Vrije teelt wiet splijt bevolking Justitie bekijkt rol voodoo bij smokkel jonge asielzoeksters Tekort brandwachten gevaar voor vliegbases Een stukje Marokko in Rotterdam binnenland zaterdag 16 oktober 1999 Veteranen in verzet Criminaliteit kost jaarlijks twintig miljard Vetverwerker verdacht van illegaal mengen Ook VVD tegen privatisering NS Politie pakt 36 mensen op bij drugsactie Politiecamera flitst te laat Bach moet junks verjagen Onderzoek naar doden asielkatten Goudse lening aan provincie deugt Behandeling suikerziekte faalt Werkende vrouw krijgt per uur gemiddeld acht gulden minder Resultaten onderzoek NIPO van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Afrika stu diecentrum in Leiden onder zoekt de rol van voodoo-prak- tijken die mensenhandelaren zouden toegepassen om jonge asielzoeksters tot prositutie te dwingen. Het ministerie van Justitie heeft het onderzoeks centrum daar in het kader van de bestrijding van vrouwenhan del om gevraagd. Tussen 1995 en 1998 zijn vol gens het ministerie 160 alleen staande minderjarige asielzoe kers (AMA's) uit Liberia, Sierra Leone, Nigeria en Soedan uit asielcentra verdwenen. Een on bekend aantal van hen, vooral meisjes, is blootgesteld aan ernstige vormen van uitbuiting en geweld, zo schrijft minister Korthals van Justitie in ant woord op vragen van Tweede- Kamerlid Kamp (WD). Onder zoek heeft uitgewezen dat som mige slachtoffers zich onder in vloed van voodoo-praktijken verplicht voelen om aan de eisen van de West-Afrikaanse men sensmokkelaars te voldoen. Justitie heeft het Leids studie- centum ingeschakeld om die werkwijze beter te kunnen doorgronden. Eerder dit jaar werden twee in ternationale bendes opgerold die op dergelijke wijze meisjes tot prostitutie dwongen. De Ne derlandse politie is extra alert op deze delicten. Er lopen mo menteel meer strafrechtelijke onderzoeken, schrijft Korthals. Er zijn inmiddels maatregelen genomen om de meisjes uit de vier risicolanden te beschermen tegen de handelaren. De op vanghuizen proberen hen dicht bij begeleiders te huisvesten en houden een extra oogje in het zeil. Voorts vindt een versnelde intake plaats en worden spoed procedures gevolgd om voor hen sneller een voogdijplaats te kunnen regelen. De Vreemde lingendienst maakt een signale ment van de West-Afrikaanse meisjes, zodat zij bij verdwij ning makkelijker opgespoord kunnen worden. Eind dit j aar zal staatssecretaris Cohen van Justitie een notitie uitbrengen over minderjarige asielzoekers. Dit jaar zijn tot nu toe 3200 AMA's het land bin nengekomen. ANP (Advertentie) Ooit gehoord van tissue-engineering? fMaak kennis met de opleiding Biomedische technologie (BMT) Bezoek de voorlichtingsdagen op vrijdag 22 of maandag 25 oktober. Bel voor informatie: 040 - 247 47 47 of kijk op http://www.bmt.tue.nl tK in samenwerking met Uniwnltcit Mwuïchi ROTTERDAM - Een Marokkaanse Rotterdammer voelt de watertemperatuur in de nieuwe van keramiek gemaakte fontein in de wijk Het Oude Noorden in de Maasstad. De Marokkaanse gemeenschap schonk de fontein aan de stad, nadat het college van B en W allochtonen in Rotterdam vroeg duidelijker van hun aanwezigheid blijk te geven. Ambachtslieden in het Marokkaanse Fes hebben de onderdelen van de fontein gemaakt, waarna deze in de havenstad in elkaar is gezet. foto Marco Okhuizen/ANP UTRECHT - Ongeveer zestig Indië- en Nieuw-Guinea-vete- ranen demonstreerden gisteren in Utrecht tegen de plannen van de gemeente om een monument op te richten dat ook be doeld is als eerbetoon aan omgekomen Indonesische militai ren. Het gedenkteken komt er in eerste instantie voor de 62 Utrechters die bij de oorlog tegen Indonesische troepen vlak na de oorlog en in 1962 op Nieuw-Guinea omkwamen. Het ge meentebestuur vindt dat het monument ook stil moet staan bij de Indonesiërs die bij de gevechten het leven lieten. „Je gaat op het Nationaal Monument op de Dam toch