Verzekeraar kiest geneesmiddel Ruimte voor rijken in Philippine "-RÜB Mvies uiensector e sparen bij verbod lestrij dingsmiddelen Vrije doorgang Doden bij rellen in jeugdgevangenis Vlaamse activisten verstoren bezoek Filip aan Brugge 4 WEKEN Borst omarmt plan voor meer concurrentie in zorgstelsel Saaiheid wint in Argentinië afar-- fi- - - j Overgangsbestuur Timor op komst Uitstel vervoer kernafval Waterreus weer op doel bij PSV Jongen overlijdt na schop in buik Coetzee krijgt Booker Prize VOOR 16,00 242e jaargang no. 253 dinsdag 26 oktober 1999 losse nummers 1,80 van onze redactie binnenland 15° 11° Een paar buien Wisselend bewolkt en een paar buien. Middagtemperatuur rond 15 graden. Aan zee vrij krachtige zuidwestenwind. pagina 5 3 DEN HAAG - Minister T; Borst van Volksgezond- l heid is positief over het jlan waarbij concurre- rende zorgverzekeraars bepalen welke medicijnen hun- verzekerden vergoed i krijgen. De Tweede Kamer reageerde verdeeld. Het gisteren gepresenteerde ad vies van een commissie onder leiding van oud-minister van lociale Zaken, B. de Vries, heeft ils doel de stijgende kosten van eneesmiddelen in de hand te louden. Zorgverzekeraars en ziekenfondsen moeten straks zelf een pakket samenstellen van geneesmiddelen die zij ver- oeden. Daarvoor kunnen zij irect met de farmaceutische ndustrïe en apothekers onder- landelen over de prijs. Het idee sdat de prijzen omlaag gaan. Nit geldt voor medicijnen een maximumprijs die de overheid vaststelt. De overheid bepaalt evens welk basispakket wordt ergoed. liezen nhet nieuwe plan kunnen pati nten kiezen voor de verzeke raar met de beste prijs-kwali- eitverhouding. Patiënten die 'geneesmiddel niet vergoed rijgen, kunnen bijvoorbeeld iaar een andex-e verzekeraar tappen. let basispakket van de verze eraar moet van de commissie oor iedere kwaal zeker één ge- eesmiddel bevatten. Patiënten unnen zich bijverzekeren voor epaalde medicijnen die buiten et pakket vallen. in onze regioredactie De PvdA maakt zich zorgen over de hoogte van de premies van bijbetalingen en aanvullen de verzekeringen. De aanbeve ling om de concurrentie op prijs te bevorderen, spreekt de soci aal-democraten wel aan. Voor de PvdA staat voorop dat pati ent en arts uitmaken welk ge neesmiddel er voorgeschreven wordt, en niet de vei"zekeraar. „Het is tenslotte ook niet de au toverzekeraar die uitmaakt in welke auto men rijdt." WD en D66 zijn positiever. D66 vindt wel dat de patiënt de mo gelijkheid moet krijgen om in beroep te gaan tegen bepaalde besluiten van de verzekeraars. De WD denkt dat door de be oogde concurrentie de genees middelen in veel gevallen min der duur zullen worden. Het CDA ziet geen grote bezwalken en wil weten wat de plannen be tekenen voor de 'voorschrijf- vrijheid' van artsen. Groen- Links en de SP voelen weinig tot niets voor deze vormen van marktwerking. Door de concurrentie moet vol gens de commissie ook een einde komen aan het systeem van bo nussen en kortingen. Apothe kers bedingen die nu bij fabri kanten. De inkoopvoordelen komen terecht bij de apothekers en niet bij de verzekeraar of pa tiënt. De commissie noemt dat systeem pervers. Eerder deze maand bereikte Borst met de apothekers overeenstemming over het afromen van deze voor delen. Borst wacht nog op twee andere rapporten voordat zij een stand punt inneemt. Ook wil zij bin nenkort een speciale bijeen komst over het plan houden om met alle organisaties te overleg gen die iets met geneesmiddelen te