Staten roepen vliegveld halt toe Debattraining voor Goese leerlingen Niets mis met verhuizing bieb door scholieren Statenlid staakt strijd voor lager tunneltarief Duindoorn geeft watermunt weinig kans M iddelburqw Beroep op Kamer voor banen Philips Meerderheid fracties wenst lagere groei aantal starts en landingen Zeeland gaat door met Limburg en Brabant Plan voor vliegveld bij Zelzate Kernafval uit Petten en Dodewaard in aantocht Knipoog naar Spa(h)r zeeuwse almanak Luchtje door Richard Hoving .MIDDELBURG - De ontwikke ling van vliegveld Midden-Zee land moet bij 45.000 starts en landingen stoppen. Een maxi maal toegestane geluidsover last (zonering) die uitgaat van 15.000 meer in een jaar, is onge wenst. Dat gaf een meerderheid van de Statencommissie ruimte, milieu en water gedeputeerde T. Pop- pelaars (CDA, milieu) vrijdag te verstaan. De zonering van vliegveld Mid den-Zeeland bij Arnemuiden is in concept gereed en gaat uit van 60.000 starts en landingen. De meerderheid van de commis sie ruimte, milieu en water wil dat verlagen tot 45.000. Gede puteerde Staten vinden dat I onverstandig omdat met een aanpassing van de zonering kostbare tijd verloren gaat: vier tot vijf jaar. Zonder zonering kan geen grens aan het aantal vliegbewegingen op het vlieg- veld worden gesteld. De commissie heeft evenwel aanwijzingen dat een aanpas sing niet meer dan enkele maan den vergt. „Die kleine vertra ging weegt niet op tegen de problemen die anders op ons af- V aatwasmachine vliegt in brand MIDDELBURG - In een woning aan de Meanderlaan in Middel burg heeft vrijdagmiddag brand gewoed, doordat een vaatwasmachine vlam vatte. De bewoners alarmeerden de politie en vluchtten naar het balkon. Twee blus wagens wer den ingezet om de binnenbrand te blussen. De schade bedraagt ongeveer tienduizend gulden. Later moest de brandweer nog eens uitrukken voor een schoor steenbrand aan de Vóorborch. Ook dat vuur was snel gedoofd. door Richard Hoving MIDDELBURG - De provincie Zeeland zet de samenwerking in Zuid-Nederlands verband door. Buiten de collegepartijen om was er vrijdag in een vergade ring van Provinciale Staten nauwelijks steun voor het aan halen van de banden met Noord-Brabant en Limburg. Volgens J. van Ginkel (RPF/GPV) gaat de muis Zee land met twee olifanten op stap. D66-Statenlid R. Bastiaanse noemde het regiocontract dat de provincie samen met Noord- Brabant en Limburg wil opstel len, een 'kaartenhuis'. De Sta tenfractie van de SGP wees nauwere samenwerking af om dat praten over Zuid-Neder land de 'ongewenste discussie over landsdelen via een achter deur opnieuw op de agenda zet'. Fractievoorzitter F. van Kollem van GroenLinks/Delta Anders gaf het college van Gedeputeer de Staten aanvankelijk het voordeel van de twijfel. „Wij willen overtuigd worden van het nut en de zin om geld uit te geven aan het regiocontract." Hij riep GS op om aan te geven waar de meerwaarde van de sa menwerking in Zuid-Neder lands verband uit bestaat. Evalueren Gedeputeerde L. Coppoolse (CDA, grensoverschrijdende sa menwerking) wist zich ondanks de kritiek gesteund door een meerderheid in de Staten van Zeeland. De collegepartijen CDA, WD en PvdA waren voor het opstellen van een regiocon tract. PvdA'er M. de Koster vond dat het college het karwei moest afmaken. „Als het con tract er eenmaal ligt moeten we met z'n allen maar eens grondig gaan evalueren." Gedeputeerde Coppoolse hield een uitvoerig betoog om meer partijen achter het regiocon tract te krijgen. Hij wees op het belang dat het kabinet hecht aan het optrekken als één regio. Concrete Zuid-Nederlandse projecten zijn er volgens de ge deputeerde nog niet, maar de ideeën ervoor wel degelijk. Cop poolse wees op de mogelijkheid om samen te gaan werken op het gebied van arbeidsmarkt, scho ling en het in goede banen leiden van