Vijf ontwerpers voor theater over PZC PZC Borsele verwacht financiële ruimte snel te vergroten Nostalgie, snelheid en plezier Vijf aanhoudingen bij oprollen van fraudenetwerk Bisschop Ernstschool blijft groeien zeeland b15 B en W Goes maken eind oktober definitieve keuze architect zaterdag 16 oktober 1999 door Rolf Bosboom GOES - Het Goese college van burgemeester en wethouders Idest eind deze maand de archi tect voor de toekomstige schouwburg. Vijf architecten bureaus - vier uit Amsterdam, een uit Rotterdam - hebben deze week een presentatie gehouden voor de projectgroep en de bege leidingscommissie. In het kader van de Europese aanbesteding hadden negen bu reaus zich kandidaat gesteld voor het ontwerpen van een the ater aan de Westwal, op de plaats van drukkerij Ooster- baan Le Cointre. De project groep heeft vijf bureaus geselec teerd: De Architecten Cie., Duintjer, Greiner Van Goor en Zaanen Spanjers uit Amster dam en Ham mei en Partners uit Rotterdam. Zeeuwse architec ten ontbreken, ook doordat een eis was dat de architecten erva ring moesten hebben met het ontwerpen van een theater. De vijf kandidaten hielden deze week elk afzonderlijk een pre sentatie voor de leden van de projectgroep en de zes raadsle den die de begeleidingscommis sie vormen. Dat gebeurde tel kens in een eigen ontwerp die de architecten zelf konden kiezen. Het gezelschap bezocht schouwburg De Leest in Waal wijk (een ontwerp van Hammei en Partners), het Isalatheater in Capelle aan den IJssel (Greiner Van Goor), theater De Meer vaart in Amsterdam-Osdorp (Zaanen Spanjers), theater 't Voorhuys in Emmeloord (Duin tjer) en theater De Harmonie in Leeuwarden (De Architecten Cie.). Wethouder C. R. M. M. Lihssen heeft het gezelschap voorge houden zich zo min mogelijk Hobbybeurs in Nieuwdorp NIEUWDORP - In het vereni gingsgebouw aan de Hertenweg 2 in Nieuwdorp wordt vrijdag avond 29 oktober een hobby-en creatiefbeurs gehouden. Bezoe kers kunnen zelfgemaakte spul len, zoals kaarten en gipsdeco- raties, bekijken of kopen. Autoinbraken 's-Gravenpolder 's-GRAVENPOLDER - In de nacht van donderdag op vrijdag zijn verschillende auto's die in de omgeving van de Magnolia straat in 's-Gravenpolder ston den opengebroken. Uit de voertuigen zijn verschil lende goederen weggenomen. De politie in Goes is op zoek naar eventuele getuigen. Crohnvereniging bijeen in Goes GOES - De afdeling Zeeland van de Crohn en Colitis Ulcero sa Vereniging Nederland houdt zaterdag 6 november een bij eenkomst in motel Goes te Goes. Mevrouw H. J. Rijckborst-van Donge en de heren D. G. Gerrits en A A Tanis, verbonden aan Ziekenhuis Walcheren te Vlas singen houden clan lezingen, evenals de Middelburgse huis arts P. F. de Doelder. De bijeen komst begint om 11.00 uur en de zaal is een half uur van te voren open. Verder zijn er voorlich tingsstands van twee bedrijven. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman teVlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A,A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl blind te staren op mooie plaat jes. „Voor mij is het niet interes sant of ik iets een mooi gebouw vind. Wij hebben vooral geluis terd naar de filosofie van de ar chitecten en hun visie op Goes. Ze hadden zich allemaal goed in de situatie verdiept, al merk je daar verschillen in. Er waren er bij die echt in de huid van Goes waren gekropen. Hufterproof Tijdens de bezoeken aan de an dere theaters, waar het gezel schap ook heeft gesproken met de directeuren, heeft Linssen door