De verwoestende kracht van olie PZC reportage 33 Mysterie in Mexico Ramp Exxon Valdez nog altijd voelbaar op Kodiak zaterdag 9 oktober 1999 De contouren van het door bergen omringde dorp Xi- co zijn op heldere middagen met het blote oog te zien. Dona Judit laat het nooit onopge merkt voorbijgaan. „Mooie dag, vandaag", zegt ze dan op zangerige toon en strijkt haar korte grijze haar strak naar achter. Drie van haar vier kin deren zijn buitenissig dik als gevolg van een stofwisselings stoornis. De enige zoon, 'oom' Gera, is het zwaarst. Vroeger trokken zijn vriendjes hem aan een touw de berg op als hij door zijn gewicht niet mee kon ko men. Van de vader hangt alleen nog een portret aan de muur; een ontzagwekkende man wiens uitpuilende vlees haast niet in de lijst past. Iedereen adoreert de familie Mendez in het dorp. Het zijn on baatzuchtige, lieve mensen, al tijd hartelijk en goedgehu meurd. Hun bedrijfje - ze verkopen waterijs en steeds wisselende artikelen - is de ont moetingsplaats van Xico en ook in hun woonkamer aan de ach terkant is vrijwel altijd bezoek. Gera kan moeilijk op een stoel zitten, dus voor hem liggen te genover de televisie drie op el kaar gestapelde bielzen waar hij 's avonds overheen hangt als een hagedis. Vorige week zat de huiskamer vol met in het wit gestoken meisjes die even later in een processie door de hoofdstraat zouden lopen. Er is altijd wel een heilige wiens naamdag ge vierd moet worden. Het geloof, zoals in elk Mexicaans dorp, vormt een belangrijk bestand deel van het dagelijks leven. Aan het einde van de straat, die steil omhoogloopt, staat een in drukwekkende grote kerk, een fraai gebouw met twee torens die doen denken aan een mid deleeuws kasteel. In de zomer wordt tegen de voorkant een stellage gezet ver sierd met de binnenste bladeren van een palmboom die glimmen alsof ze in de lak zijn gezet. In het halfduister van de snel in vallende schemer lijkt het soms net alsof de kerk wordt omge ven door een aureool van 'ster vend licht' zoals ze dat daar noemen. Het enige uur waarop je vrijwel niemand op straat treft, is als de mis begonnen is. Vredig Het dorp ziet er altijd vredig uit en vaak lijkt het alsof niemand werkt. Overal staan groepjes mannen, bij voorkeur op een hoek, tegen de muur geleund. Veel gepraat wordt er niet, ze staan er gewoon, 's Middags ko men de landarbeiders terug van hun percelen, hun ezels bege ven het haast onder het gewicht van de bananentrossen die ze op hun rug meedragen. Dan is het in Xico op z'n drukst. Mexi caanse vrouwen met hun vier kante lichamen en kromme be nen snellen zich naar huis met emmertjes melk, hun nylon draagtas vol warme tortilla's en bruine bonen. Het gesprek bij de familie Men dez ging dit keer over priester Salvador. De priester is be roemd in het dorp omdat hij on verstaanbaar is en tijdens de mis nog wel eens in slaap valt, wat tot een hoop gegiechel leidt in de kerkbanken. Vader Salva dor is klein van postuur. Hij maakt voortdurend bewegin gen met zijn schouders alsof zijn kazuifel ongemakkelijk zit. Hij heeft een groot hoofd en een breed papperig gezicht en zijn kin glimt alsof er een laag oÜe op zit. Bijzonders Een dag eerder was vader Sal vador de parochie vroeger dan normaal binnengekomen, ver telde een van de koorknapen die ook aan de processie mee zou doen. Pas midden in de ka mer had vader Salvador zijn hoed afgenomen en met een zakdoek zijn voorhoofd en nek gewist. De koorknaap wist me teen dat er iets bijzonders aan de hand