Ouderen zijn verzot op slaappil PZC Opstandige jeugd PvdA en D66 stelt behoud AOW ter discussie Molukkers betogen voor ingrijpen VN Levensechte rampoefening Kuip binnenland maandag 11 oktober 1999 Risico 's slikken onderschat Compromis in de maak over deeltijdwetgeving Hoe krijg ik de zaak snel op Internet? Bellen. Opknappen tuin loopt uit op drama Aan de stille tocht door Den Haag werd zaterdag door ongeveer tweeduizend Molukkers deelgenomen. foto J asper J u inen/AN P van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ongeveer twee duizend Molukkers hebben zaterdag in Den Haag met een stille tocht gedemonstreerd voor de mensenrechten op de Molukken. De betoging ver liep rustig. Vanaf het Malieveld ging het naar het Vredespaleis. Daar hielden de demonstranten een minuut stilte voor de slachtof fers van het geweld op de Mo lukken. Onder de mensen die de betogers toespraken was VN-waarneemster op Oost- Timor Saskia Kouwenhoven. Zij deed een beroep op de Ne derlandse regering zich actie ver op te stellen tegenover In donesië. Een delegatie van de betogers overhandigde de VN- waarneemster en het Tweede- Kamerlid A van Ardenne-Van der Hoeven (CDA) een petitie. Anies Matahelumual, predi kant van de Molukse evangeli sche kerk, benadrukte dat de demonstratie een uiting van de pijn is die het Molukse volk in Nederland voelt over de situa tie op de Molukken,Het is be langrijk dat de VN nu snel een interventiemacht naar de Mo lukken stuurt." ANP Vijftienjarige handelt in vuurwerk TILBURG - De politie in Tilburg heeft een vijftienjarige jon gen uit die stad aangehouden in verband met de handel in ruim 3300 strijkers, waaronder zeer gevaarlijk geachte 'Widowmakers' en 'Nitraten'. Het onderzoek leidde naar de handelaar nadat eerder deze week twee Tilburgers van twaalf en dertien jaar met strijkers waren gepakt, aldus gisteren een politiewoordvoerder. De jongen had ruim duizend strijkers verborgen op zijn ka merbij zijn ouders aan deLe Sage ten Broekstraat. De overige 2300 knallers waren al verkocht. De jongen had het vuurwerk in België gekocht. Bijna alle strijkers zijn teruggevonden bij de circa tien min derjarige kopers, veelal vriendjes van de verdachte. De jeug dige handelaar moet zich te zijner tijd voor de kinderrechter verantwoorden. ANP Dansprijs voor Janine Dijkmeijer AMSTERDAM - Janine Dijkmeijer heeft zaterdagavond de Gouden theaterDansprijs 1999 gekregen. De Zilveren thea- terDansprijs ging naar Dylan Newcomb voor zijn solo Pas sing in de workshop van het Nederlands Danstheater (NDT). De prijzen zijn uitgereikt tijdens de Nederlandse Dansdagen in Maastricht. De prijzen zijn een initiatief van de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties (VSCD). De Lucas Hovingproduktieprijs - voor talenten op het gebied van de choreografie en productie - ging dit jaar naar Joaquim Sabaté. Hij kreeg deze voor het werk in 'A Touch of Weill', een choreografie op muziek van Kurt Weill. ANP Veldhoven deelt lege boeken uit VELDHOVEN- De Brabantse gemeente Veldhoven heeft gis teren een boekmet 110 legepagina's laten bezorgen bij alle 79 Noord-Brabantse statenleden. Het werk bevat alle sterke ar gumenten die pleiten voor inlijving van Veldhoven bij Eind hoven, aldus de gemeente in een aparte brief. Het Brabantse college van GS wil Veldhoven bij Eindhoven voegen. Provinciale Staten moeten zich daar nog over uit spreken. Vrijdag komt het collegevoorstel aan de orde in sta tencommissie voor bestuurlijke aangelegenheden. ANP Eigenaar shoarmazaak gedood BADHOEVEDORP - Een 38-jarige Amsterdammer