Big Brother-papa moet van dochters thuis komen koken Van Gennip rekende af met DDR-ploeg Bach in All you need is love PZC reportage 29 zaterdag 16 oktober 1999 Bijna twee jaar voor de val van de Berlijnse Muur sloopte een toen 23-jarige Haarlemse vrouw in haar eentje een ander Oost-Duits bolwerk. Het DDR-schaatsregime moest in 1988 in Calgary diep buigen voor Yvonne van Gennip. Net als Ard Schenk in 1972 zegevierde Van Gennip op drie olympische schaatsnummers. Drie dagen na het slot van de vijftiende Winterspelen bleef Alexanderplatz in Oost-Berlijn leeg, maar stroomde de Grote Markt in Haarlem vol met 35.000 mensen voor de huldiging van hun ijskoningin. Ik word later wereldberoemd, pochte de 6-jarige kleuter Yvon ne tegen een van haar zusters. Het nakomertje in het gezin Van Gen nip stond vier j aar daarna voor het eerst wiebelend op schaatsen, sa men met leeftijd- en streekgenote Ingrid Haringa en de latere Haar lemse profwielrenner Peter Ste- venhaagen. Een middelbare schoolgenoot van Van Gennip werd overigens veel eerder be roemd dan zijzelf. Zijn naam: Ruud Gullit, toen aankomend ta lent bij de voetbalclub Haarlem. De zesjarige hield woord. Wereld beroemd werd Van Gennip. Ze ventien jaar later kwam haar voorspelling uit op de supersnelle piste van Calgary, waar schaat sers toen voor het eerst onder een dak jacht maakten op olympisch eremetaal. In Canada snakte Nederland als toonaangevend schaatsland na de medailleloze Winterspelen van 1984 (Serajevo) naar nieuw olym pisch succes. De laatste gouden mannenplak lag al twaalf jaar on der een laag stof in het huis van de Drentse postbode Piet Kleine. Ook de winnende race van Annie Borc- kink (1500 meter, 1980) behoorde inmiddels thuis in de categorie 'weet je nog wel oudje'. Leo Visser, Gerard Kemkers, Jan Ykema en de geblesseerde Hein Vergeer moesten de gouden 'zil vervloot' door Calgary laten va ren. Dat gebeurde niet, al was Ykema's zilver op de sprint spraakmakend. Meegereisde jour nalisten doopten hvrn pennen na een week Calgary in een pot azijn. Het mannentoernooi was voorbij; weer geen goud voor Nederland. En de Oranje-vrouwen... ach wat moesten die in hemelsnaam begin nen tegen de DDR-ploeg. Geen mens had rekening gehou den met de drie explosies van Van Gennip. Zijzelf eigenlijk ook niet. Een half jaar voor de Spelen moest ze afrekenen met een polsbreuk, drie maanden voor het olympisch startschot kampte ze met een zwa re enkelblessure, twee maanden voor Calgary moest ze ook nog eens een operatie ondergaan aan een fistel in haar voet en vlak voor het begin van de Winterspelen bleek ze met een armbreuk rond te lopen. Juist al dat lichamelijk ongemak zette Van Gennip op haar gouden koers. De gedwongen rust midden in haar voorbereiding deed het zwaar getrainde lijf geen kwaad. Doordat niemand ook nog maar een cent voor haar kansen gaf, voelde zij zich bovendien zo vrij als een vogeltje in Calgary. Er was geen druk, noch onzekerheid bij de rijdster die de bijnaam 'twijfel kontje' had. Met een bronzen plakje was haar toernooi al ge slaagd. Twee dagen voor haar eerste gou den race (drie kilometer) deed de Haarlemse als katholiek gelovige mentale kracht op tijdens een gos peldienst in het olympisch dorp. Daarnaast had ze veel aan haar te lefoontjes met haar coach op af stand, Tjaart Kloosterboer, die thuis voor de buis was achterge bleven. Hoewel ontspannen, leefde Van Gennip gedreven naar het Uur U toe. Ze zou haar huid duur verko pen aan de topfavorietes Karian Kania en Andrea Ehrig. Vlak voor haar race