Deal met apothekers valt slecht rm Swing' Kabinet Antillen valt over bezuinigingsplan PZC KRO-serie wint Gouden TeleVizier-Ring OM bekijkt taalgebruik laakbaar in Kollum Zwaargewond bij val Zuigelingen huilen anderhalf uur per dag AZG voert eerste transplantatie uit van longen en lever binnenland Verzekeraars boos op Borst opener nu of nooit Vierdaagse schoolweek kansloos ër zaterdag 9 oktober 1999 van onze redactie binnenland ZEIST - Het akkoord dat minis ter Borst van Volksgezondheid gisteren sloot met de apothekers is niet door iedereen verwel komd. De zorgverzekeraars hebben grote moeite met de af spraken, omdat de besparingen direct ten laste komen van hun budget. Verder zijn de artsen veront waardigd omdat de apotheker steeds meer op hun stoel zou ko men te zitten. DeTweedeKamer reageert verdeeld. Volgens het akkoord leveren de apothekers de omstreden kor tingen en bonussen in die zij van de farmaceutische industrie ontvangen. In ruil daarvoor krijgen zij een hogere vergoe ding per recept. Per saldo levert dit Borst per jaar een besparing op van 315 miljoen gulden. Dit geld wil ze laten terugvloeien in de sector. De koepelorganisatie Zorgver zekeraars Nederland (ZN) heeft er moeite mee dat die besparing feitelijk uit de budgetten van de zorgverzekeraars wordt ge haald. De zorgverzekeraars wij zen erop dat het nog maar de vraag is of deze besparing wordt gehaald. „We hebben de laatste jaren forse verliezen geleden, juist op de medicijnen." Als de besparing niet wordt gehaald, komt het extra bedrag ten laste van het budget van de verzeke raars. „En dat kan leiden tot verhoging van de verzekerings premie." Een woordvoerder van Borst vindt het gek dat ZN nu al kritiek heeft. „Wij gaan er wèl vanuit dat deze besparing wordt gehaald, anders hadden we het nu niet zo geregeld. ZN is bovendien betrokken bij het overleg," Maar volgens ZN wa ren bedragen niet bekend en waren zij ook geen betrokkene. De politiek is verdeeld over het akkoord. PvdA-Tweede-Ka- merlid Oudkerk verzucht dat dit al veel eerder geregeld had moeten worden. „Nu zijn mil joenen guldens misgelopen." D66 en CDA zijn positief. Buijs (CDA) vindt dat een redelijk evenwicht is bereikt tussen het innen van de inkoopvoordelen en de verhoging van de prak- tijkkosten. WD-woordvoerster Van Blerck is niet enthousiast, maar ze gaat wel akkoord met de kortingen op bonussen. „De rest wil ik eerst eens kritisch doorlezen." De artsenorganisatie KNMG reageert verontwaardigd op het akkoord. Dat behelst ook af spraken dat apothekers in de Wet geneeskundige Behande lingsovereenkomst komen, wat hun de status geeft van medebe handelaar. Volgens de KNMG is dat een ernstige inbreuk op de vertrouwensrelatie tussen arts en patiënt, omdat medische in formatie straks ook voor de apothekers vrijkomt. Problemen Voorzitter M. Hagenzieker van de apothekersorganisatie KN- MP is blij dat er nu een akkoord is, maar denkt wel dat een aan tal apothekers in financiële pro blemen komt. „Het gaat om apothekers die bij de overname van een praktijk veel goodwill hebben betaald. Maar de minis ter heeft altijd gezegd dat ze in individuele gevallen maatrege len kan nemen." Er is nog een andere groep apothekers voor wie de druiven zuur zijn: zij die zich nog bezig houden met de ambachtelijke pharmacie. Hun 'bonussen' bedragen doorgaans niet meer dan zes procent, de ge wone groothandelskorting. Zij gaan nu op de prijs van ver strekte medicijnen toeleggen en worden daardoor het verfoeide systeem van bonussen en kor tingen ingezogen. Hagenzieker denkt toch dat de achterban akkoord gaat. „Het zal pijn doen, maar iedereen weet dat er iets moest gebeu ren." ANP/GPD De winnaars Joke Bruys en Gerard Cox met de ring en Fran Drescher van The Nanny. foto Olaf Kraak/ANP van onze redactie binnenland HILVERSUM - Het KRO-pro- gramma 'Toen was geluk nog heel gewoon' heeft de Gouden TeleVizier-Ring 1999 gewon nen. De kijkersprijs, waarvoor drie miljoen mensen hun voor keur bekend maakten, is gister avond in Hilversum uitgereikt. De prijs werd uitgereikt door de Amerikaanse actrice Fran De- chler uit de comedyserie The Nanny tijdens het door Gert- Jan Droge gepresenteerde, fees telijke televisiegala. 