Merk-lingerie tegen bodemprijzen Millenniumexpositie in Galerie T Francis B. Quartet brengt oude nieuwe muziek met verve PZC Thuis kaartje chippen voor de bioscoop Canadezen steken kanaal over en rukken op naar Goes Ingetogen cabaret en toch met vaart Terneuzen heeft eerste fabriekswinkel zeeland 10 in detail Taverne De Meerpaal viert jubileum ondernemend zeeland kunst cultuur donderdag 28 oktober 1999 in de winkel. „Hij kon niet naai de receptie komen, daarom kwam hij 's middags even langs. Hij vond de zaak erg mooi," vertelt een trotse Erica Beek. Het idee voor de lingerieout- letstore werd geboren naar aanleiding van de discussies over een factory outletcenter in Zeeuws-Vlaanderen. Het leek Beek een leuk idee om zo'n cen ter te beginnen met lingerie. Ruim een half jaar later was de Bodycorner een feit. Vier da mes zorgen voor de verkoop, In de bioscoop staat een zuil die tickets produceert. foto Lex de Meester door Donja Odijk TERNEUZEN - „Dure merken voor leuke prijsjes." Zo om schrijft Erica Beek de collectie van de lingerieoutletstore Bodycorner aan de Haven straat in Terneuzen. Woensdag opende de nieuwe zaak haar deuren, en veel nieuwsgierige passanten kwamen een kijkje nemen in de zaak met onder mode voor een betaalbare prijs. Bodycorner is, ondanks dat het een outletzaak is, stijlvol inge richt. Hier en daar staan bloemstukken van winkeliers die dinsdag tijdens de receptie hebben kennisgemaakt met hun nieuwe collega's. Burgemeester R. Barbé kwam dinsdag even een kijkje nemen Cappendijk Auto's in Terneu zen opent vandaag (donderdag officieel een vernieuwd pand. De showroom van de Volvo-ga- rage aan de Haarmanweg is vergroot tot ruim 1000 vier kante meter. Daarnaast is het magazijn grondig verbouwd. Nieuw is ook de centrale recep tie in de showroom waai- klan ten eveneens terecht kunnen voor onderdelen. Vertaalbureau Claudia De- genhardt in Middelburg viert haar tienjarig bestaan. Het vertaalbureau beschikt over tolken en vertalers in 23 talen. De freelance vertalers kunnen worden ingezet in specialisti sche deelgebieden als juridi sche zaken, commercie, weten schap en techniek. Winkelgalerie De Eenhoorn is geopend aan de Bierkaai straat in Hulst. De zaak toont en verkoopt ambachtelijke kunst uit binnen- en buiten land, onder meer kunstkaar- ten, sieraden, houten speel goed en bronzen beeldjes. De middeleeuws aandoende kel der is gereserveerd voor potte- rie. Op de bovenverdieping is een galerie gevestigd. Tot 5 de cember exposeert hier de Hul ster graficus Guust Lion met grafiek en etsen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Voor een bio scoopkaartje hoef je niet meer in de rij te staan. En dat gebeurt in de Vlissingse bioscoop Cine City zeker op zaterdagavond nogaleens. De wachttijd loopt gemakkelijk op tot een half uur, verklaart Ad Weststrate, directeur van Cine City Vlis- singen. Weststrate vult aan dat Cine City en Pathé Rotterdam door Chipper Nederland zijn gese lecteerd voor het Chipper pro ject, waarbij de klant zijn bio scoopkaartje gewoon vanuit huis kan regelen. Binnenkort zullen er twintigduizend kast jes in Zuid-Holland en Zeeland geplaatst zijn. Weststrate: „Je belt naar onze reserveringslijn en je bestelt vier kaartjes voor bijvoorbeeld Tea with Mussoli ni. Met de persoonlijke chip knip kan er thuis in een chip- perhome eventueel direct worden afgerekend." Door dit systeem wordt niet alleen de wachttijd weggenomen, maar 'je bent ook in een keer af van het vooraf ophalen van de tic kets'. In de bioscoop staat een zuil die louter tickets produ ceert. „Daar doe je de chipper in waarmee je kaartjes gereser veerd hebt en je krijgt de tic kets. Voor ons én voor de