ook niet zet ten dat je de Duitsers moet liefhebben", vond een boze vete raan. De oud-strijders spraken gistermiddag met het ge meentebestuur. foto Marco Hofsté/GPD DEN HAAG - Criminaliteit kost de Nederlandse samenleving jaarlijks twintig miljard gul den. Dat is ruim 1300 per hoofd van de bevolking. Negen miljard gaat op aan opsporing, vervolging, rechtspraak en strafuitvoering. Bedrijven en particulieren zijn elf miljard kwijt aan preventie en aan scha de als gevolg van criminaliteit. De kosten worden genoemd in Criminaliteit en rechtshandha ving 1999, een gezamenlijke pu- j blicatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) en het Wetenschappelijk Onder zoek- en Documentatie Cen trum (WODC), die gisteren is i verschenen! CBS en WODC schatten op ba sisvan enquêtes dat jaarlijks 37 delicten worden gepleegd per honderd inwoners van vijftien jaar en ouder. De meeste komen voor rekening van een relatief kleine groep. De criminaliteit in Nederland houdt de laatste jaren gelijke tred met andere West-Europese landen. In tegenstelling tot de meeste andere Europese landen stijgen het aantal en de lengte van vrijheidsstraffen. ANP DORDRECHT - Bij een politie- toval in een vetverwerkingsbe- drijf in Dordrecht zijn gisteren stoffen aangetroffen die 'ge vaarlijk zijn voor de volksge zondheid'. Dat zei persofficier H. Donker van het Openbaar Ministerie in Dordrecht. De inval maakt onderdeel uit van de landelijke controleactie van het OM. De actie 'Smeltpot' begon na de Belgische dioxine affaire, waarbij vervuild vet via veevoer en vlees in levensmid delen terechtkwam. Bij de inval in Dordrecht zijn geen arrestaties verricht. Het OM heeft het bedrijf niet geslo ten, maar nam wel de admini stratie van het bedrijf in beslag. Het OM neemt pas verdere stap pen tegen het bedrijf als de uit slag van de vetmonsters bekend Naar verwachting komt het gerechtelijk laboratorium in de loop van volgende maand toet de onderzoeksresultaten. Donker kan nog niet zeggen of 111 het bedrijf dioxine is aange troffen, maar hij sluit niet uit dat het Dordtse bedrijf het ver vuilde vet mengde met con- sumptievetten. ANP door Charles Hasselman SOESTERBERG - De veilig heid op de vliegbases is in ge vaar door het aanhoudende te kort aan luchtmachtbrandweer. Dit signaleren de militaire vak bonden. Het tekort is zo nijpend dat op diverse velden alleen 'met veel kunst- en vliegwerk' het vliegverkeer kan worden af gehandeld. Het komt voor dat de Soester- bergse Chinook-helikopters met passagiers aan boord elders in het land niet kunnen landen omdat er te weinig brandweer beschikbaar is, aldus de CNV- bond voor militairen ACOM. De luchtmacht heeft dertig va catures voor brandweei-onder- officieren. Alarmerend veel, vindt ACOM-medewerker J. Kleian. Afgelopen half jaar liet het tekort zich extra gelden door de luchtmachtinzet op de Balkan. Verder speelt een as- bestschandaal op het oefencen trum op vliegbasis Woensdrecht de brandweer parten. Volgens Kleian leidt het tekort tot 'vrij bizarre taferelen'. Zo moest een Chinook-helikopter eerst zijn passagiers afzetten op de hei voordat er geland kon worden om te tanken. Na het tanken pikte de transportheli de passagiers weer netjes op. Het incident vond volgens Kleian overigens niet plaats op de thuisbasis Soesterberg zelf. „Ik weet dat er een vliegbasiscom mandant is die wegens persone le problemen bij zijn brand weerkorps alle vliegtuigen met passagiers weigert." Bij de luchtmachtvoorlichting in Den Haag is van dit alles niets bekend. Er wordt wel op gewe zen dat het personeelstekort 'krijgsmachtbreed' een pro bleem is. De ACOM adviseert haar leden bij de luchtmacht- brandweer niet akkoord te gaan met noodgrepen. „Als het fout gaat, staat straks de brand weerman voor het hekje, terwijl de echte verantwoordelijken vrijuit gaan. Dat zie je nu ook in de nasleep van de Hercules ramp." Woordvoerder F. Logister