is vrij dagavond na een overval op zijn shoarmazaak in Badhoeve- dorp om het leven gekomen. Volgens de politie Kennemerland drongen twee gemaskerde mannen omstreeks half elf het bedrijf aan de Burgemeester Amersfoortlaan binnen. De overvallers, van wie één een vuurwapen in zijn hand had, wilden geld. De eigenaar trad hen tegemoet, waarop een schot werd gelost. De overvallers vluchtten naar buiten, waarna zij ontkwamen in een klaar staande auto. Het slachtoffer werd naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam vervoerd, maar bleek bij aankomst te zijn overleden. Op het moment van de overval waren ongeveer tien bezoekers in de shoarmazaak aanwezig. ANP Paniek om walkman over de post SINT-OEDENRODE - Een walkman leidde zaterdag tot be- reoering bij een instelling voor verslavingszorg in Sint-Oe- denrode (NB). Met de post was een pakjebinnengekomen voor een patiënt. Omdat er tikgeluiden uitkwamen, besloot de lei ding het zekere voor het onzekere te nemen. De politie waarschuwde het Explosieven Opruimings Com mando (EOC). In afwachting van de komst van die deskundi gen, werd de omgeving van het pakketje ontruimd. Het EOC lichtte het pakje door met röntgenstralen. Toen bleek al gauw dat alle heisa voor niets was geweest. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Eén op de vier mensen boven de 65 jaar die slaap- en kalmeringsmiddelen slikken, doet dat al langer dan tien jaar. Deze groep is zich vaak niet bewust van de risico's daar van. Ruim vijftien procent van de ziekenhuisopnames van oude ren hangt samen met ongewens te gevolgen van geneesmidde- lengebruik. Die variëren van veranderingen in de persoon lijkheid tot verwardheid en mentale achteruitgang. Deze waarschuwing uit de orga nisatie van de Internationale Dag voor de Geestelijke Volks gezondheid, die dit jaar in Ne derland is gewijd aan de psychi sche problemen van ouderen. Uit recente cijfers van het Soci aal Cultureel Planbureau blijkt dat ruim 200.000 mensen in de leeftijd van 65 tot 85 jaar aan psychische stoornissen lijden. Nog eens honderdduizenden anderen hebben lichterepsychi- sche klachten. Vaak zijn deze goed te behandelen. Tweederde van alle mensen van 65 jaar en ouder gebruikt dage lijks een of meer geneesmidde len. Boven de 74 jaar slikt dertig procent van de ouderen meer dan vier medicijnen per dag. Slaap- en kalmeringsmiddelen, zogeheten benzodiazepine!!, staan bovenaan de toptien van meest gebruikte middelen. Adviezen In het organiserend comité van de Internationale dag voor de Geestelijke Volksgezondheid, waaraan in 1998 157 landen deelnamen, is onder meer het Trimbos-instituut vertegen woordigd, maar ook verschil lende zorgverzekeraars. De organisatie adviseert ouderen terughoudend te zijn met het ge bruik van slaap- en kalmerings middelen. „Normale verande ringen in het slaappatroon bij het ouder worden, zoals korter en lichter slapen, worden vaak ten onrechte als stoornis behan deld met medicijnen. Gezonde ouderen worden zo gemedicali- seerd, soms ook omdat ze zelf om die middelen blijven vra gen", zegt een woordvoerder. De eerste gunstige effecten van de slaap- en kalmeringsmidde len nemen volgens de zegsman snel af. „Natwee maanden ishet effect miniem geworden. Lang durig gebruik leidt vooral tot verslaving, omdat de eigenlijke, vaak psychische problemen, niet worden behandeld. Oude ren doen er verstandig aan naar hun huisarts te gaan als ze di verse medicijnen naast elkaar en langdurig gebruiken." Uit een onderzoek van de Rijks universiteit Groningen over de periode juli-december 1994 bleek eerder dit jaar overigens dat in Nederland de meeste ge neesmiddelen worden voorge schreven in verband met hartfa len. De onderzoekers pleiten voor meer onderzoek naar de ef fecten en bijwerkingen van meervoudig gebruik, met name omdat er steeds meer ouderen bijkomen en het medicijnge bruik toeneemt. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Stadion Feij- enoord is nog niet klaar voor het Europees kampioenschap voet bal volgend jaar. Zaterdag, tij dens een grote rampoefening van politie, GGD en brandweer in de Kuip, vielen vier gewon den en deden onbedoeld ook echte hooligans inee. Een meisje werd aangereden door een politiebusje. Een ander slachtoffer werd op zijn voet ge trapt door een politiepaard. Twee mensen liepen blauwe plekken op, toen de Bereden Brigade iets te enthousiast met de wapenstok inhakte op de vrijwilligers, die een rel moes ten uitbeelden op het voorter rein van het stadion. Hulpverle ners voerden twee slachtoffers af naar het ziekenhuis. Ze kon den na controle weer naar huis. Aan de oefening deden ongeveer 850 vrijwilligers, waaronder honderd 'Lotusslachtoffers' mee. De vrijwilligers - stewards van andere voetbalclubs en stu denten van brandweer en poli tieopleidingen - speelden sup porters van Feyenoord en AZ. De nagespeelde ramp was een brand die zich uitbreidde op de tribunes. Met name de politie en brand weer schoten tekort tijdens de oefening. De 'flying squads' van de politie reden veel te hard het voorplein op, waardoor het meisje werd aangereden. „Dat moet duidelijk anders," rea geerde projectleider J. Damt- steeg van de Rotterdamse poli tie. „Daar moeten we nog meer mee gaan trainen. "De brand weer, die voor het eerst meedeed aan een oefening in de Kuiphad de grootste moeite om in de stroom mensen de brandhaard te bereiken en aan bluswater te komen. Het water moest uitein delijk van de overkant van het voorplein komen. Maar het uit rollen van slangen was niet mo gelijk vanwege de 'rellen' aldaar. „We hebben er nu een helder beeld van hoe het niet moet," concludeert brandweer commandant J. Berghuijs. „We moeten extra voorzieningen aanbrengen, maar die zijn ook weer vandalismegevoelig. Bo vendien is hier op de stoeltjes na niet veel brandbaars." De oefening werd vroegtijdig beëindigd, omdat zich tussen de wij willige relschoppers ook echte hooligans mengden. De geplande confrontatie tussen vrijwilligers en politie moest hierdoor worden geschrapt. Bij een eerdere oefening in De Kuip, twee jaar geleden, vielen zeven gewonden omdat de vrijwilli gers elkaar en de politie iets te enthousiast te lijf gingen. GPD doorJaco van Lambalqen DEN HAAG - De impasse over de deeltijdwet die de paarse partijen al weken in zijn greep heeft, lijkt doorbroken. De VVD stelt een compromis voor, waar bij in de wet wordt vastgelegd dat werknemers met een deel tijdbaan het recht hebben lan ger te werken. Bedrijven moeten echter zelf kunnen besluiten daar geen ge bruik van te maken, legt WD- Kamerlid Orgü uit. Zij kunnen dat in de CAO vastleggen of de ondernemingsraad kan zich daartegen uitspreken. PvdA en D66 zijn positief over het plan. De discussie over de deeltij d wet zat al weken vast op dit punt. Staatssecretaris Verstand van Sociale Zaken wil in de wet vastleggen dat werknemers met een deeltijdbaan voorrang krij gen om uren die openvallen in een bedrijf op te vullen. Daar mee zouden bijvoorbeeld vrou wen die in deeltijd werken de kans krijgen hun baan uit te bouwen. De WD voelt daar echter niets voor en vindt dat bedrijven voor de opengevallen uren ook men