Scepsis IJzeren Rijn-plan ADZ moet zakelijk gaan denken PZC Van tot Een mens is méér dan zijn delict alleen Werkgevers in de rij voor goed opgeleide personeelsleden VoiceMair PvdA mikt op werk na sluiting kerncentrale zeeland Vijftien maanden voor schietpartij Zoutelande Burgemeesters moeten cursus bevoegdheden gaan volgen Raïlned wil gedeeltelijk gebruik donderdag 28 oktober 1999 I O door Maurits Sep VLISSINGEN - Het Admini stratief Dienstencentrum Zee land staat aan de vooravond van een grote cultuuromslag. Als so ciale werkplaats is het ADZ niet gewend om zakelijk te denken en te werken en dat is wel hard nodig, zegt de nieuwe directeur, Adriaan Klok. „Voortaan geldt bij het ADZ: afspraak is af spraak." Klok (52) was directeur produc tiebedrijven van de sociale werkvoorziening in Utrecht en heeft sinds 1 oktober de leiding over het ADZ. Zakelijk naar de klant toe, en zakelijk voor ons zelf - dat is wat hij voor ogen (heeft. „Klanten betalen een MIDDELBURG - Voor zijn aan deel in de schietpartij, waarbij op 11 juli in Zoutelande de 28- jarige Ewald Chamroe om het leven kwam, is een dertigjarige Vlissinger tot vijftien maanden gevangenisstraf veroordeeld. De man had niet het fatale schot gelost; toch kwam voor officier van justitie J. Eland twee weken geleden tot een forse eis. Eland vond dat de dertigjarige voor acht jaar achter de tralies zou moeten omdat ook hij had ge schoten met de intentie Cham roe te doden. Degene die wel het dodelijke schot loste moet nog voor de rechter verschijnen. Tegen een 28-jarige Vlissinger, die de auto bestuurde waarmee hij en de twee andere verdach ten het slachtoffer achtervolgd hadden, had Eland drie jaar cel wegens medeplichtigheid ge- eist. Ook voor deze man was de rechtbank milder: hij kreeg zes maanden. Koffieochtend HULST - De Stichting Welzijn voor Ouderen houdt vandaag (woensdag) een koffieochtend in dienstencentrum De Lieve. De bij eenkomst begint om 10.00 uur met een vertelling van Yvonne Vermandel-Wauters. Zij heeft haar sporen verdiend bij het toneel in haar woon plaats. Na het verhaal is het tijd voor de koffie met iets lekkers erbij. De rest van de ochtend staat in het teken van een gezel- ligsamenzijn. doorHarmen van der Werf DEN HAAG - Burgemeesters en dijkgraven moeten op cursus. Ze weten onvoldoende wat hun bevoegdheden zijn. Dat is, I volgens PvdA-Kamerlid M.Wa- genaar, eind vorig jaar overdui- delijk gebleken bij de water- overlast. De Tweede Kamer besprak woensdag verschillende evalu atierapporten over de aanpak van de wateroverlast eind 1998 en over de rampenbestrijding in i bet algemeen. Wat in de evalua- i lies van de wateroverlast-aan- pak opvalt, is het gebrek aan t afstemming tussen diverse overheden, tussen vooral ge- Beentenen waterschappen. Oefenen De kritiek van de Tweede Ka- mer richtte zich daar ook op. „Wet- en regelgeving zijn onvol- I doende bekend", haalde Wage- oaar een van de nota's van het ministerie van Binnenlandse j Zaken aan. „En dat geldt voor burgemeesters en dijkgraven, terwijl iedere burger wordt ge- acht de wet te kennen. Stuur 5 hen op een bijscholingscursus j inlaat ze vooral veel oefenen." Op zich lijkt het allemaal pa is "erwerk, maar in de praktijk is 1 bet bij calamiteiten belangrijk dat iedereen weet wie de eind- Verantwoordelijkheid heeft. le ss mand moet beslissen. „Bij de rampenbestrijding ligt die ver- r. atwoordelijkheid bij de burge- meester", stelde staatssecreta- )i bsG. de Vries van Binnenlandse j faken, „maar voordat er sprake a van een rampsituatie, lopen ie bevoegdheden van dijkgraven 6 B burgemeesters nogal in el- j tear over. Daar moeten duide- bjkere afspraken over komen." Waterschappen j 'bor het idee van PvdA-Kamer- e -dWagenaar om burgemeesters i a dijkgraven op cursus te stu- 3 ';n, voelde De Vries wel wat. Al i dl hij dat niet opleggen. De 'des zegde toe erover te zullen (^ten met de koepelorganisa- tesUnie van Waterschappen en J Vereniging van Nederlandse «meenten (VNG). g «oral veel oefenen, is het credo s Binnenlandse Zaken. Om Aft te stimuleren stelde O. teheltema-de Nie (D66) voor a ^landelijke prijs voor de bes- -rampenoefening in te stellen, re Vries beloofde dat idee te dien 'bekijken'. „Het moet ik tehnisch ook uitvoerbaar 1)0." goeie prijs voor onze producten, dan hebben ze ook recht op goeie kwaliteit. Waarom zouden wij anders werken dan elk an der commercieel bedrijf?" De markt zal meer dan ooit gaan dicteren hoe het ADZ gaat wer ken, voorspelt Klok. „De klant komt op de voorgrond. Vroeger was het personeel de klant. Wij hadden een maatschappelijke doelstelling, namelijk gedeelte lijk arbeidsongeschikten aan werk helpen. Die doelstelling hebben we nog steeds en die zet ten we ook niet overboord. Het door Jacques Cats MIDDELBURG - Buiten, in de vrije maatschappij, lopen de kerken leeg. Maar achter de ho ge muren en het stevige tralie werk van het gevang mag de eredienst zich over een royale belangstelling verheugen, mer ken de geestelijk verzorgers in de Middelburgse bajes. De helft van de totale populatie van 144 gedetineerden vervoegt zich met grote regelmaat op zaterdag in het stiltecentrum van de in richting. Op vrije voeten zouden ze nooit naar de kerk gaan. Sommigen zien in het bijwonen van een dienst een mooie gele kan allebei: én onze maatschap pelijke doelstelling uitvoeren, én commercieel werken." „Wij wei-ken nu alleen met een dagploeg. Als de markt waagt dat wij voortaan in twee ploe gen gaan werken, moet men niet bij mij aankomen met het ver haal dat dat niet kan omdat wij met gehandicapten werken. Dat iemand gehandicapt is zegt niks over zijn werktijden. Je zult wel moeten zorgen dat iemand in een rolstoel 's avonds opgehaald en thuisgebracht wordt. Daar bij vind ik het een onderwaarde- genheid om even aan de krappe behuizing van de cel te ontsnap pen. Maar over het algemeen be staat er veel behoefte aan bezin ning tijdens de godsdienstige samenkomsten. „Het motief is niet belangrijk", zegt geestelijk verzorger Albert Claes. „Dat ze komen, is voldoende." De zielzorg in het gevangenis wezen bestaat vijftig jaar. Ter herdenking van dit feit vinden overal in inrichtingen debatten plaats rond de vraag 'kun je zin geven aan je straftijd?' In het Middelburgse Huis van Bewa ring staat zo'n forumbijeen komst genoteerd voor vrijdag 5 november. Gedetineerden, in- ring van een gehandicapte om op voorhand te zeggen dat hij of zij vanwege die handicap niet 's avonds mag werken." Het personeel heeft zeer wel in de gaten dat er grote verande ringen op stapel staan, is de in druk van Klok. Of men zich rea liseert hoe ver die kunnen gaan, weet hij niet. Toch vreest hij niet van een koude kermis thuis te 'komen. „Het ligt er ook aan hoe je zoiets brengt." Hij waarschuwt er tegelijk wel voor dat zijn plannen ook bitte re noodzaak zijn. „De structuur richtingswerkers, leden van de rechterlijke macht, vrijwilligers maar ook 'gewone burgers' doen eraan mee. In penitentiaire inrichting To rentij d geven drie vertrouwens personen inhoud aan de geeste lijke verzorging. Ankie Boon doet dat vanuit de humanisti sche levensovertuiging en Rob van Buuiren en Albert Claes zijn respectievelijk representanten van de rooms-katholieke en protestantse kerk. Omdat er steeds meer moslims binnenko men, zou ook de regelmatige aanwezigheid van een imam ge wenst zijn, Maar dat is om ver schillende redenen nog niet mo- bij het ADZ is volkomen on doorzichtig. Toen ik die voor het eerst onder ogen kreeg, deed die me duizelen. Er zijn teveel afde lingen en subafdelingen met he le eigen bevoegdheden." Dat leidt zelfs tot interne con currentie, heeft Klok tot zijn ontzetting geconstateerd. „We doen zowel in Goes als in Vlis- singen aanmailingwerk. Omdat die afdelingen soms van elkaar niet weten wat voor prijs ze be rekenen, worden ze door klan ten tegen elkaar uitgespeeld. Dat mag dus echt niet meer." gelijk gebleken. Daarom zorgen de