College blijft bij stijging rioolrecht Inzet voor Domburg levert lintje op Vijf architecten maken nog kans op theater Goes PZC Vijftig jaar grenzeloze vriendschap Geen snelle oplossing voor wateroverlast parken Oostkapelle Veere onderzoekt mogelijkheden kleiner personeelsbestand zeeland zaterdag 16 oktober 1999 w 1 5 Sportvissers vinden lijk Mossel verkoop stijgt enorm Manege heeft gestolen zadels terug Wandeling geeft inbreker kans Oplegger beschadigt viaduct Kustvaarder op eigen kracht vlot B en W Veere zien wel af van extra toename OZB Najaarsconcert Middelburg Auto gestolen VLISSINGEN - De bemanning van een sportvisboot trof in de Noordzee nabij de Westpitboei vrijdag het stoffelijk over schot van een man aan. Het betrof een opvarende van het En gelse vrachtschip Sand Kite, die sinds 3 oktober werd ver mist. De reddingsboot Graaf van Bylandt bracht het stoffelijk overschot naar Vlissingen, waar de politie de identiteit van de liet onderzoeken. DEN HAAG - Ondanks de golf van, in de ogen van de mossel sector negatieve, publiciteit die het eten van mosselen in de gewraakte televisiespot van verzekeraar Axa afgelopen zo mer zou hebben gekregen, is de verkoop van mosselen dit jaar spectaculair gestegen. Volgens het productschap Vis is de af zet in supermarkten en viswinkels met 40 procent toegeno men. De mossel blijkt vooral bij thuiskokers populair. Het productschap constateert dat de mossel in Nederland 'daad werkelijk aan het doorbreken is'. In de Axa-reclame wordt gesuggereerd dat mosseleters een grote kans lopen om ziek te worden. Ondanks het protest dat het productschap en vier handelaren bij de rechtbank indienden, mag de verzekeraar de spot blijven uitzenden. De bi-anche begon in september zelf een campagne waarin de mossel juist als delicatesse wordt aangeprezen. ANP GOES - Een manege in Hoedekenskerke heeft zes gestolen za dels terug. Die waren in de nacht van 11 op 12 oktober ont vreemd. De zadels werden deze week aangetroffen in de kofferbak van een auto op een parkeerplaats aan de A2 bij het Brabantse Maarheeze. De politie had de auto gesignaleerd, omdat die ook als gestolen stond vermeld. Even later kon de bestuurder, een 28-jarige man uit Maastricht, worden aangehouden. Hij bleek een bekende van de politie, die net was vrijgekomen na negen maanden detentie. Omdat de zadels in Hoedekensker ke zijn gestolen, is het onderzoek overgedragen aan de politiei in Goes. WOLPHAARTSDIJK - Uit een auto die stond geparkeerd aan de afgelegen Muidenweg bij recreatiegebied De Piet zijn vrij dag een portemonnee en enkele levensmiddelen gestolen. De 57-jarige eigenaresse uit Goes was een wandelingtje gaan makenToen zijn terugkwam was haar donkerblauwe Kadett opengebroken. De politie verzoekt getuigen zich te melden bij het bureau in Goes. HEINKENSZAND - Een Belgische oplegger heeft vrijdaghet viaduct over de Drieweg bij Heinkenszand en drie personen auto's beschadigd. De 56-jarige chauffeur uit Antwerpen reed zijn combinatie met daarop een container klem, maar hij trok toch door. Daardaar brokkelden stukken beton van het viaduct af. Brokstukken raakten drie passerende auto's. TERNEUZEN - De Nederlandse kustvaarder Salvinia (1986 ton) heeft vrijdagmorgen om 4.00 uur korte tijd aan de grond gezeten bij Terneuzen. Het schipdat een loods aan boord had, kwam bij het aanlopen van de Westbuitenhaven van Terneu zen zo kort onder de wal, dat het vastliep op een strekdam. Doordat het opkomend water was, kon het lege schip-snel op eigen kracht vlot komen. door Lukas Fransen KOUDEKERKE - Het college van burgemeesters en wethou ders van Veere houdt vast aan een forse stijging van de riool rechten in de komende jaren. B en VV handhaven het streven om in 2002 tot een honderd procent kostendekkend tarief te komen. De voorgestelde extra stijging van de onroerend-zaakbelas- ling (OZB) met