sen van buiten moeten kunnen aannemen. Orgü komt morgen, als de Kamer opnieuw over de wet debatteert, met een amen dement om het recht wél in de wet te verankeren, zoals PvdA en D66 willen, maar tevens be drijven de kans te geven daar van af te wijken. De PvdA is voor het amende ment, zo liet de fractie Orgü we ten. D66-Kamerlid Schimmel noemt het 'een goede stap voor waarts.' Zij wil graag dat het recht om langer te werken in de wet blijft. Overigens is staatsse cretaris Verstand erop tegen dat de sociale partners per CAO af wijkende afspraken over deel tijd kunnen maken. GPD (Advertentie) ISDN2-aansluiting. Miniccntrale voor analoge apparatuur. Gratis Internettoegang bij Planet Internet tussen 9 en 5. Extern ISDN-modem voor de PC. 'nclusicf mailbox. 499,"" Professionele helpdesk voor ondernemers. 1587,-'"' inel, btw). onschafvan ISDN. Er if bedrag van 101,50 cxcl. BTW vc De bestellijn voor ondernemers 0800-0403 ê>mm Altijd dichtbij 11 oktober 1949 doorJaco van Lambalqen AMSTERDAM - „Er is gebrek aan politieke fantasie in Den Haag. Mogelijke oplossingen voor problemen worden wegge gooid uit politieke angst." De woorden zijn de jongeren van Niet Nix en Opschudding in Pa- radiso zaterdag uit het hart ge grepen. Het is voormalig top ambtenaar Van Wijnbergen die ze uitspreekt. Een paar weken geleden opge stapt bij Economische Zaken omdat minister Jorritsma ge noeg had van zijn kritiek, vindt Van Wijnbergen een willig ooi- bij de opstandige jongeren van PvdAenD66. „Er is nietveel de bat over serieuze onderwer pen," houdt hij ze, gezeten op een zwart leren bank, voor. „Het is heel krampachtig. Ik vermoed dat politici de kiezers zwaar on derschatten. Mensen zijn best bereid tot radicale veranderin gen, als j e ze maar zegt wat er er voor terug krijgen." De zaal rea geert enthousiast. „Het is goed dat er hier en daar getwijfeld wordt over de stel ling of Nederland wel af is," doet ING-topman Rinnooy Kan, gebroederlijk met Van Wijnbergen op de bank, een duit in het zakje. Beide heren zijn uitgenodigd door LEF, het sa menwerkingsverband van Niet Nix, de vernieuwingsbeweging van de PvdA, en Opschudding, hun tegenhanger bij D66. Zij hebben elkaar gevonden in de kritiek op de Haagse politiek. „Er ontbreekt een visie waar we met Nederland naar toe willen zegt Edith Mastenbroek van Schietpartij in propvolle bar ROTTERDAM - Bij een schiet partij in de bar van een sporthal in Rotterdam zijn zaterdag nacht vijf gewonden gevallen. Drie van hen - een 25-jarige vrouw, een 27-jarige vrouw en een 36-jarige man - liepen zwa re verwondingen op. Volgens de barman hadden en kele mensen gevraagd of ze een avondje eigen muziek konden draaien. Rond middernacht meldde zich echter een grote groep mensen, waarna de zaak uit de hand liep. Een nog onbe kend persoon opende in de propvolle bar het vuur. Er was gisteravond nog niemand aan gehouden in verband met de schietpartij. GPD Niet Nix. Paars zit gevangen in belangentegenstellingen, ter wijl LEF het wil hebben over ideeën. „Daar lopen de partijen voor weg," zegt Mastenbroek. Desnoods wordt LEF zelf een partij. „Die optie houden we ze ker open," zegt Mastenbroek dreigend. Maar eerst maar eens kijken in hoeverre de vernieu wers het met elkaar eens zijn. De bijeenkomst is de eerste in een reeks om dat uit te vinden. Er volgen wilde plannen: om de verbrandingsmotor af te schaf fen en massaal over te stappen op elektromotoren (schoner en minder luidruchtig) of de invoe ring van één belastingtarief van twintig procent. Maar na deze 'wedloop voor het meest radica le