'Toen was geluk nog heel ge woon' loopt al een flink aantal jaren bij de KRO, maar is pas de laatste twee jaar een succes. De serie wordt geschreven door Sjoerd Plaisier en Gerard Cox, die beiden ook in de serie spelen. De abonnees van omroepblad TeleVizier kozen voor 'de 34e keer de genomineerden en de winnaar. Paul de Leeuw kreeg de Bewon- deringsprijs voor de opvallend ste tv-persoonlijkheid van het afgelopen seizoen. 'Het Klokhuis' sleepte de Mar griet Kinder-TV-prijs in de wacht. De Zilveren Televizier- Tulp voor het populairste bui tenlandse televisieprogramma ging naar de Amerikaanse co medyserie 'The Nanny', uitge zonden door de NCRV. GPD van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Het Open baar Ministerie in Leeuwarden bekijkt de komende dagen nauwgezet of sprekers en inge zonden-brievenschrijvers zich in het verhitte debat over asiel zoekerscentra in Friesland schuldig hebben gemaakt aan discriminatie. Het onderzoek blijft niet be perkt tot Kollumerland, waar donderdagavond een vechtpar tij ontstond tijdens een gemeen telijke informatieavond over de vestiging van een nieuw perma nent opvangcentrum. Volgens de Leeuwarder officier van justitie O. Brouwer zullen er zowel onderzoeken worden ge daan naar aanleiding van klachten van derden als op grond van eigen waarnemingen door opsporingsambtenaren. „Zo te zien ligt er genoeg mate riaal", aldus Brouwers. Justitie ontving woensdag een aanklacht van voormalig Sta tenlid Buitenhuis uit Damwou- de tegen een plaatsgenoot die volgens hem over de schreef is gegaan in de ingezonden-stuk- kenrubriek van de Kollumer Courant. Verder overweegt ad vocaat Wolters namens het dis criminatiemeldpunt in Leeu warden een klacht in te dienen tegen mevrouw Veenstra uit Twijzelerheide, die op de infor matieavond in Kollum een peti tie aanbood. Namens het 'Comité AZC Nee' riep Veenstra dat de komst van een asielzoekerscentrum 'over last, intimidatie, onverschillig heid, diefstal, verkrachting en moord' met zich mee brengt. Veenstra noemde AZC's 'broei nesten van mensensmokkel, drugshandel en andere crimine le activiteiten'. A de Jong van het Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking in Leeuwarden hoopt dat het niet tot een aangifte komt. Dat zou een averechts effect hebben. „Er is behoefte aan rust.- We moeten dit maar zo gauw moge lijk vergeten." GPD Buschauffeurs gaan op huisbezoek GOUDA - Buschauffeurs van streekvervoerder Connexxion gaan deze maand op huisbezoek bij tweeduizend gezinnen in Katwijk, Oegstgeest, Nieuwegein en Alkmaar. Ze verstrek ken persoonlijke reisadviezen. Eerder dit jaar werden vijftienduizend gezinnen in de boven genoemde vier gemeenten willekeurig aangeschreven. Uit de reacties op de vragen blijkt dat veel mensen niet of onvolledig op de hoogte zijn van de dienstregelingen en routes van de bussen en de andere mogelijkheden op het gebied van open baar vervoer. Daarom besloot Connexxion de chauffeurs op de potentiële klanten af te sturen. Het proefproject krijgt vrijwel zeker landelijk vervolg. ANP Drie jaar voor schieten op disco ARNHE M - D e rechtb ank in Arnhem heeft gistereneen 22- ja rige man uit Vught en een eveneens 22-jarige Zwollenaar ver oordeeld tot drie jaar cel wegens het schieten op de