vervoersstromen. Met uitzondering van de een mansfractie Partij Weststrate kreeg het college buiten PvdA, CDA en WD om, uiteindelijk geen steun. komen", stelde J. van Ginkel (RPF/GPV). De nieuwe aanwij zingen - uitspraken van de landsadvocaat voor de recht bank in Den Haag - waren ook voor GroenLinks/Delta Anders, D66, PvdA en SGP aanleiding om aan te dringen op een nieuwe zoneringsberekening met als uitgangspunt 45.000 vliegbe wegingen. Gedeputeerde Poppelaars voel de er niets voor om het verzoek van de commissie over te bren gen aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Volgens hem is het college van Gedeputeerde Staten allerminst overtuigd van een snelle nieuwe berekening. De gedeputeerde kreeg steun van het CDA, de WD en de een mansfractie Partij Weststrate, een minderheid van de commis sie. In een laatste poging om het collegestandpunt overeind te houden, stelde Poppelaars voor om bij het ministerie te informe ren naar de periode die met een wijziging van de zonering is ge moeid. De meerderheid van de commissie vond dit onvoldoen de. Zij willen het ministerie la ten weten dat zonering van Mid den-Zeeland op basis van •60.000 vliegbewegingen door de provincie wordt afgewezen. Probleem De vasthoudendheid van de commissie stelde de gedepu teerde voor een probleem. Om dat het ging om een afwijzing van het collegebeleid restte hem niets anders dan toe te zeggen dat hij de opvatting van de com missie in het college zal bespre ken. Als GS weigeren toe te geven, moet binnenkort in een vergadering van Provinciale Staten over de ontwikkeling van Midden-Zeeland worden beslist. Het aantal starts en lan dingen op het onverharde lucht vaartterrein schommelt de laat ste jaren rond de 35.000. Ton de Koning van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging: „Grijp je niet in, dan groeit hier straks alleen nog duindoorn." foto Willem Mieras doorlngrid Huibers KAMPERLAND - Een duinvallei vol duizendguldenkruid, moeraswespenor- gis of watermunt. Dat lijkt coördinator Ton de Koning (58) van de Bevelandse af deling van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV) het einde. Hij is daarom in een duingebiedje vlakbij De Banjaard met een groepje enthousias te leden bezig de alsmaar harder opruk kende duindoorns terug te dringen. „Grijp je niet in, dan groeit er straks en kel nog duindoorn." Tussen de Oosterscheldekering en de Banjaardweg, vlak achter huisjespark De Banjaard, richtte Rijkswaterstaat in 1988 een duinvallei in. Met kunstmatig opgeworpen duinen, een meertje en de aanplant van helmgras werd er zo'n twee hectare natuur 'gebouwd'. Dik tien jaar later hebben konijnen en wilde eenden er htm intrek genomen, zijn zandheuvels aangegroeid tot heuse duinen en heeft de duindoorn zijn ankers uitgeworpen. „Hier hebben we een pad gemaakt", wijst De Koning. Een brede grasstrook slingert door grote vlakten stekelige struiken. „Hierlangs kan volgend jaar moeraswespenorgis, nagelkruid of riet- orgis groeien." Hij smult al van het voor uitzicht. „Wespenorgis heeft losse witte bloemetjes en aan rietorgis komen roze kelkjes." Het is er helaas het verkeerde jaargetijde voor. De duindoorns schitte ren ondertussen onbewogen met hun feloranje bessen. Zij zijn juist in de herfst op hun mooist. De afdeling Bevelanden van de KNNV houdt zich hoofdzakelijk bezig met werkprojecten. Eens per twee weken worden er op verschillende natuurterrei nen wilgen geknot, hoogstamfruitbomen gesnoeid of dijken gemaaid. „Dit is de eerste keer dat we voor Rijkswaterstaat op de Banjaard werken", vertelt De Ko ning. Hij hoopt het project de komende jaren te kunnen voortzetten, „Open ruimtes en paden zoals we nu hebben gemaakt, moet je bijhouden." doorRenéSchrier GOES - Het is wel even slik ken. Je wordt aangewezen en twee seconden later moet je voor