Uitlevering Pinochet dichterbij Geld over grens nog uit handen fiscus EU PZC Eerste Oost-Timorezen keren terug Sociaal-democraten weren Haider uit regering Oostenrijk BEELDHUIS buitenland zaterdag 9 oktober 1999 Goedkeuring Britse rechter Nieuwe aardverschuiving bedelft dorp in Mexico Tropische variant op Big Brother Beatrix neemt afscheid aan Zwarte Zee VS pakken weer verdachte bomaanslagen op ambassades In het opvangkamp in het voetbalstadion van Dili wordt een vrouw getroost door andere vluchtelingen nadat zij heeft gehoord dat tijdens haar verblijf in West-Timor haar grootmoeder is overleden. foto David Guttenfelder/AP van onze redactie buitenland DILI - De eerste 173 van de 230.000 Oost-Timorese vluch telingen die de afgelopen maand uit angst voor het Indo nesische leger en pro-Jakarta milities onderdak hadden ge zocht op West-Timor zijn gis teren naar huis teruggekeerd. Dat gebeurde met twee vluch ten naar Dili, aldus de VN- vluchtelingenorganisatie Un- hcr. De Unhcr gaat de komende da gen na of de mensen ook over zee en land kunnen worden ge repatrieerd. De vluchtelingen kregen op de luchthaven van Dili een emotioneel onthaal van familieleden. Ze werden begeleid door Unhcr-functio- narissen. Franse legertrucks brachten de vluchtelingen naar het sta dion in Dili, waar de interna tionale vredesmacht Interfet een opvangcentrum heeft ge vestigd. Volgens de VN is ongeveer een kwart miljoen Oost-Timore zen het gebied ontvlucht na het bekend worden van de uit slag van het referendum op 30 augustus. Dat is bijna eender de deel van de bevolking. De keus van een overgrote meer derheid van de bevolking voor onafhankelijkheid van Indo nesië was voor het leger en pro-Indonesische milities aanleiding een terreurcam- pagne te beginnen. ANP door Harm Harkema LONDEN - Uitlevering door het Verenigd Koninkrijk van de Chileense oud-dictator Pino chet aan Spanje is weer een stapje dichterbij gekomen. In een gerechtelijke procedure die nu al een jaar loopt, bepaalde een rechtbank in Londen giste ren dat Pinochet kan worden uitgeleverd. De advocaten van Pinochet gaan vrijwel zeker tegen de uit spraak in beroep bij het Hoog gerechtshof. Na behandeling daar kan de zaak nog worden doorgeschoven naar de Law Lords, het rechtscollege van het Hogerhuis. Pas daarna wordt een definitieve beslissing over uitlevering genomen door mi nister Straw van Binnenlandse Zaken. Het verdere verloop van de pro cedure kan dan ook nog maan den, zo niet jaren duren. In afwachting daarvan blijft Pino chet onder huisarrest in een luxe villa ten zuiden van Lon den, waar hij sinds eind vorig jaar verblijft. Humanitair Een andere mogelijkheid is dat Pinochet minister Straw tus sentijds vraagt om vrijlating op humanitaire gronden. Eerder dit jaar vond Straw Pinochet nog gezond genoeg om de proce dure te kunnen doorstaan. Maai de gezondheid van 83-jarige ge neraal is de afgelopen weken na twee lichte beroertes verslech terd. Rechter Bartle had Pino chet eerder deze week dan ook ontslagen van de verplichting om bij de zitting aanwezig te zijn. Het uitleveringsverzoek is af komstig van de Spaanse onder zoeksrechter Garzon, die Pino chet wil vervolgen wegens marteling van en moord op en kele duizenden politieke tegen standers, onder wie ook Spanjaarden, tijdens diens re geerperiode, van 1973 tot 1990. Eerder dit jaar besloten de Law Lords dat op grond van interna tionale verdragen alleen misda den tegen de mensheid die ge pleegd zijn na 1988 in het proces kunnen worden ingebracht. Van Garzons aanklacht bleven toen 34 gevallen van marteling en één geval van samenzwering over. Rechter Bartle besliste gisteren dat die aanklachten rechtmatig zijn, en uitlevering mogelijk maken. Bartle zei nadrukkelijk dat de rechtbank zich niet met de schuldvraag heeft