Esme Soesman SINT ANNALAND - De ECD (Economische controledienst) heeft een hypotheek- en kre- dietfraudenetwerk opgerold. Vijf mensen zijn aangehouden, onder wie een 54-jarige man uit Sint Annaland. De andere verdachten zijn een 40-jarige man uit Waalwijk, een 36-jarige inwoner van Sprang- Capelle, een 36-jarige uit Kaatsheuvel en een 37-jarige inwoner van Tilburg. Vier van de vijf mensen zijn vorige week veel opgestoken. „Ik heb bij voorbeeld een nieuw woord ge leerd: hufterproof. Het gaat er niet alleen om hoe mooi en func tioneel iets is, maar ook hoe sterk het is. Ook heb ik het be lang van een goede foyer en de sociale functie van een schouw burg gemerkt. Je gaat uit, maar je wilt ook gezien worden en zelf zien wie ernogmeer is. Naar een schouwburg gaan is meer dan naar een toneelstuk kijken." Een van de eisen aan het nieuwe theater is dat het pand van de drukkerij behouden moet blij ven en dient aan te sluiten bij vrijdag voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. Bij twee van hen, onder wie de inwoner van Sint Annaland, is de zaak ge schorst. Twee mensen zitten nog in hechtenis. De betrokkenen worden ver dacht van valsheid in geschrif ten en oplichting bij het aanVra- een nieuw gedeelte. In de nieuwbouw komt het eigenlijke theater met ongeveer 475 stoe len en een toneeltoren van veer tien meter hoog. Het bestaande deel kan worden gebruikt voor andere culturele activiteiten, zoals exposities. Linssen: „In plaats van een schouwburg spreek ik liever van een cultuur huis, waar theater, expressie en beeldende kunst elkaar ont moeten." Ook amateurkunst krijgt volop mogelijkheden aan de Westwal. Ook de inpassing in de omge ving en de logistiek zijn van gen van hypotheken, kredieten en verzekeringen. Zij overleg den valse foimulieren aan ban ken, waardoor hogere hypothe ken konden worden afgesloten dan gebruikelijk is. Hiervoor ontvingen zij provisie van de banken en bemiddelingskosten van klanten. Persofficier van groot belang, zegt Linssen. „Dat soort dingen moeten van begin af aan kloppen. Ik ga daarom bijvoorbeeld ook uit van een overdekte laad- en losruimte. Op dat soort dingen moet je niet bezuinigen." De overlast voor de buurt moet zo min mogelijk zijn. „In Capelle zit het theater in een woonblok. Als het daar goed gaat, moet het in Goes ook kunnen. Daar ben ik niet meer bang voor." Over de aankoop van het laatste benodigde stuk grond heeft Linssen onlangs overeenstemming bereikt. Zijn meningen over de vijf ar- justitie M. Corten van de recht bank Breda spreekt over enkele tientallen hypotheken. De om vang van de schade is nog niet vastgesteld. Het onderzoek is nog gaande. Om die reden zijn ook de namen van de gedupeer de instellingen nog niet bekend gemaakt. chitectenbureau houdt de wet houder voor zich totdat het col lege, op basis van het advies van de projectgroep en de begelei dingscommissie, een keuze heeft gemaakt. De rondgang langs de theaters en hun archi tecten heeft Linssens toch al niet geringe enthousiasme voor het project verder vergroot. „Met beide benen op de grond gaan we er iets moois van ma ken. En in elk geval zonder fi nanciële blunders. Plet moet een schouwburg worden waar nu eens geen college, zelfs geen wethouder, over struikelt." Nieuwe aanhoudingen worden niet uitgesloten. De verdachten werkten via ei gen zelfstandige bedrijfjes, die onderling met elkaar in verband stonden. De zaak kwam aan het licht toen medio vorige jaar verschillende banken aangifte deden. Het as surantie