Wahid zoekt altijd de dialoog Kansen verspeeld bij Duitse hereniging PZC Lilipaly voorziet zelfbestuur Molukken feiten en meningen 2 Nieuwe president Indonesië met iedereen bevriend Gedumpte ambtenaren EU brengen tijd door met betaald niets doen 21 oktober 1949 donderdag 21 oktober 1999 door Theo Haerkens Twee vechten om een been en de der de gaat ermee heen. Het spreek woord kon geen betere toepassing vinden dan bij de overwinning van Ab durrahman Wahid, de beminnelijke moslim-intellectueel, bij de presi dentsverkiezingen gisteren in Indone sië. De ziekelijke en bijna blinde Wa hid, beter bekend als Gus Dur (toffe peer), was de minst waarschijnlijke winnaar, maar ging toch met de eer strijken. „Ik stel voor dat we eerst naar Semang- gi gaan en daarna naar Habibie". Ka rakteristieker konden de eerste woor den van de nieuwe president niet zijn. Semanggi is het kruispunt in het za kencentrum van Jakarta op anderhal ve kilometer van het parlement, waar steevast gewelddadige confrontaties tussen studenten en veiligheidstroepen plaatsvinden. Habibie is zijn voorgan ger die zich in de nacht van dinsdag op woensdag terugtrok uit de race om het hoogste ambt. Gus Dm- schroomt het contact met het volk niet en houdt graag de communi catiekanalen open met wie dan ook. Hij staat op goede voet met de andere op positieleiders en is dik bevriend met Megawati Soekarnoputri, die hij ver sloeg. Maar hij heeft ook steeds de ka nalen met de vorige machthebbers open gehouden. Vreedzame Abdurrahman Wahid, de leider van Nahdlatul Ulama, met ruim dertig mil joen leden de grootste moslimorganisa tie van Indonesië, was altijd al aanwe zig in het politieke debat. Hij heeft de laatste jaren onvermoeibaar gepro beerd op vreedzame wijze veranderin gen te bevorderen. Dat hij zelf nog ooit president zou worden, was tot voor kort moeilijk denkbaar. Wahid is half blind en heeft kort na elkaar twee her seninfarcten gehad. Hij laat zich bij publieke optredens meestal begeleiden door zijn dochter Yenni. Invloedrijk was hij altijd wel met zijn enorme achterban die voornamelijk bestond uit eenvoudige moslims van het platteland. Wahid is een man van verzoening en cüaloog en was zelden te beroerd om zijn mening te geven. On danks zijn kwakkelende gezondheid dook hij overal op om gesprekken op gang te brengen of te houden. Zo be zocht hij een aantal malen Soeharto nadat die was afgetreden, in een poging om het geweld dat overal in het land de kop op stak in te tomen. Bij herhaling beschuldigde hij de autoriteiten van betrokkenheid bij schijnbaar onver klaarbaar geweld, zoals de moorden op moslimgeestelijken eind vorig jaar in Oost-Java. Ook het geweld in Ambon weet hij aan provocaties. Pogingen om verzoe- ningsgesprekken van de grond te krij- genmet Soeharto en de zijnen, leverden echter niets op. Wahid zat ook achter het bezoek van de Nederlandse Ambo nezen vorige week nog brachten aan Jakarta in een poging bij te dragen aan beëindiging van het bloedvergieten. Ook in het verleden probeerde hij met iedereen in contact te blijven. Hij is al tijd bevriend geweest met oppositie leidster Megawati Soekarnoputri, maar werd twee jaar geleden nog gere geld gezien met Siti Hardiyanti Ruk- mana oftwel Tutut, de oudste dochter van Soeharto, indertijd vice-voorzitter van Golkar. Dat maakte hem wat on grijpbaar. Critici hadden ook moeite met de soms cryptische uitspraken van deze karakteristieke Javaan. „Hij komt te vaak vaag uit de hoek", zei een politiek commentator eens. Wahid komt uit een van de invloedrijk ste families van het land. Zijn vader en ook zijn grootvader waren bekende moslimleiders, zijn vader was ooit mi nister