Kans Habibie lijkt verkeken Russische troepen steken Terek over PZC Gaza aan voeten vrijgelatenen jClintons kwelgeest legt functie neer Javier Solana gaat ook WEU leiden Kaboel moet over maand Bin Laden hebben uitgeleverd buitenland zaterdag 16 oktober 1999 Koop nu 'n Gelderland en u krijgt in 2004 nieuwe bekleding. stoutenbeek President Indonesië komt in isolement Stoutenbeek doet u een aantrekkelijk aanbod- Want wanneer u tus sen 1 september en 1 december een zitmeubel van Gelderland kooptn zorgen wij in S004 voor nieuwe bekleding- U kiesti betaalt slechts een kleine vergoeding van f 1G0-.- per zitplaats en wij regelen de rest- lililt u dit buitenkansje niet laten liggeni vraag dan in onze winkel naar de voorwaarden. liJant wat ons betreft hoeft u geen leven lang aan uw keuze vast te zitten- Pot Stoutenbeek. Nieuwendijk 9, Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Elke zondag geopend van 13.00 SieMatic keukenstudio 1e verdieping. Bezoek on Wij komen graag bij u thuis. ot 18.00 uur. Telefoon (0115) 56 20 10. ook op Internet: www.stoutenbeek.nl Top schilderij op veiling A. I. Verhage Middelburg - Uit particulier be zit werd deze week een zeld zaam 17e eeuws schilderij bin nengebracht voor de a.s. veiling in de Schouwburg te Middel burg. Het schilderij stelt een zeegezicht voor op doek van Aemout Smit. Hij leefde van 1641 lot 1710 te Amsterdam. De waarde van hel schilderij; zestig tot vijfenzeven tigduizend gulden. De mogelijk heid beslaat nog om kunstvoor werpen en antiek in te brengen voor de eerst volgende veiling. Tel. 0118-627639. Houtkaai 9 te Middelburg. De Schipper Woondelta Junta belooft Pakistan herstel van democratie SLAMABAD - De Pakistaanse egerleider Musharaf heeft gis- eren zichzelf tot regeringslei- |er benoemd. Hij verklaarde lat hij binnenkort een 'efficiënt en onpartijdig interimbestuur' nstalleert, dat een stap in de ichting van het herstel van een democratisch burgerbewind is. Musharaf, die dinsdag een taatsgreep pleegde, zei onder neer dat het economisch herstel üan Pakistan zijn prioriteit leeft. De Verenigde Staten en iet Verenigd Koninkrijk heb- ien sancties tegen dejuntaaan- (ekondigd. AP/RTR doorTheo Haerkens JAKARTA - De rede waarin president Habibie van Indone sië verantwoordelijkheid heeft afgelegd voor zijn beleid van het afgelopen anderhalf jaar is door het parlement kritisch ontvan gen. Er werd zelfs gesproken van misleiding. Op straat uitte het ongenoegen zich voor de tweede achtereen volgende dag in rellen. Duizen den betogers vochten met vei ligheidstroepen; tientallen mensen raakten gewond. Drie partijen, waaronder de PDI-Perjuangan en de gematig de moslimpartij PKB die elk een eigen presidentskandidaat heb ben, noemden het beleid van Habibie onder de maat. Giste ren vergaderden zeven van de elf fracties uit het Raadgevend Volkscongres over de rede. Van daag komen de vier andere frac ties bijeen, waarna in een geza menlijke zitting een oordeel wordt geveld. Aangenomen wordt dat met het afwijzen van zijn beleid ook Ha bibie's kans op herverkiezing verkeken is. Binnen de rege ringspartij Golkar is de laatste maanden onophoudelijk gedis cussieerd over de vraag of Habi bie's ambitie voor een nieuwe termijn steun verdient. Het zwaar bevochten 'ja' ging stee vast gepaard met de mededeling dat er altijd nog een andere kan didaat naar voren kon worden geschoven. Mocht Habibie opnieuw presi dent worden, dan wordt ge vreesd voor meer rellen omdat een groot deel van de bevolking zich bekocht voelt. De PDI van Megawati Soekamoputri, de dochter van de eerste president van Indonesië, Soekamo, be haalde tijdens de verkiezingen ruim 33 procent van de stemmen en wordt door velen, ook men sen die haar niet hebben ge steund, beschouwd als de meest logische president. Regerings partij Golkar werd tweede met 22 procent. In zijn rede ging Habibie vooral in op zijn inspanningen de eco nomie op poten te helpen, en het democratiseringsproces té vol tooien. Hij verdedigde het stop zetten van het onderzoek naai de corruptie van zijn voorgan ger Soeharto en de volksraad pleging in Oost-Timor. GPD