Feyenoord is het spoor bijster PZC Blessure Kralj zet Gerets voor het blok Geruchtenmachine maakt overuren Zwaargewichten onderzoeken zaak rond Erik Dekker sport zaterdag 16 oktober 1999 21 Bijrol voor toppers in marathon Amsterdam Yu strandt in eerste ronde dubbelspel Rotterdammers koersen af op crisis na nederlaag tegen Roda JC van onze sportredactie EINDHOVEN - De keepers van PSV blijven om aandacht wagen. Woensdagavond debu teerde Ivica Kralj tegen RKC (6-1) in de eredivisie ten faveu re van Ronald Waterreus. Ach ter zijn tweede optreden, mor gen tegen FC Den Bosch, staat echter alweer een vraagteken. De Joegoslaaf kampt met een dijbeenblessure. Kralj liep tegen RKC een bloeduitstorting op en meed gisteren de groepstraining op De Herdgang. Na de training van vandaag besl ist trainer Er ic Gerets of hij hem opstelt. „Ik kan er kort over zijn. Ivica is nog niet afgeschreven." Met het oog op de beslissende wedstrijd in de Champions League tegen Glasgow Ran gers, volgende week woensdag in Schotland, zal Gerets geen risico's willen nemen. Door staat Kralj vandaag de laatste test niet, dan verdedigt Water reus tegen FC Den Bosch - en vermoedelijk ook tegen Ran gers - weer het doel van PSV. Verdediger Eric Addo zit mor genmiddag waarschijnlijk in Eindhoven voor het eerst dit seizoen op de bank. De Gha- nees, met twaalf miljoen gul den de duurste aankoop van PSV, kwam sinds zijn overgang van Club Brugge nog niet voor de Brabanders in actie vanwe ge een enkelblessure. De laat ste weken deed Addo wed strijdritme op in het 2de. GPD Krajicek op koers in Wenen WENEN - Richard Krajicek heeft gisteren eenvoudig de hal ve finales van het tennistoer nooi in Wenen bereikt. Hij klopte de Oostenrijker Ste fan Koubek met 6-2 6-1. Kraji cek speelt in de halve finale te gen de Duitser Nicolas Kiefer, die de Russische nummer één •Jevgeni Kafelnikov uitschakel de: 6-0 6-4. ANP Arno Doomernik rent juichend weg nadat hij Roda op voorsprong heeft gezet. De Feyenoorders Rzasa, Van Wonderen en Paauwe (vlnr) blijven verslagen liggen. foto WFA Jos Verstappen in de race voor Formule I-plaats bij Arrows door André Hooqeboom KUALA LUMPUR - De kans dat Jos Ver stappen volgend jaar in de Formule I rijdt, is nog niet verkeken. Er zijn nog twee teams met vacatures: Minardi en Arrows. Tijdens een interview met het Engelse te levisiestation ITV zei Arrows-baas Tom Walkinshaw dat Jos Verstappen een van de kandidaten is. Zijn concurrent is de Ja panner Takagi, die dit jaar bij Minardi reed. Nadeel voor Verstappen: Takagi neemt drie miljoen gulden sponsorgeld mee. Misschien dat het Nederlandse software bedrijf Baan een belangrijke rol kan spe len in de stoelendans rond de laatste zitjes in de Formule I voor volgend seizoen. Baan heeft zich voor de twee laatste races van het seizoen verbonden aan Arrows, omdat het zich wil richten op de oosterse markt. Het Barneveldse bedrijf heeft ech ter nog geen toezeggingen gedaan voor volgend seizoen, zo meldt een woordvoer der van de Britse renstal. Wel gonsde het enkele maanden geleden van de geruch ten rond Verstappen in de Engelse pers. De Nederlander zou een overeenkomst met een grote sponsor hebben. Verstappen kwam al eerder uit voor Ar rows, in 1996. Toen werd hij gesponsord door Philips Car Systems. Het seizoen be gon hoopvol, omdat het team na enkele wedstrijden werd