Senioren op het vrijerspad Relatiemarkt ouderen is booming business in deze bijlage reportage 25 zaterdag 9 oktober 1999 De afgelopen tien jaar is het aantal 55-plussers dat voor de tweede keer is getrouwd met dertig procent toegenomen. Naarmate de levensverwachting stijgt, wordt de behoefte aan een tweede relatie groter. In vuur en vlam staan hoeft niet meer, maar een maatje is meer dan welkom, al moet de vrouw daar meer werk voor verzetten dan de man. Senioren op het vrijerspad: „We hebben samen de grootste lol." Komend weekend is het zover. Dan gaat Karei Veldman (68) met zijn nieuwe vriendin Paula (63) Jansma voor het eerst een weekendje weg. Spannend is het wel, want ze zijn allebei een hele tijd alleen geweest. Maar na drie maanden van kennismaken is Veldman steeds ze kerder van zijn nieuwe relatie. „We delen dezelfde hobby's en interesses en dat is heel belangrijk", zegt hij. „Veel belangrij ker dan het lichamelijke aspect." La chend: „Toch ben ik heel benieuwd hoe het loopt dit weekend. Want het is de eer ste keer dat we samen de nacht doorbren gen." Genegenheid Veldman was twee keer getrouwd en ver loor beide vrouwen aan kanker. Toen zijn tweede echtgenote anderhalf jaar geleden overleed, voelde hij zich erg eenzaam. „Hoewel ik hele lieve kinderen en veel vrienden en kennissen om me heen heb, miste ik toch de genegenheid. Na een tijd je kwam het besef dat ik graag een nieuwe relatie wilde." De weduwnaar zette een advertentie in een seniorenblad en kreeg vervolgens - waarschijnlijk door het 'vrouwenoverschot' onder senioren - 69 reacties. De brieven waren heel divers. De ene briefschrijfster was kort en onper soonlijk, terwijl een andere dame haar he le leven en diepste gevoelens aan Veldman toevertrouwde. „Het was onmogelijk om iedereen te ontmoeten, dus selecteerde ik op woonplaats", zegt de weduwnaar-. „Want als je elkaar nodig hebt, moet je er snel kunnen zijn. Met de zeven dames die overbleven, maakte hij een afspraak. „Dat was nogal ongemakkelijk", zegt de weduwnaar. „Soms voelde ik me net de keuringsdienst van waren." Uiteindelijk ontmoette hij Paula, die al een aantal jaren weduwe was. „Met haar klikte het meteen", zegt Veldman stralend. „We hadden meteen de grootste lol en bleken dezelfde achter grond te hebben. We konden ook heel goed praten over onze overleden partners. Maar ze zal nooit de plaats innemen van mijn overleden echtgenotes." Volgens Pearl Dykstra, die onderzoek doet naar ouderen bij het Nederlands In terdisciplinair Demografisch Instituut (NIDI) is deze uitspraak tekenend voor veel senioren. „Ze hebben een beetje het gevoel dat ze hun eerste partner verraden dooreen nieuwe relatie te beginnen. Maar na een tijdje beseffen ze wel dat het leven doorgaat en ze er maar beter het beste van kunnen maken." Het taboe op een tweede relatie is de laat ste jaren dan ook veel kleiner geworden, weet de onderzoekster. „Oudere mensen hebben nu een veel hogere levensver wachting dan vroeger. Ze voelen er niets voor om nog vijftien jaar alleen te blijven en gaan actief op zoek naar een nieuwe partner." Ook het groeiend aantal schei dingen heeft invloed op de houding van de senioren. „Daardoor komen er steeds meer alleenstaanden", zegt Dykstra, „en wordt een tweede relatie veel beter geac cepteerd." De meeste ouderen vinden hun nieuwe partner binnen hun eigen lering. Soms is dat iemand die ze al jaren kennen maar die ze nooit hebben beschouwd als poten tiële partner. Een andere keer ontmoeten ze iemand in de kerk of bij een vereniging. „Ooktijdens ouderenreizenis er een grote kans om iemand tegen het lijf te lopen", zegt de onderzoekster. „En als dat alle maal niet lukt, zijn advertenties of rela- tiebuxeaus altijd nog een optie." Advertentie Lia van der Meer (69) en Gert Peters (71) ontmoetten elkaar via een advertentie in het blad van de Katholieke Bond voor Ou deren (KBO). Beiden waren een keer ge trouwd en hadden daarna een lange rela