Topman Arduin doet stap terug mm PvdA zint op aanpak van al te dominante colleges van B en W Russisch leger zit rebel Basajev op de hielen Chirac waarschuwt Kok voor verdere legalisering van drugs Milosevic spreekt oorlogstaal KJ Gewone man kan fluiten naar nieuwe Colt 4 WEKEN yi5° 1 6° Van den Beemt wil met bonden praten Modderstroom Stoelendans bij Britse regering Van Buitenen publiceert boek ondanks dreigement 10e Zeeuwse gezinsbeurs 20 21 23 24 Poster waarschuwt hardrijders Wielersponsor stelt onderzoek in VOOR 16,00 JA, ik wil: NW 3 Droog Droog en periode -: met zon. Maximumtemperatuur van 15 graden. Matige noordwestenwind. 242e jaargang no. 241 dinsdag 12 oktober 1999 osse nummers 1,80 Honderd j'aar geleden begon de Boerenoorlog doorHarmen van der Werf GOES - Directeur P. van den Beemt van Stichting Arduin doet een stap terug bij Huize Den Berg in Goes. Hij wil daarmee de deur openen voor een op lossing van het conflict met het personeel van de instelling voor verstande lijk gehandicapten. Een interim-manager neemt de dagelijkse leiding over. Tevens komt. er een onderzoek naar de werksituatie en is Van den Bee mt bereid tot overleg met de vakbonden AbvaKabo, CFO en ook NU'91, onder leiding van een onpartijdige voorzitter. Van den Beemt heeft deze be sluiten maandag genomen, na dat de rechter in Utrecht een door NU'91 aangekondigde werkonderbreking had verbo den. NU'91 wilde vandaag in Goes actievoeren. Volgens Ar duin zou die staking van twee uur 'patiënten veel schade be rokkenen' en zou NU'91 te vroeg naar het actiemiddel grijpen. De vakbond bestreed dat. Ar duin was nooit tot overleg met NU'91 bereid, verklaarde advo- caat A Emmen, althans niet on- der de voorwaarde dat er een onafhankelijke studie zou ko- men naar misstanden i Het verzoek van NU'91 om een onderzoek naar de arbeidsom- standigheden in Goes werd in de (rechtszaal nog door Stichting AC AL AN A - Bij het noodweer inMexico blijkt vorige week een "compleet dorp door een mod- -derstroom te zijn verzwolgen. '■Van de 150 inwoners zouden er slechts dertig zijn ontkomen. De aardverschuiving deed zich afgelopen donderdag voor, zei- den getuigen. Een enorme muur van modder kwam van een berg los die de bewoners van het dorp hadden ontbost om er S gewassen te verbouwen. AP Arduin afgewezen. NU'91 wei gerde op haar beurt met direc teur Van den Beemt en de colle ga-vakbonden AbvaKabo en CFO om de tafel te gaan zitten. Dat voorstel werd geopperd door de voorzitter van de Raad van Toezicht van Arduin, oud burgemeester J. van der Doef van Vlissingen. „Hier speelt een vakbondsoorlog ons parten", stelde hij ter zitting. Over de aanstelling van een in terim-manager bij de vestiging van Arduin in Goes viel in Utrecht geen woord, terwijl de woede van een aantal aanwezi ge ouders zich juist concen treerde op de positie van Van den Beemt. „Hij moet weg", lie ten zij onomwonden weten. De interim-manager blijft overi gens verantwoording schuldig aan Van den Beemt. De aanstel ling geldt maximaal één jaar. NU'91 is tevreden over de toe zeggingen van de directie van Arduin. De actie van vandaag, die na het verbod aanvankelijk zou worden omgezet in een poortactie bij Huize Den Berg, is helemaal afgeblazen. door Cees van Zweeden PARIJS - De Franse president Chirac heeft gisteren zijn te vredenheid uitgesproken over de verbeterde samenwerking met Nederland op het gebied van drugs. Maar hij zei impli ciet een legalisering van de productie van cannabis niet te tolereren. Het commentaar van Chirac kwam enkele dagen nadat twintig Nederlandse burge meesters, onder wie die van Vlissingen, pleitten voor de legalisering van de productie van softdrugs. „Nederland doet wat het wil", zei Chirac. „Voor zover mij bekend is de beslissing nog niet genomen. Maar mijn mening is bekend." Chirac sprak na een ontmoe ting met de Nederlandse premier Kok