klant is het een proefproject. Maar het systeem spreekt ons wel aan. De gebruikers krijgen van ons gedurende de proefpe riode een kopje koffie of thee gratis." De chipperhomes kunnen be steld worden via Chipper Ne derland. De verwachting is dat volgend jaar meer chipper homes volgen. Ongeveer 500.000 mensen zullen dan in huis zo'n persoonlijke chipper- home hebben. „Er sluiten meer bedrijven zich bij aan. Straks kun je op die manier ook bloe men via Fleurop bestellen." waarbij de werkervaring van Beek in een grote lingeriezaak goed van pas komt. Het assortiment van Bodycor ner omvat ondergoed en bad en beenmode. Ook voor man nen en kinderen is een uitge breide collectie. Erica Beek en haar collega Anny Kemper gaan zelf de fabrikanten in Ne derland en België langs om gro te partijen onderkleding, vaak uit oude collecties, op te kopen, hierdoor is het mogelijk de prijs laag te houden. Beek: „Ik zit al tien jaar in de lingerie branche, en kom via via aan adressen waar ze leuke dingen verkopen. Ik probeer zo veel mogelijk merken voor een lage prijs in de winkel te hangen." HULST - Taverne De Meerpaal aan de Vismarkt in Hulst be staat 25 jaar. In het kader van dit jubileum worden er een maand lang extra activiteiten gehouden. Zaterdag 30 oktober treedt vanaf 22.00 uur het orkest The Midlife Crisis op met nostalgi sche muziek. Zaterdag 6 no vember is er een happening 'It's Celebration'. Zaterdag 13 no vember viert de taverne een co- conuts-party. Woensdag 17 november wordt de Dobbel Palm ingedronken in De Meerpaal. Zaterdag 20 november gaan 'alle trossen los'. Zaterdag 27 november eindigt de reeks met een dans avond 'Dance into the future'. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen,. of via fax 0118-470102. doorTheo Giele De Westerschelde werd als aanvoerroute voor de geal lieerde troepen van eminent be lang nadat begin oktober 1944 Antwerpen op de Duitsers was veroverd. De verovering van de noordelijke Schelde-oever stond dan ook bovenaan de lijst van de geallieerde bevelheb bers, nadat de snelle opmars via Oost-Nederland bij Arnhem bloedig tot staan was gebracht. Zeeuws-Vlaanderen had voor de bevrijding al een hoge tol be taald, in Westkapelle hadden tientallen het leven gelaten bij bombardementen op de zeedijk, bedoeld om Walcheren onder water te zetten. Nu was het de beurt aan Zuid-Beveland. In de eerste weken van oktober voorzag het Nederlandse verzet de Canadese troepen, die inmid dels tot Woensdrecht waren op gerukt, van informatie over de Duitse stellingen op de Beve- landen. Op 23 oktober voelden de Canadezen zich sterk genoeg om de aanval in te zetten. Het eerste doel waren de bruggen over het Kanaal door Zuid-Be veland. Heftig De Duitse tegenstand was hef tig en daarom besloten de geal lieerden tot een landing bij Baarland. Amfibietanks staken vanuit Ossenisse de Wester schelde over en kropen bij Baar land de dijk op. Soldaten werden aan land gezet en de be volking van Baarland werd voor alle zekerheid met dezelfde tanks naar Zeeuws-Vlaanderen gebracht. Enkele leden van de ondergrondse en een burger ble ven achter om het vee te verzor gen. Twee weken later keerden de Baarlanders terug naar hun dorp. Minder gefortuneerd was de be volking van Hoedekenskerke Om de eigen troepen dekking te geven schoten de geallieerden met honderdzeventig stuks ar tillerie granaten af op het ge bied ten oosten van Baarland. Drie dagen lang zaten honder den mensen verscholen in kel ders, anderen trachtten de pol ders in te vluchten. Van de 700, inwoners kwamen er 38 om het leven. Ook Ellewoutsdijk, waarvan de kerktoren als uit kijkpost van de Duitsers diende, werd zwaar beschadigd. Omdat veel bewoners