Derde keus houdt hoofd koel in doel PZC Van der Poel windt zich op Knuffel na zware tocht Nijs laat gevallen ploeggenoot achter sport 22 Nieuwe opzet van Zeeuwse zwemhoofdklasse valt in goede aarde Scheidsrechter gaat ervandoor Dynamica Scheren Afrika De voetbal maandag 25 oktober 1999 van onze sportredactie RUDDERVOORDE - Vijf crossen gereden, viermaal gewonnen. En dat had net zo goed vijf op vijf kunnen zijn als Sven Nijs in Harderwijk zijn fiets niet had laten vallen bij een sprong over een balk. In Ruddervoorde, tijdens de eerste veldrit van de Super prestige, was de jonge Belg opnieuw de beste. Richard Groenendaal kwam ten val in Ruddervoorde, uit gerekend na een schouder- duw van zijn Rabobank- ploeggenoot Nijs. Maar wie een rel had verwacht, kwam bedrogen uit. Nijs veront schuldigde zich netjes, en Groenendaal zag geen enkele reden om zich boos te maken. Het incident dat in het kille West-Vlaanderen voor wat opwinding had kunnen zor gen, gebeurde in de vijfde ronde. Nijs en Groenendaal reden wiel aan wiel aan de leiding. In een van de vele gladde bochten fietsten de twee ploegmaats schouder aan schouder. Toen volgde een korte tik, Groenendaal die wegschoof en viel, Nijs die even omkeek en vervol gens voluit doorging. Naar de zege, want Groenendaal viel in zijn haast om terug te komen nog een keer of drie en was meteen kansloos. De lijfelijke ontmoeting on derweg leidde achteraf niet tot een scène in het Rabo- kamp. S^en Nijs: „We reden elk in een apart spoor en die kwamen plots samen in die bocht. Er was dus zeker geen opzet mee gemoeid. Ik heb heel even geaarzeld wat ik zou doen. Doorgaan of wach ten? Ik koos voor het eerste, omdat ik op dat moment al wist dat ik de beste van de twéé was. Ook ik was voor dien gevallen, maar ik had nauwelijks een halve minuut v nodig om weer aan te sluiten, ffiehard kon dat niet." Groeffêndaal: „De botsing was niet Tspgettelijk. Dat Sven niet wachtte,, vind ik niet abnormaal^ Ik zou al licht hetzelfde hebben ge daan, er zijn géén afspraken tussen ons om elkaar iets te gunnen. Zijn houding sterkt me wel in mijn overtuiging dat ik met de week beter rijd. Nijs was bang voor mijdaar om wachtte hij niet." GPD van onze sportredactie RUDDERVOORDE - Al veertig jaar oud, maar nog al tijd op de podia. Winnaar in Harderwijk, tweede in Vos- sem, gisteren derde in de eer ste Superprestige-cross in Ruddervoorde. Adri van der Poel is niet als een toerist aan z'n laatste seizoen begonnen. De felheid om zich in alle om standigheden leeg te rijden brandt nog steeds. Door zijn grote ervaring, ta lenkennis en beminnelijk heid werd Van der Poel door zijn collega's gekozen als lid van de UCI-veldiïtcommis- sie. Ook die taak neemt hij zich ter harte, maar niet al tijd met succes, In Rudder voorde reed dan ook een be hoorlijk ontstemde Van der Poel over de finishlijn. „Dit heet een grote cross te zijn; Superprestige en veel volk in het veld. Van zo'n wedstrijd mag je verwachten dat de re glementen - worden nage leefd. Maar hier dus niet. Ze venmaal per ronde van de fiets, terwijl dat reglemen tair slechts viermaal mag. Te lage balken die dan nog acht meter van elkaar liggen in plaats van de toegestane vier meter. Driemaal per ronde over een sloot, terwijl dat niet meer toegestaan is Van der Poel maakte voor de wedstrijd zijn bezwaren be- kend aan de organisator. Er veranderde niets. „Reden voor mij om me een volgende keer niet druk meer te ma ken. Anders ben ik elke keer uit mijn concentratie." GPD door Raymond de Frel OOSTBURG - Aan de wand van het Oostburgse zwembad De Eenhoorn hangt een felgekleur de striptekening van een schild pad. Het vrolijke, maar o zo tra ge diertje was gisteren tijdens de eerste zwemwedstrijd in de Zeeuwse hoofdklasse echter he lemaal niet op zijn