van Godsdienstzaken. Gus Dur is moslimleider, maar tegelijkertijd een overtuigd voorstander van de schei ding van politiek en religie. Kort voor de verkiezingen veegde hij in niet mis te verstane woorden de geestelijk leiders de mantel uit nadat die hun volgelin gen hadden opgeroepen vooral te stem men op moslimpartijen. Hij verzette zich hartstochtelijk tegen moslims cüe Megawati niet aanvaardbaar achtten als president omdat zij vrouw is. Maar hij kon, evenmin als zijn collega Amien Rais, die de andere grote mos limorganisatie leidde, zijn volgelingen overtuigen. De moslims vormden uit eindelijk toch een eigen derde kamp in het politieke spectrum. Nog geen twee weken geleden accepteerde Wahid de presidentskandidatuur die hem werd aangeboden door Amien Rais, de man die de grote en kleinere moslimpartijen in het parlement wist samen te smeden. Gus Durnamhet aanbod echter pas de finitief aan na consultatie van zijn ei gen geestelijke leider. GPD door Jeroen Vliegenberg Het voormalige PvdA-Ka- merlid J. Lilipaly uit Mid delburg kijkt tevreden terug op het bezoek dat hij als één van de zes leden van de Moluk se delegatie bracht aan Jakar ta. In een eerste reactie zegt Lilipaly, aanwezig bij de pers conferentie van de delegatie op Schiphol, vertrouwen te hebben in Abdurrachman Wa hid, sinds gisteren president van Indonesië. Volgens Lilipaly is Wahid een man die zich aan zijn woord houdt. „Zijn inzet is te komen tot Indonesië als eenheids staat, waarbinnen een vér gaande vorm van autonomie van de Molukken mogelijk moet zijn. Ik verwacht dat dat uiteindelijk ook gebeurt in At- jeh en Irian Jaya. Een volledig onafhankelijk Molukken, wat de RMS al sinds 1950 na streeft, zal er niet komen. Maar als de Molukken straks autonoom zijn, hebben ze wel zelfbestuur." De Molukse delegatie heeft in Jakarta uitvoerige gesprekken gehad met Amien Rais, de voorzitter van het Raadge vend Volkscongres, presi dentskandidate Megawati Soekarnoputri, minister van Defensie Wiranto en de zojuist afgetreden president Habibie. Lilipaly: „Op de eerste plaats gingen de gesprekken over het stoppen van het geweld op Ambon. Iedereen wil dat het geweld ophoudt, alleen wordt er verschillend gedacht over de manier waarop er een einde Drie van de zes leden tellende Molukse delegatie die vorige week een bezoek bracht aan Jakarta: (vlnr) Lillipaly, Matulessy en Santi. foto Phil Nijhuis/GPD aan het geweld moet komen." „We vinden dat het leger de zaak niet in de hand heeft kun nen houden en al veel eerder had moeten ingrijpen. Er zijn nu nog steeds mensen die van buitenaf Ambon willen bin nendringen, de zogenoemde provocateurs. Het leger had ie dereen moeten ontwapenen. Rais heeft dat beaamd. Hij uit te in ons gesprek kritiek op Wiranto. Volgens Rais zijn de rellen goed georganiseerd en gefinancierd. Wiranto heeft de zaak niet in de tang." Lilipaly ziet nog wel een actie vere rol weggelegd voor de Ne derlandse regering. „Neder land voerde de laatste tijd een politiek van wegkruipen. Maar Nederland heeft een dui delijk belang in de zaak, want veel Molukkers in Nederland hebben familie op de Moluk ken. Wat mij betreft mag Ne derland wel wat meer doen dan noodhulp geven. Ik ver wacht van de regering dat ze hulp biedt aan de Nederlandse Molukkers die zich inzetten voor de wederopbouw van met name Ambon en de rest van de Molukken." De Middelburger verwacht binnenkort terug te gaan naar Jakarta. „Misschien al in november of in december. We gaan zeker verder praten met Wahid over de toekomst van de Molukken. Op uitnodi ging van Wahid is onze Moluk se delegatie in Jakarta ge weest. Nu is hij president ge worden. Dat doet me