Rode-kaartenplan ketst af Vliegveld Zelzate luchtfietserij? PZC Scoop streeft naar spilfunctie in kinderopvang Personeel Philips Terneuzen zoekt steun bij Kamer Studie knelpunten gr enso ver schrij dende geneeskundige hulp zeeland Politie Zierikzee werkt niet mee aan registratie lastige kroegklanten donderdag 28 oktober 1999 w12 Gedeputeerde wil keurmerk zorgabonnement door Arjan van Westen KAPELLE- Gedeputeerde G. de Kok (PvdA) pleit voor eeu keurmerk voor zorgabonne- menten. Dat is volgens hem noodzakelijk omdat het voor bejaarden onduidelijk is wat ze voor deze abonnementen krij gen. De Kok pleit tevens voor een werkgroep, die ongelijkheid en het mislopen van subsidies als gevolg van deze abonnemen ten moet bestuderen. De Kok sprak woensdag op een druk bezochte bijeenkomst van patiëntenorganisatie het Kla verblad in Kapelle. Uit de reac ties op het rapport 'Van zorgga- rantie abonnementen en servicekosten', dat deze organi satie gisteren presenteerde, bleek dat er veel onduidelijk heid onder ouderen is over zorg- abonnementen. Met name ver zorgingshuizen bieden deze betaalde service aan bewoners van aanleunwoningen aan. De ouderen krijgen zo de garantie voor zorg of hulp op het moment dat dat nodig is. Klacht Een veel gehoorde klacht over zorgabonnementen is dat ze ge koppeld zijn aan de huur van een woning. De Kok begrijpt de ontevredenheid over de abon nementen. „Helaas zijn ze een noodzakelijk kwaad gewor den." Het instellen van een keurmerk waaraan de instellin gen zich hebben te houden kan volgens hem een eind maken aan de wanpraktijken. Het Klaverbad constateerde een overlap van de abonnementen met de gesubsidieerde diensten binnen de. Wet Algemene Bij zondere Ziektekosten (AWBZ). „Voordat je kiest voor een aan vullend abonnement moet je precies weten waar je recht op heb op grond van de AWBZ", al dus C. Lambermont, voorzitter van het Provinciaal Óverleg Ou deren Organisaties. Doordat houders van een zorgabonne ment een wachtlijst voor bij voorbeeld thuiszorg kunnen omzeilen werkt het ongelijk heid in de hand. Projectgroep De Kok riep op tot een project groep zodat alle partijen een ge zamenlijk standpunt kunnen bepalen. Concrete toezeggingen deed hij niet. maar hij acht de kans groot dat het provinciebe stuur hier geld voor over heeft. Goesenaar vangt bot met klachten over waterschap GOES - Goesenaar J. M. Smits blijft een luis in de pels van wa terschap Zeeuwse Eilanden. Na zijn strijd tegen de uitslag van de verkiezingen van vorig jaar - die dreigt nog een staartje te krijgen bij de Nationale Om budsman - richt Smits zijn pij len nu op de besloten vergade ringen van het algemeen bestuur van het waterschap. Smits ging in maart 1998 bij de Raad van State in beroep tegen de uitslag van de waterschaps verkiezingen. Hij had niet als huiseigenaar kunnen stemmen, omdat de gemeente Goes zijn nieuwe woninggegevens nog niet aan het waterschap had doorgegeven. Het stembureau nam bovendien zijn oproep kaart voor de categorie onge bouwd in beslag. De Raad van State stelde hem in april in het ongelijk. Smits had volgens de Raad van State het kiesregister moeten raadplegen en zijn bezwaren eerst aan het hoofd aan het stembureau ken baar moeten maken. Door de procedure konden vijf Zuid-Bevelandse hoofdinge landen pas later worden geïn stalleerd. Het waterschap trok na de uitspraak van de Raad van State de klacht tegen de Goese naar wegens smaad in. In september verzocht Smits de provincie een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken bij de waterschapsverkiezin gen. In december deelden Gede puteerde Staten mee dat zij geen 'onrechtmatigheden' hadden geconstateerd. Smits is van me ning dat het onderzoek van de provincie oppervlakkig en dus 'onzorgvuldig' is geweest en wil daarover, zo liet hij onlangs aan GS weten, een klacht indienen bij de