Willem Wever is zelfs welkom bij de koningin uit waaien PZC reportage 27 zaterdag 9 oktober 1999 RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE foto Koen Verhijde Het jeugdprogramma Willem Wever opent deuren die voor anderen gesloten blijven. „Iedereen is gecharmeerd van het feit dat een kind wat wil vragen", verklaart presentator Jochem van Gelder het jarenlange succes, dat werd bekroond met de Swiebertje Award. Kinderen hebben een geheim wapen: ze zijn ontwapenend en doen met hun kinderlijke charme zelfs de grootste nurks smelten. „Dat heeft er bijvoorbeeld voor gezorgd dat we toestemming kregen van de RVD om mee te gaan tijdens een werkbezoek van de koningin. Normaal krijg je dat niet voor elkaar", vertelt Van Gelder, glunderend van trots. „We hebben ookmet een achtjarig meis je een kijkje mogen nemen bij de voorbereidingen van het Nederlands elftal. Daar komt niemandIk heb het zelfs bij Rijkaard voor elkaar gekregen dat ze de teambespreking bijwoont. Ik mocht er niet bij zijn en er mocht niet worden gefilmd, maar dat meisje zat tussen de spelers bij de evaluatie van de wedstrijd!" Jochem van Geldernam namens het team van Wil len Wever de Swiebertje Award in ontvangst, een prijs voor een programma dat jarenlang een onuit wisbare indruk heeft achtergelaten bij tv-kijkend Nederland. En dat nog doet, want met een gemid delde waardering van 7,5 en rond een miljoen kij kers ziet het er naar uit dat Willem Wever nog een lang leven is beschoren. Het programma, waarin op een leuke, leerzame manier antwoord wordt gegeven op vragen die kinderen insturen, draait voor het zevende seizoen en stevent af op de feestelijke honderdste uitzen ding, op 15 november. „Het moeilijkste aan het programma is deskundi gen op een eenvoudige manier de vragen te laten beantwoorden die kinderen stellen", zegt presen tator Van Gelder. „We hebben te maken met een vrij krap script. Op de vraag 'hoe werkt een airbag' komt een uitleg vaneen half uur. Dat moet je als re dactie zien terug te brengen tot zes, zeven minu ten. Daar moet dan leuke informatie inzitten, het kind moet goed aan bod komen, ik moet zelf tus sendoor nog wat kunnen zeggen én de deskundige moet zijn verhaal kunnen doen. Maar dan wel in eentiende van de tijd die hij eigenlijk nodig heeft, en zodanig dat het voor kinderen begrijpelijk is. Dat is lastig, want de meeste deskundigen willen op de televisie nu eenmaal graag hun deskundig heid profileren. Ze willen niet afgaan voor hun collega's. Er gaan dan ook nogal eens wat opna men overheen voordat de juiste toon is getroffen. Het geheim van het succes zit volgens Van Gelder in de originaliteit van de vragen. „Kinderen kun nen zich dingen afvragen waar je als volwassene al lang niet meer bij stil staat. Een jongen vroeg ons bijvoorbeeld hoe een hoovercraft, die boven het water zweeft, wordt bestuurd. Vraag het aan tien volwassenen en de kans is klein dat iemand het je kan vertellen. Een meisje wilde weten hoe de lucht in een tennisbal komt. Die ballen zijn keihard, er zit geen ventieitje in, en toch moet er op de een of andere manier lucht in komen. Dat zijn vragen waar wij als redactie niet uitkomen, of er zijn meerdere antwoorden mogelijk. Dan zijn ze in on ze ogen geschikt voor het programma. In zo'n vraag zitten zoveel eye-openers, dan heb je in we zen al een goed filmpje in handen." Bij het vinden van de juiste antwoorden is enige creativiteit geboden. Het naslaan van een ency clopedie is niet voldoende. „Laatst vroeg iemand: 'hoe komt het toch dat ik af en toe het gevoel heb dat ik vlinders in mijn buik heb?' Dan kun je me teen naar de universiteit stappen, maar je kunt ook eerst naar een tv-liefdesdeskundige gaan, Ro bert ter Brink van All you need is love. Die weet natuurlijk ook het antwoord niet, maar is wel een bekende Nederlander, da s altijd leuk, en hij kan doorverwijzen naar een instantie die het wel weet. Op die manier wordt het een leuk filmpje voor een breed publiek". De kans dat Willem Wever na al die jaren in herha ling vervalt, is klein. Elke week komen er zo'n 400 vragen binnen bij de redactie. „Sommige vragen die al jaren geleden in het programma zijn behan