VVV blijft in pand Westkapelle PZC PZC Hogeschool geeft computers weg Extra geld voor hulp voortijdige schoolverlaters Tweede tehuis voor jonge vluchtelingen Biggekerkenaar wil rervallen pandjes liet meer opknappen zeeland Geruchten over verkoop kantoor blijken niet te kloppen donderdag 28 oktober 1999 w11 Brand in koelschip doorLukas Fransen WESTKAPELLE - Het VW- kantoor in Westkapelle, waarin Itvens het postkantoor is geves tigd, verdwijnt niet. I. Ovaa, voorzitter van de Kust-VW Walcheren ontzenuwt de ge ruchten dat het pand te koop zou staan en de VW uit het dorp verdwijnen. Makelaardij Roose uit Zoutelande zegt ech ter dat het pand wel degelijk bij hen in de stille verkoop heeft ge staan. De geruchten over de verkoop deden de afgelopen dagen de ronde in Westkapelle. L. Min- derhoud, voorzitter van de on dernemersvereniging Westka pelle, kreeg dinsdagmiddag te horen dat het VW-kantoor te ^ezing over Bretagne VLISSINGEN - Gerard Geuze houdt vanavond, donderdag, om 20.00 uur een lezing over de cultuur en natuur van Bretagne in het MicMec aan de Koren bloemlaan in Vlissingen. Hij houdt de lezing op uitnodi ging van de afdeling Walcheren van de Koninklijke Nederland se Natuurhistorische Vereni ging. ilp dinsdag 2 november vertelt ïïchard Struijk over de invloed ranmet-levende natuur als wa- H, wind en zon op de natuur en st landschap. Ook deze lezing iegint om 20.00 uur in het Mic- 'lec. Autokraken VLISSINGEN - Uit een be drijfsauto in de Vrouwestraat in Vlissingen is woensdagmiddag rand 12 uur een tas weggeno men. De bestuurder van de auto ras op dat moment bezig met laden en lossen. !n Middelburg werd tussen dinsdagmiddag en woensdag middag in drie auto's ingebro ken. Van geparkeerde auto's aan de Granaat, de Buitenhovelaan en Vromoldsland werd een ruit lagen. De buit bestond in alle gevallen uit een radio-cd- ipeleren een aantal cd's. koop staat. „Dan steiger je wel een beetje. Westkapelle zonder WV-kantoor, dat kan toch niet. Toeristen moeten dan naar Domburg om hier accommoda tie te boeken. Het zou een ge weldige verarming van het dorp zijn als het VW en het postkan toor verdwij nen De plaatselijke WV's zijn vorig jaar samengegaan in de Kust- VW Walcheren. Minderhoud: „Dat kost allemaal veel geld en daarom zou de kans bestaan dat het VW-kantoor in Westkapel le dicht moet. Het is beter om te kijken of het kantoor minder bemand kan worden of minder open kan. Dat lijkt me een bete re optie dan sluiting." Beleggers Ovaa erkent dat de financiële si tuatie van de Kust-VW Wal cheren zorgwekkend kan wor den, als het beleid niet wordt aangepast. „Het beleid van de Kust-VW moet anders. We zijn een beleidsplan aan het ontwik kelen om daar oplossingen voor aan te dragen. Maar de WV- kantoren worden niet verkocht. Misschien gaan we er beleggers voor zoeken, maar dat is heel wat anders dan verkopen." Ook de directrice van de Kust- VW Walcheren, C. Schön- knecht, snapt niet waar de ge ruchten over de verkoop van daan komen. „Als onderdeel van het beleidsplan voor 2000 zijn er taxaties uitgevoerd op diverse panden. Verkoop is ech ter absoluut niet aan de orde." De Kust-VW is volgens Schön- knecht niet rijk en heeft onder meergeld nodig om de informa tievoorziening te moderniseren. „Dat kan door investeerders voor onze panden te zoeken, maar er zijn ook andere opties. Alles is afhankelijk van de in stemming van de ledenraad van de Kust-VW. Die moet eerst met het beleidsplan instem men." De ongerustheid over de ver koop blijkt echter niet op loze