was, helemaal toen va der Salvador zijn hoed op een stoel geplaatst had in plaats van al in de deuropening zijn hoed af te nemén en, op zijn te nen, de hoed aan de bovenste arm van de kapstok te hangen. Later bleek dat vader Salvador net gehoord had hoe een zes tienjarig meisje verdronken was in de rivier. Hij kende haar goed, ze zat altijd vlak bij het altaar en stampte hard op de vloer als de priester in slaap dreigde te vallen. Ook de familie Mendez was ge schokt door het ongeluk. Maar het was de Wil van God en daar legden ze zich bij neer. Behalve dochter Marie. Zij kon maar niet begrijpen dat het ook de Wil van God was geweest dat niemand een helpende hand had uitgestoken. Maar de vori ge keer toen zij bijna van haar geloof was afgevallen, had ze de schrik van haar leven gekregen toen het bakje water wat ze in het vriesvak zette om ijs te ma ken, een half uur later heel dui delijk een kruis vertoonde. We moeten sterk staanhad moeder Judit gezegd, ook wanneer we Zijn Mysterie niet kunnen doorgronden. Katrien Gottlieb ALASKA (VS) Trans-Alaska oliepifptijh Prudhoe Baai -Schiereiland wF Verspreiding van de olie, 24 maart tot 30 juni '89 Gebied door olie Ju aangetast 4^ Stroming Ci-S Plaats va de ramp Columbia Gletsjer Valdez 200km vQlie terminal Route Exxon Valdez Eiland 0 GOLF VAN ALASKA Bron: The Exxon Valdez Oil Spill Trustee Council, NOAA, Reuters, Associated Press Eiland Goose Eiland Scheepscorridors' De gevolgen van de olieramp in 1989, waarbij uit de Exxon Valdez ruim veertig miljoen liter olie in de Prince William Baai in Alaska stroomde, blijven onderwerp van discussie. Oliemaatschappij Exxon beweert dat het ecosysteem gezond en sterk is maar staatswetenschappers zeggen dat de ramp, die meer dieren het leven kostte dan welke andere milieuramp ook, het leven in de baai nog steeds beïnvloedt en dat ook in de toekomst zal doen. Met olie besmeurde otters, ruim 2800 van deze dieren stierven als gevolg van de olieramp. Kodiak, een eiland van vissers en beren, ligt in het zuidwesten van Alaska. Al zie je het er niet meteen aan af, tien jaar na de catastrofe met de olietanker Exxon Valdez worstelen de eilanders nog altijd met de gevolgen van de ramp die hun regio in 1989 trof. Er hangt een grijze sluier over Kodiak. De grauwe wolken drijven zo laag over, dat het lijkt alsof je ze vanaf het dak van de visafslag kunt aanraken. Een zachte motregen daalt neer op de kade. Dit is het weertype waarmee de eilandbe woners in het noorden van de Stille Oce aan vertrouwd zijn. Althans, in de zomer, 's Winters regeren hier sneeuw, ijs en bit tere kou. „Welkom op Kodiak, beter dan dit wordt het niet", lacht een zwarte mili tair die gelegerd is op de plaatselijke ba sis. Hij dagdroomt hardop van zon en goudgele stranden: „Nog een paar weken en dan mag ik weg." Kodiak, na Hawaii het grootste eiland van de VS, ligt aan de rand van het weste lijk halfrond, op een uur vliegen van de stad Anchorage. Het in mist gehulde Ko diak voelt aan alsof het is losgehakt van de beschaving en nu als een eenzame ijs schots wegdrijft in het niets. De 7000 be woners weten dat hun president en hun nationale overheid in Washington zete len, maar die stad ligt 5500 kilometer en vier tijdzones bij hen vandaan. Al zij 's ochtends om acht uur uit bed komen, is het in de hoofdstad al middag. Vanuit Washington is het even lang vliegen naar Kodiak als naar Nederland. Aan de wand van het kantoor van kapi tein Jimmy Ng (spreek uit: 'Ink'), piloot bij de Amerikaanse