deugd." Drie maanden duimendraaien met behoud van een riant sala ris. Het is het lot van de oud-woordvoerders van de Europese Commissie. Negentig procent van de Commissie-ambtena ren doet niets. Dus wij zijn eindelijk normaal bezig. door Mare Peeperkorn De Telegraaf, de Volkskrant én de European Voice, het 'huisblad van de Europese Unie', ze liggen alweer netjes opgevouwen op zijn bureau. „Allemaal gelezen", verzekert Nico Wegter, oud-woordvoer der van Europees Commissaris Van den Broek. Spijt klinkt door in zijn stem, het is immers pas elf uur 's ochtends. Wegter heeft even overwogen zijn favoriete klassieke cd's mee naar het werk te nemen. „Die kun je namelijk afspelen op de nieuwe pe's. Maar ja, dat is toch ook wat." Voor hem is de over gang groot. Tijdenlang pendel de hij tussen hotelkamer, perszaal en vliegtuigstoel. In augustus brak hij - 'business as usual' - zijn zomervakantie nog af, om hals over kop met Van den Broek de aardbevingsslachtof fers in Turkije te bezoeken. „En nu rest mij, hoe zal ik dat zeg gen: ahum, een tamelijk lege agenda. Dat is even slikken." Wegter is niet de enige die zich verveelt. Een groot deel van de twintig ex-woordvoerders van de vorige Europese Commissie zit sinds medio september ge dwongen niets te doen. Dui mendraaien door over het alge meen capabele en in ieder geval zeer goedbetaalde functionaris sen: salaris tussen de vijftien en twintig mille per maand. Bureau de passage Wegter en zijn voormalige colle ga's zitten in het 'bureau de pas sage'. Een mysterieuze naam voor het instituut waar de Com missie haar personeel stalt waar ze geen raad mee weet. Een 'tus senstation' verzekert één van de 'passanten', anderen spreken over het 'Bureau Tijdverdrijf'. Gedeeld is evenwel de afkeer van het 'grote niksen'. Een situ atie waar ze zelf geen schuld aan hebben. De nieuwe Commissie wilde gewoon met een schone lei beginnen. Dus geen oude ge zichten waar de geur van cor ruptie en vriendjespolitiek van de vorige Commissarissen nog aan kleefde. De 'ex-en' die eet vast contract hebben als Com| missie-ambtenaar zullen ergeni in de Brusselse EU-gebouwei een nieuwe stoel vinden, de rest verdwijnt. Maar tot eind dit jaai moeten ze 'beschikbaar' zijn maximaal drie maanden met behoud van salaris. Beschife baar waarvoor? Wegter kan zich nog een beetji gelukkig prijzen. Als oudgej diende - sinds 1972 in vaste dienst - kreeg hij in ieder geva een werkkamer in het hoofdge bouw van de Commissie. Same; met Martine Reicherts, dt woordvoerster van oud-Coi» missievoorzitter Santer. Ré cherts is niet aanwezig. Zij be vindt zich na een bezoek i Tibet in een Frans klooster. Dj 'wachtkamer' voor de overigi passanten is minder florissant Een afgeleefd, zielloos kantooi één van de vele waar de EU ii Brussel zo rijk aan is. Stapel oude Euratom-jaarverslagenii de gang, het bordje 'nooduit gang' symbolisch er bovenoj geplaatst. D'e meeste kamen zijn leeg. „Negentig procent var de Commissie-ambtenaren doe: niets. Dus wij zijn eindelijk nor maal bezig", ldinkt het wrang „Het is pure verspilling van be lastinggeld", verzucht één var de ex-woordvoerders. „Dj Commissie beweert altijd tj weinig mensen te hebben. Laa: ze eerst maar eens de mankrach: gebruiken die er is," Waaron mogen wij niets doen, vraagt hi; wanhopig. „Intelligente, gemo tiveerde, jonge ambtenarer botsten op een muur van hiërar chie en ronduit reactionair! vakbonden. Het gevolg is dat dt goeden vertrekken en de res! ontmoedigd zijn tijd uitzit." Wegter blikt naar een foto uil gelukkiger tijden: samen me Van den Broek op werkbezoek „De belastingbetaler duif recht in de ogen te krijgen. Als it mijn werkweken gedurende