bemoeid. Die kan pas in Spanje aan de orde komen. Reacties In een verklaring verwierp Pi nochet de uitspraak. „Spanje heeft geen stukje bewijs gele verd waaruit mijn schuld zou blijken." Een van Pinochets be langrijkste medestanders, de hoogleraar Barros, sprak van 'een bijzonder droevige dag voor Chili'. Buiten de rechtbank barsten enkele honderden te genstanders van Pinochet uit in luid gejuich toen zij de uit spraak vernamen. Pinochet werd vorig jaar oktober gear resteerd in een Londense kli niek waar hij was geopereerd aan een hernia. Brief De Chileense minister van Bui tenlandse Zaken, Valdés, liet weten dat de Chileense regering zich nogmaals tot Londen zal wenden met het verzoek Pino chet vrij te laten op humanitaire gronden. Volgens de rechtse oppositielei der Cardemil wordt er op de Chileense ambassade in Londen al gewerkt aan een dergelijke brief. GPD van onze redactie buitenland MEXICO-STAD - Door een aardverschuiving zijn gisteren in het dorp Teziutlan in het oos ten van Mexico zeker 160 doden gevallen. Dat deelde de burge meester mee. Het dodental door overstromin gen en aardverschuivingen in Mexico is door de nieuwe ramp opgelopen tot bijna vierhon derd. Al twee weken teistert aanhoudende regenval het land. De twee zwaarst getroffen sta ten zijn Puebla en Veracruz. Verwacht wordt dat het doden tal nog fors zal stijgen. Eerder werd het indianendorp je Michun, 160 kilometer ten noordoosten van Mexico-Stad, getroffen door een aardver schuiving. De modder bedolf daar de meeste huizen en een school. Volgens de autoriteiten kan het dodental in het dorp op lopen tot zeventig. In een andere plaats, Zacatlan, liggen vermoedelijk dertig men sen onder de modder. In de deel staat Tabasco, ten zuiden van Veracruz, kwamen zeven men sen om het leven. In de staat Hi dalgo stierven zeven mijnwer kers doordat de muren van een marmergroeve instortten. De regen was het gevolg van een tropische depressie boven de Golf van Mexico. Zeker negen van de 21 Mexicaanse deelsta ten zijn getroffen door overstro mingen. AFP/RTR Leven onder Ceausescu was beter BOEKAREST - Bijna tweederde van de Roemenen (64 pro cent) is van mening dat het leven onder het communistische bewind van Nicolae Ceausescu beter was. Ongeveer 24 procent van de ondervraagden zei dat het leven was verbeterd sinds de afzetting en executie van Ceausescu, nu bijna tien jaar geleden, meldde de krant National gisteren. Zo'n elf procent vond dat er helemaal niets was veranderd. De levensstandaard is er sterk gedaald door de trage econo mische hervormingen, de hoge inflatie, hoge werkloosheid en het uitblijven van buitenlandse investeringen. AP Gratis seks voor parlementariërs BOEKAREST - Prostituees in Roemenië bieden de parle mentsledenvan hun land gratis hun diensten aan. Zij doen dit om hen te overtuigen een wet aan te nemen die de prostitutie regelt. Zij dreigen ook naakt de straat op te gaan als de wet niet aangenomen wordt. De dames van lichte zeden namen hun besluit nadat het parle ment een wet afwees waarin hun beroep wettelijk werd gere geld. De parlementariërs meenden dat prostitutie vernede rend was voor vrouwen. EFE Smartengeld wegens turbulentie NEW YORK - Een Amerikaanse rechtbank heeft dertien mensen die een trauma hadden opgelopen door hevige turbu lentie tijdens een vlucht van American Airlines een schade loosstelling toegekend van in totaal 4,5 miljoen gulden. De turbulentie, die 28 seconden duurde, deed zich voor tij dens een vlucht van Los Angeles naar New York op 26 juni 1995. De luchtvaartmaatschappij erkende aansprakelijk te zijn, maar vond de geëiste schadeloosstelling te hoog. AP Michael Jackson gaat scheiden LOS ANGELES - Popster Michael Jackson en zijn vrouw Debbie Rowe hebben gisteren in Los Angelos hun scheiding aangevraagd. Het