Toch zonde als dit niet bewaard kan blijven Authentiek Walchers boerderijtje in deze bijlage p reportage 25 A IiV_ zaterdag 16 oktober 1999 j Het huisje aan de Noorddijk 8 in Vrou wenpolder kreeg zij tegelijk met een verderopgelegen schuur en het stuk land 'cadeau'. Het getuigt van een sober boe renbestaan. Daar staat het, zich behaag lijk aanschurkend tegen de robuuste schuur met groene mendeuren, waarin witgerand het klinkèt afsteekt. De luiken zijn opengeslagen op deze prachtige okto berdag en roze stokrozen steken af tegen de bakstenen muur. Tegen het granieten stoepje staan twee paar klompen geleund. Erachter voert een smalle gang het huisje in: een woonkamer, een keuken en dat was het dan. Of nee: achter één van de keukendeuren gaat nog een opkamertje schuil, of kelder- kaemertje zoals het op Walcheren ge noemd werd. De trap naar het kamertje - ongeveer een meter boven de begane grond - is tegelijk luik en kan opzij wor den geklapt. Uit het keldertje eronder stijgt een muffe, vochtige lucht op. Het witgepleisterde vertrekje werd in vroeger tijden gebruikt om zuivelproducten op te slaan. „En het varken", vult Cathrien aan. Want een ijskast was er begin deze eeuw natuurlijk niet en als er geslacht was, werd het vlees in Keulse potten in het zout gezet en met vet afgedekt. Of gerookt. Dat was nog vóór de tijd van het wecken: het steriliseren en in glazen potten bewaren van groente en vlees. De aardappels lagen in de grote, loze ruimte onder de bedstee. Daar moeten heel wat kilo's in hebben gelegen. Den kend aan Van Gogh komt een beeld op van het grote boerengezin, zoals dat in de eet- keuken om de dampende piepers gezeten moet hebben. Want het was dringen in dit huisje, weet Cathrien nog wel. Maarliefst drie bedsteden telt de woonkamer. Dat was veel, want in één bèstee konden meer dere kinderen en in die van de ouders was er aan het voeteneind nog plaats voor een kribbe, om de allerkleinsten te slapen te leggen. Dan sliepen er nog in de opkamer; en op de zolder, die over de gehele breedte van de benedenverdieping loopt. Een steil, smal trappetje voert naar die zolder, waar je recht tegen het kale gebint aan kijkt. Kopie In de bijna honderd jaar dat het huisje staat, is er amper iets veranderd. Hier en daar moet iets worden weggedacht. Zoals houtwerk niet groen, maar overwegend Pruisisch blauw geverfd: want dat houdt de vliegen weg, zegt de oude volkswijs heid. De keukendeur kwam vroeger uit op de schuurstraete-, een betegeld plaatsje waar de klompen en emmers geschuurd werden en op een rek te drogen gezet. Op die plek is voor de laatste bewoonster een aan bouw neergezet, met een aanrechtje, douche en toilet. In het huis zelf ontbre ken al die dingen. Geen wc, geen lavet, zelfs geen aanrecht om je te wassen. Water haalde je vroeger buiten uit de regenbak en tot voor kort stond er achterom nog een houten 'gemak'. Toen Cathrien het huis kocht was er geen gasaansluiting. Die is er inmiddels wel, omdat ze het huisje soms aan toeristen verhuurde en hen toch moeilijk met hout of kolen kon laten sle pen. Voor water moet je echter nog steeds in het aanbouwtje zijn. Toeristen blijken die eenvoud aanbidde lijk te vinden. Vorig jaar nog, dat groepje Amerikanen, op reis in Nederland en na tuurlijk op zoek naar tulips and wooden shoes. Of mevrouw Mesu nog iets authen tieks te zien had? En ze gingen mee, naar het huisje. Waren niet uit de bedsteden te slaan en vergaapten zich aan het keldertje en het opkamertje. How very authentical, how typically Dutch! Het waren juist die toeristen - niet alleen buitenlandse - die Cathrien Mesu de ogen openden voor het bijzondere van het huis je. ,,Ik wist vanaf het begin dat er op dit land geen twee huizen mochten staan. Mijn nieuwe huis is nu bijna klaar en de gemeente wil dus eigenlijk dat ik met de sloop van het oude boerderijtje