Boogerd leider eensgezind team PZC Bogarde is anders dan de anderen heeft moeite met druk Wereldtitel voor Giordani Kucera schakelt favoriet Agassi uit sport zaterdag 9 oktober 1999 21 Oranje-renners sluiten de rijen voor aanvang WK Italiaanse en Belgische wielerploegen tellen meeste WK-favorieten Met een verbeten trek is de Italiaan Gordiani op wegnaar de wereldtitel bij de mannen tot 23 jaar. foto Peter de Jong/AP ivan onze sportredactie VERONA - De eerste wereldtitels op de weg in Verona waren vrijdag voor de Italiaan Giorda ni en de Canadese Jeanson. De eerste won de koers bij de mannen tot 23 jaar, Jeanson pakte na haar zege in de tijdrit ook het goud in de wegrace bij de junior-vrouwen. De Italianen beheersten de koers bij de neo's. Giordani rondde bekwaam afDe regerend Eu ropees kampioen was samen met de Witrus Se- niouchkine en de Noor Hushovd ontsnapt, maar bleef uiteindelijk alleen over. Knap in de rug gedekt door zijn ploegmaten. De Neder lander Addy Engels, deel uitmakend van de achtervolgende groep, probeerde in de slotfase tot twee keer toe het gat naar Giordani te dich ten. De sterke Italiaanse ploeg verijdelde elke aanval. ,,Ik moet tevreden zijn", keek Engels terug op zijnlaatste wedstrijd als amateur. Volgend jaar maakt hij de overstap naar de profsectie van Rabobank. Engels zag teamgenoot Thorwald Veneberg in de slotklim afhaken. „Ik kon nog net mee. Helaas sloot er in de afdaling nog een grote groep aan. Als we met z;n vijftienen aan komen, sprint ik zeker naar een plaats bij de eerste tien." Bij de junior-vrouwen werd dezelfde winnares gehuldigd als maandag in de tijdrit. De Cana dese Geneviève Jeanson pakte in Verona haar tweede regenboogtrui na een indrukwekkende demonstratie. Jeanson koos al in de eerste van de vier ronden het avontuur en kreeg enkel de Duitse Trixi Worrack, in de tijdrit derde, ach ter zich aan. In de slotronde brak de klim van de Torricelli Worrack op, hoewel ze nog wel dichtbij kwam. Op de streep hield Jeanson acht seconden over. De Italiaanse Noemi Cantele greep op ruim drieënhalve minuut het brons. Hassink Van de Nederlandse wielrensters handhaafde alleen Areke Hassink zich in de voorste rangen. De achttienjarige renster uit Zieuwent finishte in de eerste grote groep als vijftiende op ruim vijf minuten van winnares Jeanson. „Ik zag haar al snel weggaan. Ik zat te ver naar achte ren om te reageren", keek ze terug op de vroege beslissing. Hassink verbaasde zich er over dat sterke blokken uit Rusland en Polen niet in de achtervolging gingen. „Ik kon me handhaven, meer zat er niet in." ANP ir Jochem Lippmann STERDAM - Op een hart- kreet volgde een e van ruim zestien raaan- Winston Bogarde het vorig jaar juli loen hij tijdens de training dagen voor de halve finale en Nederland en Brazilië onderbeen op verscheidene itsen brak. Uitgerekend aan van weer een duel de viervoudig wereldkam- n laat de verdediger weer zich horen. Al is het maar at het van hem verwacht thet liefst spreekt Bogarde, in Amsterdam Frank de in de basiself van Oranje helemaal niet met Geen Nederlandse ien Spaanse. Zo verbood hij die zijn been in een gips- ip zette informatie aan de verstrekken. De Spaanse a kan alleen een toenade- wagen wanneer van Gaal de zestienvou- naar de pers- stuurt. Bogarde het niet zo op journalisten, liever met zijn voeten en het leven van profvoetbal moeilijk genoeg. het is niet zo dat ik iets te- e media heb", legt hij rus- „Maar ik heb geleerd van uit te gaan. Ik heb altijd evoel gehad dat ik twee zo hard als anderen heb werken om zover te ko- ils ik nu ben. Dat gevoel Winston Bogarde: „Het is geen toeval dat ik uitgerekend tegen Brazilië weer bij Oranje ben. Dat is echt wel door iemand bepaald." foto Koen Suyk/ANP mijn loopbaan. Of ik het mezelf met een soepeler houding tegen over de media niet makkelijker had gemaakt? Ik weet het niet. misschien iets anders dan de meeste