De familie is trots op oom Ratko PZC Jeugdcriminaliteit anders aangepakt Heer Bommel en de Wisselschat varia 4 In het gehucht Boznjovic heet iedereen Mladic puzzel recept Bosvruchtentaart het weer zaterdag 9 oktober 1999 door Harald Doornbos Alle inwoners van het uit ze ven huizen bestaande ge hucht Boznjovic, op vijftig kilo meter ten zuiden van Sarajevo, dragen dezelfde achternaam: Mladic. De beruchtste of voor anderen bekendste Mladic van de familie is Ratko, de voorma lige generaal van het leger van de Bosnische Serviërs die door het Haagse Tribunaal op 25 jidi 1995 op de lijst is gezet van ver moedelijke oorlogsmisdadi gers. Deze week maakte de premier van de Bosnische Serviërs, Mil- orad Dodik, bekend dat nu ook zijn regering zal gaan meewer ken aan de uitlevering van oor logsmisdadigers. Hiermee lijkt de arrestatie van kopstukken als Ratko Mladic en Radovan Karadzic, de voormalige poli tiek leider van de Serviërs in Bosnië-Herzegowina, steeds dichterbij te komen. Maar in Boznjovic maakt nie mand zich zorgen over oom Rat ko. „Ja, ja, we zijn de familie van zegt Sretko Mladic zonder dralen, terwijl hij uit zijn huisje stapt en over een modderpad loopt. „Hij is mijn oom, een ju weel van een vent." Sretko, een forse 39-jarige Serviër met baard die in het dorp bekend staat als Buco (Dikkop), kijkt om zich heen en wijst op de ar metierige bende waarin de fa milie Mladic leeft. Kleine hui zen. half ingezakte schuren, een zandpad als doorgaande weg en wat koeien en kippen. Moeilijk bestaan „Ratko is de enige in onze fami lie die iets waard is"vindt Sret ko, „Na hem ben ik de slimste, maar voor de rest is het hier een zootje." Een andere neef van Ratko, Zdravko Mladic, staat op het erf van zijn gammele wit te huis dat scheef staat. Ook hij heeft een baard. „Hier is Ratko in 1943 geboren", vertelt hij ter wijl hij wijst op het huis. Twee koeien heeft Zdravko, dat is al les. En omdat ze de hele dag maar een beetje door de bossen en de heuvels lopen, geven de beesten nog niet eens tien liter melk per dag. „Het is een moei lijk bestaan", mompelt hij. Tienminutenlaterkomt de oud ste nog in leven zijnde Mladic aanlopen. Vlaso van zeventig. Generaal Ratko Mladic (tweede van rechts) dolt met een Canadese blauwhelm in de oostelijke Bosnische stad Zepa, eind juli 1995. foto RTR Hij draagt een traditioneel groen petje dat stamt uit de tra ditie van de cetniks. Dat waren nationalistische Serviërs die tij dens de Tweede Wereldoorlog samen met de Duitsers tegen de partizanen van Tito vochten. Toen zij de strijd dreigden te verliezen, sloten ze zich echter massaal aan bij de partizanen om het vege lijf te redden. „Rat ko was altijd al de slimste van het stel", herinnert hij zich. „Hij mocht graag de schapen hoeden en dan maar leren uit die school boeken. Pienter, stil en sterk; dat was en is Ratko." Het valt nog niet mee om het ge boortedorp je van Ratko Mladic te vinden. Officieel heet het dat Mladic geboren is in het drie ki lometer verderop gelegen stadje Kalinovik. Maar bijna alle be woners van dit op een woeste hoogvlakte gelegen en geïso leerde gebied in het oosten van Bosnië, moeten weinig hebben van niet-Serviërs. Buitenlan ders, Moslims, NAVO-vredes- troepen? De vijand, zo heet het nog altijd. Erg populair zijn ze hier niet. Op de vraag waar de familie van Ratko Mladic