Idoor John Wanders WASHINGTON - Kenneth Starr, de speciale aanklager die vorig jaar met zijn onderzoek naar de precieze aard van de re latie tussen Bill Clinton en Mo- jJ nica Lewinsky een constitutio nele crisis veroorzaakte in de Verenigde Staten, legt naar ver- i vvachting dit weekeinde zijn functie neer. Een van zijn on dergeschikten, de 40-jarige Ro bert Ray, volgt hem op. IHet wordt Ray's taak om het ruim vijf jaar oude onderzoek tegen president Clinton en diens echtgenote Hillary af te ronden. Nog altijd bestaat de kans op een formele aanklacht tegen Billen/of Hillary Clinton, ook al is die kans niet groot. Starr gaf enkele maanden gele den al aan dat hij schoon genoeg had van zijn taak. Hij werd in augustus 1994 benoemd tot on afhankelijk aanklager in een reeds lopend onderzoek naar de betrokkenheid van het echt- paar-Clinton bij een financieel Schandaal met onroerend goed inde staat Arkansas. In januari 1998 koppelde Starr aan dit on derzoek naar het Whitewater- schandaal een aanvullend on derzoek naar Clintons seksle ven. Hij besloot hiertoe na ontvangst van spectaculaire in formatie die erop leek te wijzen dat Clinton onder ede had gelo gen over zijn relatie met Le winsky. Nog diezelfde maand verwierf Starr internationale bekend heid als een puriteinse aankla ger die in naam onafhankelijk was, maar die sterk overhelde naar de rechtervleugel van de Republikeinse partij. Clintons partijgenoten afficheerden hem als 'de commissaris van de seks- politie'; een jurist die ouders dwong tot het afleggen van een getuigenis tegen hun kinderen en die kinderen liet getuigen te gen hun ouders. Clintons vijanden portretteer den hem als een held die het gevecht aanging met de mach tigste man van het westelijk halfrond. Starr handelde vol- gehs hen uit vaderlandsliefde en respect voor de wetten van het land. Ze zagen in hem de reïn carnatie van Elliot Ness, de FBI-agent die in de jaren twin tig jacht maakte op gangster baas Al Capone en deze na lang zwoegen achter de tralies wist te krijgen. Niet op grond van meervoudige moord of enige an dere gruweldaad, maar vanwe ge belastingontduiking. Zie daar de parallel met Starrs jacht op Clinton, betoogden de fans van de aanklager. De aal gladde Clinton beging keer op keer ernstige misdrijven zonder dat hij zich liet pakken. Maar na zijn overmoedige avontuurtje met Lewinsky en de bijkomende leugens, had Starr dan toch beet. Clinton had seks met de voormalig stagiaire Lewinsky en daar vervolgens over gelo gen. De president, die zijn DNA- materiaal achterliet op een jurk, stond schaakmat. GPD Vrijgelaten Palestijnen worden in Gaza verwelkomd door familieleden. van onze redactie buitenland RAMALLAH - Israël heeft gisteren 151 Palestijnse gevangenen vrijgelaten. Zij werden met bussen naar de Palestijnse ge bieden gebracht en daar enthousiast ont vangen. De vrijlating is onderdeel van het vorige maand getekende vredesakkoord van Sharm el-Sheikh. De vrijlating kwam een week later dan ge pland Jeruzalem en de Palestijnse autori teit hadden onenigheid over de samen stelling van de lijst van vrij te laten gevan genen. Onder die Palestijnen bevonden zich ook leden van de militante groepen Harnas en Islamitische Jihad en veertig mensen uit Jordanië, Libanon, Syrië, Egypte, Soedan en Libië. De meeste vrijgelaten gevangenen be hoorden tot de Fatah-beweging van de Palestijnse leider Arafat. Nasser Aboe Hmeid, dienegen mensen vermoordde die samenwerkten met de Israëliërs, en vol gens de Israëlische radio op persoonlijk verzoek van Arafat was vrijgelaten, had gemengde gevoelens. „Duizenden van foto Adel Hana/AP mijn broeders zitten nog gevangen en le ven onder de meest verschrikkelijke om standigheden. Israël maakt veel ophef over deze vrijlatingen, maar de belangrij ke mensen zitten nog steeds vast." Anderen, zoals Shoekri Shakoeri, hoop ten dat Arafat zich ervoor zou blijven in spannen om ook de rest vrij te krijgen, 'omdat ieder van ons ernaar uitziet om vrij te zijn'. In september kwamen al 199 gevangenen vrij. De komende winter komt voor de vastenmaand Ramadan nog een groep vrijAFP/AP/RTR van