Huis moet wijken voor industrie Tijd bestaat eigenlijk niet PZC Centrum brengt objectief nieuws over Molukken Zustergemeenten verdiepen relatie Fractie Hulst verwijt burgemeester Kessen verlagen ozb-taxatie Geen gesjoemel met rapport declaraties college Middelburg zeeland woensdag 20 oktober 1999 s20 Axelaar combineert in boek wetenschap met het paranormale door Lilian Dominicus AXEL - „De tijd is met mij aan de loop gegaan", vertelt J. Korbee uit Axel. Kort geleden publiceerde hij zijn boek Wat is Tijd? De in Delft afgestu deerde civiel ingenieur belicht in dit werk de problematiek rondom het begrip tijd. Hij doet dit vanuit zijn interesse gebieden: fysica, menskunde en parapsychologie. Na zijn pensionering begon Korbee aan de uitwerking van zijn ideeën over tijd. „Meer dan tien jaar geleden hield ik een lezing voor de Lions Club over dit onderwerp, maar ik merkte dat mijn gedachten niet goed overkwamen op het publiek. Het was een slordig verhaal. De volgende keer dat ik een lezing moest houden, heb ik eerst de dingen op pa pier gezet. Zo ben ik ertoe ge komen." Korbee gaat in zijn boek in op de theorieën van Einstein en andere wetenschappers. Hij trekt daaruit een aantal ver rassende conclusies. Persoon lijk denkt hij dat tijd eigenlijk niet bestaat. „Het is een uit vinding van de mens", meent hij. „We hebben geen definitie voor tijd. Snelheid is meet baar, bijvoorbeeld in meters per seconde. Het refentiekader is stilstand: hoe snel is een voorwerp in verhouding met toen het stilstond? Tij d mist dit referentiekader, want is er ooit een periode geweest dat tijd niet heeft bestaan? We kunnen alleen maar zeggen dat tij d een seconde per seconde ver loopt." Tijd is voor Korbee een even fascinerend als vreemd ver schijnsel. „Neem nu de zwarte gaten in het heelal", verklaart hij. „Daar staat de tijd als het ware helemaal stil. In de at mosfeervan de maan, waar de zwaartekracht minder zwaar is, gaat de tijd sneller. Bij de zon loopt de tijd juist weer langzamer. Dat is pas de laat ste 25 jaar ontdekt, eigenlijk." Op basis van de bestaande we tenschappelijke onderzoeken over tijd, is Korbee verder gaan redeneren. „Ik geef in Wat is Tijd? een aantal levens- filosofische aannames, die de vreemde gedragingen van de tijd verklaren. Deze zijn niet wetenschappelijk bewezen, maar komen wel voort uit de bevindingen van de weten schap. De verschijnselen wor den er logischer door; dat sterkt mij in het idee dat ik op de goede weg ben. Reïncarnatie Volgens Korbee mag de weten schap verschijnselen als dé ja vu, reïncarnatie en helder ziendheid niet zonder meer af doen als 'charlatanerie'. „Hel derziendheid en telepathie zijn wetenschappelijk bewe zen. Daar ga ik in mijn boek ook op in. Mijn boek is een pleidooi om allerlei paranor male ervaringen, die gepubli ceerd of anderszins bekend zijn geworden, serieuzer te ne men en het menselijk bewust zijn in al zijn facetten diep gaander te onderzoeken en er meer prioriteit aan te geven", zegt hij De milleniumgekte bekijkt Korbee met een nuchtere blik. „Ik heb eigenlijk twee redenen om er om te lachen. Ten eerste is het eind van de eeuw natuur lijk pas volgend jaar. We moe ten de twintigste eeuw volgend jaar nog afmaken. Daarnaast: eigenlijk leven we al lang in het volgende mi lleni- um. De wetenschap heeft on dertussen met berekeningen bewezen, dat Christus een aantal jaar voor het jaar nul geboren is", aldus Korbee. Het boek Wat is Tijd? van ir. Jaap Korbee uitgeverij Stengholt's Boeken) is voor 35 gulden ver krijgbaar bij de erkende boekhan del, College veegt bezwaren van tafel door Piet Kleemans