Vissers dreigen met boycot mijn Breskens Staking legt haven Gent plat Auteur en illustratrice vermaken lezertjes WEEK-END PRINTEMPS zeeland zaterdag 16 oktober 1999 z 1 5 VOLVO Geen extra geld voor Turkse les op scholen Wilhelm Teil, zonder boog Scholiertjes veiliger op pad Ons Belang wil zetel in Raad van Commissarissen Ontdek onze warme winter collecties. Stijlvolle mode voor heel het gezin. Test onze nieuwe S80 CAI CAPPENDIJK Mr. F.J. Haarmanweg 49 TERNEUZEN REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Jacques Vriens en Annette Schaap signeren (kinder)boeken in Den Hoekzak in Oostburg. door Frank Gijsel OOSTBURG - De populaire kinderboekenschrijver Jacques Vriens was vrijdagmiddag, samen met illu stratrice Annet Schaap, op uitnodiging van de open bare bibliotheek en boekhandel Basting te gast in Den Hoekzak in Oostburg. De 45e kinderboekenweek met als thema 'van apenstaartje tot apenkooi - verhalen over school' kreeg daarmee een extra feestelijke af sluiting. De zaal was gevuld met zo 'n 12 0 leesfans uit de boven bouw van de basisscholen in Oostburg. Annet Schaap en Jacques Vriens boden een programma met humor en variatie. Ze lazen voor en deden sketches en inter views, waarbij de kinderen antwoord kregen op de talloze bij hén levende vragen. Zo wist Vriens te ver tellen dat heel veel van zijn boeken gebaseerd zijn op situaties uit de tijd dat hij nog als leerkracht voor de klas stond. Hij ging ook terug naar de begintijd. ,,Mijn ouders hadden een hotel, waar ik samen met vriendjes in een achterzaaltje al vroeg toneel speelde. Dit vorm de de basis voor mijn latere liefde voor het schrijven. Ik ontdekte daarbij dat de voorstellingen nogal rom melig waren en daarom besloot ik de teksten op papier te zetten. Zo vond ik dat verhalen schrijven leuk is. Het boek 'Bonje in het Bonshotel' verhaalt over die foto Peter Nicolai tijd." Vriens bracht 'Meester Jaap' voor de aandachti ge toehoorders tot leven. Annet Schaap vergezelde de voorgelezen stukken uit het nieuwste boek 'Achtste groepers huilen niet' met fraaie tekeningen van de hoofdpersonen Akkie en Elise. Ook uit zijn eerste boek 'Die rotschool met die fijne klas' van meester Brinkman mocht niet ontbreken. Na afloop kregen de kinderen het boekje 'Meester Jaap gaat naar het Kin derboekenmuseum' uitgereikt en konden ze in de bi bliotheek terecht om hun boeken te laten signeren. Eerder op de dag waren Annet Schaap en Jacques Vriens te gast bij boekhandel Fanoy in de Drukkerij te Middelburg. Steenkamp even terug op oude nest KLOOSTERZANDE - Heimwee, geen sprake van. De ge meenteraad van West Maas en Waal wilde tijdens het jaarlijk se uitstapje wel eens zien waar hun burgemeester vandaan kwam. Dus streek Thomas Steenkamp met raadsleden, top ambtenaren en partners vrijdagmiddag even neer in Honte- nisse. Het gezelschap kreeg van het college van Hontenisse een lunch aangeboden in het zaaltje van dorpshotel De Linde. Steenkamp vond het leuk om even terug te zijn, maar ontken de dat de raad op zijn initiatief naar zijn vorige standplaats kwam. Na de lunch wandelden de gasten even rond in het bestuurs centrum aan het Hof te Zande in Kloosterzande. Ook het oud ste gebouw van de gemeente, de hervormde kerk, werd met een bezoekje vereerd. Daarna reed het gezelschap naar het bezoekerscentrum van het Land van Saeftinge en werd even kort een blik geworpen op het grootste brakwatergebied van West-Europa. Kustvaarder op eigen kracht vlot TERNEUZEN - De Nederlandse kustvaarder Salvinia (1986 ton) heeft vrijdagmorgen om 4.00 uur korte tijd aan de grond gezeten bij Terneuzen. Het schipdat een loods aan boord had, kwam bij het aanlopen van de Westbuitenhaven van Terneu zen zo kort onder de wal, dat het vastliep op een strekdam. Doordat het opkomend water was, kon het lege schip snel op eigen kracht vlot komen. Bij inspectie bleek er geen schade te zijn, zodat de reis van Santander naar Gent kon worden ver volgd. Sportvissers vinden lijk VLISSINGEN - De bemanning van een sportvisboot trof in de Noordzee nabij de Westpitboei vrijdag het stoffelijk over schot van een man aan. Het betrof een opvarende van het En gelse