Nieuwe verstuiver voor astmapatiënt Kunstwerken met dvd-video PZC - Dr. Strangelove - HaloLite verbetert inhaleren wetenschap en techniek 41 postzegels puzzel zaterdag 16 oktober 1999 Een astmapatiënt hanteert de nieuwe Halolite AAD. Een nieuw ontwikkeld inhalatieapparaatje voor astmapatiënten is veel doelmatiger èn zuiniger met medicijngebruik dan de gangbare types. Het dwingt patiënten tot regelmaat in het gebruik en misschien helpt het zelfs astma-aanvallen te voorkomen. Officieel heet het toestelletje HaloLite Adaptive Aerosol Delivery, afgekort tot HaloLite AAD, en het is de kroon op experi mentele voorgangers met de nogal commercieel aandoende namen als Porta-Neb, Sidestream en Freeway Lite. De HaloLite AAD is als het ware een kruising tussen een pompje, een compressortje en een robotje. Geestelijke vader van deze verne velingstoestellen is de Engelse firma Medic Aid, gevestigd in Bognor Regis in het westen van Sussex. Deze firma is, in samen werking met onderzoekers van di verse universiteiten en laborato ria in binnen- en buitenland, al ruim twintig jaar actief op het ge bied van klant- en patiëntvriende lijke verstuivers (vernevelaars) van medicijnen. Regelmaat „Bij astmapatiënten staan bij het toedienen van het medicijn drie aspecten centraal," zegt Medic Aid-woordvoerder Joe Webb. „In de eerste plaats regelmaat; ten tweede, minstens zo cruciaal, een juiste toediening. Niet te weinig maar vooral ook niet te veel. En in de derde plaats precieze afstem ming op de fysieke gesteldheid van de patiënt." Volgens Webb schort het behoor lijk aan het doelmatig gebruik van vernevelaars zoals die tot op he den door astmapatiënten worden gebruikt. Slechts zelden is er spra ke van regelmaat, vernevelaars produceren veelal één en dezelfde dosis (wat voor de één (veel) te veel, voor de ander weer te weinig kan zij n)en het zou b ij de conven tionele verstuivers slecht gesteld zijn met de 'fijnheid' van de bij de verstuiving geproduceerde aero sols (de verstoven, minieme wa terdruppeltjes waarin het medi cijn is opgelost). „Met de Sidestream wisten we een verstuiving te bereiken waarbij bijna 90 procent van de geprodu- ceerde aërosols kleiner was dan vijfduizendste millimeter, vijf mi cron dus," legt. t^ebb uit. „Hoe kleiner de aërosols, des te beter ze door lichaamsweefsel (bij astma patiënten zijn dat bronchiale spie ren en opzwellend slijmvlies) wor den opgenomen, dus hoe doelma tiger het medicijn is." „Met de Ventstream bereikten we een veel betere afstemming tussen dosering en bijvoorbeeld de lon- grnhoud van een patiënt. Het is van groot belang dat je dosering is afgestemd op de inhoud van de teug lucht die geïnhaleerd wordt. Bij een grote kerel van 30 is dat doorgaans factoren groter dan bij een iel meisje van zes." Waarschuwing De Ventstream, een sooi*t zelfden kende compressor, mat de longin- houd en stelde daarop de dosering af. „Je moest er alleen eerst even flink in blazen',' zegt Webb. Het meten van de uitgeademde lucht geschiedde via een microproces sor die tevens de afstelling van de compressor en de hoeveelheid me dicijn regelde. De processor regelt tevens waarschuwingssignalen wanneer de patiënt de regelmaat veronachtzaamd. Al deze factoren zijn ingebouwd in de HaloLite AAD. die zowel voor het stopcontact als voor de siga rettenaansteker in de auto ge schikt is en die verder voorzien is van een oplaadbare accu met hoog vermogen. Zonder op te laden kan het toestel, volgens Webb, onge veer een maand intensief gebruikt worden. Bovendien zijn er diverse, af neembare mondstukken, afge stemd op vorm en afmeting van de mond, speciaal ontwikkeld om 'lekken' van medicijn in de