andere zielzorgers voor de opvang. Goed gesprek Bidden en de bijbel lezen staat bij de geestelijke verzorging in de Middelburgse bajes niet voorop. „Wij gaan veel meer op de toer van het gesprek", meldt Van Buuiren. De basistaak is drievoudig. Naast de oecumeni sche diensten in het stiltecen trum zijn er individuele contac ten en groepsgesprekken. Bij de kerkdiensten en de groepsbij eenkomsten worden ook vrij willigers ingezet. „Er wordt veelvuldig een be roep op ons gedaan", stelt Ankie Boon vast. „Dat heeft te maken met de status van de ingeslote- nen. De meesten weten nog niet wat hun straf is, waar ze aan toe zijn. Dat geeft veel spanning. Daarom is het heel belangrijk dat de mensen bij ons hun ver haal kwijt kunnen." Hand De geestelijk verzorgers merken dat veel gedetineerden een erg negatief zelfbeeld hebben. Het vertrouwen in mensen is vaak helemaal weg. Bij een bezoek aan de kerkdienst worden de ge detineerden bij de deur opge wacht en krijgen ze een hand. Van Buuiren:,Dat wordt als een heel bijzonder moment ex-varen. Wanneer krijg je nou in de bajes een hand?" Een bezoek aan de kerkdienst spingt uit boven de dagelijkse dingen in de inrich ting: men wordt even niet als crimineel gezien, maar als mens. Het basisstreven in de contacten met de gedetineei-den is niet zo zeer dat er straks een beter mens de poort uitgaat. „Hoofdfunctie is ervoor te zorgen dat het res pect voor een goede omgang tussen mensen blijft", legt Al- bert Claes uit. Ankie Boon wijst op het bevorderen van de be wustwording van wat er is ge beurd. „Als je meer greep krijgt Adriaan Klok op hoe je denkt, krijg je ook meer greep op jezelf."Onder werp van gesprek is vaak de thuissituatie, het gemis, de on zekere toekomst en problemen die 'van binnen' zitten. 'Een mens is méér dan zijn delict alleen', luidt het devies waar- door de geestelijk verzorgers zich laten leiden. Van Buuiren biecht eerlijk op daar soms veel moeite mee te hebben. „Wan neer ik bijvoorbeeld met ie mand zit te praten die met kin deren gei-otzooid heeft en geen enkel besef toont dat dat niet kan. Ik vind het een grote uitda ging om dan met zo iemand ver der te blijven praten, terwijl ik bijna zit te walgen van wat-ie zegt." Geestelijk verzorgers kunnen als vertrouwenspersonen in de situatie komen dat ze dingen horen, die de gedetineerden in hun confrontatie met politie en justitie niet over de lippen heb ben laten komen. In zulke geval len kunnen geestelijk vei-zor- gers adviseren dat het misschien toch maar beter is om open kaart te spelen. Maar de beslis sing ligt bij de gedetineerde zelf. Ankie Boon: „Bij het kennisma kingsgesprek vertel ik altijd dat ik weliswaar een beroepsge heim heb, maar dat ik wel mijn grenzen heb als het gaat om ge vaar dat der-den lopen." Post In veel gevallen verdwijnen ge detineerden met wie de geeste lijk verzorgers contact hebben na enige tijd uit beeld omdat ze hun straf elders moeten uitzit ten. Toch kan het gebeuren dat er later alsnog een positief le vensteken binnenkomt. Dan brengt de post een ansichtkaart waarop staat 'het gaat goed met me'. Of: 'ik ben al een jaar clean'. Ankie Boon, wijzend op het vol le prikbord achter haar: „Dan roep ik altijd: Cadeautje. Han- ,gen we op." door Maurits Sep MIDDELBURG - Een middel bare beroepsopleiding, team geest, goede communicatieve vaardigheden, flexibiliteit en klantgerichtheid. Wie over deze eigenschappen beschikt, is de komende jaren verzekerd van een baan. Bedrijven staan in de rij voor zulke werknemers en zullen elkaar beconcurreren om hen in te lijven. Dit blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Economisch In stituut (NEI) naar de ontwikke lingen op de Zeeuwse arbeids markt tot 2 0 0 5Het eindrapport is woensdag in Middelburg ge presenteerd. Omdat veel ondernemers op zoek zijn naar dezelfde mensen, zullen zij elkaar beconcurreren met goede primaire en secun daire arbeidsvoorwaarden. Hoewel dit de problemen in sommige bedrijfstakken