maken hebben. De artsenor ganisatie en de apothekersorga nisatie hebben al hun vraagte kens gezet bij de grote rol van de verzekeraars. De verzekeraars zelf wachten met een reactie tot een eigen rapport van oud-mi nister van Economische Zaken iEN HAAG - Landbouw- en lilieuorganisaties zijn het er rijwel over eens dat zeven be- irijdingsmiddelen onmisbaar jn voor de landbouw. Deze liddelen kunnen voorlopig niet orden verboden, omdat de ell van onder meer uien en ambozen in Nederland anders mogelijk wordt door planten eden of hoge arbeidskosten >or schoffelen. organisaties leggen hun endpunt gezamenlijk voor staatssecretaris Faber «ndbouw) en minister Pronk fflleu). De bewindslieden adden in september om zo'n it van zeven onmisbare stof- 3gevraagd. Ze willen de uit keringen toestaan, na kri- - van de Tweede Kamer op '■besluit om 42 middelen per 1 iuari te verbieden. ■landbouw- en milieuorgani- bte konden het alleen niet ssworden door wie de uitzon mogen worden ge likt. Stichting Natuur en beu en de drinkwaterorgani- ie Vewin willen het gebruik verken tot boeren en tuindex-s dhet Agro-Milieukeur landbouworganisatie LTO- derland ziet dat ruimer. „We 1 het kortom voor negentig '■cent met elkaar eens", con- •leerde J. Langeslag van LTO "eren. Hij verwacht dat Fa- :en Pronk nog deze week een °P doorhakken. „We ver aten niet dat de politiek erg 'ons advies afwijkt. Als ze wel doen, moeten we een ^gelobby opzetten." gebruiken •ommissie heeft naast de ze- uitzonderingen ook twee ^elen voorgedragen om te Sn worden opgebruikt. De- 3'ddelen (voor onder meer ^eien en eiken) worden niet gemaakt, maar zijn nog 111 voorraad. Vex-der is van middelen voorgesteld de baarden te wijzigen in l!s van ze geheel te verbie- - Een spuitvei'bod langs «anten kan voor sommige Men al voldoende zijn om Nschade te voorkomen. .Uiehting Natuur en Milieu Hat door het uitblijven van p'e overeenstemming er ook ij1 akkoord is op onderdelen, ignisatie legt de schuld bij F°> die volgens Natuur en pte veel middelen wil vxij- stellen. „De kans op een door braak naaf een werkelijke ver nieuwing in de landbouw is door de LTO verknoeid", aldus Natuur en Milieu. De stichting wil nu een totaal verbod op de betrokken bestrijdingsmidde len. Tweede-Kamei'lid J.M. Geluk (WD) uit Schuddebeurs noemt het resultaat 'verrassend'. „Alle partijen hebben, ondanks het niet halen van de finish, zeer constructief naar een goed eind resultaat toegewerkt", zegt Ge luk. De libex-aal roept Faber en Pronk op de aanbevelingen snel van een wettelij ke basis te voor zien. Secretaxris B. Feijtel van de Zeeuwse Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) had het ad vies gisteravond zelf nog niet gezien, maar reageert voorals nog verheugd, vooral ten aan zien van de uienteelt. „Dat wa ren de middelen waar we het meest bang voor waren. Als die behouden blijven, geeft dat mo gelijkheden. Dinsdagavond is de jaarvergadering van de Zeeuwse Milieufederatie, dit jaar met als onderwerp bestrij dingsmiddelen; daar kunnen we dit advies meteen meenemen." ANP TEL AVIV - Een Israëlische militair werpt een blik in eexx bus met Palestijnse jongeren die kort daarvoor Turkamiya op de Westelijke Jordaanoever heeft bereikt. De jongeren waren van de Gazastrook via de gisteren opengestelde corridor naar de Westelijke Jordaan oever gereisd. Met deze corridor is er voor het eerst een vrije door gangsroute tussen beide Palestijnse gebieden. foto Pier Paolo Cito/AP zie ook pagina 5 