een klas met dertig mede leerlingen een stelling verdedi gen waar je het zelf nog niet mee eens bent ook. Dat is de praktijk van een les debatte ren. Tenminste: zo ging het vrijdag middag in het Calvijn College te Goes. Daar bereidden dertig scholieren zich voor op het Ne derlands Kampioenschap de batteren. Vorig jaar won de Middelburgse stedelijke scho lengemeenschap Nehalennia de wedstrijd. Die school en het Calvijn College doen dit jaar mee, met nog dertig andere scholen uit Nederland. Op 19 november worden in Dor drecht de voorronden gehou den, de finale is op 21 decem ber in de Leidse Universiteit, die het kampioenschap organiseert. Docent Nederlands K. W. van Luik van het Calvijn College vindt dat de wedstrijd goed past bij het examen van 6 VWO, waarin debatteren een steeds belangrijker rol krijgt. Hij vond het dan ook mooi meegenomen dat een profes sionele training bij de voorbe reiding van de wedstrijd hoort. Zo leerde J. Doesburg van het Nederlands Debat Instituut de dertig vrijwilligers van de Goese school vrijdag enkele kneepjes van het debatteren. En dan gaat het niet alleen om de klassieke retorica. De li chaamstaal en de verdere pre sentatie spelen ook een be langrijke rol, gaf hij aan. Janneke Vroegop uit Sint- Maartensdijk doet mee omdat ze het interessant vindt om het een keer mee te maken. Ze vindt het ook een goede voor bereiding op het examen. Coen Nieuwenhuyzen uit Middel burg voegt er aan toe dat de batteren ook een onderdeel is van het examen. Vooral de les die ze vrij dag kregen vonden ze goed. Arnoud Bakker uit Ka- pelle merkt op dat er op school toch wel wordt gediscussieerd, maar het is goed dat je nog eens een aantal zaken te horen krijgt, vertelt hij. Zo geeft hij aan dat je al snel geneigd bent met een hele serie argumenten te komen, terwijl Doesburg vertelde dat drie goede, dra gende argumenten eigenlijk al voldoende zijn. Daarnaast vindt Bakker het ook wel een uitdaging om zo ver mogelijk in de wedstrijd te komen. Een aspect dat volgens docent Van Luik ook een rol speelt is dat leerlingen door de openba re discussie ook him zelfver trouwen kunnen opkrikken. GENT - Een groep Vlaamse on derzoekers werkt plannen uit voor de aanleg van een luchtha ven in de Gentse Kanaalzone. Er wordt gedacht aan een loca tie op de oostelijke oever van het Kanaal Gent-Terneuzen bij Zelzate. Met de aanleg van de - in de eerste fase sobere - lucht haven is een bedrag van onge veer 275 miljoen gulden ge moeid. Ook de provincie Zeeland wordt bij de uitwerking betrokken, omdat het Zeeuwse bediijfsle- ven een belangrijk deel van het klantenpotentieel kan vormen. De onderzoekers, die samen werken in Luchthavenbelangen Randstad Vlaanderen vzw, den ken een kleine vijf jaar nodig te hebben om hun plannen te verwezenlijken. Luchthaven- belangen Vlaanderen vzw (ver eniging zonder winstoogmerk) presenteert haar plannen in no vember. Er wordt uitgegaan van een start- en landingsbaan van ongeveer drie kilometer plus een aantal voorzieningen. Stadsgewest VHssIngen/Middelburg door Ab van derSluis MIDDELBURG - De Zeeuwse hoofdstad zal de geschiedenis in gaan als de stad waar eind jaren negentig hevig werd gediscussieerd over declaraties van het college, over de vraag of er nu wel of geen h'tje thuishoort in de naam van de burgemeester en als de gemeente die een deel van Arnemuiden onder water wil zetten. Niet de grootse plannen voerden de boventoon, maar het voortdu rende gekissebis over allerlei affaires. Daarmee kreeg het ambitieu ze gemeentebestuur Middelburg in 'elk geval op de kaart' in de lan delijke media. Middelburg lonkt naar het Amerikaanse Baltimore om daar grote investeerders te interesseren. In dat verband is al eens geopperd of het niet beter zou zijn de naam van de stad te verande ren in Middleborough. Een inwoner heeft