pre cies woont, volgt meestal een lange stilte of een wantrouwen de blik. Zo van: wat moet je van onze lokale held, je bent toch geen spion die hem wil arreste ren of zo? Daarom halen de meesten de schouders op of zeg gen dat ze het niet weten. Leugens Een enigszins aangeschoten Serviër in het enige restaurant van Kalinoyik ontkent in alle toonaarden dat Mladic hier ooit is geweest laat staan heeft ge woond. „Leugens, leugens, Mladic komt uit Servië, niet van hier." Nikola Jovovic (78) heeft Mla dic' vader Panto in 1943 zien sterven op de berg Ivan nabij Sarajevo tijdens gevechten met de Duitsers. Als familievriend van de Mladic-familie weet hij precies waar ze wonen. „Ieder een in de stad weet waar Ratko heeft gewoond, maar niemand wil het zeggen", aldus Jovovic. „Er is geen beter man dan Ratko Mladic", vervolgt hij, terwijl hij links, rechts en rechtdoor roept nadat hij in de auto is gestapt. „Zonder Mladic zouden alles Serviërs in Bosnië zijn ver moord. Hij is de held van ons volk." De Mladic-familie is geschokt over opmerkingen van hun ei gen premier Dodik dat ook nu de Bosnische Serviërs mee zullen gaan werken met het Haagse TribunaalLaten ze die oplich ter zelf naar Den Haag afvoe ren", meent neef Sretko, „Ratko zullen ze toch nooit krijgen. Wat de wereld of wat Dodik ook mo gen zeggen: het vervult ons met grote trots dat wij Mladic he ten." Niet dat dat hen concreet wat oplevert. Privileges? „Niet voor ons, wij zijn gewone burgers nét als alle anderen", roepen ze in koor. Dan toch gratis bier in het café of direct een vrije tafel in een volle kroeg? „Nee", zegt Sretko. „Erg veel ontzag boe zemt de naam niet in. Ik kan ook steeds moeilijk roepen dat ik m'n oom ga halen. Daarom heb ik zelf zes jaar aan karate ge daan." Vanaf de plek waar de zeven huizen staan, kijk je uit op hoge groene vlaktes en grote rotsen. Vijfhonderd meter verderop vallen nauwelijks nog de bouw vallen op die inmiddels gedeel telijk zijn overwoekerd met on kruid en struiken. Dit was het door moslims bewoonde dorpje Golobic. Sretko: „De Turken (scheldwoord voor Bosnische moslims, red.) begonnen op ons te schieten, dus wat dóe je dan, dan vecht je terug." Moslimland Volgens Sretko waren die mos lims wel aardige gasten. Voor de oorlog, hè, zegt hij, toen we nog allemaal samen leefden en nie mand elkaar haatte. „Maar ja, ze wilden een moslimland van Bosnië maken en dat konden wij niet toestaan. Het dorp is trou wens in brand gestoken door van die paramilitairen. Dat vond ik toch wat overdreven om te doen." Misschien hebben ze Golobic wel in brand gestoken in op dracht van Ratko Mladic. Die was vanaf 1991 commandant van het Negende Korps van het Joegoslavische Volksleger in Knin in Kroatië en daarna sinds mei 1992 als commandant enla- ter generaal van het leger van de Bosnische Serviërs. Ratko Mla dic had al de nodige ervaring opgedaan tijdens zuiveringen en plunderingen in Kroatië en Bosnië. Ratko Mladic leidde de aanvallen op Knin, Sarajevo en Srebrenica. Het Haagse Tribu naal concludeerde in 1995 dan ook dat Mladic verantwoorde lijk is voor volkerenmoord, mis daden tegen de menselijkheid en nog een hele reeks aanklach ten. Informatie De familieleden van Mladic snappen maar niet waarom de wereld iets tegen oom Ratko heeft, „tiet Tribunaal beschikt niet over de juiste informatie", meent