plaats. Er viel immers een felle en vooral snelle jacht op persoonlijke re cords en plaatsingslimieten te bespeuren. De vier beste Zeeuwse clubs, te weten zwemclub Koewacht (ZCK), het Vlissingse Stormvo gel, De Bruinvis uit Sas van Gent en Scheldestroom uit Breskens, deden gisteren tijdens de eerste competitiewedstrijd een gooi naar de plaatsingsli mieten voor zowel de Neder landse als Zeeuwse kampioen schappen. Echt opvallende prestaties werden er niet gele verd, maar daar is het volgens Scheldestroom-trainer Frans Verplanke ook nog veel te vroeg voor. „Vrijwel iedereen moet nog in zijn of haar ritme komen. Het is nog te vroeg in het seizoen om echte goede tijden neer te zetten", weet Verplanke. Frans Verplanke zag gisteren zijn idee van een andere wedstrijdopzet -werkelijkheid worden. Waar de zwemmers voorheen op leeftijd werden ge rangschikt, gebeurde dat nu op HAVELTE - In het duel in de tweede bekerronde van het vrouwenvoetbal tussen Havelte en HZ W stond het zaterdag na negentig minuten 1-1. Er moes ten dus strafschoppen worden genomen om een winnaar te krijgen. Niet ongebruikelijk, maar wat volgde was dat wél. Scheidsrechter L. de Boer uit Wapse had namelijk geen tijd meer. „Ik moet om zes uur in Groningen zijn", meldde hij. „Jullie komen er vast wel uit en de uitslag kan zo op het wed- strijdformulier worden inge vuld." De vrouwen legden zijn advies echter naast zich neer. De strafschoppen werden niet meer genomen. GPD basis van de beste individuele prestaties. „Deze wedstrijden hadden vroeger altijd een plichtmatig karakter. Je moest deze wedstrijden zwemmen om de plaatsingslimieten te halen, maar meer niet. Bovendien had je in elke leeftijdscategorie wel één uitschieter, maar van een echt spannende wedstrijd kon je niet spreken, omdat de betere zwemmers geen tegenstand hadden. Dat is nu wel het geval. Doordat de snelsten nu tegen el kaar zwemmen, krijg je heel spannende wedstrijden." Radicaal zitten. „Er is nu een brief naar de Koninklijke Nederlandse Zwembond gestuurd, waarin we ons voorstel doen. Misschien dat het in januari wel mag." Het hoofddoel van de verande Eigenlijk wilde Verplanke een nog radicalere verandering in de wedstrijden toepassen. „Ik, en met mij veel meer mensen, had graag gezien dat de jongens en meiden samen konden zwemmen. Ik ben altijd in voor nieuwe ideeën en evalueer dan ook vaak bij de zwemmers zelf wat zij willen. De meeste men sen waren voor het plan, maar een enkeling was daar fel tegen. Jammer, want zeg nou zelf: in het moderne leven van nu maakt het verschil in geslacht toch niet meer uit? Tijdens onze clubkampioenschappen doen we het overigens wel. De zwem mers vinden dat prachtig, ze le ven er al weken van tevoren naar toe," In eerste instantie wilde Ver planke zijn idee op illegale wijze toch uitvoeren, maar met name Stormvogel-voorzitter Wim Buijs was daar fel tegen. Ver planke liet het er echter niet bij Scheldestroom-zwemmer Martin de Milliano gaat als eerste op de finish af bij de 100 meter rugslag. Alle leeftijdscategorieën waren vertegenwoordigd bij de start van de 50 meter rugslag bij de meisjes en vrouwen. foto's Peter Nicolai ring is om de Zeeuwse zwem- kwaliteiten te verhogen. Ver planke: „Zeeland heeft altijd voorop gelopen met nieuwe ideeën. Voor het aantal zwem mers dat Zeeland telt, ligt het niveau nu al vrij hoog. Door jon geren samen met ouderen te la ten zwemmen, wordt het nog beter." De verandering leverde bijzon dere, maar prachtige beelden op. Zo stonden de 29-jarige ZCK-zwemmer Ronnie Babijn en de 13-jarige Michiel Soolsma van het Vlissingse Stormvogel in een rechtstreekse confronta tie tegenover elkaar. De ervaren Babijn straalde tijdens de 200 meter vrije slag kracht uit, ter wijl Soolsma een paar banen naast hem als een echt waterrat