kustwacht, hangt een topografische kaart die een idee geeft van het perspectief dat Kodiak heeft op.de wereld. Rechts is de westkant van Alaska zichtbaar, in het midden de Bering Zee, de Aleoeten en de Noord-Pacific, links de oostkust van Siberië, Kamtsjatka en Ja pan. Ng, een gedrongen officier van Viet namese afkomst, wijst een visrijk gebied aan in de noordelijke helft van de Stille Oceaan. Het ligt op vier dagen varen van Kodiak, aan de andere kant van datum- grens, de zone die het verschil markeert tussen gisteren en morgen. Wie zich daar bevindt, is dichterbij Japan dan bij Ame rika. Koepels De Oosterse invloed is op Kodiak onont koombaar. Van de Filippijnse arbeiders die in de visafslag vers aangevoerde zal men in kratten smijten, tot de blauwe, ui vormige koepels op de Russisch-ortho- doxe kerk in de hoofdstraat. De kerk ligt schuin tegenover het historisch museum dat de schatten van de eerste bewoners van het eiland, de Koniag Alutiiq, ten toonstelt. Ook het museum ademt de Oos terse sfeer, zichtbaar in de Indiaanse mas kers en in de gelaatstrekken van Christine Marasigan, de kordate archivaris van het Alutiiq Museum, die een verre nazaat is van de eerste eilandbewoners. Kodiak mag er vanaf de buitenkant uit zien alsof het een halve eeuw onaange raakt is door de tijd, de milieuramp die Alaska tien jaar geleden trof, had een ver woestende uitwerking op de sociale infra structuur. Het was in een ijskoude nacht in maart 1989 dat de olietanker Exxon Valdez voor de zuidkust van Alaska op een rif voer en scheurde, waarna veertig miljoen liter olie door de wanden van het schip heen in zee stroomde. Allereerst in de Prince William Sound, het water voor de kust van Valdez, het havenstadje waar de olie uit het 1400 kilometer noordelijker gelegen Prudhoe Bay van de Alaska Pijp lijn overgaat in de buik van gereedliggen de mammoettankers. De stroming bracht een grote hoeveelheid gelekte olie naar de Golf van Alaska en het zuidwestelijk gelegen Kodiak. Otters wreven zich de ogen stuk - ruim 2800 van deze olijke dieren stierven, evenals een kwart miljoen vogels, driehonderd zee honden, een stuk of twintig orka's en mil jarden planten. Twee jaar na de grootste milieuramp uit de Amerikaanse geschie denis holde ook de visstand in het gebied dramatisch achteruit. De lange-termijn- gevolgen voor het ecologische systeem zijn onduidelijk. Spillionaires Sommige vissers stelden na de ramp hun kotters beschikbaar aan Exxon, voor de bergings- en schoonmaakoperatie. Vissen in het gebied was toch verboden. Ze ver- 1 dienden er goed aan en lieten met het snel verdiende geld kapitale villa's bouwen. Nu worden ze door hun oude collega's met de nek aangekeken en met een mengeling van spot en jaloezie aangeduid als de 'spil lionaires' omdat ze hun vermogen danken aan de 'oil spill', de olievervuiling. De 'spillionaires' vormen een kleine min derheid in een beroepsgroep die ernstig gedupeerd werd door Exxon.We worste PRINCE WILLIAM BAAI - 24 MAART 1989: Exxon Valdez verlaat de zuidwaartse corridor om ijsbergen te omzeilen. Loopt op Bligh Reef Kodiak -flB^BSfoGevolgen voor •JkK: de wildstand raj71P doodde ■tuf naar schatting HH| 250.000 vogels, ongeveer 5300 zeezoogdieren en M&een onbekend aantal zalmen en haringen. Hersteld: Amerikaanse zeearend Herstellende: Mosselen, zalmen en blauwrugzaimen Herstel onbekend: Scholeksters, schelp rivierotters en len elke dag met de gevolgen van de olieramp", verzekert visserman Bruce Schactler, voorzitter van de