Waterstaat zwijgt over Waterland PZC Fietsendieven hebben vrij spel Wildgroei zendmasten stoort Hulst Milieusubsidie recreatiesector valt fout bij groene partijen OR Hontenisse eist royalere uitbreiding personeelsformatie zeeland 17 Onzekerheid geeft personeel gevoel van machteloosheid Geld voor opvangteam gehandicapt kind met psychische problemen Barbé: Toekomst zorg in Z-Vlaanderen is onzeker zaterdag 16 oktober 1999 door Barend Pelgrim NIEUW-NAMEN - De telefoniebedrijven gaan onverminderd door met het uitbreiden van hun antennewoud in de gemeente Hulst. Naast het veld van de Nieuw-Naam- se voetbalclub Huisterloo is een 38 meter hoge GSM-mast neergezet en na Sint-Jan steen komen ook in de kerktorens van Clin- geen Nieuw-Namen antennes te hangen. De installaties komen er nog vóór de gemeente een sluitende wetgeving op het gebied van masten en antennes rond heeft, tot ongenoe gen van wethouder W. Kayser van ruimtelij ke ordening. Kayser beziet met lede ogen het aantal an tennes voor mobiele telefonie binnen de Hulster gemeentegrenzen groeien. Hij pleit al enige tijd voor de invoering van een één duidig beleid, zodat via voorschriften voor komen kan worden dat er zomaar overal masten worden gezet. De ontwikkelingen in Nieuw-Namen waren niet te stuiten, mede door de voortvarendheid waarmee kerkbe stuur en voetbalvereniging te werk zijn ge gaan. Gebouwen- en grondeigenaren tonen zich meestal welwillend bij de komst van de telecom-maatschappijen omdat de plaat sing van een antenne automatisch geld in het laatje brengt. De GSM-aanbieders beta len tot 10.000 gulden huur per jaar. In Nieuw-Namen wilden zowel voetbalclub als kerkbestuur maar al te graag meewer ken. Penningmeester P. de Cock van Hui sterloo is in zijn nopjes met het vijftienjarig contract van de firma Dutchtone. De tele- comaanbieder heeft inmiddels een 38 meter hoge mast langs het hoofdveld geplaatst en met het oog op de privatisering van het voet balcomplex kan Huisterloo de 5500 gulden per jaar prima gebruiken. Bovendien zit het er dik in dat nog een tweede GSM-aanbie- der (Libertel of Ben) binnenkort zijn op wachting maakt om aan 'mastsharing' te doen en dan rinkelt de kassa opnieuw. Aan de plaatsing van de mast ging wel enig touwtrekken vooraf met het kerkbestuur. De Heilige Jozefkerk heeft echter een aan biedingvan KPN Telecom op zak, zodat ook daar tevredenheid heerst. Galmgaten Behalve de Nieuw-Naamse kerk is nu ook Clinge aan de beurt. In de galmgaten van de Heilige Henricus-toren hangen weldra an tennes van Libertel. Wat betreft wethouder Kayser moet het nu maar eens afgelopen zijn. „Over heel Nederland verspreid moe ten nog vijfduizend antennes komen voor het mobiele netwerk. Verder zijn er plannen voor de komende tien jaar voor de invoering van digitale televisie- en geluidsweergave en daar zijn in totaal 15.000 nieuwe anten nes voor nodig. De reeds geplaatste masten leken nog acceptabel, maar ik ben niet ge negen om overal die mastjes toe te laten." De GSM-mast in Nieuw-Namen. foto Charles Strijd door Piet Kleemans NEELTJE JANS - De top van Rijkswaterstaat beraadt zich op de toekomst van Waterland Neeltje Jans. De Raad van Com missarissen van het themapark heeft Waterstaat gevraagd het in grote financiële nood verke rende themapark te hulp te schieten. Rijkswaterstaat geeft geen en kelcommentaar op het dreigend faillissement van Waterland en wil ook niet reageren op opmer kingen van voorzitter J. D. de Voogd van Stichting Delta Ex po. Die stelt dat het in feite om een principekwestie gaat. Wa terland heeft van Rijkswater staat destijds opdracht gekre gen voorlichting te verzorgen over het Deltaplan, waterbe heer en aanverwante zaken en als