deld, zijn voor een nieuwe generatie kijkers vol strekt nieuw. Maar we doen nooit precies dezelfde vraag als toen. Als er een vraag komt die we al heb ben gehad, proberen we hem in overleg met het kind een beetje aan te passen." Soms adopteren kinderen ook een vraag van ie mand anders. „We nodigen altijd meerdere kinde ren voor één vraag uit voor een screentest. Maar er kan er maar één de leukste zijn. Soms vallen er ook kinderen af, omdat ze te verlegen of te introvert zijn om voor de camera te verschijnen, terwijl ze wel een leuke vraag hebben die we willen gebrui ken. Die vraag laten we dan adopteren. Door een kind dat het wél goed doet op televisie. Over het al gemeen heeft een kind dat uit de boot is gevallen er geen probleem mee dat een ander kind met zijn vraag op stap gaat. De kindei'en vinden het al fan tastisch dat ze aan de screentest hebben mogen meedoen, dat ze mij hebben gezien en in de studio hebben rondgekeken." Entertainer Behalve Willem Wever presenteert Jochem van Gelder bij de NCRV de quiz voor basisscholieren Quatro. „Het lijkt alsof ik alleen maar bezig ben met programma's waar je iets van opsteekt, maar dat is toeval. Ik ben begonnen met de Disney Club, en ik ben van huis uit meer entertainer. Het moet vooral leuk zijn. Ik heb ook mijn eigen show De meester is gek waarmee ik in het land optreed. Ik heb tweeënhalf jaar op de PABO gezeten, en dit is mijn revanche. Ik geef welles in De meester is gek, maar op een gekke manier. Topografie is bijvoor beeld een lied waarbij ik de vreemdste plaatsna men van Nederland bezing. De kinderen moeten aangeven of ze bestaan of niet. Hoofdrekenen is een soort disco-telshow. Uiteindelijk ga ik op zoek naar de leukste of slimste van de klas, en die krijgt een beker." De optredens in het land heeft hij nodig om scherp te blijven. „Televisie is veilig. In het land, voor een zaal met duizend kinderen die vermaakt willen worden, is er geen enkel excuus. Het is mijn ultie me uitdaging om dat in mijn eentje voor elkaar te krijgen." Autoriteit Dankzij Willem Wever gaan deze optredens hem steeds makkelijker af. „Ik kan optimaal renderen door mijn bekendheid. Vroeger had ik een half uur nodig om het publiek voor me te winnen. Nu heb ik zo'n autoriteit dat ik ze eerder moet afremmen dan aansporen." Op den duur zou Van Gelder graag meer program ma's voor volwassenen willen maken - hij mag binnenkort het grote NCRV-gala presenteren ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de om roep - maai' helemaal stoppen met kinderpro gramma's wil hij niet. „Ik ben niet iemand die zijn hele carrière plant. Ik ben met televisie begonnen met maar één doel voor ogen: kijken hoe lang ik het kan volhouden." Toen Van Gelder nog aan de PABO studeerde voor onderwijzer, trad hij al op als bandparodist. „Ik zat in alle voorrondes van de Soundmix-show. De aandacht, het applaus dat ik kreeg werkte op een gegeven moment verslavend. Dan is een bandact niet meer goed genoeg en wil je meer. Televisie had voor mij iets magisch. Als je op tv bent geweest, ben je van de ene op de andere dag bekend. Dat leek me fantastisch. Dat komt misschien omdat ik ben opgegroeid in een groot gezin. Ik was de mid delste van zes kinderen, ik bevond me in een soort niemandsland met drie oudere broers boven me. Misschien was grapjes maken en playbacken mijn manier om aandacht te vragen. Gek genoeg zou die belangstelling nu best iets minder mogen zijn. Het bekend zijn, zou ik met alle vormen van ge noegen voor de helft willen inwisselen. Aan de an dere kant vraag ik me af hoe het zou zijn als het ap plaus er niet meer zou zijn. Of ik ook zonder zou kunnen." Voorlopig moet hij er nog niet aan denken. „De uitdaging om zo lang mogelijk op tv te blijven is er nog steeds, maar de programma's moeten wel in houd hebben. Bovendien is het toch ook wel be langrijk dat ik via mijn tv-werk brood op de plank krijg. Toen ik nog thuis woonde zat ik daar niet mee, maar met drie kinderen en een hypotheek kijk ik tegenwoordig toch wat verder vooruit." Trudy van der Wees Jochem van Gelder: „Het geheim zit 'min de originaliteit van de vragen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27