Nationale Ombudsman. Smits vraagt GS in dezelfde brief het waterschap 'in het ka der van het bestuurlijk toezicht' op te leggen dat de vergaderin gen van de algemene vergade ring - het algemeen bestuur van Zeeuwse Eilanden - openbaar zijn.Smits vindt dat de beslui ten van de vergadering van 10 september over de toekomstige huisvesting van het waterschap in een openbare vergadering thuishoren. GS voelen niets voor een terechtwijzing, omdat Zeeuwse Eilanden niet in strijd met de Waterschapswet heeft gehandeld. Het algemeen be stuur bepaalt of er achter geslo ten deuren wordt vergaderd, als de dijkgraaf of ten minste 20 procent van de hoofdingelan den daarvoor een officieel ver zoek heeft ingediend. door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - De politie wil niet meewerken aan een collec tief registratiesysteem voor las tige kroegbezoekers. Daarmee lijkt het door de Zierikzeese ho reca bepleite gele en rode kaar- tensysteem van de baan. H. van Gellecum, hoofd van de Basis eenheid Noord, wijst het plan onder meer af omdat de verze kerde politie-inzet voor de ho reca ten koste gaat van andere politietaken. De initiatiefne mers leggen zich er niet bij neer. Ze overwegen nu op eigen hout je informatie over notoir lastige klanten uit te wisselen. Het voorstel van de Zierikzeese ondernemers om een collectief registratiesysteem op te zetten om problemen veroorzakend publiek uit het uitgaansleven te houden, is gestrand op de mede werking van politie en de ge meente Schouwen-Duiveland. Politiehoofd Van Gellecum en burgemeester J.J.P.M. Assel- bergs wallen het convenant niet ondertekenen, dat de samen werking met de Zierikzeese ho reca moet bekrachtigen. „Als we een hogere prioriteit aan de horeca verlenen, gaat dat ten koste van de paraatheid van de politie die voor andere meldin gen nodig is'", motiveert Van Gellecum. Asselbergs heeft eer der al te kennen gegeven dat hij vi-eest dat een dergelijk systeem de privacy van burgers aantast. Ook gelooft de burgemeester niet dat zich in nachtelijk Zie rikzee excessen voordoen zoals in Hulst en Terneuzen, waar het registratiesysteem al is inge voerd. In januari lanceerde discotheek eigenaar J. Meerdink het idee om een rode en gele kaartensys- teem in Zierikzee in te voeren. Wie het in een café, discotheek of cafetaria te bont maakt, ont vangt dan als eerste waarschu wing een gele kaart Als de be treffende persoon een tweede keer overlast veroorzaakt wordt hem door middel van een rode kaart definitief de toegang tot het café ontzegd. Daarbij geven horeca-ondernemers de identi teit van de relschoppers door aan hun collega's. Wie op de zwarte lijst is gezet maar toch deelneemt aan het uitgaansle ven, wordt door de politie ver wijderd, aldus het plan. „Door de verzekerde politie-in zet staan we veel sterker om het uitgaansleven veilig te hou den", stelt H. Landman, lid van de Zierikzeese horeea-werk- groep.Hij is zwaar teleurgesteld in de houding van de politie en Asselbergs. „Toen we het voor stel toelichtten, stonden ze posi tief tegenover het idee. Dus zijn we verder gegaan met het ont wikkelen van de plannen. Maar nu beide partijen weigeren het convenant te ondertekenen, heb ik het gevoel dat er veel kostbare tijd en energie is verspild." Begin november bespreekt de horeca-werkgroep de mogelijk heid om op eigen houtje de in formatie-uitwisseling over las tige klanten ter hand te nemen. In oktober liet een woordvoer der van de Registratiekamer in Den Haag al doorschemeren dat het rode en gele kaartenplan de toetsing aan de Wet op de Per soonsregistratie niet zou door staan. De Registratiekamer staat het opstellen van een zwarte lijst alleen toe, als dit de overlast in uitgaanscentra aan toonbaar terugdringt. Het plan van de horeca om lasti ge klanten uit uitgaansgelegen heden te weren, gaat voorlopig niet door. foto Pieter Honhoff door Wout Bareman SAS VAN GENT - 'Een stad die niet vliegt, wordt overvleu geld'. Dat was de leus waarmee ruim 250 bedrijven in de Gent se kanaalzone in 1969 de roep om een nieuwe luchthaven kracht bij zetten. Precies veer tien jaar later ging de kleine luchthaven in Sint-Denijs- Westrem bij Gent dicht. On danks de 35.000 vluchten per jaar werd verlies geleden. 