een Servische vluchtelin gen uit Sarajevo die in de buurt woont. „Anders hadden ze hem nooit aangeklaagd." Sretko meent: „Ratko heeft nooit iets fout gedaan, nooit ie mand zelf gedood. Hij wilde zelfs nog dokter worden toen hij jong was. Maar daar had de fa milie het geld niet voor, dus ging hij maar naar het leger." GPD D Toonder Studio's door Ferdi Schrooten Jonge misdadigers confronte ren met hun slachtoffers en ze tot hun rechtszaak zo veel mo gelijk uit de cel te houden. Met die sociale kanten van de door gaans keiharde 'Amerikaanse aanpak' kan Nederland zijn voordeel doen bij de bestrijding van jeugdcriminaliteit. Dat stelt Bert Minjon, algemeen directeur van Rentray, een koe pel van justitiële jeugdinrich tingen in het oosten van Neder land. yoor het ministerie van Justitie heefthij inmei jeugdge vangenissen en -rechtbanken in Amerika bezocht. De Amerikaanse aanpakisMin jon veelal te grof. „Uitzonderin gen daargelaten is alles er gericht op straf en niet of nau welijks op behandeling en te rugkeer in de maatschappij, zoals hier. Dat komt doordat po litici met het oog op verkiezin gen zo hard mogelijk over willen komen." Gevangenisregimes voor (jonge) criminelen zijn daardoor vaak meedogenloos. „In sommige staten worden tie ners in één cel met volwassenen gepropt. Door de nauwelijks be heersbare toestanden ontstaan drugshandel en zware gewelds delicten onder gevangenen." Maatregelen Maar de keiharde Amerikaanse aanpak leidt de laatste tijd tot meer maatschappelijke maatre gelen, die volgens Minjon wél. interessant zijn voor Neder land. Zo hoeven jonge verdach ten in een aantal Amerikaanse staten hun rechtszaak niet meer standaard in de cel af te wach ten. „Experts bekijken hoe gevaarlijk een jongere is. Een meeloper mag naar huis in af wachting van berechting." Voor zwaardere gevallen geldt op vang overdag in een speciaal te huis of gecontroleerd naschools huisarrest, al dan niet door een zender om de enkel. „Pas in het uiterste geval volgt voorlopige hechtenis achter tralies." Het eigenlijke doel in de VS is vermindering van het cellente kort. In Nederland dreigt vol gend jaar een cellenoverschot voor volwassen. „Maar er is een tekort van achthonderd jeugd- eellen," aldus Minjon, die nog een ander voordeel ziet van voorlopige hechtenis buiten de cel. „Hoe langer jonge crimine len achter tralies zitten, des te eerder ze contact met de buiten wereld verliezen. Dan wordt te rugkeer in de maatschappij moeilijker en stijgt de kans op nieuwe delicten." In Nederland wordt al mondjes maat geëxperimenteerd met elektronisch huisarrest en bin nenkort begint in acht steden een proef met nachtdetentie voor criminele jongeren. Minjon gaat dat allemaal te langzaam. Hij wil ook aflopen de celstraffen zoveel mogelijk omzetten in mildere strafvor- men. „Je begint met elektroni sche detentie. Gaat dat goed, dan kun je dat afbouwen via na schoolse dagopvang, steek proefsgewijs gecontroleerd huisarrest tot vrijheid." Minjon heeft daar hoge ver wachtingen van. Zijn instelling Rentray helpt criminele jonge ren aan een vakopleiding, bij voorbeeld voor een baan in de horeca of als lasser, en begeleidt ze nog een half jaar nadat ze er gens een baan hebben gekregen. Confrontatie van daders en slachtoffers kan de kans op her haling nog verder verkleinen. In de VS. proberen door