eerder waren ge- evacueerd bleef het aantal bur gerslachtoffers beperkt tot der tien. Op zaterdag 28 oktober staken de Canadezen het kanaal over. Het pleit was toen snel beslecht. De Duitse weerstand op Zuid- Beveland was gebroken. Via Noord-Beveland vluchtten de Duitsers naar Schouwen of Walcheren. De volgende morgen heerste er een onwezenlijke stilte in Goes. De bezetter was vertrokken, de bevrijder nog niet gearriveerd. Rond half twee zondagmiddag rolden de eerste Canadese carri ers de Patijnweg op. Ze werden bestormd door een uitzinnige bevolking. Na de bevrijding van Goes en de omliggende dorpen werd ook Noord-Beveland ingenomen. Op 31 oktober staken de Cana dezen het Sloe over. Ook de be vrijding van het al zwaar geha vende Walcheren was nabij. door Ben Oerlemans MIDDELBURG - In de Middel burgse Galerie T vindt op het ogenblik een millenniumten toonstelling plaats waaraan di verse bekende kunstenaars meedoen. Op zondag 7 novem ber wordt deze expositie uitge breid met werk van kunstenaars die een bijdrage hebben gele verd aan de kunstcatalogus 1999-2000 van Royal Neder land. Bovendien neemt wethou der T. Strous van cultuur dan een gelegenheidsbundel in ont vangst die is uitgegeven ter gelegenheid van een poëziema nifestatie die die dag in Middel burg wordt gehouden. Op verschillende adressen lezen zestien dichters voor uit eigen werk. Een van de adressen is Galerie T, waar diezelfde dag werk van veel verschillende kunstenaars is te zien. Drie vas te exposanten - Magda Luttik- huizen, Juul Kortekaas en Ma ria Megens - zijn opgenomen in de catalogus van Royal Neder land en exposeren hun werk in de kelder. Luttikhuizen heeft een sterke binding met Zeeland. In haar jeugd bracht zij haar vakanties door bij een oom en tante in El- lemeet, en ze heeft er ook haar man leren kennen. Juul Korte kaas maakt schilderijen en sculpturen van lood, messing en brons. De schilderijen van Maria Me gens kenmerken zich door grote egale vlakken, waar huizen op zijn getekend. De kleuren zijn in grote verflagen over elkaar heengebracht en domineren de doeken. De huisjes steken daar bij klein af, maar hebben door de dominante plaatsing toch MIDDELBURG, Kloveniersdoelen Francis B. Quartet, Mifune Tsu- ji, Lorre Lynn Trytten, viool, Ja- comien Punt, altviool en Pasca- le Went, cello. Werken van onder andere Busoni en Strawinsky door Douwe Eisenqa Nieuwe Muziek leeft! was het motto waarmee de organi satie een aantal weken geleden na een maandenlange stilte de draad weer oppakte. Dat het festival Nieuwe Muziek dat de ze week plaatsvindt ook leeft bij het publiek, bleek gisteravond uit een goed gevulde Klove niersdoelen. De interessante een belangrijke plaats op de schilderijen. In de parterre loopt dan nog steeds de millenniumtentoon stelling met kunstenaars van naam. JanMontyn heeft de laat ste jaren landelijke bekendheid gekregen. Hij sloot zich ooit aan bij het Vreemdelingenlegioen en heeft ook daarna een zwervend bestaan geleid. Het grootste deel van het jaar woont hij in Vietnam en Thailand. De land schappen en schildertechnieken uit die streek vormen zijn groot ste inspiratiebron. Het zijn ech ter geen letterlijke, door hem waargenomen vergezichten. Het zijn panorama's van de her innering en de ervaring. Montyn wil de menselijke emoties weer geven door middel van land schappelijke vormen en lijnen. In een naar abstractie neigende beeldtaal schept Montyn een wereld die leeg en tegelijkertijd vol is. Hier en daar duikt een mysterieus oerteken op, wat hij als een universeel schrift be schouwt. Een andere mythologie van een ander continent is het schilderij van de Nigeriaan Toyin Love. In felle kleuren staan er toverwe- zens