je door het water gleed. Babijn: „Ik ken hem niet, maar aan zijn tijden te zien is hij een talent. Het is wel zo dat je vaak op late re leeftij d trager wordtIk zwem ook niet meer de tijden die ik vroeger neerzette." Tussen de bedrijven door schre ven vrijwel alle zwemmers zich in voor een afsluitende verbroe deringsestafette. Frans Ver planke zag het allemaal met zichtbaar plezier aan. „Dit is toch mooi? De jongelui moeten zelf teams maken. Als ze aan mij vragen: 'bij wie moet ik?', zeg ik dat ze het zelf uit moeten zoe ken. Zo leren ze anderen ken nen. Hei is eigenlijk ook de be doelingvan dit alles: het creëren van een Zeeuws collectief en het zwemwereldje zo gezellig mo gelijk maken." Mix ZCK-coach José van den Berghe sprak tijdens de ver broederingsestafette van een geslaagde dag, al vond ook hij dat een mix van jongens en meisjes zeker had moeten kun nen. „Er is nu al wel meer sprake van een echte wedstrijd dan voorheen. Maar een mix moet echt kunnen. Je moet het gebeu ren toch leuker maken?" Van den Berghe was meer dan tevre den over de prestaties van zijn pupillen. „Ruud Pieterse en Stein de Maeyer hadden zich al geplaatst voor de Nederlandse kampioenschappen en daar naast zijn er ook heel veel per soonlijke records gezwommen." De opzet om de competitiewed strijden meer van strijd te voor zien, slaagde gisteren ruim schoots. Juist het verschil in leeftijd leidde tot die conclusie. ZCK-zwemmer Ruud Hame link onderstreepte het nog een keer. „Een oudere zwemmer wil niet van een jongere verliezen. Terwijl het voor een jonge zwemmer juist een uitdaging is om een oudere te verslaan. Dat bevordert de prestaties." Ronnie Babijn gaf onbewust aan wat Hamelink bedoelde. „Straks moet ik tegen Jarbas in den Bosch (een jonge ploegge noot van Babijn). Die moet ik wel achter me houden." Babijn slaagde daarin. Hij werd eerste, vlak voor In den Bosch. http://people.zeelandnet.nl/ cn. dynamica PLUS In het vorige week versche nen clubblad van de Wal- cherse atletiek- en duur- sportvereniging Dynamica slaat Frans Meijer alarm. De beheerder van de Dynami- ca-homepage roept de le den op om de op de website ontbrekende geschiedenis van de club te beschrijven, zodat de eigen site bij een beoordeling in de PZC geen minpunten krijgt toebe deeld. Meijer hoeft echter niet on gerust te zijn, want ook zon der een uitgebreid geschre ven historie van Dynamica is de website een lust voor het oog. Wedstrijdverslagen, uitslagen en foto's zijn in overvloed aanwezig, en er wordt zelfs aandacht be steed aan de weerberichten, zodat de hardloper weet wat hij kan verwachten als hij een wedstrijd voor de boeg heeft. Ook is er een uitge breide verzameling links naar de homepages van an dere Zeeuwse clubs en atle ten. En het clubblad is van start tot finish te lezen op de site. Een ontroerend onderdeel van de website is het herin neringsboek ter nagedach tenis aan Bertus Walker, de onvermoeibare hardloper die vorige maand overleed. Veel collega-atleten en an dere betrokkenen blijken de mu i hebben genomen hun herinneringen aan Wal ker in te zenden. Dat levert een prachtig, ingetogen en liefdevol beeld op van Wal kers leven en carrière. MIN De geschiedenis van Dyna mica, dat in 1997 ontstond uit een fusie van Atletica, Dy- namo'70. Sporting Walche ren en Marathon, komt in derdaad nogal summier aan bod. Maar er wordt aan ge werkt, gezien de oproep van Frans Meijer in het clubblad. CONCLUSIE Het enthousiasme spat er van af. De homepage van Dynamica is een juweeltje op de digitale snelweg. doorSven Remijnsen Vlak voordat de voetballers van Sluiskil zaterdagavond het veld betraden voor de bekerwedstrijd tegen Terneuzen, brak er even lichte paniek uit in de kleedkamer. Waar was de keeper gebleven? Op de wc, zo bleek al snel. Want bij