zalmvissers van Kodiak. „Er kwam een hoop ellende uit voort: faillissementen, echtscheidin gen, noem maar op." Steven Picou, docent sociologie aan de Universiteit van Zuid-Alabama, verricht sinds 1982 onderzoek naar de sociale ge volgen van rampen. Tussen 1989 en 1997 verbleef hij vele zomermaanden in het zuiden van Alaska om de effecten te on derzoeken die de ramp met de Exxon Val dez had op de inwoners van Cordova, een kustplaats grenzend aan de Prince Wil liam Sound. Net als Kodiak lijdt ook Cordova nog steeds onder de gevolgen van de olieramp. Picou zag hoe anders de effecten van een natuurramp zijn vergele ken met die van een technologische cata strofe. Om te beginnen is het element van verras sing bij een technologische (lees: een door de mens veroorzaakte) ramp groter, zegt hij. „Dit draagt bij tot vergroting van de onzekerheid" Zoals er jaren na cle vlieg ramp met de Boeing 747 van El Al in de Bijlmermeer nog gespeculeerd werd over de vraag of bewoners en hulpverleners al dan niet werden blootgesteld aan straling (mannen in witte pakken), zo wordt er vandaag in Alaska onverminderd gespe culeerd over de lange-termijneffecten van de olieramp. Wantrouwen is een standaardingrediënt van elke technologische ramp, consta teerde Steven Picou. Gedupeerden hech ten over het algemeen weinig geloof aan geruststellende verklaringen van de over heid of het grote bedrijfsleven. „Een na tuurramp brengt een getroffen gemeen schap dichter bijeen. Een technologische ramp drijft de gemeenschap uit elkaar. Een natuurramp brengt vaak het beste in de mens naar boven. Je zag onlangs na de aardbevingen in Turkije en Taiwan hoe mensen met hun blote, soms bebloede handen vele uren achtereen groeven in het puin op zoek naar overlevenden. Een technologische ramp creëert daarentegen corrosie in de sociale infrastructuur." Een voorbeeld: in een woonwijk nabij een chemische fabriek raakt een onevenredig groot aantal kinderen ziek. De woede die dit oproept, lokt in dezelfde wijk een te genreactie uit. De directie van de chemi sche fabriek - die beweert dat er 'geen risi co's' zijn voor de volksgezondheid - is de grootste werkgever in de regio. Een niet onaanzienlijk deel van de wijkbewoners is voor zijn inkomen afhankelijk van de fabriek. De wijk valt uiteen in twee kam pen. De een vecht voor de gezondheid van zijn kinderen, de ander voor het behoud van zijn inkomen. Weer anderen vrezen dat de negatieve berichtgeving over hun 'gifwijk' de waarde van hun koophuis doet verminderen. De onverzoenlijkheid is groot. In Alaska ging het na de ramp met de Ex xon Valdez niet anders. De vissers die hun schepen ter beschikking stelden van de schoonmaak-operatie, werden uitge scholden voor 'Exxon-hoeren'. „Mensen waren geschokt over het feit dat hun eigen broer, neef of buurman zijn schip uitleen de aan Exxon en geld aannam van het concern dat zo'n immense schade had veroorzaakt in Alaska", zegt Picou. De verdeeldheid groeide toen de visstand tussen 1992 en 1996 dramatisch terug liep. De vissers die in 1989 hun schepen hadden uitgeleend aan Exxon kochten met hun nieuw verdiende geld modernere apparatuur, soms zelfs een nieuw schip of een tweede schip. Zij deden het daarom beter in de magere jaren dan hun collega's die met verouderde spullen werkten. Dit voedde de onderlinge haat en nijd nog meer. Schulden „Wat je toen zag, was dat de gedupeerde vissers zich gingen ingraven", vertelt Pi cou. „Ze proberen kost wat kost aan mo dernere spullen te komen om de concur