Hulst pakt onveilige wijk aan PZC Braakmanhaven maakt plek gereed voor containeroverslag Verpleeghuis heeft eigen speluitleen Terneuzen verwerft mogelijke locatie voor outletcentrum zeeland zaterdag 9 oktober 1999 z 15 Actieplan voor Moerschans Geld voor project Hogeschool Vergunning café Hulst niet genoeg Fierens (VVD) uit raad Oostburg VVD wil Hertenkamp privatiseren Casino Clinge mag niet open In Sluiskil zou Ovet minder overlast geven Open dag en feest bij COC Wegwerk in gemeente Oostburg VOLVO Bingo Hulst door René Hoonhorst HULST - Voor het eind van het jaar is de Hulster wijk Moer schans een stuk schoner en veiliger. Een groot deel van het actieplan Een tien voor de Moerschans moet dan zijn uit gevoerd en een nieuw jeugdbe leid moet een eind op de rails staan. Dat zei wethouder P. Weemaes vrijdag na afloop van de eerste bijeenkomst van de ge meentelijke werkgroep Moer schans. De helft van de 'tien geboden voor Moerschans' kan snel wor den aangepakt. Zo zullen alle lantaarnpalen in de wijk de hele nacht blijven branden en krijgt al het openbaar groen een grote beurt, Eén keer per week wordt al het zwerf- en ander vuil opge ruimd en het kapotte straat- meubilair en andere vandalis- megevoelige zaken worden opgeknapt. Bovendien herstelt de gemeente de versleten en ver nielde speelwerktuigen op de drie speelterreintjes en plaatst ze een aantal nieuwe speelvoor- zieningen. Gesloten Om te zorgen dat Moerschans na die rigoureuze opknapbeurt schoon en veilig blijft, slaan ge meente, politie en justitie de handen ineen. De politie beloof de vaker en met meer mensen aanwezig te zijn ('meer blauw op straat'), justitie ondersteunt te voeren lik-op-stukbeleid worden direct ge straft) en panden van waaruit worden verkocht zullen so snel mogelijk worden geslo- Weemaes: „We onderzoe nog op welke manier we dat iet beste kunnen doen. De wet geeft ons weliswaar de om panden te slui- en, maar het is niet onze bedoe- woningen een jaar lang te timmeren. Daar is de wijk niet mee gebaat." De buurt is wel gebaat bij goed, construc tief én regelmatig overleg met de gemeente. Voor dat doel wordt een wijkraad in het leven geroepen. De werkgroep ver wacht dat die raad ruimschoots voor het eind van het jaar kan worden geïnstalleerd. Om goed inzicht te krijgen in de wijze waarop de problemen in de Moerschans wijk zijn ontstaan, tenslotte een 'gewone' jaren-ze- ventigwijk, analyseert de werk groep de 'mutaties' in de wijk. Zo weet de werkgroep dat rela tief veel gezinnen de wijk willen verlaten. Ongelukkig Wethouder Weemaes toonde zich vrij dag dan ook ongelukkig met uitspraken van directeur H. Hageman van de Woonstichting dat het allemaal wel mee zou vallen met de problemen in de wijk. Het bevreemdt Weemaes dat, nadat gemeente, justitie en politie constateren dat de wijk veel overlast ondervindt van onder meer drugshandel en vandalisme, de voorman van de wooncorporatie laat weten dat de problemen sterk worden overtrokken. „Ik ben vooral verbaasd, omdat ook verschil lende huurders aangeven dat ze uit Moerschans weg willen. Maar goed, wij zullen alle ont wikkelingen en veranderingen op een rijtje zetten en daar over drie maanden in een evaluatie rekenschap van geven." Voor het opzetten van een heel nieuw jeugdbeleid geeft de wet houder van jeugdzaken zichzelf iets langer de tijd. „Voor het ontwikkelen van een beleid waarbij de jeugd zelf wordt ge hoord eninspraakheeft, moeten we wel een half jaar uittrekken. Dat neemt niet weg dat over drie maanden in de evaluatie al kan worden meegenomen welke richting we uitgaan." VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland ontvangt van de commissie