recherche team van de ECD en het Interregionaal Fraude Team Zuid verrichtten vorige week negen huiszoekin gen. Daarbij werden computer's en administratie in beslag geno men. door René Schrier HEINKENSZAND - De ge meente Borsele hoopt in finan cieel opzicht over drie jaar weer wat opgeluchter adem te kun nen halen. Dan zullen - als het goed is - de naweeën van de fi nanciële herverdeling van het gemeentefonds opgevangen zijn. Die herverdeling kostte Borsele in 1997 heel wat geld. De gemeente moest 28 procent inleveren, zo'n 4 miljoen gulden op jaarbasis. In plaats van schrappen in voor zieningen koos het gemeentebe stuur er voor de tegenslag via de onroei'ende zaakbelasting (OZB op te vangen. Dat betekende extra verhoging van die belas ting. Zoals het er nu uitziet komt aan die extra verhogingen in 2003 een eind. Overigens moet in 2001 nog wel een finan ciële hobbel genomen worden, omdat dan de OZB extra met 4,6 procent (los van de inflatiecor rectie) stijgt. Dat heeft weer te maken met het feit dat Borsele geen rioolrechten heeft en er wel investei'ingen in de riolering op stapel staan. Voor 2000 stijgt de OZB naast de inflatiecorrectie van 2,4 procent met 1 procent. Dat staat in de begroting die het college van Burgemeester en Wethouders van Boi'sele aan de gemeente raad gepresenteerd heeft. Wet houder P. J. Vollaard (PvdA, fi nanciën) wijst er op dat de OZB niet alleen bepalend iswoor de lasten die de burger moet beta len. Zo constateert hij dat de lastenverzwaring dit jaar 9,97 procent was ten opzichte van 1998. Voor 2000 staat daarente gen een lastenverzwaring met 3,02 procent op het programma. Vollaard vindt dat een positieve ontwikkeling. De begroting bevat overigens weinig nieuws. Die zaken wor den ook al genoemd in de Bor- selse kadernota 2000-2003 en in de bestuursrapportages die het college heeft gepresenteerd. Het gaat dan om investeringen in het Masterplan Heinkens- zand (3,3 miljoen gulden), de dorpshuizen van Kwadendam- me en Nisse (respectievelijk 450.000 en 150.000 gulden), de verharding van het handbalveld Heinkenszand (100.00 gulden), de Postweg in Lewedorp (473.000 gulden), het Oranje plein in Nieuwdorp (253.000 gulden) en de begraafplaats eveneens in Nieuwdorp (4 ton). Speerpunten van beleid zijn verder de recreatie bij Hoede- kenskerke, het project bouw- vergunningver lening, het achterstandenbeleid in het on derwijs, één ton voor de brand weer en de hulpverlening in het Sloegebied en 5 ton voor een centrale balie voor verschillen de diensten in het gemeente huis. Betere aanpak van zwerfvuil GOES - De gemeenten in Zuid- Beveland, de gemeente Veere en Tholen beginnen maandag met het project Zwerfvuil. Hierbij worden illegale stook- en stort plaatsen voor groot zwerfvuil intensiever opgespoord en op geruimd en de daders harder aangepakt dan voorheen het ge val was. Het Provinciaal Milieuoverleg (PMO) nam het initiatief voor het project Zwerfvuil. De pro vincie, gemeenten, politie, Staatsbosbeheer, Rijkswater staat en het waterschap nemen hier aan deel. Ook burgers kunnen melding doen van zwerfyuil. De deelnemende ge meenten hebben hiervoor een speciaal telefoonnummer. Schouwen-Duiveland begon in 1997 bij wijze van experiment met het intensiever aanpakken van zwerfvuil op het eiland. De gemeente Noord-Beveland be gon twee weken geleden al met het project. Vlissingen en Mid delburg doen niet mee. Het doel van het project is het opsporen en opruimen van zwerfvuil en de daders voor de kosten op te laten draaien. De