Habibie geeft presidentschap op 12?5 Zeeland kan fluiten naar extra miljoenen voor ambulancezorg Plan bevordering eigen woningbezit heeft weinig effect s intratuin 4 WEKEN M Kruipruimte nieuwbouwwoning is overbodig Endemol gaat internet op Feyenoord speelt weer gelijk Raadgevend Volkscongres Indonesië verwerpt verantwoording beleid Zeeuwse witrik moet blijven Vluntschat gevonden Vliegtuigkaper geeft zich over in Hamburg V00K 16,00 JA, ik wil: HERFSTUITVERKOOP KLASSEMEUBELEN Race voor de klok 10° 4" 05 Minder Warm In de loop van de dag toenemende bewolking, maar wel droog. Maximumtemperatuur 10 graden. 242e jaargang no. 248 woensdag 20 oktober 1999 losse nummers 1,80 door Marcel van Silfhout DEN HAAG - De aanleg van kruipruimten in nieuwbouw woningen is achterhaald en in veel gevallen zelfs schadelijk voor de volksgezondheid. Om die reden zou het ministe rie van Volkshuisvesting de bouw van kruipruimten moe ten verbieden. Dat zegt J. Wig- gers, oud-hoogleraar civiele gezondheidstechniek aan de Technische Universiteit Delft. Projectontwikkelaars weige ren echter in veel gevallen bot weg om op een andere manier te bouwen. Een woordvoerder van het mi nisterie van Volkshuisvesting zegt geen regelgeving te heb ben ten aanzien van het wel of niet bouwen met kruipruim ten. In het Bouwbesluit is sinds 1992 wel een voorschrift opge nomen dat vloeren van nieuw bouwwoningen vochtdicht moeten zijn. Wiggers wijst er echter op dat de handhaving van deze nieuwe regelgeving onvoldoende is. „Lang niet alle vloeren worden door bouw- en woningtoezicht gecontro leerd." R. van Dijk, hoofd van de bouwtechnische ledenservi ce van de Vereniging Eigen Huis, erkent het gebrek aan controle: „Zoiets is ook nauwe lijks te doen." VanDijk: „Het Bouwbesluit uit 1992 is niet gewijzigd vanwege de gezondheidsproblematiek, maar omdat een huis met een kruipruimte nog wel eens muf wil ruiken." B. Bakker van de I Stichting Woningborg (een waarborgfonds voor nieuw- ij bouwwoningen) bevestigt dat t het bouwen met kruipruimten uit technisch oogpunt niet meer nodig is, maar vanwege 'de traditie' wel doorgaat, on- f danks de vele klachten over op- Jj trekkend vocht, stank, en I schimmels in huis. GPD zie ook pagina 7 Samen met de zender SBS Nederland gaat Endemol Enter tainment het internet-avontuur aan. Een aantal programma's zal vanaf maart ook via het Wordwide Web te volgen zij n. Bei de bedrijven zien brood in reclameopbrengsten van hun sites en verwachten verder inkomsten van de te lefoontikken die de bezoeker betaalt. van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesi sche president Habibie trekt zich terug uit de race om het presidentsschap. Nog vandaag moet het Raadgevend Volkscongres een nieuw staatshoofd kiezen. Habibie nam zijn besluit afgelo pen nacht nadat het congres Ha bibie's verantwoording voor zijn zeventien turbulente maan den durende presidentsschap had afgekeurd. Habibie geeft het nu op, volgens mededelingen van de voorzitter van de MPR, Amin Raïs. Habi- Ibie was één van drie kandidaten totdat zijn kansen de afgelopen [dagen definitief verkeken wa ren. [Vernietigend foe afkeuring door het congres gebeurde met een kleine meer derheid van 356 tegen 322 stem men, maar betekende een Vernietigend oordeel voor Habi bie's werk en ambities om taatshoofd te blijven. Eerder deze week liet de legerleiding hem vallen. Op een stormachtige zitting af gelopen nacht van de top van Habibie's partij, Golkar, be schuldigden de aanwezigen el kaar van verraad. De voorzitter van de partij, Akbar Tandjung, zou Habibie hebben verzocht zijn kandidatuur in te trekken. Wie regeringspartij Golkar nu als president wil zien is ondui delijk. Vice-voorzitter Marzuki Darusman zei enkele uren voor de presidentsverkiezing zou aanvangen dat Golkar nog geen besluit heeft kunnen nemen. Terwijl een speciale commissie gisteren de stembiljetten open de en de keuze voorlas, juichten de fracties van het zevenhon derd leden tellende Volkscon gres al naar gelang er bij 'ver werpen' of 'aanvaarden' een streepje werd geplaatst. Megawati Soekarnoputri, Ha- bibies grootste rivaal, zag het allemaal glimlachend aan. Bij de Golkar-fractie waren slechts strakke gezichten te zien. Om even over half een plaatselijke tijd las voorzitter Amien Rais de uitslag voor. Eerder op de dag besloot het Volkscongres