Onbetaalbaar moment in de Arena Mark Huizinga lost belofte weer niet in Cruijff steunt Frank Rijkaard Ivica Kralj krijgt eindelijk een kans van trainer Gerets Ichumacher naakt het eizoen af Schotse fans ontredderd na verbod op doedelzak fNederlandse judoka's stellen teleur op WK Vrouw tegen man in boksring SEATTLE - Het moest er eens van komen in het land van de onbegrensde mogelijkheden: een bokspartij tussen een man en een vrouw. Zaterdag is het zover. Margaret 'Tiger' MacGre- gor (36) neemt het in de Mercer Arena van Seattle op tegen Loi Chow (33). Het gaat om de eerste officieel erkende wedstrijd tussen leden van het 'sterke' en het 'zwakke' geslacht. De pri meur in Noord-Amerika veroorzaakt de nodige commotie in sportieve en politieke kringen. De federatie van bokscommis- sies waarschuwt voor grote gezondheids- en veiligheidsrisi co's indien het om een serieuze krachtmeting gaat. De organi satie beschouwt het duel tussen de seksen als een eenmalige stunt, als een ludieke demonstratiepartij. „Ik wil helemaal geen freak ofzo zijn", bracht Margaret MacGregor, die twee keer een gevangenisstraf uitzat, daar tegenin. „Ik voel me geen circusnummer. Ik wil alleen maar boksen en het maakt mij niet uit tegen wie." MacGregor is een oud-kickbokser. Ze won haar eerste drie profpartijen als vuistvechter. De 'erelijst' van Loi Chow telt slechts twee nederlagen. Hij valt in voor zijn vriend Hector Morales, die niet tijdig een geldig paspoort voor het duel kon tonen. Een Amerikaanse bokstrainer gruwt van de komende man-vrouwconfrontatie in de ring. Hij bood vergeefs 10.000 gulden om de partij te schrappen. Een parle mentslid heeft aangekondigd dat hij een voorstel gaat indie nen om gemengd boksen te verbieden. RTR Ouverture Major League in Tokio NEW YORK - Het honkbalseizoen in Major League begint volgend jaar niet in Noord-Amerika maar in Azië. De Chicago Cubs en de New York Mets bijten in 2000 het spits af in Tokio. De ouverture is op 29 en 30 maart. Dit jaar maakten de twee startende clubs ook al een uitstapje over de grens, al bleven ze dichter bij huis. De werpers en slagmensen van de San Diego Padres en de Colorado Rockies gooiden de eerste ballen en ga ven de eerste klappen in Monterrey, Mexico. AFP Torchinava moet opgeven ANKARA - Het WK vrije stijl in Ankara heeft de Nederlandse worstelaars geen succes opgeleverd. Ook de laatste twee deel nemers, Gia Torchinava en Vehbi Hajdari, werden vrijdag uitgeschakeld. Beiden op punten. Torchinava had in de klasse tot 85 kilogram nog het beste uitzicht op een plek bij de beste zestien. Hij stond in zijn tweede partij, tegen de Indiër Anuj Kumar, met 6-3 voor maar moest door een blessure opgeven. De Nederlandse kampioen kneusde aan het begin van de tweede helft een rib. Torchinava was het toernooi begonnen met een wat ongelukkige nederlaag tegen Gotsja Sjichradze. Na het verstrijken van de reguliere tijd stond het 3-3. In de verlenging liep de Georgiër uit naar 6-3. OokHajdari kan on danks zijn vroegtijdige eliminatie in de categorie tot 69 kg te rug zien op een behoorlijk toernooi. Zowel tegen de Chinees XuXuanchong (3-6) als de Brit Nate Ackermann (3-4)leverde hij goed weerwerk. Het verlies in zijn laatste partij kreeg pas gestalte in de extra tijd. Tegen Xu brak de scheidsrechter de spanning door een dubieuze beslissing. ANP Golfster Hageman valt terug BIARRITZ - Mette Hageman is bij het Biarritz Open terugge vallen in de algemene rangschikking. De profgolfster uit Ro- zendaal was na de eerste ronde met 65 slagen nog medekop- loopster. Voor de tweede omloop had ze 71 pogingen nodig. Met haar totaal van 136 is Hageman nu zevende, in gezel schap overigens van de Engelse Nicola Moult, met wie ze de leiding had aan het begin van de dag. Susan Elliott, die een slag achterstand had op Hageman en Moult, leverde vrijdag een scorekaart met 64 in, zes onder par. Met die verrichting nam ze de eerste plaats over. De Engelse heeft twee slagen