'Politiek Gent' had andere plannen met de vrijkomende grond: de bouw van een ambi tieus zalencomplex: Flanders Expo. En dus verdween het vliegveld. Een paar jaar later presenteer de de vzw Luchthaven Rand stad Vlaanderen - een groep politici, geleerden en zakenlui - een plan voor een nieuw vliegveld dat de Gentse regio ook door de lucht zou ontslui ten en als extra lokkertje zou kunnen dienen voor interna tionale bedrijven, die een ves tigingsplaats in West-Europa zochten. Eerst werd het militaire vlieg veld in Ulster (tussen Gent en Brugge) als ideale locatie aan geduid, maar toen bleek dat de landmacht én 'de groenen' daarmee grote moeite hadden, werden de plannen weer opge borgen. Een week geleden toverde de Gentenaar .Johan Beke, een van de drijvende krachten achter Luchthaven, ze in de PZC plotseling weer uit de hoed. Proefballonnetje „Laten we via Zeeland maar eens een proefballonnetje op laten, in die provincie hebben ze toch ook nood aan een goed vliegveld", vond Beke. En hij lichtte toe: „Naast Ursel had den we een aantal locaties in de Kanaalzone op het oog. maar de meeste vielen al snel weer af. Nu richten we ons helemaal op een plaats pal zuidelijk van Zelzate, ten zuiden van staal fabriek Sidmar. Dichtbij de grens met Zeeland, dus snel te bereiken, zeker als straks de Westerscheldetunnel is aange legd." Het proefballonnetje nam al snel de vorm aan van een hete luchtballon. Beke (zelf VLD 'er, een liberaal) beriep zich welis waar op steun vanuit het be drijfsleven en de politiek, maar minister Steve Stevaert van Openbare Werken, burgemees ter Frank Beke en havensche pen Daniël Termont van Gent (toevallig drie socialisten) ver wezen het plan direct naar de prullenbak. Stevaert: „Ik ken dat soort ondernemers. Op ie dere bijeenkomst zijn ze het roerend eens over drie zaken: de belastingen moeten omlaag, er moet meer worden geïnves teerd in infrastructuur en het is de taak van de overheid dat te doen." Termont: „In de Gentse haven is absoluut geen plaats meer. Het is onverantwoord er nog een luchthaven in te willen proppen. Zolang ik aan het be wind ben, komt hij er niet." En hij snelde weg om op heldhaf tige wijze een einde te maken aan de havenstaking.... Johan Beke kreeg ook de Bond Beter Leefmilieu over zich heen. Ja, van wie kreeg hij ei genlijk wél steun? Uit onver wachte hoek: uit Zeeland. Se cretaris Wies Saman van de Kring van Werkgevers in de Kanaalzone en van de Bra bants-Zeeuwse Werkgevers vereniging reageerde enthou siast. „Zo'n luchthaven is een belangrijke meerwaarde voor de hele Kanaalzone en zelfs het gebied daaromheen." Een vliegveld naar het voorbeeld van Eindhoven Airport? Sa- man vond het primaEn ook de directie van Vliegveld Mid den-Zeeland staat, zo bleek, niet afwijzend tegenover de plannen. Burgemeester Jan Lonink van Sas van Gent ver diepte zich nog niet echt in de materie, maar weet uit erva ring dat van veel regionale luchthavens 'de psychologi sche betekenis groter is dan de economische'. „De kracht van dit soort initiatieven is dat ze je dwongen na te denken welke richting het uiteindelijk op moet." Tja... hoe reëel zijn de plannen? Niemand heeft tot nu toe enig cijfermateriaal onder ogen ge kregen (Beke: „Logisch, in Vlaanderen presenteren we onze plannen pas medio no vember."), de locatie is nog on bekend en hoe zit het met de inpassing in het Ruimtelijk Structuurplan Vlaanderen? Overleg met Zeeland is er ook nog nauwelijks geweest, ter