de staat aangestelde en opgeleide be middelaars deze partijen bijeen te brengen. GPD Advertentie Elke week een nieuwe bestemming, iedere dag nieuwe aanbiedingen van Last Minute vakanties en vliegtickets. Boordevol informatie en handige reistips. Alle aanbiedingen vindt u terug op SBS-Text pagina 520. T""v Uitzendingen van maandag t/m vrijdag fx Ld I L rond 13.00 uur en in het jgb fi ISS *-* I W VAKANTIEWINKELS Tom Poes had dicht bij de ruïne een tentje opgeslagen. De hele dag had hij vlijtig naar de schat gezocht en omdat hij moe was van al het graven, had hij bij het vallen van de duisternis zijn slaapmat opge zocht. Toen heer Ollie te middernacht de kist naar de bouwval zeul de, sliep hij dan ook al diep, zodat hij het breken van takken en het gehijg waarmee dit gepaard ging, niet hoorde. „Humpfsprak heer Bommel ten slotte tot zichzelf. „Dit is ver genoeg - en hier staat ge lukkig nog een schep in de grond. Pffft! Juist. Nu even een gat spit ten - en de jonge vriend kan morgen zijn schat vinden. Ach, wat zal hij blij zijn!" Vervuld van deze mooie gedachten toog de schatbe- graver aan het werk en hij deed dit met zo'n ijver, dat de aardkluiten al spoedig in het rond vlogen. Dit trok de aandacht van twee wande laars, die zich bij nacht en ontij door het duistere woud bewogen. Het waren de zakenlieden Super en Hieper. Wegens de slechte tij den was hun bedrijf over de kop gegaan en nu zochten ze naar een bron van inkomsten. „Daar wordt nog gewerkt, baas", sprak Hiep. „Een continubedrijf zeker. Laten we een andere wegnemen." Hij maakte zich gereed de daad bij het woord te voegen, maar Super hield hem tegen. „Jij zult het nooit leren", gromde deze. „Weet je wat het bete kent wanneer er iemand hij maanlicht aan het spitten is? Geen eer lijk werk, jongen! Nee, daar is iemand bezig zijn geld te begraven, wat ik je zeg!" Cryptogram Horizontaal: 1. Door die maat ontstaat er onrust aan de tapkast (6); 7. De geur van een familielid achter de slee (5); 8. De vis heeft een noot ingeslikt als of het creme was (5); 9. Meestal niet te bitter (5); 10. Roofdier om te knuffelen (4); 11. Eerlijker werktuig (6); 12. Opkomende bundel tak ken (6). Verticaal: 2. Reeds een lichaamsdeel voor de onrust (5); 3. Plaats in het heelal (6); 4. Houterige kip (6); 5. Het is een slang die ik volg (4); 6. Ruige din gen bij een meisje aan de boezem (8); 10. Gat om in te springen (4); 11Dat handvat kan aangenaaid worden (3). Het recept is gebaseerd op het oude recept voor een jamtaart zoals men die in ons land in de jaren tussen de beide wereldoorlogen graag thuis bakte. Het recept is in een nieuwe jas gestoken en wordt voorzien van een vulling met bos vruchten. Voor de afwerking van de taart dient u glazuur te maken - dat lijkt moeilijk, maar dat is het in wer kelijkheid helemaal niet. Voor de taart: 5 eieren; 150 gram suiker; vinger greepje zout; 1 eetl. geraspte li moen- of citroenschil; 100 gram 2 theel. bloem, gezeefd; 25 gram maï zena. Voorts: 350 gram bosvruch tenconfiture (jam); 2 theel. 