Rijkswaterstaat wil dat die voorlichting voortgezet wordt - zo redeneert De Voogd - dan zal daar geld voor nodig zijn. ..Geen commentaar. Inhoudelijk doen wij geen mededelingen. We be raden ons op de situatie" zegt voorlichter B. Wouters. Toekomst Het nieuws over de uiterst onze kere toekomst van Waterland Neeltje Jans is bij het personeel van het themapark en de vak bonden hard aangekomen. Na tuurlijk weten ze al een poosje Geen geld voor problemen bij de RIO's door Arjan van Westen MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten van de provincie Zee land geven geen extra geld aan de Regionale Indicatieorganen (RIO's) om zo de wachtlijsten in de ouderenzorg tegen te gaan. Dat heeft het college vrijdag de fractie van Groen Links/Delta Anders laten weten. Het college vindt dat het functioneren van de RIO's namelijk tot het taken pakket van de gemeenten hoort. Met name in Zeeuws-Vlaande- ren en op Walcheren zijn er lan ge wachtlijsten bij de RIO's, ter wijl deze juist werden opgericht om ouderen sneller door te ver wijzen. De RIO's beoordelen of een oudere gebaat is bij thuis zorg, een verzorgingshuis of een verpleeghuis. Door personeels gebrek, geldtekort en miscom municatie met de zorginstelllin- gen is er weinig terecht gekomen van de bedoelde snel lere doorverwijzing. C. Dupont van de fractie Groen Links/Delta Anders had GS ge vraagd iets te doen aan de pro blemen bij de RIO's. Het huidige functioneren van de RIO acht ze 'onacceptabel'. Bovendien ziet haar partij er een bedreiging in voor de voortgang van het pro vinciaal ouderenbeleid en de verdeling van de zorgvernieu- wingsgelden. Ook GS vinden de situatie zor gelijk, maar ze wijzen er met klem op dat de problemen lan delijk zijn en dat de aanpak van de wachtlijsten bij de gemeen ten ligt. Bovendien heeft de staatssecretaris de zorgkanto ren onlangs gesommeerd een plan van aanpak te maken, zeg gen GS. Daarbij moeten de or ganisaties aangeven hoe zij de betrouwbaarheid van hun in stelling en de registratie van de ouderen op korte en lange ter mijn denken te verbeteren. Er wordt volgens GS door verschil lende partijen gewerkt aan de wachtlijsten, maar een directe taak voor zichzelf ziet de pro vincie niet. De problemen van de RIO's heb ben volgens GS geen directe consequenties voor het plan ou derenzorg. Desondanks wil het college een bijdrage leveren aan het overleg tussen gemeenten, welzijnsorganisatie Scoop en de verzekeraars. Doel is om zo tot meer inzicht te komen over de wachtlijsten bij de RIO's. Du- pont van Groen Links het giste ren weten teleurgesteld te zijn. »GS draaien om de hete brij heen." Ze vindt dat het pro bleem wel heel gemakkelijk naar de gemeenten toe wordt geschoven. dat het niet goed gaat met Wa terland. Het aantal bezoekers en daarmee een belangrijk deel van de inkomsten van het the mapark is drastisch teruggelo pen. Maar niemand kon bevroe den dat de problemen van dien aard zijn dat zonder snelle actie het doek valt voor Waterland Neeltje Jans en er niet 'slechts' - zoals al eerder aangekondigd - zeven, maar alle 22 personeels leden op straat komen te staan. Dat woordvoerder van de Raad van commissarissen van Water land T. Hodes de harde bood schap niet in fluweel verpakte, maar duidelijk zei waar het op staat, stelt het personeel op prijs. Waterland-personeelslid M. Hanse: „Zijn boodschap is heel goed overgekomen. Hodes was heel erg duidelijk en liet geen enkele twijfel bestaan over de ernst van de situatie." Het verhaal van Hodes was geen vrolijk verhaal. Toch overheerst onder het Waterland-personeel geen pessimisme, maar eerder een gevoel van machteloosheid. ,,We weten niet wat dat reorga nisatieplan gaat inhouden en we kunnen niet