formeel de grond wet op een aantal punten te wij zigen en accepteerde het de af scheiding van Oost-Timor. Ondertussen is de spanning in de Indonesische hoofdstad in de afgelopen dagen steeds verder opgelopen. Aanhangers van de gedoodverfde presidentskandi date Megawati Soekarnoputri pax-aderen al dagen in grote aantallen door de straten, ge huld in de rode partijkleur. De veiligheidstroepen zijn verder verrsterkt. In totaal zijn zo'n 40.000 manschappen opge trommeld om de orde in de stad te handhaven. Soekarnoputri's Strijdende In donesische Democratische Par tij (PDI-P) kreeg de meeste stemmen bij de verkiezingen van 7 juni. Ze is populair bij de bevolking, maar ze heeft zich vrijwel uit het openbare leven teruggetrokken en op zijn zachtst gezegd geen vrienden gemaakt in de politiek. Betogers Het aantal tegenstanders van Soekarnoputri, de dochter van de eerste president van Indone sië, dat de straat opzoekt, groeit gestaag. Gisteren liepen enkele duizenden studenten en andere jongeren door de straten rond de parlementsgebouwen met spandoeken tegen Megawati. De derde presidentskandidaat is moslimleider Abdurrahman Wahid alias Gus Dur. Hij lijkt echter vooralsnog te weinig steun te hebben om staatshoofd te worden. GPD/ANP/AFP Feyenoord wacht in de Champions League nog steeds op de eerste zege. Ook de vierde wedstrijd eindigde gisteravond in een gelijkspel. De Rotterdamse ploeg moest in de Kuip tegen het Portugese Boavista genoegen nemen met 1-1. Aan de Zwaakse Weel bij Kwadendamme graast de familie witrik. Het zijn koeien van een oud Zeeuws ras: rood- of zwartbont, maar gemeen hebben ze een witte rug en witte lichaamsuiteinden. De Stichting de Zeeuwse Witrik probeert het ras in stand te houden. Het ziet er naar uit, dat dit zal luk ken. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12, 13,15 en 16; zeeland: 17,18,19 en 21; sport: 23 en 25; buiten gebied: 27, 28, 29, 30 en 31. lonze redactie binnenland RECHT - Archeologen heb- i in het nieuwe Utrechtse dsdeel Leidsche Rijn een ntenvondst gedaan. Het gaat zestien zilveren munten die arschijnlijk kort na 1400 in grond zijn terechtgekomen. ■toenmalige en huidige waar van de munten wordt nog on- •zocht, maar de vinders spre- ji nu al over een muntschat. ertien munten zijn geslagen ider de regering van Philips de rnte van Vlaanderen. Eén mt is van Albrecht van Bei- a (Holland). De laatste munt is geslagen onder het bewind van Wenceslas II van Luxem burg. De munten verkeren volgens de archeologen in bijzonder goede staat. Bij een aantal is duidelijk te zien dat ze aan de randen wat zijn afgesneden. De eigenaar kon op die manier een voorraad je zilver opsparen. De munten bleven, omdat er niet al te nauw werd gekeken, toch in omloop. Een aantal van de munten zat nog als een stapeltje op elkaar. Het is niet duidelijk of het gaat om een schat die opzettelijk is begraven of dat de toenmalige eigenaar zijn kapitaal heeft ver loren. ANP Habibie bedekt het gelaat tijdens het debat over zijn beleid. foto Enny Nuraheni/RTR door Arjan van Westen UTRECHT - De provincie Zee land hoeft niet op vier miljoen extra voor de ambulances te re kenen. Dat zegt secretaris G. Holst van het Centraal Or gaan Tarieven Gezondheids zorg (COTG), de organisatie die de budgetten in de zorg ver deelt. Het COTG adviseert deze week minister Borst (Volksgezond heid) over de financiering van de Nederlandse ambulances. Voor Zeeland komt er negen ton bij. De provincie heeft herhaal delijk gesteld dat er minstens 3,8 miljoen gulden nodig is voor een verantwoorde voorziening. Holst: „Dat kunnen ze wel zeg gen, maar daarmee is niet ge zegd dat een regio die slecht werk levert automatisch meer geld krijgt." Bovendien beroept Zeeland zich volgens Holst ten onrechte op hoge personeels kosten. Volgens Holst houden de aange paste richtlijnen van het COTG voldoende rekening met inwo nersaantallen en met specifieke Zeeuwse omstandigheden. „Waren de richtlijnen niet aan gepast, dan was Zeeland zes ton kwijt geraakt. Nu komt er bijna een miljoen bij." Holst denkt dat Borst het COTG-advies overneemt. Een afwijzing is volgens hem hoogst ongebruikelijk. „Bovendien schept ze een precedent als ze Zeeland meer geeft." Het COTG is tevreden. In heel het land wordt straks aan de pa- raatheidseisen voldaan. De vijf tien minuten die een ambulance er