vernieuwingsfonds HBO ruim 800.000 gulden subsidie voor het project 'Delta Mechatronica'. Dit vernieu wingsproject is een samenwerking van de opleidingen Werk tuigbouwkunde, Elektrotechniek, Algemene Operationele Techniek en zeven bedrijven. Deelnemende bedrijven zijn Tramper BV in 's -Gravenpolder, Franken BV in Goes, Herder BV in Middelburg, RiecamBV inBorssele, Wisse Kramer VOF in Colijnsplaat, Berendsen BV in Schoondijke en Visser BV in 's-Gravendeel. Voorwaarde voor de toekenning van de subsidie was dat van uit het bedrijfsleven een zelfde bedrag moest worden toege zegd. „Dat was geen enkel probleem", zegt W. Brouwer, oplei dingsmanager Werktuigbouwkunde. „We hebben goede contacten. Bovendien gaat het om concrete bearijfsproble- men uit het regionale bedrijfsleven die aan studenten worden voorgelegd. Die reageren enthousiast en kunnen samen met de docenten de problemen oplossen.Ook de HZ legt acht ton op tafel. HZ is de eerste hogeschool die een dergelijk vernieu wingsproject begint. Brouwer: „Als het project slaagt kijken we of binnen onze school ook andere opleidingen zich kunnen aansluiten. De bedoeling is dat dit of een gelijkwaardig pro ject straks ook op andere hogescholen wordt toegepast." Del ta Mechatronica kost 2,5 miljoen en loopt drie jaar. Aan het project dat 1 januari 2000 begint, doen 320 studenten en 20 docenten mee. HULST - De gemeente Hulst heeft de nieuwe exploitant van café De Schuur een Drank- en Horecavergunning verleend. Overigens betekent dat niet dat het café - dat enkele maanden geleden werd gesloten omdat er softdrugs werden verkocht - de deuren kan openen. Daar is ook nog een door de burge meester te verlenen vergunning op basis van de Algemene Plaatselijke Verordening voor nodig. Burgemeester A Kessen heeft de afgifte van die vergunning 'nog in overweging'. Wet houder P. Weemaes (Kessen was gistermiddag afwezig) liet doorschemeren dat de exploitant niet al te hard op een APV- vergunning hoeft te rekenen. „De vergunning volgens de Drank- en Horecawet kunnen wij niet weigeren. Voor een APV-vergunning wordt nog een toetsingsproces doorlopen. We hebben De Schuur destijds natuurlijk niet voor niets ge sloten." OOSTBURG - WD'er A M Fierens (57) heeft na zes jaar de gemeenteraad van Oostburg verlaten. Zijn arts adviseerde hem zijn activiteiten te staken. Fierens wordt opgevolgd door R. den Dekker, die tot nu toe fungeerde als fractie-assistent. De leegkomende plaats als fractie-assistent wordt ingeno men door J. Provoost-Van Hoeve. OOSTBURG - De Oostburgse WD-fractie is faliekant tegen het voornemen van het college om een miljoen uit te trekken voor de renovatie van het Hertenkamp in Groede. De investe ring wordt uitgesmeerd over een periode van drie j aar in twee stappen van drie ton en het laatste j aar vier ton. „We hebben al genoeg geld besteed aan het Hertenkamp. En nog een miljoen er tegenaan gooien gaat ons te ver", zei frac tievoorzitter J. Provoost vrij dagmiddag tijdens de commissie financiën. „De gemeente moet de kosten niet meer dragen en het Hertenkamp privatiseren." Provoost liet weten dat zijn partij tijdens de begrotingsraad van donderdagavond 4 november een motie tegen het voorne men van het college gaat indienen. Verder liet hij weten niet gelukkig te zijn met de voorgenomen stijging van 10 procent van de onroerende zaak belasting in de gemeente Oostburg. Ook dit zal hij tijdens de begrotingsraad aanstippen. HULST - Casino Clinge moet zijn deuren gesloten houden, maar café De Smidse in Clinge mag weer open. Dat besliste be stuursrechter T. Damsteegt vrij dag op verzoeken om een voor lopige voorziening van de vereniging Casino Clinge en ca fébaas