Floppykoning in opmars Spionagesatellieten negeerden Zeeland PZC Spelletjes voor een tientje wetenschap en techniek zaterdag 9 oktober 1999 45 Je komt ze overal tegen: de spelletjesfloppy's van het bedrijf LinSoft. Voor vijf gulden of een tientje kun je ze kopen bij de sigarenwinkel, Blokker en het benzinestation. Directeur Rob van Lin van de Wijchense firma heeft hiermee een gat in de markt aangeboord en Nederland veroverd. De wereld van de computer spelletjes is een jungle. Ie mand kan zich in de cd-rom en PSX-strijd wex-pen, maar wordt ongetwijfeld verpletterd door grootmachten als Konami en Se ga Hoe dring j e toch deze winstge vende markt binnen? Van Lin: „Ik wilde de mensen aan de computer hebben. De cursussen die ik gaf, wilden niet vlotten. Dus liet ik de kinderen met hun ouders meeko men. Die trek je door ze spelletjes te laten doen." Van Lin stond voor een probleem. „Iedereen heeft een ander sys teem: cd-rom, Nintendo, Playsta tion." Bovendien is de software voor ouders vaak te duur. Een beetje spel kost al tachtig gulden. Van Lin: „Ik wilde dus games uit brengen die op elke pc konden draaien, hoe oud die ook is. Elk systeem werkt óf met DOS óf met Windows. En elke computer heeft een 3,5 inch floppy-drive. Ik ben terug naar deze basis gegaan Daarnaast wilde ik de kosten be perken: een spelletje mag niet duurder dan tien gulden kosten. Mensen moeten niet al te lang over een aankoop ervan beslissen en het gewoon bij het benzinestation mee kunnen nemen." Een ander uitganspunt was een voud. Van Lin uit Wijchen keek naar de bordspelenwereld. Ook daar was een soortgelijke ontwik keling te zien: ondanks dat er al lerlei speelgoed met toeters en bel len op de markt verschijnt, blijven schaken, kaarten en Go op eenza me hoogte staan. Dat moest ook met computerspelen zo gaan. „Het is al een hele heksentoer om een spel aan de praat te krijgen. Een schijfje moet laden, allerlei configuratieschermen moeten worden ingedrukt. Het is een dool hof met veel ergernis en foutmel dingen." Ook het niveau van veel compu tergames vond hij vaak te hoog. Het kost maanden tijd om een spel als Driver of Tombraider goed on der de knie te krijgen en als dit eenmaal het geval is, kijken veel mensen er niet meer naar om, om dat er niks meer aan is. Spelen als computertoepen, Tetris en dam men blijven echter prikkelen en hebben al veel computeraars sla peloze nachten en rooddoorbloede ogen bezorgd. Van Lin sloeg zelf aan het ontwer- Luchtfoto's van je eigen omgeving zijn altijd leuk. Even de loep erbij en kijken of de buurman eventueel in de tuin ligt te zonnen en meteen controleren of het eigen tuintje er netjes bijligt. Nog leuker - en veel spannender - wordt het als je foto's ziet van oude sowjet-spionagesatellieten. Waar loerde het rode gevaar naar? Cd-romuitgever Denda heeft in stilte contacten gehad met een ex-KGB-agent die voor een paar keiharde dollars de zeer geheime foto's wilde verkopen. Het resul taat is NL-SAT, een cd-rom met satellietfoto's van Nederland. Naast de foto heeft de cd twee handige functies waarmee afstan den en oppervlakten gemeten kunnen worden. Darmee kan snel antwoord worden gevonden op vragen als: hoever ligt de Vlissing- se boulevard eigenlijk van Bres- kens? en wat is ongeveer de opper vlakte van het terrein van Dow bij Terneuzen? Wie met fotobewerkingsprogram ma's heeft gewerkt, heeft geen uit leg nodig voor NL-SAT. Het ver grootglas met het plusje zoomt in, het loepje met het minnetje zoomt uit, heel simpel. Meteen maar ingezoomd op Zee land. Het resultaat is teleurstel lend. De spionagesatellieten van BigBrotherleken in de koude oor log geen oog te hebben voor onze provincie. Wanneer de regio maxi maal in beeld is, zijn straten nog maar amper waarneembaar. De door Denda beloofde blik in de achtertuin van de buurman blijft ver buiten het bereik van 'the eye in the sky'. Hadden de Sowjets geen interesse voor de enorme zee weringen? Waren de elektriciteits centrales bij Borssele dan niet van belang? Zijn de door Duitse bad gasten strategisch gegraven zon- of valkuilen aan de Zeeuwse stranden niet van strategische im portantie? Details Op enkele grote Nederlandse ste den na, is het beeld dat de satelliet zag niet erg scherp. Inwoners van Directeur Rob van Lin van het floppybedrijf LinSoft. pen en graasde over