Wahid geeft regio's de ruimte Gif in schoolmelk eist 28 kinderlevens VVD tegen snijden in marine KORTING Belg waarschijnlijk verdronken bij drama op de Oosterschelde 4 WEKEN VOOR 16,00 FEEST BIJ SCAPINO! Ramp en Deltawerken derde belangrijkste zaak 20ste eeuw Indonesische president maakt federalisering tot kernpunt van zijn beleid 12c I a r s o n 3 3 J 3 d 11 cj Passievrucht goed voor GB-prijs Milieudefensie trekt Groene Grens Wereldrecord marathon 11 OP ALLE KINDERSCHOENEN Veiling eicellen modellen Zwitsers kiezen voor ultrarechts Burgemeester verzet zich tegen uitzetten meisje (14) 16! Enkele buien Af en toe zon, ook een paar buien, soms met onweer. Matig afnemende zuidenwind en temperatuur rond 16 graden. 242e jaargang no. 252 maandag 25 oktober 1999 losse nummers 1,80 Maandag 25 oktober zijn wij GESLOTEN i.v.m. onze (Vestigingen Vlissingen, Zierikzee en Etten-Leur zijn gewoon open) FOTO VERSCHOORE Goes Vlissingen Middelburg Hulst Terneuzen Zierikzee Etten-Leur De Passievrucht van Ka- rel Glastra van Loon heeft gisteren de Generale B ank-Literatuurpri j s 1999 gewonnen. Ook een jury van Nederlandse en Vlaamse scholieren vond zijn boek het beste. Ook in Zeeland werd zondag op initiatief van Milieudefensie een actie gevoerd tegen het dichtslibben van Nederland. Dat gebeurde in de Auvergnepolder te Halsteren, waar het ge meentebestuur van Bergen op Zoom een industriegebied wil aanleggen. Op amper zeventig meter afstand van het stadje Tholen. Boeren, natuurbeschermers en 'gewone burgers' wa ren present bij de onthulling van een monument: een vogel die de Groene Grens moet bewaken. De Marokkaan Kha- lid Khannouchi ver beterde in Chicago het wereldrecord op de marathon. De tijd van de winnaar was 2 uur, 5 minuten en 42 seconden. Daarmee was hij 23 seconden sneller dan de vorige toptijd van Ronaldo Da Costa in Berlijn. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22. door Ben Jansen KATS - Een op de Oosterschelde overboord geslagen Belgische watersporter is zaterdagmid dag waarschijnlijk verdronken. Zoekacties zaterdagavond en zondag bleven zonder resultaat. De vermiste watersporter - af komstig uit Kraainem bij Brus sel - voer met een vriend op zijn zeiljacht Asterion. Tegen vier uur viel hij ter hoogte van de Zandkreek in het water toen hij vermoedelijk als gevolg van een klapgijp de giek tegen zijn hoofd kreeg. Onduidelijk is of de andere op varende ook in het water viel of dat hij zijn vriend te hulp sprong. Hij slaagde erin de ge kwetste schipper boven water te houden, maar het lukte hem niet de man aan boord te krijgen. Na een half uur moest hij hem laten glippen. De overboord geslagen Belg verdween meteen onder water. Zoekactie Bij de Zeelandbrug trof de be manning van een Duits jacht de tweede man in shocktoestand aan en waarschuwde de Kust wacht. Daarop kwam een uitge breide zoekactie op gang. Als eerste was de in Stavenisse ge stationeerde Mistral ter plekke. Later voegden zich daarbij ook de reddingsboten Graaf van By- landt, Harder en Forel, de P21 en P189 van de Waterpolitje, de Seabear uit Zierikzee en een he likopter van de marine. Om om streeks half negen is het speuren gestaakt, wegens het invallen van de duisternis. Uit de verklaring van de tweede opvarende van de Asterion bleek dat de kans om de eige naar van het jacht nog levend aan te treffen gering was. Enke le reddingboten, een vaartuig van Rijkswaterstaat en de P21 Hoog water Italië GENUA - Aanhoudende regen val heeft in grote delen van Noord-Italië voor overstromin gen gezorgd. In Parma en Venetië stonden de straten blank. De komende da gen wordt nog meer regen ver wacht. In Venetië staat het wa ter kniehoog. Ook in Genua staan de straten blank. DPA hebben gisteren nog wel naar de vermiste uitgekeken. Voor het Kustwachtcentrum in IJmuiden is het vrijwel zeker dat de man is verdronken. De politie te water houdt vanaf vandaag de Oosterschelde scherper in de gaten. Zolang het stoffelijk overschot niet is geborgen, wordt de iden titeit van de man niet vrijgege ven. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) cTA} ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 Rellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 32 000002 Geldt niet voor sportschoenen en Vaste Lage Prijs-artikelen. SCHOENEN KLEDING SPORT Geldt 1/m zondag 31 oktober 1999. Kijk voor adressen in de Gouden Gids. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Ramp van 1953 en de Delta werken samen zijn na de bevrijding in 1944/45 en het behalen door Nederland van het Euro pees voetbalkampioenschap in 1988 na winst op Duitsland het belangrijkste onderwerp van de afgelopen eeuw. Dat vinden de duizenden deelnemers aan een enquête van de Koninklijke PTT Post, die de tien belangrijkste tijdstippen en/of gebeurte nissen van deze honderd jaar op postzegels zet. De aanleg van de Afsluitdijk in 1932 staat op de vierde plaats. De deelnemers vonden verder nog een postzegel waard: de Elfstedentochten, de invoering van de AOW in 1947, het vrou wenkiesrecht in 1919de autoloze zondagen in 1973 en 1974, de Nederlandse bijdrage aan de ruimtevaart en de bouw van de Beurs van Ber- lagein 1903. ANP van onze redactie buitenland JAKARTA - De nieuwe Indonesische president Wahid wil zijn land fede raliseren. Indonesië moet een systeem krijgen, waarbij elke regio autono mie krijgt, met een eigen parlement dat geleid wordt door een gouver neur. De centrale regering moet op de achtergrond blijven. levensvoorwaarden van de 210 miljoen Indonesiërs moeten fors worden verbeterd. Veel proble men, waaronder corruptie en politieke onrust, hebben hun wortels in armoede. Soeharto en Habibie, voorgangers van Wa hid, hebben zich onvoldoende bezig gehouden met de belan gen van de arme massa, meent de nieuwe president. Wahid wil daarom de vrije markt en het particulier initiatief stimuleren en buitenlandse investeringen aantrekken. Ook zal hij een spe ciale raad in het leven roepen die hem van economisch advies moet voorzien. De Indonesische president ver wacht dat ook ministers uit de regeringen van Habibie en Soe harto deel zullen uitmaken van zijn kabinet. Volgens hem vloeit dat voort uit de politieke schuld die hij moet inlossen. De gematigde moslimleider heeft zijn verkiezingsoverwin ning voor een belangrijk deel te danken aan de stemmen van de voormalige regeringspartij Golkar. Veel Indonesiërs zijn bang voor terugkeer van de ou de garde en hebben er bij het nieuwe staatshoofd juist op aangedrongen schoon schip te maken. Ook het buitenlands beleid van Jakarta wil Wahid wijzigen. Zo meldde hij economische banden met Israël aan te gaan. Naar zijn mening moet er een eind komen aan jaren van spanningen tus sen de joodse staat en het groot ste islamitische land ter wereld. Wahid kondigde tegelijk aan al le negen leden van Asean te wil len bezoeken, nog voor de top van het Aziatisch samenwer kingsverband in november. ANP/RTR/AFP In zijn eerste grote toespraak sinds hij woensdag als staats hoofd werd ingezworen, ont vouwde Wahid tijdens een in ternationale bijeenkomst op Bali zijn plannen