zal vergroten, vindt directeur S. Verburg van Arbeidsvoorzie ning Zeeland het niet haar taak zich met die concurrentie te be moeien. „Dat is aan de-bedrij ven zelf. Het is een vrije markt." Werkloosheid Volgens het NEI zit er nog wel enige rek in de Zeeuwse ar beidsmarkt. Een deel van de nieuwe vraag naar personeel kan binnen de regio worden op gevangen. Wel zal de werkloos heid licht toenemen. De be roepsbevolking (+1 procent) Teckelshow OUD-GASTEL - De Neder landse Teckelclub houdt zondag 31 oktober een teckelclubmatch in Oud-Gastel voor de regio's Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland. Er zijn meer dan tweehonderd teckels ingeschreven, die wor den gekeurd door raskeurmees ters. In de jeugdafdeling mogen teckeleigenaartjes proberen hun teckels zo goed mogelijk te showen. Er is een 'koppelklas', waarin gezocht wordt naar het mooiste paar (beharing, kleur en grootte moeten bij elkaar passen). De dag wordt gehou den in 't Veerhuis in Oud-Gastel en begint om 10 uur. Informatie: 06-5544647. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het scheppen van vervangende werkgelegenheid in Zeeland vanwege de sluiting van de kerncentrale Borssele krijgt binnen de PvdA-fractie in de Tweede Kamer meer aan dachtDat is het gevolg van pro vocerende uitlatingen die PvdA-Kamerlid G.B. Schoen makers eind vorige week deed over de toekomst van de kern centrale. Zijn opmerkingen die een ope ning leken te bieden voor het langer openhouden van Borsse le, stonden woensdag ter dis cussie in een subgroep van de PvdA-fractie. Schoenmakers heeft zijn fractiegenoten duide lijk gemaakt dat hij voor slui ting van Borssele eind 2003 blijft, tenzij er voor die tijd nieuwe inzichten zijn, vooral wat betreft het kernafvalpro bleem. „Mij is op het hart ge drukt dat het hier om een gevoe- groeit namelijk harder dan het aantal vacatures (+0,7 procent). De plannen die de provincie heeft voor een containerkade in Vlissingen-Oost en glastuin bouw in Zuid-Beveland, zullen de druk op de arbeidsmarkt snel doen toenemen, voorspellen de onderzoekers. „Zo'n containerkade is als inci dentele ontwikkeling wel op te vangen, maar het gaat erom of en hoe de Zeeuwse arbeids markt kan voldoen aan het geheel aan wensen", zei K. Zandvliet van het NEI in een toelichting op het rapport. In zijn ogen zal de licht stijgende werkloosheid in combinatie met grote projecten niet onmiddel lijk tot problemen leiden. „De algemene trend is toch redelijk positief." Geleidelijk Gedeputeerde D. Bruinooge (PvdA, economie) merkte daar bij op dat de 1500 banen die de containerkade zal opleveren, niet direct het eerste jaar nodig zijn. „Dat groeit geleidelijk." Directeur Verburg van Arbeids voorziening voegde daaraan toe dat met het bedrijfsleven wordt onderzocht wat voor personeel nodig is, waar zich knelpunten voordoen en hoe die moeten worden opgelost. „Hetzelfde geldt voor de glastuinbouw. Met de Groene School hebben we al op tijd ingespeeld op de toene mende vraag naar glastuin- bouwmede werkers Het NEI-rapport geeft exact aan waar vraag naar en aanbod van personeel niet aansluiten. De zorg, de industrie, de bouw en de beveiligingsbranche krij gen te maken met de tekorten aan personeel. Daarentegen telt Zeeland te veel commercieel, administratief en agrarisch per soneel. productiemedewerkers en bouwvakkers. Scholing „Dat is het nut van dit rapport: het gaat over de inzetbaarheid van mensen. Over de aantallen mensen die nodig zijn, maar ook over de kwaliteit en scholing", zei Bruinooge. Hij vindt dat overheden, bedrijfsleven, werk gevers en werknemers zich sa men moeten inspannen voor omscholing van personeel om vraag en aanbod op elkaar te la ten aansluiten. lig onderwerp gaat", liet het PvdA-Kamerlid uit Middelburg na afloop weten, „maar er is mij geen zwijgplicht ofzo opge- legd." Een lichtpuntje vindt Schoen makers dat er door de commotie hernieuwde aandacht is ont staan voor de werkgelegenheid in Zeeland