overgenomen door de ambitieuze Tom Walkinshaw. Uiteinde lijk werd het een deceptie, al scoorde Ver stappen in dat seizoen nog wel een WK- punt dankzij zijn zesde plaats in Argenti nië. Het is nu buigen of barsten voor de Lim burger, want veel opties zijn er niet meer. Arrows mag dan wel niet een van de meest betrouwbare renstallen zijn en niet be schikken over een topbudget; het is wel een van de laatste kansen voor Verstappen om terug te keren in de Formule I. Boven dien ziet de toekomst van Arrows er niet zo somber uit. Walkinshaw heeft al een deal gesloten met Supertec, dat de moto ren zal leveren voor volgend seizoen. Beslissing In Malaysia op het nieuwe circuit van Se- pang kan dit weekeinde al de beslissing wallen in de strijd om de wereldtitel in de Formule I. Als Hakkinen wint en Irvine valt uit, is het pleit beslecht. Maar er zijn geen voorspellingen te doen. Op de Nür burgring, enkele weken geleden, was de race een loterijuiteindelijk volkomen on verwacht gewonnen door Johnny Her- bert. Zo'n gekke wedstrijd is ook te ver wachten in Kuala Lumpur. Sinds half september is het nog geen dag droog ge weest en de weersvoorspellingen wijzen op regen tijdens de wedstrijd. En regen in de tropen is niet zomaar een buitje. De af gelopen dagen is het nieuwe circuit al en kele keren veranderd in een glijbaan, waarop de vreemdste uitslagen mogelijk zijn. Een natte baan is in het voordeel van Mi chael Schumacher, de teruggekeerde ko ning onder de'regenrijders. Tijdens de vrije trainingen was de Duitser al sneller dan Hakkinen, die slechts achtste werd. Schumacher won de eerste vrije training en werd vijfde in de door Jacques Ville- neuve gewonnen tweede trainingsrit. Eddie Irvine staat twee punten achter en kan alleen maar hopen op fouten van zijn concurrent. Dat is geen ij dele hoop, zo is al gebleken. Hakkinen en zijn McLaren- team hebben al een aardige foutenlast op gebouwd. Op de Nürburgring dook Hak kinen zo maar de pits in om regenbanden te gaan halen. Irvine is daarom waak zaam: „Als Hakkinen er weer een puin hoop van maakt, moeten we toeslaan", al dus de Ier.,,Alleen moeten wij dan ook geen fouten maken." Ook Ferrari kan er wat van. De bandenwissel bijvoorbeeld, ook op de Nürburgring, waarbij een wiel te weinig was klaargelegd. De terugkeer van Schumacher stemt Irvi ne tot tevredenheid. Hij kan in deze fase van de strijd alle steun gebruiken in zijn jacht op cle titel. Vraag is of Schumacher hem die steun wil verlenen. De Duitser hield zich in Kuala Lumpur redelijk op de vlakte. Volgens hem is er maar één manier om zowel Ferrari als Irvine te helpen: „Door te winnen. Dan voorkom ik dat Hakkinen tien punten krijgt. Het maakt niet uit of Eddie kampioen wordt, alleen dat Ferrari de titel bij de constructeurs behaalt." GPD Michael Schumacher geeft de Ferrari-technici het teken de motor te starten voor de eerste vri je training voor de Grand Prix van Malaysia waarin hij de snelste tijd zou rij den. foto Bazuki Muhammad/Reuters van onze sportredactie EINDHOVEN - Prof. dr. J. Marx en mr. R. Verbunt hebben zitting genomen in de commissie die een onafhankelijk onderzoek gaat instellen naar de zaak rond wielrenner Erik Dekker. Dat ge beurt op verzoek van de hoofd directie van de Rabobank. De twee moeten samen een derde lid benoemen. Dekker mocht vorige week we gens een te hoge