COURAH Homo's zorgen voor trouwrecord Milities in Oost-Timor lijken uit op guerrilla Socialisten winnen Portugese verkiezingen Winnares in tranen Vlissingen steunt Tilburgse oproep tot legaliseren wietteelt 4 WEKEN 11 9° Vorig jaar meer dan negentigduizend verbintenissen gesloten Railtrack negeerde veiligheidseisen Jood-groen >ok zwak n Berlijn Groep jongeren schopt klagende man bijna dood Honden na 18 dagen gered Skaten onder dak in Middelburg Kloetinge geeft Hoek voetballes VOOR 16,00 JA, ik wil; W 3 Opklaringen Vanochtend nog wat regen. Vanmiddag droog en af en toe zon. Maximum temperatuur rond de 15 graden. 242e jaargang no. 239 maandag 11 oktober 1999 losse nummers 1,80 Onbekende Freire Gomez wereldkampioen wielrennen doorKaatSmets DEN HAAG - De komst van homohuwelijken heeft geleid tot een record: de partnerregistratie mee geteld, zijn in Nederland vorig j aar meer dan 9 OO O O huwelijken voltrokken. Dit is het hoogste aantal sinds 1993, zo blijkt uit een vandaag te publiceren onderzoek van Bruid Magazine in samenwerking met het CBS, het NIPO en de uni van Utrecht. huwelijk herwint zijn posi weer. Toch blijkt uit 'De toe- iomst van tradities' dat er in de loop der jaren een hoop veran is. Terwijl in 1971 tachtig van de 25-jarigen ge rouwd was, is dat er nu nog naar achttien procent. Ook de gemiddelde leeftijd van vrouw bij haar eerste huwe- ijk steeds dichter bij de geboor- e van haar eerste kind liggen. zit tussen beide gebeurtenissen nog maar ;estien maanden. Hoe dat vroe- zat, melden de onderzoekers is nog steeds de belang- ijkste reden om te trouwen. Het evoel dat iemand de rest van ijn leven met de partner wil wordt als één van e mooiste kanten van het hu welijk omschreven. Als kinde van de echtscheidingscul- nemen de huidige jongeren ich krachtig voor het beter te oen dan him ouders. Van de denkt 87 procent dat - De conservatieve en de (post)-communisti- he PDS hebben de gemeente- adsverkiezingen in Berlijn Voor de sociaal-de- ocratische SPD en de Groenen ipen de verkiezingen op een iderlaag uit. De SPD slaagde niet in haar resultaat van vier ar geleden, het slechtste uit lar geschiedenis, te verbete- D. machtsverhoudingen in de zijn niet wezenlijk randerd. Waarnemers gaan t van een voortzetting van de coalitie' van CDU en SPD de stad de afgelopen acht ir heeft bestuurd, i CDU kreeg volgens de laat- prognoses 40,6 procent van stemmen (een winst van ruim ie) en levert opnieuw de bur- meester van de grootste stad Duitsland, Eberhard Diep- Het was het beste resultaat t de CDU ooit in Berlijn haal- sociaal-democraten moes- de samenwerking met de )U opnieuw bezuren. Ze had- Qgehoopt de 23,6 procent van te overtreffen en met de een coalitie te vormen. verloren ruim een procent 122,4). k de Groenen moesten een veer laten: van 13,2 pro- it naar 9,9. Dat was vergele- i bij de catastrofes van de deelstaatverkiezingen, arbij de milieupartij in Saar- id, Brandenburg, Thüringen Saksen werden weggevaagd, een overwinning. PDS profiteerde vooral in oosten van de stad, waar ze veertig procent haalde, van de zwakke periode de SPD momenteel door- akt. De (post)-communisten 'fileerden zich opnieuw ten van de sociaal-democra- door zich op te werpen als de dedigers van de 'sociale ge- en kwamen van 6 op 17,7 procent, liberale FDP kwam ook dit r niet over de kiesdrempel vijf procent, net als de Republikaner. verkiezingen in Berlijn wa de laatste van de vijf deel- en twee gemeenteraads- die dit jaar in hebben plaatsgevon- De CDU was de grote win- r. De christen-democraten vooral munt uit de on- van kiezers met de rood- sne coalitie die een jaar gele- aan de macht kwam en wei tot stand bracht. GPD het huwelijk zal slagen, bij de mannen is dat nog vijf procent meer. Aanstaande echtparen begin nen gemiddeld ongeveer elf maanden voor de huwelijksdag met de voorbereidingen. Wit en varianten daarvan blijven voor de bruidsjurk met 92,8 procent het populairst. Voor 64 procent van de bruidegoms is het trouw pak het eerste kostuum dat ze kopen. Dat het burgerlijk huwelijk bij de meeste jongeren de voorkeur geniet, is al lang niets nieuws meer. Opvallend is echter wel dat in het in het zuiden van het land relatief veel waarde ge hecht wordt aan een kerkelijke inzegening. Verwacht wordt dat het aantal huwelijken, zij het in een andere opbouw, tot het jaar 2050 boven de tachtigduizend per jaar blijft.. GPD Aanhangers van de Partido Socialista vierden gisteravond feest in Lissabon van onze redactie buitenland LISSABON - De Portugese premier Guterres kondigde gisteravond aan dat zijn socialistische partij net geen abso lute