van de vliegbasis Soesterberg bena drukt dat 'aan de kwaliteit en de kwantiteit van de brandwacht langs de baan absoluut niet wordt getornd'. „Als er te wei nig brandweer zou zijn, wat bij ons niet zo is, wordt er niet ge vlogen. Punt uit. De vliegveilig heid heeft altijd prioriteit." De ACOM heeft bij de lucht- machttop ook aangekaart dat op vliegbasis Eindhoven nog steeds niet wordt geoefend met het bestrijden van een brand in Hercules-vliegtuigen en DC- 10-transporttoestellen. Dat was na de Herculesramp wel afge sproken. Er is alleen een oude F27 beschikbaar als oefenob ject. Volgens de ACOM is de luchtmacht bang voor bescha diging van de Herculessen en DC-10's. GPD MUZIEKCENTRUM MIDDELBURG Tel. 0118-635252 AMSTERDAM - Eén op de drie mensen met suikerziekte krijgt niet de behandeling die nodigis. De huisarts hoort in die behandeling een belangrijke rol te spelen. Dat zei prof.dr. G. Rutten gisteren in Amsterdam tijdens een studiedag over dia- beteszorg. Hij is huisarts te Beuningen en bijzonder hoogle raar diabetologie in de huisartsgeneeskunde in Utrecht. Huisartsen zien vaak niet dat een patiënt diabetes heeft. Bij eerdere signalering zou de ziekte beter behandeld kunnen worden en allerlei complicaties kunnen worden voorkomen. Het Huisarts Informatie Systeem (HIS) dient een gebruikers vriendelijk overzicht te geven van het aantal diabetespatiën ten en hun bezoekfrequentie, stelt Rutten. Hij bepleit daarbij een duidelijke scheiding van medische, verpleegkundige en administratieve taken. ANP DEN HAAG - Ook de VVD- fractie in de Tweede Kamer is tegen volledige privatisering van de NS. Volgens fractievoor zitter Dijkstal is een onbelem merde beursgang ongewenst. De NS dreigen op die manier in handen te komen van één bui tenlandse vervoerder. Dijkstal denkt daarbij aan de SNCF, aldus zijn woordvoerder gisterochtend. Volgens Dijkstal is wel een afgezwakte vorm van privatisering mogelijk, bijvoor beeld één waarbij de aandelen in handen komen van meerdere Nederlandse beleggers die deze niet mogen doorverkopen aan buitenlandse ondernemingen. Overigens was al eerder duide lijk dat het personenvervoer van de Nederlandse Spoorwe gen de komende jaren niet wordt geprivatiseerd. Een maand geleden bleek dat zowel minister Netelenbos als PvdA, D66 en CDA bezwaren hebben. De oppositie vindt dat de NS he lemaal moeten afzien van de ef fectenbeurs. PvdA en D66 zijn voor een pas op de plaats. ANP (Advertentie) TILBURG - Bij een internatio nale drugsactie aan de grenzen van Nederland, België, Luxem burg en Frankrijk heeft de poli tie in Nederland 36 personen aangehouden. In totaal zijn 8200 mensen ge controleerd op het bezit van drugs. Meer dan 5200 auto's werden geïnspecteerd. In Nederland werd ruim acht tien kilogram cannabis en an derhalf kilo cocaïne in beslag genomen. Totaal werd ruim 37 kilo cannabis onderschept. Bij de controles werden ook tien wapens (België) en een busje traangas (Nederland) inbeslag- genomen, evenals 138.000 in een Bredase koffieshopIn Frankrijk liepen bovendien nog 25 illegalen tegen de lamp. De oogst in Frankrijk was ver der mager. De politie vond slechts 0,2 gram heroïne, 1,1 ki lo cannabis, 25 gram paddo's, een dosis amfetamine en twee ënhalf XTC-pillen. Bij de actie onder de naam Lu- nette werden 1350 opsporings ambtenaren ingezet. Aan de Ne derlandse kant van de grens met België werden onder meer kof fieshops en drugspanden geob serveerd. ANP/AFP PURMERLAND - Honderden automobilisten hebben de af gelopen weken ten onrechte een verkeersboete op de deurmat gekregen. Een politiecamera in het Noord-Hollandse dorpje Purmerland had de weggebruikers geflitst, omdat ze een in- rijverbod genegeerd zouden hebben. Terwijl de automobilis ten juist door het dorp reden nadat het verbod was afgelopen. Tussen zes en negen uur 's morgens is het verboden om Pur merland in te rijden. De tijdklok was echter zo