Turks leger gaat winkelen Geheime diensten op oorlogspad PZC Wapenbeurs in Ankara reportage 35 zaterdag 9 oktober 1999 Nu al is Turkije, naast de VS, het enige land ter wereld dat militair-technisch in staat is een complete brigade met alles wat daar omheen hangt in één enkele nacht over te vliegen naar een willekeurig front. Hoewel het land Navo-lid is, voelt het zich toch bedreigd vanwege de wapenembargo's die door diverse landen zijn afgekondigd wegens schendingen van de mensenrechten. Om toch aan moderne wapens te komen en deze ook deels zelf te produceren, bedingt Ankara dat bij aankoop de fabrikant ook de technologie afstaat. Jessica Lutz nam een kijkje op de wapenbeurs van Ankara, waar producenten hun dodelijke 'speeltjes' te koop aanbieden. Aan weerszijden van een zonovergo ten, strak gemaaid grasveld met een witmarmeren tribune staat een tank, de loop gericht op die aan de andere kant. Aan de overkant van de tribune een rij he likopters van diverse makelij, met bom men en raketten eronder. Over het veld vliegt een onbemand vliegtuigje. Hoog in de lucht tekenen straaljagers met ge kleurde uitlaatgassen een hart. De Turkse president Demirel spreekt van vrede en broederschap. Eigenlijk neemt niemand het woord 'dood' in de mond op de twee jaarlijkse wapenbeurs in Ankara. Wapens zijn in het vakjargon immers bedoeld om de vijand 'af te schrikken.' Het Turkse leger zal heel wat buurlanden de stuipen op het lijf j agen als het zijn plan daadwerkelijk uitvoert om de komende kwart eeuw voor 300 miljard gulden nieuw wapentuig aan te schaffen. Het zal binnen afzienbare tijd een regionale grootmacht zijn, met superieure wapens en de capaciteit om aan te vallen. Nu al is het met de Verenigde Staten het enige le ger ter wereld dat in één nacht een gehele brigade met alles wat die nodig heeft aan materieel, manschappen en uitrustingen kan overvliegen naar een willekeurig front. De ervaring opgebouwd met vre desmissies in Somalië en voormalig Joe goslavië, dwingt respect af van andere Navo-landen. De nieuw opgerichte Bal kan Vredesmacht wordt geleid door een Turkse generaal. Maar eerst zullen een aantal van de op de beurs aanwezige wapenfabrikanten blij gemaakt worden met orders. Onverdeeld is de vreugde daarover overigens niet, want Turkije eist met de wapens tevens de overdracht van de technologie om zelf een volwaardige defensie-industrie op te zet ten. Het voorziet nu in een kwart van de eigen behoefte. Eurometaal „We hebben weinig keuze. De overheden in het Westen hebben hun defensie-uitga ven met een derde teruggeschroefd", zegt André van Voorst van het Nederlandse munitiebedrijf Eurometaal. Voor Turkije maakt het de M483 'granaat met sub mu nitie', een projectiel van 15,5 centimeter doorsnee en zo'n 60 centimeter lengte, dat vol zit met kleinere bommetjes. Het om hulsel explodeert in de lucht boven het doel, waarna die kleine bommetjes zich door pantserstaai heen boren en binnen in de tank waarvoor ze bedoeld zijn, ont ploffen. „Er wordt ook steeds meer met si mulators getraind", vervolgt van Voorst, „waardoor wapensystemen niet slijten en er geen munitie gebruikt wordt." Tien jaar geleden werkten er 1200 mensen bij Eurometaal, nu nog 200. Het Turkse contract voor zo'n 215.000 M438's loopt over vier jaar af. Het is goed voor zestig procent van Eurometaals werk. De meta len onderdelen van de granaat worden in der zou voor 10 tot 15 jaar werk zorgen voor 6.000 man. „Al 20 jaar wachten we op contracten. Nu gaat het Turkse leger eindelijk alles vernieuwen. Ze moeten wel: Turkije zit in de Navo en het komt nu ook in de Europese Unie", zegt coördina tor Wolfgang Baumbach wat voorbarig. Dit jaar is de Duitse deelname aan de beurs met 20 procent gestegen. „De PKK heeft de strijd opgegeven en er komt vrede met Griekenland. Dit is het moment om de banden aan te halen. Nukunnen einde lijk die restricties van onze regering wor den versoepeld." Is het niet tegenstrij dig dat de verbetering van de situatie in Turkije