deur van discotheek Luxor in Arnhem. Het incident zorgde voor veel onrust, omdat het plaatsvond een week na de geruchtmakende schietpartij op discotheek Bacchus in Gorinchem. Daarbij kwamen op 10 januari twee meisjes om het leven. De nachtelijke schietpartij in Arnhem gebeurde uit frustratie omdat de Vughtenaar de toegang tot de disco was geweigerd. Hij zette de Zwollenaar aan tot schieten. Die vuurde viermaal op de deur. Er vielen geen gewonden. ANP Studenten eisen rookruimtes GRONINGEN - Studenten aan de Rijksuniversiteit Gronin gen willen niet buiten roken. De Studenten Organisatie RuG (Sorug) is een handtekeningenactie begonnen om het alge meen rookverbod te verzachten. Vierhonderd studenten heb ben al een petitie ondertekend waarin de instelling van rook ruimtes worden geëist. Het college van bestuur kondigde afgelopen zomer een alge meen rookverbod voor de publieke ruimtes in alle gebouwen aan. Rokers mochten voortaan alleen buiten roken. Aanvankelijk kwamen er weinig protesten, maar nu het kou der en natter wordt, zwelt het gemor onder studenten aan. Overigens zou het universiteitsbestuur niet consequent zijn. Als er prominente gasten komen, kan er in het Academiege bouw wel een sigaretj e worden opgestoken. ANP Mulisch schrijft voor Boekenweek AMSTERDAM - Het geschenk voor de Boekenweek 2000 heet 'Het theater, de brief en de waarheid'. Schrijver is Harry Mu lisch die uitging van het tumult rond acteur Jules Croiset die in 1987 zijn eigen ontvoering in scène zette. Omdat het vol gend jaar de 65e boekenweek is, verschijnt het geschenk niet in pocket maar in gebonden vorm. Dat heeft de stichting Collectieve Propaganda vanhet Neder landse Boek gisteren bekendgemaakt in Amsterdam. Wegens het jubileum krijgtde boekenweekvolgend jaar (15 tot enmet 25 maart) een apart tintje en wordt uitgebreid teruggeblikt in de geschiedenis van de boekenweek. ANP Geen avonddienst vuilnismannen TILBURG - De 45 vuilnismannen van het Brabants Afval Team in Tilburg zijn binnenkort verlost van hun wekelijkse avonddienst. De rechtbank in Breda steldehen in de strijd te gen de gemeente Tilburg ook in hoger beroep in het gelijk. Eerder dit jaar vond de kantonrechter al dat de gemeente ten om-echte stelde dat de avonddienst van 16.30 tot 20.30 uur binnen de CAO voor gemeentepersoneel past. De gemeente zegt dat de vuilniswagens efficiënter gebruikt kunnen worden wanneer ze ook 's avonds worden ingezet. De ophalers vonden dat een aantasting van hun privacy. ANP van onze redactie binnenland WILLEMSTAD - Op de Neder landse Antillen is gisteren het kabinet van premier Suzy Ro mer gevallen. Directe aanlei ding voor de crisis is een weige ring van de coalitiepartijen PLKP (Arbeiderspartij) van parlementsvoorzitter Errol Co- va en de Frente Obrero (Arbei dersfront) van Anthony Godett om nog langer in te stemmen met de bezuinigingen op de overheidsuitgaven. Nationale Volkspartij PNP van Römer heeft er geen ver meer in dat de coalitie een oplossing komt voor de Einancieel-economische proble men op de Antillen. Volgens Rö kunnen de Antillen het zich permitteren om belangrijke bezuinigings- en sanerings uit te stellen. „Als na maanden discussiëren partijen nog pretenderen dat ze niet over voldoende gegevens beschikken om belangrijke be slissingen te kunnen nemen, kan ik niet anders concluderen dan dat er sprake is van politie ke onwil", zegt Römer. De crisis hing al geruime tijd in de lucht. De Curagaose gezag hebber Stanley Betrian deed maandag nog een dringend be roep op alle coalitiepartijen om snel om tafel te gaan zitten en eindelijk bezuinigingsmaatre gelen te nemen om het eiland economisch op orde te krijgen. Betrian zei een economische ramp te vrezen. Het eilandbestuur van Curasao kan zijn financiële verplichtin gen niet of nauwelijks nako men. Er moesten in september leningen bij lokale banken aan te pas komen om ambtenaren- (Advertentie) 1 f flfïf|§|!