wijl juist daar een belangrijk deel van de aan te boren markt wordt vermoed. Is Beke een fantast? Ja, zegt menigeen in het Gentse. Vraagtekens Opvallend is dat één van zijn medestanders van het eerste uur, professor George Allaert van het Instituut voor Duurza me Mobiliteit van de Gentse Universiteit, nu plotsklaps enorme vraagtekens bij de plannen plaatst. Gent heeft niet genoeg draagkracht voor een dergelijk project, meent hijAllaert is al j aren voorstan der van een luchthaven op de zandplaten in de monding van de Westerschelde. Maar dat plan is vorig jaar wel direct af geschoten als 'lachwekkende luchtfietserij'. Beke tenslotte blijft lachen. Hij heeft zo z'n contacten en maakt zich geen zorgen. „Toen de eerste stoom trein ging rijden, waren de boeren ook bang dat de koeien zich letterlijk dood zouden schrikken." Ja, koeien schrik ken zich ook dood van hete- luchtballonnen, zo bleek een week of wat geleden, toe vallig ook in de buurt van Zel zate... door Joost Bosman TERNEUZEN - De vakbonden en de ondernemingsraad (OR) van Philips Lighting Terneuzen praten vandaag, donderdag, in Den Haag met de Tweede-Ka merfracties over de gevolgen van het afstoten van de spaar lampenafdeling in Terneuzen. Gisteren gaven de vakbondsle den van de fabriek unaniem hun goedkeuring aan de voortgang van een alternatief plan, dat de ondernemingsraad (OR) mo menteel ontwikkelt. Dat zal op 9 november in grote lijnen gereed zijn. Op die datum willen de bonden en OR duidelijkheid van Philips of er serieus zal worden gekeken naar de eigen voorstel len. Tijdens een ledenvergadering in het Terneuzense Zuidlandthea- ter zei bestuurder J. Cuperus van FNV Bondgenoten dat de sociale gevolgen van het voor genomen massaontslag (nog) niet aan de orde zijn. Hij hield een hartstochtelijk pleidooi voor het alternatieve plan van de OR-werkgroepen. Tevens vroeg hij de leden geduld te heb ben en zonder zeuren werk zaamheden over te nemen van collega's die in de werkgroepen zitting hebben. Weinig illusies Cuperus verweet de Philips-di- rectie onbetrouwbaarheid: drie maanden geleden zou het we reldwijde kenniscentrum in Terneuzen nog gewoon door gaan, nu kan dat ineens niet meer. „Als ze dat toen nog niet wasten, waar halen ze dan de moed vandaan om nu wel een vi sie voor de komende drie jaar op tafel te leggen. Dat is de kluit belazeren!", foeterde Cuperus. Over de bereidheid van Philips om echt naar het OR-plan te kij ken, koesterde hij weinig illu sies: „Wij bepalen zelf en met el kaar wat een goed plan is. Maar Philips zal in eerste instantie 'nee' zeggen, dat kun je nu al voorspellen. Het gaat de direc tie niet om argumenten, de be slissing om de spaarlampenaf deling van Philips Terneuzen te sluiten is een politieke geweest. In de geest van: we doen het zo en niet anders, aan de bonden hebben we geen boodschap." Cuperus erkende dat het gevaar aanwezig is dat de Philips-di- rectie zelf aan de haal gaat met het alternatieve plan, om dat te gebruiken voor de productie in lage-lonenlanden. „De kans dat Philips gaat pronken met de ve ren van de werkgroepen is le vensgroot aanwezig. Maar het gevaar voor ons allen is veel gro ter, we moeten dat risico ne men", zei Cuperus. OR-voorzit- ter A Canrinus zei geen enkele garantie te kunnen bieden, dat het alternatieve plan het be houd van alle banen inhoudt. „Maar de insteek ervan zal zijn om het maximale aantal te red den." Het overleg gisteravond tussen de bonden en de directie van Philips Terneuzen heeft weinig nieuws opgeleverd. „De argu menten van Philips zijn afge rond, we hebben nu het comple te beeld van waarom de beslissing op deze manier is ge nomen", aldus Cuperus. Vol gens hem is de directie duidelijk gemaakt dat ze op 9 november direct moet antwoorden op het plan.Vindt ze het onzin, laat de directie dat dan ook maar zeg gen. Staat ze