Harde aanpak drugspanden Agenten klagen over strenge controles Brede actie tegen narcomania in Zuid-Amerika 4 WEKEN Wapentuig als speeltuig pagina 10 en 11 Rottweiler valt kleuter in Goes aan Senaat stevent af op verwerping kernstopverdrag Onzekerheid over bewind in Pakistan Wetsvoorstel PvdA-WD geeft gemeenten meer macht NASA vindt geen water op Maan Tsjechische stad trekt in recordtempo muur op om zigeuners te weren Arrestatie in zaak-Vaatstra Japie begint aan zijn laatste tocht Zeges voor Ajax en PSY VOOR 16,00 JA, mm 15° I. «H» O OO N 3 Zonnige perioden Rustig, droog en zonnige perioden, maar ook enkele wolkenvelden. Maximumtemperatuur 15 graden. 242e jaargang no. 243 donderdag 14 oktober 1999 losse nummers 1,80 GOES - Een vijfjarig jon getje uit Goes is gister middag rond vijf uur in zijn hoofd gebeten door een rottweiler. Het slachtoffer is per am bulance naar het Ooster- scheldeziekenhuis in zijn woonplaats gebracht, waar hij werd behandeld; in de loop van de avond kon hij weer naar huis. Het jongetje liep een Goe- se supermarkt uit, op weg naar de auto van zijn moe der, en passeerde de hond. Toen hij de aangelijnde rottweiler voorbij was, sprong die plotseling op en beet het jongetje in zijn achterhoofd. De politie maakt proces verbaal op tegen de eige naar van de hond. WASHINGTON - De Ameri kaanse Senaat leek vannacht af te stevenen op verwerping van het zogeheten 'kernstopver drag'. Het verdrag beoogt een verbod op ondergrondse kern proeven in te stellen. Pogingen van zowel Democra ten als Republikeinen om het debat op te schorten tot na de ambtstermijn van president Clinton, liepen stuk op, het ver zet van een handvol Republi keinse senatoren. „Dit is een gevaarlijk verdrag", oordeelde de conservatieve se nator Jesse Helms uit Noord- Carolina, de invloedrijke voor zitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen. Helms is tevens de voornaamste woordvoerder van de stroming in de Republikeinse partij die meent dat het kernstopverdrag kost wat kost om zeep geholpen dient te worden, ook al zal ver werping van het verdrag schade toebrengen aan het politiek imago van de VS. Helms en de zijnen vrezen dat de VS in de loop van de 21ste eeuw op het terrein van de conventio nele wapens mogelijk aan mili taire slagkracht zal inboeten ten opzichte van naties als Chi na. De VS zouden in dat geval hun eigen veiligheid - ster dan vandaag het geval is - afhankelijk zijn van hun kern-, Om die wapens modern betrouwbaar te houden, zijn kernproeven onontbeerlijk, me Helms en zijn medestanders Republikeinse partij. GPD - Generaal Mus- de nieuwe machthebber 'an Pakistan, heeft gisteren na staatsgreep geen duidelijk geschapen over de weg die 'jj wil inslaan. Musharaf zou een toespraak houden wat hij van plan was. Maar Üe werd uitgesteld tot vandaag, wordt aange op terugkeer naar een iurgerregering. De Europese de Verenigde Staten, Ja- ian, Groot-Brittannië, Rusland o Duitsland riepen op tot het van de democratie in Pa kistan. De oproep is mede inge ven door de angst dat het con- tussen de kernmachten lakistan en India escaleert. zie ook pagina 2 door Cees van der Laan DEN HAAG - Burgemees ters kunnen in de toe komst, desnoods tegen de zin van de eigenaar in, re guliere huurders in drug spanden zetten. Daartoe zullen bonafide beheer ders worden aangewezen. In het uiterste geval, als er in het pand weer drugs handel dreigt te gaan plaatshebben, kan een burgemeester de eigenaar van het huis onteigenen. Dit verstrekkende initiatief wetsvoorstel wordt binnenkort door de Tweede Kamer in be handeling genomen. Het kan WASHINGTON - Het lukt de Amerikaanse ruimtevaartorga nisatie NASA maar niet om wa ter op de Maan te vinden. Zij maakte gisteren bekend dat ook het experiment waarbij zij een ruimtesonde op de Maan liet neerstorten, niets opleverde. Meer dan tien telescopen op de Aarde en in de ruimte konden geen water waarnemen bij de inslag van de sonde Lunar Pros pector op 31 juli. NASA hoopte dat door de klap waarmee de afgeschreven sonde in de maankrater Nawson zou klappen enkele liters water en stoom zouden vrijkomen. DPA/ANP waarschijnlijk rekenen op een meerderheid, omdat het afkom stig is van de coalitiepartijen PvdA en WD. Het pakket maatregelen, inge diend door de politici Van Heemst (PvdA) en Vos (WD), is een vervolg op de wet die op 14 maart 1997 in werking trad. Hiermee kunnen burgemeesters panden die veel overlast veroor zaken (vooral drugspanden) la ten ontruimen en dichttimme ren. In Rotterdam zijn sinds de wet in werking trad ongeveer tachtig drugspanden gesloten. De gebruikelijke sluitingspe riode is ongeveer acht maanden tot een jaar, daarna