dt laatste jaren overzie, heeft dt burger absoluut waar voor zijt geld gekregen. Als dit tenminstt niet te lang duurt. Maar dat zai toch niet?" GPD Veiligheidsraad Joegoslavië is gekozen tot tij-- delijk lid van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties, Tsjechoslowakij e greep naast een tijdelijke zetel in de raad. De Sovjet-Unie is woedend dat niet zijn vazalstaat is ge- közen, maar juist Joegoslavië, clat zich aan de Russische in vloed heeft ontworsteld. De Sovjet-Unie weigert de stem ming te herkennen Onschuldig Een Amsterdamse chauffeur is vrijgelaten nadat hij ander half jaar lang onschuldig in de cel heeft gezetenD e man werd beschuldigd van diefstal van een pakje met 80.000 gulden dat hij zou hebben vervoerd. Ondanks het vrijwel afwezige bewijs werd de man veroor deeld; een particuliere detecti ve vond de echte daders. Een van die daders was een ver dachte die Justitie had gewei gerd te onderzoeken. Bloeddonors De bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis neemt volgen de week voor het eerst bloed af in Zeeland. Tweehonderd in woners van het eiland Tholen staan bloed af; de mannen vijf honderd en de vrouwen vier honderd cc. Daarna moeten ze een kwartiertje rusten. Boven- dien krijgen de bloeddonoren een extra vleesrantsoen mee voor de volgende dag. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zöerikzee: Graehtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie, redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: Maandag t/m vrijdag tussen 7.30 en 18.00 uur en zaterdag tussen 8.00 en 12.00 uur 0800-0231231 of op de re giokantoren tijdens kantooruren (zie openingstijden). Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/rrï vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00; franco per post 128,50; per maand 35,75; per jaar 372,50; franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr3754316 'tn.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities; tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen Tien jaar na de Val van De Muur staat het herenigde Duitsland er tamelijk be roerd voor. De werkloos heid is met name in het oosten massaal, de bevol king bijna chronisch de pressief en slecht gehu meurd en het onvermogen tot hervormingen verbijs terend. Het had ook an ders kunnen lopen. Van daag deel twee in een serie over Oost- en Midden-Eu ropa 'na de muur'. door Peter van Nuijsenburg Er zijn momenten die door ie dereen. of hij er bij was of niet, 'historisch' worden ge noemd. Later en vaak niet eens veel later blijkt het 'historische moment' door vrijwel iedereen te zijn vergeten. Zo'n moment was er op 26 april 1997. In het hotel Adlon in het hart van Berlijn hield de toenmalige Duitse president Herzog de eer ste van een serie toespraken die volgens de initiatiefnemers van een meer dan vluchtige, op de waan van de dag toegesneden, kwaliteit zouden zijn. In het Ad lon zouden belangrijke per soonlijkheden hoofdthema's aanroeren. Herzog was de aangewezen fi guur om als eerste uit deze vir tuele eregalerij naar voren te treden en de wereld te vertellen 'hoe ze er uitzag en eigenlijk uit hoorde te zien'. De president was geen man met koud water vrees. Als er onaangename waarheden verkondigd moes ten worden, trok hij zijn jas uit en spuugde hij in' zijn handen. Dat deed hij ook in april 1997. Zijn publiek bestond uit de poli tieke en maatschappelijke elite van het land. Ze waren gekomen voor een onderhoudende avond (Herzog kan heel geestig zijn) en werden op de foltertafel gelegd. De president geselde in 'strie mende bewoordingen' de in zijn land heersende mentaliteit. De lamlendigheid en verstarring, de