hematocriet- waarde niet starten tijdens het WK op de weg in Verona. De commissie moet onderzoeken of hier een verklaring voor te vin den is. Ze gaat ervan uit dat de oorzaak van de te hoge waarde gezocht moet worden in puur li chamelijke omstandigheden. Als daarvoor aanwijzingen zijn, kan de commissie het onderzoek uitbreiden naar andere renners en betrokkenen binnen de ploeg. Marx is hoogleraar interne ge neeskunde en werkzaam in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Verbunt werkt als ad vocaat bij het kantoor Derks- Star-Busman in Utrecht. Hij is lid van het bondsbestuur van de Koninklijke Nederlandse Hoc key Bond (KNHB) en is daarin belast met dopingzaken. Hij heeft ook zitting in de tuchtraad van de internationale hockeyfe- deratie. De Rabobank hoopt dat het on derzoek binnen een aantal we ken kan worden afgerond. De commissie rapporteert aan de hoofddirectie. Gedurende het onderzoek worden geen mede delingen gedaan. Pas na ver schijning van de conclusies wordt in overleg met de onder zoekers besloten hoe een en an der bekend wordt gemaakt. Ook manager Jan Raas wil tot die tijd niet reageren. „Ik zeg niets tot de externe commissie, waar ik helemaal achtersta, klaar is", aldus de teammana ger. De hoofddirectie van de Ra bobank heeft tot de instelling van een onafhankelijke com missie besloten, omdat de hoofdsponsor van de wieler ploeg alle schijn wil wegnemen iets toe te dekken. ANP BREMEN - Tafeltennisser Kal- un Yu is gisteren uitgeschakeld in de eerste ronde van het dub belspel tijdens de Open Duitse kampioenschappen in Bremen. Samen met zijn Oostenrijkse gelegenheidspartner Kostadin Lengerov verloor de Middel burger van het Engels/Japanse duo Syed/Matsuhita: 17-21 12- 21. Yu, die in het enkelspel in de voorronde was uitgeschakeld, en Lengerov waren in het 24 dubbelcombinaties tellende hoofdtoernooi terechtgekomen dankzij twee overwinningen in de kwalificatieronde. De Indo nesiërs Harinto en Suseno wer den met 21-16 22-20 verslagen, het Frans/Hongaarse koppel Johnston/Zwickl met 21-16 21- 17. Trinko Keen sneuvelde in het enkelspel in de tweede ronde. Keen kwam wel tot een hoog ni veau tegen wereld- en olym pisch kampioen Liu Guoliang uit China. De Nederlander ver loor in vijf sets: 18-21 10-2121- 16 21-13 19-21. Keen had in de eerste ronde gewonnen van de Fransman Olivier Marmurek: 21-8 21-18 21-17. door Pim van Esschoten AMSTERDAM - Geen grote na men, geen woeste voorspellin gen. Twee jaar achtereen zette de Amsterdam Marathon hoog in op het wereldrecord. Vorig jaar nog strandden Sammy Ko- rir en Catherina McKiernan op het snelle parkoers in de hoofd stad in weer, wind en bittere kou. „We maken dit jaar een pas op de plaats," zei organisator Jos Hermens gisteren. Maar de onbekenden aan de start treffen zondag vermoedelijk wel ideale omstandigheden. De hoop op snelle eindtijden heeft Hermens zeker nog niet laten varen. Bij de mannen wordt gemikt op het parkoersrecord van Sammv Korir, die vorig jaar tot 2.08,13 kwam. Een tweede groep wordt samengesteld rond Aiduna Aitnafa, die van start gaat met de limiet voor Sydney (2.11,30) als doel. Bij de vrouwen sturen Lornah Kiplagat en Susan Chepkemei aan op een eindtijd van onder de 2.26. Debutanten als Tesfya Tola en Tesfaye Jifar (beiden uit Ethio pië) en de Keniaan Christopher Cheboiboch (de verrassend sterke nummer