Sirjansland kiest voor kassen Landbouwhaventje wacht eerherstel PZC Witte van Haemstede voor de bijl PZC Waardering voor inhalen natuur op Zeeuwse campings Parallelweg moet sluipverkeer uit dorpen weglokken Provincie subsidieert aankoop natuurgrond zeeland 19 Meerderheid bevolking steunt royale uitbreiding glastuinbouw Heerenleed Hansweertse werf beperkt gedoogd Duizenden boetes voor hardrijders D66 wil bescherming Waddenzee Waterschap beheert Neeltje Jans Daders Goese brand gepakt ZLTO wijst uitspraken vakbond af Auto schept fietser in Middelburg woensdag 13 oktober 1999 door Nils ten Brinke BURGH- HAAMSTEDE- Ne gentien populieren aan de Hoge Zoom in Burgh-Haamstede hel len zo ver over, dat ze bij een ste vige westenwind op de huizen van een aantal bewoners drei gen te vallen. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft daarom besloten de populus al- ba, in de volksmond 'de witte van Haemstede', zo snel moge lijk te rooien. „Als vakman zeg ik. de populier is geen boom voor aan een laan en deze hadden hier nooit ge plant moeten worden." M. Sluys uit de Hoge Zoom heeft de bo men vanaf de jaren vijftig zien groeien en hoopt het rooien van de Witte van Haemstede snel mee te maken. De populieren hebben die bijnaam gekregen, omdat ze van nature naast de witte duingebieden in de Kop van Schouwen groeien. Elk jaar komen de na de watersnood ramp ingeplante bomen door de stevige westenwind wat schever naast de Hoge Zoom te staan. Bij enkele, bijna vijftien meter, hoge bomen komen de wortels aan één kant al aan de opper vlakte. „Als ze omvallen, be landden ze op de gevels", vertelt een bezorgde bewoner. In opdracht van de gemeente Schouwen-Duiveland heeft Pius Floris Boomverzorging uit Vught de populieren aan de Ho ge Zoom onderzocht. Aan de bo men zelf mankeert niets. Maar omdat er zo weinig ruimte is tussen de boomwoidels, de weg aan de ene kant en het slootje aan de andere kant, hebben de wortels van negentien populie ren nauwelijks houvast. Omdat dit de veiligheid van de weggebruikers en de bewoners in gevaar brengt, laat de ge meente de bewuste negentien populus albas verwijderen. „Dat zal opzijn vroegst pas over zes weken zijn", zegt cultuur technicus P. Berrevoets van de gemeente Schouwen-Duive land. „Dan loopt de bezwaren- termijn in verband met de kap- vergunning af." I-lij gelooft niet dat één van de bomen voor die tijd het loodje legt. „De bladeren vallen er af, dus de kruin wordt wat minder zwaar. Het moet wel heel hard gaan stormen, willen ze zo snel al omvallen." Bewoners van de Hoge Zoom hoeven niet bang te zijn dat het rooien van de populieren tot kaalslag zal leiden. De gemeen te is van plan om rotsvaste elzen in de wegberm aan de oostkant te plaatsen. Een aantal populieren aan de Hoge Zoom in Burgh-Haamstede is zo scheef komen te staan, dat de gemeente Schouwen-Duiveland uit voorzorg de bomen weghaalt. foto Janne Wolterbeek door Ali Pankow SIRJANSLAND - Een krappe meerderheid van de bevolking van Sirjansland is vóór uitbrei ding van de glastuinbouw in de polder rondom het dorp. Dat is de belangrijkste conclusie uit de enquête die de doiqrsraad onder de bewoners heeft gehouden. Een deel van de voorstanders vindt wel dat de uitbreiding van hetkassengebied aan duidelijke voorwaarden gebonden moet zijn. Zo wordt gepleit voor een brede groenstrook rondom het kas- sengebied en voor de aanleg van GOES - De Stichting Om Den Potkachel (ODP) houdt vrijdag 15 oktober de tweede bijeen komst van het seizoen in café Baarends in Goes. Daarbij keren de heren van Hee renleed weer terug op het grote biljart, inmiddels met steun van zingende dames. De doelstel ling: het bevorderen van intermenselijke en culturele contacten, wordt vervolgens nagestreefd door The Misty Jazz Band, een jonge formatie. Bite a Bit verzorgt het laatste optre wat bij het niet meer zo publiek van ODP een ;olf van herkenning teweeg zal covers van de jaren tot heden. De heren be- [innen