op zijn doek afgebeeld. Een monstrueus en breedlachend stamhoofd met ogen op zijn handen staat op een wormvor mig blauw wezen met zes poten. Loye geldt als een van de verte genwoordigers van de moderne Afrikaanse kunsttraditie, die ook oude elementen in zich op genomen heeft. De in Suriname geboren schilder John Lie a Fo heeft de cultuur van zijn land opgenomen in een schilderij. Er is een Indiaans sigarenrookritu eel te zien, waarbij een sjamaan via de rook boze geesten uit bant. Op het doek van Lie a Fo programmering van dit festival draagt daarmede toe bij. Nieuwe muziek hoeft niet per se van recente datum te zijn. De gisteren gespeeld composities van de centrale componist van dit festival, Ferruccio Busoni, zijn ruim honderd jaar oud. Toch worden ze niet veel ge speeld en zijn ze nauwelijks op compact disc te vinden. Voor ve le bezoekers zullen deze werken verjaagt de tovenaar met zijn ri tueel de boze geesten van het oude millennium. Op het tweeluik van Anton Vre de lopen mensen en olifanten in elkaar over. Vrede laat zich al tijd inspireren door de dieren wereld. Zij vertalen volgens hem de emoties die in mensen le ven. Van een afstand lijkt het alsof er olifanten staan afge beeld; dichterbij gekomen zijn er vrouwelijke naaktfiguren herkenbaar. Dieren Ook bij Onno de Graaf voeren dieren de boventoon. De kun stenaar is optimistisch van aard en geeft op zijn doeken werel den weer die in het echt niet zouden kunnen bestaan. Een krokodil naast een vis; een kat die vreedzaam met een muis aan het eten is, zonder dat ze elkaar een strobreed in de weg leggen. Marion Bloem heeft in de stijl van Cobra een aantal vogels ge schilderd in felle contrasteren de kleuren. Ook het werk van Clemens Briels roept herinneringen op aan Cobra. Hij is tien jaar gele den met schilderen begonnen na eerst carrière te hebben ge maakt in de reclame en als meu belmaker. Met zijn kunst wil hij een fantasiewereld creëren als tegenwicht voor de dagelijkse realiteit. Zijn succes als kunste naar doet vermoeden dat daar aan behoefte bestaat. Galerie T is geopend donderdag tot en met zaterdag van 11.00-16.00uur en op de eerste zondagmiddag van de maand. Het werk van Clemens Briels roept herinneringen op aan Co bra. dan ook een eerste kennisma king en dus 'nieuw' zijn. Dat geldt ook voor het Concerti no van Igor Strawinsky uit 1920. Tenminste als het gaat om de versie voor strijkkwartet die gisteravond gebracht werd. Strawinsky bewerkte de com positie zelf voor twaalf instru menten met daarin een belang rijke rol voor diverse blazers. Die bewerking is een stuk be kender. De meeste kamermu ziek van deze componist is voor blazers geschreven. Een strijk kwartet bij Strawinsky is daar om een beetje bijzonder. De verrassende en avontuurlij ke compositie klonk uitstekend in handen van het Francis B. Kwartet. Hoewel niet alle pun ten op de i werden gezet, stond daar veel moois tegenover. Op merkelijk genoeg houdt de ver nieuwer Strawinsky zich aardig aan de voor zijn tijd al wat ou derwetse rolverdeling binnen het kwartet. Dat wil zeggen de eerste viool heeft de belangrijk ste partij. Violist Mifune Tsuji maakte die leidende rol met de nodige lef en overtuiging volle dig waar. Ferruccio Busoni heeft een paar keerpunten in zijn componeren gekend. Het jaar 1907 vormde, naar eigen zeggen, een door braak in zijn artistieke denken. Zijn Tweede Strijkkwartet uit 1899 was ook zo'n keerpunt. Volgens het programmaboekje vond hij deze compositie zijn 'first really good work'. Het is inderdaad een zeer vol wassen stuk, dit strijkkwartet. Of het werk je als luisteraar ook bij de lurven pakt, is maar de vraag. Het derde deel zit vol compositorische