bureaucratie en de veramb- telijking, het gejammer en ge zeur, het slaafse vertrouwen in de overheid, de angst voor ver nieuwing en verandering; in zijn aanklacht passeerde het al lemaal de revue. Na afloop werd er beleefd geapplaudisseerd. Herzogs rede maakte wel iets los. De kranten drukten de ge ruchtmakendste passages af, de commentaarschrijvers betuig den met veel omhaal van woor den hun instemming en er ver scheen een boek met de rede en reacties van de spraakmakende gemeente. Het was 'een van de belangrijkste toespraken uit de naoorlogse geschiedenis'. 'De vinger was onverbiddelijk op de wonde plek gelegd'. Niets „Er moet een nieuwe wind door hét land waaien.Die uitsmijter van de president was even een gevleugeld woord. Maar de wind ging sneller liggen dan hij was opgestoken. Er gebeurde... niets. Duitsland modderde voort alsof 'het historische mo ment' er helemaal niet was geweest. Ook de rood-groene re gering, waarvan de komst verle den jaar ook al als een 'histo risch moment' (Duitsers zijn gek op dat soort momenten) gold, heeft daar niets aan willen en kunnen veranderen. Het boek ligt intussen in de ramsjeen he dendaagse versie van de mest vaalt van de geschiedenis. Herzogs hartenkreet kwam ei genlijk al te laat. Het juiste ogenblik voor die verfrissende wind was al jaren voorbij. Dat ogenblik of liever die periode trad in toen tien jaar geleden De Muur viel. Het is een inmiddels tot cliché gestolde wijsheid, dat grote, historische (jawel) ge beurtenissen een uitgelezen aanleiding zijn om 'structuren' in beweging te brengen die ho peloos vastgelopen zijn. In de voormalige DDR, die als de vijf 'nieuwe deelstaten' door de Bondsrepubliek werden inge lijfd, was de situatie duidelijk. De hele handel stond letterlijk op instorten. Als hier niet snel ingegrepen werd, zou de voor malige arbeiders- en boeren- staat even letterlijk in een gigantische puinhoop verande ren. En er is ingegrepen. En uit gegeven. Meer dan 150 miljard per jaar is er in het nieuwe oos ten gepompt. Helmut Kohl, de kanselier van de eenheid, had aan het begin van de hereniging 'bloeiende landschappen' in de nieuwe deelstaten beloofd. Hij is er hard om uitgelachen en met eni ge reden: vooral de werkloos heid (rond de twintig procent) bloeit. Maar-wie de nieuwe deel- De Val van De Muur in 1989. staten van nu vergelijkt met de muffe, verschimmelde DDR van toen, kan zelf zien dat er heel wat in de knop staat. Dat is met alle onvermijdelijke en ver mijdbare fouten een prestatie van inderdaad historische di mensies. Wat niet gelukt is, is de 'vastge lopen structuren' in het westen en omdat het oosten is opgeslokt door het westen, ook in het oos ten weer vlot te trekken. Die 'vastgelopen structuren' vor men de verzorgingsstaat die ook toen al, voor de Val van De Muur, uit zijn voegen barstte. De Bondsrepubliek was ook toen rijp voor een vermageringskuur, maar Kohl was niet de aange wezen figuur om zijn landgeno ten op dieet te zetten. En die vonden het best zo. Het ging ze toch nog steeds naar den vleze? Duitsland was, aldus de analyse van de staatsman, een 'amuse mentspark' geworden. Nergens verdienden de werknemers meer, hadden ze langere vakan ties (minstens twee maal per jaar naar de zon) en gingen ze vroeger met pensioen dan in de Bondsrepubliek. Dat konzo niet doorgaan. De handen moesten weer uit de mouwen. De buiten landse concurrentie zat niet stil. Kohl is later door iedereen die het beter wist, vooral door zijn voorganger Helmut Schmidt, verweten dat hij zijn landgeno ten niet met een 'bloed-zweet- en-tranen-rede' had voorbereid op de offers die de hereniging zou vergen. Dat is het gelijk vanuit de