anderen." Het is een houding die door SDaanse iniimalictpr, nonum. medialandschap met bladen die elke dag twaalf pagina's met Barcelona vullen, kom je als praat of niet. Bogarde: „Toen ik vorig seizoen revalideerde, las en hoorde ik de vreemdste din gen. Zo zou ik lid van een sekte zijn en een eenzaam bestaan op een berg in Barcelona leiden. Natuurlijk is dat niet waar, maar ik heb er niet over gedacht om alles te herroepen." Rustiger „Wat dat betreft heb ik veel ge leerd. Als ik bij Sparta slechte kritieken kreeg, was ik geneigd verhaal te gaan halen. Bij Ajax ook nog wel, al was ik toen al een stuk rustiger. Nu heb ik me erbij neergelegd dat mensen in mijn naaste omgeving weten wie ik ben. Met de pers praat ik als ik me goed voel. En dan nog alleen met journalisten die mijn ver trouwen nooit hebben be schaamd." Bogarde legde de berichten over zijn persoon naast zich neer en stopte al zijn energie in de reva lidatie. „Dat was hard nodig. Ik had nooit een zware blessure ge had, voor mij was het volkomen nieuw om helemaal bij nul te be ginnen. Elke dag weer loopoefe ningen, steeds maar weer die krachttrainingen. Natuurlijk had ik de beschikking over be geleiders en mijn collega's heb ben ook wel gebeld. Toch moet je het alleen doen, tijdens het re valideren ben je als voetballer voetballer zich in januari weer fit bij trainer Van Gaal. Die gun de hem in de tweede helft van de competitie slechts 45 speelmi nuten. Bogarde moest zijn voet- balhonger op trainingen en vriendschappelijke wedstrijden stillen. „In die tijd heb ik veel aanbiedingen gelcregen. Man chester United meldde zich en ook Newcastle United had inte resse. Van Gaal wilde me echter niet kwijt. Ik beschouw dat als een compliment, als een blijk van waardering. Ik wist vanaf toen ook waar ik aan toe was. Als centrale verdediger zou ik mijn kans moeten grijpen. In het systeem van Barcelona kun je mij nu eenmaal beter beter cen traal dan links in de defensie la ten spelen." Rentree Een week na zijn basisoptreden bij Barcelona volgt zaterdag de rentree bij Oranje. Opnieuw als centrale verdediger en vervan ger van de geblesseerde Frank de Boei-. En met Brazilië als te genstander. Een opponent die hij zonder zijn blessure in de halve finale van het WK had ge troffen. „Het is geen toeval dat ik uitgerekend tegen Brazilië weer bij Oranje ben. Dat is echt wel door iemand bepaald. Toe val bestaat niet, ook daar ben ik de laatste jaren achtergeko- Opstelling Nederland: Van der Sar, Ronald de Boer, Konterman, Bogar de en Van RrnnnL-ha*ef Blangé terug met zege B ARNE VELD - Peter Blangé is vrij dagavond met een zege te ruggekeerd in de Nederlandse volleybalcompetitie- De spel verdeler van Oranje trad in het shirt van Geové/Vrevok aan tegen het gepromoveerde Appeal/SSS. Blangé; gewend aan de Italiaanse volleybaltempels, moest even wennen aan het lage sportzaaltje in Bameveld en aan de geringe tegenstand. Hij prees de goede atmosfeer en het enthousiasme op de tribu nes. Vrevok won de uitwedstrijd met 3-0 (25-14 25-17 25-23). ANP Toshack op tribune Camp Nou MADRID - Real Madrid-trainer John Toshack moet de ko mende klassieker tegen Barcelona, woensdag in Camp Nou, vanaf de tribune bekij ken. De Welshman is voor één wedstrij d geschorst wegens het beledigen van een scheidsrechter. Dat gebeurde in de laatste thuiswedstrijd tegen Valencia, die Real met 2-3 verloor. Naast trainer Toshack zijn ook de spelers Ro berto Carlos en Fernando Hierro tegen Barcelona niet van de partij. Zij zijn eveneens geschorst. RTR ADO gedupeerd door deel aanhang DEN HAAG - ADO Den Haag moet voor de wedstrijd om de Residentie Cup, het traditionele hoogtepunt van de voorbe reiding op het nieuwe seizoen, op zoek naar een attractieve te genstander en een nieuwe sponsor. Nationale Nederlanden fourneerde afgelopen zomer voor het duel tegen Barcelona 50.000 gulden maar is afgehaakt wegens het wangedrag van enkele kwaadwillende 'supporters'. Vanaf de tribune klonken bijvoorbeeld spreekkoren aan het adres van Patrick Kluivert. Die had bij trainer Van Gaal een verzoek ingediend om niette hoeven spelen. 