Bus- en taxiplein in Stationspark PZC Peuters schoppen al kwart eeuw keet PZC Reimerswaal treedt op tegen mestzak OZB-belasting Goes stijgt slechts licht Twijfels over verhuizing waterschap zeeland 15 B en W Goes in begrotingsbrief: CDA wil raad horen over Spahr Actie voor video-contact tussen ouders en hun kinderen in ziekenhuis zaterdag 9 oktober 1999 doorRené Schrier GOES - In het Goese Stations park worden voorzieningen aangebracht voor bussen en taxi's. Het gaat om een plein. De voorzieningen passen in het plan voor het doortrekken van het voetgangerstunneltje onder het spoor. Daar wordt volgend jaar mee begonnen. Dan wordt ook het Stationspark zelf uitge breid. De gemeente Goes is mo menteel aan het onderhandelen met de Nederlandse Spoorwe gen over aankoop van de grond. Het college van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Goes meldt dat in de begelei dingsbrief bij de begroting voor 2000. In dat jaar willen B en W de structuurvisie voor Goes vaststellen. De regiovisie voor de ontwikkelingszöne Goes en omstreken kan dit kwartaal in de inspraak en volgend jaar in de gemeenten Goes. Borsele en Kapelle vastgesteld worden. Voor het nieuwe bestemmings plan voor Goes-zuid wil de ge meente samenwerking aangaan met het bedrijfsleven. Voor het bestemmingsplan Binnenstad centrum moet Goes opnieuw het vooroverleg ingaan. Dat heeft als consequentie dat de vast stellingsprocedure pas in 2000 uitgevoerd wordt. Budget Ook is het de bedoeling het bud get voor het onderhoud van de wegen in de gemeente te verho gen. Verder moet het wegenplan geactualiseerd worden. Dat plan is nodig om een totaalbeeld te krijgen van de staat van on derhoud, mobiliteitsmaatrege len en reconstructies. Er wordt ook aan gedacht een extra im puls te geven aan de verkeers veiligheid en daarvoor een half miljoen gulden uit te trekken. In de begrotingsbrief staat ver der dat de eerste resultaten van het Masterplan Goese Polder merkbaar worden. Of zoals B en W melden; „De eerste tekenen van ommekeer zijn reeds zicht baar en merkbaar, ook al is het pril en broos.Zo zijn vernielin- Zonnebloem THOLEN - De Zonnebloem heeft voor volgende week weer een vakantieweek voor 22 gas ten op het programma staan. Onder hen tien zieken uit Tho- len. ook gaan er vier vrijwillig sters uit Tholen mee. De groep vertrekt maandag 11 oktober naar Ermelo. Voor de regio Tholen en Bergen op Zoom is de vakantie volgen de week een extraatje. De Zon nebloem trakteert daarop in verband met het vijftigjarig ju bileum van de organisatie. gen en andere vormen van van dalisme afgenomen. Verder wordt gestudeerd op de moge lijkheid een buurthuis in de Goese Polder te vestigen. Samen met Borsele en Noord- Beveland wil Goes in het huidi ge arbeidsbureau in het voor jaar van 2000 een klein centrum voor werk en inkomen (CWI) be ginnen. Het uiteindelijke doel is om het CWI regio Goes te vesti gen in een 'bedrijfsverzamelge bouw' in het te verbouwen stadskantoor. B en W verwachten verder dat in 2000 een begin wordt gemaakt met het integratieproces van de verschillende welzijnsinstellin- gen voor sociaal cultureel werk en opbouwwerk voor jongeren, ouderen, volwassenen, minder heden en vluchtelingen in de ge meente. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Behalve be handeling in de commissie Al gemene en Bestuurlijke Zaken (ABZ) moet het onder zoeksrapport van Deloitte Touche, naar het declaratie gedrag van het Middelburgse college van burgemeester en wethouders, ook behandeld worden in de raadsvergade ring. De CDA-fractie dringt daarop aan in een brief aan burgemeester en wethouders. De christen-democraten stel len dat in de raadsvergade ring de politieke besluitvor ming plaatsvindt. In een commissievergadering wordt alleen in adviserende zin ge sproken. Het CDA vindt dat het rap port van de huisaccountant een goed beeld geeft van het declaratiegedrag van burge meesters en wethouders over de periode 1994-1999. De fractie onderschrijft de con clusie dat erop 'enkele uitzon deringen' na goed is gedecla reerd. Die uitzonderingen betreffen, aldus het CDA voornamelijk declaraties van burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek. „Genoemde de claraties", aldus de brief, „ge ven ons aanleiding om onze bezorgdheid te uiten omtrent het functioneren van de bur gemeester." De fractie vindt dat, na alle perikelen rondom de burgemeester sinds vorig jaar juli, de gemeenteraad nu maar eens een politieke uit spraak moet doen over Spahr van der Hoek. Niet alle frac ties in de Middelburgse ge meenteraad menen dat er een politieke uitspraak moet ko men over het rapport Deloitte Touche. Vooralsnog heeft alleen de fractie van D66 zich voorstander getoond van raadsbehandeling. De andere partijen willen behandeling in de commissie afwachten. Een aantal fracties wil de dis cussie in die vergadering af wachten en dan pas besluiten of het rapport ook nog op 25 oktober, als de gemeenteraad bijeenkomt voor de reguliere vergadering, moet worden be handeld. De adviezen naar aanleiding van het onderzoek komen in elk geval in de gemeenteraad aan de orde. Eén van de negentig kinderen die naar peuterspeelzaal de Keetschoppertjes gekomen waren om het 25-jarig jubileum te vieren. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De Keetschopper tjes, de peuterspeelzaal in Heinkens- zand, heeft vrijdag de daad bij het woord gevoegd. Zoals zoveel peuter speelzalen, viert de instelling voor kin deropvang dit jaar het 25-jarig jubile um. Negentig peuters schopten keet in de speelzaal naast De Stenge, gesteund door theater Kip en Co en het clowns duo De Coco's. 's Avonds hield het speelzaalbestuur een receptie en een kleine reünie voor oud-leidsters, oud-bestuursleden, ou ders en andere belangstellenden. Be sturen van peuterspeelzalen wisselen snel omdat kinderen maar twee jaar van de voorziening gebruik maken. Daardoor werd het, met zoveel oud-be stuursleden, een volle bak in Heinkens- zand. Inmiddels komen peuters-van- vroeger al zelf hun kleintjes twee och tenden in de week brengen. doorlnqrid Huibers YERSEKE - Burgemeester en wethouders van de gemeente Reimerswaal gaan optreden te gen een mestzak op het terrein van J. A Kuzee aan de Akkerse- weg in Yerseke. Die zal dat op zijn beurt voor de rechter aan vechten. Inzet van het steekspel wordt ongetwijfeld de vermeende mesthandel van Kuzee. Iedere redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman teVlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van derSluis K.L. de Vries (sport) centrale redactie Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl agrariër in het Reimerswaalse buitengebied met een bepaald aantal hectare grond mag een mestzak op zijn terrein hebben, mits die alleen dient voor eigen gebruik. Mesthandel past niet in het bestemmingsplan. Zeven j aar geleden begon Kuzee voor zichzelf met een loonbe drijf. Hij gebruikt de zak naar eigen zeggen als 'tussenopslag'. „Mest uit Brabant die door een defect aan een machine of door weersomstandigheden niet uit gereden kan worden, sla ik zo lang in de mestzak op", zegt hij. De mest is bestemd voor boeren in de buurt en wordt door Kuzee uitgereden.Dat valt volgens hem gewoon onder het kopje 'ei gen gebruik'. Ook