om half tien. HANSWEERT - Gedepu teerde Staten weigeren de gedoogbeschikking voor de scheepswerf Hans- weert te verlengen. Het gaat om de oude locatie van de werf aan de Werf- dijk. Het bedrijf is mo menteel bezig met een verhuizing naar de Kaai te Hansweert. Tevens heeft het bedrijf een schadeclaim inge diend op grond van de Re- 1 geling Nadeelcompensa tie Oppervlaktewateren. Over die claim moet de minister van Verkeer en Waterstaat nog een uit spraak doen. Omdat er nog steeds geen uitspraak over de claim is, is die ge doogsituatie verlengd tot 1 maart 2000. Wat de scheepswerf betreft is dat nog niet lang genoeg, om dat het bedrijf er vanuit gaat dat er op 1 maart nog steeds geen onherroepe lijke uitspraak over de schadeclaim is. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M.Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl een fietspad als de verkeersdruk door de vestiging van meer tuin bouwbedrijven groter wordt. Verder wil een deel van de voor standers dat nachtelijke ver lichting bij de kassen wordt ver boden, danwel dat nadrukkelijk wordt toegezien op de normen. Ook pleiten sommigen ervoor dat van oudsher bestaande be drijven bij de voorgenomen uit breiding van het kassenareaal vooirang krijgen op nieuw te vestigen bediijven. Tevens wil len velen dat de vergroting van het glastuinbouwgebied extra werkgelegenheid voor Sirjans land oplevert. De i-espons op de enquête be draagt 63,1 procent. Van de 244 verspreide formulieren zijn er 154 ingevuld ingeleverd. Het bestuur van de dorpsi-aad lijkt enigszins verrast door de uitslag. Zo wordt in de algeme ne conclusie eerst 'de grote min derheid' van 42,9 procent ge noemd en pas daarna de 'krappe meerderheid' van 52,6 procent. Het vragenformulier werd op gesteld in samenwerking met de Stichting Scoop. Ongeveer 37 procent van de reflectanten wijst glastuinbouw in Sirjans land sowieso af, ruim 47 procent vindt de kassen rondom het dorp eigenlijk wel goed en 15 procent van de ondervraagden heeft zo z'n twijfels. Hamvraag van het onderzoek betreft de voorgenomen uitbrei ding van het glastuinbouwge bied van de oorspronkelijke twintig tot veertig hectare. Tot nu toe kwamen bij hoorzittin gen vooral de tegenstanders van vergroting van dat kassenareaal aan het woord. De enquête van de dorpsraad wijst nu uit dat toch een meerderheid van de be volking geen bezwaren heeft te gen de bouw van twintig hectare nieuwe kassen. Het bestuur van. de dorpsraad concludeert dat de bevolking van Sirjansland 'schoorvoetend akkoord' gaat met de komst van tweemaal zo veel kassen als er nu staan in de polder. Het gemeentestuur heeft er nooit twijfel over laten bestaan de totale oppervlakte van veer tig hectare glastuinbouw te wil len verwezenlijken. Daar is een wijziging van het bestemmings plan Buitengebied en een mi lieu-effectrapportage (MER) voor nodig. In het Streekplan Zeeland zijn de veertig hectare glastuinbouw wel opgenomen, maar door toe doen van de rijksinspecteur voor ruimtelijke ordening is aan dit onderdeel nog geen goed keuring verleend. v-, .Avv:,- Ln de polder rond Sirjansland zijn de oorspronkelijk geplande twintig hectare glastuinbouw vrijwel volgebouwd. foto Janne Wolterbeek door Ali Pankow SIRJANSLAND - Het voorma lige landbouwhaventje De Staart in natuurgebied Dijkwa- ter in Sirjansland wordt moge lijk in zijn oude glorie hersteld. Examenkandidaten van het Groen College in Goes werken MIDDELBURG - De politic Zeeland heeft vorige week in het kader van het verkeershandha- vingsproject 7.640 bekeuringen uitgeschreven. De meeste pro cesverbalen werden opgemaakt wegens te hard rijden. Dat gebeui-de vooral op de rou tes Goes-Gx-evelingendam en Vrouwenpolder-Schouwen- Duive'land. Daar reden 4.910 bestuurders te hard. Door ca mera's bij stoplichten werden 403 weggebruikers gefotogra feerd wegens te hoge snelheid of door rood licht rijden. Tien au tomobilisten droegen geen gor- del. In West-Zeeuws-Vlaandeien reden 