^nnnaffoxonOfnoft Actie behoud Auvergnepolder PZC Heeft uw vader of moeder diabetes? Lijken, ongelukken en criminelen Transport kernafval naar Borssele weer vertraagd zeeland zaterdag 9 oktober 1999 b 16 LEUKER LEVEN! Tïëwer' Perfect Select Hypotheek! Pe rfe© Oostwal 103, 4461 JV Goes Hyp/Otheken ^n?^r7T9n,|ru9") WAT U NOG MEER WILT...? MINDER BETALEN NATUURLIJK! VANAR 2... /o n l J t J STEP zoekt deelnemers kerstmarkt Afvaldeskundige wil vuilcontainer delen Platform tegen plannen Bergen op Zoom voor bedrijventerrein Ons onderhoud vraagt van u even wat aandacht! MAAK GEBRUIK VAN Aan alle bewoners van de gemeente NIEUWDORP ONZE RENTETARIEVEN: 1 jaar renteriant 2,9 20 jaar renteriant 5,75 5 jaar renteriant 4,3 25 jaar renteriant 6 jaar renteriant vo Zo jaar renteriant /o ÏO jaar renteriant 5,1 30 jaar renteriant 6,4 15 jaar renteriant 5,4 Eén"*"19' cn is de I VOORBEELD lï Inkomen man: 100.000,- Inkomen vrouw: 30.000,- Hypotheek 500.000,- Looptijd: 30 jaar NETTO MAANDLAST 938,- VOORBEELD 2: Inkomen man: 50.000,- Inkomen vrouw: 30.000,- Hypotheek 250.000,- Looptijd: 30 jaar NETTO MAANDLAST 548,-. pensioenen Fax: 0n3-271920. Tevens gevestigd in Steenbergen. MA. T/M VR. GEOPEND VAN 9.QO - T7.3Q UUR. ZAT. GEOPEND VAN 9.QO - 13.QO UUR *s Heeft overgewicht, hoge bloeddruk, vaak dorst en bent u ouder dan 40 jaar, dan kan dit wijzen op diabetes (suikerziekte). Bel voor de gratis informatiebrochure: (033) 46 22 055 Diabetes Fonds Nederland, Regentesselaan 39, 3818 HH Amersfoort. Email: info@diabetesfonds.nl door Jurriaan de Reu GOES - In het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes is vrijdag de fototentoon stelling Stille Getuigen; foto's uit het arcief van de Amster damse politie begonnen. Er zijn politiefoto's uit Amster dam te zien die in de periode 1883 tot 1956 gemaakt zijn. Stille Getuigen is een tentoon stelling die het hele land door trekt en die tot 30 oktober in Goes is te zien. De expositie is een selectie uit de vele oude po litiefoto's die bewaard zijn ge bleven. De Amsterdamse politie ge- Expositie toont oude foto's Amsterdamse politie bruikte de foto's om beroeps- dieven te registreren en plaat sen van misdrijven vast te leggen. In 1883 begon zij met het maken van foto's. Vooraf gaand aan de Wereldtentoon stelling die dat jaar in de hoofdstad werd gehouden, be studeerden de wetshandhavers in het buitenland de 'modern ste' politietechnieken om dit evenement in goede banen te kunnen leiden. Eén van de re chercheurs maakte daardoor in Parijs kennis met het vast leggen van criminelen en mis drijven op de gevoelige plaat en introduceerde deze methode daarop in Amsterdam, Auteur De tentoonstelling Stille Ge tuigen is samengesteld door Martin Harlaar, die tevens au teur is van het gelijknamige boek. De foto's kunnen worden on derverdeeld in twee hoofd groepen: foto's die gemaakt zijn met een justitieel doel en niet justitiële opnames. Zo zijn er foto's van lijken, ongelukken en bewijsstukken te zien, maar ook reportages van bezoeken van buitenlandse staatshoof den en kiekjes en portretten van het Amsterdamse politie corps. Veel daarvan zijn deels voor zien van het originele onder schrift. De bezoeker krijgt door de ten toonstelling een indruk van waar de politie zich zo'n veer tig tot honderd jaar geleden mee bezighield. Naast de foto's uit het archief van de Amsterdamse politie heeft het Museum voor Zuid en Noord-Beveland een Zeeuwse draai aan de tentoon stelling gegeven. „We hebben zelf een hoekje ingericht met oude foto's en spullen van de politie in Noord- en Zuid-Be veland", vertelt D. van der Linden van het museum. „De attributen, zoals sabels en knuppels, hadden we zelf al liggen. De foto's komen uit het gemeentearchief in Goes." De tentoonstelling is van dins dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur te zien en op zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft begin deze week aangekondigd dat bewo ners van de verschillende wij ken in november over gaan van vuilniszakken op grijze vuil containers. De Middelburgse milieu- en af- valdeskundige Erik Hemelaar heeft de gemeente daarop laten weten dat ze bij het uitdelen van de bakken, zijn deur mag over slaan. „Ik heb de container niet nodig en ik zal hem ook niet accepte ren. Mijn buurman vindt het goed dat ik het kleine beetje, restafval dat ik heb, met zijnj container meegeef. Wij verreke- nen de kosten wel onderling", schrijft Hemelaar aan het ge- meentebestuur. Twee keer eerder had de Mid delburger de gemeente verzocht een regeling te treffen voor al leenstaande mensen met weinig afval. Maar nog steeds heeft Hemelaar geen reactie ontvan gen. Voor Hemelaar is de container veel te groot. Hij gaat zo zorg vuldig met zijn afval om, dai zijn vuilniszak maar eens in de acht of tien weken met de vuil niswagen mee gaat. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het transport van kernafval uit Petten naar Bors sele is opnieuw vertraagd. De Gezondheidsraad brengt pas eind november een advies hier over uit. Minister J. Pronk van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (Vrom) had de Tweede Kamer meegedeeld dat het advies er 1 oktober zou zijn. De bewindsman heeft de Ge zondheidsraad om advies ge vraagd, omdat hij een onafhan kelijk oordeel wü hebben over de risico's van kernafvaltrans- porten. Het verzoek ging al voor de zo mervakantie de deur uit. De kernenergiewereld is in Neder land echter zo klein, dat het de Gezondheidsraad veel moeite kostte een volledig onafhanke lijke commissie samen te stel len. Afgelopen zaterdag is de commissie officieel geïnstal leerd. Volgens planning brengt die eind november advies uit. „Maar dat wordt nog een hele toer", aldus een woordvoerder van de Gezondheidsraad. Als wetenschappelijk adviescollege gaat de raad niet over één nacht ijs. Directeur H. Codee van de Centrale Organisatie voor de Opslag van Radioactief Afval (Covra) in Borssele is zwaar te leurgesteld over de nieuwe ver traging. „Terwijl het nergens voor nodig is, dit advies van de Gezondheidsraad. Transport van kernafval voldoet in Neder land aan de strengste veilig heidseisen. Wij hadden dit voor jaar alles al klaar." De Hoge Flux Reactor in Petten, waar het afval vandaan komt, heeft inmiddels één container met kernafval op eigen terrein opgeslagen. Anders had het be drijf de productie van medica menten moeten staken. De ver gunning voor de tijdelijke opslag is door de gemeente Zij- pe, waaronder Petten valt, bij de Raad van State aangevochten. Volgend jaar Wanneer het eerste transport nu wel kan plaatsvinden, durft de Covra-directeur niet meer te voorspellen. Hij denkt 'ergens' volgend jaar. Allerlei overheids instanties moeten eerst worden ingeseind. En er is veel politie begeleiding nodig. „In decem ber hoef ik zeker geen beroep te doen op de politie vanwege het millenniumprobleem. En dan zitten ze met verlofdagen. Het wordt op z'n vroegst februari, ook vanwege het weer." De kerncentrale Dodewaard mag overigens wel gebruikte splijtstofstaven vervoeren Pronk heeft daarvoor toestem ming gegeven, onder de voor waarde dat het vervoer moet worden aangepast, als de Ge zondheidsraad dat nodig vindt. Voor het einde van dit jaar wordt het eerste transport uit Dodewaard via de Vlissingse haven naar de opwerkingsfa briek in het Engelse Sellafield verwacht. THOLEN - De stichting STEP houdt op zaterdag 11 december voor de vier de keer Kerstmarkt in Meulvliet in Tholen-stad. De stichting is op zoek naar mensen en bedrijven die een kraam willen heb ben en naar mensen die die dag willen optreden. Dat laatste moet wel in kerstsfeer zijn. De sport hal in Tholen wordt voor de kerstmarkt helemaal versierd. Behalve een stuk of vijftig stands zijn er op tredens van muzikanten en koren. In de hal is ook een kerstvrouw die ca deautjes uitdeelt en er is ook een gezellig terras. Het festijn duurt van tien tot zes uur. Voor aanmel ding kunnen belangstel lenden contact opnemen met de stichting. Thoolse Evenementen Promo ties (STEP) via de tele foonnummers: 0166 605021 en 0166-603874. N.V. DELTA Nutsbedrijven gaat werkzaamheden verrichten in de gemeente NIEUWDORP aan het waterleidingnet van woensdag 13 t/m vrijdag 15 oktober 1999. Tijdens de werkzaamheden kan bruin water uit de kraan komen. Wij adviseren daarom de bewoners van genoemd gebied een kleine hoeveelheid schoon water bij de hand te houden en voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. De bewoners ontvangen een brief over de exacte datum van de werkzaamheden. Tevens kan tijdens de