directe omgeving te voorkomen. „Want wat astmapatiënten inha leren is zo ongeveer te vergelijken met verneveld accuzuur,' merkt Webb op, „en dat is lang niet voor iedereen gezond." Flink prijskaartje zeker, aan die HaloLite AAD? Volgens Webb be dragen de ontwikkelingskosten ervan „inderdaad vele miljoenen guldens." Maar wanneer er op jaarbasis miljoenen van verkocht gaan worden, gaat de prijs na tuurlijk drastisch naar beneden. Toch zal die naar verwachting veel hoger uitpakken dan de plastic ge valletjes die nu op doktersrecept door ziekenfondsen en particulie re verzekeraars verstrekt worden. Doelmatiger „Waarschijnlijk- wel," aldus Webb, „maar denk ook eens aan de kostenbesparingen aan medicij nen door het veel doelmatiger ge bruik. En, niet te vergeten: de be waking van regelmaat scheelt misschien ongedacht veel astma- aanvallen. Het moet nog in de praktijk blijken, maar wij denken echt dat regelmatig gebruik, ge paard aan zorgvuldige medicijn- dosering, aanvallen zou kunnen helpen voorkomen of in ieder ge val verlichten." Op dit moment is Medic Aid in on derhandeling met het Engelse mi nisterie van volksgezondheid en met een aantal ziektekostenverze keraars. Naar verwachting komt het toestel begin volgend jaar op de markt. Ben Apeldoorn Dvd-video wordt niet alleen gebruikt voor het vastleggen van speelfilms, documen taires en muziekproducties op een cd-schijfje, maar ook voor professionele toepassingen. Een opmerkelijk voorbeeld is sinds kort te vinden in het Berlijnse metrostation Alexanderplatz. Op een van de perrons zijn vijf grote beeld schermen gehangen, waarop een video te zien is van een paard in beweging. De beelden zijn dusdanig gesynchroniseerd, dat het net is alsof het paard achter de muur langs loopt. Het kunstwerk is ontworpen door de Berlijnse kunstenares Suzanne Stövehase. Het pro gramma draait op vijf professionele dvd-spe- Peter Sellers-George C.Scott in Stanley Kubrick's y Or: How I Learned To Stop Worrying And Love The Bomb Iers van Philips. Er is voor dvd gekozen, omdat dat systeem doorlopend kan blijven werken, zonder dat moet worden gespoeld. Ook voor interactieve tentoonstellingen en presentaties wordt dvd-video steeds vaker ge bruikt. Een mooi voorbeeld daarvan zijn de videopresentaties die sinds deze zomer te vin den zijn bij vele historische locaties in Ierland. Het multimediabedrijf Firefly ontwikkelde verscheidene documentaires over de Ierse his torie op dvd. Zo wordt in het bezoekerscen trum van Boyne Valley een visuele presentatie geprojecteerd op de wanden van een cirkelvor mig theater. De bezoekers maken zo een virtu ele wandeling door Newgrange, een megaliti- sche constructie van meer dan 5000 jaar oud. sprookje van al zowat dertig jaar geleden. De film staat perfect in digitale vorm op schijf en is aangevuld met een grote hoeveelheid inté ressant materiaal, zoals tekeningen en story- boards die gebruikt zijn voor de originele pro ductie. Alleen is de geluidkwaliteit van deze dvd-video wat teleurstellend: dat hebben we ook bij 'oud' materiaal beter gehoord. Ook bij Columbia Tristar kwamen recent inte ressante dvd-video's uit, zoals The Nutty Pro fessor (Eddy Murphy), Dr. Strangelove (Peter Sellers) en twee keer Psychozowel Hitchcocks klassieke versie als de nieuwe verfilming van vorig jaar, met Anne Heche. Paul Houkes Acceptatie Dr Strangelove op dvd. In de consumentenmarkt begint dvd-video steeds meer door te dringen. Het DVD-Plat- form Nederland, een samenwerkingsverband van fabrikanten van apparatuur en filmmaat schappijen, Het deze week weten dat er sinds half dit j aar zo'n 3 00 00 af spelers te vinden zijn in huishoudens in de Benelux. Voor