308 bestuurders te hard en in Oost-Zeeuws-Vlaanderen 387. Op Tholen werden 335 proces verbalen uitgeschreven wegens snelheidsovertredingen. Bij stoplichten werden 378 voertui gen gefotografeerd omdat ze te hard reden of door rood licht gingenVoor het niet dragen van de gordel werden 31 bestuur ders bekeurd. Op Walcheren reden 864 wegge bruikers te hai-d en veeiiien droegen geen gordel. in opdracht van Staatsbosbe heer aan een project om De Staart op termijn weer zijn vroeger aanzien te geven. Ont- werpmanager Tony Oomes gaf dinsdagavond tijdens de dorps raadsvergadering in het dorps huis van Sirjansland een toe lichting op de plannen, waarbij 23 leerlingen het Groen College zijn betrokken. Het voormalige landbouwha ventje stond vroeger in directe verbinding met de Grevelingen en is gelegen aan de noordkant van Schouwen-Duiveland tus sen Sirjansland en Dreischor. Tijdens de watersnoodi-amp van 1953 werden verschillende ga ten geslagen in de dijk ï'ond het Dijkwater. Door de aanleg van een nieuwe dijk werd het gebied in 1954 definitief van de Greve lingen afgesloten. Het haventje De Staart is na het afdammen van het Dijkwater grotendeels gesloopt en gedeel telijk volgestort met hoofdzake lijk huishoudelijk afval. Daarna is het gebied ingeplant met bo men en struiken. De contouren van het haventje, de loswallen, de muraltmuurtjes en de restan ten van het spui zijn bewaard gebleven. Iepen Volgens boswachter D. Fluijt leeft bij Staatsbosbeheer al lan ge tijd het idee tot eerherstel van het vroegertje haventje. „Op de ze locatie staan nu nog veel ie pen, maar die zullen ten gevolge van de iepziekte in de loop der tijd verdwijnen en daarom wordt gezocht naar een andere invulling van deze plek", aldus Fluijt. Staatbosbeheer gaf de leerlin gen van het Groen College de opdracht een totaalplan voor De Staart te ontwikkelen. De huidige examenkandidaten maken ontwerpen voor de in richting. Een zogeheten select- groep bestaande uit de beste te kenaars en inrichters van de afgelopen drie schooljaren ma ken in overleg met Staatsbosbe heer een definitieve keus uit de ingediende plannen. Nieuwsbrieven Het streven is het definitieve in richtingsplan uiterlijk 11 mei volgend jaar gereed te hebben. Leerlingen in het volgende schooljaar kunnen zich inzetten voor het vinden van geschikte uitvoerders en zullen de op dracht krijgen subsidiegevers te vinden voor de herinrichting. Volgens Oomes gaat het om een ambitieus en volledig praktijk gericht project, waarin tal van aspecten van de opleiding ver weven zijn. De examenkandi daten van het Groen College .richten specifiek voor dit pro ject de stichting Aqua Terra No va (ATN)-groep op. Inwoners van Sirjansland wor den nauw betrokken bij het pro ject. Zij worden met een nieuws brieven van de ATN-groep op de hoogte gehouden van de stand van zaken en belangstellenden kunnen binnenkort de presen tatie van de plannen op Groen College bijwonen. Volgens Oomes zal een beeldend kunstenaar worden uitgeno digd een ontwerp te maken voor een kunstwerk, dat te zijner tijd bij het herinrichte haventje moet verrijzen. door Jacques Cats ZONNEMAIRE - Land schapscamping Kijkuit in Zonnemaire behoort tot de vijftien inspii*erende voor beelden in het land van hoe on dernemers kans zien recreatie ennatuurbinnen hun bedrijfs voering op elkaar af te stem men. Het Zeeuwse initiatief wordt met waardering genoemd in een boekje dat is uitgebracht door de overkoepelende toe ristische organisatie AVN en de organisatie van recreatie- ondernemers. Met de uitgave worden ondernemers gesti muleerd om projecten op te zetten die de natuur ten goede komen. De vergroening van recreatie- bedrijven past binnen het be- leid van de overheid om de na tuur in ons land meer ruimte te bieden. Momenteel beheren recreatieondernemers onge veer dertigduizend hectaren 'groen' terrein. Sinds dit jaar is Zeeland een nieuw soort kampeerterrein rijk: de landschapscamping. Nico en Esther