Aanpassen speeltuinen dure grap Manifestatie tegen industrialisatie Auvergnepolder zeeland zaterdag 9 oktober 1999 s 16 Transport kernafval naar Borssele weer vertraagd Casino Clinge mag niet open CDA Middelburg wil raad horen over Spahr Gemeente houdt rekening met afkeuren fors aantal toestellen Ruzie over riolering kan gemeente twee miljoen kosten Bejaarde kruimeldief krijgt boete Op pad met de boswachter Afvaldeskundige wil fiat Middelburg voor delen vuilcontainer Voorlichting over omgaan met dementen STEP zoekt deelnemers kerstmarkt Tholen door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het transport van kernafval uit Petten naar Bors sele is opnieuw vertraagd. De Gezondheidsraad brengt pas eind november een advies hier over uit. Minister J. Pronk van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (Vrom) had de Tweede Kamer meegedeeld dat het advies er 1 oktober zou zijn. De bewindsman heeft de Ge zondheidsraad om advies ge vraagd, omdat hij een onafhan kelijk oordeel wil hebben over de risico's van kernafvaltran- sporten. Het verzoek ging al voor de zomervakantie de deur uit. De kernenergiewereld is in Nederland echter zo klein, dat het de Gezondheidsraad veel moeite kostte een volledig onaf hankelijke commissie samen te stellen. Afgelopen zaterdag is de com missie officieel geïnstalleerd. Volgens planning brengt die eind november advies uit. „Maar dat wordt nog een hele toer", aldus een woordvoerder van de Gezondheidsraad. Als wetenschappelijk adviescollege gaat de raad niet over één nacht ijs. Directeur H. Codee van de Centrale Organisatie voor de Opslag van Radioactief Afval (Covra) in Borssele is zwaar te leurgesteld over de nieuwe ver traging. „Terwijl het nergens voor nodig is, dit advies van de Gezondheidsraad. Transport van kernafval voldoet in Neder land aan de strengste veilig heidseisen. Wij hadden dit voor jaar alles al klaar." De Hoge Flux Reactor in Petten, waar het afval vandaan komt, heeft inmiddels één container met kernafval op eigen terrein opgeslagen. Anders had het be drijf de productie van medica menten moeten staken. De ver gunning voor de tijdelijke opslag is door de gemeente Zij- pe, waaronder Petten valt bij de Raad van State aangevochten. Volgend jaar Wanneer het eerste transport nu wel kan plaatsvinden, durft de Covra-directeur niet meer te voorspellen. Hij denkt 'ergens' volgend jaar. Allerlei overheids instanties moeten eerst worden ingeseind. En er is veel politie begeleiding nodig. „In decem ber hoef ik zeker geen beroep te doen op de politie vanwege het millenniumprobleem. En dan zitten ze met verlofdagen. Het wordt op z'n vroegst februari, ook vanwege het weer." De kerncentrale Dodewaard mag overigens wel gebruikte splijtstofstaven vervoeren. Pronk heeft daarvoor toestem ming gegeven, onder de voor waarde dat het vervoer moet worden aangepast, als de Ge zondheidsraad dat nodig vindt. Voor het einde van dit jaar wordt het eerste transport uit Dodewaard via de Vlissingse haven naar de opwerkingsfa briek in het Engelse Sellafield verwacht. HULST - Casino Clinge moet zijn deuren gesloten houden, maar café De Smidse in Clinge mag weer open. Dat besliste be stuursrechter T. Damsteegt vrij dag op verzoeken om een voor lopige voorziening van de vereniging Casino Clinge en ca fébaas H. de Wit. Advocaat R. Nobus weet nog niet of hij de vereniging Casino Clinge zal adviseren in beroep te gaan. Nobus 'tast nog in het duister' over de beweegredenen van de rechter om het verzoek af te -wijzen. Hij wacht de schrifte lijke onderbouwing van Dam steegt af voor hij beslist over een eventuele nieuwe gang naar de rechtbank. Nobus: „De rechter constateer de dat een aanzegging tot be stuursdwang ontbrak, mis schien vindt hij dus wel dat er helemaal geen zaak tegen Casi no Clinge is. In dat geval kan de vereniging