5 drup pels limoen- of citroensap; 2 eetl. crème de cassis (zwarte bessenli- keur); 150 gram poedersuiker, ge zeefd. Gebruik een springvorm met een middellijn van 26 a 28 cm.. Beboter de wand en bodem van de vorm en strooi er wat bloem (ca. 2 theel.) over. Schud de overtollige bloem uit de vorm. Breek de eieren in een kom en voeg suiker, zout en limoen- of citroen rasp toe. Roer met de elektrische handmixer zo lang tot een romige massa is verkregen. Spatel bloem en maïzena er zo luchtig mogelijk door. Doe alles over in de vorm. Plaats de vorm iets onder het mid den in de tot 180 aaC. voorverwarm de oven. Bak de taart in ca. 45 minu ten goudbruin en gaar. Laat de taart nadat ze uit de oven is genomen nog 5 minuten in de vorm staan. Neem dan de wand van de vorm Hans Belterman van de bodem los. Laat de taart op een taartrooster volkomen koud worden. Maak de confiture in een pannetje warm. Ze dient dik vloeibaar te zijn. Voeg limoen- of citroensap en de li keur toe. Roer alles goed door, Neem het pannetje van de warmte bron. Snijd de taart horizontaal in drie plakken. Verdeel driekwart van de vulling over de onderste twee plakken. Strijk de vulling erzo gelijk matig mogelijk over uit. Leg de plak ken hierna, zoveel mogelijk in het oorspronkelijke model, op elkaar. Leg de taart op een platte schaal. Wrijf de resterende vulling dooreen fijne zeef. Bestrijk de zij- en boven kant van de taart ermee. Stort de gezeefde poedersuiker in een kom. Roer er enkele druppels li moen- of citroensap door en voeg er, onder voortdurend roeren, drup pel voor druppel nog zoveel heet water aan toe tot een dik vloeibaar glanzend glazuur is verkregen. Strijk het glazuur met een vochtig gemaakt mes vrij dun en bovenal zo gelijkmatig mogelijk over de bo ven- en zijkant van de taart uit. Hier na kunt u de taart eventueel garne ren door precies in het midden enkele kleine rode vruchtjes (aard beien, frambozen, bessen en bra men) te leggen en voorzichtig in de nog zachte glazuur te drukken. Noodzakelijk is het niet: De taart oogt met de strakke glazuurlaag er over precies zoals men dat ook in de volgende eeuw graag zal zien. Nadat de taart is voorzien van de glazuurlaag dient ze ten minste an derhalf uur op een koele plek ge plaatst te worden. Echter beslist niet in rlfi kneikast! Nautisch bericht Aan zee staat een vrij krachtige westenwind, 5 Beaufort. Het zich: matig tot goed. De temperatuur van het kustwater ligt rond 16 gr den. Waterstanden ZATERDAG Hoog water Laag water 9 OKTOBER NM uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 02.42 253 14.57 242 09.02 179 21.27 Terneuzen 03.00 274 15.17 264 09.28 191 21.52 Bath 04.03 323 16.23 308 10.33 220 23.02 Roompot Buiten 02.40 192 14.55 179 08.55 119 21.15 Z'zee/Colijnsplaat 04.35 184 16.50 173 10.25 120 22.45 Stellendam Buiten 02.42 191 15.06 171 08.39 061 21.10 Wemeldinge 04.30 207 16.45 196 10.25 134 22.45 Krammersl. West 05.00 200 17.20 188 10.30 129 22.45 ZONDAG Hoog water Laag water 10 OKTOBER uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 03.19 25615.36 248 09.35 181 22.02 Terneuzen 03.37 277 15.53 272 10.06 193 22.30 Bath 04.40 323 16.55 313 11.10 216 23.37 Roompot Buiten 03.20 195 15.30 187 09.30 124 21.55 Z'zee/Colijnsplaat 05.10 183 17.25 177 10.55 120 23.15 Stellendam Buiten 03.21 195 15.42 177 09.15 063 21.45 Wemeldinge 05.05 207 17.20 202 10.55 136 23.25 Krammersl. West 05.35 197 17.55 189 10.55 130 23.20 MAANDAG Hoog water L .aag water 11 OKTOBER uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 03.56 255 16.09 251 10.09 183 22.35 Terneuzen 04.13 277 16.28 276 10.41 193 23.03 Bath 05.16 320 17.29 316 11.46 