H. de Wit. Advocaat R. Nobus weet nog niet of hij de vereniging Casino Clinge zal adviseren in beroep te gaan. Nobus 'tast nog in het duister' over de beweegredenen van de rechter om het verzoek af te wijzen. Hij wacht de schrifte lijke onderbouwing van Dam steegt af voor hij beslist overeen eventuele nieuwe gang naar de rechtbank. Nobus: „De rechter constateer de dat een aanzegging tot be stuursdwang ontbrak, mis schien vindt hij dus wel dat er helemaal geen zaak tegen Casi no Clinge is. In dat geval kan de vereniging gewoon doorgaan. Ik wacht de motivatie dus maar even af. Het is in elk geval mooi dat de sluiting van het café voorlopig is geschorst, zodat De Smidse open kan." De gemeente Hulst is tevreden dat het verzoek van de vereni ging is afgewezen. „Het ging er ons tenslotte vooral om dat er geen illegaal casino in Clinge komt. Van het café als zodanig hebben wij in vroegere jaren nooit klachten gehad", aldus ju ridisch medewerker W. Suijker- buijk. door René van Stee TERNEUZEN - In verpleeg huis Ter Schorre in Terneuzen is vrijdagmiddag spel-o-theek De Speelwijze in gebruik ge nomen. Deze voorziening met spelartikelen voor ouderen, betekent voor de bewoners een belangrijke verrijking van hun dagbesteding. De mogelijkheden van De Speelwijze zijn ruim. Gezel schapsspelen als kaarten, puzzels en ganzenborden, be wegingsspelen om gymnastiekoefeningen te kun nen doen en spellen die be doeld zijn om de zintuigen van veelal demente ouderen te ac tiveren vormen een deel van het aanbod. Daarnaast is er een keur aan video's, cd's, dia 's, lectuur en muziekinstru menten, met het kleurenorgel als absoluut pronkstukje. De komst van de spel-o-theek was mogelijk dankzij een forse financiële bijdrage van de zorgverzekeraar van de instel ling. Welzijn Volgens René van Nieuwkuijk, activiteiten- en vrijwilligers- coördinator van Ter Schorre, draagt de spel-o-theek in be langrijke mate bij aan het psychisch welzijn van de be woners. De Speelwijze is niet toevallig als naam gekozen. Van Nieuwkerk: „Spelen hoort bij mensen en spelactivi teiten houden mensen spelen de. Dat geldt dus ook voor ouderen. Alleen is hun bena dering anders. Met de naam De Speelwijze is geprobeerd om de relativerende houding van ouderen ten aanzien van spe len tot uitdrukking te brengen. foto Charles Strijd door Richard Hoving MIDDELBURG - De verhui zing van het Terneuzen.se over slagbedrijf Ovet naar het ter rein van de Cokesfabriek in Sluiskil levert milieuwinst op voor de Kanaalzone. Dat be toogde gedeputeerde T. Poppe- laars (CDA milieu) vrijdag in een vergadering van de Staten commissie ruimte, milieu en water. Poppelaars reageerde op op merkingen van Statenlid M. Wiersma (GroenLinks/Delta Anders). Volgens Wiersma is de verhuizing van Ovet niets an ders dan het verplaatsen van een milieuprobleem. De gede puteerde stelde hier tegenover dat de overlast voor Sluiskil na een eventuele verhuizing van Ovet minder is dan de huidige overlast in Terneuzen. De winst zit volgens Poppelaars met name in de ligging van het terrein van de Cokesfabriek. In Terneuzen ligt Ovet tegen de stadskern aan. In Sluiskil komt het bedrijf aan de overkant van het kanaal. De voor- en nadelen van een eventuele verhuizing worden momenteel onderzocht. De pro vincie verwacht dat het onder zoek voor het eind van het jaar is afgerond. Naast de gevolgen voor de omgeving wordt in het onderzoek gekeken naar de kos ten van de verplaatsing. De di rectie van Ovet heeft al aange geven alleen te willen verhuizen naar Sluiskil als daar een in- steekhaven wordt aangelegd.1' PvdA'er M. Le Roy wees de ge deputeerde op de onrust die de afgelopen weken onder de in