daarop alvast een voorschotje genomen met een knipoog naar de naam van burgemeester L. H. B. Spa(h)r van der Hoek. foto Ruben Oreel doorMaurits Sep BORSSELE - Het kernafval uit Petten komt waarschijnlijk in de laatste week van november naar Borssele. Een week later wordt nucleair afval uit Dode waard naar de haven in Vlissin- gen-Oost gereden, om daar per schip verder te worden vervoerd naar een opwerkingsfabriek in het Britse Sellafield. Dat heeft commissaris van de koningin W. van Gelder de Sta tencommissie algemeen bestuur vertrouwelijk meegedeeld. Greenpeace betwijfelt of de in formatie correct is. Volgens nu cleair medewerker F. Bartels van de milieuorganisatie is er bij het vaststellen van die data van uitgegaan dat het schor- singsverzoek van Greenpeace tegen de transportvergunning op 8 oktober bij de Raad van State zou worden behandeld. „Dat was ook de bedoeling, maar de zitting is toen verdaagd tot 8 november. Als de rechter dan nog een beslissing moet ne men, kan eind november waar schijnlijk niet worden gehaald. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Met het in schakelen van schoolkinde ren bij de verhuizing van de Vlissingse bibliotheek, half september, was niks mis. Staatssecretaris K. Adel- mund van Onderwijs juicht het initiatief van bibliotheek en scholen zelfs toe, zo ant woordt zij op vragen van de Socialistische Partij in de Tweede Kamer. SP-Kanjerlid H. van Bom mel was boos over de actie. Kinderen zouden zijn ge dwongen mee te helpen aan de verhuizing. Zij konden in die tijd geen lessen volgen. Bovendien moesten ze een overeenkomst tekenen, waarin stond dat ze tijdens de verhuizing niet mochten plassen, flirten of fluiten. Bij ongeregeldheden zouden ze 'direct in de hoek worden ge zet'. Staatssecretaris Adelmund (PvdA) kan zich de boosheid van het SP-Kamerlid hele maal niet voorstellen. Kin deren zijn volgens haar niet tot deelname aan de verhui- i zing gedwongen. Enkele ou- ders hebben geen toestem- j ming gegeven, maar het j overgrote deel van de ouders j reageerde positief. Dat er lessen zijn uitgeval len, vindt de staatssecretaris j in dit geval 'aanvaardbaar', f Het ging om een eenmalige gebeurtenis, waarbij scho- f lieren leerden 'een steentje 5 bij te dragen aan een zaak van algemeen belang'. De Vlissingse bibliotheek j heeft volgens Adelmund geen slecht voorbeeld gege- ven, zoals Van Bommel sug- j gereerde. Bibliotheek en scholen werkten al nauw sa men. Adelmund: „Hier gaat het gezegde op: 'in nood leert I men zijn vrienden kennen'." I Over de overeenkomst die leerlingen moesten tekenen, I is de staatssecretaris al even vrijmoedig. „Het was slechts jj een ludiek middel om de actie jj ordelijk te laten verlopen." Joost Bosman TERENDEN - De provincie doet een beroep op de Tweede Kamercommissie voor econo mische zaken zich in te spannen om de 280 aangekondigde ont slagen bij Philips Lighting Ter- neuzen te voorkomen. Ook vraagt zij het provinciebe stuur Oost-Vlaanderen zich daarvoor in te zetten, omdat er ook Vlamingen werken op de spaarlampenafdeling. Philips Terneuzen is van plan die af te stoten en over te brengen naar het Poolse Pila. „De Kamer commissie moet duidelijk wor den dat dit besluit van Philips leidt tot een verstoring van de regionale arbeidsmarkt", zegt voorzitter M. Wiersma van de provinciale statencommissie voor economische zaken. Die bracht vrijdag samen met bur gemeester R. Barbé van Terneu zen een bezoek aan de onderne mingsraad (OR) van Philips. Directeur H. Codee van de Co- vra in Borssele, waar het afval moet worden opgeslagen, schat de kans erg klein dat het trans port inderdaad tussen 22 en 28 november plaatsvindt. „En dat irriteert en frustreert me. Het afval moet weg uit Petten, wij kunnen het veilig opslaan, de container waarin het moet wor den vervoerd is veilig, en