mag de eige naar het pand weer verhuren. Als er kans op herhaling be staat, blijft het pand dicht. Voor Van Heemst en Vos is de huidige regelgeving niet vol doende. Er zijn meer maatrege len nodig. „Gesloten, dichtge timmerde panden vormen een aantasting van de leefbaarheid in de buurt. De kans bestaat dat het ontruimde pand illegaal in gebruik wordt genomen voor handel in en consumptie van drugs. Dat bevordert de geloof waardigheid niet. Intensief po litietoezicht is vaak nodig. Als de eigenaar zijn pand weer mag openen is er bovendien het risi co dat er opnieuw dealers en ge bruikers in komen, omdat dat het meeste oplevert", aldus de Kamerleden. De nieuwe wet moet daar een einde aanmaken. Deze wet geeft burgemeesters de moge lijkheid de eigenaar te dwingen bonafide beheerders aan te wij zen die het pand gaan verhuren, bijvoorbeeld een woningbouw vereniging of een makelaar. Als het nodig is, wordt de woning op kosten van de eigenaar opge knapt. De eigenaar heeft wel recht op de huurpenningen met aftrek van de kosten. In het uiterste geval kan de bur gemeester tot onteigening van het pand over gaan. Zo'n in greep is onvermijdelijk als de ei genaar niet bereid is mee te wer ken en er keer op keer illegale activiteiten in het pand plaats vinden, vinden Van Heemst en Vos. Leefbaarheid „Als het pand is gesloten moe ten er zo snel mogelijk gewone huurders in. Daardoor wordt de leefbaarheid in de buurt gesti muleerd en neemt de overlast af", verwacht Van Heemst. De gemeente Rotterdam, waar veel ervaring is opgedaan met het sluiten van drugspanden, is groot voorstander van de nieu we wet, aldus een woordvoer ster. In Terneuzen, dat in het verle den ook de nodige drugspanden had, gaat het sinds" een twee jaar zo goed, dat de nieuwe wet niet nodig lijkt. „Er is nog wel een aantal verdachte woningen die we in de gaten houden, maar van de huidige wet maken we geen gebruik", aldus burge meester R. Barbé van Terneu zen. Niettemin toont hij zich ge lukkig met de uitbreding van de regelgeving. „Het geeft ge meenten een stok achter de deur om vervelende situaties op te lossen." GPD DEN HAAG - Madurodam, het Haagse attractiepark waar Nederland op kleine schaal te zien is, biedt sinds gisteren ook oefenruimte aan een miniatuurversie van de Luchtmobiele Brigade. De Nederlandse legerleiding kwam een kijkje nemen hoe twee Chinook-transporthe likopters en twee Apache- aanvalshelikopters hun plaatsje in Madurodam verover den. foto Marcel Antonisse/ANP door Jacques Cats VLISSINGEN - Binnen het po litiekorps Zeeland ontstaat steeds meer weerstand tegen het verscherpt verkeerstoezicht. Vooral de aanpak van snel heidsovertredingen schiet som mige agenten in het verkeerde keelgat. Korpsleden hebben kritiek op rigoureus opererende collega's, die zich fanatiek hebben gestort op wat intern wordt aangeduid met 'de actie helmgras'. „Wat wij doen om het imago van de politie te verbeteren wordt door die activiteiten weer om zeep geholpen", klagen agenten. Haat Een van hen verhaalt hoe hij zelf, in zijn vrije tijd als burger door de Bevelanden rijdend, kreeg te maken met een geüni formeerde collega die, gewa pend met een laserpistool uit de bosjes tevoorschijn kwam om automobilisten op snelheid te controleren. De agent in burger werd op de bon geslingerd. Niet omdat hij te hard reed, maar vanwege het niet dragen van de veligheidsgordel. „Dat ging op een manier waarom het publiek de politie zo haat: bot, arrogant, geen tegenspraak duldend." Naast de snelheid kijkt de poli tie nauwlettender dan ooit naar het dragen van de bromfiets helm, het rijden door rood licht en onder invloed van drank en het dragen van de veiligheids gordel. Politievoorlichter Jan van Mourick kent de verhalen die er over de strenge controles in het korps de ronde doen.,Het zijn dezelfde geluiden als er bui ten zijn te registeren. Dat het al lemaal geldklopperij is." Van Mourick verbaast zich ex- niet over: politiemensen vor- men net zo goed een afspiege ling van de maatschappij, die het niet eens is met sommige dingen. Het is hem ook bekend dat een aantal collega's privé is geflitst. „Dat vinden ze natuur lijk niet leuk. Maar dat is all in the game." De voorlichter benadrukt dat het verscherpte verkeerstoe zicht niet bedoeld is om zakken te vullen. „Het doel is de snel heid naar beneden te krijgen en daardoor het aantal ongeluk ken te verminderen." van onze redactie buitenland USTI - De Tsjechische gemeente Usti nad Labem heeft gisteren een muur laten bouwen die een door veel Roma-zigeuners be woonde wijk scheidt van de rest van de stad. Omwonenden had den geklaagd over geluidsover last en vuiligheid in de