woners van Sluiskil is ontstaan. Ze vroeg om een actieve rol van de provincie in de voorlichting richting de inwoners. Poppe laars nam de suggestie van het PvdA-Statenlid over. TERNEUZEN - COC-café De Dijk in Terneuzen houdt zater dag 16 oktober vanaf 16.00 uur een open dag. Vrijwilligers van het HlV-café en de Ouderencontactgroep Zeeland geven informatie. Om 2-0.00 uur gaat de infomiddag over in een feest. Ronald Meijer, omschreven als de Jan Lenfe- rink van Terneuzen, presenteert een talkshow. Ook de Amster dam rp "Fïiic+v KoG-on/^ uit +-.r GroenLinks/Delta Anders-Sta tenlid Wiersma toonde zich na afloop van de commissieverga dering niet tevreden over de uit leg van de gedeputeerde. Vol gens hem past de verplaatsing van Ovet niet binnen de uit gangspunten van het zoge noemde ROM-project Kanaal zone. Dat project gaat uit van het scheiden van wonen en wer ken in de regio met inbegrip van milieuwinst. „Met de verhui zing van Ovet breng j e wonen en werken weer samen en los je het milieuprobleem niet op", aldus Wiersma. OOSTBURG - In verband met reconstructiewerkzaamheden is de Langestraat in het centrum van Oostburg vanaf maandag 11 oktober afgesloten voor het verkeer. Het weggedeelte tussen het Le- delplein en de Burg. I. Van Hou- testraat zal gedurende vijf we ken gesloten zijn. In Hoofdplaat wordt vanaf 11 oktober gestart met de uitvoering van de tweede fase van het Duurzaam Veilig inrichten van het dorp. De door gaande wegen met langsliggen- de trottoirs worden aangepast. De werken moeten voor kerst dit jaar zijn afgerond. De door gaande route wordt tijdelijk af gesloten. De route Kersenlaan/Oostlangeweg is afgesloten van 11 oktober tot 5 november. De route Breskens- Biervliet is waarschijnlijk afge sloten tot 3 december. De bus zal zolang het mogelij kisrij den via de Pastoor van de Muyenberg- straat en de Deltastraat. Van 22 november tot 3 december rijdt de bus via de Oostlangeweg, de Kaaidijk en de Wilhelminadijk. (Advertentie) Test onze nieuwe S80 CAI CAPPENDIJK Mr. F.J. Haarmanwea 49 Voor de komst van de Zeeland Container Terminal is de kadewand aangepast en is de grond op sterkte gebracht, foto Charles Strijd Joost Bosman - De gemeente koopt twee percelen rond die liggen tussen de rijks N61 en het bedrijf Zeeland in Terneuzen. Dat stuk rond heeft Terneuzen aange als mogelijke locatie voor fabriekswinkel, die de onersfoortse projectontwikke- Stable International in Ter- euzen wil laten bouwen, ta Sas van Gent (dat als eerste egon met een factory outlet- ritrum) niet voor de voeten te maakte Terneuzen on- duidelijk een afwachten- e houding aan te nemen. Maar aankoop van het terrein bij eeland Supply doet anders srmoeden. öieieel heet het, dat het gebied dienen als uitbreidings- iogelijkheid voor het bedrij- Handelspoort. Maar lijkt het logischer het stuk vlak onder het bedrij ven- redactie zeeuws-vlaanderen Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB terneuzen Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman PCappetti L.E. Dominicus S.van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ hulst Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl PEA. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl !%://www. pzc.nl redactie@pzc.nl terrein (ten oosten van de Mr. j F. J. Haarmanweg) aan te ko pen. Volgens wethouder K. van der Hoofd (ruimtelijke ordening is dat. in de toekomst ook de be- doeling. De keuze om eerst de percelen tussen Zeeland Supply J en de N61 te kopen, berust op toeval, aldus Van der Hoofd. „Handelspoort loopt vol en we moeten meer ruimte creëren om I het bedrijventerrein uit te brei- j den. Daarom zijn we in onder- I handeling met verschillende j partijen die grond hebben rond- om Handelspoort. Het stuk tus- sen Zeeland Supply en de N61 was gewoon als eerste aan bod. Over de percelen vlak onder j Handelspoort onderhandelen we nog. Alles op zijn tijd", zegt de wethouder. Volgens hem houdt de aankoop van de percelen bij Zeeland Supply geen verband met de jj mogelijke komst van een fa- fl briekswtnkëi naar Terneuzen. j „Dat is niet aan de orde." Ongerust Burgemeester J. Lonink van Sas van Gent maakt zich niet onge rust over de stap van Terneuzen. „Ik heb er zelfs alle begrip voor dat die gemeente grond aan koopt om de bedrijvigheid uit te breiden", aldus Lonink. Hij doelt daarmee mede op de op merking die de Terneuzense burgemeester R. Barbé eerder deze week maakte. Barbé stelde dat gemeenten vaak buiten spel worden gezet, doordat project ontwikkelaars goed bruikbare stukken grond opkopen. Een bedreiging voor de plannen van Sas van Gent vindt Lonink de stap van Terneuzen geenszins: „Ik heb vanmorgen nog met het ministerie overlegd, en dat ge- I sprek heeft mij ervan overtuigd j| dat Sas van Gent de beste plaats is voor een fabriekswinkel. Laat Terneuzen eerst maar eens on- derzoek doen." HULST - De afdeling Hulst van De Zonnebloem houdt maan dag 11 oktober een jubileum- bingo. De afdeling organiseert omdat j de Nationale Zonnebloem dit jaar vijftig jaar bestaat. De bin- go heeft plaats in centrum De Lieve aan de Broodmarkt in Hulst, pn hpffint nm 1 3 30 uur 1 door Wout Bareman TERNEUZEN - De Zeeland Container Terminal aan de Braakmanhaven bij Terneu zen kan begin volgend jaar in gebruik worden genomen. De kadewand is grotendeels ge reed en ook de dijk onder de nieuwe terminal is, volgens de voorschriften van Rijkswater staat, op sterkte gebracht. In de loop van januari wordt de eerste containerkraan ver wacht. Dan vindt ook de ver harding van het achterliggen de terrein plaats. Volgend jaar wordt ook begon nen met de aanleg van de eer ste fase van een 30 hectare groot logistiek centrum, een multimodale terminal in de noordelijke Braakmanpol ders. Het 'Logistiek Park Braakmanpolders' krijgt een aansluiting op de bestaande spoorwegvoórzieningen bij Dow Benelux, naast het ha venschap Zeeland Seaports en het logistiek- en stuwadoors- bedrijf Katoen Natie uit Ant werpen, partner in het proj eet. De terminal aan de Braak manhaven wordt een belang rijke schakel in een netwerk van binnenvaart- en short sea- terminals in de Schelde-Rijn- delta. Het wordt de draaischijf in de activiteiten van Katoen Natie. De stuwadoor wil vanaf volgend jaar een dagelijkse lijndienst opzetten tussen Wielsbeke (bij Kortrijk), via Gent naar Terneuzen. Daar kunnen containers worden overgeladen op schepen die via Hansweert richting Rot terdam varen of rechtstreeks naar Antwerpen. Via short sealijndiensten kan ook Groot-Brittannië worden be diend. Topcapaciteit De kademuur van de Zeeland Container Terminal is 150 me ter lang, maar er is ruimte voor verlenging. Achter de kade ligt een 80 meter diep verhard ter rein voor de behandeling en tijdelijke opslag van contai- nersIn de beginperiode wordt gerekend op de behandeling van zo'n 20.000 containers j (voornamelijk van en voor Dow Benelux), maar dat aan tal zal al snel groeien tot 70.000. De topcapaciteit van jj de terminal is uiteindelijk |j 150.000 containers. De aanleg van de terminal kost ongeveer 20 miljoen gulden. I Zeeland Seaports heeft twee j miljoen gulden uitgetrokken j voor de aanleg van een nieuw bos in het Braakmangebied, ter compensatie van het waar- devolle gebied dat verloren gaat bij de aanleg van het lo gistiek park binnendiiks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 57