cle Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van Natuurbeheer, Landbouw en Visserij zou vol gens hem geen handel hebben kunnen ontdekken. „De AID heeft de zaak bekeken en er is duidelijk sprake van handelsactiviteiten en dat is strijdig met de voorschriften van het geldende bestemmings plan", meldde wethouder M. van Overloop daarentegen don derdagavond de commissie wo nen en milieu. A van Stee (SGP) die de zaak tijdens de vergade ring aan de orde stelde, betreurt de handelswijze van het ge meentebestuur. „Toen Kuzee voor zichzelf wilde beginnen, is door de gemeente de verwach ting gewekt dat hij de mestzak op deze manier zou kunnen ge bruiken", meende het raadslid. Van Stee vindt het triest dat door 'een probleem in de per soonlijke sfeer' de zaak zo op de spits gedreven wordt. „Dat wor den weer dure en lange procedu res op de rechtbank", voegde hij Van Overloop toe. Die was daar niet erg van onder de indruk: „Leggen we geen bestuurs dwang op, dan worden we door de andere partij voor de rechter gedaagd." door René Schrier GOES - De onroerende zaakbe lasting (OZB) in de gemeente Goes gaat volgend jaar 'slechts' met de inflatiecorrectie van 2 procent omhoog. Aanvankelijk was het de bedoeling van het college van Burgemeester en Wethouders om in 2000 via deze belasting een bedrag van 5 ton binnen te halen. Dat blijkt niet nodig. Verder stellen B en W voor, na aandringen van de gemeente raad, om een wijziging te bren gen in de manier waarop de af valstoffenheffing wordt berekend. Dat komt er op neer dat alleenstaanden wat minder gaan betalen. Het bedrag voor gezinnen gaat overigens niet omhoog. Dat kan weer bereikt worden door bezuinigingen en efficiënter werken. Onder de noemer 'goed nieuws' valt het voornemen om bijna 90.000 gulden voor sport uit te trekken. De wethouder van fi nanciën M. L. 't Hart (PvdA) is oner meer tevreden over het feit dat er in 2000 driemaal zo veel geld is voor nieuw beleid als in 1999. Sinds de publicatie van de voor jaarsnota heeft Goes te maken gehad met een aantal voor- en nadelen. Het totaal aan voorde len was precies 5 ton meer dan het totaal aan nadelen. Dat is voldoende om de onroerende zaakbelasting niet te verhogen. Zwembad Het geld dat bestemd is voor de sport is afkomstig van het zwembad. B en W willen een le ning voor het zwembad omzet ten, waardoor ze een rentevoor deel krijgen. Die opbrengst is in principe voor het zwembad be stemd, maar eerst willen B en W een onderzoek laten uitvoeren naar of er veranderingen in en aan het zwembad uitgevoerd moeten worden en wat dat (fi nancieel) betekent. Zolang dat geld niet aan het zwembad be steed hoeft te worden kan het naar een andere sportfunctie. De verdeling is als volgt: 10.000 gulden voor sporten voor oude ren (Galm-project), 10.000 gul den voor sportbuurwerk, 9.000 gulden voor de roeivereniging Scaldis en 60.000 gulden voor het project 'jeugd in beweging, Al dat geld is structureel, dus het komt wel jaarlijks terug. Voor zogenaamd nieuw beleid is driemaal zo veel geld beschik baar als de standaard 4 ton van de laatste jaren. Dat bleek ove rigens al uit de voorjaarsnota. Deze keer is er 1,237 miljoen gulden beschikbaar. B en W hebben daar een bestemming voor en de gemeenteraad is daar bij de discussie over de voor jaarsnota al mee akkoord ge gaan. Het geld gaat naar het op knappen van muren in het plan Nivo's te Goes, verlenging van de voetgangerstunnel onder het spoor bij het station, beveiliging van de kruising Van Hogendor- plaan-Ringbaan, zes ton extra voor de nieuwe schouwburg, 2 ton extra voor sociaal beleid, Goese wijkaanpak 160.000 gul den, aanpak