rentie aan te kunnen, maar die inhaalslag blijkt onmogelijk. Ze raken dieper en die per in de schulden. En dan zie je dat ze in eens hun Jeep Grand Cherokee verkopen, hun geweren verkopen, en ga zo maar door." Een arbeider van de visafslag van Kodiak laadt zojuist aangevoei-de zalmen in kratten. foto John Wanders Economische problemen leiden tot socia le problemen. De psychiatrische hulpver lening in Zuid-Alaska constateerde in de jaren na de olieramp een scherpe stijging (met 90 tot 99 procent) van het aantal pa tiënten dat worstelt met depressies, ang sten en post-traumatische stress. Hoe zwaarder een regio getroffen werd door de olieramp, hoe omvangrijker de gezond heidsproblemen. Alcoholmisbruik en het gebruik van drugs namen explosief toe in de getroffen dorpen en stadjes. De politie kreeg in die gebieden bijna twaalf keer zo vaak te maken met mishandeling binnen het gezin dan elders in Alaska. Ook nam het aantal scheidingen er sneller toe. Armoede De klap kwam het hardst aan in de dorpen waar de oorspronkelijke bewoners van Alaska (de 'indianen') wonen en waar de armoede toch al relatief groot is. Talrijke familiebanden en vriendschappelijke re laties werden doorgesneden naar aanlei ding van onoverbrugbare meningsver schillen over de olieramp. Wie Exxon had geholpen, werd vaak buitengesloten. Zij namen niet langer deel aan festiviteiten of andere gemeenschappelijke activiteiten (kerkbezoek) in hun dorp of stadje. Het uiteenvallen van de sociale infra structuur werd ook voelbaar in het lokaal bestuur. Steven Picou kreeg bij zijn on derzoek in een gezondheidscentrum in Cordova in acht jaartijd te maken met zes verschillende directeimen. „De primaire reactie van iemand die een traumatise rende gebeurtenis heeft meegemaakt, is dat hij weg wil om nooit meer terug te ke ren. Zo ook in Cordova of Kodiak. De ini tiatiefrijke mensen vertrekken. Gevoegd bij de toch al afgenomen participatie aan gemeenschapstaken, werkt hun vertrek negatief door op het schoolbestuur, het gemeentebestuur, de kamer van koop handel, et cetera." Tien j aar na de ramp worden er onvermin derd juridische procedures gevoerd over de consequenties van de olievervuiling. Een jury veroordeelde Exxon tot de beta ling van 5 miljard dollar aan schadever goeding, maar de vissers van Kodiak en Cordova hebben van dit bedrag nog geen cent ontvangen. Exxon betwist de uit spraak. Het concern vindt dat het genoeg betaald heeft. Het handelt zoals mag wor den verwacht van een bedrijf dat weet hoe het Amerikaanse rechtsstelsel opereert. „Ik noem de procesvoering vaak de twee de ramp, een afgeleide van de eigenlijke ramp", zegt Picou. In de nasleep van na tuurrampen is er zelden sprake van ge rechtelijke procedures. Op een technolo gische ramp volgt in de VS per definitie een golf van schadeclaims. „Die slepende procedures houden de her inneringen van de gedupeerden levend en maken dat hun wonden nooit helen. De procesvoering - die in de VS moordend kan zijn - schept nieuwe onzekerheden. Ze draagt bij tot verdere verhoging van de stress." Exxon heeft gekozen voor de beproefde tactiek van vertraging. Picou: „Als je als onderneming lang genoeg vertraagt, dan raakt het kamp van je tegenstander van zelf uitgedund. Hoe meer lieden van de aanklagende partij overlijden, hoe groter de kans datje als bedrij f uiteindelijk min der hoeft te betalen. De ramp met de Ex xon Valdez is een tragedie zonder eind." John Wanders

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33