maakte ze dat nog eens duidelijk aan KNSB-coach Van 't Honderd jaar sport, hon derd jaar sporthelden. Nu de tiuintigste eeuw ten einde loopt publiceert de PZC por tretten van Nederlandse topsporters, die de laatste honderd jaar van zich heb ben doen spreken. Vandaag nummer 11: Yvonne van Gennip. Oever: „Zet de vuilniswagen maar vast klaar. Ze zullen me van het ijs moeten dragen, want ik ga héle maal over de rooie in de wed strijd." Van Gennip had de mazzel, dat Kania en Ehrig op de 23ste februa ri 1988 al in de eerste rit tegen el kaar moesten rijden. Het Oost- duitse duo wilde niet voor elkaar onder doen en maakte er een ka mikazerace van. Kania zat na 1200 meter zelfs onder het wereld recordschema van Leo Visser, maar vermoordde daaimee haar kansen. Als een dronken voetgan ger strompelde ze over de finish. Drie ritten later, om tien over half drie 's nachts Nederlandse tijd, was Van Gennip aan de beurt. Een IJsgala in het Thialfstadion in Heerenveen in 1988: Yvonne van Gennip helpt prins Willem-Alexander een handje. foto ANP paar minuten voor haar start strikte ze nog nieuwe veters in haar schaatsen. Daarna gebeurde het onmogelijke. Bijna vier minu ten en twaalf seconden later had ze goud in een nieuwe wereldre cordtijd. Mart Smeets en Heinze Bakker werden bijkans gek achter hun NOS-microfoon. Wie toen rond drie uur in de nacht bij enkele Nederlandse huiskamers naar binnenkeek, zag iets heel vreemds: een polonaise om de eettafel. En kele dagen later deed Van Gennip het nog eens dunnetjes over op de 1500 en 5000 meter. De DDR- ploeg was de eerste klap niet meer te boven gekomen en kreeg een de finitieve knock-out van Haarlem se makelij. Feesten Aris Dijksman, voorzitter van de IJsclub Haarlem, feliciteerde Yvonnes vader Jan van Gennip - die twee weken geleden is overle den - na de goldrush diep in de nacht. „We hebben altijd gezegd, dat de DDR-rijdsters mannentij- den schaatsen. Dat doet Yvonne nu ook. Jan, je hebt er een zoon bij." De 'eeuwige derde' was we reldberoemd en met de Finse schans-springer Matti Nykanen - ook drie keer goud - de ster van Calgary. Helaas: gelukkiger werd ze er niet door Toen alle feesten voorbij wa ren en de cadeaus waren uitge pakt, leerde Van Gennip al snel de keerzijde van de medailles ken nen. Ze kon geen McDonald's of bioscoop meer binnengaan zonder te worden aangestaard. In roddel bladen werd haar (liefdes)leven breed uitgemeten. Toen niemand nog gehoord had van Emily en Maxima, werd al gesuggereerd dat Willem Alexander Yvonne wel heel leuk vond. Ze had bereikt wat ze als zesjarige wilde worden, maar haatte haar nieuwe status van sportster Ze werd geleefd. „Had ik die plakken maar nooit gewonnen", liet ze zich zelfs een jaar na Calgary ontval len. De Haarlemse lachebek van weleer zat lange tijd in een olym pisch wak. Inmiddels is Yvonne van Gennip als midden dertiger uit dat gat ge kropen. Na haar roemloze af scheid in Albertville (1992) richtte zij zich met vallen en opstaan op een normaal maatschappelijk be staan, al zorgde haar CDA-lijst- duwerschap bij de gemeente raadsverkiezingen in 1998 weer even voor een oprisping in de pu bliciteit. Van Gennip heeft het tegenwoor dig naar haar zin als coördinatrice 'sport en onderwijs' in Haarlem en bij de provincie Noord-Holland. Daarnaast geeft ze af en toe lezin gen. Ze is niet meer wereldbe roemd, maar de ijskoningin van Calgary kan elf jaar na haar gold rush met veel plezier naar haar prijzenkast kijken. Govert Wisse Big Brother is een hit. Alles, maar dan ook alles wat de acht