door Lilian Dominicus PHILIPPINE - Philippine wordt het domein van de nieuwe rijken. Althans, in de visie van de Sasse burgemeester J. Lo- nink. Die wil op korte termijn in het mosseldorp grote landgoe- den aanleggen en verkopen aan de meest draagkrachtigen van de Nederlandse samenleving. Daar is in Philippine de ruimte voor, denkt Lonink. Lonink praat momenteel met landschapsarchitecten om de ideeën uit te werken. Pas daarna wil hij met aannemers praten. Over de identiteit van de archi tecten of mogelijke projectont- wikkelaai's hult hij zich voor alsnog in nevelen. „Als ik er nu wat over zou zeggen, zou dat de marktpartijen negatief kunnen beïnvloeden", zegt hij. Projectontwikkelaars hebben positief gereageerd op het voor nemen van Lonink. Directeur W. de Winter van Projektbouw Zeeland in Terneuzen heeft wel oren naar de plarxnen van de Sasse bux-gemeester. „Ik zou er aan mee willen werken", vex'ze- kert hij. „Als Lonirxk het rond kan krijgen met de provincie, zie ik er zeker een markt in. Er is een behoefte aan dit soort luxu euze woonhuizen. Philippine kan een goede plek zijn, maar het hangt af van de exacte loca tie." „In veel grote steden is er een groot tekort aan dit soort wo- van onze redactie buitenland SAO PAULO - Zeker vijf jonge ren zijn gisteren om het leven gekomen bij rellen in een Brazi liaanse jeugdgevangenis. Een van hen werd waarschijnlijk door andere jongeren van het dak gegooid. Een ander slacht offer werd in brand gestoken. Woordvoerders van de gevange nis in het centrum van Sao Pau lo bevestigden de sterfgevallen. De rellen begonnen in de nacht van zondag op maandag. Om onduidelijke redenen stichtten de jeugdige gedetineex-den brand, nadat zij hoorden dat be wakers zouden gaan staken. Bo vendien sloegen zij de cipiers in elkaar. Vijftien jongeren en twintig bewakers raakten hier bij zwaargewond. Mensenrechtenorganisaties noemen de overvolle gevange nissen in Sao Paulo tijdbom men. De gevangenen beschuldi gen de bewakers van marteling en mishandeling. DPA/RTR Wijers over geneesmiddelendis tributie gereed is. GPD/ANP zie ook pagina 2 De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is giste ren akkoord gegaan met de komst van een over gangsbestuur naar Oost- Timor. Untaet zal de door Australië geleide interna tionale vredesmacht In- terfet vervangen en be staan uit bijna elfduizend militairen en agenten en enkele duizen den burgerlijke U functionarissen. De geplande transporten van kernafval uit Petten en Dode- waard naar Zeeland gaan voorlopig niet door. Het ministerie van Binnerxlandse Zaken wacht op een uitspraak van de Raad van State op een schorsingsverzoek van Greenpeace tegen de transportvergurming voor het Pettense nu cleaire afval. Aan de klucht rond de keepers bij PSV is gisteren een verras send bedrijf toegevoegd. Niet Kralj maar Waterreus verde digt vanavond in het Champions Leagueduel met Bayern München het doel van de Eindhovense ploeg. Kralj, de beoogde nummer één bij PSV, moest maandag met V een bloeduitstorting in zijn rechterdijbeen afhaken. - feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9: zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 16 en 17 De oproerpolitie brengt ontsnapte jongeren terug naar de gevangenis. foto Dario Lopez-Mil Is/AP ningen", meent M. Smit, direc teur van Innovast uit Nieuwe- gein, die ook bezig is met een fabriekswinkelcomplex in Sas van Gent. „Voor directeuren en ander hoger personeel uit het bedrijfsleven is