koppel is bijna drie jaar getrouwd en heeft twee kinderen. RTR Moord op Belgische camping DURBUY - De rijkswacht in het Belgische Durbuy heeft don derdagavond een 5 9-j arige man uit Amsterdam aangehouden op verdenking van moord op zijn 44-jarige buurman op een camping. Justitie in het Waalse Marche-en-Famenne heeft inmiddels een onderzoek ingesteld naar de moordpartij. Volgens een eerste lezing zou de Amsterdammer met een vuurwapen hebben geschoten op de Belgische buurman op de camping in de Ardennen. Een ruzie zou aan de basis van het drama hebben gelegen. Belga/ANP Astronomen wuiven planeet weg LONDEN - Het lijkt groot nieuws, maar het is onzin. Er is geen tiende planeet in ons zonnestelsel. Het 'bewijs' dat er de ze week voor werd aangedragen door een wetenschapper van de Britse Open Universiteit, is op veel te weinig en foute bere keningen gebaseerd. Dat zeggen gerenommeerde astronomen als de Fransman Michel Festou en de Zweed Paul Schlyter. Het idee dat er een tot nu toe onbekende planeet rond onze zon draait is niet nieuw. De 'ontdekker'de Brit John Murray, ba seert zijn conclusie op het gedrag van lange-termijnkometen. Hij onderzocht de banen van dertien van deze kometen. Uit zijn onderzoek bleek dat een groot massief object de kometen in hun baan verstoort door aantrekkingskracht. Volgens Festou en Schlyter kan Murray die conclusie niet trekken aan de hand van die berekeningen. Er zitten altijd foutjes in. ANP - De Ameri televisiezender CBS jaat onder de titel 'Survivor!' tropische variant maken op Brother'. In maart zullen zestien mensen worden gesta op een onbewoond ei in de Zuid-Chinese zee. weken lang leven de deel nemers tussen apen, slangen en De deelnemers op de voet gevolgd door ie Amerikaanse tv-kijkers, zor hun eigen onderdak en en tezamen de fysieke on gemakken overwinnen. Net als nhet Nederlandse Big Brother deelnemers elkaar weg- itemmen. Degene die overblijft «.int een miljoen dollar. een woordvoerder van indemol heeft Survivor niets Big Brother te maken. „Het meer weg van het pro gramma Robinson." GPD (Advertentie) f EILINGHUIS Op dinsdag 19 oktober zal uit een nalatenschap een voor proefje uit een omvangrijke schilderijenverzameling wor den geveild. Deze bestaat voornamelijk kleine meesters, navolgers van de Haagse school, die kwalitatief goede schilderijen hebben gemaakt. Op dit moment is de belang stelling groeiende voor deze onbekende schilders die daarbij ook in een zeer be taalbare prijsklasse liggen 1.500,- 7.000,-). Deze schilders zullen in de toe komst steeds meer aandacht krijgen omdat het aanbod van de bekende namen minder zal worden. Een bezoek aan onze kijkdag is beslist de moeite waard. Verder komen onder de ha mer: een verzameling 18e eeuwse optikaprenten, een verzameling van 30 klokken (1860-1930), fraai porselein en aardewerk, munten, kerk boeken met zilv. beslag, zil ver, sieraden, etc. Kijkdag: maandag 18 oktober van 14-21 uur. Veiling: dins dag 19 oktober vanaf 13.30 uur. Kijkdag/veilinglokatie: Hotel Ameville, Buitenruststraat 22, MBurg, route: A58, afslag Middelburg, 2e stoplicht rechts. Voor info: B. Witte vlasmarkt 11Middelburg tel. 0118-614105 fax 0118-637243. Beatrix en Claus krijgen in het museumstadje Nessebar wit brood met zout aangeboden door twee meisjes in klederdracht. foto Raymond Rutting/ANP door Berrit de Lange SOFIA - Het staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Bulgarije heeft inderdaad 'een donderend geraas' door het voormalige Oostblokland laten gaan, zoals ambassadeur Six aan de vooravond al voorspelde. De band tussen Nederland en Bulgarije is uitermate hartelijk, zo bleek de afgelopen drie dagen uit de ontvangst die het ko- ninklijkpaar overal ten deel viel. De krant Troud maakte het wel het erg bont: „De Nederlandse koningin is