twee procent, neemt het college wel terug na kritiek van de raadsfracties, waardoor deze belasting net als de andere gemeentelijke belas tingen volgend jaar met twee procent stijgt. In hun algemene politieke be schouwingen zijn alle raads fracties het er over eens dat de door het dagelijks bestuur voor gestelde verhogingen van de ge meentelijke belastingen te hoog zijn. Ze vinden dat de kosten van nieuw geplande grote in vesteringen niet zomaar op de burger mogen worden afgewen teld. Veere moet dus bezuinigen en enkele investeringen uitstel len of over meer jaren uitsprei den. Het college schrijft in zijn ant woord op de algemene beschou wingen zich ervan bewust te zijn dat de vrije bestedings ruimte van een kleine vier ton niet toereikend is om alle in MIDDELBURG - De Oost-Sou- burgse muziekvereniging Vlijt en Volharding en het strijkers ensemble van de Zeeuwse Mu ziekschool geven op zaterdag 23 oktober een najaarsconcert in de Concert -en Gehoorzaal in Middelburg. Het concert in de zaal aan de Singelstraat begint om 20.00 uur. Reserveren via: 0118- 634193 en 0118-463369. DOMBURG - Aan de Zuiverse- weg in Domburg is donderdag avond tussen half zeven en tien uur een personenauto gestolen. De auto, een rode stationwagen van het merk Mercedes-Benz met een Duits kenteken, is 60.000 gulden waard. 2000 geplande investeringen uit te voeren. B en W achtten echter al die investeringen noodzake lijk en voelen er niets voor er enkele uit te stellen of te schrap pen. Het dagelijks bestuur ne geert de roep van de gemeente raad om te bezuinigen en stelt juist voor de vrije bestedings ruimte te verhogen om toch alle investeringen uit te kunnen voeren. Afvalstoffenheffing B en W negeren niet alle opmer kingen van de raadsfracties over de begroting. De voorgeno men extra verhoging van de OZB met twee procent is verle den tijd. De OZB stijgt net als de overige gemeentelijke belastin gen 'gewoon' met twee procent. Ook de voorgenomen stijging van de afvalstoffenheffing na 2000 is voorlopig van de baan. Het streven van het college is om de afvalstoffenheffing, net als het rioolrecht in 2002. honderd procent kostendekkend te ma ken. Daarvoor wilde het college aanvankelijk, na een stijging van twee procent in 2000, de af valstoffenheffing in de daarop volgende jaren fors verhogen. Het college wil de afvalstoffen heffing nu ook na 2000 laten stijgen met de inflatiecorrectie van twee procent. Dat verandert echter niets aan het streven om de afvalstoffenheffing in 2002 kostendekkend te krijgen. B en W willen de winstuitkering van afvalverwerker OLAZ deels re serveren om de tarieven niet zo snel te laten stijgen en toch tot kostendekkendheid te komen. Ondanks de bezwaren bij het overgrote deel van de raadsfrac ties, houdt het college vast aan de forse stijging van het riool recht met 15 procent in 2000,22 procent in 2001, 18 procent in 2002 en 9 procent in 2003. B en W stellen dat de geplande ver hoging voor 2000 al lager is dan aanvankelijk was voorzien. Dat komt omdat na inspectie is ge bleken dat er volgend jaar min der riolering hoeft te worden vervangen dan aanvankelijk werd gedacht, wat een bespa ring oplevert van ruim 380.000 gulden. Het college zegt dat de ze ontwikkeling zich de komen de jaren misschien voortzet, waardoor de rioolrechten na 2000 mogelijk niet zo fors hoe ven te stijgen als is gepland. Burgemeester De Bruijn speldt De Kam de onderscheiding op. foto Ruben Oreel Onderscheiding voor actieve ondernemer en politicus De Kam door Cris Sohier DOMBURG - M. de Kam uit Domburg mag zich sinds vrijdagochtend lid van de Orde van Oranje Nassau noemen. Burgemeester A C. de Bruijn van Veere decoreerde hem in de voormalige raadszaal van het Domburg- se gemeentehuis voor zijn bestuurlijke acti viteiten als ondernemer en politicus. Burgemeester De Bruijn roemde De Kam om zijn