bewoners doen, wordt door camera's geregistreerd. En Nederland gluurt mee. Op televisie en op Internet. Naar het Veronica-programma kijken meer dan 1 miljoen mensen. Ook Lindi (12) en Rosanne (5) uit Leek volgen het programma op de voet. Niet omdat ze het zo leuk vinden, maar omdat het de enige manier is om papa Willem te zien. Ruud, Bart, Sabine, Karin, Maurice, Bianca, Mona en Willem zijn het gesprek van de dag. Hoe is het met Ruud zijn rug? Hebben Bart en Sabine alweer ge zoend? Wat deed Karin bij Mauri ce in bed? Het zal de dochters van de uit Lemmer afkomstige Willem worst wezenD e j ongste wil eigen- lijk alleen maar dat papa thuis komt uit het Big Brotherhuis van Veronica, waar hij nou al weken zit. „Ik mis hem", bekent Rosanne fluisterend. „Of hij komt nu naar huis, of hij haalt de honderd dagen", zegt Lindi na enig nadenken. De bewo ner die de honderd dagen vol maakt, wint 250.000 gulden. De kijkers bepalen via een telefoni sche stemming wie het Big Bro therhuis uitmoet. Die hoofdprijs kan Willem wel gebruiken, vindt Lindi. Hij kan opa en oma in Lem mer een deel geven. Mama is wat beloofd, „enhij heeft nog een hoop leuke dingen genoemd." Als hij na tachtig dagen alsnog wordt weg gestemd, zal Lindi goed balen. Dan heeft ze hem al die tijd voor niets moeten missen. Lindi was afgelopen week groot Big Brothernieuws. Ze vierde vo rige week zondag haar verjaardag en dat was aan Willem goed te merken. De trouwe kijkers zagen hem 's ochtends somber zijn bed uit strompelen. Stilletjes zat hij aan de keukentafel. Al snel bleek waarom. Hij miste zijn dochter op haar verjaardag. Ruud wist zijn Friese maatje op te vrolijken door 'Lang zal ze leven' op de gitaar te spelen. In de zogenoemde dagboekkamer luchtte Willem later zijn hart. In dit hok kunnen de bewoners al leen voor de camera alles opbiech ten. De Lemster bekende dat hij zijn dochter miste en sprak haar persoonlijk toe: „Lieve, lieve, lie ve Lindi. Gefeliciteerd. Ongelofe lijk, wat word je al een grote meid. Lieve schat, het gaat heel erg goed met me. Ik heb zin om je te zien. Groetjes aan Rosanne. Kusjes. Ik hou van je." Wennen De kijkers thuis smolten weg. Op de bank in Leek werden Lindi en Rosanne heel verdrietig. „Ikmoest wel huilen ja", geeft Lindi toe. Maar haar verjaardag was verder erg leuk, vertelt ze. Juist doordat haar Willem in Big Brother zit, had niemand het feest vergeten. „Het huis zat vol en ik kreeg heel veel cadeautjes." De volgende dag op school durfde niemand de bijzondere uitzending aan te snijden. „Ze vroegen wel of ik het had gezien. Maar als ik dan ja zei, bleef het stil." Haar klasge nootjes van groep acht hebben het er verder de hele tijd over. Vooral haar vriendinnetje Marleen is dol op het programma. Verbolgen: „En dan gaan ze mij vertellen wat ze hebben gezien, alsof ik zelf niet heb gekeken." Lindi heeft zich nog niet zitten schamen voor haar vader. Alleen zijn lange verhaal in de dagboek kamer over welke bewoner kon blijven en wie weg moest, stoorde haar. Dat heeft ze hem dan ook ge schreven. Iedere twee weken mo gen de bewoners van het Big Bro therhuis post van hun kinderen ontvangen. Rosanne stuurde haar vader een tekening. Ze heeft er ook al een ge maakt voor zijn thuiskomst. Er staat een groot en een klein poppe- tje op. Mama heeft erbij geschre ven: „Lieve papa, fijn dat je weer thuis bent." Willem en zijn vrouw Tessa zijn gescheiden. Het gezin is in een huis blijven wonen, zolang het nieuwe huis van Tessa nog niet klaar is. Straks gaan de kinderen bij hun moeder wonen. „We