de wapenver koop vergemakkelijkt? „Nee, nee, toch al leen achter de veilige muur van de Bun- deswehr heeft Duitsland een sterke economie op kunnen bouwen? Goede wa pens heb je nodig ter verdediging van je economie. We moeten markten bescher men, bewaken, niet vernielen." Dat uit eindelijk een Turks bedrijf de tank mee zal produceren en de technologie zal ver werven, vindt hij geen bezwaar. „Dat kan je toch niet tegenhouden. Het zal Turkije juist helpen te integreren in Europa", babbelt hij vlot. Verderop loert de grootste rivaal, de Ame rikaanse MIA2 Abrahms-tank, een ge vaarte van 67 ton dat General Dynamics voor de gelegenheid de halve wereld over naar Ankara verscheept heeft, ook al heb ben de Turkse generaals hem al lang en breed uitgeprobeerd. „Turkije is verre weg het grootste tankcontract", zegt Pe ter Keating. „Als we dit binnenslepen, verdubbelen we de omzet van onze land- systemen-afdeling gedurende de komen de 10 jaar." Gevechtshelikopters Turkse piloten hebben ook de Tigre-ge- vechtshelikopter van het Frans-Duitse bedrijf Eurocopter al getest. Toch vindt iedereen het vreemd dat de Tigre niet ten toongesteld wordt. Verkooptruc? Het le ger wil 145 gevechtshelikopters aan schaffen voor zo'n 8 miljard gulden. „Mais non", zegt directeur Patrick Gavin, „het enige prototype dat we nog hebben, wordt op dit moment getest in Abu Dabi. We maken er geen een dezelfde, maar stemmen het model steeds op de wensen van de klant af met zandfilters of juist ijs- bestendige motoren. Dat is tevens onze zwakte: bij ons vindt u geen goedkoop lo pende band werk. Eurocopter maakt al transporthelikop ters in samenwerking met het Turkse be drijf TAL Turkije heeft na Spanje de meeste van die Cougars rond vliegen. Technologietransfer is geen probleem. Zolang de helikopter gebouwd wordt, blijven alle toeleveranciers als Aerospa- ciale en Daimler-Benz, die ook weer aan delen in Eurocopter hebben, aan het werk. De rivaal, de Amerikaanse Apache, kan zelfs ondersteboven vliegen, mocht dat ooit nodig zijn, zoals tijdens een luidruch tige demonstratie boven het groene veld voor de witte tribune blijkt. „Als Turkije alle 145 helikopters afneemt, heeft het de grootste Apache-vloot na de VS", vertelt Tim McKenzie van Lockheed Martin dat de electro-optische apparatuur van de vervaarlijke machine maakt. „Voor ons is eri blijft dit land een heel grote markt." Hollandse Signaal Ook Hollandse Signaal, dat al 27 jaar 'al les wat drijft' van de Turkse marine van voren tot achteren van elektronica voor ziet, kampt met de eis om een locale part ner in de arm te nemen. Maar niemand durft de enorme investeringen aan om de uiterst gespecialiseerde apparatuur te kunnen produceren. „We zullen iemand moeten vinden", zegt Roelof ter Broek.,Maar we werken al heel nauw samen met de marine. Wij gebrui ken hun bevindingen om onze systemen verder te ontwikkelen." In de stand staat een groot computerpa neel voor een scherm waarop een schip te zien is. Gekleurde strepen geven de ver schillende radarsignalen aan waarmee dit allernieuwste waarschuwingssysteem uitgerust is. Een officier volgt belangstel lend de demonstratie van een oorlogje en neemt gretig de CD-rom in ontvangst. „Kan ik met mijn dochter spelen", grapt hij en komt even later terug met de admi raal. „Ze zijn nog steeds erg veel van plan", meent Ter Broek, die al tien jaar met de Turkse marine in contact staat. „Het mili taire budget heeft een grote prioriteit in dit land. Pas als Turkije opgenomen wordt door Europa, zal dat veranderen. Dam zal het zich veilig voelen." Jessica Lutz Oefening van het Turkse leger. de financiële hulp voor wapenaankopen terug te draaien. Turkije staat voor 12 miljard gulden in het krijt bij de Verenig de Staten. De staatssecretaris zit in een zwaar leren fauteuil in een ruim, sober kantoor. Aan de ene muur hangen foto's van hemzelf, een tank besturend, aan de andere een enorme reliëfkaart van zijn land. „Waar we al die tanks nodig hebben?" Hij springt op en