gewoon doorgaan. Ik wacht de motivatie dus maar even af. De gemeente Hulst is tevreden dat het verzoek van de vereni ging is afgewezen. „Het ging er ons tenslotte vooral om dat er geen illegaal casino in Clinge komt. Van het café als zodanig hebben wij in vroegere jaren nooit klachten gehad", aldus ju ridisch medewerker W. Suijker- buijk. I door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Behalve be handeling in de commissie Al gemene en Bestuurlijke Zaken (ABZ) moet het onderzoeks rapport van Deloitte Touche, naar het declaratiegedrag van het Middelburgse college van burgemeester en wethouders, ook behandeld worden in de raadsvergadering. De CDA- fractie dringt daarop aan in een brief aan burgemeester en wethouders. De christen-democraten stel len dat in de raadsvergadering de politieke besluitvorming plaatsvindt. In een commis sievergadering wordt alleen in adviserende zin gesproken. Goed beeld Het CDA vindt dat het rapport van de huisaccountant een goed beeld geeft van het decla ratiegedrag van burgemeesters en wethouders over de periode 1994-1999. De fractie onder schrijft de conclusie dat er op 'enkele uitzonderingen' na goed is gedeclareerd. Die uit zonderingen betreffen, aldus het CDA, voornamelijk decla raties van burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek. „Genoemde declaraties", al dus debrief, „geven ons aanlei ding om onze bezorgdheid te uiten omtrent het functioneren van de burgemeester." De frac tie vindt, na alle perikelen rondom de burgemeester sinds vorig jaar juli, de gemeente raad nu maar eens een politie ke uitspraak moet doen over Spahr van der Hoek. D66 Niet alle fracties in de Middel burgse gemeenteraad menen dat er een politieke uitspraak moet komen over het rapport Deloitte Touche. Vooralsnog heeft alleen de fractie van D66 zich voorstander getoond van raadsbehandeling. De andere pairijen willen be handeling in de commissie afwachten. Daarvoor zijn ove rigens alle Middelburgse raadsleden uitgenodigd. Een aantal fracties wil de discussie in die vergadering afwachten en dan pas besluiten of het rap port ook nog op 25 oktobex; als de gemeenteraad bijeenkomt voor de reguliere vergadering, moet worden behandeld. Verordening De adviezen naar aanleiding van het onderzoek van de accountant komen in elk geval in de gemeenteraad aan de orde. Het college wil een einde maken aan onduidelijke x-egel- tjes door een nieuwe ver ordening aan de raad voor te leggen. door Piet Kleemans ZIER1KZEE - De strenge eisen die anuo 1999 aan speelplaatsen en speeltoestellen gesteld wor den dreigen op Schouwen een forse tol te eisen. De gemeente houdt er ernstig rekening mee dat een groot aantal toestellen bij inspectie afgekeurd wordt. Op het gewenste peil brengen van speelplaatsen is een dxire grap - er zijn enkele tonnen mee gemoeid - maar toch wil de ge meente proberen kaalslag te voorkomen. Handharing van de bestaande 112 speelplaatsen op Schou- wen-Duiveland blijft voorals nog het ixitgangspunt volgens P. Berrevoets van de afdeling cul tuurtechniek van de gemeente. „We hebben er ook al een stxxk of 25 weggehaald omdat die niet voldeden aan de eisen, maar op een totaal van 700'speeltoestel len is dat niet zo gek veel." Ondergrond Het gaat echter niet alleen om de speeltoestellen zelf, maar ook om de ondergrond. Liefst zien de wetgevers rubberen te gels rond speeltoestellen. Mooi spul, maar wel duur meldt Ber revoets. Ruim 100 gxilden per vierkante meter. ,,En bij een beetje toestel praat je toch snel over een ondergrond met een oppervlakte van 60 vierkante meter, reken maar uit." Vervangen van toestellen die niet meer aan de eisen van deze tijd voldoen is eveneens een kostbare zaak. Een draait on of een simpel schommeltje vergt al een investering van 5000 gulden en als het wat groter en veelzij- diger moet zijn prijkt er al