inspanningen voor Domburg. Zij sprak over de plaats als 'een parel van de ge meente Veere, die het verdient om opge poetst te worden'. Tijdens het oppoetsen kwam ze steeds weer M. de Kam tegen en steeds in een andere rol. „Als iemand zoveel activiteiten op zich neemt, dan vraag je je af waarom die persoon dat doetaldus de bur gemeester. ,,Ik weet inmiddels waarom. De heer De Kam houdt van Domburg en uit de ze onderscheiding blijkt wel dat Domburg ook van hem houdt." De Kam richtte in 1966 de Ondernemers vereniging Badplaats Domburg op en was twintig jaar voorzitter van deze vereniging. In 1986 werd hij gekozen als raadslid voor de WD in de voormalige gemeente Dom burg. In die hoedanigheid werd hij tevens gekozen als dagelijks bestuurslid van de Stichting Badplaatsbelangen. Wegens per soonlijke omstandigheden moest De Kam zijn raadslidmaatschap in 1991 opgeven, maar van 1993 tot 1997 was hij weer actief in de raad van Domburg. Ook was hij in die periodeeen jaar wethouder. Na 1997 wasDe Kam nauw betrokken bij de totstandko ming van één vereniging van ondernemers in de gemeente Veere. De onderscheiding kwam voor hem als een verrassing. „Ik had dit niet verwacht", al dus De Kam..Daarom sta ik hier nu ook een beetje met mijn mond vol tanden. Maar ik ben hier wel erg trots op. Dit is een erken ning voor wat ik heb gedaan." door Rolf Bosboom GOES - Het Goese college van burgemeester en wethouders kiest eind deze maand de archi tect voor de toekomstige schouwburg. Vijf architecten bureaus - vier uit Amsterdam, een uit Rotterdam - hebben deze week een presentatie gehouden voor de projectgroep en de bege leidingscommissie. In het kader van de Europese aanbesteding hadden negen bu reaus zich kandidaat gesteld voor het ontwerpen van een the ater aan de Westwal, op de plaats van drukkerij Ooster- baan Le Cointre. De project groep heeft vijf bureaus geselec teerd: De Architecten Cie., Duintjer, Greiner Van Goor en Zaanen Spanjers uit Amster dam en Hammei en Partners uit Rotterdam. Zeeuwse architec ten ontbreken, ook doordat een eis was dat de architecten erva ring moesten hebben met het REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl ontwerpen van een theater. De vijf kandidaten hielden deze week elk afzonderlijk een pre sentatie voor de leden van de projectgroep en de zes raadsle den die de begeleidingscommis sie vormen. Dat gebeurde tel kens in een eigen ontwerp die de architecten zelf konden kiezen. Het gezelschap bezocht schouwburg De Leest in Waal wijk (een ontwerp van Hammei en Partners), het Isalatheater in Capelle aan den IJssel (Greiner Van Goor), theater De Meer vaart in Amsterdam-Osdorp (Zaanen Spanjers), theater 't Voorhuys in Emmeloord (Duin tjer) en theater De Harmonie in Leeuwarden (De Architecten Cie.). Wethouder C. R. M. M. Linssen heeft het gezelschap voorge houden zich zo min mogelijk blind te staren op mooie plaat jes. „Voor mij is het niet interes sant of ik iets een mooi gebouw vind. Wij hebben vooral geluis terd naar de filosofie van de ar chitecten en hun visie op Goes. Ze hadden zich allemaal goed in de situatie verdiept, al merk je daar verschillen in. Er waren er bij die echt in de huid van Goes waren gekropen." Hufterproof Tijdens de bezoeken aan de an dere theaters, waar het gezel schap ook heeft gesproken met de directeuren, heeft Linssen veel opgestoken. „Ik heb bij voorbeeld een nieuw woord ge leerd: hufterproof. Het gaat er niet alleen om hoe mooi en func tioneel iets is, maar ook hoe sterk het is. Ook heb ik het be lang van een goede foyer en de sociale functie van een schouw burg gemerkt. Je gaat uit, maar j e wilt ook gezien worden en zelf zien wie er nog meer is. Naar een schouwburg gaan is meer dan naar een toneelstuk kijken." Een van de eisen aan het nieuwe theater is dat het pand van de drukkerij behouden moet blij ven en dient