'Waar blijft die moordenaar' werd geroepen op Midden-Noord. Ronald de Boer ergerde zich zodanig aan de schandalige teksten dat hij na afloop zei nooit meer een stap in het Zuiderpark te willen zetten. „Daarom heeft de sponsor afstand genomen", lichtte algemeen directeur Govard Sloo- ters vrijdag toe. „Met de organisatie, de tegenstander en de publiciteit vooraf was niets mis. Een honderdtal idioten ver pest het voor duizenden." ADO Den Haag gaat proberen an dere geldschieters te interesseren om de Residentie Cup op de agenda te houden. ANP Van den Goorbergh negende WELKOM - Jurgen van den Goorbergh is bij de eerste kwali ficatietraining voor de Grote Prijs van Zuid-Afrika in de 500 cc-klasse als negende geëindigd. De Nederlandse motorcou reur reed op de Muz Weber een beste rondetijd van 1.39,842. De Amerikaanse Suzuki-rijder Kenny Roberts was de snelste in 1.38,813. De Japanner Tadayuki Okada gaf maar zesdui- zendste van een seconde toe. ANP Olympisch elftal speelt gelijk HEERENVEEN - Het Nederlands olympisch elftal, dat zich volgende maand in Heerenveen moet zien te kwalificeren voor het EK onder 23, heeft vrijdagavond tegen de plaatselij ke SC in het Abe Lenstra-stadion gelijkgespeeld: 2-2. Bij rust stond Jong Oranje, dat ongeïnspireerd begon, met 2-0 achter. Heerenveen verscheen in een fantasie-opstelling. De ploeg telde maar vijf spelers uit de gebruikelijke basis. Gelegen- heidscoach Gert-Jan Verbeek had de aanvulling uit het twee de elftal gehaald. Niettemin speelden de Friezen voor rust aanmerkelijk beter en agressiever. Dat leidde tot treffers van Hansma en Tzvetkov. Han Berger greep in en liet in de tweede helft liefst acht anderen opdraven. Zijn Heerenveense collega hield het bij vijf wissels. Dat was een metamorfose in velerlei opzicht. De Nederlandse talenten herpakten zich en kwamen in de slotfase op gelijke hoogte. Splinter en Vennegoor of Hes- selin'k zorgden daarvoor. ANP Guy Vermeieren - Frank Van- nbroucke hoeft volgens en vijand zondag maar te irten om het wereldkampi- te winnen. De Waal mbardeerde zichzelf recent topfavoriet, maar lijkt geen it hinder te ondervinden van druk die hij zichzelf oplegt, laat 'VdB' zich niet tot spe- aties verleiden, de mooiste heeft hij naar eigen zeggen ip zak: „Ik ben door de hel ge in om weer de renner te wor- die ik nu ben. Als mens en kwam ik sterker uit strijd: hopelijk werpt dat idag vruchten af." ndenbroucke? Die zal hier 1 rond tien uur 's avonds aan- De Waal gaf het begrip slagorde' een nieuwe door veel later dan de van de ploegmaats het hotel op te zoeken. Geen wenkbrauw die in een fronsende plooi werd gelegd. Van VdB werd blijkbaar niks anders verwacht. Vandenbroucke hield de kiezen bij aankomst in het Belgisch kamp stevig op elkaar als naar de te volgen tactiek voor het WK werd gevraagd. De man die zichzelf in de Vuelta onver bloemd tot kopman van het Bel gische WK-team uitriep gooide olie op de golven, en verwees naar het tactisch praatje van coach José De Cauwer. Diep dal De 25-jarige Vandebroucke heeft een zwarte zomer achter de rug, klom pas tijdens de Vuel ta uit een diep dal. Ook al fietst hij ogenschijnlijk onbekom merd en bulkend van het zelf vertrouwen door het leven, de wonden die de man tijdens de zaak Sainz-Lavelot opliep blij ven pijn doen. Vergeten lukt bij na, met vergeven is het veel moeilijker. „Die ervaringen van toen draag ik voor de rest van mijn leven mee. Je kan bijna stellen dat ik de mensheid sindsdien indeel in goed en slecht. Ik onthoud elke letter die over me geschreven werd. Eén pen en één blocnote volstaan blijkbaar om me de grond in te boren. Dat heeft mij en mijn fa milie pijn gedaan. Wat L'Equipe (de sportkrant publiceerde