ingesteld dat automobilisten die na negen uur door het dorp redenbekeurd werden. Weggebruikers die tussen zes en zeven uur passeer den werden niet geflitst. De Duitse leverancier heeft de wintertijd op 27 september al in laten gaan, terwijl dat pas op 31 oktober moet zijn. De onte rechte boetes worden geseponeerd. ANP HEERLEN - Wat de wapenstok niet vermag, moeten Bach en Beethoven wel kunnen: de junks wegjagen uit de stationstun nel in Heerlen. De NS gaan klassieke muziek draaien op het beruchte Limburgse station om de verslaafden te mishagen. De Duitse stad Hamburg heeft het spoorbedrijf op het idee ge bracht. De drugsgebruikers daar bleken niet gediend van cel lo's, hobo's en violen in de metrostations. De muziekkeuze is onderwerp van studie. De NS testen nog welke componist de junks het meest irriteert. ANP ASSEN - Het Openbaar Ministerie in Drenthe stelt een on derzoek in naar het doden van gezonde katten in het Beiier dierenasiel Zwarvershoes. Volgens vrijwilligers laat het asiel gezonde katten inslapen. Het bestuur van het dierenasiel zegt dat het beleid van Dierenbescherming wordt toegepast. In Beilen worden naar verhouding veel katten binnenge bracht, terwij 1 het asiel kortgeleden te maken heeft gehad met een uitbraak van de gevaarlijke niesziekte. Daarom worden in Beilen relatief veel katten afgemaakt. ANP DEN HAAG - Er is geen sprake van valsheid in geschrifte bij een leeno vereen komst van tien miljoen gulden tussen de pro vincie Zuid-Holland en de gemeente Gouda. Volgens het Openbaar Ministerie is de lening terug te vinden in de boeken. Dat heeft persofficier S. Horstink gisteren bekendgemaakt. Deze week rondde het OM een oriënterend onderzoek af naar de bewuste lening van Gouda aan de provincie. Eind augustus deed de inmiddels afgetreden commissaris van de koningin Leemhuis aangifte van valsheid in geschrifte. De lening van tien miljoen zou ontbreken in de administratie van de Zuid- Hollandse kasgeldbeheerder Baarspul. De geschorste ambte naar beschuldigde Gouda ervan het geld te hebben gepar keerd bij de provincie. ANP naar de Tweede Kamer ge stuurd. De conclusie van het rapport is dat vrouwen him ach terstand ten opzichte van de mannelijke beroepsbevolking gedeeltelijk hebben ingehaald. In 1997 werkte op zo'n 35 pro cent van de banen waarvoor mi nimaal een hbo-opleiding werd gevraagd, een vrouw. Het aantal vrouwen op een management positie is tussen 1995 en 1997 toegenomen van 13,8 procent tot 17,7 procent. Volgens de onderzoekers is in al le bedrijfstakken nog sprake van belemmeringen voor vrou wen om door te stromen naar hogere functies. Vooral in het onderwijs, de industriesector en de bouw lijken die belemmerin gen groot. In de handel, zakelij ke dienstverlening, de zorg en cultuur krijgen vrouwen vaker een hogere leidinggevende functie. Van de hele beroepsbevolking is 38,3 procent vrouw. In de ge zondheidssector en in de sector voor huishoudelijk personeel zijn vrouwen het sterkst verte genwoordigd. In de bouwnij verheid is het aandeel vrouwen het kleinst. ANP Het NIPO vroeg vijfhonderd Nederlanders naar hun mening over het vrijgeven van de softdrug 'wiet' Zou de overheid de vrije teelt van 'wiet' wettelijk moeten regelen of zou de overheid moeten gedogen. (Oogluikend toestaan.) Overheid moet het wettelijk regelen 82% 82% 82% Overheid moet gedogen18% 18% 18% Geen mening Zou u er wel of geen bezwaar tegen hebben wanneer er in uw buurt op grote schaal (bijv. in kassen) 'wiet' zou worden verbouwd. Geen bezwaar 18 17% 17% Wel lj(;2waai 79% 77% 78% Geen mening3% 6% 5% Iers ook gaan exporteren en kan zij de kwaliteit van de wiet in de gaten houden. GPD van onze redactie binnenland De afgelopen dagen heeft een aantal burgemeesters gepleit voor het vrij toestaan van de teelt van 'wiet', hennepplanten dus. Wat is uw mening daarover? J -v-0 <pv Ik ben voor vrije teelt van 'wiet' 44% 44% 44% Ik ben legen