aan te sluiten bij een nieuw gedeelte. In de nieuwbouw komt het eigenlijke theater met ongeveer 475 stoe len en een toneeltoren van veer tien meter hoog. Het bestaande deel kan worden gebruikt voor andere culturele activiteiten, zoals exposities. Linssen: „In plaats van een schouwburg spreek ik liever van een cultuur huis, waar theater, expressie en beeldende kunst elkaar ont moeten." door Lukas Fransen OOSTKAPELLE - De water overlast in de parken in Oostka pelle kan niet op korte termijn worden opgelost. Het college van burgemeester en wethou ders van Veere betwijfelt zelfs of het probleem in de komende wintermaanden wel helemaal verholpen kan worden. Enkele raadsfracties stelden in hun algemene politieke be schouwingen vragen over de wateroverlast in de Ooskapelse parken. De SGP wilde weten of het college een snelle oplossing van de problemen kan toezeg gen. B en W antwoorden hierop ontkennend en betwijfelen of het probleem van de hoge grondwaterstand tijdens de winterperiode wel geheel oplos baar is. omdat de geografische ligging en de bodemgesteldheid hierin een belangrijke rol spe len. Het college zegt dat tot het voor jaar 2000 door middel van me tingen onderzoek wordt gedaan naar het gedrag van de grond waterstanden in de Oostkapelse parken. Daarna wordt een rap port opgesteld, met mogelijke oplossingen om de grondwater stand te kunnen verlagen. In 2000 wordt tevens een plan op gesteld om de wateroverlast op straat en de aanliggende ber men aan te pakken. Grondwaterstand Ten westen van het aan de Oost- kappelse parken grenzende duingebied ligt een waterwin gebied, waaraan geen water meer wordt onttrokken. Het CDA vroeg het college te onder zoeken of de grondwaterstand in het aangrenzende duingebied een van de oorzaken kan zijn van de overlast en zo ja, of de kosten dan verhaald kunnen worden. B en W zeggen dat uit onderzoek blijkt dat het stop zetten van de wateronttrekking slechts geringe gevolgen heeft voor de grondwaterstand in het betreffende duingebied. In het westelijk deel van het water wingebied is namelijk in het verleden geen water onttrok ken. Het college verwacht dan ook niet dat de kosten verhaald kunnen worden. voel bij te hebben. In hun ant woord op de algemene beschou wingen benadrukken B en W de grootte van de personeelsfor matie voortdurend in de gaten te houden. Van een stijging in het personeelsbestand is vol gens hen geen sprake. Het college is het met de WD eens dat de gemeente met min der personeel toe kan als er ge meentelijke taken kunnen wor den afgestoten. B en W zijn het echter niet met de liberalen eens dat ér een onmiddellijke vaca turestop moet worden inge steld. Dat is in de ogen van het dagelijks bestuur onverant woord. Daarvoor zijn er te veel cruciale functies, die intern niet op een kwalitatief goed niveau kunnen worden ingevuld. Het aantrekken van personeel van buitenaf is volgens het college juist een mogelijkheid om de kwaliteit van de gemeentelijke organisatie te verbeteren. door Lukas Fransen KOUDEKERKE - De gemeente Veere gaat in de loop van het jaar 2000 onderzoeken of zij met minder personeel toe kan. Dat is volgens het college van burge meester en wethouders onder meer afhankelijk van de uit komsten van een kerntakendis cussie. Als daaruit blijkt dat Veere enkele gemeentelijke ta ken kan afstoten, zal het perso neelsbestand worden terugge bracht. De gemeentelijke herindeling in 1997 had onder meer als doel om tot een kleiner en efficiënter ambtenarenapparaat te komen. CDA en WD maakten het colle ge in hun algemene politieke be schouwingen duidelijk daar nog niets van te merken. De chris tendemocraten namen zelfs een lichte stijging van het perso neelsbestand in 2000 waar en gaven aan daar geen goed ge- door Ab van derSluis MIDDELBURG - Een oproep in de kerk, nu vijftig jaar geleden, leidde tot een vriendschap van