vervuilers kunnen daarnaast ook op een forse boete rekenen. „Als er een melding van zwerf vuil is gedaan, wordt er nu eerst een opsporingsambtenaar op afgestuurd en de dader opge spoord", vertelt handliavings- coördinator P. van Gemert. „Hij krijgt dan de kans het afval zelf op te ruimen. Als dat niet ge beurt dan doet de gemeente het, maar de vervuiler draait daii wel voor de kosten op. Verder wordt er proces verbaal opge maakt. De dader moet dan reke ning houden met een boete tus sen de honderd en vijfhonderd gulden." JL. A rfP* m fjÊ Tijdens de poppenkastvoorstelling voor de kleuters was de spanning te snijden. door Rolf Bosboom GOES - De Bisschop Ernstschool in Goes blijft gestaag groeien. Nadat er twee jaar geleden een lokaal moest worden bijge bouwd, werd vrijdag opnieuw een uit breiding in gebruik genomen. En daar blijft het waarschijnlijk niet bij. „De ver wachting is dat we binnenkort nog meer ruimte nodig hebben", zegt Rinus van 't Westende, een van de twee directeuren. De Bisschop Ernstschool is in 1988 ont staan door een fusie van de Jan Blancx- school in Goes-Zuid en de Caspar Berse- school in Goes-Oost. Jaarlijks groeit het aantal leerlingen met ongeveer tien, zo dat er nu 190 kinderen op de school aan de Bei'gweg zitten. Bij de laatste uitbrei ding zijn er twee nieuwe lokalen bijgeko men. Een van de bestaande lokalen is opgeofferd voor een kamer voor de elf leerkrachten, zodat de school er per sal do één lokaal op vooruit is gegaan. D e nieuwb o uw was al in j uni klaar, maar vanwege de vakantie werd de officiële ingebruikname uitgesteld tot na de zo mer. De vrijdagmiddag voor de herfstva kantie bleek een geschikt moment voor de feestelijkheden. J. M. van denHondel, voorzitter van de stichting Katholiek Primair Onderwijs Noord- en Midden- Zeeland, wandelde bij wijze van opening door een papieren deur. Poppenkast De leerlingen lieten vervolgens allemaal een gele of blauwe ballon, voorzien van een kaartje, op. De kinderen hadden eer der op de middag al een aangepast foto Willem Mieras schoolprogramma gehad. Voor de jong- sten was er poppenkast; de anderen de den spelletjes in de klas. De school verwacht de komende jaren nog verder te groeien. Bovendièn staat er in de jongste groepen een verlaging van het aantal leerlingen per Idas naar twin tig' op stapel, zodat er ook meer ruimte nodig is. Dekans is daarom groot dat bin nen enkele jaren opnieuw moet worden uitgebreid. Bij de nieuwe aanbouw is er daarom al rekening mee gehouden dat er een verdieping op kan komen. Sportvissers vinden lijk VLISSINGEN - De bemanning van een sportvisboot trof in de Noordzee nabij de Westpitboei vrijdag het stoffelijk over schot van een man aan. Het betrof een opvarende van het En gelse vrachtschip Sand Kite, die sinds 3 oktober werd ver mist. De reddingsboot Graaf van Bylandt bracht het stoffelijk overschot naar Vlissingen, waar de politie de identiteit van de liet onderzoeken. Mossel verkoop stijgt enorm DEN HAAG - Ondanks.de negatieve reclame die het eten van mosselen in de gewraakte televisiespot van verzekeraar Axa afgelopen zomer zou hebben gekregen, is de verkoop van mosselen dit jaar spectaculair gestegen. Volgens het productschap Vis is de afzet in supermarkten en viswinkels met 40 procent toegenomen. De mossel blijkt vooral bij thuiskokers populair. Het productschap consta teert dat de mossel in Nederland 'daadwerkelijk aan het door breken is'. In de Axa-reclame wordt gesuggereerd dat mosseleters een grote kans lopen om ziek