Fons de Brouwer gierden de zenuwen door de keel. Het was niet de eerste keer die zaterdag dat De Brouwer het toilet bezocht. Al de hele dag had hij het gevoel onder hoogspanning te staan. De 42-jarige inwoner van Sluiskil maakte zich grote zorgen om de wedstrijd te gen Terneuzen, waarin hij ongetwijfeld als schietschijf zou fungeren. Hoe had hij toch ooit ja kunnen zeggen tegen het verzoek van trainer Fonny van der Vloet om het doel van Sluiskil te verdedigen? De club was in nood geweest. Eerste keeper Tonny van der Veen was na zijn rode kaart in de competitiewedstrijd tegen Breskens voor één duel geschorst, en de Belgische reserve- doelman Nico van Speybroeck was nog her stellende van een breuk in zijn hand. Ook op keeperstrainer Peter van Kouteren kon geen beroep worden gedaan, want die had eerder die week te kennen gegeven ermee op te hou den. Dan maar Fons de Brouwer, moet Van der Vloet hebben gedacht. Zes jaar geleden had hij Sluiskil ook al eens uit de brand geholpen door in de wedstrijd tegen Steen tussen de palen plaats te nemen, en dat was tot ieders tevredenheid geweest. Sindsdien keepte De Brouwer, die in een niet eens zo ver verleden Vol enthousiasme nam een groot aantal Zeeuwse keepertjes vorige week donder dag deel aan het Frans Hoek-keeperskamp in Terneuzen. Op de velden van Temeuzense Boys werden de jonge sluitposten getraind door een aantal gerenommeerde Zeeuwse keepers, onder wie Ronald Gort, Erik de Koeijer en Jaap Pijnenburg. De pupillen, overwegend twaalf- en dertien- jarigen, vonden het allemaal geweldig. Om de dag nog leuker te maken besloot sponsor Wilkinson, fabrikant van scheergerei, de jon gens een aardig cadeautje te geven. Waar schijnlijk was Wilkinson even vergeten dat de keepertj es de baard nog niet eens in de keel hebben, laat staan op de kin. De aan de jeugd uitgedeelde scheermesjes vielen dan ook niet echt in goede aarde. „Dit was echt belachelijk en bovendien ook nog eens gevaarlijk", vond Temeuzense Boys-doelman Ronald Gort. „Een mooie pen was bijvoorbeeld meer op zijn plaats ge weest." een betrouwbare linksback was in het eerste elftal van Sluiskil, zijn wedstrijdjes in het derde. Dit seizoen was De Brouwer nog niet in actie gekomen, vanwege een vervelende liesbreuk. Maar een kat in het nauw maakt rare spron gen, en dus koos Van der Vloet ervoor om De Brouwer zijn rentree te laten maken tegen de productiefste ploeg uit de tweede klasse E van het zondagvoetbal. Op hoop van zegen... Bijna twee uur nadat hij van het toilet was geplukt, stond Fons de Brouwer zaterdag avond weer voor de deur van de kleedkamer. Zichtbaar bevrijd van de last die op zijn schouders had gelegen, zei hij met een glun derend gezicht: „Ik denk dat ik nu wel binnen mag komen." Daarmee was geen woord te veel gezegd. De Brouwer had zojuist de wedstrijd van zijn le ven gekeept. Goed, hij had vijf tegentreffers moeten incasseren, dat waren er natuurlijk vijf te veel geweest. En de 5-0-nederlaagloog er ook niet om. Maar hij had ookzeker vijf 24- karaatskansen van Terneuzen weten te verij delen, met slim en doeltreffend keeperswerk. Schoten van Danny van de Velde, Barry van der Hooft en Antoine Thoen, een kopbal van diezelfde Thoen: De Brouwer had ze stuk voor stuk vakkundig gepareerd. En in het op tijd zijn goal uitkomen had hij zich zelfs een ware meester getoond. Toen Barry van der Hooft halverwege de tweede helft een vrije doorgang kreeg naar het doel, had De Brou wer zich geen moment bedacht en redding gebracht. Dat Van der Hooft hem even later passeerde met een wonderschoon genomen vrije trap, daar keek De Brouwer niet van op. „Op zulke momenten zie je toch dat ik een oud-voetbal ler ben. Ik kom keepend vermogen tekort. Een andere doelman had die bal waarschijn lijk wel gehad. Wat wél