anders dan af wachten." Vakbondsman K. Koerselman, als onderhandelaar optredend namens de Horecabond FNV en FNV Bondgenoten, blijft opti mistisch. „Natuurlijk komt dit zwaarder over dan we in eerste instantie dachten, maar ik blijf geloven dat Waterland een be drijf is met kansen. Ik heb nog steeds goede hoop dat het goed komt", aldus de vakbondsman. Verder wil hij inhoudelijk niet reageren. „Wij hebben binnen kort een gesprek met de Raad van commissarissen. Laten we dat eerst maar eens afwachten. De fietsenstalling bij de bushalte voor Colijnsplaatvlakbij de Zeelandbrug, waar vooral de betere fietsen worden gestolen. Politie Zeeland registreerde ruim tweeduizend gestolen fietsen foto Willem Mieras door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Fietsendieven hebben nagenoeg vrij spel. Jaarlijks verdwijnen er door heel Nederland naar schatting 900.000 fietsen. In Zeeland heeft de regiopolitie dit jaar al 2.170 aangiftes van gestolen fietsen genoteerd. „En dat is het topje van de ijsberg", waar schuwt beleidscoördinator O. van Boggelen van fietsersbond Enfb. „Veel mensen doen geen aangifte, omdat het toch niets helpt." In Colijnsplaat denken ze daar anders over. Daar is een handte keningenactie opgezet door en kele inwoners. Zij hebben ge noeg van de fietscüefstallen bij de bushalte vlakbij de Zeeland- brug. De handtekeningen wor den binnenkort aangeboden aan burgemeester M. L. Ever- aers van Noord-Beveland. Dat juist in Colijnsplaat de be volking te hoop loopt, is opmer kelijk. Politiegegevens wijzen uit dat buiten de bebouwde kom van Colijnsplaat dit jaar 'slechts' tien fietsen zijn gesto len. Althans, daarvan is door de eigenaren aangifte gedaan. Het kunnen er dus een veelvoud zijn. Voor inititiatiefnemer C. de Vos doet dat er ook niet zoveel toe. „Er heerst een gevoel van onvei ligheid", legt De Vos uit, „omdat je niet meer gewoon met je fiets naar de bushalte kunt. Onze ac tie is vooral als waarschuwing bedoeld. Doe er iets aan, ge meente en politie. Daarom dra gen wij ook geen panklare op lossing aan." Handel De Vos heeft geen idee wie de fietsen bij Colijnsplaat steelt. De dieven gaan wel selectief te werk. De betere fietsen verdwij nen. „Er bestaat in Nederland een handel in gestolen fietsen", weet Van Boggelen van de fiet sersbond Enfb, „en er zijn veel gelegenheidsdieven, die vanaf het station of na het uitgaan een fiets meepakken." Waarschijnlijk dankzij die gele genheidsdieven vinden de meeste fietscüefstallen in de Zeeuwse steden plaats. Middel burg staat bovenaan de lijst met 484 geregistreerde fietsdiefstal len dit jaar. Gevolgd door stads gewest-broeder Vlissingen, met 458 aangiftes. Andere toppers zijn Goes (268), Terneuzen (153) Renesse/Burgh-Haamstede (113), Oost-Souburg (94), Hulst (82) en Zierikzee (71). Wat in grotere plaatsen 'veel voorkomende criminaliteit' is, is in veel plattelandskernen nog een zeldzaamheid. Klooster- zande is een topper met vi j f dief stallen. Het blijft vaker bij twee exemplaren of één, zoals in Hengstdijk, 's-Gravenpolder en Sint Maartensdijk. „Elke gestolen fiets is er één te veel", vindt actievoerder De Vos uit Colijnsplaat, „en dit speelt juist in dorpen als Colijnsplaat, omdat de bus uit de dorpskern is verdwenen." En omdat de bus weg is, zijn dorpsbewoners vaak gedwongen de fiets te nemen naar een afgelegen bushalte. Provincie-ambtenaar D. tTijmons voelt zich aangespro ken door de bewonersactie op Noord-Beveland. De provincie beheert de fietsenstalling bij de Zeelandbrug, zoals de meeste op het platteland. Diverse fiets- voorzieningen zijn de laatste tijd ook vernieuwd, met specia le rijkssubsidie voor bevorde ring van het openbaar vervoer. De vernieuwingen