onze redactie buitenland GORAGORSKI - Russische hoepen hebben gisteren in het westen van Tsjetsjenië Gora- gorski ingenomen. Het dorp ligt op de weg naar Grozny, de hoofdstad van de Kaukasische deelrepubliek waar Moskou al geruime tijd geen gezag meer uitoefent. be troepen hebben de opdracht verder op te rukken naar Do- ünski, dat op slechts vijftien ki lometer van Grozny ligt. De Russische opmars werd gisteren voorafgegaan door artilleriebe schietingen van onder meer Go- ragorski en omgeving. Er zijn geen plannen om Grozny zelf binnen te vallen, aldus de Russische commandant Ov- tsjinnikov. Wel blijven de Rus sen bases aanvallen waarin huurlingen verblijven. De com mandant zei dat militair ingrij pen niet de enige oplossing kan zijn voor het Tsjetsjeense vraag stuk. Ook op politiek en sociaal vlak moet er nog veel worden gedaan. Een Russische troepenmacht van zo'n dertigduizend militai ren is samengetrokken rond Tsjetsjenië. Daarmee is de eer ste fase van de vorming van een veiligheidszone voltooid. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft in eenderde van de republiek een even groot aantal manschappen onder de wapens. De Amerikaanse mensenrech tenorganisatie Human Rights Watch heeft kritiek op Moskou uitgeoefend, omdat de Russi sche politie steeds minder Tsje tsjeense vluchtelingen de buur- republiek Noord-Ossetië binnenlaat. Etnische Russen worden wel onbeperkt toegela ten. De meeste van de 156.000 vluchtelingen bevinden zich in Ingoesjetië. GPD/AFP/RTR Papieren Schindler op zolder STUTTGART - Een echtpaar uit de Zuid-Duitse stad Stutt gart heeft op een zolder een koffer met een omvangrijke schriftelijke nalatenschap van Oskar Schindler gevonden. Schindler redde in de Tweede Wereldoorlog het leven van meer dan duizend joden. Steven Spielberg verfilmde dit ver haal tot de succesvolle rolprent 'Schindler's List'. De koffer bevat de originele lijst met namen van de 1200 jood se dwangarbeiders die Schindler voor een zekere dood be hoedde. Naar deze lijst is Spielbergs film genoemd. In de koffer zitten verder nog honderden brieven, oorkonden, plat tegronden van zijn fabriek, foto's, verzekeringspolissen en krantenartikelen. DPA/RTR Alle gijzelaars Abchazië vrij TBILISI - De laatste drie gegijzelde medewerkers van de Ver enigde Naties die nog werden vastgehouden in de opstandige Georgische provincie Abchazië, zijn vrijgelaten. Volgens een Georgische regeringsfunctionaris werden de drie vrijgelaten nadat de onderhandelaars de verzekering hadden gegeven dat er geen antiterreureenheden tegen de ontvoer ders zouden worden ingezet. Woensdag werd een team van zeven VN-medewerkers gegij zeld door onbekende gewapende mannen. Donderdag lieten de ontvoerders al vier gijzelaars vrijAP Ondergronds folteren in Irak BAGDAD - Het Iraakse regime zou beschikken over een enorm nieuw ondergronds detentie- en foltercentrum aan de rand van de hoofdstad Bagdad, heeft een Iraakse oppositie groep gisteren verklaard. Het gebouw dat uit zes ondergrond se verdiepingen bestaat, zou onder het algemeen militair zie kenhuis liggen, aan de zuidkant van Bagdad. Het gebouw beschikt onder meer over folterkamers en cellen die speciaal bestemd zijn voor militairen, verklaarde gisteren de in Shaqlawa (Noord-Irak) gevestigde oppositiegroep Cen trum voor Mensenrechten, die is gelieerd aan de Iraakse Com munistische Partij. De zesde verdieping van het complex zou meer dan vijf vierkante kilometer meten en bevalt cellen en executieruimtes, die zijn uitgerust met 52 galgen. AP Havel vraagt sloop zigeunermuur PRAAG - De Tsjechische president Havel en vooraanstaande politici uit het land hebben gisteren zware kritiek geuit op de bouw van de omstreden muur om een zigeunerwij k in de stad Usti. Havel wil dat de muur onmiddellijk wordt gesloopt. De Raad van Europa heeft de Tsjechische regering gisteren gevraagd al het mogelijk in het werk te stellen om de 'muur van de schaamte' te slopen. „Tien jaar na de val van de Ber- lijnse Muur kan dit echt niet"aldus secretaris-generaal Wal ter Schwimmer van de raad. DPA/RTR/AFP Verdachte na 24 jaar opgepakt