§ "la e a - Ufo' 7?) i s)» i-msi f169,- Toestel met Hi PrePay f45,- beltegoed Mobiel bellen vanaf f 0,25 per minuut Verkrijgbaar in rood, zwart, blauw en geel Nu met gratis tasje t.w.v. f 29,95 op op salarissen te kunnen uitbetalen. Voor oktober lijken de proble men nog groter. Dinsdag stapte de Commissie Nationaal Herstelplan op, uit teleurstelling over de manier waarop het kabinet-Römer de aanbevelingen uitvoert van de commissie (drie 'wijze mannen') voor de sanering van de over heidsfinanciën. De Nederlandse Antillen zullen offers moeten brengen, zo rea geerde WD-Kamerlid Rijpstra gisteravond op de kabinetscri sis. „Dan kunnen de Antillen re kenen op steun van Nederland." GroenLinks en CDA zijn niet verrast. „Iedereen zag dit aan komen, het was alleen nog de vraag wanneer," aldus CDA- parlementariër Van der Knaap Verlaten Uit een gisteren gepubliceerd opinieonderzoek door de Ver eniging Bedrijfsleven Curasao blijkt dat bijna 35 procent van de inwoners van Curagao over weegt het eiland te verlaten. Daarvan heeft twintig procent zelfs plannen om dat binnen een jaar te doen. Bijna tachtig pro cent van de ondervraagden vindt dat de Antilliaanse rege ring extra moeite moet doen om meer steun van Nederland te krijgen. Ruim 51 procent is zelfs van mening dat Nederland moet ingrijpen om de economie weer in goede banen te leiden. ANP DENHAAG - Een automobilist uit Alphen aan den Rijn liep gisterenmiddag zware verwondin gen op door een val met zijn voertuig van achttien meter. De man raakte vermoedelijk onwel toen hij op het Prins Clausplein reed. Daarbij zou hij de macht over het stuur zijn kwijtgeraakt. De Al- phenaar had richting Zoetermeer willen rijden. Hij reed echter rechtdoor het gras in, schoot daarna naar beneden en kwam in een weiland tot stilstand. Tijdens de val is de bestuurder uit zijn voertuig geslingerd. Hij is met zwaar inwendig letsel naar een ziekenhuis gebracht in Leiden. foto Bram Gebuys/ANP van onze redactie binnenland EDE - Zuigelingen van een maand brengen anderhalf uur van de dag door met huilen. Eén op de zeven ouders vindt dat te veel. Vrijwel alle moeders doen er wat aan om het huilen van hun kind te verminderen. Artsen van consultatiebureaus, schoolartsen en verpleegkundi gen hebben dat vastgesteld in een gisteren verschenen rapport van TNO Preventie en Gezond heid. De acties die ouderen onderne men om het huilen van hun kind te beperken zijn soms schade lijk. Negen procent van de ou ders legde het kind op de buik te slapen. Volgens een ander on derzoek zou dat de kansen op wiegendood verhogen. Andere ouders geven het kind een pijn stiller. Uit het TNO-onderzoek blijkt verder dat één op de vijf Neder- UTRECHT - De vierdaagse lesweek in het ba sisonderwijs als oplossing voor het lerarente kort lijkt het niet te gaan halen. Alle bij het onderwijs betrokken partijen zijn tegen het idee om het huidig aantal lesuren straks in vier schooldagen te proppen. Dit bleek gisteren in Utrecht tijdens een overleg tussen onderwijsbonden, ouderbonden, schoolleiders en de onderwij sspecialisten van de grootste partijen in de Tweede Kamer. Ook minister Hermans en staatssecretaris Adel- mund zijn tegen een vierdaagse lesweek. De duur van de schoolweek kwam afgelopen zomer in het nieuws nadat enkele ouders van een school in Diemen via de rechter het besluit om over te schakelen op een vierdaagse les week wilden terugdraaien. De school zag er een oplossing in voor het lerarentekort. Gezin nen van tweeverdieners kwamen in de proble men omdat er extraopvang moest