vrachtschip Sand Kite, die sinds 3 oktober werd ver mist. De reddingsboot Graaf van Bylandt bracht het stoffelijk overschot naar Vlissingen, waar de politie de identiteit van de liet onderzoeken. Mossel verkoop stijgt enorm DEN HAAG - Ondanks de negatieve reclame die het eten van mosselen in de gewraakte televisiespot van verzekeraar Axa afgelopen zomer zou hebben gekregen, is de verkoop van mosselen dit jaar spectaculair gestegen. Volgens het productschap Vis is de afzet in supermarkten en viswinkels met 40 procent toegenomen. De mossel blijkt vooral bij thuiskokers populair. Het productschap consta teert dat de mossel in Nederland 'daadwerkelijk aan het door breken is'. In de Axa-reclame wordt gesuggereerd dat mosseleters een grote kans lopen om ziek te worden. Ondanks het protest dat het productschap en vier handelaren bij de rechtbank indien den, mag de verzekeraar de spot blijven uitzenden. De bran che begon in september zelf een campagne waarin de mossel juist als delicatesse wordt aangeprezen. ANP Vaatwasmachine vliegt in brand MIDDELBURG - In een woning aan de Meanderlaan in Mid delburg heeft vrijdagmiddag brand gewoed. Het vuur ont stond toen de vaatwasmachine in brand vloog. De bewoners alarmeerden de politie en vluchtten vervolgens naar het bal kon. Twee bluswagens werden ingezet om de binnenbrand te blussen. De schade aan de woning bedraagt volgens brand weercommandant van dienst J. Hamelink ongeveer tiendui zend gulden. Later moest de brandweer nog een keer uitrukken voor een schoorsteenbrand aan de Voorborch. Ook dat vuur was snel gedoofd. door Donja Odijk TERNEUZEN - Het ziet er niet naar uit dat de Stichting Katho liek Onderwijs Midden- Zeeuws-Vlaanderen extra geld krijgt voor het basisonderwijs in allochtone levende talen (OALT). Het bestuur van de stichting vroeg deze bijdrage wegens het groeiend aantal al lochtone leerlingen dat dit soort onderwijs volgt. De gemeente Terneuzen heeft de beschikbare financiële midde len al volledig aan de schoolbe sturen gegeven. Er is dus geen reserve voor onvoorziene uitga ven, stelde wethouder A E. Stahl-Hemelsoet donderdag. Zij vindt het wel reëel dat de fi nanciering van het onderwijs in onder meer Turks en Marok kaans in de toekomst geleidelijk aangepast wordt aan de veran derde omstandigheden. De le den van commissie financiën en onderwijs schaarden zich ach ter dit standpunt. De commissie had geen moeite met het beschikbaar stellen van een bedrag van tienduizend gul den voor buurtvereniging Zel- denrust en Sint Annapolder. Het geld is bestemd voor een - inmiddels geplaatste - berging bij buurthuis 't Rivierenhuis in Temeuzen. De Partij van de Ar beid vroeg zich wel af waarom de aanvraag zo lang bij de ge meente was blijven liggen. De buurtvereniging had het ver zoek al in maart vorig jaar in een gesprek met de wethouder inge diend. Toen was een onderzoek naar een gemeentelijke bijdrage toegezegd. Wethouder Stahl trok donderdag het boetekleed aan. „Ik heb er geen goede ver klaring voor." Advertentie Advertentie door Wout Bareman TERNEUZEN - Vrijdagoch tend en in de loop van de dag is een aantal schepen met bestem ming Gent uitgeweken naar de haven van Terneuzen. De haven van Gent ligt sinds donderdag avond plat. De vijfhonderd dok werkers besloten tot een staking (Advertentie) Verbrugge, uw BMW dealer. uit protest tegen het uitblijven van extra vergoedingen voor werk in het weekeinde. Volgens de bonden zijn daarover in de nieuwe cao, die op 1 juli van kracht werd, duidelijke afspra ken vastgelegd. De staking - de eerste van deze omvang sinds zestien jaar - is volgens de Gentse havenschew- pen D, Termont 'een regelrechte ramp'. „Schepen wijken nu uit naar met name de Zeeuwse ha vens en daar worden ze gecon fronteerd met heel andere ar beidsomstandigheden. Dit kan onze concuiTentiepositie ge weldig aantasten." Het Gentse havenbedrijf is be reid te bemiddelen tussen de bonden en de werkgevers, die vinden dat zij de CAO wél nale ven. Bij het havenbedrijf wordt veiwacht dat de jaarcijfers dooi de stakingsactie, die tot maan dag zes uur 's ochtends duurt, met 200.000 ton omlaag zullen gaan. Schepen