strijkt met een wijds gebaar over de vlakke grens in het zuiden met Syrië. „Dit is uitermate geschikt terrein voor tanks. Voor in het berggebied aan de oostgrens hebben we gepantserde voertuigen met wielen in plaats van rupsbanden." Syrië heeft Russische tanks die nieuwer zijn dan die van Turkije. Turkije voelt zich bedreigd door al zijn buurlanden, Rusland incluis. Het budget voor de strijdmacht is met 48 procent op gevoerd van een kleine 11 miljard gulden in 1997 naar 15,5 miljard (op een totaal van circa 122 miljard). Het budget van de staatssecretaris voor Defensie-industrie is in zes jaar verviervoudigd naar 2,4 mil jard. Met de directe inkomsten uit heffin gen op loterijen, toto's, kansspelen, drank en sigaretten vormt defensie volgens Turkse bankiers een derde van 's lands staatsuitgaven. Gatie van het Franse GIAT maakt zich zorgen dat de Turkse publieke opinie de aankoop van tanks zal verhinderen, of dat ze niet meer nodig zijn nu de zuidflank van de Navo niet meer bedreigd wordt. „Ze zouden er 1.000 kopen, nu willen ze er nog maar 600 en ze beginnen met een eer ste levering van 250." Turkije heeft al 1.500 zware tanks - dat is vijf maal zoveel als het Verenigd Koninkrijk - maar deze zijn verouderd. „Israël heeft aangeboden om de Ameri kaanse M60's te moderniseren. Dat is zeer aantrekkelijk voor de Turken", verzucht de Fransman naast de Leclex-c-tank die hij zelf wil verkopen. Is GIAT bereid om ook de technologie af te staan? „Tja, het is alles of niets. Maar wat als het bij die 250 blijft? Dan is het ofEer wel erg groot." Restricties In de Duitse tent is de stemming optimaal ondanks waarschuwende geluiden uit Berlijn over de exportvergunning. De Leopard 2-tank van Kraus-Maffei maakt een goede kans. De Turkse miljardenor Nederland gemaakt, maar hij wordt sa mengesteld en met springstof gevuld in Turkije. Alle benodigde apparatuur is door Eurometaal hierheen gebracht. In Nederland kan hij niet eens meer ge maakt worden. De linkse fabriek levert dan ook aan het Nederlandse leger. Nu zou Turkije de granaat makkelijk na kun nen maken. „Daar staat wel een boete op, maar ze willen zelf de markt op. Met die goedkope arbeid daar, zou het een sterke concurrent zijn", meent Van Voorst. Turkije's motieven daarvoor zijn niet in de eerste plaats commercieel. „De recente opleving van de relatie met Europa is wel kom, maar we hebben wel vaker mooie woorden van Europa gehoord", zegt Yal- cin Burcak, staatssecretaris van Defen sie-industrie wrang. Na de Turkse inval in 19 7 4 op Noord-Cyprus besloot het Westen voorlopig geen wapens meer aan Turkije te verkopen. Dat 10-jarige embargo deed de Turkse militairen voor het eerst voelen hoe afhankelijk ze waren van hun Navo- bondgenoten. Ze begrepen eveneens dat ze niet onvoorwaardelijk op de Navo kon den rekenen. Nadat de Koerdische PKK in 1984 een gewapende opstand begon, volgden nieuwe restricties. Eurometaal besloot de productielijn voor de M483 in Turkije op te zetten nadat de Duitse rege ring, waar de fabriek stond, in 1992 op grond van schendingen van de mensen rechten een exportvergunning weigerde af te geven. Later begon ook het Ameri kaanse Congres voorwaarden te stellen en Turkse vredesmissie in Bosnië. Anders dan vaak wordt verondersteld, zijn geheime diensten niet uitsluitend bestemd om te worden ingezet tegen de vijand. Het bespi oneren van bondgenoten is minstens zo belang rijk. Sterker: ook in de binnenlandse politiek zijn zij vaak buitengewoon nuttig. Deze wat cy nische benadering van het schimmige wereldje komt duidelijk tot uiting in een recent boek over Roosevelt en Churchill, de leiders van de VS en Engeland tijdens de Tweede Wereldoorlog. Bei den hadden een sterke persoonlijke belangstel ling voor geheime diensten en maakten daar zonder scrupules gebruik van. Beiden hadden ook wat te bieden (en dus te ge bruiken): Roosevelt had 'Magie', de Amerikaan se codenaam voor de gekraakte Japanse militai re codes. Dat de aanval op Pearl Harbor niet tij dig