tie. Lia's partner overleed november vorig jaar. „Ik zag toen Gerts advertentie en be sloot daarop te schrijven", zegt ze. „Daar na ging het eigenlijk heel'snel. We zijn nu vier maanden bij elkaar en wonen prak tisch samen. De ene week zijn we bij mij thuis en de andere week bij hem. Dat is heel gezellig, want alleen is ook maar al leen." Dykstra van het NIDI vertelt dat veel ou deren op zoek gaan naar een partner omdat ze zich eenzaam voelen. „Uit mijn onderzoek blijkt dat vooral mannen be hoefte hebben aan een nieuwe partner. Ze missen de gezelligheid en de verzorging van een vrouw. Alleenstaande dames daarentegen hebben veel meer de behoef te aan iemand met wie ze leuke dingen kunnen ondernemen." Dykstra ontdekte ook dat gescheiden ou deren eenzamer zijn dan mensen die ver weduwd zijn. De eerste groep heeft vaak een negatieve kijk op relaties en heeft bo vendien de eigen vrienden- en kennissen kring na de scheiding zien slinken. Ze hebben daardoor minder mensen om op terug te vallen. Wëduw(nar)en daarente gen kijken vaak met een goed gevoel terug op hun huwelijk en hebben nog een groot netwerk van mensen die hen steunen. Dat deze mensen ook eenzaam kunnen zijn, ondervond Gert Peters aan den lijve. „Ik kreeg een brief van een weduwe die ook wel met haar in het huwelijk wil tre den. „Maar daarvoor wil ik je toch eerst beter leren kennen", zegt hij. „We doen het rustig aan. Dan zien we vanzelf wel hoe het loopt." Stijging Dat Peters en Van der Meer niet de enigen zijn die er zo over denken, blijkt uit de cij - f ers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek over het aantal 55-plussers dat de afgelopen jaren voor de tweede keer trouwde. Terwijl het totale aantal huwe lijken tussen 1987 en 1997 met drie pro cent afnam, steeg het aantal ouderen dat voor de tweede keer in het huwelijk trad gemiddeld met bijna dertig procent. De grootste stijging deed zich voor onder de mensen van 65 jaar en ouder, waar vijftig procent meer mensen trouwden. schreef dat ze twee huizen had en een heel goed banksaldo. Dus als ik een relatie met haar zou beginnen, zat ik gebakken. Ze zag mij als haar laatste kans. Dat is eigen lijk heel triest.Ook Lia van der Meer ont moette een man die heel graag een relatie wilde. „Hij kwam bij mij thuis en richtte in gedachten mijn huis al in met zijn spul len. Hij was zo gek op mij dat hij meteen met me wilde trouwen. Dat vond ik toch een beetje te veel van het goede.Lachend voegt Peters eraan toe dat hij misschien „Ouderen besluiten vaak al heel snél dat ze willen trouwen", zegt Dykstra van het NIDI. „In tegenstelling tot jongeren we ten zij al vrij vroeg of ze bij elkaar passen en of een gezamenlijke toekomst voor hen is weggelegd. Ze hebben immers al veel meer levenservaring. Bovendien dwingt de tijd hen beslissingen te nemen. Ze heb ben immers geen dertig jaar meer te gaan." Ook het aantal ouderen dat onge huwd samenwoont of een lat-relatie heeft, neemt toe. „Veel mensen willen toch graag hun eigen leven houden en zien elkaar alleen maar in de weekenden", zegt Dykstra. „Er wordt dan ook driftig heen en weer gependeld tussen de woon plaatsen van de geliefden." Niet iedereen heeft positieve ervaringen bij het zoeken naar een nieuwe partner. Jenny Nijhuis (68), sinds twee jaar wedu we na een huwelijk van 46 jaar, kreeg op haar advertentie acht reacties. „Die vie len me zwaar tegen"zegt de weduwe.,De mannen waren eigenlijk alleen maar op zoek naar iemand die hen wilde verzor gen. Daar heb ik helemaal geen zin in.De drie heren die ze uiteindelijk besloot te bellen, toonden geen enkel initiatief. „Toen ik vroeg wat ze wilden doen bij een afspraakje, kondenze alleen maar beden ken dat ze een eindje wilden fietsen.Ver ongelijkt: „Dat kan altijd nog op mijn tachtigste. Ik heb dan ook heel vriendelijk bedankt." De weduwe denkt dat haar leeftijd het grootste probleem is. „De he ren die me schreven, waren allemaal veel ouder. Mannen