Internet; links en rechts spelletjes plukkend om die op schijfjes te zetten. Zijn as sortiment bevat ongeveer vijfhon derd games en dagelijks wordt dit uitgebreid. Helpdesk „Daarnaast ben ik zo consument- vriendelijk mogelijk", vervolgt de floppykoning. „Ik geef een Neder landse gebruiksaanwijzing, vi russcan en ben als helpdesk be reikbaar." Het bedrijf loopt als een trein. „We hebben momenteel zeven man permanent in dienst en de vraag is bijna niet bij te houden. In het begin lachte iedereen hem uit. „Men verklaarde mij voor gek. Floppy's verkopen voor geen me ter. Maar ik kom uit een midden standsmilieu en daar zeggen we altijd datje pas weet of iets handel zal worden als het voor Sinter klaas de winkel uit is. Ik maakte een doosje spelletjes en zette dat bij de plaatselijke Bruna. Het was binnen een dag uitverkocht en ze vroegen om meer. Toen wilde ook de sigarenwinkel en het benzine station spelletjes van me; winkels uit de omgeving begonnen er naar te vragen. Op dit moment kun je op meer dan 2.500 adressen floppy's van mij kopen. En hoewel het winstgevend is, heb ik nog geen concurrentie. Men durft de sprong niet aan." Inderdaad zijn de spelletjes van LinSoft gebruiksvriendelijk, goedkoop en verslavend. Even je schijfje in de computer parkeren en je kunt meteen autoracen, flip peren, of kaarten. De gebruiks aanwijzingen zijn glashelder en computerend Nederland heeft massaal kennis met de games ge maakt. Kinderen spelen tegen de Koninklijke Dambond Computer een spel en worden met een inge bouwde helpdesk gewezen op goe de zetmogelijkheden, Tetris zorgt voor slapeloze nachten en in de pauzes op bedrijven blijven werk nemers achter hun computer zit ten om tijdens het toepen hun bo terham te eten. Ben Oerlemans puzzel In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naarlinks, van boven naarbeneden ofomgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden nog een woord. Stuur dit woord uitsluitend op een briefkaart naar: Puzzelredactie PZC Postbus 18 4380AAVLISSINGEN Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezitzijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een WV-bon van 50,Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25, De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Winnaars vorige week: De prijswinnaars van het cryptogram van afgelopen zaterdag zijn: J. de Regt, Zonnemare 8, Axel (VVV-bon 50,-). De WV-bonnen van 25,- gaan naar: mw. O. Sybesma, Oosterguitestraat 22, Heinkenszand; G.J. Daamen, v. Klef- fenslaan 50, Middelburg en M.E. van Damme, Bisschopstraat 44, Serooskerke. De prijzen worden zo spoedig mogelijk toegezonden. s E G N 1 J G N s K E T 1 A D L R B R U c G O I T G N E R A N 1 0 R 0 P D O E S E L E N B R K A R A L R T E 1 T T D L bakje giro schuld bedrag huur telmachine behoefte inzameling transport belegging kassabon uitkering besparing krediet verkwisting boete loon verlies collecte ontwaarding waarde crisis overmaking wisselen dollar prijs zakgeld geldsom rekening Oplossing weekpuzzel vorige week: -P---0- -lezing -o-a-d-b-z- denkbeelden -g-a-r-i-u--a- slagen-kortaf- --e-e-ep--z- keien-mafkikker i-d-d-i-l-e--t- poema-naaktfoto - -r g-pe- lastpost-n- g—e t steengoed t-e-t-f-- afslag i-t-p- -ÜI.-NAT JjDjxj Op de spionagefoto's van Zeeland is weinig herkenbaar. Zeeland zullen maar weinig de tails ontdekken op de cd-rom. Rotterdammers, Amsterdammers en Eindhovenaren kunnen echter hun lol op. Na lang inzoomen op het Noordereiland in het hartje van Rotterdam zijn boten, auto's, en na heel goed kijken zelfs men sen, te onderscheiden. Jammer dat een dergelijke, fascinerende blik op de eigen omgeving de Zeeuwen niet gegund is. Alhoewel... Microsoft heeft iets dergelijks als Denda gedaan en heeft een enorm bestand (Ter- raServer) van Sowjet-spionagefo- to's aangeschaft. De verzameling van Microsoft is op Internet te vin den via het adres www.terraser- ver.com. De door Microsoft aangeboden plaatjes hebben weliswaar een veel hogere resolutie en grotere ge bouwen als het hoofdkantoor van de PZC in Vlissingen zijn zicht baar op, ze kosten wel geld en niet heel Zeeland is er op terug te vin den. Schouwen-Duiveland, Oost- Zeeuws-Vlaanderen, het oostelij ke gedeelte van Zuid-Beveland, Tholen en St. Philipsland zijn nog 'terra incognita' voor de TerraSer- ver. wioio.denda.com