werd opgemerkt, was onder andere een ge volg van het feit dat de Japanse aanvalsvloot ab solute radiostilte in acht had genomen. De auteur toont aan dat in de rest van de oorlog in de Stille Zuidzee de Japanners keer op keer de dupe werden van het feit dat de vijand hun ge heime telegrammen meelas. Zelfs het Rusland van Stalin had daar plezier van: toen Japan be sloot af te zien van oorlog tegen de Sovjet-Unie, kon Roosevelt dat doorgeven aan Moskou, als gevolg waarvan Stalin aanmerkelijk meer mili- taire armslag kreeg. Kristallen bol Ook Churchill beschikte over zo 'n kristallen bol: 'Ultra', de naam van het systeem dat de door de Duitsers onaantastbaar geachte Enigma-codes ontcijferde. Vaak wisten Britse commandanten te velde eerder dan hun Duitse .tegenstanders wat de opdrachten uit Berlijn waren. De beschikking over deze irxf ormatie betekende dat beide oorlogsleiders beslissingen konden nemen die geniaal leken, omdat anderen niet over die kennis beschikten. Het stelde hen in staat politieke tegenstanders in het binnenland af te troeven. Vooral Roosevelt had daar baat bij: tot Pearl Harbor, 7 december 1941, was de stro ming van het isolationisme in de VS zeer sterk. Ook daarna was er oppositie tegen de 'Europa eerst'-strategie. De Amerikaanse president kon met de combina tie van Magie en Ultra zijn standpunt onderbou wen dat de dreiging van Nazi-Duitsland voor de VS groter was dan d ie van JapanHi j hield er zijn prima donna-generaal Douglas Mac Arthur mee onder de duim. In het begin van de oorlog hield Churchill ele menten van Ultra geheim voor zijn vriend Roo sevelt. Hij wilde de dreiging van een Duitse invasie van Engeland zo lang mogelijk reëel houden, opdat de VS Europa maar niet de rug zouden toekeren. Hij wist allang dat Hitier ope ratie 'Zeeleeuw' had afgeblazen. Later smeedden beide oorlogsleiders hun geza menlijke geheime diensten om tot een geduchte eenheid voor het verzamelen van informatie over de vijand. Die eenheid bestaat nu nog: een van de belangrijkste Anglo-Amerikaanse elek tronische luisterposten ter wereld, het zoge naamde GCHQ, bevindt zich in Midden-Enge- land. In zijn boek legt David Stafford nog een ander geheim netwerk bloot waarover zowel Roose velt als Chruchill beschikte: het benoemen van persoonlijke vertegenwoordigers in alle onder delen van het militaire apparaat. Deze schimmi ge figuren waren bekleed met de hoogste autori teit, mochten alles lezen en konden iedereen spreken. Hun informatie gaven zij door aan Downing Street of het Witte Huis. Soms werd die uitgewisseld, vaker niet. Vooral in het tweede deel van de oorlog begon nen de Britse en Amerikaanse belangen uiteen te lopen. Het gezamenlijke doel, Duitsland en Ja pan verslaan, bleef natuurlijk. Maar de verbor gen agenda van Churchill omvatte het behoud van het Britse Empire en beperking van de Rus sische invloed in Europa. Die van Roosevelt be stond voornamelijk uit een ideologisch anti-ko- lonialisme. Hij vond dat de VS de plicht had de Europese koloniale landen in Afrika en Azië zelfbestuur en de mogelijkheid op ontwikkeling te geven. Spanningen De spanningen en ruzies die deze kloof tussen de wapenbroeders Roosevelt en Churchill gaf, wor den treffend beschreven. Omdat beiden elkaar toch nodig hadden, werden die conflicten dus onder de oppervlakte uitgevochten, door... hun geheime diensten. En omdat in de politieke en militaire apparaten van beide landen maar wei nig mensen wisten van al deze machinaties, wa ren de interne conflicten niet van de lucht. De wereld van de geheime diensten is wel eens omschreven als een 'wildernis van spiegels'. Da vid Stafford biedt daar een goed zicht op, dat nog wordt versterkt door de noot over de per soonlijke gedragingen van beide hoofdpersonen die hij toevoegt. James McGonigal David. Stafford: Roosevelt Churchill, Men of Secrets - 359 pag., uitg. Little, Brown - f 59,95. Churchill (links) en Roosevelt (midden) in 1941.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35