snel een bedrag van 15 mille op het prijskaartje. Jaarlijks trekt de gemeente Schouwen-Duiveland 80.000 gulden uit voor vernieuwing en onderhoud van speelplaatsen en speeltoestellen. Veel te wei nig volgens consulent welzijn bij welzijnsorganisatie Stich ting Scoop H. Been. Hij houdt zich uit hoofde van die fxmctie bezig met speeltuinen en speel plaatsen in heel Zeeland. ..Ik moet heel eerlijk zeggen dat ik nog geen goed beeld heb van hoe de vlag er op Schouwen wat dat betreft bijhangt, maar wat ik wel weet is dat elders die strenge eisen een ware kaalslag onder speelplaatsen hebben veroor zaakt. Been doet de suggestie om be woners van buurten actief te be trekken bij het wel en wee van speelplaatsjes. Zij zitten er met de neus bovenop, zo redeneert Been, en derhalve kunnen zij ook beoordelen of er nog wel ge noeg animo voor deze kostbare voorzieningen bestaat. Het kan best zijn dat de toestellen ooit neergezet zijn in een buixrt waar toen veel kinderen waren en nu niet meer. Dan moet je je afvragen of je zo'n speelplaatsje dan nog moet handhaven of er gens andere die speeltoestellen neer moet gaan zetten." Verant woordelijk wethouder P. B.Ber- revoets-Ringelberg was vrijdag niet voor commentaar bereik baar. Lang niet alle speelplaatsjes op Schouwen staan er florissant bij. foto Janne Wolterbeek Het laatste woord over de riolering van Den Osse en Meeuwenstein is nog lang niet gezegd. door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Wie is de eigenaar van het riolerings stelsel rond bungalowparken Den Osse en Meeuwenstein bij Brouwershaven? Dat is de hamvraag in het conflict tus sen de gemeente Schouwen- Duiveland enerzijds en de Stichting Zomerdorp Greve- lingen en Zeeland BV Beheers- maatschappij anderzijds. De kwestie kan de gemeente op termijn - als de riolering ver vangen moet worden - een kleine twee miljoen gulden kosten. Een rechterlijke uit spraak moet uitkomst bieden. Volgens de Stichting Zomer dorp Grevelingen en Zeeland BV heeft de gemeente Schou wen-Duiveland, als rechtsop volger van de voormalige ge meente Brouwershaven, al jaren geleden de verantwoor delijkheid voor het riolerings stelsel overgenomen van de exploitanten van vakantie parken Den Osse en Meeu wenstein. De gemeente op haar bexirt ontkent dat in alle toonaarden. Zij geeft toe dat er kennelijk indertijd zekere ver wachtingen zijn gewekt, maar voegt daar aan toe dat daar over nooit daadwerkelijk een raadsbesluit is genomen. Bewijzen De eigenaren/exploitanten van Den Osse en Meeu wenstein houden bij hoog en laag vol dat er wel degelijk een besluit van de gemeente Brou wershaven ligt dat de gemeen te Schouwen-Duiveland moet respecteren „En dat kunnen wij bewijzen", zegt directeur P. Troost van Zeeland BV zelf verzekerd. Om die bewering hard te kunnen maken wil Troost voor de rechtbank acht getxiigen op laten draven, on der wie oud-ambtenaren van de gemeente Brouwershaven. Troost: „Maar dat wilde de ge meente niet en daarom moet de rechter nu eerst oordelen of die getuigen wel of niet gehoord mogen worden.Die uitspraak komt 21 oktober en Troost ziet deze met vertrouwen tege moet. „Ik ga ervan uit dat de rechter ons groen licht geeft om met die getuigen te ko men." Mocht dat het geval zijn, dan duurt het volgens Troost nog zeker tot Pasen 2000 eer er echt duidelijkheid is over de kwestie. In 1994 foto Janne Wolterbeek werd door de gemeente Brou wershaven een pompput geïn stalleerd en werden twee stuk ken persleiding aangelegd. Dat sterkt Troost in de over tuiging dat die gemeente toen al eigenaar was van de riole ring. Overigens is vervanging van de riolering volgens Troost nog lang niet aan de orde, on danks het feit dat er de laatste jaren - als gevolg van de ruzie over de eigendomsvraag - niet of nauwelijks onderhoud is ge pleegd aan het afvoerstelsel. Uitspraak Wethouder