vrije teelt van 'wiet' 51% 46% 48% Geen mening 5% 10% 7% Zou u er wel of geen bezwaar tegen hebben wanneer er in uw buurt op kleine schaal 'wiet' zou worden verbouwd. moet een vergunning hebben. Zo kan de overheid door contro le voorkomen dat gedoogde te- DEN HAAG - Vrouwen krijgen gemiddeld acht gulden per uur minder uitbetaald dan mannen, ook al hebben ze dezelfde baan. Dat blijkt uit een onderzoek naar de barrières die vrouwen tegenkomen als ze carrière wil len maken. Het verschil in uurloon tussen mannen en vrouwen is het grootst bij financiële instellin gen (zestien gulden) en de zake lijke dienstverlening 11,50). Ook voor vrouwen op managementfuncties is het be- loningsverschil groot. Ze ver dienen gemiddeld negentien gulden per uur minder dan mannelijke collega's. Hooggeschoolde jonge vrouwen vormen een uitzondering op de lagere salarissen die vrouwen meestal krijgen. Vrouwen die jonger zijn dan 25 jaar en een baan op academisch niveau hebben, verdienen gemiddeld 1,77 per uur meer dan hun mannelijke collega's. Staatssecretaris Verstand van Emancipatie heeft het onder zoek van de Jong Van Doorne- Huiskes en Partners gisteren door Achille Prick PEN HAAG - Bijna de helft van de Nederlandse bevolking (48 procent) is tegen het legaliseren van de teelt van wiet voor het gebruik als softdrugs. De net jets kleinere groep voorstanders (44 procent) lijkt het huidige ge doogbeleid zat te zijn. Ruim tachtig procent van hen wil dat de teelt bij legalisatie meteen ook wettelijk wordt geregeld. Zo kan de overheid zicht hou den op producenten en de kwa liteit van de wiet. Dat blijkt uit een representatief onderzoek onder de Nederland se bevolking. De enquête werd uitgevoerd door het Amster damse onderzoeksinstituut MPO, in opdracht van de Geas socieerde Persdiensten (GPD), waarbij ook de PZC is aangeslo ten. De Stichting Dnigsbeleid vroeg vorige week in een brief aan het kabinet en Tweede Kamer op nieuw aandacht voor de 'hypo crisie in het softdrugsbeleid'. De verkoop van softdrugs in koffie shops wordt onder strenge voor waarden gedoogd, maar de in koop door de shops is verboden evenals de teelt van cannabis producten. Volgens de stichting blijft de softdrugshandel daar door onnodig in de criminele sfeer. Daarnaast is het beleid een gevaar voor de volksge zondheid omdat er geen toe zicht is op de kwaliteit van de softdrugs. Twintig burgemees ters, onder wie Van Dok-Van Weele van Vlissingen, hadden de brief van de stichting onder tekend. Uit het NIPO-onderzoek blijkt ook dat Nederlanders niet graag zien dat er bij hen in de buurt wiet wordt geteeld. De onder vraagden maken zich zorgen over de relatie met het buiten land. Volgens 64 procent isoleert Nederland zich interna tionaal als de wietteelt wordt toegestaan. Politieke voorkeur Als cle ondervraagden worden ingedeeld naar politieke voor keur, dan blijkt dat PvdA-stem- mers in meerderheid tegen vrije teelt zijn en dat de meeste VVD- stemmers er juist geen proble men mee hebben. Binnen de politieke partijen houden voor- en tegenstanders elkaar overi gens aardig in evenwicht. Volgens de Stichting Drugsbe leid liggen de plannen voor ge controleerde wietteelt bij tien tallen gemeenten al ruim een jaar in de la. „De voormalige minister Sorgdrager van Justi tie was voorstander van experi menten op lokaal niveau, maar haar opvolger Korthals heeft de klok weer teruggedraaid", zegt R. Duf our van de stichting. „Wij hebben de gemeenten een lei draad gegeven voor het opzet ten van lokaal gecontroleerde teelt, doorlevering en verkoop van softdrugs. Steeds meer bur gemeesters zien in dat toezicht op de hele handel, van plantje tot blowtje, beter is dan net te doen alsof het er niet is." De gemeenten die pleiten voor een herziening van het soft drugsbeleid willen de telers net zo behandelen als de koffie shophouders. Wie wil telen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3