de uitkomst van haar-, bloed- en urinetests die de Franse justitie bij Vandenbroucke afnam waaruit moest blijken dat hij een te hoog hematocrietgehalte had én sporen van amfetamine gebruik vertoonde, red.) voor el kaar heeft gebracht neem ik ze blijvend kwalijk. Toch wil ik daar niet lang bij stilstaan. Het leven gaat verder, mijn carrière ook." GPD van onze sportredactie BASEL - Andre Agassi is in de kwartfinale van het tennistoer nooi in Basel uitgeschakeld. De Amerikaanse favoriet verloor vrij dagavond verrassend in twee sets van de Slowaak Karol Kucera: 4-6 5-7. „Je kunt niet iedere week winnen", zei Agassi laconiek. „Je hebt nu eenmaal goede dagen en mindere. De ene dag ga je ook gemakkelijker naar je werk dan de andere." Jevgeni Kafelnikov, die hoopte in Zwitserland een aanval te kunnen doen op Agassi's leiden de positie op de wereldranglijst, stelde evenzeer teleur. De als tweede geplaatste Rus vloog ei- vrijdag kansloos uit tegen Go ran Ivanisevic. De Kroaat was lang uit beeld maar timmerde nu ineens, met onder meer 29 aces, Kafelnikov van de baan: 4- 6 6-3 6-4. „In het onderlinge vergelijk stond ik met 9-3 voor", zei Iva nisevic. „Dat speelt toch mee. Kafelnikov heeft het altijd moeilijk tegen mij. Ook al is hij in topvorm en bak ik er tot dus ver dit seizoen bar weinig van." Ivanisevic staat in de halve eindstrijd tegenover Tim Hen man. De Brit had het niet ge makkelijk tegen de achttienja rige Zwitser Roger Federer maar won wel zonder setverlies (6-3 7-5). Verrassing Kucera treft vandaag Nicolas Kiefer. De Duitser zorgde voor de laatste verrassing in de kwartfinale door GregRusedski de baas te blijven. De als derde geplaatste Brit, afgelopen week in München even 2,6 miljoen gulden rijker geworden, won nog wel de eerste set met 6-2Hij had kansen in de tweede (6-7) en gaf zich vervolgens ongaarne gewonnen: 3-6. Ook in Palermo was het bijltjes dag en rolde het reekshoofd. De Spaanse favoriet Alex Corretja bleek niet opgewassen tegen de Fransman Arnaud di Pasquale. Zijn als tweede geplaatste land genoot Albert Costa bereikte de halve finale wel, ten koste van een andere Spanjaard, Alberto Martin. ANP door Fred Seqaar BUSSOLENGO - Er wés geen conflict, er is geen conflict en als het aan Michael Boogerd ligt zal het ook nooit tot een conflict ko men tussen hem en Servais Kna- ven. Er was hooguit wat wrij ving geweest tussen de renner van TVM en de Rabobank-cou- reur, die morgen in Verona als kopman van de Nederlandse equipe start in het wereldkam pioenschap. „Maar we gaan als één ploeg de strijd aan", zei Boogerd. De Oranje-equipe onder leiding van Gerrie Knetemann sloot vrijdagdagavond in het ren nershotel de rijen na een week die Michael Boogerd als 'roerig' omschreef. Boogerd beschuldigde vorige week in zijn column in De Tele graaf zijn collega's van TVM er van zijn ploegmaat Bram de Groot te hebben getreiterd tij dens de Ronde van Spanje. La ter in de week in andere publi caties verdacht Boogerd met name Servais Knaven ei*van on waarheden in de openbaarheid te hebben gebracht over zijn nieuwe vriendin, een ex-miss Holland. „Het is geen ex, maar het is de huidige miss Holland", zei Boogerd vrijdag. Lachend: „Ik doe het niet voor minder." door Fred Seqaar VERONA - Op papier vormen de Italianen en de Belgen de sterkste ploegen die morgen aan de start verschijnen van het we reldkampioenschap wielrennen profs in Verona. Het gast verkeerde de laatste jaren in de luxe positie dat de drie of meer kandi- herbergde, maar is het al weer zeven jaar ge- eden (Gianni Bugno in Beni- lorm) dat de blauwgekleurde iquipe een wereldkampioen af- everde. Belgen vaardigden, met Mu- eeuw, Tsjmil en Vandenbrouc- :e, zelden eerder zó'n sterke af naar een mondiale titel- trijd. Italiaanse wielrennen was it seizoen minder dominant an in voorgaande jaren. Dat ■as het gevolg van de lange af- 'ezigheid van de beste ronde- (Marco