zijn echter niet gericht op het tegengaan van fietsdiefstallen. Een oplos sing kan het plaatsen van fiets kluizen zijn. „Maai-", stelt Tijmons, „daar wordt niet zo veel gebruik van gemaakt. Bij Vrouwenpolder hebben we een proef met tien kluizen gehou den. De behoefte was zo klein, dat er nog maar twee staan." Pinnen „Probleem is", signaleert Enfb- medewerker Van Boggelen, ,,clat die fietskluizen vaak voor een maand moeten worden ge huurd. Voor de meeste fietsers is dat te lang. Ze willen er van dag tot dag gebruik van kunnen ma ken. De NS is nu gelukkig bezig met de ontwikkeling van een fietskluis die betaald kan wor den met een pinpas. Dat zou een vooruitgang zijn." Het gaat de Enfb allemaal niet snel genoeg. Gemeenten lijken hun verantwoordelijkheid te ontlopen. Goes studeert bij voorbeeld al jaren op de realisa tie van een bewaakte fietsen stalling in de binnenstad. Ook in Vlissingen wordt er al geruime tijd over gepraat. Op landelijk niveau wordt veel heil verwacht van de invoering van een f iets-chip, een elektro nisch framenummer waarmee fietsen gemakkelijker op te spo ren zijn bij malafide handelaren bijvoorbeeld. „Maar", zegt Van Boggelen, „de invoering stokt, omdat de politie niet wil toezeg gen dat zij gericht gaat zoeken naar gestolen fietsen. Zonder die toezegging heeft zo'n fiets- cliip geen nut." De suggestie dat fietsfabrikan- ten en -verkopers baat hebben bij fietsdiefstallen, werpt Van Boggelen verre van zich. Wie verzekerd is tegen diefstal, kan zo een nieuwe fiets halen. Van Boggelen: „Niet iedereen verze kert zich. En de praktijk is dat veel mensen geen nieuwe fiets meer kopen. Ze kijken na een paar keer wel uit." door Maurits Sep MIDDELBURG - Provinciale Staten hebben vrijdag de klok 25 jaar teruggezet. Dat verwijt wierpen GroenLinks/Delta An ders en D66 vrijdag de andere fracties voor de voeten. Zij von den het besluit twee ton be schikbaar te stellen voor toeristische bedrijven die spaarlampen, tijdschakelaars en spaardouchekoppen willen aanschaffen, in de jaren zeven tig passen, en niet in de jaren ne gentig. „Er moet wel heel wat mis zijn met dit besluit als uitgerekend Groenlinks/Delta Anders, de milieupartij bij uitstek, en D66, die de recreatie en het milieu een warm hart toedraagt, tegen zijn", zei R. Bastiaanse vanD66. En er was ook iets fundamen teels mis, vond hij. „Ik misgun niemand een cadeautje, maar wat we nu gaan subsidiëren, zijn maatregelen die elke mi lieubarbaar uit zichzelf neemt, omdat die heel snel worden te- rugverdiend. De sector moet zijn eigen verantwoordelijk heid nemen." Als die recreatie-ondernemer zelf niet bereid is dergelijke in vesteringen te doen, dan moeten we dat afdwingen via de milieu vergunning en niet subsidiëren, voegde M. Wiersma van Groen Links/Delta Anders daaraan toe. „We zijn al 25 jaar bezig met milieubeleid. Het huidige mi lieubeleid richt zich op de toe komst en de ernstge knelpunten die er nu nog zijn. Dit valt daar niet onder." J. van Ginkel van RPF/GPV was het daar eigenlijk mee eens. Ge zien de verwachtingen die in middels waren gewekt bij het bedrijfsleven en omdat het ken- neli j k nog steeds nodig is onder nemers over de streep te halen, stemde zijn fractie, zij het met tegenzin, toch voor het voorstel. CDA'ster C. Stuurwold-Ver meer vond alle kritiek zwaar overdreven. „Het kan best zijn dat de recreatieve sector achter loopt, maar dat is toch geen re den dan maar geen subsidie uit te trekken voor milieumaatre- gelen?"Dat was ook precies de door Barend Pelgrim KLOOSTERZANDE - De on dernemingsraad van de ge meente Hontenisse verlangt meer dan de 100.000 gulden die het college van B en W belooft voor personeelsuitbreiding. Het bedrag van een