jong en elegant, ergens tussen de 35 en 45 jaar", zo schatte het blad. Het koninklijk gezelschap begaf zich gis teren als afsluiting van het bezoek naar Bourgas, de aan de Zwarte Zee gelegen vierde stad van Bulgarije. De havenstad onderhoudt sinds 1976 een band met de Rotterdamse haven. Beatrix en Claus hadden in het havengebouw in aanwezig heid van president Stoyanov een onder houd met onder anderen de burgemeester van Bourgas en de directeur van de haven. Aan de orde waren vooral de vervuiling van de Zwarte Zee en de noodzaak tot re cycling van afvalstoffen. De Bulgaarse Zwarte-Zeekust is ondanks de vervuiling in opkomst als toeristische trekpleister. Op straat in Bourgas is de samenwerking met Rotterdam duidelijk zichtbaar. De oude Rotterdamse RET-bussen vol met havenarbeiders rijden er af en aan. GPD NEW YORK - De Verenigde Staten hebben gisteren een in Zuid-Afrika opgepakte ver dachte van aanslagen op Ame rikaanse ambassades in Afrika officieel in staat van beschul diging gesteld. Dat zei fede raal procureur White op een persconferentie in New York. Het gaat om de 25-jarige Khalfan Khamis Mohamed uit Tanzania. De Zuid-Afrikaanse politie had de man eerder op de dag in Kaapstad voor de FBI op gepakt. Hij wordt verdacht van directe betrokkenheid bij de aanslag op de Amerikaanse am bassade in Dar es Salaam in au gustus 1998. Daardoor vielen volgens procureur White elf do den en meer dan zeventig ge wonden. „Het is een asielzoeker uit Tan zania", had het hoofd immigra tie De Wet in Kaapstad ver klaard. Bin Laden Khalfan Khamis Mohamed wordt ervan verdacht lid te zijn van de groep van de Saudische miljonair en terrorist Osama bin Laden. Door de bomaansla gen op de ambassades in Kenia en Tanzania in augustus 1998 kwamen in totaal 226 mensen om het leven. De Verenigde Staten hebben al vijf van de vijftien aange klaagden in verband met de bomaanslagen opgepakt. RTR/AFP/DPA door Mare Peeperkorn LUXEMBURG - Minister Zalm van Financiën gelooft niet dat rijke spaarders die de belasting ontduiken, op korte termijn in de Europese Unie worden aan gepakt. „Ik heb er een hard hoofd over in", verklaarde Zalm gisteren na afloop van een over leg met zijn EU-collega's. De voor belastingzaken verant woordelijke Europees Commis saris Bolkestein toonde zich eerder deze week nog optimis tisch dat de EU-landen in de cember een akkoord over een 'rijke-luisbelasting'bereiken. Volgens Zalm is daarvoor een 'klein mirakel' nodig. Staatsse cretaris Vermeend van Financi en, die Zalm vergezelde, was het daarmee eens. „Maar met mijn katholieke achtergrond geloof ik nog in wonderen", verzekerde de staatssecretaris. Om een doorbraak te forceren, komen de EU-ministers van Financiën eind deze maand weer bijeen. Verdeeld De belastingvoorstellen van de Europese Commissie - het dage lijks bestuur van de Europese Unie - houden de lidstaten al twee jaar lang ernstig verdeeld. Bedoeling is dat de regeringslei ders in december onder meer akkoord gaan met de aanpak van particulieren die hun spaar geld over de grens stallen, bui ten bereik van de nationale fiscus. De rente op deze buiten landse rekeningen zou met min stens twintig procent belast moeten worden. Luxemburg dat leeft van zijn banksector, is daar mordicus tegen. Groot-Brittamüë ligt dwars nmdal. dp t.winticr-nmeonl-cLof- fing ook beleggingen in euro obligaties treft, een miljarden handel waar de Londense City het centrum van is. De regering- Blair vreest dat de particuliere beleggers zullen uitwijken naar niet EU-landen als Zwitser land. Dat zou de 'City' duizen den banen kosten. De EU-landen ruziën tevens over het afschaffen van belas tingvoordeeltjes voor bedrij ven. Deze fiscale extraatjes om valsen niet alleen de concurren tie, maar slaan tegelijkertij d een gat in de nationale