meerderheid had behaald bij de verkiezingen. De premier zei dat zijn partij een rela tieve meerderheid van 113 zetels had gekregen in het 230 zetels tellende par lement. De socialisten hebben hiermee één zetel meer behaald in vergelijking met de laatste verkiezingen. Guterres wil wel verder regeren met een minderheidsregering zoals hij de afge lopen jaren ook heeft gedaan. „De Me- zers willen dat de socialisten nog vier jaar doorregeren", aldus de premier. Uit de laatste prognoses blijkt dat de sociaal-democratische partij PSD een verlies van ongeveer één procent heb ben geleden. De partij zou nu uitkomen op 32,5 procent. De grootste zetel winst lijkt naar links te zijn verschoven. Het foto Armando Franca/AP verbond van de Communisten en de Groenen CDU ging van vijftien naar ze ventien zetels. Vier jaar geleden kwam Guterres vier zetels te kort. Daardoor konden vol gens de premier veel aangekondigde hei-vormingen niet worden doorge voerd. RTR/GPD HILVERSUM - Erna Otte-Hemmink uit Hengelo hoort dat ze de zestiende finale van de Soundmixshow heeft gewonnen. Zij zong gisteravond het nummer Spente le Stelle van Emma Shapplin. In totaal waren er elf finalisten. Acht plaatsten zich tijdens de voorgaande uitzendingen. De andere drie werden door het publiek gekozen. De kijkers kozen door telefonisch hun stem uit te brengen. foto Raymond Rutting/ANP GOUDA - Een dertigjarige Gouwenaar is gistermorgen rond vijf uur in Gouda ernstig mishandeld door een groep jon geren. De man moest met zwaar hoofdletsel naar het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag worden overgebracht, waar het leven van de man na een operatie ternauwernood kon worden ge red. Gisteravond verkeerde hij vol gens de politie niet meer in le vensgevaar. Aanleiding voor de mishande ling was een klacht van de man over de geluidsoverlast die de groep de hele nacht veroorzaak te op een schoolplein in de buurt van het slachtoffer. Om kenbaar te maken dat zij er genoeg van hadden, stapten de man en zijn echtgenote uiteindelijk op de groep af. Die keerde zich hierop tegen het echtpaar en met name tegen de man. Hij kreeg een aantal trappen tegen zijn hoofd. De politie trof de man hevig bloedend aan het hoofd op het schoolplein aan. De daders wa ren gevlucht. Onderzoek van een team van vijf rechercheurs had gisteren nog niet tot aan houdingen geleid. ANP doorTheo Haerkens JAKARTA - Het begint er meer en meer op te lijken dat Indone- sië-gezinde milities uit zijn op een guerrillaoorlog in Oost-Ti- mor. Aan de grens met West-Ti- mor hebben zich verscheidene incidenten voorgedaan waarbij milities het vuur openden op VN-eenheden. Zo was er gistermiddag de eer ste rechtstreekse schotenwisse ling tussen VN-eenheden aan de oostkant van de grens en Indo nesische militairen aan de ande re kant. Een militielid is zater dag doodgeschoten en bij een andere confrontatie raakten twee militieleden gewond. Ook twee Australische VN-soldaten raakten gewond. De gedode mi litieleden hadden wapens die het Indonesische leger ook ge bruikt. De VN-troepen zouden hebben teruggeschoten nadat ze werden aangevallen. Verslaggevers meenden dat bij het tweede incident Indonesi sche militairen betrokken wa ren. De gewonden zouden met een Indonesische legervoertuig zijn afgevoerd. Gisteren is vol gens onbevestigde berichten een Indonesische politieman doodgeschoten en raakten er drie gewond. Volgens het dagblad Singapore Sunday Times bereiden milities in West-Timor zich voor op gu errilla-acties. Eerder werd al melding gemaakt van verken ningstochten door leden 'van de Indonesische elite-legereenheid Kopassus. De Indonesische au toriteiten spreken dat tegen. In- terfet, de troepenmacht van de VN, voert zijn aanwezigheid in het grensgebied drastisch op. Het is de bedoeling de helft van de beschikbare zesduizend manschappen daarheen te stu ren. Gisteren kwamen nog eens 750 Australische militairen aan op Oost-Timor. Thoenes Het Indonesische leger zal van daag één van de vier militairen die betrokken waren bij de dood van de Nederlandse journalist Sander Thoenes aan Interfet overdragen. Volgen het Neder landse ministerie van Buiten landse Zaken wordt de kolonel niet als verdachte, maar als ge tuige gehoord door Interfet. Hoewel de VN'ers een mandaat hebben om milities te achtervol gen tot in het westelijk deel van Timor, hebben de Indonesiërs daar ernstig bezwaar tegen. Zij vinden het al erg genoeg dat ze de VN-troepen op het oostelijk deel van het eiland moeten tole reren en willen niet dat hun soe vereiniteit ook in het westelijk deel wordt aangetast. Indonesi sche