twee in de Dam- tot-Damloop) krijgen een wel heel luxueuze haas mee in de persoon van Abel Anton. De we reldkampioen van Athene 1997 en Sevilla 1999 op de marathon zal overigens slechts een deel van de eerste van twee ronden door Amsterdam op kop lopen, zich dan laten terugzakken en na de eerste ronde van 21 kilo meter uitstappen. Anton: „Het moet toch een eer zijn voor min der snelle atleten om een tijdje met de wereldkampioen op te lopen." Abel Anton wilde als goede vriend van Greg van Hest graag meewerken aan het grote doel van Amsterdam dit jaar om nog voor de eeuwwisseling Gerard Nijboer van zijn Nederlands re cord (2.09,01) af te helpen. Toen van Hest drie weken geleden echter noodgedwongen met een blessure aan de achillespees moest afhaken, wilde de Spaan se held toch graag komen om te hazen. „Ook om het parkoers te verkennen, want misschien zal ik in de toekomst hier nog eens lopen." Grote droom Sinds zijn zegetocht door de straten van Sevilla kan Abel Anton niet langer over straat gaan zonder door iedereen te worden herkend. „Dat is voor mij nog de grootste verandering in mijn leven," vertelde hij. Een leven dat zeker tot en met Syd ney in het teken staat van de ma rathon. In eigen land wil hij zich voorbereiden op de Olympische Spelen, waar hij z 'n grote droom hoopt waar te maken. Is Abel Anton slechts als haas is te bewonderen, Haile Gebrse- lassie is er alleen als toeschou wer. Maandag heeft hij een afspraak bij sportarts Peter Ver gouwen in het UMC in Utrecht in verband met en (lichte) bles sure aan de achillespees. Die vi site koppelt hij aan een bezoek aan de Amsterdam Marathon. Na Sydney wil Gebrselassie zich volledig richten op de ma rathon. Gezien de innige relatie tussen Gebrselassie en zijn ma nager Jos Hermens is de kans niet denkbeeldig dat de hoofd stad ooit de Ethiopiër aan de start mag verwelkomen. Dan ook is het weer tijd voor woeste voorspellingen. GPD Tweevoudig wereldkampioen Abel Anton komt als haas aan de start in Amsterdam. foto ANP Opnieuw operatie voor Bartoli ROME - De Italiaanse wielrenner Michele Bartoli heeft op nieuw een operatie aan de knie ondergaan. De kleine ingreep duurde twintig minuten. Bij een val begin juni in de Ronde van Duitsland liep de tweevoudig winnaar van de wereldbe ker een gebroken knieschijf en gescheurde kniebanden op. Hoewel Bartoli in augustus nogzijntwijfels uitsprak overzijn carrière, is de verwachting dat hij op korte termijn de training kan hervatten. AFP John den Braber prof bij Axa RIJSWIJK - John den Braber heeft een profcontract van een jaar getekend bij het Axa Cycling Team. De Rotterdammer, volgende week actief bij het WK op de baan, reed de afgelopen twee seizoenen op amateurbasis bij de ploeg. Zijn teamgeno ten Sandra Bijnen, Edwin Dunning, Marcel Luppes, Angelo van Melis, Robert Slippens en Danny Stam gingen Den Bra ber voor. ANP Drie Nederlanders in Superprestige BRUSSEL - Adri van der Poel, Richard Groenendaal en Maarten Nijland hebben een contract gekregen voor de acht tiende editie van de Superprestige veldrijden. In de serie van elf wedstrijden moeten de Nederlandse renners het onder an deren opnemen tegen de Belgische wereldkampioen Mario de Clercq, zijn landgenoten SvenNijs en Bart Wellens, en de Ita liaan Daniele Pontoni. De Superprestige begint op 24 oktober in Ruddervoorde en eindigt op 13 