spitsvondig heden, de overige delen vervlie- den wat mij betreft te snel weer in de vergetelheid. Aan de strij kers van Francis B. lag het niet. Op een kleine ontsporing in het eerste deel en een enigszins ver legen altviool na, werd er met scherpte gemusiceerd. MIDDELBURG, Schouwburg 'Klein blond leed', cabaretpro gramma van Hetty Feteris, be geleid door Simon Gitsels en Bas Schneider. Muziek van Joost Laterveer. Regie van Wil van der Meer. door Willem Nijssen Cabaretland is vol van jong talent. De drie, vier grote festivals (Cameretten, Leids, Kleinkunst, Groninger) zorgen elk jaar voor winnaars. Compe titie heeft ook zijn pluspunten. Hetty Feteris is winnaar van het Leids Cabaret Festival 1997, en toert nu voor het tweede jaar met haar eersteling 'Klein blond leed'. Het is een mooi program ma, dat zijn sterkste kant heeft in de liedjes. Hetty Feteris is klein (dat zegt ze zelf en het klopt ook wel een beetje) en ze doet gelukkig geen moeite dat de compenseren. Ze komt uit Rotterdam en ze doet geen moeite dat te verbergen. Rotterdamse humor heb ik al tijd al leuker gevonden dan Am sterdamse. Minder kapsones, minder geslepen, veel laconie ker en meer onderkoeld. Daar om is 'Klein blond leed' dan ook een programma dat zich niet van de daken schreeuwt. Maar in zijn bescheidenheid is het wel een aangenaam programma. In getogen en toch met voldoende vaart. Met gespeelde zieligheid opent Hetty Feteris haar voorstelling met een liedje. „Van mijn tenen tot mijn kont, ben ik een open wond. En door tot aan mijn kruin, lig ik helemaal in puin." Maar met Rotterdamse hard nekkigheid vertelt ze dan over haar familie, die altijd prakti sche cadeautjes wil en daarom geen verlanglijstje maar een ei- senlijstje heeft. Zo zet ze de sfeer duidelijk neer. Geen glamour, maar inderdaad veel 'klein leed'. Mooie liedjes zijn het, tekst en muziek van één hand: Joost La terveer. Liedjes met de trekken van het luisterlied en van de jazzy blues. Soms meer van het één, soms meer van het ander. 'Het zit van binnen' is een aan trekkelijk liedje over zorgelijke gedachten die je kunnen over vallen als je eens stilstaat wat er allemaal in je lijf gebeurt. Dat is zoveel, dat je nauwelijks kunt geloven dat het na vandaag nog lang goed zal gaan. Klein leed, maar wel heel herkenbaar. Grappig gebracht. Zo zijn er een stuk of tien, over de draaierigheid van dronken schap, over vluchten voor jezelf, over de wraak in een scheefgelo- pen relatie. Een bijzonderfraaie nog over een ouder wordende vrouw, die nu vergeefs verlangt- naar alles wat haar vroeger door bouwvakkers werd nageroepen: 'Mannen op steigers'. Klein leed, gevoelvol gebracht. Al die liedjes krijgen een zorg vuldige begeleiding, eigenlijkal even 'klein'. Soms is één pianist genoeg om een lied van de plan ken de zaal in te smijten, hier houden een pianist (Simon Git sels) en een bassist (Bas Schnei der) samen het lied dicht bij de zangeres, bijna schuchter ver tellend, nooit juichend maar ook nooit boos. Zomaar ergens er tussenin. De verhaaltjes onderweg over konijnenpantoffels, ruzie-ru zie-vogeltjes of de vaderstoel- met-één-leuning zijn onder houdend vriendelijk. Als je ver der nog ergens aan kunt zien dat Hetty Feteris geen show wil brengen, is het aan de sobere aankleding en het flauwe licht. Daar had wel wat meer pit ré kunnen zitten. 'Klein blond leed' is uiteindelijk veel gevari eerder dan zo'n buitenkant doet vermoeden, en dat mag ook ge zien worden. In mei 2000 komt Hetty Feteris met een nieuw programma, en daar moet u ze ker naar uitkijken. (Advertentie) 21.00 GEOFFREY DOUGLAS MAOGE pi"» 28 oktober 1944

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 10