kun nen alvast een beetje wennen. Straks zien we hem ook niet meer iedere dag", zegt Lindi. „We beleven nu een chaotische tijd", merkt Tessa op. „Ik werk heel veel en ik sta er natuurlijk al leen voor." Willems collega-do centen op de middelbare hotel school in Groningen hebben ook al geklaagd. „Zij moeten zijn lessen overnemen. Een collega is bijna overspannen", weet Tessa. Ondertussen zit Willem zich in het Papa Willem, één van de bewoners van het Big Brotherhuis. Big Brotherhuis te vervelen. „Thuis kan hij ook altijd zo in de hoek van de bank wegkruipen", zegt Lindi. Haar vader is een van de rustigste bewoners. In het echt is hij veel drukker, weten de doch ters. „Op tv lijkt 'ie veel ouder en kaler." Thuis staat Willem wel net zo veel in de keuken. Dat vinden de meis jes ook het leukst om te zien. Ze zien dan hun vader zoals zij hem kennen. „Laatst zat Ruud van zijn sausjes te snoepen", zegt Lindi. „Dat vond ik heel leuk, want dat doe ik ook altijd." Eva Vriend Nederland gluurt mee in onder andere de slaapkamer van het Big Brotherhuis, alles wat de acht bewoners doen, wordt door camera's in het huis ge registreerd. foto Roland de Bruin Terugblikkend op deze bijna afge sloten eeuw is er een aantal toppers dat speciale aandacht verdient. In deze serie wordt elke week één top per beschreven. Deze week: de popsong van de eeuw. De val tijdens de 1500 meter van Albertville in 1992 betekende voor Yvonne van Gennip het roemloos einde van een grootse carrière. foto ANP Ze schreven het in een vloek en een zucht. Ze? Ach, eigenlijk was het vooral John Lennon. En het werd op een achternamiddag opgenomen. Nou ja, la ten we zeggen drie achternamiddagen. Een paar weken later stond het vrijwel overal ter wereld nummer één in de hit lijsten - al werkten daar ook andere dan muzikale factoren aan mee. Het liedje heette 'All you need is Love'. De echte Beatles-kenners en '-freaks' zweren doorgaans bij andere nummer van het viertal. 'Strawbeiry Fields Fore ver' of 'A Day in the Life' of 'Help!Wie afgaat op verkoopcijfers of het aantal verschillende versies dat van een liedje bestaat, komt al helemaal niet bij The Beatles uit, maar bij Irving Berlins 'Whi te Christmas' of bij Gershwins 'Summer time'. Maar of dat nu echte popliedjes zijn mag je je afdragen. En ook al is een popsong nog zo oorstrelend, x-uggenmerg tintelend en zielzalvend mooi, als het nooit werkelijk aan de obscuriteit ont stegen is zoals Alex Chiltons 'September Gurls' of Julian Cope's 'Every Girl has your Name' kan het nimmer de 'popsong van de eeuw' worden. Eigenlijk kan je natuurlijk ook niet om The Beatles heen. Dat is immers onbe twist de popgroep van de eeuw. Anderen mogen dan revolutionairder, gevaarlij ker, wereld verbeterende!-, muzikaal weergalozer of explosiever geweest zijn - denk aan The Rolling Stones, Zappa's Mothex-s, U2 of The Sex Pistols - om The Beatles kan uiteindelijk niemand heen. En The Beatles waren bovenal 'pop'. Meesterwerk Moeilijker dan het uitkiezen van de groep is het selecteren van het liedje. Maar misschien uiteindelijk ook weer niet. Beatles en 'sixties' zijn immers vrij wel synoniem. En als er een jaar dat de cennium. kenmerkt is het 1967. De zomer van dat jaar ging de geschiedenis in als de 'Summer of Love'Op 1 juni verscheen 'Sgt. Pepper's lonely Heax-ts Club Band' het Beatles-album dat onmiddellijk al om als artistiek meesterwerk erkend werd en ook een commercieel succes werd. Nog geen maand later kwam de The Beatles in 1967 tijdens het tv-pro- granxma Onze Wereld met