geruchten te zijn gebaseerd. Roose Makelaardij bevestigt dat het VW-kantoor in Westka pelle al twee weken te koop staat. „We hebben opdracht ge kregen van het Kust-VW Wal cheren om te zoeken naar beleg gers die geïnteresseerd zijn in het pand. Een belegger kan het pand kopen, maar moet het wel nog een jaar. Daarna moet het zijn schreden terug en reageert De ledenraad van de Kust-VW voor een jaar verhuren aan de Kust-VW er uit." Roose keert in tweede termijn: „Het pand is moet zich eerst over de verkoop Kust-VW met een optie voor na een telefoontje met Ovaa op teruggetrokken uit de verkoop, van het pand buigen." door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Twaalf buitenlandse kin deren die zonder hun ouders naar Middel burg zijn gevlucht, hebben een nieuwe thuis gekregen in een woning aan het Molenwa ter. De stichting Agogische Zorgcentra Zeeland heeft woensdag deze Kinderwoon groep voor minderjarige asielzoekers offici eel geopend. Daarmee heeft Middelburg nu twee tehui zen voor mindeijarige asielzoekers. Het eerste is het Dunja-huis dat in januari 1998 werd geopend. In het nieuwe huis aan het Molenwater namen de eerste bewonei'S al in juli van dit jaar hun intrek. De doelgroep voor de kinderwoongroep zijn kindei'en van vier tot veertien jaar die zonder een meer- dei'jarige in Nederland verblijven. Momen teel wonen er in het huis twaalf kinderen in de leeftijd tussen twaalf en vijftien jaar. De alleenstaande minderjarigen vallen on der voogdij van De Opbouw maar de dage lijkse begeleiding wordt verzorgd door AZZVierentwintig uur per dag is er iemand in het huis aanwezig die de kinderen bege leidt. Eén van de begeleiders is Erwin van Oosten. „Wij houden in de gaten dat de kin- dei-en op tijd het bed uit zijn om naar school te gaan, we dekken de tafel, regelen ver schillende dingen voor hen namens de voogd en we zijn er voor individuele ge sprekken", vertelt Van Oosten. Omdat hij vrij'wel dagelijks met de kinderen werkt, was het aan Erwin om het gebouw VLISSINGEN - In het dok van reparatiewerf Scheldepoort is dinsdagavond even na tienen brand ontstaan op het Portuge se koelschip Amer Himalaya. De brand ontstond toen bij het losbranden van een stalen wand achtergebleven olie in de brandstoftank vlam vatte. De brandweer van het stadsgewest en de bedrijfsbrandweer van De Schelde en Pechiney zetten de tank vol schuim en koelden de tankinstallatie. Duizenden op de bon Met enig ceremonieel wordt het schaalmodel van het nieuwe tehuis aan het Molenwater in Miniatuur Walcheren onthuld. foto Ruben Oreel officieel te openen. Dat deed hij door het schaalmodel van de woning te onthullen in Miniatuur Walcheren. De bewoners zelf waren niet aanwezig tij dens de opening. De jongeren zijn door hun verleden huiverig geworden voor officiële gebeurtenissen en voor de kans om op een foto te komen. Om de opening toch een beet- je te vieren zijn ze daarom naar de bioscoop De stichting Kinderpostzegels afdeling Middelburg zorgde bij de onthulling voor een feestelijk tintje. Mevrouw Van 'tHöf van de stichting overhandigde een cheque ter waarde van twintigduizend gulden aan R. de Bruyckere van AZZ. Het geld is bedoeld om de actieve integratie van de minderjari ge asielzoekers te bevorderen. MIDDELBURG - Tussen 18 en 24 oktober zijn weer duizenden automobilisten en motorrijders betrapt op ver keersovertredingen. Op de routes Goes-Grevelingendam en Vrouwenpolder-Schouwen-Duiveland werden 3 542 bestuur ders bekeurd voor te hard rijden. Op Walcheren waren