in Parijs. Kok haastte zich te zeggen dat hij afgelopen vrijdag al zijn - ne gatieve - oordeel had gegeven over een verdere legalisering van softdrugs. Initiatiefnemer tot de cam pagne was burgemeester Ste kelenburg van Tilburg, die steun kreeg van een groot aan tal collega's. Stekelenburg meent dat het hypocriet is om de verkoop van cannabis door koffieshops toe te staan, maar die zaken tegelijkertijd te dwingen him inkoop illegaal te doen. Anders dan bij eerdere ont moetingen tussen de twee lei ders werd de sfeer echter niet verpest door ruzie over drugs. Chirac zei 'verheugd' te zijn over de verbeterde samenwer king tussen beide landen. Die samenwerking zou ertoe heb ben geleid dat de stroom drugs van Nederland naar Frank rijk enigszins is ingedamd. In een interview met de krant Libération, dat gisteren ver scheen, verwierp Kok de ge dachte dat Nederland een productiecentrum van syn thetische drugs is. 'Grond stoffen daarvoor worden in verschillende Europese lan den geproduceerd', zei Kok. 'Maar omdat de haven van Rotterdam veruit de grootste van Europa is, worden via die haven veel van die grondstof fen aangevoerd.' GPD zie ook pagina 15 LESKOVAC - Terwijl diverse genodigden netjes ap- plaudiseren, zwaait de Joegoslavische president Milo sevic naar het publiek dat is afgekomen op de opening van het nieuwe treinstation van de Servische stad Les- kovac. Een groot gedeelte van de oorlogsschade aan het spoor naar de zuidelijke stad Nis is inmiddels hersteld. In een van zijn schaarse publieke optredens beschuldig de Milosevic de oppositie ervan dat ze met haar voort durende betogingen en gesprekken met het buitenland Joegoslavië naar een burgeroorlog voert. De politieke tegenstanders van Milosevic zouden giste ren in Luxemburg vertegenwoordigers van de Europese Unie ontmoetten, maar de meeste Serviërs bleven uit eindelijk thuis. foto EPA zie ook pagina 5 Paid van Buitenen foto Rob Keeris/GPD ivan onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse Europees ambtenaar Paul van Buitenen heeft eind vorige week na dreigementen van de juridi sche dienst van de Europese Commissie op het punt gestaan de publicatie van zijn boek 'Strijd voor Europa' tegen te houden. Vertegenwoordigers van de afdeling tuchtprocedu- res dreigden hem 'te ruïneren en kapot te maken'. Tijdens de presentatie van het boek gisteren in Den Haag ver klaarde de voormalig fraude-' ambtenaar dat hij na het gesprek even in paniek was ge raakt en zijn uitgever had ge beld om te vragen wat de kosten waren om de publicatie stop te zetten. Van Buitenen besloot uiteindelijk door te zetten. Veel nieuwe details geeft het boek niet, in tegenstelling tot zijn verhaal uit 1998, waarin hij vriendjespolitiek en valsheid in geschrifte blootlegde. Dit leidde tot het aftreden van de vorige Europese Commissie. De huidige Commissie onder neemt voorlopig geen stappen tegen Van Buitenen. GPD/ANP door Cees van der Laan DEN HAAG - De PvdA wil de rol van de gemeenteraden ver sterken en de in de praktijk do minante positie van de colleges van burgemeester en wethou ders aanpakken. „De gemeente raad moet weer gaan controle ren, signaleren en initiatieven nemen", aldus PvdA-Kamerlid De Cloe. Het Kamerlid lanceert morgen hierover voorstellen tijdens de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken. Hij neemt daarmee ook een voor schot op de staatscommissie- Elzinga die eind dit jaar met een rapport komt over de hervor ming van het lokale bestuur. De Cloe vreest dat de aandacht te veel zal uitgaan naar de invoe ring van de gekozen burgemees ter. „Daardoor dreigt de ver sterking van de positie van de gemeenteraad ondergesneeuwd te raken", vreest hij. Het is De Cloe een doorn in het oog dat gemeenteraden als hoofd van de gemeente 'een zwakke positie hebben' tegen over het alwetende college van B en W. „Gemeenteraden wor den