jeugdhonk Goese Polder 26.000 gulden, algemeen maatschappelijk werk, slacht offerhulp en het opvoedbureau 59.000 gulden en huisvesting Scouting 14.000 gulden. Verder staat de aanleg van de rondweg Goes-west voor 2000 op het pro gramma. Het benodigde geld voor dit project komt uit de bouwgrond exploitatie. door René Schrier GOES - Binnen de algemene vergadering van het waterschap Zeeuwse Eilanden gaan stem men op om de beslissing over de verhuizing van Goes naar Mid delburg uit te stellen. Volgens de hoofdingelanden wordt de be slissing er doorgedrukt, terwijl er nog te veel vragen onbeant woord zijn. Overigens worden er ook vraag tekens gezet bij de hoogte van de verkoopsom die het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden denkt te vangen voor het huidi ge pand. Gerekend wordt op 17,5 miljoen, maar de Goese makelaar M. Faasse schat in dat het pand niet meer waard is dan ruwweg 11 miljoen gulden. Hij heeft dat het waterschap per brief laten weten. Een van de bestuurders die vindt dat het allemaal wel erg snel gaat, is hoofdingeland on gebouwd C. J. Dieleman uit Wissenkerke. Hij constateert dat de algemene vergadering slechts een maand de tijd heeft om zich te beraden over het voorstel van het dagelijks be stuur om niet binnen Goes, maar naar Middelburg te ver huizen. „Het dagelijks bestuur vergeet echter te vaak dat het de algemene vergadering is die be slist en niet het management team of het dagelijks bestuur." Dieleman weet ook dat er hoofdingelanden zijn die tegen willen stemmen. Hij kan zich voorstellen dat ook die geen be zwaar hebben tegen uitstel van de beslissing. Overigens voegt hij er aan toe dat hij geen voor keur heeft voor vestiging van het waterschap in Middelburg of Goes. Middelburg steekt vol gens hem met kop en schouwers boven de thans bekeken locaties uit, maar hij wil als algemeen bestuurslid in de gelegenheid worden gesteld een afgewogen oordeel te maken. „Mogelijk zijn ook andere locaties aan on ze aandacht ontsnapt Op 2 juni was van Middelburg tenslotte ook nog niets bekend." Vlissingen Dieleman wijst er op dat Vlis singen zich heeft teruggetrok ken omdat niet binnen de ge stelde termijn een locatie voorhanden is. „Welke termijn, wie heeft die termijn vastge steld? Niet de algemene verga dering. Welke locaties zijn daar door niet bekeken?" Dieleman merkt verder op dat de manier waarop het dagelijks bestuur de verhuizing financi eel wil afdekken ook vraagte kens bij hem oproept, waardoor uitstel eveneens gerechtvaar digd is. Volgens de Noord-Beve- landse hoofdingeland is het niet de eerste keer dat het dagelijks bestuur de algemene vergade ring op basis van niet geheel juiste cijfers en niet volledige gegevens een besluit laat ne men. Dat is bij de bouw van het districtskantoor in Grijpskerke ook gebeurd, memoreert hij. Ook makelaar Faasse heeft zijn bedenkingen. Het viel hem op dat het waterschap 17,5 miljoen gulden voor het huidige pand denkt te vangen. Op basis van objectieve berekeningen komt hij niet verder dan een waarde van 11 miljoen gulden. De waterschapsbestuurder die eerstverantwoordelijk is voor de financiën is J. Hoekman. Hij heeft vluchtig kennis genomen van de brief van Faasse. Volgens hem is de makelaar in zijn bere keningen uitgegaan van de waarde van een beleggingspand en dat is het voor het water schap niet. Daarnaast vindt- Hoekman dat de huurwaarde die Faasse heeft gehanteerd te laag is. Een ander aspect dat Hoekman in de berekening mist is het gegeven dat het water schap misschien tijdelijk in een ander onderkomen moet. Geld voor project Hogeschool VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland ontvangt van de commissie vernieuwingsfonds HBO ruim 800.000 gulden subsidie voor het project 'Delta Mechatronica'. Dit vernieu wingsproject is een samenwerkingsverband van de opleidin gen Werktuigbouwkunde, Elektrotechniek, Algemene Operationele Techniek en zeven bedrijven. Deelnemende be drijven zijn Tramper BV in 's -Gravenpolder, Franken BV in Goes, Herder BV in Middelburg, Riecam BV in Borssele, Wisse Kramer VOF in Colijnsplaat, Berendsen BV in Schoondijke en Visser BV in 's-Gravendeel. Voorwaarde voor de toeken ning van de subsidie was dat vanuit het bedrijfsleven eenzelf de bedrag moest worden toegezegd. D at bleek geen enkel pro bleem te zijn. Ook de HZ legt acht ton op tafel. HZ is de eerste hogeschool die een dergelijk vernieuwingsproject begint. Brouwer: „Als het project slaagt kijken we of binnen onze school ook andere opleidingen zich kunnen aansluiten. De bedoeling is dat dit of een gelijkwaardigproject straks ook op andere hogescholen wordt toegepast." Delta Mechatronica kost 2,5 miljoen en loopt drie jaar. Aan het project dat 1 januari 2000 begint, doen 320 studenten en 20 docenten mee. Scouts werken aan Jamboree VLISSINGEN - In het kader van de 42ste Jamboree On The Air (JOTA) zoeken scouts door de hele wereld contact met el kaar op 16 en 17 oktober. Tijdens dit weekend worden diverse activiteiten gehouden die allemaal iets met communicatie te maken hebben. Hoofddoel van de JOTA is het uitwisselen van bijzonderhe den over de eigen groep met andere scoutinggroepen. De j ong- ste scouts zullen daartoe contact leggen met andere scouts in de eigen omgeving. Oudere scouts zullen proberen scouting groepen op andere continenten te bereikenAls de groepen er in slagen om deze verbindingen tot stand te brengen, kunnen zij daarmee een JOTA-insigne verdienen. Op Walcheren hou den de scouts op zaterdagavond een grote vossenjacht, waar bij ze een verborgen zender op moeten sporen. Hiertoe krijgen zij speciale peilzenders tot hun beschikking, maar ook kun nen ze gebruik maken van hints die ze overdag al onderling kunnen uitwisselen. De voorbereidingen voor de 42ste JOTA zijn enkele weken ge leden al begonnen. De scouts hebben de benodigde antenne parken al opgezet, zich het spellingsalfabet eigen gemaakt en hun microfoonvrees overwonnen. Vergunning café Hulst niet genoeg HULST - De gemeente Hulst heeft de nieuwe exploitant van café De Schuur een Drank- en Horecavergunning verleend. Overigens betekent dat niet dat het café - dat enkele maanden geleden werd gesloten omdat er softdrugs werden verkocht - de deuren kan openen. Daar is ook nog een door de burge meester te verlenen vergunning op basis van de Algemene Plaatselijke Verordening voor nodig. Burgemeester A Kessen heeft de afgifte van die vergunning 'nog in overweging'. Wet houder P. Weemaes (Kessen was gistermiddag afwezig) liet doorschemeren dat de exploitant niet al te hard op een APV- vergunning hoeft te rekenen. „De vergunning volgens de Drank- en Horecawet kunnen wij niet weigeren. Voor een APV-vergunning wordt nog een toetsingsproces doorlopen. We hebben De Schuur destijds natuurlijk niet voor niets ge sloten." Fierens (VVD) uit raad Oostburg OOSTBURG - WD'er A M Fierens (57) heeft na zes jaar de gemeenteraad van Oostburg om gezondheidsredenen verla ten. Fierens wordt opgevolgd door R. den Dekker, die tot nu toe fungeerde als fractie-assistent. De leegkomende plaats van fractie-assistent wordt ingenomen door J. Provoost-Van Hoeve. door Mieke van der Jagt GOES - Junior Kamer de Beve- landen heeft vrijdag met verte genwoordigers van zeven be