na de sluiting van de kerncentrale. „Bij de beslissing tot de sluiting in 1994 is daar over gesproken en ook tijdens de verkiezingscampagne in 1998. Dat moeten wij gaan uitwerken, met de provincie." Concert Zeeuws Mannenkoor GOES - Het Zeeuws Mannen koor geeft donderdag 4 novem ber een openbaar concert in ver zorgingstehuis Maria Terweel in Goes. Het concert begint om 19.15 uur, de toegang is gratis. Advertentie Maak een ontdekkingstocht door Paauwe's woonlandschap. Een park vol meubelen, bedden, vloerbedekkingen en gordijnen. Een grote variëteit aan klassieke, moderne en romantische stijlen en klassen. Marconistraat 15, GoeS. tel. 0113-220840 "|NTEIM/IEUBEL~ (Advertentie) voor het laatste sportnieuws. Direct na uw persoonlijke VoiceMail-berichten hoort u het actuele sportnieuws. Maar ook het laatste filmnieuws en de leukste Er-op-uit!-tips bijvoorbeeld. Bel uw gratis VoiceMail 0842-333. door BArend Pelgrim ANTWERPEN - Het in onbruik geraakte goederenspoor de IJzeren Rijn tussen Antwerpen en het Ruhrgebied kan al binnen twee jaar weer in gebruik zijn. Dat spiegelde directeur P. Ranke van Railned (de vervoerstak van de NS) de aanwezigen voor op een wetenschappe lijk debat over de IJzeren Rijn gisteren in Antwerpen. Het plan waar Ranke van sprak is slechts een oplossing voor de korte ter-mijn, waarbij het om maximaal vijf treinen per dag gaat. Voor een volledige ingebruik name van het traject moet veel onder zoek en studie verzet worden omdat de lijn onder meer een beschermd natuurge bied in Limburg doorkruist. Verder is niet duidelijk of het spoor vanuit Ant werpen naar Duisburg al dan niet via Venlo moet gaan lopen. Burgemeester Majoor van Weert zei gisteren niet veel te voelen voor een goederenlij n door zijn gemeente en pleit voor een tracé langs de zuidkant van Eindhoven. Geen vertrouwen Veel waarde werd door de Vlamingen niet gehecht aan de toezegging van Rail- ned-directeur Ranke, want op de bijeen komst werd nogmaals bevestigd dat in Vlaanderen weinig tot geen vertrouwen bestaat in Nederlandse medewerking voor heropenen van de spoorlijn. Zowel havenschepen van Antwerpen L. baron Delwaide als de directeur van de Belgi sche Spoorwegen A Martens hekelden de opstelling van de Nederlandse overheid in de discussie over de IJzeren Rijn tot nu toe. De procedure zou in het belang van de haven van Rotterdam onnodig getrai neerd worden en Rijkswaterstaat sabo teert volgens Delwaide op alle mogelijk manieren de heringebruikname van de lijn. Met name het feit dat in Nederland gewerkt wordt aan een Betuwelijn voor een capaciteit van 480 treinen per dag terwijl Antwerpen op dit moment niet meer vraagt dan een twintigtal dagelijks vervoersbewegingen, maar dit niet ge daan krijgt, zet kwaad bloed. De plannen om het spoor nieuw leven in te blazen zouden inmiddels enthousiast zijn onthaald door Zeeuwse onderne mers. Dat beweert althans het hoofd af deling research J. Blomme van de Ant werpse haven. Het havenbedrijf van Antwerpen heeft met de plannen voor de IJzeren Rijn volgens Blomme ook reeds de belangstelling van Zeeland Seaports gewekt. Ook in Brabant staan de bedrij ven niet onwelwillend tegen de heringe bruikname van het spoor. W. Saman van de Brabants Zeeuwse werkgeversvereni ging zegt dat de IJzeren Rijn binnen vijf tot acht jaar een belangrijke.ontsluiting kan worden voor de Zeeuwse industrie gebieden. Zijn stafmedewerker C. de Quay zegt dat de re-activering van de lijn dan wel aan bepaalde voorwaarden moet voldoen. Er wordt daarbij gedacht aan bedrijvigheid in een corridor langs het spoor waarbij bedrijven een toegevoegde waarde kun nen bieden aan producten die via de IJze ren Rijn naar of vanuit het Ruhrgebied vervoerd worden. foto Ruben Oreel Rob van Buuiren, Ankie Boon en Albert Claes (vlnr): „De handdruk bij de kerkdeur wordt als heel bijzonder ervaren." Vijftig jaar geestelijke verzorging in gevangeniswezen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13