FRANKFURT - De politie in Frankfurt am Main heeft 24 jaar na de terreuraanslag op de OPEC-conferentie in Wenen een verdachte opgepakt. Het gaat volgens het Openbaar Ministe rie om een 56-jarige Duitser die de plaats van de overval zou hebben verkend en woningen voor het terreurcommando had gehuurd. De Duitser zou ook zijn landgenoot Hans-Joachim Klein, die vorig jaar in Frankrijk werd opgepakt, voor de aanslag heb ben gerecruteerd. Volgens het OM was de verdachte lid van de extreem-linkse terreurorganisatie 'Revolutionaire Cellen'. Bij de overval op de bijeenkomst van olieproducerende lan den op 21 december 1975 vermoordde een zeskoppig terreurcommando twee veiligheidsagenten en een conferen tiedeelnemer. Het commando gijzelde ook zeventig mensen. DPA/Belga Meer mensen besmet in Japan (Advertentie) (Advertentie) door Paul Koopman TAMPERE - Voormalig NAVO- chef Solana wordt de volgende secretaris-generaal van de West-Europese Unie (WEU), de tot dusverre sluimerende defen sie-organisatie van de Europese Unie. De Europese ministers van Buitenlandse Zaken zullen de voordracht 15 november in Brussel formeel bekrachtigen. De huidige WEU-chef Cutileiro treedt dan terug. Over de benoeming van Solana is gisteren in het Finse Tampere volgens een hoge functionaris van de Finse regering overeen stemming bereikt. De 'neutrale' EU-leden Zweden en Finland (beide geen lid van de WEU) slikten op het laatste moment hun bezwaren tegen de voor dracht in. Hun vrees was dat de Unie met benoeming van Sola na een te grote militaire vuist zou kunnen maken. Solana gaat maandag formeel aan het werk als 'hoge vertegen woordiger' van de EU voor het buitenlands- en veiligheidsbe leid. Met name Frankrijk en Duitsland hameren er op dat de Spanjaard de komende maan den voldoende armslag moet krijgen. Dankzij de benoeming tot secretaris-generaal van de WEU krijgt Solana een 'dubbele pet' die zijn positie versterkt. Als Solana zowel het buiten lands beleid van de EU als de WEU vertegenwoordigt, dan wordt het volgens Brusselse di plomaten eenvoudiger de West- Europese Unie uiteindelijk in de EU te integreren. De WEU zou op die manier de 'militaire arm' van de Unie kunnen worden, een organisatie die het Europa mogelijk moet maken vredesta ken uit te voeren zonder hulp van de VS. De N AVO heef t zich vorig j aar in Washington bereid verklaard Amerikaanse militaire midde len in bepaalde crisissituaties aan Europa uit te lenen. Solana wordt de aangewezen figuur ge noemd om zo'n operatie in goe de banen te leiden. GPD Een Tsjetsjeense vrouw zwaait met een sabel tijdens een manifestatie van duizenden inwoners in Groz ny tegen de Russische aanvallen. foto Ruslan Musayev/AP TOKIO - Bij het ongeval in een uraniumfabriek in het Japanse Tokaimura zijn eind september 69 mensen door radioactieve straling besmet. Dit staat in een gisteren gepu bliceerd regeringsrapport. Het aantal slachtoffers is daarmee twintig hoger dan tot dusverre bekend. De meeste slachtoffers, die door een ontploffing in de fabriek vielen, zijn werknemers van de onderneming JCO. ANP (Advertentie) van onze redactie buitenland NEW YORK - De VN-Veilig- heidsraad stelt een luchtembar- go en financiële sancties in te gen de Taliban-machthebbers in Afghanistan, als die niet voor 14 november de Saudische mil jardair Osama bin Laden uitle veren. Dit heeft de Veiligheidsraad gis teren beslist door unaniem voor een Amerikaanse resolutie te stemmen. De Verenigde Staten achten Bin Laden verantwoordelijk voor de aanslagen op de Amerikaan se ambassades in Nairobi en Dar es Salaam op 7 augustus 1998, waardoor 224 doden en vierduizend gewonden vielen. De sancties houden in dat alle landen Afghaanse vliegtuigen of door Afghanen gehuurde vliegtuigen uit hun luchtruim weren en dat ze alle bankreke ningen van de Taliban bevrie zen. De Taliban, die de hoofdstad Kaboel en het overgrote deel van de rest van Afghanistan in handen hebben, hebben tot dus ver geweigerd Bin Laden uit te leveren. Ze zeggen dat ze meer bewijzen willen zien voor zijn betrokkenheid. RTR/AFP/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5