voor Indone sië. Hij benadrukte het woord federalisme niet in de mond te willen nemen. Voor veel Indone siërs is dat een beladen woord, omdat zij menen dat de Neder landers zo'n systeem aan hen opgedrongen hebben. Wahid acht decentralisatie no dig om een eind te maken aan j a- ren van religieus en etnisch ge weld en separatisme. Hij zegde ook toe zich persoonlijk te be moeien met de problemen in de bnrustige provincie Atjeh, waar een bloedige onafhankelijk heidsstrijd woedt.Vice-presi dent Soekax-noputri gaat zich op haar beui-t bezighouden met de situatie op Ambon, Irian Jaya en in de Sumatraanse provincie Riau. Economie Naast federalisering vindt Wa hid de bestrijding van de econo mische crisis in zijn land het be langrijkste onderwerp. De van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het voorstel van de PvdA om het aantal van zes tien fregatten van de Koninklij ke Marine te halveren vindt geen genade in de ogen van de VVD. Fractieleider Dijkstal kan zich 'gezien de zeevarende tra ditie van Nederland niet voor stellen dat we aan de marine gaan zitten rommelen'. „Het ko ninkrijk heeft immers maritie me verplichtingen in Europa en het Caribisch gebied", stelde Dijkstal zaterdag op een bijeen komst van zijn partij over de fensie in Rijswijk. Een beslissing over de omvang van de Nederlandse fregatten- vloot is van belang voor het toe komstige ordeipakket van de Koninklijke Schelde Groep. Het liberale Tweede-Kamerlid CAMBRIDGE - De Cali- fornischc modefotograaf Ron Harris veilt vanaf vandaag eicellen van acht fotomodellen op Internet. Het bieden start met een bedrag van 15.000 gulden en kan oplopen tot 150.000 dollar. De op brengst is geheel bestemd voor de fotomodellen. De hoogste bieder moet aan Harris nog eens twintig procent administratie kosten betalen. Organisaties voor on vruchtbare mensen met een kinderwens hebben hun afschuw uitgespro ken over het plan. „Het is onethisch en smakeloos", aldus Sean Tipton, woordvoerder van de American Society for Re productive Medicine. Za terdag is op de internetpa gina, www.ronsangels- .com, al een serieus bod gedaan van 42.000 dollar. De modellen hebben nog geen commentaar gege ven, maar op de internet pagina zeggen ze dat ze hun eicellen willen verko pen 'om niet van een man afhankelijk te zijn' of 'om anderen te helpen'. De in ternetpagina meldt dat binnenkort sperma van mannelijke modellen wordt geveild. AP (Advertentie) TAUCAMARCA - Inwoners van het Peruaanse dorp Taucamarca droegen gisteren doodskisten aan voor 28 schoolkinderen die vrijdag omkwamen na het drinken van schoolmelk die met pesticide vergiftigd was. Twintig kinderen zijn in het ziekenhuis opgenomen. Van twee van hen was de toe stand gisteren nog kritiek. Taucamarca ligt ruim 550 kilometer ten zuidoosten van de Peruaanse hoofdstad Lima. De kinderen variëren in leeftijd tussen de vijf en vijftien jaar. Onderzoek wees uit dat de melk uit een kan was geschonken waarin eerder een pesticidemengsel was bereid. foto EPA BERN - De ultrarechtse Schweizerische Volkspartei (SVP) van de miljardair-indu strieel Christoph Blocher is als de grote overwinnaar van de vierjaarlijkse Zwitserse parle mentsverkiezingen uit de bus gekomen. In het lagerhuis blijft de soci aal-democratische SP ondanks een verlies van acht zetels met 46 zetels de grootste. Dat is een gevolg van het kiessysteem dat niet inhoudt dat de partij met de meeste stemmen ook de win naar in zetels wordt. Met 45 ze tels blijft de liberale FDP de tweede partij. De rechts-popu- listen verdrongen