van de ro-ro-re- derij Tor Line, die zesmaal per week onder meer onderdelen voor de Volvo-f abrieken in Gent aanvoeren, meerden vrijdag af bij Verbrugge Terminals in de Zevenaarhaven in Terneuzen. Een autoboot voor de Hondafa- briek wijzigde op het laatste moment het vaarschema en zet te nu eerst koers naar Rotter dam en Antwerpen. Bij staalgigant Sidmar in Zelza- te ligt een half gelost ertsschip voor de wal. Daar worden dit weekeinde problemen ver wacht, omdat een aantal kust vaarders, dat rollen staal zou la den, buitengaats ten anker is gegaan. Op de Rede van Vlissin gen en verderop zeewaarts la gen vrij dagavond zes schepen te wachten. In de haven van Gent zelf liggen nogeens achttien schepen aan de kade. Dit week einde worden bovendien nog een kleine twintig schepen ver wacht. Volgens havenschepen Termont leggen de stakers de werkgele genheid van 25.000 mensen in en om de haven in de waag schaal. SLUIS - Sinds begin deze week trekt een houten beeld van een eenzame wachter aan de Nieuwstraat in Sluis veel be kijks. Gaat het hier om een nieu we uitgave van Pinokkio of is het de plaatselijke volksheld Jantje van Sluis? Nader onderzoek leert dat het gaat om een schepping van J. van Cuyck uit Retranchement, die bij openbare werken van de gemeente Sluis-Aardenburg werkt en belast is met het onder houd van groen. Van Cuyck: „Ik liep al lang met het idee rond om eens een gezaagd houten beeld te maken. De toegangsweg van Sluis is een uitgelezen plek voor een dergelijk werkstukDe stam zou waarschijnlijk anders toch een natuurlijke dood sterven." Volgens Van Cuyck moeten pas santen het enkel en alleen zien als een aardigheidje. „Ik hoop dat iedereen die langs rijdt ex- het nodige plezier aan beleeft. Inmiddels heeft de schepper al vele enthousiaste reacties, ook van het gemeentebestuur, ont vangen. De leden van de nabij gelegen schuttersvereniging hebben het beeld Wilhelm Teil gedoopt, ondanks het feit dat pijl en boog ontbreken. Verbrugge bv Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon (0115) 6812 00 BMW maakt rijden geweldig door Donja Odijk TERNEUZEN - Kijk uit met oversteken, ruim je spullen op anders valt er iemand over, wacht voor het rode licht en pas op met heet water. Belangrijke boodschappen, maar hoe breng je ze over op basisschoolleerlin gen? Op de basisschool Op de Hoogte in Terneuzen volgden de leerlingen de afgelopen twee weken het project Veiligheid. Het werd deze week afgesloten met een leerzame veiligheids show door clown Ronald McDo nald. Als de clown vraagt wie er on langs een ongelukje heeft ge had, gaan bijna alle vingers de lucht in. Iemand heeft zijn vin ger gebrand aan een hete pan, de ander is gevallen tijdens het skeeleren, een meisje is tegen een boom gereden en weer een ander gleed uit tijdens het ren nen. „Dat komt omdat jullieniet goed nadachten bij wat jullie deden!", roept Ronald McDo nald. Dat hij zelf ook niet altijd goed nadenkt, blijkt wanneer hij struikelt over het tovertasje dat hij net op de grond heeft ge gooid. De clown wordt hard uit gelachen door de kinderen. „'Opruimen, opruimen oprui men', zei mijn moeder altijd, 'anders valt er iemand over"', vertelt Ronald. De kinderen zijn vanaf 4 oktober bezig geweest met het project Veiligheid, een initiatief van de Stichting Con sument en Veiligheid. „Het was een interessant thema", vertelt directeur S. de Mul, „de kinde ren worden dagelijks gecon fronteerd met risico's in him omgeving." De kinderen uit de onderbouw leerden onder meer voorzichtig te zijn met warme dingen en scherpe voorwerpen, de hoogste groepen staken veel op over de veiligheid van het gebouw en de gymzaal en van de ontruimings oefening. Lightnin' Willie in Westdorpe WESTDORPE - De Amerikaan se band Lightnin' Willie and The Poor Boys komt naar West dorpe. In café De Gravin treedt de rhythm bluesband zater dag 30 oktober op vanaf 22.00 uur. De band speelt eigen nummers met een mix aan stijlen en co vers van onder andere Stevie Ray Vaughn en Muddy Waters. De bezetting bestaat uit 'Light ning' Willie Hermes (gitaar en zang), 'Hurricane' Jake Fitzge rald (mondharmonica), Jeff Ro berts (basgitaar) en