het eind van het j aar wordt dit aantal geschat op 7 500 0 waarvan 45.000 in Nederland. Daar bovenop komen nog de dvd-romspelers die in personal computers zijn ingebouwd, en waarop even eens dvd-video kan worden afgespeeld. Euro pees gezien verloopt de acceptatie van dvd on geveer twee keer zo snel als destijds de audio- cd, aldus het Platform. De hoeveelheid software groeit explosief. Voor het eind van dit jaar zijn in de winkel ongeveer duizend titels te vinden, waarvan zeshonderd speelfilms. Dat aantal staat overigens nog wel in schril contrast met de 3600 titels die al in de Verenig de Staten te koop zijn. De filmmaatschappijen hebben in de afgelo pen maanden weer een fors aantal titels op dvd-video uitgebracht. Daartussen zitten zo wel relatief nieuwe speelfilms en documentai res als klassiekers. Ook bij dat oude materiaal zitten soms juweeltjes. Zo kwam Warner Home Video in de afgelopen weken met de Beatles- klassieker Yellow Submarine, het animatie Spanje heeft onlangs ter gele genheid van vijftig jaar Raad van Europa een velletje met twaalf 166 pta-zegels uitgegeven, dat tevens (bijna) geheel in het te ken staat van de euro. Op de zegels (met uitzondering van de zegel links bovenin, daarop staat de EU-vlag) staan namelijk in de landskieuren de (getekend) EMU- landen met daarnaast de omre- kenkoers die voor elk land afzon derlijk geldt. Zo staat er bij de elf landen: Ale- mania le=l,95583 DEM, Austria le=13,7603 ATS, Belgica le =40,339 BEF, Espana le=166,386 PTA, Finlandia le=5,94573 FIM, Francia le=6,55957 FRF,Holanda le=2,20371 NLG, Irlanda le =0,787564 IEP, Italia le=1936,27 ITL, Luxemburgo le=40,3399 LUFen Portugal le=200,482 PTE. 166 burg 0,40, Finland 0,40, Italië 0.41, België 0,42, Frankrijk 0,46, Oostenrijk 0,51 en Duitsland 0,56. Zegels in België, Frankrijk/Mona co, Italië/San Marino en Portugal hebben al een dubbele waarde- aanduiding. zie zegel 2 Spanje kwam de laatste tijd nog met de volgende zegels: 7 juni, Sport. Real Club Recreativo de Huelva/voetbal, 35 pta; 11 juni, strips, Donna Urra, 35 pta en El Coyote, 70 pta; 18 juni, vehetje met 185 pta-zegel Universiade 99; 25 juni, 70 pta-zegel met een Ne derlands tintje, 400 jaar verdedi ging van Las Palmas tegen de aan vallen van de Hollandse vloot onder bevel van admiraal Pieter van der Does; 2 juli, serie Parado- res de Turismo, 35 pta. Parador van Cangas de Onis en 10 septem ber, serie Spaanse kunst, twee werken (70 en 150 pta) van de schilder Vela Zanetti (1913-1999). 1998, St.-Laurentiuskerk van Ec- kerö (1,90 Firn). Verder kwam Aland op 25 septem ber met twee permanente zegels waarop sporenplanten. Een le klass- (Xanthoria parientina) en een 2e klass-zegel (Hypogymnia physodes), beide in een oplage van 600.000 stuks); werd het Finse cross-countrykampioenschap op 9 oktober postaal geëerd met een 3,50 Fim-zegel (400.000) en het jaar zal op 29 oktober worden af gerond met vier automaatstroken (2,00,2,40,2,70 en 2,90 Firn) waar op een zeemeeuw. Daarmee komt het totaal aantal uitgegeven Alandse zegels in zestien jaar op 165 stuks! spuria zie zegel 1 Wie aan de hand van dit velletje om gaat rekenen wat in de diverse landen na invoering van de euro voor een standaardbrief moet worden betaald, komt wel tot een bijzonder interessante conclusie. In de EMU-landen blijken de hui dige brieftarieven mijlenver uit elkaar te liggenHet goedkoopst is Spanje (70 pta) met 0,21 euro, het duurst Duitsland (110 pf.) met 0,56 euro. Het lijstje ziet er als volgt uit: Spanj e 021Portugal 02 5N eder- land 0,36, Ierland 0,38, Luxem- zie zegel 4 San Marino heeft 20 september met een velletje, waarin zes zegels, uitgebreid aandacht