him bijdrage 'Liefde is alles wat je nodig hebt'. single 'All you need is Love' op de markt. Als de glimmende rode kers op de slag roomtaart. Het was hoogzomer. De zo mer van de liefde. En het volkslied van de generatie die de ambitie had de wereld te veranderen heette 'All you need is Love'. Het nummer was ook beslist geen over blijvertje van de 'Sgt. Pepper'-opna- mesessies eerder dat jaar. Die waren in april al afgerond, toen The Beatles uitge nodigd werden om op 25 juni de Britse gastheren te zijn tijdens het internatio nale televisiespektakel 'Our Wox-ld' ter- gelegenheid van de wereldtentoonstel ling in Canada. Een per satelliet de we reld rond gezonden live- uitzending van rijf uur ter gelegenheid, die in 24 landen tegelijk te zien zou zijn. Ieder land lever de een bijdrage en het Britse aandeel kwam vanuit de befaamde Abbey Road studio's waar The Beatles spontaan een nieuw liedje zouden lanceren. Optimistisch Hoewel, het was natuurrijk wel degelijk voorbereid. Het moest een positief en op timistisch liedje worden, had manager Bi-ian Epstein de band voorgehouden. Daar kon John Lennon, die in die periode veelvuldig als Lucy in the Sky met Dia monds aan het spelen was, wel mee uit de voeten. Betrouwbare Beatle-spotters melden dat de groep op 14 juni de studio inging om samen met vaste producer - en pianist - George Martin en een orkest be staande uit vier strijkers, zes blazers en een accordeonist de studio in ging om de instrumentale begeleiding van het lied op te nemen. Volgens andere deskundi gen werd het liedje 33 keer doorgenomen - waarbij de tape telkens liep - en was de tiende versie achteraf het meest bevredi gend. Uit de Beatle-archieven is ook op te maken dat Lennon bij die opnamen niet zoals gewoonlijk gitaar speelde, maar klavecimbel. En Geox-ge Harrison had plotseling een onbedwingbare be hoefte om op een riool te gaan krassen. Hij had het instrument nog nooit eerder bespeeld; maar nu hij het deed moest het ook maar meteen voor de microfoon. Want zo waren de sixties: Alles kon. Of zou toch in ieder geval moeten kunnen. In Engeland en Nederland verscheen de single op 7 juli 1967 onder catalogus nummer 'Parlophone R5620' De zes daagse oorlog tussen Israel en diens Ara bische buren die overal ter wereld veel emoties had losgemaakt, was net achter- de rug. En The Beatles kwamen in feite met die simpele boodschap die iedereen graag wilde hor-en: Make Love, not War. Helder Zo simpel als de tekst leek, zo helder was ook de muziek. Een refreintje dat groten deels op een enkele noot leunde. Een deuntje dat klinkt als een deuntje dat je betovergrootmoeder al zong. Maar ver gis je niet, want het is wel precies de juis te noot. En verder zitten er de nodige mu zikale addertjes onder het gras. 'All you need is Love' is bijna een gezongen mu- ziekkwis. Iedereen herkent natuurlijk de 'Marsailleise' in het intro. Maar aan het eind van de song citeren The Beatles ook zichzelf, met fragmenten 'Yesterday en 'She loves youMaar er is meer: Een dui delijk stukje Bach, Glenn Miller's 'In the Mood' een paar maten 'Greensleaves'. Allemaal het werk van arrangeur- en pro ducer George Martin, een man die zich in die tijd bij The Beatles moet hebben ge voeld als een peuter in het hallenbad van Ikea. Twee weken na verschijning steeg All you need is Love' naar de eerste plaats van de Nederlandse top-40, daarbij Pro- cul Harum met 'A whither Shade of Pale' passerend. Voor tal van andere landen gold hetzelfde. Peter Bruyn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29