bedolven onder vergaderin gen en stapels papier. In de praktijk is de positie van het college veel sterker dan die van de gemeenteraad." Volgens De Cloe moeten college en gemeenteraad naast elkaar komen te staan: „Partijen ma ken van tevoren afspraken met elkaar. Het college bestuurt en de gemeenteraad controleert op hoofdlijnen." Het CDA wil om een betere de mocratische controle te waar borgen Statenleden en gemeen teraadsleden in de vier grote steden voortaan fulltime belo- Lucht radioactief TOKIO - Uit de fabriek in de Ja panse plaats Tokaimura, waar 30 september een kern ongeluk plaatsvond, is tot gisteren nog radioactieve lucht ontsnapt. Dit kwam doordat ventilatoren lucht uit het gebouw naar bui ten bleven blazen. De directie vond het niet nodig de appara ten uit te zetten, omdat lucht- en grondmonsters vlak na het on geluk een laag stralingsniveau vertoonden. ANP (Advertentie) Tijdens de herfstvakantie 20 t/m 24 okt. Zeelandhallen Goes o.a. modeshows, keukens, woninginrichting, fietssport woensdag 14-22 uur donderdag 14-22uur zaterdag 12-22uur 12-18 uur door John Wanders WASHINGTON - De Amerikaanse wa penfabrikant Colt gaat zijn marketingbe leid in de Verenigde Staten drastisch her zien. Het bedrijf gaat zich bijna volledig richten op levering aan de politie en de strijdkrachten. De particuliere markt wordt goeddeels afgestoten. De ontwerper en maker van de eerste re volver, heeft hiertoe besloten uit vrees voor de torenhoge schadepost die zou kunnen voortvloeien uit de vuurwapen criminaliteit in de VS. Een toenemend aantal Amerikaanse steden is het laatste jaar gerechtelijke procedures begonnen tegen wapenfabrikanten. De stedelijke bestuurders achten de fabrikanten mede verantwoordelijk voor de talloze schiet partijen die plaatshebben met illegaal verkregen vuurwapens. Colt is één van de aangeklaagde firma's. Volgens het Amerikaanse weekblad Newsweek kan de onderneming door de financiële dreiging die er uitgaat van de lopende juridische procedures geen lenin gen meer loskrijgen van de banken. Colts financiers vrezen dat de onderne ming op de fles zal gaan, mocht zij worden veroordeeld tot miljoenen, zo niet miljar den dollars aan schadevergoedingen. Een rechter in New York oordeelde onlangs dat de wapenfabrikanten, gelet op hun marketingmethoden, op zijn minst aan sprakelijk kunnen worden gesteld voor schietpartijen met illegale vuurwapens. Tabaksindustrie De wapenfabrikanten vrezen dat zij in de zelfde positie geraken als hun collega's uit de tabaksindustrie. De grote tabaksfir ma's in de VS zitten al jaren in de beklaag denbank. Zij weten zich geconfronteerd met - deels al toegekende - claims die in de miljarden dollars lopen. Colt produceert zeventig procent van zijn in de VS verkochte wapens voor de over heid. De toegangsdeur naar de particulie re markt - nu nog goed voor dertig procent van de productie - wordt nagenoeg dicht gegooid. Alleen verzamelaars van klas sieke revolvers kunnen nog bij Colt te recht. Colt is onder meer ontwerper en fa brikant van de legendarische 'Peacema ker' (de Vredestichter), een negentiende- eeuws vuurwapen dat in vrijwel elke wes tern een hoofdrol speelt. Sinds Samuel Colt in 1836 het patent kreeg op het eerste vuurwapen met een ro terend magazijn, zijn er wereldwijd zo'n dertig miljoen Colts verkocht. De uitvin ding van Samuel Colt was een doorbraak. Vuurwapenbezitters dienden him wapen tot de komst van de revolver na elke afge vuurde kogel te herladen. Met de Colt konden ze razendsnel zes kogels achter een afvuren. Het maakte de revolver in zijn tijd tot het krachtigste handwapen ter wereld. GPD De Britse premier Blair heeft gisteren de minister voor Noord-Ierse zaken Mowlam (1) vervangen door Peter Mandel- son (r). Deze moest eind 1998 nog als minister het veld ruimen toen bleek dat hij niet had gemeld dat hij een fors geldbedrag