BRUINISSE - Veertien jaar ge leden kozen ze bewust voor een woning in het buitengebied. Vanwege de stilte en de vrijheid. Nu ziet het er naar uit dat het huis van de familie Fluijt aan de Vluchthavenweg bij Bruinisse moet wijken voor een bedrij venterrein. Het college van bur gemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland stelt de gemeenteraad voor het be zwaarschrift van de Fluijts te gen het gedwongen vertrek on gegrond te verklaren. Het huis moet weg omdat de ge meente Schouwen-Duiveland in het buitengebied van Brui nisse een bedrijventerrein wil realiseren en woonhuizen en be drijven gaan niet samen. De be drijfsontwikkeling zou erdoor beperkt worden en het woon- en leefklimaat aangetast. De fami- Amerikanen op bezoek bij Home-Start MIDDELBURG - Home-Start Walcheren, een vrijwilligersor ganisatie die ouders helpt bij de opvoeding, krijgt 25, 26 en 27 oktober bezoek uit Amerika. Twee New Yorkers die een soortgelijk project willen opzet ten, komen een kijkje nemen om te zien hoe Home-Start Walche ren werkt. De Amerikanen brengen eerst een bezoek aan het hoofdkantoor in Londen. Daarna vliegen ze doornaar Ne derland voor een bezoek aan het Middelburgse project aan de Kinderdijk. Zij krijgen daar on der meer een werklunch, ge volgd door een kennismaking met wij willigers en leden van de begeleidingsgroep, 's Middags wordt een bezoek gebracht aan het provinciehuis voor een wel kom door gedeputeerde L, Cop- poolse. lie Fluijt vindt de plannen van de gemeente onaanvaardbaar. Ze hebben door de jaren heen veel tij d en geld in de woning ge stoken en willen er absoluut niet weg. Ze dienden via SRK Rechtsbij stand een bezwaarschrift in te gen de gemeentelijke plannen. Daarin spreken zij hun verba zing uit over het feit dat zij en kele jaren geleden nog een bouwvergunning kregen voor een ingrijpende verbouwing terwijl de toenmalige gemeente Bruinisse volgens de Fluijts toen al wel op de hoogte was van de plannen voor realisering van het gewraakte bedrijventerrein. Gepakt De familie Fluijt voelt zich dub bel gepakt. Ze worden gedwon gen een woning op een prachtige lokatie te verlaten en voor het bedrag dat de gemeente hen voor hun huis geboden heeft, zeggen zij onmogelijk een ge lijksoortige woning in de omge ving te kunnen kopen. Boven dien, zo wordt aangevoerd, is het gebied in kwestie een gebied met een erkende natuurstatus waar de gemeente derhalve niet alles kan doen wat zij wil. De ge meente weerspreekt dat. „In het plangebied komen geen speci fieke natuur- en/of landschaps waarden voor. Hiermee is overi gens geen uitspraak gedaan over de beleving van het ge bied." Het in het bezwaarschrift gedane voorstel om de woning te behouden door deze in te bed den in een ruime groenstrook wijst de gemeente van de hand. Het voorstel van het college om het bezwaarschrift van SRK Rechtsbijstand/familie Fluijt ongegrond te verklaren komt donderdag 28 oktober aan de orde tijdens de vergadering van de Schouwse gemeenteraad. Deze wordt gehouden in het multifunctioneel centrum aan de De Huijbertstraat in de Zie- rikzeese wijk Malta en begint om 19.30 uur. doorRoelf Reinders MIDDELBURG - Bij het Mo luks Historisch Museum in Utrecht komt binnenkort een informatiecentrum voor nieuws over de situatie op de Molukken en in andere onrustige gebieden in Indonesië. Het centrum is een initiatief van het Middelburgse oud-PvdA-Kamerlid J. Lilipa- ly- Het informatiecentrum wil bel lers uit Nederland betrouwbare informatie over de Molukken gevenDat deed het Moluks His torisch Museum al'zo goed en zo kwaad' als mogelijk, zegt direc teur W. Manuhutu. Hij