een halve eeuw. Gerard de Voogd en zijn vrouw Lenie - toen 25 jaar oud - gingen in op een initiatief van het Rode Kruis om Duitse oorlogskinde ren naar Middelburg te halen voor een va kantie van ongeveer drie maanden. Het bezoek van de 9-jarige Elfriede Welk bracht twee door oorlogsgeweld ver scheurde nationaliteiten weer samen. „Mijn zoon zegt: ik heb er een zus bijge- kregen", lacht Lenie. „Ik voel me thuis bij hen", verzekert Elfriede. Het echtpaar De Voogd besloot in 1949 een Duits meisje voor drie maanden op te nemen. De zus en.zwagervan mevrouw De Voogd, die precies aan de overkant van de straat woonden, namen ook een meisje in huis. „We dachten dat ze dan in ieder ge val met elkaar konden optrekken", vertelt Gerard. Op 20 oktober van dat jaar arriveerde een mager, schriel meisje op het station in Middelburg met in haar hand een klein koffertje en aan haar voeten een paar lin nen gymschoenen. Door de oorlog had de Hamburgse familie Welk geen woning meer. Het gezin woonde jarenlang in een kazerne waar de slaapkamer tevens als huiskamer diende. Elfriede was vaak ziek en mocht weg naar Nederland om aan te sterken. Haar eerste indruk van Middel burg? „Dat hier huizen stonden. Waar wij woonden stond geen enkel huis meer. Al les was weg. En er was zoveel eten: yog hurt bijvoorbeeld. Dat kenden wij niet." Kerstfeest Elfriede ging naar een Nederlandse school. Leerde Nederlands schrijven, een beetje spreken en verstaan. Woorden als 'kerstfeest', 'Sinterklaas' en 'ZwartePiet' spreekt ze in accentloos Nederlands. Een boekje van de zondagsschool met de titel Mickey's eerste kerstfeest staat - ook na vijftig jaar - nog steeds in haar boeken kast. Een maand later dan de bedoeling was, vertrok Elfriede weer. Aangesterkt, een nieuw paar schoenen en een grote koffer met kleren bij zich. „We dachten: daar ho ren we nooit meer wat van. Maar na een half jaar kregen we een brief van haar va der en we wisten dat we Elfriede terug hadden. Wij hadden in die tijd zelf nog geen kinderen. Webeschouwden haar - en nu nog steeds - als ons pleegkind", vertelt mevrouw De Voogd. Broer Sinds die tijd bleef het contact. Gerard reisde naar Hamburg voor zijn toenmali ge werkgever het Zeeuws Dagblad. In 1955 kwam Elfriede naar Goes, waar het echtpaar destijds woonde. Twee jaar later ging het gezin De Voogd met hun inmid dels zesjarige zoon naar Duitsland om kennis te maken met de hele familie Welk. Elfriede woonde met twee van haar kin deren in 1972 het 25-jarig huwelijksfeest bij van de De Voogds. Bij de trouwpartijen en belijdenissen van twee van de vier kin deren van Elfriede was het echtpaar aan wezig. Met haar oudste broer, inmiddels gepensioneerd, is ook een band ontstaan. Hij was met zijn wouw enkele keren bij het echtpaar De Voogd te gast en omge keerd logeerden zij bij hem. En vorig jaar was de oudste zoon van Elfriede met wouw en twee kinderen op bezoek bij de oudste zoon van Gerard en Lenie „Als ik bij hen ben, heb ik altijd het gevoel dat ik nooit ben weggeweest", zegt Elfriede. „Voor mijn gevoel ben ik altijd bij Onkel Gerard en Tante Lenie." Pas in 1980 hoorde Elfriede dat haar 'pleegva der' tussen 1943 en 1945 tewerk was ge steld in Duitsland.,Hij heeft het daar met mij nooit over gehad. Ik heb toen nog meer respect voor hen gekregen. Ik heb hem ge waagd waarom hij daarover nooit iets vertelde. Daarover praat je niet, was zijn antwoord." Gerard de Voogd werkte tij dens de bezettingsjaren vlakbij de Zwit serse grens. „Ik had het geluk dat ik bij goede Duitsers terecht kwam. Ik heb nooit enige wrok tegen hen gekoesterd. Boven dien, de kinderen in Duitsland konden toch niets doen aan hun situatie?" Elfriede Welk, stevig gearmd tussen haar pleegouders Lenie en Gerard de Voogd, na vijftig jaar terug bij het Middelburgse stadhuis. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15