werkzaamheden de druk van het water lager zijn dan normaal. Mocht na onze werk zaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan enkele minuten doorstromen. Het water behoort dan helder te zijn. Voor meer informatie kunt u terecht op het districtskantoor van de N. V. DELTA Nutsbedrijven te Goes, telefoon (0113) 232333 of op Internet http://www.delta-zld.nl/ e-mail: info@delta-zld.nl N.V. DELTA Nutsbedrijven aanvaardt geen enkele vorm van aan sprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat f\ëiTA\ bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd, jf| door Esme Soesman THOLEN - Er speelt meer dan alleen het verlies van groen. In dustrialisatie van de Auvergne polder heeft ook gevolgen voor de veiligheid van schoolgaande kinderen uit de gemeente Tho len. Het Regionale Platform Au- vergne strijdt zondag 24 okto ber. onder de hoede van Milieudefensie, voor behoud van het groen in de Auvergne polder. In het platform zijn de planolo gische werkgroep Tholen, be wonersbelangenvereniging Au- vergne en heemkundekring Halsteren verenigd. Zij willen de plannen van de gemeente Bergen op Zoom om een bedrij venterrein te ontwikkelen in de Auvergnepolder een halt toe roepen. Het door Milieudefensie ontwikkelde motto 'Trek de groene grens* sluit naadloos op dit doel aan. Het groene, open polderland schap moet behouden blijven, menen de betrokkenen. Het ge bied heeft grote ecologische waarde, licht platformlid M. van Liere toe. Omvorming tot bedrijventerrembetekent dat er een complete infrastructuur moet worden aangelegd, waar door het gebied onherkenbaar zal veranderen. Door dat gebied moeten ook schoolgaande Thoolse kinderen heen, merkt Volgens de actievoerders heeft de Auvergnepolder grote ecologische waarde en moet het groene, open polderlandschap behouden blijven. foto Aero Lin Photo Van Liere op. Het gesteggel om de veiligheid van de Tholense- weg is wat hem betreft een dui delijk voorbeeld van mogelijke problemen die nog te wachten staan. De roep om veilige fiets paden langs die verbindingsweg tussen Tholen en West-Brabant vond bij de gemeente Bergen op Zoom nauwelijks gehoor. Van Liere wil deze zaken tijdens de manifestatie van 24 oktober be noemen. Op het erf van familie aan de Zuider Kreekweg 2 in Halsteren is hij één van spre kers. Zij zullen vanuit verschil lende invalshoeken praten over het behoud van de Auvergne polder in zijn huidige agrari sche vorm. Verder staat een in formele koffietafel met muziek en de onthulling van een speci aal monument op het program ma. Die onthulling is om 11.00 uur gepland. De manifestatie duurt van 10.00 tot 12.00 uur. De actie omvat ook het plaatsen van paaltjes met opschrift op de wegen, onder meer op de toe gangsweg naar General Elec tric. Deze 'bermactie' moet passanten alert maken op de plannen voor industrialisatie. Bovendien worden her en der linten gespannen. Dit ter illu stratie van het motto 'Trek een groene grens'. Van Liere hoopt dat veel belang stellenden de moeite nemen om naar Halsteren te gaan. Aan sympathisanten ontbreekt het niet, weet hij. De Thoolse orga nisatie alleen al telt er honderd. Bovendien hoopt hij dat de ar gumentatie van tegenstanders van de aantasting van de polder het Bergse gemeentebestuur zullen raken. „Nut en noodzaak om op die grond bedrijventer rein te ontwikkelen zijn nog steeds niet aangetoond. Dat moet eerst maar eens worden onderzocht." In heel Nederland worden onder de hoede van Mi lieudefensie manifestaties ge organiseerd. In Zeeland vinden geen specifieke acties plaats. Opdat u niet struikelt over ons werk. Doordat de prijzen van huizen in de afgelopen jaren enorm zijn gestegen, is uw huis waarschijnlijk meer woord dan de hoogte van uw hypotheek. Die overwaar de kunt u benutten door uw hypotheek te verhogen. Dat is de goedkoopste manier om geld te lenen, en de rente is meestal fiscaal aftrekbaar. Met het Vermogen dat u dan ineens in handen heeft kunt u bijvoorbeeld de reis van uw leven maken, uw huis verbouwen of uw pen soen aanvullen. Wij geven u graag onafhankelijk advies over de diverse mogelijkheden en de financiële voordelen die wij u kun nen bezorgen. Bel ons voor een gratis gesprek. U zult er geen spijt van krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 50