Pantani) en de este ééndaagse coureur (Mi- Bartoli). Beiden ontbre en wegens een blessure morgen het veld van ruim tweehon- erd renners die zestien rondjes 16,5 kilometer voor de kie- krijgen. et Davide Rebellin, Fransesco en Andria Tafi telt Italië drie potentiële kansheb bers voor de regenboogtrui. Het is de vraag of de ploeg be stand is tegen de kracht van de Belgen, bij wie Frank Vanden broucke, winnaar van Luik- Bastenaken-Luik en twee we ken geleden zeer sterk in de Vuelta, vanavond in de tacti sche bespreking naar voren zal worden geschoven als kopman. Met Tsjmil (winnaar van Mi- laan-San Remo), Van Petegem (Ronde van Vlaanderen), Mare Wauters (Parijs-Tours) en Johan Museeuw heeft bondscoach Jo sé De Cauwer nog meer ijzers in het vuur. Wauters, ploegmaat van Michael Boogerd, noemde het overschot aan kwaliteit 'aan de ene kant een luxe, maar aan de andere kant een probleem. „Je kunt beter, zoals de Neder landers, één kopman hebben. Dan weet je precies waar je aan toe bent en hoef je als helper ook maar één renner in de gaten te houden." Naast Bartoli en Pantani ont breekt de nummer één van de wereldranglijst, Laurent Jala- bert. Ook Richard Virenque is thuis gebleven. De Fransen heb ben een jonge ploeg afgevaar digd. Kopman is Laurent Bro- chard, de wereldkampioen van 1997. GPD Volgens Boogerd was hij ver keerd geciteerd. In een reactie op de beschuldi gingen noemde Knaven eerder deze week Boogerd een goede coureur, maar als mens onvol wassen. Ook Knaven ontkende zich in dergelijke bewoordingen over zijn collega te hebben uit gelaten. Ook zou hij niet hebben gezegd dat hij weigert zich mor gen voor Boogerd weg te cijfe ren. Rel Einde van de rel dus tussen twee renners die de afgelopen dagen beide met de telefoon in de hand hadden gestaan om de 'ondui delijkheden' uit te spreken. Dat gebeurde uiteindelijk vrijdag morgen nadat ze op het vlieg veld van Verona waren aange komen. „Ik ben tijdens de training even naast Servais gaan rijden en we waren er zo uit", zei Boogerd. „Ik heb het altijd goed met hem kunnen vinden." Maar Boogerd gaf wel toe dat hij zich de afge lopen tijd heeft gestoord aan wat de renners van TVM als hu mor omschrijven. „Wij van de Rabobank kunnen dat niet al tijd waarderen." Boogerd wilde geen voorbeelden geven. De animositeit tussen TVM en de Rabobank dateert van de Tour van 1998. De dag nadat de renners van TVM waren opge pakt door de Franse justitie en de nacht op het politiebureau hadden doox-gebracht, organi seerden de andere ploegen een staking. Die werd door enkele renners van de Rabobank ge broken. Sindsdien is de relatie tussen beide ploegen koel te noemen. Vertrouwensman Egon van Kessel, Boogerds ver- ti'ouwensman en zaakwaarne mer, wordt volgend jaar ploeg leider van Farm Fi-ites, nu nog TVM geheten. Boogerd: „Ik denk niet dat ik Egon mee neem als ik met Jan Raas om de tafel ga zitten om te praten over mijn contract. Maar misschien is het feit dat Egon ploegleider woi"dt bij TVM wel een mooie aanlei ding de strijdbijl te begraven." Michael Boogerd tx-ainde vrij dag op het WK-parcours en zei dat het lichter was dan hij had gedacht. „Maar laat ik dat niet te hard roepen, want misschien piep ik zondag wel anders." Maarten den Bakker en Erik Dekker, donderdag knap acht ste in de tijdrit, krijgen een be schermde rol. Jan Boven en Aai-t Vierhouten zijn de renners die moeten meespringen in vroege ontsnappingen. Geri-ie Knetemann noemde Mi chael Boogerd voor dit WK 'de te kloppen man'. Hij maakte bekend dat een eventuele we reldkampioen 30.000 gulden ontvangt van de KNWU, de nummer twee 20.000 en num mer drie 10.000. Een Neder landse wei'eldkampioen zal ook een bedrag in de pot storten. Op de valreep stelde de organisatie van het RAI Demycriterium 25.000 gulden ter beschikking in geval een Nederlander de mondiale titel zal veroveren. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 61