave sinds het staakt-het- vuren van 1994 nog steeds onder controle. De oorlog, die begon in 1988 toen het hoofdzakelijk door Armeniërs bewoonde ge bied zich onafhankelijk ver klaarde, heeft aan zeker 35.000 mensen het leven gekost. Bijna een miljoen Azerbeidzjanen werden verdreven. De meesten van hen leven in kampen rond de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe. GPD/AP/RTR/DPA sterk ten opzichte van gemeen ten en eisen in onderhandelin gen dat ze een bepaald gebied tot ontwikkeling mogen bren gen. Uit een rapport van het onder zoeksbureau Berenschot blijkt dat zo van concurrentie tussen bouwondernemingen binnen een bepaald woongebied niets of weinig terecht komt. Daar van wordt de woonconsument de dupe. Jorritsma weet nog niet hoe ze bij nieuwe Vinex-locaties 'han den en voeten moet geven' aan de motie, maar zij wil dat wel onderzoeken. ANP pagina 3: gekte op woningmarkt dicijn beschikbaar stellen dat vergoed wordt, waarna een pa tiënt eventueel een ander medi cijn via een beroepsprocedure kan afdwingen. Het Astma fonds noemt deze regeling een 'groot uitgevallen schaamlap je'. Zij voorziet een stroom aan beroepszaken, terwijl zo'n pro cedure alleen voor noodgeval len bestemd dient te zijn. 'An ders deugt de regeling immers niet', aldus het Astmafonds. Chronisch zieken, luidt verder het commentaar, zijn zelf niet in staat deze procedures aan te gaan. Onwetendheid met de materie, ontzag voor de verze keraar bij oudere patiënten en de slechte fysieke conditie ver hinderen een zware en dure pro cedure tegen de goed betaalde advocaten van de verzekeraar. „Je kunt je sowieso afvragen of de verzekeraar wel geschikt is om voor de belangen van de pa tiënt op te komen", aldus een woordvoerster van het fonds. Het fonds wijst er verder op dat het overstappen naar een ande re verzekeraar, zoals de com missie-De Vries als mogelijk heid voorstelt, alleen voor gezonde mensen van 2 5 jaar mo gelijk is. „Iedere verzekeraar wil die wel binnenhalen." GPD zie ook pagina 2 DEN HAAG - De Duitse president Johannes Rau kijkt naar koningin Beatrix tijdens de ontvangstceremonie op Paleis Noordeinde in Den Haag. Rau bracht gisteren een kort bezoek aan Nederland. Hij bezocht ons land al eerder, maar het was gisteren voor het eerst in de functie foto Peter Dejong/AP van president. van onze redactie buitenland DORTMUND - Een groot scheepse operatie van politie en grensbewakers om Dortmund te vrijwaren van Feyenoord-aan- hangers en rellen te voorkomen was gisteren succesvol. Het bleef voor en tijdens de wed strijd tussen Borussia en Feye- noord (1-1) rustig. In de aanloop naar de wedstrijd voor de Champions League werden negen Rotterdamse fans aangehouden. In Dortmund ar resteerde de politie nog eens ze ven Nederlandse en 53 Duitse voetbalvandalen. Deze groep werd tot na de wedstrij d vastge houden en vervolgens heenge zonden. In het stadion zelf be waakte de politie een groep van zestig Nederlandse supporters, onder wie een deel van de 'harde kern'. Feyenoord verbood de fans, naar aanleiding van de rellen in januari rond een vriendschap pelijk duel in Leverkusen, dit seizoen mee te gaan naar uit wedstrijden in de Champions League. De maatregel werd ge nomen omdat bij nieuwe rellen uitsluiting voor wedstrijden in Europees verband dreigt. Het verbod werd gisteren rede- lijknageleefd. DeBundesgrenz- schutz (BGS) verscherpte de controle, depolitieinDortmund speurde ook actief binnen de stadsgrenzen. De verscherpte controles be gonnen vroeg in de ochtend. De zoektocht naar Feyenoorders vond plaats langs de snelwegen (A40, A57 en A3) en bij de klei nere grensovergangen. Naast de aangehouden supporters lever de dat ook nog een partij drugs op. De toegangswegen naar Dortmund waren afgezet. De politie zette 1600 beambten in. Een aantal van de voetbalfans is aangehouden op basis van vi deobeelden die de Duitse politie eerder maakte tijdens een vriendschappelijk treffen tus sen Feyenoord en Bayern Le verkusen. Toen gedroegen duizend Rotterdamse voetbal vandalen zich gewelddadig. Volgens E. d'Hondt, burgemees ter van Nijmegen en voorzitter van een speciale adviescommis sie, dreigt de politie een flinke achterstand op te lopen bij de informatie-inwinning over de plannen van hooligans rond het Europees Kampioenschap voet bal dat volgend jaar wox-dt ge houden in Nederland en België. Minister Korthals van Justitie neemt onnodig risico door traag en afwijzend te reageren op ad viezen uit de politie- en justitie- top over de voorbereiding van de politie", aldus D'Hondt. Vol gens hem is het door de houding van Korthals nu de vraag of de politie tijdig, uiterlijk in