begin. Maar het zou toch zonde zijn, als dit niet voor het nageslacht bewaard kon blij ven." Vandaar dat op 1 september stichting De Twistappel werd opgericht, die strijdt voor het behoud van het huisje. Eén ding heeft die stichting al bereikt. De gemeente Veere, die aanvankelijk 1 juli als uiterste datum voor de sloop gesteld had, heeft uitstel verleend tot 15 oktober. Ook die datum is inmiddels verstreken, omdat de gemeente te kennen heeft gegeven de zaak nog eens te willen overwegen. Cathrien wacht met spanning af. Ondine van der Vleuten Een eenvoudige boerderij uit het begin van deze eeuw. Meer is het huisje met de aangebouwde schuur niet; maar juist dat geeft het zijn charme. Boerin Cathrien Mesu, de huidige eigenaresse, vindt zelfs dat het bewaard moet blijven. Een document van de tijd dat de kleine boertjes van zonsopgang tot zonsondergang keihard moesten werken om hun veelkoppige gezin te voeden en een echt toilet iets voor de rijkeren was. Gewoon je behoefte doen op de mestvaalt. Lag het gelijk waar 't hoorde en had 't nog nut ook. Boerin Cathrien Mesu in de woonkamer van het boerenhuis, waarin honderd jaar bijna niets is veranderd. fotografie Ruben O reel Het huisje aan de Noorddijk in Vrouwenpolder getuigt van een sober boerenbestaan. Blauw houtwerk in de keuken, want - zegt een volkswijsheid - dat houdt vliegen weg. het behang aan één kant van de woonka mer, het zeil op de vloeren en de 'klassieke' gaskachel. Maar onder het zeil schuilen de originele houten vloerdelen; onder het behang de ouderwets groen geverfde lam brisering, zoals die elders in het huis tot en met het plafond te zien is. Achter de gaskachel trekt een zwarte, gietijzeren kachelplaat met sierranden de aandacht; wél origineel, getuige een plaatje van een ander interieur uit 1920, dat een kopie van deze kamer lijkt. De boerin kijkt plechtig de cameralens in, gezeten aan de tafel met vier stoelen die het belangrijkste meubilair vormden, het middelpunt van het gezinsleven. Geen 'zitje' - dat kenden ze niet. Alsof je tijd had om in een fauteuil te hangenEen tafel was veel praktischer. Om erwten te lezen of een verstelwerkje aan te doen bijvoorbeeld. Zo'n tafel als op de foto uit 1920 stond ook hier, maar is nu bij Cathrien thuis. Evenals andere au thentieke meubelstukken wachten ze daar tot Cathrien het zeker weet: of het huis behouden mag blijven en helemaal ingericht kan worden in de stijl van begin deze eeuw. Zodat de mensen kunnen ko men kijken hoe het toen was. Ook kleine details zijn behouden geble ven. De houten, langwerpige draaiknop- pen aan kast- en kamerdeuren. De giet ijzeren roosters in de vorm van sierlijke rozetten in de wand van de bedsteden. ,,'s Avonds gingen de deuren van de bed stee dicht, om de warmte binnen te hou den. Frisse lucht kreeg je dan via die roos ters", weet Cathrien, zelf geboren in een bedstee in Serooskerke, nog wel. Ze wijst naar de plank boven het hoofdeinde. „En net zoals nu, stond daar de po." Vóór de bedstee staat het 'uilenstoeltje'. Het dankt zijn naam aan de vogel die is uitge sneden in de rugleuning. Dat soort stoel tjes, herinnert Cathrien zich, stond in de woonkamer te pronk. Helaas is er nog maar één van over. Plaatsje In de keuken verwijst een kolenkit naar de tijd dat hier op hout en kolen werd ge stookt. Op de tafel staat een petroliestel met emaille koffiepot erop. Hier is het Houten deurknop. Klompen tegen het granieten stoepje. De Sommeltjes gaan de jeugd veroveren Fotorubriek: laagseizoen Huisarts azielzoekerscentrum heeft spijt van zijn vooroordelen Nieuwe ANWB-man wil wegen en groen combineren Yvonne van Gennip schaatste de DDR-ploeg voorbij Popsong van de eeuw: All you need is love Dochters van Big Brother-Willem zijn ook populair Opmars van natuur-industrie in het Ruhrgebied

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25