zegt dat daar 'bij tijd en wijle' ook Zeeuwse Molukkers bij zaten. „Maar met deze activiteit wordt het museum extra belast en het overstijgt de taak van het muse um." Volgens Manuhutu loopt Lili- paly al een tijd met het idee rond met het idee een informatie- en documentatiecentrum over de Molukken te openen. „Maar door de huidige situatie is ver der uitstel niet toelaatbaar." De Molukken zijn sinds geruime tijd het toneel van onlusten tus sen christenen en moslims, waarbij honderden doden zijn gevallen. Volgens Manuhutu is het voor Molukkers in Neder land erg moeilijk om betrouw bare informatie uit Indonesië te krijgen, terwijl daar wel veel be hoefte aan is. Objectief „De Indonesische media zijn sterk gekleurd. Het hangt van de krant af, christelijk of mos lim, wie in een bepaald treffen de aanvallende partij is ge weest." Het informatiecentrum wil bellers 'objectieve informa tie' geven, zegt Manuhutu, door naast de officiële media gebruik te maken van een nog op te bou wen netwerk in Indonesië. Dat netwerk moet bestaan uit con tactpersonen en zogenoemde niet-gouvernementele organi saties die zich bezighouden met ontwikkelingshulp, milieu of landrechten van gemeenschap pen. „Het centrum moet be trouwbare informatie kunnen geven en als dat niet kan, duide lijk maken wat de ene partij zegt en ook wat de andere pai# zegt", aldus Manuhutu. Hij zeg: dat juiste informatie belangrijk is, omdat geruchten een kwalij. ke rol spelen in het conflict tus sen christenen en moslims. „Be-! gin maart werd er gezegd dat ie de moskee in Ambon moslinyl door christelijke politieagenten waren doodgeschoten. Daarop zijn er grote demonstraties in Jakarta geweest, waar de jihadl werd geëist. Later bleek dat de doden niet in de moskee, maai! in de buurt van de moskee bij ge vechten waren gevallen. Datis' een essentieel verschil Delegatie Niet alleen in het Moluks Histo-1 risch Museum komt een infor-i matiecentrum. Volgens Manu-! hutu moet er ook een centrum in i Jakarta en later ook op Ambon verschijnen. Hij hoopt dat Lili-1 paly na zijn terugkeer uit Indo- nesië meer duidelijkheid overi het centrum in Jakarta kan ge-1 ven. Het oud-Tweede-Kamerlid I heeft zich aangesloten bij een' delegatie van de Molukse rege-1 ling in ballingschap, die een bezoek aan Indonesië brengt I Volgens Manuhutu probeert Li- lipaly fondsen te werven voor de I financiering van het informa- tiecentrum. Het telefoonnummer van het in- 1 formatiecentrum is het nummer van het Utrechtse Moluks His torisch Museum (030-2367116), Volgens Manuhutu heeft het centrum binnen twee weken een eigen telefoonnummer. Geen plan voor herindelingen I MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft geen plannen voor gemeentelijke herindelin- gen. Dat laat de provincie weten op I vragen van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De Twee- de-Kamerfracties wensen een overzicht van de herindelingen die alle provincies op dit mo ment voorbereiden. In Zeeland zijn dat er geen, meldt de pro vincie. Jaap Korbee: „Mijn boek is een pleidooi om paranormale ervaringen serieuzer te nemen." foto Charles Strijd door Barend Pelgrim HULST - Burgemeester A Kes- sen van Hulst ligt opnieuw on- 1 der vuur. De oppositiepartij Progressief Hulst (PH) beschul- digt hem van ongeoorloofd in grijpen bij de taxatie van een pand voor de onroerende-zaak- belasting. Kessen zou de ge waarde, na een klacht van de eigenaar, persoonlijk met 80.000 gulden hebben ver laagd. uit de beschuldiging in de al gemene beschouwing op de con voor 2000. Tweede loco-burgemeester P. Weemaes ontkent dat de burge meester onrechtmatig