januari 2000, kan beginnen met de voorbereidingen. De commissie bracht in april op verzoek van de ministers Korthals en Peper (Binnenlandse Zaken) advies uit over verruiming van de op sporingsmethodes van de poli tie op grond van de Wet Bijzon dere Opsporingsmethodes. De politie wil toestemming voor stelselmatige observatie, waar onder het afluisteren van (mo biele) telefoons. Korthals rea geerde pas in oktober afwijzend op het advies. zie ook pagina 17 De Duitse schlagerzan ger Rex Gildo is overle den aan de gevolgen van zijn sprong zater dag van de tweede ver dieping van een appar tement in München. Rond zijn dood doen inmiddels de wildste verhalen de ronde. Zo zou de 60-jarige Gildo niet langer kunnen leven met een verande rend uiterlijk, ouder dom en een re- latie die op de K klippen liep. Clemens Briels, wiens werk doet denken aan Cobra, is een van de kunstenaars die mo menteel exposeren in Galerie T in Middel burg. Daar loopt mo menteel een millenni umtentoonstelling. Deze wordt in novem ber uitgebreid met werk van kunstenaars die een bijdrage lever den aan de kunstca-ta- logus 1999- 2000 van Roy- IA al Nederland. Sjeng Schalken leverde gisteren een topprestatie tijdens het tennistoernooi van Stuttgart. De Limburger won in de tweede ronde in twee sets van de Slowaak Karol Kucera: 7-5 6-1. Schalken moet het vandaag opnemen tegen Andre Agassi, de Amerikaanse nummer één van de wereld. Titelver dediger Richard Krajicek stuit in de derde ronde op <j Alex Corretja. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11,13 en 15; sport: 17,19 en 21; jong: 22 en 23; digitaal: 25,26, 27,29 en 31 ZUID LAREN - Een dominobouwer in de Prins Bernhardhal in Zuidlaren plaatst één van de laatste van de tweeënhalf miljoen steentjes. Daarmee zijn ze twee dagen eerder klaar dan gepland. Op 16 septem ber zijn de 58 bouwers begonnen met de voorbereidingen voor de dominorecordpoging volgende week vrijdag onder de titel 'Europa zonder grenzen'. foto Raymond Rutting/ANP door Arjan van Westen MIDDELBURG - Minister Borst (Volksgezondheid) heeft de Tweede Kamer woensdag la ten weten dat de geografische situatie in Zeeland om meer geld voor de ambulancedien sten vraagt. Over bedragen doet ze nog geen uitspraken. Het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) advi seerde Borst vorige week over de financiering van de Neder landse ambulances. Voor Zee land kwam er op het laatste mo ment bovenop het al toegekende budget negen ton bij. De provin cie Zeeland heeft herhaaldelijk gesteld dat er ten minste 3,8 mil joen extra nodig is voor een ver antwoorde ambulancevoorzie ning. Borst erkent nu in haar schrijven aan de Kamer dat re gio's als de Waddeneilanden en Zeeland meer geld moeten krij gen dan dat het'COTG deze ge bieden heeft toegekend. De minister heeft besloten om voor 2000 bovenop de negen ton nog meer geld voor Zeeland vrij te maken. Hoeveel precies laat ze nog niet weten. Met het oog op de toekomst houdt Borst een slag om de arm. „In de loop van 2000 kan worden bezien of een structurele oplossing wenselijk en mogelijk is." Doorbraak Gedeputeei'de G. De Kok (PvdA, Zorg) zegt zeer tevreden over de brief van Borst te zijn. „Dit is een doorbraak." Dat ze niet op de 3,8 miljoen ingaat, deert hem niet. „Het is voor het eerst dat ze ons een apart gebied noemt." Hij ziet het als een opstektervoor het Kamerdebat op 11 novem ber over de nieuwe financiering van de ambulances. Mede om dat acht Kamerleden hem steun hebben toegezegd, verwacht De Kok dat de 3,8 miljoen er dan alsnog komt. DEN HAAG - De natuur veran dert veel sneller door verande ringen in het klimaat dan enkele jaren geleden nog werd aange nomen, aldus wetenschappers. Gletsjers trekken zich terug, de vegetatiegrens schuift omhoog en de plaatsen waar bepaalde insecten voorkomen verande ren door de hogere temperatuur. Op het Noordelijk Halfrond duurt het groeiseizoen tien da gen langer dan vroeger. ANP De toezegging van Borst is uit zonderlijk, omdat zij tegen het advies van het COTG ingaat. Vorig week liet secretaris G. Holst van het COTG weten dat de kans dat Zeeland meer geld zou krijgen bijzonder klein en niet noodzakelijk was. De uit spaak veroorzaakte woede bij De Kok: „Een schande dat een ambtenaar dit soort uitspraken doet." Binnenkort wil hij de werkgever van Holst hierop aanspreken. (Advertentie) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving 96,50 Voorletters: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 3214 000002 MÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊiaÊÊm Schietpartij in parlement TURKIJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1