grondgebiedsza ken G. J. van de Velde-de Wilde van de gemeente Schou wen-Duiveland weigert in houdelijk in te gaan op de zaak, zolang er nog geen rech terlijke uitspraak ligt. „De ge meenteraad van Schouwen- Duiveland heeft hier een be sluit over genomen dat in houdt dat de gemeente het rio leringsstelsel niet overneemt. Daar houden wij aan vast. door Esme Soesman THOLEN - Er speelt meer dan alleen het verlies van groen. In dustrialisatie van de Auvergne polder heeft ook gevolgen voor de veiligheid van schoolgaande kinderen uit de gemeente Tho- len. Het Regionale Platf orm Au- vergne strijdt zondag 24 okto ber, onder de hoede van Milieudefensie, voor behoud van het groen in de Auvergne polder. In het platform zijn de planolo gische werkgroep Tholen, be wonersbelangenvereniging Au- vergne en heemkundekring Halsteren verenigd. Zij willen de plannen van de gemeente Bergen op Zoom om een bedrij- venteiTein te ontwikkelen in de Auvergnepolder een halt toe roepen. Het door Milieudefensie ontwikkelde motto 'Trek de groene grens' slxiit naadloos op dit doel aan. MIDDELBURG - Een 76-jarige vrouw uit Middelbxirg heeft vrijdag een boete van 240 gul den gekregen wegens diefstal van levensmiddelen ter waarde van vier gulden uit een winkel aan de Winston Churchilllaan. Een 34-jarige Vlissingse werd in een zaak aan de Middelbxirgse Pottenbakkerssingel betrapt op het stelen van pakken vrachten- sap ter waarde van elf gxilden. Een 29-jarige Vlissingerwerd in dezelfde zaak aangehouden met een niet betaald doosje chocola de en een doosje zahnschijfjes. Op donderdag had hij zich ook al schuldig gemaakt aan win keldiefstal. OOSTKAPELLE - De bos wachter van Staatsbosbeheer neemt op zondag 17 en zondag 24 oktober mensen mee voor een wandeling door het natuurre servaat Westhove. De rondlei ding begint om 14.00 uur bij het Zeeuws Biologisch Mxiseum in Oostkapelle en duurt tot onge veer 15.30 uur. Deelnemers moeten zich aanmelden via tele foonnummer 0118-582620. Het groene, open polderland schap moet behouden blijven, menen de betrokkenen. Het ge bied heeft grote ecologische waarde, licht platformlid M. van Liere toe. Omvorming tot bedrij venterreinbetekent dat er een complete infrastructuxxr moet worden aangelegd, waar door het gebied onherkenbaar zal veranderen. Door dat gebied moeten ook schoolgaande Thoolse kinderen heen, merkt Van Liere op. Het gesteggel om de veiligheid van de Tholense- weg is wat hem betreft een dui delijk voorbeeld van mogelijke problemen die nog te wachten staan. De roep om veilige fiets paden langs die verbindingsweg tussen Tholen en West-Brabant vond bij de gemeente Bergen op Zoom nauwelijks gehoor. Onthulling Van Liere wil deze zaken tijdens de manifestatie van 24 oktober- benoemen. Op het erf van fami lie Bovée aan de Zvxider Kreek- weg 2 in Halsteren is hij één van sprekers. Zij zullen vanuit ver schillende invalshoeken praten over behoud van de Auvei'gne- polder in zijn hxiidige agrari sche vorm. Verder staat een in formele koffietafel met muziek en onthulling van een speciaal monument op het programma. Die onthulling is om 11.00 uxxr gepland. De manifestatie duurt van 10.00 tot 12.00 uur. De actie omvat ook plaatsen van paaltjes met opschrift op de wegen, on der meer op de toegangsweg naar General Electric. Deze 'bermactie' moet passanten alert maken op de plannen voor industrialisatie. Ook worden her en der linten gespannen. Dit ter illustratie van het motto 'Trek een groene grens'. Van Liere hoopt dat veel belang stellenden de moeite nemen om naar Halsteren te gaan. Aan sympathisanten ontbreekt het niet, weet hij. De Thoolse orga nisatie alleen al telt er honderd. Bovendien hoopt hij dat de ar gumentatie van tegenstanders van de aantasting van de polder het Bergse gemeentebestuur zullen raken. „Nut en noodzaak om op die grond bedrijventer rein te ontwikkelen zijn nog steeds niet aangetoond. Dat moet eerst maar eens worden onderzocht." In heel Nederland worden onder de hoede van Mi lieudefensie manifestaties ge organiseerd. In Zeeland vinden geen specifieke acties plaats. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft begin deze week aangekondigd dat bewo ners van de verschillende wij ken in november over gaan van vuilniszakken op grijze vuil containers. De Middelburgse milieu- en af valdeskundige Erik Hemelaar heeft de gemeente daarop laten weten dat ze bij het uitdelen van de bakken, zijn deur mag over slaan. „Ik heb de container niet nodig en ik zal hem ook niet accepte ren. Mijn buurman vindt het goed dat ik het kleine beetje restafval dat ik heb, met zijn container meegeef. Wij verreke nen de kosten wel onderling", schrijft Hemelaar aan het ge meentebestuur. Twee keer eer der had de Middelburger de ge meente verzocht een regeling te treffen voor alleenstaande men sen met weinig afval. MIDDELBURG - Thuiszorg Walcheren houdt op dinsdag 26 oktober de eerste van een serie van vier bijeenkomsten over het omgaan met een thuiswonend dementerend persoon. Op deze voorlichtingsavonden geven twee verpleegkundigen infor matie over dementie en de ge volgen van deze aandoening. De avonden zijn speciaal be doeld voor partners en familie leden van de dementerende die nauw bij de verzorging betrok ken zijn. De verpleegkundigen leggen uit hoe ze om kunnen gaan met verschijnselen als taalstoornissen, stemmingswis selingen en verwardheid. Ook geven ze praktische tips voor de verzorging. Daarnaast wordt ingegaan op de mogelijkheid tot dagopvang voor de demente rende. De overige bijeenkomsten vin den plaats op 2, 9 en 23 novem ber. All e avonden duren van half acht tot half twaal f en worden gehouden in het rayonkantoor Middelburg van Thuiszorg Wal cheren aan de Stadhuisstraat 6. Indien gewenst kan tijdens de bijeenkomsten een oppas wor den geregeld voor de demente- rende. Zijn eerete verzoek diende hij in op 27 juli en het tweede op 27 september. Maar nog steeds heeft Hemelaar geen reactie ontvangen. „Zelfs geen bevesti gingvan ontvangst van de brie ven, terwijl ik zeker weet dat ze zijn aangekomen. Ik heb ze per soonlijk afgeleverd. Nu heb ik opnieuw een brief gestuurd. Ho pelijk zijn ze deze keer wel wak ker." Actie In juli begon Hemelaar een handtekeningenactie onder buurtbewoners. Hoewel hij die actie wegens ziekte niet kon af maken, merkte hij dat veel men sen achter zijn voorstel stonden. Volgens dat voorstel kxxrxnen personen met weinig afval, na goed overleg, hun afval in de container van de buren doen. Voor Hemelaar is de container veel te groot. Hij gaat zo zorg vuldig met zijn afval om, dat zijn vxxilniszak maar eens in de acht of tien weken met de vuil niswagen mee gaat. De Middel burger was vorig jaar leider van een Ecoteam. Hij had toen ge meten dat hij in twintig weken nog geen vier kilo restafval over hield. „Een container van 140 li ter zoals de gemeente die aan biedt, is bij mij pas na anderhalf jaar vol." THOLEN - De stichting STEP houdt op zaterdag 11 december voor de vierde keer Kerstmarkt in Meulvliet in Tholen-stad. De stichting is op zoek naar mensen en bedrijven die een kraam wil len hebben en naar mensen die die dag willen optreden. Dat laatste moet wel in kerst sfeer zijn. De sporthal in Tholen wordt voor de kerstmarkt hele maal versierd. Behalve zo'n vijftig stands zijn er opfredens van muzikanten en koren. In de hal is ook een kerstvrou w die ca- deautjes uitdeelt en er is ook een gezellig terras. Het festijn duurt van tien tot zes uur. Voor aan melding kunnen belangstellen den contact opnemen met de stichting Thoolse Evenementen Promoties (STEP) via de tele foonnummers: 0166 - 605021 en 0166-603874.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 54