heeft ge handeld. Progressief Hulst baseert zich dp een collegebesluit uit 1998 lat de partij in handen heeft ge kregen. De huiseigenaar was het Vier maanden ►oor dronken geweldpleger 'HDDELBURG - Een 42-jarige aan uit Hulst, die in dronken bestand zijn huis in brand stak n zijn vrouw naar de keel vloog, loet vier maanden de cel in. panneer hij vrijkomt, moet hij jch van de rechter wenden tot et consultatiebureau voor al- phol en drugs. |e Hulstenaar heeft een ernstig bankprobleem, constateerden e officier van justitie en de tïddelburgse politierechter I Janssens van Kampen dins- ag. Het alcoholgebruik had op L juli verstrekkende gevolgen: e man zette zijn woning aan de jillem de Zwijgerlaan in Hulst brand door jassen in de gang m te steken. Een buurman aarschuwde de politie. Een iond tevoren was hij agressief keer gegaan tegen zijn vrouw zoon. „Hij dronk 24 flesjes sr per dag en had die avond jitenshuis nog meer gedron- 'n", wist zijn echtgenote. Toen thuiskwam kneep hij haar el dicht. „Ik dacht dat ik zou fdcen." zoon kon zijn vader van de i>uw afhalen door hem te an. „Als ik er niet bij was ge est, had hij haar vermoord", ■klaarde hij later tegenover politie. De vrouw deed aan- ie. Zij is daarna bij haar ou- js in Utrecht ingetrokken. De Istenaar zit sinds 21 juli vast. destijds niet eens met de vastge stelde waarde van zijn pand. In zijn ogen had de taxateur zijn huis veel te hoog ingeschat. Zijn bezwaarschrift werd echter on gegrond verklaard- Vervolgens dreigde de man met gerechtelij ke stappen als hij niet zou wor den gehoord. Na een hoorzitting onder leiding van burgemeester Kessen werd de ozb-waarde van het pand alsnog met zo'n dertig procent verlaagd. Progressief Hulst beweert dat de gevolgde procedure in strijd is met de gel dende wet- en regelgeving. Onprettig Als redenen voor de wijziging van de oorspronkelijke beschik king worden in het besluit van B en W twee overwegingen ge noemd. Allereerst zou het ge taxeerde pand zijn vergeleken met huizen van een compleet andere waarde. Het college schrijft daarover: „In de be schikking zijn vergelijkbare panden aangeduid, die eigen lijk, zo leert de praktijk, niet vergelijkbaar zijn. Het betreft immers niet louter woonpanden maar huizen met hectaren grond." Als tweede argument brengt het college naar voren dat de bezwaarmaker de ambte lijke behandeling als onprettig heeft ervaren en dat ook dit meewoog in de beoordeling van het bezwaar. Kessen, conclude rend: „Ik kan de redelijkheid van zijn bezwaar inzien en ben er als portefeuillehouder finan ciën voorstander van de huidige beschikking in te trekken en een nieuwe (lagere) uit te vaardi gen." Stemmingmakerij Tweede loco Weemaes bestem pelt het verhaal van Progressief Hulst als stemmingmakerij. Volgens hem heeft het college de wijziging op correcte wijze af gehandeld. „Natuurlijk is het zo dat de behandelend ambtenaar alle ozb-beschikkingen ver werkt, maar dit hebben we be stuurlijk opgepakt. De verschil lende adviezen zijn op een rijtje gezet en daaruit hebben wij met B en W een conclusie getrokken. Dit is een legitiem collegebe sluit, meer niet. Ik kan alleen maar onderlijnen dat we zorg vuldig hebben gereageerd." De kritiek van de fractie Progres sief Hulst vindt Weemaes niet terzake. „Er wordt hier van al les gesuggereerd en in het eigen voordeel verdraaid. Zo is het dus pertinent niet." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het rapport naar het declaratiegedrag van B en W van Middelburg is inhou delijk niet aangepast. De con clusie, waarin accountantsbu reau Deloitte Touche stelt dat er op enkele uitzonderingen na goed is gedeclareerd, is noch aan de burgemeester, noch aan de wethouders voorgelegd. Wel zijn er enkele tekstuele, verkla rende aanpassingen gedaan. De ambtenarenvakbond Abva Kabo eiste onlangs een nieuw, onafhankelijk onderzoek naai de declaraties van het college. Regiobestuurder Th. Jacobs zei in deze krant 'uit zeer betrouw bare bron' te hebben vernomen dat B en W een conceptversie van het rapport onder ogen heb ben gekregen, waarna er een eindversie verscheen. Deloitte Touche ontkende dinsdagavond tijdens een ver gadering van de Middelburgse commissie algemene en be stuurlijke zaken dat er een con ceptrapportage is aangeboden aan B en W. De collegeleden hebben op 3 september het op hem of haar betrekking hebben de deel uit het rapport vertrou welijk en strikt persoonlijk voorgelegd gekregen. Het ac countantsbureau heeft de reac ties beoordeeld en als ze rele vant waren meegenomen in het rapport. Daarbij is niets uit het rapport verdwenen. Er is ook geen overleg geweest met de wethouders en de burgemeester of hun commentaar in de rap portage verwerkt zou worden, aldus een verklaring van Deloitte Touche. Data „Er zijn wel enkele tekstuele aanpassingen gedaan, om een eenduidige verklaring te krij gen", aldus registeraccountant L. A R. Sturm, „maar het blijft ons rapport. Er waren bijvoor beeld data niet juist. We hebben het commentaar aan de feiten getoetst. Er is bijvoorbeeld aan vullend onderzoek geweest." In de verklaring stelt Deloitte Touche dat er 'nimmer sprake is geweest' van een aangepaste versie van een eindrapportage of van een andere versie van het rapport dat op 27 september aan het college van B en W - de op drachtgever tot het onderzoek naar het declaratiegedrag - is aangeboden. De accountant heeft niet met derden, zoals het voormalig hoofd voorlichting K. W. A de Regt, gesproken. Die wordt een aantal malen genoemd in het rapport. Een aantal raadsleden ziet in hem de aanstichter van alle negatieve verhalen over burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek. „Het horen van derden zou kunnen leiden tot geruchtvorming", aldus Sturm, „en schade voor betrokkenen die niet meer werkzaam zijn bij de gemeente." Afsluiten De gemeenteraad van Middel burg lijkt verder een punt te wil len zetten achter de kwestie over het declaratiegedrag van B en W. Een meerderheid van de commissie zei dinsdag te vinden dat het rapport van accountant Deloitte Touche, waarin staat dat er op een enkele uitzonde ring na goed is gedeclareerd, niet meer behandeld hoeft te worden in de raadsvergadering van aanstaande maandag. Rechter ziet noodweer in vechten cafébaas MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A Jans- sens-van Kampen maakte dins dag onderscheid tussen het optreden van een cafébaas en de gewone burger bij vechtpartijen in het uitgaanscircuit. Ze kon zich helemaal vinden in het betoog over noodweer van raadsman E. Smit. De politie rechter meende dat de Goese ca fé-eigenaar die gisteren terecht stond zich - uit hoofde van zijn functie - had moeten verdedi gen bij twee vechtpartijen, die vlak voor zijn café op de Grote Markt in Goes plaats vonden. In beide gevallen werd de 28-ja- rige verdachte ontslagen van rechtsvervolging. Op 12 september vorig jaar voelde de Goesenaar het als zijn plicht om zich te bemoeien met een vechtpartij en zo de rust te herstellen. Toen een man met een stroomstootwapen dreigde, verweerde de cafébaas zich cloor hem te slaan. De tweede vecht partij vond plaats op 21 februari dit jaar. Buiten had een bezoe ker een van de portiers met een stukgeslagen fles verwond. Ook in