Keeno Burns (drums). De toegang is gratis. door Pascalle Cappetti BRESKENS - Visserijvereni ging Ons Belang dreigt de vis mijn te in Breskens te boycotten als zij geen zetel krijgt in de Raad van Commissarissen. De gemeentelijke vismijn wordt een Naamloze Vennootschap, de Zeeuwse Visveiling Breskens. De enige aandeelhouder is straks de gemeente Oostburg, omdat vissers en handelaren in Breskens weigeren aandelen te kopen. Die twee partijen bren gen dus geen geld in en mogen dan ook in principe geen com missaris leveren. Burgemeester Noordewier be vestigt dat de vissers en hande laren niet zijn ingegaan op het aanbod van de gemeente Oost burg. Volgens Noordewier be stond er bij de vissers en handelaren geen animo om tien procent van de aandelen, die Oostburg in de aanbieding had, te kopen. „Dat bleek geen haal bare kaart." Hij wil niet zeggen of de gemeente teleurgesteld is. „Voor de gemeente maakt het weinig uit. Het aanbod was be doeld om de betrokkenheid van de twee partijen zo groot moge lijk te maken." Vice-voorzitter J. A Fenijn van visserijvereniging Ons Belang zegt dat de vissers al genoeg geld in de vismijn hebben gesto ken. „Wij hebben de vismijn al die jaren in stand gehouden. Wij komen trouw naar Breskens - terwijl we de vis net zo goed naar Delfzijl of Den Helder kunnen brengen - omdat Bres kens ons thuis is. Het kapitaal van de vismijn is door ons ver gaard. En daar mogen we best voor worden beloond, aandeel houders of niet." Fatsoenlijk Fenijn wil dan ook een verte genwoordiging van de vissers en handelaren in de Raad van Commissarissen. „We eisen dit niet per se, maar we vinden het niet meer dan logisch en fat soenlijk." Met een plaats in de Raad van Advies neemt de vis serijvereniging geen genoegen. „Dan gaan een paar ambtena ren die er geen verstand van hebben, de vismijn runnen. Dan kunnen we net zo goed ergens anders naar toe gaan." Mijnmeester J. Vader gelooft niet dat het zover komt, de vis mijn draait immers als nooit te voren. „Hierover moeten we nog nadere afspraken maken. Daar komen we wel uit." Volgens Noordewier wordt de huidige vismijncommissie op geheven en komt daarvoor een Raad van Advies in de plaats, waarin vertegenwoordigers van de gemeente, visserij en handel zitten. Deze raad adviseert ge vraagd en ongevraagd de Raad van Commissarissen. De vissers denken dat burgemeester G. Noordewier, secretaris C. Geer- se en ambtenaar J. Bouman in deze raad plaatsnemen. Maar Noordewier wil dit niet bevesti gen. De gemeenteraad neemt 16 december een besluit over de privatisering. Op 30 oktober worden de vissers en handela ren geïnformeerd over de nieuwste ontwikkelingen. Thuis Ondertussen is de gemeente druk in gesprek met andere vis mijnen vooreen intensievere sa menwerking met Breskens. Noordewier zegt dat er op dit moment nog drie partijen in de race zijn, maar wil geen namen noemen. Directeur K. van Loof van het Gemeentelijke Vismijn- bedrijf Vlissingen ontkent dat Vlissingen bij die kandidaten behoort. Bedrijfsleider J. Schilling van de Visveiling IJmuiden ziet sa menwerking met Breskens wél zitten. De uitgangspunten van 'IJmuiden' lijken sterk overeen te komen met de wensen vanuit Breskens. „Wij houden niet van bulk, maar hechten sterk aan kwaliteit. Samenwerking staat bij ons hoog in het vaandel. Te denken valt aan een gezamenlij ke inkoop, administratie en ge bruik van kisten. Voorop staat de vraag waar voor beiden win- win-situaties zijn te behalen. Het heeft geen zin om vanuit een machtspositie te werk te gaan. Wij willen op basis van gelijk waardigheid opereren. Anders is de samenwerking gedoemd te mislukken." Om die reden is de samenwer king met Den Helder eerder af geketst. „De angst bestond dat er een klant van de één naar de ander zou gaan. Maar als je ge zamenlijk optrekt, moet dat niets uitmaken." Noordewier laat echter niets los. „Dat is een interessante ont wikkeling", reageert hij. Donaldson Polo Ralph Lauren Petit Bateau Kids Boys van Polo Ralph Lauren Printemps Week-End Kaai 9, Sluis, 0117 46 16 68 Dagelijks open van 9 tot 18 uur. Za.&. zo. van 10.30 tot 18 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 61