leunstoel. Kohl kent als geen andere naoorlogse poli ticus, met uitzondering waar schijnlijk van de eerste kanse lier Konrad Adenauer (1949- 1963), de collectieve gemoeds toestand van zijn medeburgers. De West-Duitsers zouden ver moedelijk niet tot bovenmatige offers bereid zijn geweest en de Oost-Duitsers niet tot boven matige inspanningen. Duitsers zijn ook om de bekende histori sche reden niet happig op grote, laat staan revolutionaire veran deringen. Dat is ze deze eeuw slecht bekomen. foto ANP Adenauer die zijn pappenhei mers kende èn wantrouwde won veertig jaar geleden de Bonds dagverkiezingen met de slogan 'Keine Experimente'. Die geldt sindsdien als de nationale lijf spreuk. Het is ook het richtsnoer voor het doen en vooral laten van de 'maatschappelijke krachten', de politieke partijen, de vakbeweging en, in mindere mate, omdat ze door de concur rentie tot actie werden gedwon gen, de werkgevers. Volkspartijen De grote volkspartijen, de soci aal-democratische SPD en de conservatieve CDU, worden be heerst door een grote, 'innerlij ke' weerstand tegen hervormin gen. De SPD, de oudste sociaal democratische partij in Europa, heeft in tegenstelling tot de geestverwanten in bijvoorbeeld Engeland en Nederland, de bal last van een sinds de globalise ring voorbij tijdperk niet kunnen afwerpen. De traditio nalistische meerderheid gelooft nog steeds in de overheid als panacee en de hervormingsge zinde minderheid moet vrezen dat ze nooit de meerderheid zal worden. Bij de CDU is het niet veel an ders. Dat is, aldus de politico loog Baring, eigenlijk ook een sociaal-democratische partij, maar dan met de handen gevou wen in gebed. De christen-de mocraten hebben een voordeel boven de sociaal-democraten: hun jongere generatie zou meer talent hebben dan die van de SPD, wier reservoir inderdaad uitgeput lijkt. De andere uit de oude Bondsre publiek stammende partijen, de Groenen en de liberale FDP, tel len niet meer mee en zijn als bron van vernieuwing al lang droog gevallen. Ze zijn aan hangsels van de grote partijen. De Groenen zitten op de baga gedragervan de SPD; de libera len rijden met de CDU mee. En van de in Oost-Duitsland sterke 'post-communistische' PDS valt al helemaal niets te ver wachten. Ze is een protestpartij die de daar rijkelijk opborrelen de onvrede opzuigt. Er is een organisatie die de rol van de politiek had kunnen overnemen en de motor van de verandering had kunnen wor den. Maar ook de vakbeweging is op een enkele bond na aange stoken door het anti-verande ringsvirus. De retoriek en de ideeën stammen net als het me rendeel van de leden uit de j aren vijftig. De vakbeweging is niet in staat gebleken adequaat te reageren op de ontwikkelingen die na de Val van De Muur in een stroomversnelling zijn geraakt. De leiding geldt als star, de gees telijke horizon houdt op bij de fabriekspoort. Met de specifie ke problemen van de hereniging voor het oosten heeft ze onvol doende rekening gehouden. De vakbeweging is volgens experts medeschuldig aan de daar heer sende hoge werkloosheid door vast te houden aan looneisen die door de productiviteit op geen enkele manier werden gerecht vaardigd. Dat de hereniging zich niet zo snel heeft kunnen voltrekken als in de euforie van de eerste ja ren werd gehoopt, is inmiddels overal erkend en geaccepteerd. Oost en West waren tijdens veertig jaar deling te veel uit el kaar gegroeid. Dat het herenig de Duitsland er beter voor had gestaan, als de 'Wende' was aan gegrepen voor ingrijpende her vormingen geldt intussen ook als onbetwistbaar. Maar dat 'historische moment' is jam merlijk gemist. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2