over mag doen om op een plek des onheils te komen zou bijna overal gehaald worden. De Lan delijke Federatie Ambulance zorg (LFAZ) stemde vorige week al in met de richtlijnen. Sober plan De Zeeuwse gedeputeerde G. de Kok (PvdA, zorg) erkent dat het uitzonderlijk is als het COTG opnieuw van de minister aan de slag moet. Maar hij is niet blij met het advies. Die 3,8 miljoen blijft noodzakelijk. „Nogmaals wij hebben zelf een sober plan gemaakt. Ik richt me op de poli tiek. Hoe de minister het met het COTG regelt, moet zij weten." HAMBURG - De kaper van een Egyptisch verkeersvliegtuig heeft zich gisteravond op de luchthaven Fuhlsbüttel bij Hamburg overgeven. De politie hield nog een andere passagier aan, maar de man bleek later niets met de zaak te maken te hebben. De kaping eindigde zonder bloedvergieten. Het motief van de dader is niet bekend. De kaping van de Egyptische Boeing-737 met 54 inzittenden begon gisteravond om kwart over zes uur Turkse tijd, kort na het vertrek van de luchthaven van het Turkse Istanboel. Het toestel had als bestemming Cai ro. De kaper gaf opdracht naar Hamburg te vliegen om bij te tanken. DPA/AFP/RTR De PvdA riep gisteren de overi ge partijen in de Statencommis sie welzijn op de Tweede Kamer een petitie aan te bieden. Sta tenlid G. Bosman wil zo vooraf gaand aan het kamérdebat van 11 novemberde noodzaak' voor extra geld voor de Zeeuwse am bulances nogmaals benadruk ken. door Eelco van der Linden DEN HAAG - Het initiatief wetsvoorstel van de PvdA dat beoogt het huizenbezit onder de lage en laagste inkomens te be vorderen, heeft weinig effect. In plaats van een toename van twintig procent, zoals voorspeld door de opstellers, zal het hui zenbezit in de doelgroep de ko mende tien jaar met niet meer dan zes procent toenemen. Dat concludeert het Centraal Planbureau (CPB), in een op verzoek van de indieners uitge voerde analyse. De conclusie is een klap in het gezicht van bijna de hele poli tiek. D'66, de WD en zelfs het CDA schaarden zich achter het voorstel en het kabinet nam het plan officieel over. De indieners van het wetsvoor stel hebben onder andere voor gesteld een koopsubsidie - als variant op de huursubsidie - te geven en een compensatie te verstrekken voor de over drachtskosten. Hierdoor zou den de komende tien jaar vol gens hen 200.000 huishoudens een huis kopen. Te duur Het CPB concludeert echter dat voor de laagste inkomens de li quiditeitsdrempel - de geld- grens - te hoog blijft liggen. Het De Alocasia 'Polly' wisselt van kleur. Streep na streep. Deze Miss Polly is een binnenplant met mooie sierlijke bladeren. Inclusief grijze of ivoorkleurige vaas: Van 19.95 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS effect op de wat hogere inko mens blijft echter ook beperkt. Een belangrijke oorzaak is dat vooral ouderen in de doelgroep zitten en voor hen is het kopen van een woning niet erg aan trekkelijk. Een ander probleem is het ge ringe aanbod van betaalbare koopwoningen. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC (Advertentie) Iedereen kan profiteren! Ridderkerk - Van 29 september t/m 30 oktober wordt bij Meubelboerderij De Reijer, Kievitsweg 124 te Ridderkerk, een spectaculaire herfstuitverkoop gehouden. U kunt nu voor weinig geld in het bezit komen van een schitterend kwaliteitsmeubel, want honderden eiken, grenen en koloniale eedioeken, kasten, dressoirs, kleinmeubelen, lederen en stoften bankstellen wor den verkocht VOOR DE HALVE PRIJS. U hebt bijvoorbeeld al een prachtig massief eiken dressoir ran 200 cm breed, met een zee aan bergruimte, van 1790,- voor slechts 895,-. Alle meubelen worden onder volle dige garantie verkocht, gratis thuis gebracht en vakkundig geplaatst. Reservering voor latere levering is mogelijk. Wie meubels nodig heeft kan zijn slag slaan bij: Meubelboerderij De Reijer, Kievitsweg 124 te Ridderkerk (wijk Bolnes) bij Rotterdam. Dagelijks geopend van 10.00-18.00 uur. Vrijdags koopavond. Zondags gesloten. Gratis parketen voor de deur. (Advertentie) RIETHOVEN - In Riethoven zijn gisteren twee middeleeuwse klokken uit 1478 uit de kerk verwijderd om ze te kunnen res taureren. Ze moeten voor de eeuwwisseling weer in de toren hangen. Zodoende is er sprake van zowel een race tegen als vóór de klok. foto Jean-Pierre Reijnen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1