van mijn leeftijd willen een jongere vrouw. Ik ben eigenlijk te oud", zegt ze teleurgesteld. Nijhuis kijkt nu nog af en toe naar contactadvertenties, maar durft er niet op te reageren. „Die slechte ervaring speelt nog steeds mee. Ik ben veel te bang voor een teleurstelling." Ze hoopt binnenkort op een 'spontane manier' iemand te ontmoeten. „Ik zie in mijn omgeving steeds meer ouderen die op zoek zijn naar een relatie. Wellicht werkt dat in mijn voordeel. Ik blijf hoop houden." Inschrijvingen Dat de relatiemarkt voor ouderen 'boom ing business' is, blijkt uit het groeiend aantal inschrijvingen bij het relatiebu reau Mens Relatie. Directeur Merel Mönch: „Ongeveer een kwart van mijn cliënten is ouder dan 55 en er komen er steeds meer bij. Ik zie heel duidelijk een groei in deze markt." De directeur merkt ook dat haar klanten steeds ouder wor den Laatst heb ik een man van 8 6 en een vrouw van 78 bij elkaar gebracht. Dat is toch prachtig?" Een aantal jaren geleden was het grootste deel van de ingeschrevenen van het vrou welijke geslacht, maar tegenwoordig ne men steeds meer gescheiden mannen en weduwnaren het initiatief om zich aan te melden bij het bureau. „Op die manier wordt het bemiddelen een stuk makkelij- In vuur en vlam staan hoeft niet meer, vrienden zijn is belangrijker. foto Joris den Blaauwen ker", zegt Mönch. „Al houd je altijd een 'damesoverschot.' Er zijn nu eenmaal meer oudere vrouwen dan mannen." De eisen die haar cliënten stellen aan hun toekomstige partner zijn heel redelijk, weet de directeur. „Het belangrijkste is dat ze allebei op hetzelfde niveau zitten, qua opleiding en welstand. Bovendien wil een gescheiden vrouw graag een man die ook gescheiden is en zoekt een weduw naar vaak een weduwe." Uiterlijke ken merken zijn van ondergeschikt belang. „Natuurlijk willen ze wel een partner die er goed verzorgd uitziet, maar of hij nu blond of bruin haar heeft of iets te dik is, doet er niet toe"zegt Mönch. „In vuur en vlam staan hoeft niet meer, vrienden zijn is belangrijker." Hoge eis Een enkele keer stelt een cliënt een te hoge eis; een man van zeventig die bijvoorbeeld een vrouw van veertig zoekt. „Ik maak dan heel snel duidelijk dat dit niet reëel is", zegt de bemiddelaar. „Ook als de man alleen maar op zoek is naar een veredelde huishoudster prik ik daar snel doorheen. Hoewel de bemiddeling bij ouderen vaak succesvol is, kunnen zich ook problemen voordoen. De grootste moeilijkheid is dat beide partners een flinke 'bagage' met zich meesjouwen. Eventuele problemen in de vorige relatie, maar ook de kinderen uit het eerste huwelijk kunnen invloed hebben op de volgende verbintenis. „Het komt vaak voor dat kinderen het niet eens zijn met de partnerkeuze van hun vader of moeder", zegt Mönch. „De cliënt bevindt zich dan tussen twee vuren. Enerzijds wil hij een gelukkige toekomst met de nieuwe partner, maar hij wil de kinderen ook niet kwetsen." Karei Veldman heeft hier ervaring mee. De kinderen van zijn tweede vrouw kun nen het niet verkroppen dat iemand de plaats van hun moeder inneemt. „Ik heb dan ook nauwelijks contact meer met ze", zegt Veldman. „Ik vind het heel jammer, maar het leven gaat door. Ook voor mijIk wil er nog iets van maken en als zij mij dat niet gunnen, is dat hun probleem." De kinderen van zijn nieuwe vriendin Paula waren juist Vél positief over de nieuwe partner van hun moeder. „Haar dochter zei letterlijk dat Paula mij niet meer moest laten gaan", zegt hij stralend. „En dat is ze ook zeker niet van plan." Anouk Middelkamp De namen van de ouderen in dit verhaal zijn gefin- Willem Wever opent deuren voor kinderen Fotorubriek: uitwaaien Professor Voute over kinderen en euthanasie Pieken en dalen van Richard Krajicek Maria Callas, zangeres van de eeuw Stand-up comedian met een vlotte pen Tien jaar na de ramp met de Exxon Valdez Turkije mag militair niet worden onderschat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25