er wel voor open, dan moet het voor Terneuzen ook iets substantieels opleve ren, want aan luchtkastelen hebben we niets." door Henk Postma MIDDELBURG - Het provinci aal welzijnsinstituut Scoop ziet voor zichzelf een spilfunctie weggelegd bij de verbetering van de Kinderopvang in Zee land. Daarvoor is personeels uitbreiding nodig: een volledige arbeidsplaats extra, waarmee het aantal 'formatieplaatsen' van de werkeenheid kinderop vang op 2,5 komt. Het is de be doeling dat het provinciebe stuur hier geld voor uittrekt. Dat bleek woensdag tijdens een lunchbijeenkomst in het Sco- opera-gebouw te Middelburg. Mevrouw Wout je Westenbrink uit Emmeloord, opererend als bureau West Brinck, overhan digde haar rapport 'De Kleine Prins(es)', waarin omschreven wordt wat Scoop allemaal voor de Kinderopvang zou kunnen betekenen. Ze was daarvoor speciaal door Scoop ingehuurd. De regering stuurt aan op ver ruiming van de mogelijkheden voor kinderopvang, en stelt daarbij hoge kwaliteitseisen. Er wordt zelfs gesproken over cer tificering van voorzieningen als kinderdagverblijven, peuter speelzalen, gastouderprojecten, buitenschoolse opvang en vari anten daarop zoals de zoge naamde JOP huizen op Walche ren en de Puk en Muk huizen op Tholen. Scoop, dat bij de oprichting be gin vorig jaar het provinciaal steunpunt voor kinderopvang opslokte, ziet bij dit alles een be langrijke taak voor zich wegge legd. „Wil Zeeland effectief inspelen op de zeer snel veran derende landelijke ontwikke lingen, dan is een gezamenlijke visie en een gemeenschappelij ke aanpak van lokale en provin ciale instellingen een absolute voorwaarde. Scoop kan hierbij een spilfunctie vervullen", schrijft Westenbrink in haar rapport. Ze kwam tot die conclusie na zich een beeld te hebben ge vormd van de behoeften die le ven binnen de kinderopvang in Zeeland, onder meer aan de hand van talrijke interviews met belanghebbenden, en ge sprekken met leden van een klankbordgroep. De kinderdag verblijven en aanverwante voorzieningen, waarvan veela door de rijkeren in de samenle ving gebruik wordt gemaakt blijken al dermateprofessionee dat ze vergaand de eigen boon tjes kunnen en wensen te dop pen. Schril contrast Dit staat, zoals gedeputeerde I Coppoolse opmerkte, in schri contrast met de peuterspeelza len. Daar zijn soms zelfs dear beidsverhoudingen nog nie goed geregeld. Scoop mikt dai ook vooral op verbetering vai peuterspeelzalen en anden voorzieningen waar veel kinde ren uit arme milieus worden op gevangen. Speciale aandach wordt noodzakelijk geacht voo opvoedingsaspecten en moge lij kheden voor kinderen om ziel zo goed mogelijk te ontwikke len. De gevraagde extra arbeids plaats is speciaal bedoeld voo 'het initiëren en realiseren coi gezamenlijke activiteiten voori tot 7 jarigen' en 'het afstemme van onderlinge informatie a communicatie zowel intern ol extern'Men streeft naar 'eei gezamenlijk plan van aanpal dat opgesteld en uitgevoen wordt door alle betrokkenen Gedeputeerde L. Coppools zegde het geld voor de perso neelsuitbreiding niet meteei toe, maar liet wel doorscherae ren dat er wat in het vat zit. „W moeten nog afspraken make met rijk en gemeenten. Maaral provincie hebben we net twe miljoen gulden vrij gemaak voor sociale zorg. Daarmoetiel van kunnen overblijven voo verbetering van de kinderop vang." Toneel voor ANBO Souburg OOST-SOUBURG - Cabaret en toneelgroep STEC speelt oj zaterdag 30 oktober voor deaf- deling Souburg/Ritthem vandi ANBO sketches en het toneel stuk 'To be or not Toby'. De voorstelling wordt gegever in wijkcentrum De Zwaan, üi zaal gaat om 14.00 uur open,he doek gaat een half uur late open. doorWout Bareman GENT - Nederland moet betere afspraken maken met de buur landen België en Duitsland over spoedeisende geneeskundige hulpverlening aan weerszijden van de grens. Staatssecretaris G. de