dat geval was het optreden van de cafébaas, die klappen uitdeelde, volgens de officier van justitie gerechtvaardigd. Burgemeester Asselbergs spreekt burgemeester Secova (geheel rechts) van Namestovo toe via een tolk (midden). foto Marijke Folkertsma door Nils ten Brinke ZIERIKZEE -De zustergemeenten Schouwen-Duiveland en het Slowaakse Namestovo zouden veel beter gebruik kunnen maken van eikaars expertise dan ze nu doen. Tijdens het vijfdaagse bezoek van een Slowaakse bestuursdelegatie aan Schouwen-Duiveland zullen de partners bespreken hoe het contact verder uitge diept kan worden. De Slowaken gaan niet met lege handen naar huis. Donderdag wordt besproken waar het resterende ont wikkelingsgeld van 33.000 gulden aan wordt besteed. Tijdens de officiële ontvangst van de Slo waakse delegatie sprak burgemeester J. J. P. M. Asselbergs dinsdagmiddag in het Zierikzeese gemeentehuis de intentie uit om de contacten, te verdiepen. „Het wordt tijd dat er niet alleen ambtenaren, maar ook ondernemers worden uitgewis seld." Asselbergs deed die uitspraak naar aanleiding van de op handen zijnde toe treding van Slowakije tot de EU in 2001. Hij verwacht dat de Slowaken in het voor bereidingsproces van die toetreding kun nen profiteren van de kennis van Schouw se recreatie-ondernemers. „Namestovo heeft enorme potentie om uit te groeien tot een toeristische trekpleister. Maar het zal in 2001 te maken krijgen met de stren ge regelgeving van de Europese Unie. On dernemers op Schouwen kunnen hun daarop voorbereiden." De omgeving van Namestovo - bij de Poolse grens - met haar bossen, meren en bergen vormt volgens Asselbergs een aan trekkelijk vakantieoord voor toeristen en skiërs uit Europa. Ook wethouder P. W. Berrevoets (cultuur, gezondheidszorg) is van mening dat de huidige relatie verder uitgediept kan wor den. „Op het gebied van de zorgverlening kunnen we veel kennis van elkaar opdoen door een uitwisselingsverband van ver plegend personeel op te zetten. Kunst en cultuur vormen eveneens terreinen waar zo'n samenwerkingsverband heel stimu lerend kan werken. Al is het maar omdat de culturele standaard van de Slowaken hoger staat dan de onze." Samenwerking Asselbergs denkt dat de samenwerking met Namestovo veel beter kan gedijen sinds in december 1998 de nieuwe burge meester Etela Secova is gekozen. Zij zette in het gemeentehuis uiteen hoe het proces van economische hervorming en demo cratische ontwikkelingen sinds de val van het communisme is verlopen. Toch moet er volgens haar nog veel in Slowakije ge beuren, want na de ineenstorting van het communisme zitten er nog opvallend veel politici op hun oude posities. Secova was vooral geïnteresseerd hoe de zorghulpver- lening op Schouwen-Duiveland wordt georganiseerd. Bezoek Woensdagochtend brengen de zes Slowa ken een bezoek aan de Cornel iastichting. Verder is op donderdag onder meer een bezoek gepland aan de Tweede Kamer en de ambassade van Slowakije. Vrijdag vinden de onderhandelingen plaats over de besteding van de 33.000 gulden die nog over zijn voor het stimule ren van de toeristische infrastructuur in de Slowaakse zustergemeente. Daarvoor heeft de voormalige gemeente Westen- schouwen 150.000 gulden gereserveerd, waarmee in 1996 het toeristische infor matiecentrum in Namestovo is gereali seerd. „De Slowaken moeten zelf aandra gen wat ze met het resterende bedrag willen doen, maar de voorwaarde is wel dat het wordt geïnvesteerd in iets duur zaams en niet in de consumptieve sfeer", lichtte wethouder C. W Veerhoek (toeris me en economische zaken) toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 40