februari in Heerlen. Belga Bonfrère opvolger Libregts LAGOS - Jo Bonfrère wordt opnieuw bondscoach van Nige ria. Hij volgt Thijs Libregts op. Die werd woensdag officieel ontslagen. De Rotterdammer keerde half augustus al terug naar huis omdat hij zijn salaris niet kreeg. Bonfrère leidde Ni geria in 1996 naar olympisch goud bij de Spelen in Atlanta. Ook hij stapte daarna op wegens problemen rond de betaling. Bonfrère wordt als coach geassisteerd door oud-aanvoerder Stephen Keshi. Bonfrère moest in september vertrekken als bondscoach van Qatar. ANP Poolse bondscoach ontslagen WARSCHAU - De Poolse voetbalbond heeft gisteren bonds coach Janusz Wojcik ontslagen. De bond wilde niet verder met de trainer, omdat het nationale elftal zich niet wist te plaatsen voor het EK volgend jaar in Nederland en België door een 2-0-nederlaag in en tegen Zweden. Het elftal van Wojcik eindigde daardoor als derde achter groepswinnaar Zweden en Engeland. RTR Perez vier duels geschorst ZEIST - De tuchtcommissie van de KNVB heeft Kenneth Perez van MW voor vier wedstrijden geschorst. Hij kreeg de straf wegens een elleboogstoot in het duel met De Graaf schap Rick Plum, eveneens van MW, werd vrijgesproken van het onreglementair neerhalen van een tegenstander in dezelf de wedstrijd. ANP Jong Oranje dag eerder in actie ZEIST - Jong Oranj e speeltde eerste wedstrij d in de EK-play- offs tegen België op 13 november. Het duel in het Abe Lenstra Stadion in Heerenveen wis aanvankelijk vastgesteld op 14 november. De tweede ontnoeting in België, die in Moeskroen plaatsvindt, is op 17 novenber. In deze wedstrijd kan Neder land deelname aan het EK afdwingen. ANP door Marcel van der Kraan KERKRADE - Feyenoord koerst regelrecht op een crisis af.De kampioen, in mei nog met een straatlengte voorsprong bo ven PSV, Ajax en Vitesse geëin digd, is na amper drie maanden in het seizoen 1999/2000 hele maal de weg kwijt. In Kerkrade gingen de Rotterdammers gis teravond opnieuw onderuit (2-1 waardoor er nu al een gapend gat dreigt met de andere Neder landse topclubs. De tweede nederlaag van het seizoen kwam keihard aan. Trainer Leo Beenhakker zei na afloop dat het prolongeren van de landstitel niet meer tot de mogelijkheden behoort. „Nou ja, het is nog vroeg en er kan na tuurlijk nog een heleboel gebeu ren in de komende maanden. Maar het is duidelijk dat wij na dit resultaat afstand doen van onzetitelaspiraties." Niet de kille cijfers - Feyenoord heeft pas vier van de negen par tijtjes gewonnen en heeft al twaalf verliespunten - maar de manier waarop de ploeg van Leo Beenhakker op dit moment met zichzelf worstelt, duidt erop dat ervan een zorgwekkende situa tie sprake is. De tegenstanders van Feyenoord hebben geen en kele angst meer voor de Rotter dammers. Roda JC, dat nota be ne met vier invallers speelde, voelde dat er succes was te be halen en maakte vanaf het begin jacht op de bezoekers. Met acht internationals in de gelederen zou er genoeg erva ringen rust in de gelederen moe- tenzijn om een moeilijke perio de door te komen. Te meer daar het seizoen nog maar net op gang is en Feyenoord zich met de nodige bombarie op de Champions League stortte. De vraag is hoe de Rotterdammers daarin het hoofd nog boven wa ter moeten houden, als het al zo'n karwei is om in de Neder landse competitie een vuist te maken. Kritiek De afgelopen