wijk. In allerijl werd in de vroege och tend het 1,80 meter hoge en 65 meter lange betonnen gevaai-te opgetrokken. Tachtig politie agenten bewaakten de werk zaamheden. De afgelopen we ken hadden omwonenden de werkplaats bezet om de bouw te hinderen. De plannen voor de muur circu- leerden al sinds vorig jaar en Onder bescherming van politie agenten wordt de muur opge bouwd. foto Petr Josek/RTR hadden veel opschudding ge wekt. Dinsdagavond besloot het Tsjechische parlement zich de komende weken over de kwestie te beraden. De regering in Praag zit vreselijk met de kwestie in haar maag. De ge meente Usti wilde kennelijk een verbod op de bouw van de muur niet afwachten. Bui'gemeester Ladislav Hruska van Usti ziet niet in wat er mis is met zijn mum-. Hij noemt het een teken voor ï-ust en orde. De Ro ma hebben aangekondigd zich niet bij hun isolatie neer te leg gen. „Ze mogen de muur bou wen, de stad kan er foto's van maken en dan bi-eken we hem weer af", aldus de voorzitter van de Roma-vei-eniging. In de kazerneachtige wijk aan Maticnistraat wonen 154 Roma tussen elf Tsjechen. De Roma kwamen in het wijkje terecht, omdat ze elders hun huur niet betaalden. AFP/DPA De man die verdacht wordt van de moord op Marianne Vaatstra is deze week aangehouden in Turkije. De Iraakse man dook op in Istanboel. Een DNA-test moet uitwijzen of hij werkelijk de dader is. Ondertussen trachten ex- treem-rechtse pai-tijen de vi-eemdelingenhaat die '5? door de moord ontstond, verder aan te wakkeren. De congeraal Japie is gisteren begonnen aan zijn zwemtocht naar de Azoren. De afgelopen drie jaar woonde Japie in Het Arsenaal in Vlissingen. Inmiddels is het stervensproces van de aal begonnen; dat betekent ook dat hij geslachtsrijp is. Dus werd hij gisteren in de Westerschelde vrijge- 1 C laten voor de reis naar de paaigronden. Ajax en PSV hebben woens dagavond in de eredivisie eenvoudige ovei-winningen behaald. De Eindhovense koploper versloeg RKC in Waalwijkmet 6-1. Doelman Kralj speelde een verdien stelijke wedstrijd voor PSV. Ajax, bij wie spits Nikos Machlas ontelbare kansen miste, zette in eigen huis Fortuna Sittard met 4-1 aan de kant. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; jong: 10 en 11; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23 en 25 van onze redactie buitenland PARAMARIBO - Met een aantal grote acties in Suriname, Co lombia en het Caribisch gebied is de internationale drugshan del een gevoelige slag toege bracht. De Surinaamse autori teiten maakten gisteren melding van Operatie Colum bus, die begin deze maand werd uitgevoerd. In Colombia was Operatie Millennium de groot ste actie tegen de drugsmaffia sinds 1995. In Suriname deden driehonderd functionarissen van politie, le ger en douane meer dan hon derd invallen in 'drugshaarden'. De opvallendste resultaten wa ren de vernietiging van 55.000 vierkante meter met cannabis- aanplant en de inbeslagname van 350 kilogram marihuana. De politie hield 165 mensen aan. Naast de invallen in Suriname is in verscheidene delen van het Caribisch gebied de politie in actie gekomen, onder meer op Aruba en Curacao. In totaal zijn bij Operatie Columbus 1290 mensen gearresteerd. De politie nam 901 kilogram cocaïne in beslag. In Colombia werden in de nacht van dinsdag op woensdag meer dan dertig ai'restaties verricht. Eén van de arrestanten is Fabio Ochoa, een kopstuk van het ooit zo machtige Medellin-kartel. De meeste verdachten werden opgepakt in Colombia, maar de arrestatieteams waren ook ac tief in Ecuador, Mexico en de Verenigde Staten. Het hoofd van de Colombiaanse politie, generaal Serrano, maakte dit gisteren in de hoofdstad Bogota bekend. Serrano zei dat nauw was sa mengewerkt met de Ameri- kaanse narcoticapolitie (DEA) en de Amerikaanse buitenland se inlichtingendienst (CIA). Aan de vooi'bereiding van Operatie Millennium werd een jaar lang gewerkt. De 42-jarige Ochoa werd gear resteerd in zijn woning in Me- dellin. Drie jaar geleden kwam hij wij, nadat hij tweederde had uitgezeten van een straf van achtenhalf jaar. Ochoa was een van de leiders van het Medel- linkartel, waarvan de instorting in 1995 werd ingeluid door de dood van de baas van het kartel, Pablo Escobar, door een politie kogel (in 1993). De val van het Medellin-kartel was het einde van de periode van de grote, streng-hierarchisch gestructu reerd kartels. Serrano zei dat de arrestanten die in Colombia zijn aangehou den, worden uitgeleverd aan de Verenigde Staten. AP/ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96.50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002 mHHMHi riawiT'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1