de christen democratische CVP van de der de plaats. De Volkspartij van Blocher pleitte tijdens de cam pagne vooral voor het indam men van de immigratie, het op afstand houden van de Europe se Unie en belastingverlaging. Nog onlangs kwam Blocher in opspraak toen hij opkwam voor een ontkenner van de holocaust. Begin deze maand werd in buurland Oostenrijk de ex treem-rechtse FPÖ tweede bij de parlementsverkiezingen. De Zwitserse Bondspresidente Ruth Dreyfuss, zelf sociaal-de- mocrate, noemde de uitslag 'verontrustend' en de opkomst van nauwelijks 40% van de kiesgerechtigden een 'symp toom van nationale malaise.' Blocher noemde uitslag 'over weldigend' en een afgang voor de 'lastercampagne' tegen de SVP door de 'burgerlijke partij en.' Dat de steenrijke fabrikant van airbag-componenten in zijn 'stamland' Zurich stemmen winst boekte was veiwacht. Maar de SVP-opmars in Bazel en zelfs hier en daar in Frans- Zwitserland was echter een ver rassing. GPD/RTR/AFP Van den Doel vindt overigens het meeste snijwerk van de PvdA, zoals verwoord in de nota Investeren in een nieuwe krijgs macht, onuitvoerbaar. Zijn fractie steunt in grote lijnen de plannen van WD-minister De Grave van Defensie, maar vindt van onze redactie binnenland EDAM-VOLENDAM - De bur gemeester van Edam-Volendam verzet zich tegen de uitzetting van een 14-jarigmeisje naar Su riname. Latoya Rijssen moet van staatssecretaris Cohen van justitie voor 10 november het land uit. Ze woont al twee jaar bij haar vader Eric Rijssen in Edam maar krijgt geen verblijfsver gunning. Burgemeester IJssel- muiden maakte het weekeinde bekend dat hij de staatssecreta- ris heeft gemeld aan de 'onethi sche en onbegrijpelijke' uitzet- de personele uitbreiding (in to taal 1200 man) te magex-. Hoe veel mensen er dan wel bijmoe- ten zegt de woordvoerder niet. Wel vindt zijn fractie dat de uit zendfrequentie van de beroeps militair fore omlaag moet. Nu is die na een uitzending van een ting niet mee te zullen wei-ken. Hij sommeerde de politie om niet tot uitzetting over te gaan. Het vaderschap van Ei-ic en de aan hem door de Surinaamse rechter toegekende voogdij worden in Nederland niet er kend. Latoya is door haar vader naar Nederland gehaald, omdat zij niet op haar plaats bleek in het gezin dat haar moeder in middels met een andere man stichtte. Het meisje zou zijn mishandeld door haar stiefvader en geen scholing krijgen. Volgens de va der is het meisje in Nederland helemaal opgeleefd. GPD half j aar in principe een jaar vrij van deelname aan vredesopra- ties in het buitenland. De WD wil dat ophogen naar twee jaar. Voor de PvdA breekt over een maand bij het verschijnen van de Defensienota het uur der waarheid aan meent Dijkstal. Hij is benieuwd of de paidij be reid is de financiële consequen ties te trekken van het hoge am bitieniveau dat men voorstaat bij deelname aan internationale vredesopei-aties en een Europe se defensie-identiteit. Dijkstal praat niet direct over de nog lopende kabinetsperio de. „Maarjekannualafspi-eken dat je Defensie een hogere prio riteit geeft bij het toedelen van meevallers." Dij stal wees erop dat de investe ringen binnen de krijgsmacht een gevaarlijk laag peil nade ren. Nederland geeft slechts 1,7 procent van zijn BNP aan de fensie uit, tegen een gemiddelde van 2,2 pi-ocentin de meeste an dere West-Europese landen. Wil Nedeiiand die achterstand in halen dan moet in de volgende kabinetspeiiode voor miljarden geïnvesteerd worden zei Dijk stal. ANP/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1