drijven sponsorcontracten ondertekend voor een pilotpro- ject in het Sophia Kinderzie kenhuis in Rotterdam. Samen met de landelijke stichting Sterrekinderen wil de Junior Kamer audiovisuele communi catielijnen tot stand brengen tussen kinderen die langdurig in het academisch ziekenhuis moeten verblijven en hun ou ders, thuis op de Bevelanden. Bedrijven kunnen voor een be drag van 7.500 gulden partner worden in een onderneming die een gloednieuw systeem aan schaft voor de communicatie tussen zieke kinderen en ouders. Sterrekinderen heeft in het Sophia Kinderziekenhuis al een infrastructuur aangelegd voor communicatie via een ISDN-te- lefoonverbinding. Omdat het een hele nieuwe techniek betreft en omdat Bevelandse kinderen voor zorg in een academisch zie kenhuis zijn aangewezen op Sophia, wil de Junior Kamer daar beginnen met het plaatsen van de eerste set. Het is nadruk kelijk de bedoeling om op ter mijn ook in andere instellingen, zoals bijvoorbeeld revalidatie centra, zieke kinderen met thuis te verbinden. Gezinsleven Met de communicatiesets, die 30.000 gulden per stuk kosten, wordt het mogelijk voor ouders en zieke kinderen om met elkaar te praten terwijl ze elkaar ook kunnen zien. Een ziek kind kan bij wijze van spreken tijdens de opname in het ziekenhuis het gezinsleven blijven delen. Ook zijn er mogelijkheden om bij voorbeeld live on-line te blijven met de school. Algemeen wordt aangenomen dat het voor de emotionele ont wikkeling van de kinderen zeer gunstig is als ze betrokken kun nen blijven bij het gezin en hun normale leefomgeving. Vooral voor ouders die meer kinderen hebben en niet voortdurend in het ziekenhuis kunnen blijven, is het communicatiesysteem een uitkomst. Behalve partnersdie voor 7.500 gulden meedoen, werft de Ju nior Kamer ook donateurs on der andere bedrijven en instel lingen. Het is de bedoeling om volgende maand, 8 november, tijdens een bijeenkomst in de Grote Kerk in Goes, de eerste Zfre-verb hiding tot stand te brengen. Wedstrijd voor muziekkorpsen MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Mu ziekverenigingen (KNFM) houdt zaterdag 16 oktober in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg de nationale federatie ve concertwedstrijden. Tien muziekverenigingen waaronder vier Zeeuwse - doen er aan mee. De deelnemende korpsen zijn: EMM - Kruinin- gen (10.00 uur), Volharding - Gorinchem (10.30 uur), Volhar ding - Dinteloord (11.10 uur), Sempre Crescendo - Hellevoet- sluis (11.45 uur), Ameides Fan fare Korps (12.40 uur), EMM - Serooskerke (14.15 uur), Wel doen door vermaak - Clinge (15.10 uur), Amicitia - Lands meer (16.05 uur), ONDA - Nieuw- en Sint Joosland (17.00 uur), Kunst na arbeid - Arkel (17.55 uur). Ouderen in het verkeer GOES - De gezamenlijke oude renbonden in de gemeente Goes houden maandag 18 oktober in Het Gasthuis in Goes een voor lichtingsmiddag over ouderen in het verkeer. Tijdens de middag worden on derwerpen behandeld als de ou dere in het verkeer en wanneer een oudere wel of niet een auto kan besturen. Rijschool Melis van der Hoek, dokter C. M. Baarda en H. Post van Veilig Verkeer Nederland behandelen de verschillende thema's. De voorlichtingsmid dag begint om 14.00 uur. Viswedstrijd VLISSINGEN - De Vlissingse hengelsportvereniging houdt samen met hengelsport Janpe ter op zondag 17 oktober een grote viswedstrijd op het strand tussen Dishoek en Zoutelande. Er wordt gevist van 10.30 tot 14.30 uur. Inschrijven kan tussen 7.30 en 9.30 uur in de Couburg in Kou- dekerke of vooraf telefonisch 0118 -418313 (tijdens kantoor uren).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49