dagen ergerden de spelers van Feyenoord zich aan de felle kritiek in de media. Op zich is dat niets nieuws, want in de Kuip creëert men zelfs in goe de tijden bewust een vijand om zich tegen af te zetten en om de krachten te bundelen. De beste manier om de critici de mond te snoeren, lieten de spelers gister avond liggen. Een overwinning op Roda JC zou aan de voor avond van drie loodzware Champions League-weken eni ge rust hebben gebracht. Maar een zege zat er op Kaalheide geen moment in. Na vier gelijke spelen (Rosen borg, Boavista, AZ, Vitesse) en een nederlaag (RKC) vond Leo Beenhakker dat er niets anders op zat dan tenig te keren naar de 'basis'. Wat hij daaronder ver staat werd in Kerkrade al gauw duidelijk: de tactiek en de op stelling waarmee Feyenoord vo rig seizoen kampioen werd. Op één poppetje na (Rzasa) zag het elftal er precies zo uit als een halfjaar geleden. Dat betekende dat er voor Bo- naventure Kalou geen plaats meer was. In tijden van nood is het geen verkeerde gedachte als een trainer, in zijn poging een ontspoorde trein weer op de rails te krijgen, even een stap te rugdoet. Maar met Kalou werd bij de Rotterdammers juist de beste van de vier aanvallers ge slachtofferd. De Afrikaan nam gedwee plaats in de dug-out. maar moet zich hebben afge vraagd waaraan hij dat lot had verdiend. Naast Cruz is Kalou de man met de meeste doelpun ten bij Feyenoord en hij is als een van de weinige Feyenoor ders in staat om in de voorste li nie een bal vast te houden. Feyenoord kende een sensatio nele start in Kerkrade en leek daardoor even het idee te heb ben dat het als kampioen nog iets meer in huis had dan een subtopper alsRodaJC.JonD ahl Tomasson bracht zijn ploeg na een paar minuten al aan de lei ding, toen hij na een schot van Julio Cruz in de rebound de boomlange Australische doel man Zeljko Kalac passeerde. Een kwartiertje ging het goed met Feyenoord, maar daarna holde de ploeg weer net zo hard achteruit als de voorbije weken. Roda JC legde de ploeg van Beenhakker op de pijnbank en vuurde de ene na de andere ko gel op de arme Jurek Dudek af. Alleen omdat de Pool de ene na de andere wereldredding maak te, bleef Feyenoord het grootste deel van de eerste helft nog overeind. Maar op slag van rust kwamen de Limburgers toch langszij. Zafarin schoot de zo veelste voorzet van Garba La- wal in de touwen: 1-1. De thuisclub had op dat mo ment al lang door dat het voor het huidige Feyenoord geen en kel ontzag meer hoeft te hebben. In het tweede bedrijf denderde het net zo hard over de Rotter damse ploeg heen als daarvoor. Er was nog geen uur voorbij of Roda JC had ook doelpunt num mer twee achter Dudek liggen. Ulrich van Gobbel leverde de bal in, Bob Peeters counterde over de vleugel en Arno Doomernik maakte het af: 2-1. Roda JC- Feyenoord 2-1 (1-1). 3. To masson 0-1, 45. Zafarin 1-1, 58. Doomernik 2-1. Scheidsrechter Luïnge. Gele kaart: Zafarin (Roda JC), Paauwe FeyenoordAantal toeschouwers: 10.000. Roda JC: Kalac; Rudge, Valgaeren, Luijpers en Van Haaren; Zafarin (84. Vrede), Van der Luer, Doomernik en Lawal (82. Van Dessel); Tchoutang (87. Jacobs) en Peeters. Feyenoord: Dudek; Van Gobbel, Konterman, Van Wonderen (73. Cai ro) en Rzasa; Bosvelt (59. Kalou), Van Gastel, Tomasson en Paauwe; Cruz en Van Vossen (De Visser). GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21