plan' (De woorden zijn van schrijver Joost Zwagerman) volgt een concreter debat. Staatsschuld De AOW. in Den Haag absoluut taboe, is niet langer heilig. „Ze ventig procent van de baby boomers (de huidige vijftigers) heeft zijn AOW straks helemaal niet nodig," zegt Lennart Booij van Niet Nix. Hoho, reageert Van Wijnbergen. „De AOW is ook een vangnet voor mensen die niet zoveel geld hebben. Maak de AOW maar inkomens afhankelijk." Die opmerking le vert hem een applausje op. De staatsschuld moet omlaag, zegt Udo Koek van Opschud ding WD-minister Zalm van Financiën na. „Welnee," vindt Rinnooy Kan. „De staatsschuld is een dogma. De overheid heeft taken verwaarloosd, zoals het onderwijs, laat ze daar maar geld voor uit trekken." GPD KOOG AAN DE ZAAN - De zolderverdieping van twee huizen en schuurtjes in vijf tuinen zijn compleet vernield toen zaterdagmorgen een hijskraan kantelde in een straat in Koog aan de Zaan. Een van de poten begon te schui ven, waardoor de 42 meter hoge kraan voor over viel, dwars door de zolderverdieping van de twee huizen. De kraan was ingehuurd door een bewoner die zijn tuintje wilde opknappen met sierstenen. In een paar minuten tijd heeft de kraan vijf tui nen, haaks op de twee verwoeste zolderetages, omgeploegd. De zak met sierstenen die tijdens het kantelen op een hoogte van 18 meter aan de kraan hing, is 150 meter verder terechtgeko men. Toen de kraanbestuurder tot de ontdekking kwam dat zij n kraan begon over te hellen, heeft hij uit alle macht geprobeerd om die met zijn afstandsbediening terug te halen, daarbij ge holpen door een vrouw die met haar volle ge wicht aan de kraan is gaan hangen. Dat mocht niet baten. „We zijn er allemaal beroerd van", zegt een van de omwonenden. „We hebben geen gas, geen water en geen lichtDie paar stenen had ie toch ook wel even door de voordeur kunnen doen. Daar had hij echt die kraan niet voor nodig ge had." foto Evert Elzinga/GPD Sluizen Snel herstel van de Vlissingse sluizen is nodig omdat de in vesteringen in het havenge bied anders geen zin hebben. Inmiddels is de buitenhaven schoongemaakt, zijn wrakken geruimd en is het vaarwater op diepte gebracht. Punt is echter dat twee van drie sluizen zoda nig zijn beschadigd dat ze niet kunnen worden gebruikt. Al leen de keersluis schut één keer per dag; De burgemeester van Vlissingen noemt de toe stand onhoudbaar. Oostenrijk De Katholieke Volkspartij heeft bij verkiezingen in Oos tenrijk haar parlementsmeer- derheid verloren. Daarvan profiteerde niet de socialisten, maar de Bond van Onafhanke- lijken, een nationalistische partij waarin veel vroegere na zi's zitten. Die heeft nu zestien zetels. De beide verliezers, ka tholieken en socialisten, hou den samen echter eeri ruime meerderheid: 143 zetels. Stoomboot De stoombootdienst Middel- burg-Rotterdam verdwijnt. Deze week varen de salonboot Koningin Wilhelmina én de motorvrachtboot Valk V hun laatste tocht. De stoomboot- dienst, die meer dan negentig jaar bestaat, ruimt het veld omdat de concurrentie niet de auto niet is vol te houden. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB lerneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zierikzee en Hulst: van 8.30 tot 17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118) 470100. Abonnementsprijzen: t per kwartaal 98,00; 1 franco per post 128,50; per maand 35,75; per jaar 372,50; franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1.50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1.80. zaterdag 2,60 p st (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3