Deist uit Zon nemaire zijn de uitvinders van dit fenomeen. Met de provin cie en de gemeenten hebben ze een convenant afgesloten om naast een kampeergedeelte ook een gedeelte natuur aan te leggen. Het natuurgebied ligt als een schil om het natuur kampeerterrein heen. Lezingen Deist, die naast recreatie-on dernemer ook akkerbouwer is, wordt door collega's uit het he le land gevraagd om lezingen te houden over de nieuwe ma nier van kamperen. Er hebben zich inmiddels gegadigden uit andere provincies gemeld om naar het voorbeeld van Zonne maire ook landschapscam pings op te zetten. Ook de familie Van Damme van camping Groede uit Groe- de wordt met ere genoemd in het boekje Gastvrijheid voor mens en natuur. Van Damme doet al heel wat aan natuurbe heer. Kampeerders kunnen ge nieten van de aanblik van struiken waar kleurrijke vlin ders op af komen. Ook biedt de begroeiing ruimte voor het nestelen van verschillende soorten zangvogels. Van Dam me is van plan nog meer ruimte op zijn bedi'ijf voor de natuur te reserveren. Hij wil daar best wat kampeerplaatsen voor in leveren. DEN HAAG - Nederland, Duitsland en Denemarken moeten de Waddenzee beter beschermen, vindt de Kamerfractie van D66. De landen moeten mechanische kok kei visserij, gasbo ringen en militaire oefeningen in het natuurgebied verbieden, stelde Tweede-Kamerlid M. Augusteijn van D66 gisteren bij de begrotingsbehandeling van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij Augusteijn vindt het hoog tijd worden dat het kabinet een de finitief standpunt inneemt over de gasboringen in de Wad denzee. Een overgrote Kamermeerderheid is tegen het boren. Alleen de WD is voor. Minister Brinkhorst en staatssecretaris Faber van Landbouw antwoorden de Kamer vanmiddag. GPD NEELTJE JANS - Het Waterschap De Zeeuwse Eilanden gaat het volledige beheer voeren over Neeltje Jans. Momenteel heeft het schap al de onderhoudsplicht voor de twee hoofdwe gen, de Faelweg en de Dijkgraaf A M. Gelukweg, Voorgesteld wordt beide trajecten ook daadwerkelijk binnen het beheers gebied van de organisatie te brengen, zodat één van de laatste 'witte vlekken' op de waterschapskaart wordt ingevuld. De beheerstaak viel tot de totstandkoming van De Zeeuwse Ei landen in 1996 toe aan het opgedoekte Wegschap Walcheren. Na de fusie is het gebied nimmer formeel overgeheveld naar de nieuwe instelling. Gedeputeerde Staten, primair verant woordelijk voor de waterstaatkundige huishouding in Zee land, gaan akkoord met de aanpassing. De gebiedsuitbrei ding levert het waterschap geen financieel voordeel op. De exploitatiekosten voor de twee wegen zijn becijferd op ruim 65.000 gulden per jaar, bijna het tienvoudige van de verwach te opbrengst voor de op te leggen heffingen van de diverse ge bouwen op het voormalige werkeiland. GOES - De politie heeft drie Goesenaren aangehouden in ver band met de brand twee weken geleden in een pand aan de Wijngaardstraat te Goes. Het vuur ontstond in een leegstaan de kamer op de eerste verdieping van het pand. Die ruimte werd door de drie verdachten gebruikt om mistig en ongezien een jointje te kunnen roken. Een van hen, een achttienjarige man, stak daarbij uit balorigheid wat spullen in brand en heeft dat vuur niet goed genoeg uitgetrapt. Kort nadat het drietal het pand had verlaten werd het vuur ontdekt. TILBURG - De Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie wil niets te maken hebben met de manier waarop Wien van den Brink van de Nederlandse Vakbond Varkenshouders ageert tegen de plannen van minister Brinkhorst van Land bouw om het mestprobleem op te lossen. Het hoofdbestuur van de ZLTO wenst constructief te overleggen en neemt af stand van de benadering van Van den Brink. ZLTO-voorzitter Antoon Vermeer maakt duidelijk dat het bestuur zich met na me stoort aan uitlatingen die de NW-voorman heeft gedaan over een op handen zijnde 'etnische zuivering van boerenge zinnen'. MIDDELBURG - Een 14-jarig meisje uit