214 Roompot Buiten 03.50 19416.05 190 10.00 127 22.25 Z'zee/Colijnsplaat 05.45 180 17.55 179 11.25 123 23.50 Stellendam Buiten 04.02 194 16.20 181 09.44 065 22.26 Wemeldinge 05.40 206 17.50 204 11.30 139 23.55 Krammersl. West 06.10 192 18.25 187 11.30 134 23.50 Europa: Tweedeling In de noordelijke helft van het continent is het regenachtig, terwijl in het zuidelijke deel de zon overheerst. Oorzaak van deze tweedeling zijn een aantal storingen die zich in het nooi den ophouden en een groot hogedrukgebied dat positie voo1 het zuiden heeft gekozen. In Noorwegen, Zweden en Finland het dan ook bewolkt en van tijd tot tijd valt er regen. De temp ratuur varieert van 4 graden in het noorden tot maximaal 12 het zuiden. Ook in de regio rond Moskou valt regen en plaat! lijk kan het even flink plenzen. In Polen, Tsjechië en Slowakiji valt eveneens wat regen bij temperaturen rond 14 graden. In Duitsland is het bewolkt en ook daar overheerst de regen. Df temperatuur loopt op naar 13 tot 16 graden. Op de Britse eik den heeft eveneens bewolking de overhand waaruit af en toi regen valt. Daarentegen is het in Frankrijk droog en schijntd zon af en toe. Het wordt er 18 tot 22 graden. In Spanje en Portugal is het zonnig en warm, alleen in het uiterste zuiden valt wat regen. In Italië en op de Balkan domineert de zon bij maxima van 22 graden. Veel zon is ook te vinden in Grieken land en Turkije. De bewolking blijft voor de zon dit Door: Jordi Bloei weekeinde en maandag meestentijds een sta-in-de-weg. Pas na maandag zorgt een mobiel hogedrukge bied voor zon. De frissere nachten met kans op mist moeten we dan maar op de koop toenemen. Ook vanochtend is het grijs, bewolkt weer en van tijd tottijd regent of motregent het. Vanmiddag wordei de droge perioden lang en misschien breekt de zon zelfs even door, Grootschalige opklaringen komen echter niet voor. Het wordt onge veer 15 graden bij een meest matige westelijke wind. Vanavond zijn er ook nog een paar opklaringen, maar al snel veroorzaakt een vol gend front, een warmtefront, opnieuw veel wolken en perioden me lichte regen. Vannacht houdt de regen aan bij minimumtemperatu ren van 13 graden. Morgenochtend wordt het geleidelijk aan droog maar een dik pak wolken blijft de regio in zijn greep houden. Pas in de namiddag of avond klaart het wel een beetje op. De temperatuui pakt het groots aan, want het kwik in de thermometer stijgt tot 19 graden. Er waait een matige westelijke wind, rond kracht 4. Maandag schuift een kou- - front over do regio. Dit bete Lichte regen j.14" kent een herhaling van zetten: y ^PjjjRF veel wolken en wat buien. ■?P Later op do dag kan de zon te SéÉfcf-jrjö'Y''' W4 voorschijn komen. De tempo- j raturen liggen iets lager dan j - H zondag met 17 graden als -W5 r-/~- ,/U hoogste waarde. Dinsdag be- rj-VII:. i™»j j weegt echter een hogedruk- \V4 I •-- gebied via Engeland in ooste- j lijke richting en dit rnooiweer- 'fyjyij"T* systeem doet dus ook onze itlTi W4 contreien aan. Dit heeft posi- r T T jyjjf tieve gevolgen: de zon laat y' zich vaker zien en de wind Wfê.Tl zwakt af. Waarschijnlijk is de ze weersverbetering van lan gere duur. Vooruitzichten Zon O zaterdag onder 19.01 zondag op 8.00 max. min. wind Maan zaterdag onder 19.2 zondag op 8.35 Zeeland: Sta-in-de-weg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4