toch durft d'e politiek geen beslissing te nemen. Dat is toch raar?" Zekerheidshalve houdt Codee er wel rekening mee dat het af val dan naar Borssele komt. Bedrijfsauto weg AXEL - Bij de politie is vrijdag aangifte gedaan van inbraak in een bedrijf aan de Meekrapweg in Axel. De dieven hebben een bedrijfs auto vol gereedschap en geld meegenomen. Ze kwamen bin nen door een ruit in te slaan. De bedrijfsauto is een van het merk Mercedes Benz met het kenteken W-RT-67 doorMaurits Sep MIDDELBURG - Statenlid B. Pauwels van het CDA heeft zijn strijd voor een lagere Wester- scheldetol voor Zeeuws-Vla mingen gestaakt. Pauwels kreeg nauwelijks steun van andere fracties en toonde zich daarvoor vrijdag in de ver gadering van Provinciale Sta ten bijzonder teleurgesteld. „Ik had meer begrip verwacht voor de gevoelens van de Zeeuws- Vlamingen." Op de Partij voor Zeeland en zijn eigen fractie na, steunde geen enkele fractie Pauwels pleidooi voor een speciaal tarief voor Zeeuws-Vlamingen. Daar om verlegde hij zijn aandacht naar een korting voor alle men sen die nu veelvuldig gebruik maken van de veerboten van de PSD, en straks dus van de Wes- terscheldetunnel. Via deze ach terdeur hoopt hij de Zeeuws- Vlaamse pendelaars naar Wal cheren en Zuid-Beveland als nog een dienst te bewijzen. Pauwels vroeg gedeputeerde J. Hennekeij (WD, verkeer en vervoer) alles in het werkte stel len tot een gedifferentieerd ta rief te komen, dat vergelijkbaar is met de waardekaart die nu recht geeft op kortingen op de overtochten tussen Kruiningen en Perkpolder en tussen Vlissin- gen en Breskens. Andere Sta tenleden verbaasden zich over dat verzoek. Volgens hen is dat niet meer nodig omdat de Twee de Kamer al een motie'van de SGP heeft aangenomen waarin hetzelfde wordt bepleit. Hennekeij merkte bovendien op dat hij daar geen zeggenschap over heeft. De toltarieven voor de tunnel worden vastgesteld door de NV Westerscheldetun- nel. Wel kunnen de aandeelhou ders van de NV hun mening geven. Gedeputeerde D. Bruin- ooge (PvdA, economie en finan ciën) zal de mening van Provin ciale Staten uitdragen, beloofde Hennekeij. „Maar ik denk dat we niet voor 2001 duidelijkheid zullen hebben over de hoogte van gedifferentieerde tarieven." Wel is afgesproken dat het tolta rief voor de tunnel bij opening net zo hoog zal zijn als dat voor een overtocht met de PSD bij de opheffing van de veerdiensten. Politie pakt drankrijders VLISSINGEN - Een 39-jarige drankrijder uit Rilland is don derdagnacht in Vlissingen be trapt op rijden onder invloed. De man had meer dan drie keer de toegestane hoeveelheid alco hol genuttigd. Hij kreeg een rij verbod en een dagvaarding. Zijn rijbewijs is ingenomen. In dezelfde nacht hield de poli tie een 53-jarige man uit Oost- Souburg aan voor hetzelfde ver grijp. Deze kreeg een rijverbod voor dertien uur; hij bleek niet in staat tot de ademtest en wei gerde een bloedproef. Het rook die och tend niet fris in de Middelburgse school. De oorzaak ivas snel achter haald: meester Jan, die van aanschouwelijk onderwijs houdt, had voor zijn les over voedsel uit de zee enkele ma krelen aangeschaft. Die moesten de leerlingen ontle den. Omdat dit niet binnen één les lukte, had meester Jan de half ontlede vissen in het vriesvak gestopt. Geen probleem - totdat ie mand de stekker van de vrie zer uit het het stopcontact had getrokken. Met alle ruik- bare gevolgen van dien. Meester Jan moest het die ochtend zwaar ontgelden bij zijn collega's. Er werden heel \oat schimpscheuten op hem afgevuurd. Maar hij bleef er praktisch onder. „Kom", kaatste hij te rug aan het eind van de pau ze, tijd voor een lesje over spreekwoorden en gezegden. Over 'Er zit een luchtje aan' bijvoorbeeld. Maar vooral over 'Iemand voor rotte vis uitmaken'."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13