Vries van Binnenlandse Zaken signaleert op dat gebied nog teveel knelpunten en ondui delijkheden ten aanzien van bij voorbeeld de bevoegdheden. De Vries gaat daarom met minister E. Borst van Volksgezondheid na hoe de moeilijkheden bij grensoverschrijdende hulpver leningbij rampen en ongevallen kunnen worden opgelost. De staatssecretaris zei dat woensdag in Gent bij de onder tekening van een nieuwe geac tualiseerde afsprakenregeling tussen de provincies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland. Die drie vormen sinds tien jaar de Euregio Scheldemond. De Vries juichte die intensieve sa menwerking toe. Hij kondigde voor de eerste helft van volgend jaar een nieuwe beleidslijn aan voor die samenwerking over de grens heen. In die nieuwe be leidslijn wil hij niet alleen aan dacht besteden aan contacten in Euregio-verband, maar ook aan de samenwerking die de ver- schilloende bestuurslagen ont plooien met hun 'evenknieën' aan de andere kant van de grens. In Zeeuws-Vlaanderen zijn dat vooral gemeenten, terwijl de provincies bijvoorbeeld nauw samenwerken bij het opzetten van een ROM-project voor de Vlaamse Kanaalzone. De Vries: „Behalve op bestuurlijke grens overschrijdende samenwerking zal ik in het nieuwe beleidska der ook ingaan op praktische problemen waarmee de burgers en het bestuur worden gecon fronteerd bij die samenwerking zoals bij brandweer of rampen bestrijding." Hij constateerde bij met name de geneeskundige hulpverle ning weliswaar een bepaalde vorm van samenwerking en noemde de met België en Duits land gesloten bijstandsovereen komsten tussen de lagere overheden daarvan goede voor beelden. „Op het operationele niveau weet men elkaar vaak te vinden. Er is een groot aantal burgerhulpregelingen tussen aan de grens gelegen gemeen ten, vooral op het gebied van de bijstand door de brandweer." Maar aan spoedeisende genees kundige hulpverlening scho: nog van alles. Zodra De Vries en Borst de knel punten hebben geïnventaf seerd wordt overleg geopec met de Belgische en Duik overheid om te bekijken ofe aanvullende overeenkoraste moeten worden gesloten. Daar bij staan de communicatie énd te gebruiken signalen (sirene zwaailichten) centraal. Afspraken De eerste afsprakenregelin tussen de drie provincies vand Euregio Scheldemond dateerc van december 1993, toen oo het eerste Gemeenschappelij Ontwikkelingsconcept het lid zag. In dat boekwerk werdend uitgangspunten voor de econc mische ontwikkeling van deEu regio Scheldemond gefornn leerd en werden ook duideliji afspraken over de samenwe king vastgelegd. In het tweed concept wordt onder meerit ning gehouden met het wegval len van de Europese subsidies!' het kader van Interreg in b jaar 2006. Gouverneur H. Ba! thazar van Oost-Vlaandae woensdag bij de ondertekend van de nieuwe afsprakenregi ling in de Aula van de Genk Universiteit: „De samenwe king mag niet louter afhanfe lijk worden gesteld van Euro? se subsidiëring. De provind verbinden zich ertoe om zonder Europese middelend der samen te werken. We zr één van de weinige E uregif waarbinnen een zo vergaai engagement wordt aangegaan Balthazar benadrukte het b lang van een grotere betrokka heid van de gemeenten bij Euregio. DeScheldemondraai in de toekomst hét platfoi voor de samenwerking - w® daartoe uitgebreid met eenpe manente kamer van advu waarin alle gemeenten zittii nemen. Zij wijzen vervolge negen vertegenwoordigers ai in de Scheldemondraad. Staatssecretaris De Vries mei de in Gent dat ons land voori terreg III (2000-2006) 175 H joen Euro uit Brussel ontvafll Met de budgetten van Duitslai en België daarbij opgeteld ku nen de zeven Euregio's de K mende jaren rekenen op eenvf dubbeling van het budget vo de nu bijna afgelopen Interr Il-periode. Tussen '94 en W er 1.42 miljoen Euro besclu baar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 12