troepen en Interfet gebrui ken verschillende kaarten van het gebied, waardoor onduide lijk is of het stadje Motaain op Oost- of West-Timor ligt. Wel kreeg Interfet toestemming om de 260.000 vluchtelingen in kampen op West-Timor te be zoeken en Oost-Timorezen die terug willen te registreren. Dit geldt als een belangrijke door braak. Eerder wilden de Indo nesiërs dat zelf doen, maar de VN was daartegen omdat men sen die terug willen zich daar mee bloot zouden stellen aan verdere terreur. GPD TAIPEI - De hond Lucky heeft zijn naam helemaal waargemaakt. Samen met zijn maatje Paopao - Chinees voor 'schat' - kwam hij zater dag ongeschonden en kwis pelend met zijn staart te voorschijn vanonder de puinhopen in het door de aardbeving van 21 septem ber zwaar getroffen Cen- traal-Taiwanese stadje Tsaotun. Het duo heeft de aardbeving overleefd doordat het ten tij de van de aardbeving, zoals gebruikelijk, lag te soezen onder een stoel. Het meubel werkte als een beschermende paraplu toen het flatgebouw waar hun baasje een appar tement had in elkaar stortte. De twee hadden bovendien het geluk dat de koelkast in het appartement door de klap was opengesprongen, zodat zij zich tegoed konden doen aan de vis die daarin lag opgeslagen. Hun baasje, schoolhoofd Lin Yen-chen, en diens vrouw en vier kinderen hebben allen de ramp overleefd. Dat ook de twee geliefde'huisdieren het hebben gered, maakt het geluk van de familie Lin compleet. AP Terwijl op verschillende plaatsen gisteren de treinramp van afgelopen week bij Londen werd herdacht raakte het afgelo pen weekeinde ook bekend dat de spoormaatschappij Rail track het niet zo nauw nam bij de veiligheid. De Brit- se regering heeft de onderneming het toezicht op de L^, veiligheid ontnomen. Met de opening van het overdekte Mekerskatepark is Middel burg hét skatecentrum van Zeeland geworden. Sinds zaterdag kan de jeugd er terecht, niet alleen om te skaten, maar ook voor andere sporten, muziek en graffiti. Kloetinge heeft Hoek zaterdag voetballes gegeven. De ploeg van Diederik Hiensch won het Zeeuwse onderonsje in de hoofdklasse B van het zaterdagvoetbal met maar liefst 4-0.. Het was de eerste zege voor Kloetinge in O een reeks van zeven onderlinge ontmoetingen. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Twintig ge meenten, waaronder Vlissin gen, pleiten voor het legaliseren van de teelt van wiet om zo een eind te maken aan het twee slachtige softdrugsbeleid. Zij verwachten dat daardoor de cri minaliteit in de softdrugswe reld afneemt. De gemeenten reageren op een oproep van bur gemeester J. Stekelenburg van Tilburg. Hij gaf eerder aan dat criminelen steeds meer greep op de koffieshops krijgen. De tweeslachtigheid van het ge doogbeleid ligt in het feit dat het telen van wiet verboden is en het kopen in een koffieshop niet. Stekelenburg strijdt al enige tijd voor het legaliseren van de wietteelt, waarbij telers hun producten rechtstreeks aan kof fieshops moeten leveren. Bak Stekelenburg: „Als je aan de voordeur vijf gram koopt, doet de politie niets. Als je die vijf gram aan de achterdeur levert, kun je de bak ingeslingerd wor den." Juist dat onderdeel staat ook de Vlissingse burgemeester A van Dok-van Weele tegen. Vanwege deze 'achterdeurproblematiek' steunt zij de oproep van haar collega. De brief van de twintig gemeen ten is voor Stekelenburg een steun in de rug: „Het is niet meer een oprisping in Tilburg, maar een breed gedragen opvatting Stekelenburg wil uiteindelijk toe naar legalisering van soft drugs. Ook Van Dok wijst een eventuele vrije inkoop van soft drugs niet direct van de hand. Burgemeester Stekelenburg heeft na overleg met minister Korthals van Justitie een werk groep opgericht en is een onder zoek begonnen naar de situatie bij koffieshops. „Wie zijn de le veranciers? Zijn dat boeren, cri minelen, buitenlanders? Hoe is de kwaliteit? Komt het alleen uit Nederland?" Model Die Tilburgse werkgroep ver wacht in november de resulta ten te kunnen geven. Dan wil de Brabantse gemeente ook een model presenteren hoe de legale aanlevering van softdrugs of wiet aan koffieshops eruit kan zien. Volgens Stekelenburg zal minister Korthals de bevindin gen van de werkgroep in zijn no titie verwerken. De gemeenten die de brief on dertekend hebben zijn Apel doorn, Breda, Delft, Delfzijl, Deventer, Eindhoven, Ensche de, Groningen, Gouda, Harder wijk, Harlingen, Heerenveen, Heerhugowaard, Heerlen, Leeuwarden, Nijmegen, Til burg, Venlo, Vlissingen en Zut- phen. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 32 000002 v.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1