bij een collega had geleend. De auto tegen een boom, de bestuurder voorover tegen de air bag. De poster van de zestienjarige Petrit Maliqi uit Zierikzee prijkt op borden langs de Zeeuwse wegen, als geheugensteun tje voor automobilisten die het gaspedaal te diep in trappen. De poster werd als beste uitgekozen voor een Zeeuwse verkeerscampagne. De zaak rond wielrenner Erik Dekker, die niet mocht starten bij het WK vanwege een te hoge he- matocrietwaarde van zijn bloed, moet worden on derzocht door een onaf hankelijke commissie. Dat heeft de directie van Rabobank, desponsorvan Dekkers ploeg, besloten. Rabobank gaat er van uit dat Dekker geen doping heeft ge bruikt. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13 en 15; sport: 16 en 17 nen. Dit voorstel doet CD A-Ka merlid Van der Hoeven ook morgen bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken. Zij maakt zich zorgen over de werkdruk van de ge meentelijke en provinciale be stuurders. Door de decentrali satie van veel rijkstaken hebben zij er veel meer werk bij gekre gen. Minister Peper wil het aan tal Statenleden inperken. Dit steunt het CDA De WD zal morgen vooral plei ten om het overheidsapparaat verder af te slanken dan in het regeerakkoord afgesproken. Het regeerakkoord gaat uit van een afslanking van het aantal rijksambtenaren met vijf pro cent in 2002. De WD wil dat de ze doelmatigheidskorting wordt verdubbeld. GPD van onze redactie buitenland MOSKOU - Het Russische leger heeft één van de belangrijkste Tsjetsjeense rebellenleiders, Basajev, omsingeld. Dit heeft gisteren één van de comman danten van de Russische troe pen in de opstandige deelrepu bliek Tsjetsjenië gemeld. Basajev zou zich in het dorp Go- ragorski, in het oosten van Tsje tsjenië, bevinden dat door het Russische leger is omsingeld. De rebellenleider wordt door de Russen verantwoordelijk ge houden voor de invallen in de buurrepubliek Dagestan en de bomaanslagen op Russische flatgebouwen. De Russische troepen zetten gis teren hun opmars in Tsjetsjenië onverminderd voort. Dit on danks Tsjetsjeense pogingen met Moskou vredesafspraken te maken. De Russen zouden de ri vier de Terek al zijn overgesto ken en een nieuw district, Nad- teretsjny, hebben veroverd. De Russische premier Poetin houdt vast aan zijn keiharde koers. Hij heeft volgens het Kremlin de volledige steun van de weer herstelde president Jel- tsin. Over een vredesplan van de Tsjetsjeense president Mascha- dov zei Poetin gistermiddag: „Geef ons de mannen wier ar men tot de ellebogen met bloed besmeurd zijn en we zijn bereid tot overleg over alles. Maar met terroristen zal ik nooit praten. Maschadov had onder meer voorgesteld in ruil voor de af tocht van de Russische troepen de strijd aan te binden met de moslimfundamentalisten in zijn land. De uit Tsjetsjenië af komstige zakenman Saidoella- jev, die een centrale rol speelt in de Tsjetsjeense regering in bal lingschap, riep Maschadov gis teren op af te treden: „Hij con troleert hooguit nog zijn eigen lijfwacht." Het pro-Russische Tsjetsjeense schaduwparle- ment kondigde aan vandaag naar de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny te willen vertrekken. Stellingen Op door het persbureau AP ver kregen videobeelden was te zien dat Tsjetsjeense rebellen stel lingen inrichten rond en in Grozny. De Russen sluiten een aanval op de Tsjetsjeense hoofdstad niet meer uit, zo had den Poetin en minister Sergejev van Defensie eerder gezegd. Op de Russische tv waren opnames te zien van oprukkende, zwaar vurende Russische tankeenhe den. Ook werd geprobeerd een beeld te schetsen van het hoge moreel van de Russische troe pen. GPD/AFP/AP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand inet automatische afschrijving a 34,25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 32 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1