schatkist. Uit wees voor banenverlies is geen van de EU-landen echter bereid als eerste zijn voordeel regelingen op te geven. Optimisme Het is aan de ministers van Financiën om deze kluwen van tegenstrijdige belangen vóór december te ontwarren. Zalm prees het optimisme van Eu rocommissaris Bolkestein. „Als hij er niet meer in gelooft, dan kunnen we beter ophouden." Bolkestein betitelde het EU- overleg gisteren als 'een kleine stap' voorwaarts. „Maar wat we nodig hebben is een grote stap binnen zes weken, wil een ak koord dit jaar nog lukken", al- van onze redactie buitenland JERUZALEM - De leider van de extreem-rechtse Oostenrijkse Vrijheidspartij (FPÖ), Jorg Hai der, zal geen deel uitmaken van de nieuwe regering van Oosten rijk. Deze verzekering heeft de vice-voorzitter van de sociaal democratische SPÖ, Heinz Fi scher, Israël gegeven. „Hij (Haider) is helemaal niet geschikt als partner in een rege ring", zo werd Fischer, die te vens voorzitter is van het Oos tenrijkse parlement, gisteren aangehaald door de Israëlische krant Ha'aretz. Hitier Haider, die zich in het verleden lovend uitliet over Adolf Hitler, veroverde bij de zondag gehou den parlementsverkiezingen ongeveer een kwart van de stemmen. De Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken, David Levy, heeft gezegd dat Is raël zijn banden met Oostenrijk zal 'heroverwegen' als Haider in de regering komt. Fischer zei tegen Ha'aretz dat Haider geen neonazi of antise miet is. „Als hij een neonazi was zou hij niet zoveel steun hebben gekregen", aldus Fischer. Hij noemde het Israëlische dreige ment onnodig. In een telefoongesprek met de Israëlische minister van Regio nale Samenwerking, Simon Pe res, zei Fischer dat Oostenrijk de strijd tegen het antisemitis me voortzet. Oud-president en voormalig VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim zei in een interview met het Oostenrijkse persbu reau APA dat buitenlandse cri tici niet het recht hebben te vertellen welke leiders Oosten rijkers moeten kiezen. Wald heim, die er zelf van is beschul digd een naziverleden te hebben, noemde de opschud ding over Haiders verkiezings overwinning en zijn eventuele opname in de regering 'hele maal niet op zijn plaats'. Volgens Waldheim stemden veel kiezers niet om ideologische re denen op de FPÖ, maar uit een behoefte aan verandering na dertien jaar te zijn geregeerd door de 'grote coalitie' van soci aal-democraten en de conserva tieve Oostenrijkse Volkspartij Minister van Buitenlandse Za ken, Wolfgang Schüssel, zei in een tv-interview dat Oostenrijk geen nazistaat is, 'maar een de mocratisch, stabiel land dat niet door het buitenland de les hoeft te worden gelezen'. Haider zelf nodigde in een door de Israëli sche televisie uit te zenden in terview zijn Israëlische tegen standers uit Oostenrijk te komen bezoeken, om met eigen ogen te zien dat het een open sa menleving is. AP Lek in vaten met kernafval Japan TOKIO - In Japan is een kleine hoeveelheid radioactieve stra ling vrijgekomen door lekken in twee vaten met kernafval. De hoeveelheid straling zou niet schadelijk voor mensen oi' mi lieu zijn, zo heeft het energiebe drijf van Tokio gisteren gemeld. De lekken werden ontdekt tij dens een routinecontrole. De vaten waren onderdeel van een transport van 1760 vaten van de kerncentrale van Fukushïma naar een kernafvalverwer kingsbedrijf in het noorden van Japan. RTR/ANP (Advertentie) Collectief voor Communicatie Drukkerij De Lange (0113) 215719 hllpV/www.beeldhuis.nl Photographies Fotografie en Grafische Vormgeving (0113) 251317 Touch! Reclame Marketing (0113) 231400 hllp://www.louchnel.nl Delta Automatisering (0113) 230630 hllp;//www.deltaweb.nl Deltabron Softwaremakers (0113)252220 hllp://www.dellabron.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5