besteed aan het eeuwfeest van AC Milan. Op de zegels (6 x 800 1./0.41 e.) de Itali aanse kampioen in 1901, de spe lers Gren, Nordahl en Liedholm, Milan op Wembley (1963), Milan in Wenen (1990), en de kampioe nen van 1994 en 1999. zie zegel 3 Alands kerkenreeks begint nu toch flink gestalte te krijgen. Sinds 1988 komt er elk jaar een ze gel bij en op 8 oktober verscheen de twaalfde met daarop de kerk van Lemland. De zegel heeft een waarde van 1,90 Firn; oplage: 500.000 stuks. De autonome Finse provincie Aland kwam in 1984 met haar eer ste permanente zegels en de eerste kerkenzegel verscheen, zoals ge zegden 1988: de kerk avanJomala (1,40 Firn). Daarop volgden: 1989, de kerk van Finström (1,50), 1990, de St.-Andreaskerk, Lumparland (1,70), 1991, St.-Matthiaskerk, Vardö (1,80), 1992, kerk van Ham- marland (1,80), 1993, Maria Mag- dalena-kerk, Sottunga (1,80), 1994, kerk van Sund (2,00), 1995, kerk van Geta (2,00), 1996, kerk vanBrandö (2,00), 1997, St.-Geor- gekerk van Mariehamn (1,90) en zie zegel 5 Dan wordt met een velletje 'L'ar- chitettura' een reis door Montefel- tro gemaakt (5 01./0.032 5 01./013 650 L/0,34 en 1300 i./0,67) en vijf tig jaar Croce Rossa Sammarinese wordt gememoreerd met een 800 1./0.41 e (Marinus van Tour, Fr ankrijks bekendste heilige). Op 18 oktober verschijnt in Hong- kong-China de eerste permanente serie. Zestien zegels met daarop bouwwerken, van het Theemuse um (10 c.) tot de internationale luchthaven (50 dollar). Hero Wit Doorloper Horizontaal:1. Dag van de week, dag van de week; 2. kostbare stof, vroeger, Europese hoofdstad, Spaanse uitroep; 3. zenuwachtig, vreemde munt, ontkenning; 4. snijwond, notie, onderdeel; 5. Spaanse titel, bijbelse naam, deel v..h. oog, veerkracht; 6. woonplaats, versiersel, muzieknoot; 7. schuine strook, wandpilaster, tijding, loofboom; 8. Ger maanse godheid, geladen atoom, blok gietijzer, muzieknoot; 9. Engels telwoord, gesloten, wandelplaats, in elkaar; 10. loofboom, cong, loofboom, Oosteuropeaan; 11visgerei, muziekinstrument, thema, neon; 12. knevel, een zeke re, plas, rivier in Duitsland; 13. vrouw, zeuren, bosgang; 14. roofvogel. Schotse dans, wildebeest, muzieknoot; 15. mannetjesgans, bovenste luchtlaag. Verticaal:1Dag van de week, dag van de week; 2. bakplaats, muziektempel, rivier in Siberi', muzieknoot; 3. soort schaatsen, toespraak, dampen; 4. stad in Engeland, muze v.h. minnedicht, plaat; 5. onderwereld, naamloos, domi nee; 6. mannetjeshond, gevulcaniseerde rubber, erwtensoep; 7. nagerecht, stimulans; 8. streek in Belgi', overal, soort papegaai; 9. vlot, jong schaap, land in Azi', verharde huid; 10. jammer, kreupel, roofvogel, Japans bordspel; 11. grootmoeder, werkkracht, oogje van garen; 12. bontsoort, edelgas, teken, voegwoord; 13. dondergod, naam, motorschip, afslagplaats bij het golfspel; 14. Engels bier, elk, behoeftige; 15. soort papegaai, njarig dier, houding. De tekenfilm Yellow Submarine met muziek van de Beatles. 9 10 11 12 13 14 15 Stuur uw oplossing - bij voorkeur op een briefkaart - naar onze puzzelredac- Oplossing be- woordzoeker: Uw briefkaart moet uiterlijkwoensdagmorgen in ons bezitzijn op het volgen de adres: Puzzelredactie PZC Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Het sleutelwoord van de woordzoeker van vorige week is: Huishouding. De VVV-bon van 50,- gaat naar C.H. Bakker-de Fouw, Burghse Ring 2-10, Burgh Haamstede. De VVV-bonnen van 25,-gaan naarM. Minheere, Molendijk33te Nieuwen St. Joosland; J.A. de Kruijter, Gentsestraat 37 te Biervliet en T. Kopmels, Zuidweg 20 te Nisse. De prijzen zullen binnenkort worden toegezonden. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 41