goed ging, was het uitkomen. Ik aarzel nooit, omdat ik op de bal gericht ben. Als je altijd hebt gevoetbald, ga je sneller met j e voeten naar de balDat leer j e nooit af." Pijn had De Brouwer na afloop niet. Toch moest hij tijdens de wedstrijd tot driemaal toe worden opgelapt nadat Antoine Thoen iets te enthousiast op hem was ingekomen. De Brouwer: „Ik ben een paar keer geraakt, maar dat is niet meer dan normaal. In de la gere elftallen ben ik altijd wel op tijd bij de bal. Tegen voetballers van dit niveau moet je echter steeds een stapje extra zetten." En de zenuwen? Ook die waren na de wed strijd volledig verdwenen. Het enige dat overbleef was de herinnering aan een uitste kend gekeepte partijwaarin De Brouwer al lesbehalve een modderfiguur had geslagen. Zijn nachtmerrie was niet uitgekomen, be kende de derde keus. „Voordat ik van huis vertrok, zei ik tegen mijn vrouw: als ik min der dan tien goals tegen krijg, ben ik tevre den. Dat ben ik nu dus ook." KAILUA-KONA - De Canadese triatleet Peter Reid omhelst zijn vrouw Lori Bowden na haar overwinning in de 23e editie van de Ironman-triatlon op Hawaï, de zwaarste in zijn soort. Bowden had 9 uur, 13 minuten en 5 seconden nodig voor de 3,8 kilometer zwemmen, 180 kilo meter fietsen en 42,195 ki lometer lopen. Zelf werd Reid tweede in de wedstrijd bij de mannen, die voor de tweede keer werd gewonnen door Luc van Lierde. De Belgische winnaar van 1996 realiseerde een tijd van 8 uur, 17 minuten en 17 seconden. De Nederlander Frank Heidoorn werd zevende in 8.36.34 uur. SID/ANP foto Michael Darden/AP Hij heeft lang getwijfeld, maar kon de lok roep van het avontuur uiteindelijk niet weerstaan. En dus vertrekt Marcel Remijn (31) uit Wilhelminadorp op zondag 28 no vember naar Afrika om daar deel te nemen aan de wielerronde van Burkina Faso. Begin deze maand werd Remijn, die uitkomt voor de amateurs van ZRTC Theo Middel kamp, benaderd door de Belgische wieler club Buggenhout. Het verzoek om als gas- trenner mee te gaan naar de Ronde van Burkina Faso, hield hij daarna twee weken in beraad. „Maar nu weet ik het zeker", vertelt Remijn. „Zo'n kans krijg ik nooit meer." Remijns werkgever heeft inmiddels toege stemd met deelname aan de ronde. In de we ken voor zijn vertrek moet hij nog heel wat zaken regelen, zoals inentingen en een visum. Daarnaast moet zijn kennis van het Afri- kaanse land nodig worden bijgespijkerd. „Vroeger heette het land Opper-Volta, maar verder weet ik echt helemaal niets van Burki- j na Faso", bekent Remijn. „Ik heb nog veel vragen. Hoe veel etappes zijn er, hoe lang zijn de etappes? Deze week is er een informatie bijeenkomst van de ploeg. Daar hoop ik heel wat wijzer van te worden." De Ronde van Burkina Faso duurt van 1 tot en met 12 december. Omtrek: Niet groter dan 71 centimeteren niet klei ner dan 68 centimeter. Gewicht: Bij het begin van de wedstrijd niet meer dan 543 gram en niet minder dan 396 gram. Materiaal: Leer of kunstleer. Bij de vervaardiging van de voetbal mag geen materiaal worden ver werkt dat gevaar oplevert voor de spelers. Kleur: Meestal wordt er met een hoofdzakelijk wit te bal gespeeld. Er staat in de reglementen echter niets vermeld over de kleur. Ook niet dat die egaal van kleur moet zijn. Tegen meervoudig gekleurde ballen kan geen bezwaar worden gemaakt. Prijs: Een wedstrijdbal kost tussen de negentig en 140 gulden. De bal waarmee vorig jaar op het WK in Frankrijk is gespeeld, kost 189 gulden. Bijzonderheden: Als de scheidsrechter wordt ge confronteerd met een onbruikbare bal en er geen bruikbare aanwezig is, moet hij maximaal dertig minuten wachten. Wanneer de thuisspelende ver eniging er niet in slaagt voor een andere bal te zor gen, wordt de wedstrijd gestaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 22