ton dat is opge nomen in de gemeentebegroting voor 2000 levert ongeveer an derhalve arbeidsplaats op. Vier jaar geleden constateerde ac countant Moret, Ernst Young in een doelmatigheidsrapport echter dat er zeker vier mensen bij moeten. Het gemeentebestuur van Hon tenisse heeft jaren lang geen ex tra personeel aangenomen, on danks de aangetoonde behoefte. Het argument luidde dat eerst de voorgenomen uitbreiding van het gemeentehuis aan de zuidzijde van het pand aan Hof te Zandeplein gereed moest zijn. Naast een tekort aan mankracht kampt Hontenisse al jaren met een schrijnend gebrek aan werkplekken. De gemeente heeft inmiddels 1,7 miljoen gul den uitgetrokken om een nieu we vleugel aan het bestaande gemeentehuis te bouwen en als alles verloopt volgens planning, wordt de klus voor midden 2000 geklaard. Urgentie De ondernemingsraad dringt al sinds 1995, toen het Moret, Ernst Young-rapport is opge steld, aan bij het gemeentebe stuur om iets te doen met de be vindingen uit dat document. De accountant becijferde toen dat de gemeente structureel zo'n 2,5 ton extra moet uittrekken om tot een bevredigende perso neelsbezetting te komen. Gemeentesecretaris F. van Kup- peveld onderschrijft dat de se cretarie in Kloosterzande hard toe is aan meer mensen. Zowel de afdelingen grondgebiedza ken, middelen en maatschappe- üjke zaken hebben wat dat be treft een urgentie. „Het zou dus handig zijn om een multifunc tionele ambtenaar te vinden", lacht Van Kuppeveld. „We wachten even de algemene be schouwingen af en in januari bepalen we op welke afdeling er als eerste meer mankracht komt." Dat er nu geld is voor het inhu ren van anderhalve arbeids kracht stemt de OR niet hele maal tevreden. „Wij dringen al jaren aan bij B en W", legt OR- lid L. van de Walle uit. „Daarbij is ons steeds voorgehouden dat eerst de huisvesting aan de beurt was. Eén en ander is niet zonder slag of stoot gegaan, mag ik wel zeggen. Nu het zover is wordt het formatietekort lang zaam ingevuld." Van de Walle heeft echter wel begrip dat de bestuurders zeer omzichtig te werk gaan met het aannemen van nieuwe arbeids krachten. „Zoiets drukt na tuur- Üjk enorm op de begroting." De OR verlangt overigens wel dat B en W in de komende jaren zijn belofte nakomt en de rest van het formatietekort teniet doet. Bijeenkomst rondom gezonde leefstijl VLISSINGEN - Op 23 oktober vindt in de bibliotheek Vlissin gen een informatiebijeenkomst plaats rondom weefsel- en or gaantransplantatie en hart- en vaatziekten. De Stichting Donorvoorliching geeft antwoord op vragen als 'Welke organen en weefsels kun je na overlijden doneren ten be hoeve van transplantatie?' en: 'Kan iedereen organen en weef- stels afstaan?'. De Vereniging Vrienden van de Hartstichting zal ook aanwezig zijn op de bijeenkomst. Leden van deze vereniging geven tips voor een gezonde, maar ook prettige en gemakkelijke leef stijl. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 16.30 uur. door Roelf Reinders GOES - Zeeland krijgt een spe cialistisch team dat licht ver standelijk gehandicapte kinde ren met psychische problemen gaat behandelen. Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport heeft daar 1,2 miljoen gulden voor uitgetrokken. Zeeland telt ongeveer honderd kinderen die door hun verstan delijke handicap psychisch in de war zijn. Zij krijgen hulp van de stichting Agogische Zorg centra Zeeland (AZZ) of het kinder- en jeugdpsychiatrisch centrum Ithaka van Emergis. Deze hulporganisaties hebben kennis van orthopedagogiek (AZZ) en psychische problemen (Ithaka) maar kunnen de hon derd Zeeuwse gehandicapte kinderen vanwege hun speciali satie niet goed helpen. „De meervoudige problemen van deze kinderen zijn