www.terraseroeT.com Guido van der Heijden postzegels De Nederlandsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars (NVPV) houdt op 15,16 en 17 ok tober ter gelegenheid van de Dag van de Postzegel in de Americahal (Laan van Erica) in Apeldoorn een nationale Postzegelshow, die iets heel bijzonders belooft te worden. Anders dan in andere jaren wordt dit filatelistische evenement een kijk-en-doe festijn voor het hele gezin. Naast de gebruikelijke activitei ten, zoals handelarenstands, een promotietentoonstelling, infor matiestands en jeugdaetiviteiten is er een Multimediacaf, wordt uitgebreid aandacht besteed aan het 200-jarig bestaan van de Post en er bestaan mogelijkheden om verzamelingen en losse zegels te laten taxeren. Verder: uitleg over tentoongestelde kaders, alles over filatelistische software en inter net, 400 jaar Veldpost in Neder land en aandacht voor de millen niumwisseling. Ook zullen er andere dan filatelistische activi teiten zijn: een tentoonstelling over Scouting Jamborees (eentop- verzameling), demonstraties met een radiopeilwagen door Defensie en Estec, de Europese ruimte vaartorganisatie, brengt een ruimtevaarttentoonstelling waar o.a. schaalmodellen van ruimte vaartuigen worden getoond en waar kinderen zich in ruimtepak- ken mogen hijsen. ag van de 16 oktober 1999 -Ö. Op de promotietentoonstelling zullen ongeveer 300 kaders te be wonderen zijn van negentig inzen ders. Twaalf gespecialiseerde fila telistenverenigingen zullen zich op een actieve manier presente ren. Dat zijn: de Nederlandse Vereniging voor Thematische Fi latelie, De Postomaat, Filatelis tenvereniging Gabril, Landelijke vereniging van Aantekenstrook- jesverzamelaars, Ruimtevaart Filatelie Vereniging, Postzegel vereniging Griekenland, USA-Canada Filatelie Vereni ging, Nederlandse Postzegelver eniging De Plaatfout, NVVSO sectie Scoutingpostzegels, Neder landse Vereniging van Postzegel verzamelaars Liechtenstein, Stu diegroep China Filatelie en Filatelisten Vereniging Zuid-Afrika. Gedurende de Show zal uitge breid stil worden gestaan bij 400 jaar Veldpost (een Europese pri meur). Op een veldpostkantoor is een speciale envelop te krijgen, er zal een stempel worden gebruikt (Veldposthandstempel nummer 53; f 3,25) en PTT Post zal even eens een speciaal stempel gebrui ken. Tot slot: PTT Post zal op vrijdag 15 oktober de vijf-guldenzegel 200 j aar Post lanceren alsmede het uit gifteprogramma voor het jaar 2000 presenteren: en op 16 okto ber zal ter gelegenheid van de Dag van de Postzegel door de NVPV een speciale envelop worden uit gegeven (nummer 31) en zal door PTT Post een speciaal stempel worden gebruikt. Voor Veldpost stempel en stempel Dag van de Postzegel kan men ook tot uiter lijk 15 oktober terecht bij de Ver- zamelservice in Groningen (Post bus 30051,9700 RN). Grote internationale tentoonstel lingen werpen altijd haar (lange) schaduwen vooruit. Op 17 sep tember verscheen dan ook in Oos tenrijk de derde zegel 'Wien ladt zur WIPA 2000' (30 mei tot 4 juni 2000). De zegel van 32 16 schil- De jaarlijkse Duitse herfstemissie met bijslag ten gunste van de Wohlfartspflege die 14 oktober verschijnt heeft deze keer de kos mos als thema. Op de zegels van 2 x 100 50 pfennig, 2x110 50 pfen 1 x 300 100 pf. o.a. het sterren beelden en exploderende sterren. Op één van de twee 110 pf.-zegels en op die van 3 0 0 pf. een hologram de eerste Duitse hologramzegels. Verder verschijnen 14 oktober de tweede zegel in de (nieuwe) brug- genreeks met de Gültzschtalbrüc- ke tussen Reichenbach en Netsch- kan/Saksen, ooit de hoogste spoorbrug ter wereld (110 pf.) en een 110 pf.-zegel waarmee vijftig jaar Deutschen Gewerkschafts- bundes wordt herdacht. ling zit in velletjes van vier stuks (oplage 1,5 miljoen velletjes) en verbeeldt naast de 25 gros'chen-zegel uit. 1949 een lucht havenscène. Ook voor verzame laars 'zegels op zegels' en vervoer (vliegtuigen en auto's). Verder verschenen op 17 septem ber: VN-internationaal jaar van de ouderen, 7 s., paar op bankje in een park, oplage (2,8 miljoen); Honderd jaar Opera van Graz, 6,5 s., scènes uit opera's (2,3); Tweede zegel in de reeks 'Oud kunsthandwerk', 9 s., beeld 'Heili ge Anna Selbdritt' uit de kerk St.. Georg in Prugg (2,3). Hero Wit 'RTFSBUK OSTËRREICH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45