komen. GPD landse kinderen onder de vijf tien jaar psychosociale proble men heeft. Het gaat vooral om de leeftijdsgroep tussen de vijf en de vijftien en dan meer bij jongens dan bij meisjes. Mishandeling De kinderen hebben moeilijk heden in de omgang met hun ou ders, leraar op school of met leeftijdsgenoten. Meestal gaat het om kleine problemen, waar voor de kinderen niet in behan deling zijn. Bij minder dan twee procent van de kinderen met problemen werd een vorm van (geestelijke of lichamelijke) mishandeling geconstateerd. Voor het onderzoek zijn in het schooljaar 1997/'98 bij ruim tienduizend kinderen gegevens verzameld door thuiszorgorga nisaties en gemeentelijke ge- door Hans Leber GRONINGEN - Voor een 25-ja- rige patiënte die lijdt aan de taaislijmziekte en niet lang meer zou leven, zijn de vooruit zichten een stuk zonniger ge worden. Drie weken geleden werd zij in het Academisch Zie kenhuis Groningen (AZG) van nieuwe longen en een nieuwe le ver voorzien. Het was de eerste long-levertransplantatie die in Nederland werd uitgevoerd. De patiënt maakt het naar om standigheden goed. „De vrouw heeft vijftien uur op de opera tietafel gelegen, dat is geen klei nigheidje", zegt chirurg M. Slooff, die deel uitmaakte van het artsenteam. „Voor een chirurg is het heel mooi om mee te maken dat een jonge vrouw die leefde met een zuurstofslang in haar longen, die gebonden was aan het bed en het ziekenhuis, nu met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid een mooiere en ook langere toekomst heeft." Hij vernacht dat er jaarlijks twee tot vijf patiënten in aan merking komen voor een derge lijke ingreep. Voorbereiding Slooff coördineerde de operatie samen met de Groningse tho raxchirurg W. de Boer. Het kost te meer dan een half jaar voor bereiding. „We hebben bij collega's in Pa rijs en Cambridge gekeken en moesten in ons ziekenhuis zor gen voor afstemming tussen de lever- en longteams die de ope ratie samen hebben uitgevoerd. Die samenwerking, ook met de IC-afdeling waar men plotse ling moest werken met twee ge transplanteerde organen, was bijzonder plezierig en leer zaam." Slooff noemt werken op chirur gisch topniveau 'heel leuk en stimulerend, maar ook gewoon werk'. Volgens hem kon de ope ratie nu worden uitgevoerd om dat na twintig jaar ervaring met levers de laatste jaren in het AZG ook voldoende ervaring met longtransplantaties is op gedaan. Sloof acht het dan ook 'zeer voorstelbaar' dat in Groningen in de toekomst de eerste Neder landse hart-long-levertrans- plantatie wordt uitgevoerd. .Hart-IönP+ra nsnlantatipc lega's nog de tweede en derde operatie uitgevoerd." De eerste patiënt die in 1996 in Groningen van een nieuw hart en een nieu we long werd voorzien, maakt het nog steeds goed. GPD Dode en gewonde bij botsing metro ROTTERDAM - Door egn bot sing met een metro zijn gister middag in Rotterdam een dode en een zwaargewonde gevallen. De twee slachtoffers zaten sa men op een scooter die op de kruising Prins Alexanderlaan- Hoofdweg, waar de metro bo vengronds rijdt, tegen de metro- trein botste. Door het ongeval kwam een 16- jarig meisje uit Capelle aan den IJssel, die de scooter bestuurde, om het leven. Het gewonde slachtoffer is een 17-jarige jongen uit Spijkenis- se. Hij is in zeer kritieke toe stand naar het Dijkzigt-zieken- huis gebracht. Het ongeluk gebeurde even voor half zes vlakbij het metrosta tion Alexander. Tot zeven uur was het metroverkeer in beide richtingen tussen de metrosta tions Oosterflank en Alexander gestremd. ANP (Advertentie) Om 's-morgens fit op te staan kunt u wel wat veerkracht gebruiken... wivw.leenhouts-bedden.nl yj Leenhouts Bedden als Uw nachtrust u lief is...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3