dat er 644, op Tholen 113, in Wëst-Zeeuws-Vlaanderen 668 en in Oost-Zeeuws-Vlaanderen werden 809 mensen betrapt op te snel en/of door het rode licht rijden. Op Schouwen-Duiveland werden nog eens 365 bestuurders gesnapt door een camera die zowel rood-licht- als snelheids overtredingen registreerd. Verder werden er verspreid over de provincie nog bekeuringen uitgedeeld voor het niet-dragen van gordel of helm. Statenvragen over mestbeleid MIDDELBURG - De CDA-fractie in de Provinciale Staten vreest dat het mestbeleid van minister Brinkhorst van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij teveel ruimte biedt voor de vestiging van intensieve veehouderij in Zeeland. De fractie maakt die zorg kenbaar in vragen aan het dagelijks bestuur van de provincie. De CD A-statenleden J. Ramondt en J. van de Merbel wijzen Gedeputeerde Staten erop dat in november van het vorig jaar het Zeeuwse streekplan werd herzien om de komst van intensieve veehouderij naar Zeeland af te remmen. Die herziening was mede gebaseerd op de Wet Herstnacture- ring Varkenshouderijwaarin werd vastgelegd dat schone ge bieden schoon zouden moeten blijven. Nu die wet nog niet in uitvoering is doordat de rechter een spaak in het wiel heeft ge stoken, heeft de minister, ter doorvoering van de gewenste sa nering, aanvullende mestplannen voorbereid. Daarin wordt niet meer gerept over schone gebieden die schoon moeten blij - ven. De CDA-fractie wil weten of dat gevolgen heeft voor Zeeland. Bromfietser breekt been in Goes GOES - Een zeventienjarige bromfietser uit de gemeente Ka- pelle liep woensdagmorgen een beenbreuk op bij een aanrij ding in Goes. De bromfietser werd rond kwart voor twaalf in de Wulfaert- straat ter hoogte van het NS-station aangereden dooreen 72- jarige automobilist uit Goes. Deze wilde afslaan om het Sta tionsplein op te rijden. Hij zag hierbij de jongen, die op het fietspad reed, over het hoofd. De bromfietser werd overge bracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Organen op sterk water taboe SINT JANSTEEN - Café Lazarus in Sint Jansteen mag het komende weekeinde geen menselijke lichaamsdelen, waar onder mannelijke geslachtsorganen, op sterk water tentoon stellen. De Hulster burgemeester A Kessen denkt dat mensen aanstoot kunnen nemen aan de expositie en weigert toestem ming te geven. De uitbaters van Lazarus houden vrijdag en zaterdag een Halloweenparty, een griezelfeest naar Ameri kaans voorbeeld. Hoewel nu geen menselijke hoofden, lede maten en piemels te zien zullen zijn, presenteert Lazarus toch een griezelkabinet met onderdelen van dierenlichamen op sterk water. loorLukas Fransen IIGGEKERKE - „Laat de ge- ieente mij maar een sloopver- iuming geven, want restaure- a doe ik nooit", zegt I. van [weden. Hij is eigenaar van de wallen monumentale panden inde Dorpsstraat 23 en 25 in Eggekerke. Hij zegt dat hij al aen probeert de woningen op iknappen, maar voelt zich te- agewerkt door de gemeente. Dorpsraad Biggekerke 3urde de gemeente een brief ;tvragen over de onderhouds- «tand van de monumentale i aden aan de Dorpsstraat. Zij -dt dat de woningen zo snel gelijk moeten worden opge- 1 apt, omdat ze in deze staat Haanzicht van het doip ver- Mn. „We zijn al vanaf onge- £1990 bezig om de woningen laten restaureren, zoals is ^geschreven door Monu- ffltenzoi'g. Samen met twee anemingsbedrijven, gemeen- REDACTIE midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 ^60 AA goes lel: (0113) 273000 fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl Ie Goes: MJ.Schrier (chef) HBosboom (Huibers J.M. an derJagt ^Soesman ^Vlissingen: fransen ■•L Ramakers JU van der Schot van der Sluis *1 de Vries (sport) centrale redactie Jtostsouburgseweg 10 rostbus 18 ^0 AA vlissingen 'el: (0118) 484000 kx: (0118) 470102 'Mail: redactie@pzc.nl Jternet 'llp://www.pzc.nl 'Mail: redactie@pzc.nl tewerken Serooskerke, bouw en woningtoezicht en de Monu mentenzorg hebben we er veel werk in gestoken. Alleen de voormalige gemeente Valkenis- se zat altijd dwars," zegt van Zweden. De totale verbouwingskosten lagen acht jaar geleden op 450.000 gulden. Van Zweden: „De gemeente zou daarvan 200.000 gulden subsidiëren. Ik wil die subsidie hebben zodra de panden zijn opgeknapt, maar dat geld is er niet. Er wordt door- de gemeente geen zekerheid ge geven of ik dat geld ook daad werkelijk krijg. Als de gemeente graag wil dat de woningen wor den opgeknapt, moet ze het zelf maar voorfinancieren Onbewoonbaar Volgens Van Zweden verkeren de woningen nu in zo'n slechte staat, dat ze niet meer te restau reren zijn. „Dorpsstraat 23 is al in 1996 door de gemeente onbe woonbaar verklaard." De Big- gekerkenaar heeft al gepro beerd de woningen te laten schrappen van de monumen tenlijst. De gemeente wil het niet zover laten komen dat de pandjes instorten..De gemeente ziet volgens M. P. Oostdijk, af delingshoofd bouwen en wonen van de gemeente, het liefst dat de panden worden opgeknapt. Advertentie Vorm in Ruimte Willem van Doorn Binnenhuisarchitectuur Markt 51' 4331 LK Middelburg Tel.: (0118) 88 68 32 Fax.: (0118) 88 68 52 Nellie van de Velde van de School voor Varende Kinderen 'De Groene Zwaan' mocht een aantal computers meenemen naar Terneu- zen. foto Lex de Meester door Cris Sohier VLISSINGEN - De Hoge school Zeeland (HZ) heeft woensdag een groot aantal computers weggegeven. De hogeschool verving ruim drie honderd apparaten omdat ze te oud zijn voor gebruik door studenten. Zo'n 120 van die computers zijn voor de Zeeuwse basisscholen, het asielzoekerscentrum in Mid delburg en de Cliëntenraad Middelbrug nog wel geschikt. „In principe is er niets mis met deze computex-s", vertelt E. van der Heijden van de HZ. „Maar hier op de hogeschool wordt nogal wat gevraagd van de computei-s die we gebrui ken. We sluiten ze aan op een netwerk en er moeten grote, ingewikkelde programma's vlot op kunnen draaien. Bo vendien moeten alle studenten met de computers wei-ken, maar de ene student wil de computer weer voor een heel ander doeleind gebruiken dan de ander. Dat konden deze computers niet meer goed aan." De HZ besloot de overbodige pc's te verdelen. Een aantal ging naar het Middelburgse asielzoekerscentrum en een aantal naar de Cliëntem-aad van de gemeente Middelburg. Het gi-ootste deel was bestemd voor basisscholen door heel Zeeland. De hogeschool had alle basisscholen aangeschre ven met de mededeling dat de snelste reacties in aanmerking kwamen voor een computer Dat lieten de scholen zich geen twee keer zeggen. Van der Heijden: „155 Basisscholen vroegen binnen een paar da gen om in totaal duizend com puters. Daarom is besloten een willekeurige selectie uit te voeren, gebaseerd op de geo grafische ligging van de scho len." Eén van de achttien gelukki gen was basisschool de Vlis- singse Schoolvereniging. Le i-aar P. Eppings nam drie com puters mee. „Wij zijn er heel blij mee, want we hadden al een aantal computers, maar nu hebben we er genoeg om een halve klas tegelijk achter de computer te laten zitten. Wij gebruiken ze voor lessen in