te worden. Ondanks het protest dat het productschap en vier handelaren bij de rechtbank indien den, mag de verzekeraar de spot blijven uitzenden. De bran che begon in september zelf een campagne waarin de mossel juist als delicatesse wordt aangeprezen JlNP Manege heeft gestolen zadels terug GOES - Een manege in Hoedekenskerke heeft zes gestolen za dels terug. Die waren in de nacht van 11 op 12 oktober ont vreemd. De zadels werden deze week aangetroffen in de kof ferbak van een auto op een parkeerplaats aan de A2 bij het Brabantse Maarheeze. De politie had de auto gesignaleerd, omdat die ook als gestolen stond vermeld. Even later kon de bestuurder, een 28-jarige man uit Maastricht, worden aange houden. Hij bleek een bekende van de politie, die net was vrij gekomen na negen maanden detentie. Omdat de zadels in Hoedekenskerke zijn gestolen, is het onderzoek overgedragen aan de politie in Goes. Wandeling geeft inbreker kans WOLPHAARTSDIJK - Uit een auto die stond geparkeerd aan de afgelegen Muiden weg bij recreatiegebied De Piet zijn vrij dag een portemonnee en enkele levensmiddelen gestolen. De 57-jarige eigenaresse uit Goes was een wandehngtje gaan maken. Toen zijn terugkwam was haar donkerblauwe Kadett opengebroken. De politie verzoekt getuigen zich te meiden bij het bureau in Goes. Oplegger beschadigt viaduct HEINKENSZAND - Een Belgische oplegger heeft vrijdag het viaduct over de Drieweg bij Heinkenszand en drie personen auto's beschadigd. De 56-jarige chauffeur uit Antwerpen reed zijn combinatie met daarop een container klem, maar hij trok toch door. Daardaar brokkelden stukken beton van het via duct af. Brokstukken raakten drie passerende auto's. Kustvaarder op eigen kracht vlot TERNEUZEN - De Nederlandse kustvaarder Salvinia (1986 ton) heeft vrijdagmorgen om 4.00 uur korte tijd aan de grond gezeten bij Terneuzen. Het schip, dat een loods aanboord had, kwam bij het aanlopen van de Westbuitenhaven van Terneu zen zo kort onder de wal, dat het vastliep op een strekdam. Doordat het opkomend water was, kon het lege schip snel op eigen kracht vlot komen. Bij inspectie bleek er geen schade te zijn, zodat de reis van Santander naar Gent kon worden ver volgd. door Esme Soesman BERGEN OP ZOOM - Een be scheiden maar gevarieerd aanbod van attracties kenmerkt de na jaarskermis op parkeei'terrein Plein 13 in Bergen op Zoom. De kermis is vrijdagmiddag geopend en blijft tot en met zondag 24 okto ber staan. Het nostalgisch ogende reuzenrad past goed bij de vlakbij geplaatste ouderwetse draaimolen, Jonge kinderen kunnen ruimschoots hun lol op in minibotsauto's en karre- tjesbanen. Snelheid daarentegen wordt bereikt in de supercalypso en de dinoride, terwijl het glazen doolhof en het spookhuis vooral de fantasie moeten prikkelen. De bezoekerssti'oom kwam giste ren langzaam op gang. Voor de ex ploitanten niet zo'n groot pro bleem; her en der werd nog druk gewerkt om het pretterrein in orde te krijgen. Ook de Regionale Mi lieudienst en de brandweer waren tijdens die eerste uurtjes present. Medewerkers van beide diensten controleerden respectievelijk op geluidsnormen en de aanwezig heid van brandblussers en andere brandtechnische eisen. Meestal levert dat, aldus een woordvoer der, wel een paar waarschuwingen op omdat bijvoorbeeld brand blussers over de datum zijn. In dat geval volgt altijd nog nacontrole. Een ritje in een echte auto over een avonturenbaan is voor elke kleuter een belevenis. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49