er weinig aan bod in deze niche. Er ligt vier honderd hectare industrieter rein tussen Terneuzen en Sas van Gent. Ik vind het niet zo vreemd, die ideeën van Lonink. Zo'n initiatief kan een verbete ring van de werkgelegeixheid betekenen. Het maakt investe- x'ingen in de Kanaalzone aan trekkelijker" Er zit nog een aantal haken en ogen aan de plannen. In princi pe mag in Sas van Gent niet meer zo maar worden gebouwd, behalve op inbreilocaties in de bebouwde kom. De woningcon tingenten van de provincie gelden echter niet voor land bouwgrond. Lonink wil daarom landbouwgrond voor het pro ject gebruiken, maar daarvoor moet het streekplan wox-den aangepast. GENEMUIDEN - Een 10-jarige jongen uit Genemuiden is giste ren overleden, nadat hij eeix schop in zijn bxiik had gekregen van een 13-jarige plaatsgenoot. Het jongetje gooide met vriend jes in een park klei naar fietsers. De 13-jarige jongen trapte het slachtoffer vanaf zijn fiets in de buik. De komst van een arts mocht niet baten. De dader is in verzekering gesteld. ANP van onze redactie buitenland BRUGGE - Vlaamse actievoer ders veroorzaakten gisteren op stootjes tijdens hel kennisma- kixxgsbezoek van de Belgische kroonprins Filip en zijn aan staande bruid Mathilde aan Brugge. De politie hield bij di verse acties in totaal zestien mensen aan, onder wie leden van de extreem-rechtse Vlaam se vereniging Voorpost. De aanhangers van Voorpost zwaaiden met pamfletten met het opschrift 'Vlaanderen onaf hankelijk'. Bovendien scan deerden ze de leuze 'België barst'. De actievoerders werden na het prinselijk bezoek in vrij heid gesteld. Filip en Mathilde trouwen op 4 december. Ze begonnen vorige week met een serie kenxxisma- kingsbezoeken aan de Belgische provincies, die naar een eeu wenoude tx-aditie 'Blijde Intre- des' heten. West-Vlaanderen was gisteren aan de beurt. De opkomst was groot. Zo'n ze venduizend mensen dromden samen op de Grote Markt van Brugge, terwijl de politie op zo'n vijf duizend mensen had ge rekend. Ook in Koksijde en Po- peringe, de twee andere West- Vlaamse halteplaatsen, liep het storm. De drukte was wellicht mede LONDEN - De Booker Prize, de meest prestigieuze literaire on derscheiding van het Verenigd Koninkrijk, is gisteren toege kend aan de Zuid-Afrikaanse schrijver J.M. Coetzee voor zijn roman 'Disgrace'. Hij werd daarmee de eerste schrijver die de prijs voor een tweede keér won. Dit heeft de jury in Londen be kendgemaakt. Met de Booker Prize is een bedrag van 21.000 pond (x'uim 70.000 gulden) ge moeid. Coetzee is professor in de litex-a- tuur aan de universiteit van Kaapstad. Zijn boek gaat over een professor die op de boerderij van zijn dochter toevlucht heeft gevonden na een impulsieve af faire met een studente. In 1983 won Coetzee de prijs voor zijn roman 'Life and Times of Mi chael K'. RTR/AP een gevolg van de 'Delphine- kwestie'. De Vlaamse media be steedden vorige week veel aan dacht aan een boek dat melding maakte van een buitenechtelij ke dochter van koning Albert, Delphine geheten. Vooral in Wallonië werd die aandacht uit gelegd als een poging om het ko ningshuis en daarmee België onderuit te halen. ANP /Belg a Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) eJAj ik wil; een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters: mA' Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vhssingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC '713214 000002 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1