in formatie- en communicatie technologie, ofwel kindei-en leren omgaan met computers. Maar leerlingen kunnen er na tuurlijk ook verhaaltjes op schrijven of rekenspelletjes op doen." Schipperskinderen N. van de Velde nam een aantal computers mee voor De Groe ne Zwaan in Terneuzen. Met de nieuwe computers wil de school de leeiiingen beter be geleiden. „Onze leerlingen zijn schipperskinderen en kunnen dus niet het hele jaar door ie dere dag op school komen", legt ze uit. Daardoor missen de kinderen bepaalde delen van het onderwijs. „Allerlei edu catieve software kan die gaten opvullen. Helaas hebben nog niet alle leerlingen thuis een computer. Deze nieuwe com puters willen we op school zet ten, zodat we de oude compu ters kunnen doorsluizen naar leerlingen zonder computer." Huiswerk Het asielzoekerscentrum kreeg tien computers. Bij ont vangst bleek er wel een klein probleem te zijn. „We wilden ze eigenlijk gebruiken voor lessen Nederlands, maar die cui-sussen staan op cd-rom. Deze computers hebben he laas geen cd-romspeler", ver- telt L. Boeije namens het asiel- zoekei-scentrum. Dat wil niet zeggen dat de computers nu ongebruikt blijven. „Als alter natief willen we ze nu beschik baarstellen aan de school gaande kind ex-en op onze beide lokaties, zodat die er hxxn huis- wex-k op kunnen maken." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeland krijgt volgend jaar aanzienlijk meer geld om voortijdige schoolver laters te helpen. Minister L. Hermans van Onderwijs heeft op aandrang van de Tweede Ka mer het budget voor gebieden als Zeeland verhoogd. Zeeland krijgt bijna 700.000 gulden in plaats van de eerder toegezegde 337.000 gulden. Felle protesten tegen de verde ling van de financiële middelen voor voortijdige schoolverlatex-s hebben Hermans op andere ge dachten gebracht. Hij wilde vrijwel al het geld ten goede la ten komen aan vijfentwintig grote steden, waar de proble- mexxhet grootst zijn. Vooral Walcheren dreigde te moeten bloeden. Daar draait een proefproject, waarvoor het ministerie dit jaar 240.000 gul den extra beschikbaar stelde. Dat bedrag zou als sneeuw voor de zon verdwijnen, als Hex-mans zijn plan had doorgevoerd. De Provinciale Onderwijsraad schaax-de zich achter de Wal- cherse protestactie, die door de gemeente Middelburg werd gecoördineerd. Want het is niet alleen een g'rote-stadspx-obleem. Om de dunbevolkte platte landsgebieden tegemoet te ko men, heeft Hennans besloten de grote steden minder te geven. Walcheren krijgt volgend jaar 227.379 gulden, de Oosterscliel- de-regio 238.234 gulden en Zeeuws-Vlaanderen 228.302 gxxlden Elke regio krijgt twee ton waarmee anderhalve ar beidsplaats kan worden gevuld; de rest van het geld is verdeeld op basis van onder meer het aantal inwoners en opleidings niveau. V erkeerscontrole [MIDDELBURG - Bij een vex-- keerscontrole op de Schroeweg hebben verkeerspolitie en spoorwegpolitie woendagoch- tend tussen 7 en 9.30 uur 91 be keuringen uitgedeeld. Van de fietsers en bromfietsers werden er 37 beboet voor het negeren van een rood stoplicht en 27 per sonen kregen een boete voor doorrijden bij een rood licht op de spoorwegovergang. Verder kregen 21 mensen een bekeu ring omdat de verlichting op hun voertxxigen niet in orde was. Vier bromfietsers bleken niet goed verzekerd en twee reden op opgevoerde brommers. Advertentie Konmar koffie Mild Rijk Milde koffie met een rijke smaak en een geurig aroma. Voordeelpak, 2 x 250 gram van 5.89 voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 11