Middelburg heeft dinsdagmorgen omstreeks acht uur in Middelburg hoofdlet sel opgelopen, toen ze met haar fiets in botsing kwam met een auto. Het meisje fietste over de Vlissingsesingel richting de kruising met de Langevieleweg. Op het kruispunt verleende ze geen voorrang aan de 35-jarige autobestuurder die over de Langevieleweg reed. De fietser is overgebracht naar het zie kenhuis in Vlissingen. niet wil. De Hogeweg is door al lerlei verkeersremmers minder aantrekkelijk gemaakt voor het autoverkeer, maar toch maken nog steeds veel automobilisten er gebruik van. En automobilis ten die vanuit de richting Wes- tenschouwen naar Renesse wil len, rijden liever dwars door Burgh en Haamstede dan via de Kraaijensteinweg. Datdieroute wat meer tijd kost nemen zij voor lief. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE Rijkswaterstaat werkt aan een plan voor aanpassing van de Kraaijensteinweg, de verbin ding tussen de weg over de stormvloedkering en de N57 op Schouwen-Duiveland. Het is de bedoeling dat het fietspad langs de weg wordt opgewaardeerd tot een parallelweg. Wanneer het enkele miljoenen vergende plan wordt uitgevoerd is nog niet bekend. Al sinds de bouw van de stormvloedkering en de openstelling van de weg daarop wordt gesproken over de verkeerssituatie op de Kraaij ensteinweg. Door de bouw van de stormvloedkering is de erop aansluitende Kraaijensteinweg veel drukker en gevaarlij ker ge worden, met name in de drukke zomermaanden. De weg kent afslagen naar onder meer Haamstede en Burgh, maar die zijn niet populair. Afslaan - of vanuit een zijweg de Kraaijen steinweg oprijden - wordt door weggebruikers als gevaarlijk en/aren. Het gevolg is dat de meeste au tomobilisten ervoor kiezen om via de Hogeweg naar Burgh en Haamstede te rijden en dat is nou precies wat de gemeente Alternatief Als het fietspad langs de Kraaij ensteinweg een parallelweg wordt, is er een alternatief voor de route door de dorpen. Het lo kale verkeer kan dan buiten de kernen om worden geleid, over de parallelweg, terwijl het door gaande verkeer richting Rotter dam gebruik kan maken van de Kraaijensteinweg. Dat past pri ma in het 'mobiliteitsscenario', het geesteskindje van wethou der C. W. Veerhoek (verkeer en vervoer) van Schouwen-Duive land. Een - door wethouder Veerhoek vurig gewenste - inte grale aanpak van de N57 (Kraaijensteinweg, Seroos- kerkseweg en Dammen weg) op Schouwen is door het Rijk we gens geldgebrek op de lange baan geschoven. door Ali Pankow MIDDELBURG - De Vereni ging Natuurmonumenten krijgt 271.662 gulden subsidie van de provincie Zeeland voor de aan koop van twee percelen grond aan de zuidkust van Schouwen, als onderdeel van het landin- richtingsgebied Schouwen- Oost. Gedeputeerde Staten be sloten dinsdag tot een bijdrage van vijftig procent in de aan koopsom van dik een half mil joen gulden. De koop betreft elf hectare gras land en weiland aan de Tellers- weg en nabij de Heerenkeet onder Kerkwerve. Volgens woordvoerder A Boon van Na- tuurmonumenten gaat het om een reguliere aankoop in het ka der van de landinrichting Schouwen-Duiveland. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) verwerft de gronden binnen dat gebied, waarvoor wordt onder handeld met onder meer parti culiere grondeigenaren. Uitgangspunt is dat de grond aankopen uitsluitend op basis van wijwilligheid plaatsvin den. Bij de onderhandelingen in het kader van de landinrichting Schouwen-Oost wordt niet uit gegaan van onteigening. De DLG wijst de aangekochte percelen vervolgens toe aan de toekomstige inrichters en be heerders. Dat zijn onder meer Staatsbosbeheer en de Vereni ging Natuurmonumenten. „We proberen zoveel mogelijk aan eengesloten gronden aan te ko pen", aldus Boon. Volgens hem moeten er ook nog veel percelen worden verwoxven. Hij kan nog niet aangeven wanneer daad werkelijk met de inrichting van het natuurgebied kan worden begonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37