complex zo dat het noodzakelijk is kennis te bundelen in een speciaüstisch team", zegt W. Janse van AZZ. Zeeland is één van de vier regio 's in Nederland waar zo'n specia üstisch team komt. Volgens A Snoeck van Ithaka is dat niet toevallig. „Zeeland speelt met het Bureau Jeugdzorg al een voortrekkersrol in Nederland." We hebben laten zien dat we kunnen samenwerken. Zeeland is één van de weinige jeugdzorg- regio's van Nederland waar de jeugdhulporganisaties niet con tinu vechtend over straat rol len." Hij zegt dat het belangrijk is dat Zeeland zo'n team krijgt. „Zeeland is dun bevolkt dus schiet hulp voor specifieke doelgroepen er al snel bij in. En gehandicapte kinderen met psychische problemen zijn al helemaal een groep die snellus sen wal en schip valt." Snoeck zegt dat ücht verstande- Üj k gehandicapte kinderen in de war kunnen raken als ze zien dat ze niet alles kunnen wat hun leeftijdgenootjes kunnen. „Dat kan leiden tot depressiviteit, sterke prikkelbaarheid en ADHD- en Gilles de la Tourett- achtige klachten. Om deze kin deren te helpen om met hun handicap een verder leven op te bouwen is specifieke kennis no dig." Voorportaal In het team komen een kinder en jeugdpsychiater, een ortho pedagoog, een maatschappeüjk werker, een psychologisch as sistent en een secretaresse. Het team komt in Goes of in Middel burg, daar is nog geen duidelijk heid over. Snoeck noemt het team het 'voorportaal' van de kliniek voor gehandicapte kin deren met psychische proble men dat Zeeland over een paar jaar krijgt. „Met het team kun nen we ervaring en kennis op doen voor de kliniek." Het team moet nog voor het einde van dit jaar beginnen met de behande ling van kinderen. verklaring van gedeputeerde T. Poppelaars (CDA, milieu). „Zeeland loopt op dit gebied ver achter in vergelijking met de rest van Nederland. Het is dus pure noodzaak iets te doen. Van die twee ton kunnen we 25 van de 330 toeristische bedrijven subsidiëren. Het gaat ons vooral om de uitstraling die uitgaat naar de rest van de bedrijven." Poppelaars wees er verder op dat er een ongelijke situatie zou ontstaan als het voorstel werd afgeschoten. Bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen en de Schouwse westhoek komen voor dezelfde maatregelen in aanmerking voor Europese sub sidies. Andere regio's mogen niet worden vergeten, stelde hij. doorDonja Odijk TERNEUZEN - De toekomst van het onderwijs en de zorgver lening in Zeeuws-Vlaanderen baren burgemeester R. Barbé van Terneuzen ernstige zorgen. Hij verwacht dat door de komst van de Westerscheldetunnel de instellingen in Zeeuws-Vlaan deren het zullen afleggen tegen hun collega's in de rest van Zee land. Barbé sprak zijn zorg vrij dag uit bij de heropening van het gebouw van OZ Zorgverze keringen in Terneuzen. Barbé noemde de aanpak van OZ Zorgverzekeringen in Ter neuzen een goed voorbeeld voor zorginstellingen in Zeeuws- Vlaanderen. De zorgverzeke raar heeft onlangs een reorgani satie ondergaan waarbij het een aantal administratieve taken heeft overgedragen aan de afde ling m Breda. Met de reorgani satie heeft OZ een nieuw pro duct op de markt gebracht, de grensoverschrijdende zorg. Cli ënten van OZ kunnen sinds een half jaar klinische hulp krijgen in Belgische ziekenhuizen en artsenpraktijken. „Voor OZ en andere zorginstellingen is dit een geweldige bron van moge- üjkheden," aldus Barbé. Barbé riep de Zeeuws-Vlaamse bestuurders op de handen ineen te slaan. „De dienstverlening is dungezaaid in Zeeuws-Vlaan deren. Activiteiten die nu flore ren, lopen bij de komst van de vaste oeververbinding de kans te verdwijnen. De gemeenten moeten beginnen met hun huis werk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 63