voorsprong op de Zweedse Sofia Gronberg Whitmore en de Franpaise Sandrine Mendiburu. Judith van Hagen steeg dank zij een ronde 69 naar de gedeelde 21e plaats. ANP Johan Cruijff en Pele verzoorzaken aardschok in medialand \RANELLO - Michael Schu- maakt alsnog het For- üe-I-seizoen af. De Duitser d zondag aangekondigd de twee races in Maleisië en te laten schieten, maar 'am vrijdag op die beslissing •ug. lgens een mededeling van de rraristal legde Schumacher afgelopen dagen met goed rolg een aantal testritten af de circuits van Mugello en Hoewel hij daarbij ook i testwagen tegen een muur 'd, was de tweevoudig we- zo tevreden over fysieke conditie dat hij liet dedelen op 17 oktober (Ma de) en 30 oktober (Japan) h te zullen starten, brak in juli tijdens Grote Prijs van Groot-Brit- mië een been. De revalidatie arde lang. Een aantal pogin- tot een rentree mislukten, ama Schumacher begin deze ek liet weten zijn WK-sei- als beëindigd te beschou- De Duitser staat in het tus- op de zesde ats. Zijn teamgenoot Eddie ine is nog kanshebber voor de de Ier staat twee achter leider Mika Hak en. RTR itesse week ter naar Lens NHEM - Het voetbalduel RC - Vitesse in de tweede ron- van de UEFA beker is ver- atst van donderdag 21 naar iderdag 28 oktober. De wed- begint om 20.45 uur. ts nog onbekend hoe laat de 'strijd in Frankrijk begint, ivijziging heeft te maken met ^gby-interland die een dag r de oorspronkelijke speel- in het stadion van RC Plaats heeft. De return in is op donderdag 4 no- .ANP door Ype Minkema AMSTERDAM - Als Johan Cruijff zijn mond open doet, dan wordt het stil. Als Pele spreekt, dan luistert de wereld. Als die twee levende legendes worden samengebracht, dan is er een pandemonium van vechtende, duwende, klimmende, vloeken de fotografen, scheldende ca meramensen, verdwaasde pr- mensen en een wanhopige pre sentator. Johan Cruijff en Pele zaten gistermiddag naast el kaar in Amsterdam. Dat was een aardschok in medialand. Nog nooit waren ze in Neder land samen te zien, te spreken. Vorig jaar, bij het WK in Frank rijk, werden ze samengebracht. En gistermiddag in Amsterdam opnieuw. Vijf minuten lang schoten er onophoudelijk foto- flitsen door de perszaal. Bij de binnenkomst, bij de eerste glim lach, bij de warme handdruk. En het dankwoord was nog niet uitgesproken, of het leger foto grafen schoot weer uit de stel lingen. Er werd geschiedenis ge schreven. Heiligschennis Er was natuurlijk van alles mis met de zwaar gesponsorde bij eenkomst in de Arena. En het was bijna heiligschennis om te zien hoe 's werelds beste voet baller aller tijden - Pele, alias Edson Arantes do Nascimento - rondliep in het bedrijfsjasje van de sponsor. Pele behoort groter te zijn dan welke financiële macht ook, Johan Cruijff zou nooit door de commercie te van gen mogen zijn. Wie is er nog groter dan geld? Zelfs Europa's beste voetballer ooit - Cruijff - en de allei-beste van de wereld - Pele -de levende legendes, zeg gen hun zegje voor de reclame borden van de weldoener. De Braziliaan is al tien jaar 'am bassadeur' van Eurocard Mas tercard. Johan Cruijff legde zichzelf met ingang van 1 okto ber vast. Positief puntje: de sponsor wil de twee grootste voetballers ooit vooral over voetbal - de toekomst, de jeugd - laten praten. Niemand is groter dan geld. Luister naar de betogen van Pe le en Cruijff. Zoveel vragen, zo'n enorme honger naar wijsheid, en zo bitter weinig antwoorden. Ze spraken over de enorme be- Twee voetbalgrootheden omhelsen elkaar: Johan Cruijff en Pele (rechts), foto Roland de Bruin/GPD van onze sportredactie AMSTERDAM - Johan Cruijff deelt de kritiek op bondscoach Frank Rijkaard niet. De oud trainer van Ajax en Barcelona vindt niet dat de coach van Oranje iets te verwijten valt in de serie tegenvallende resulta ten. Volgens Cruijff presteelt het Nederlands elftal pas goed 'als er iets op het spel staat, als er spanning is." Als dat ont- breekt, is de motivatie een stuk minder. „Dat is nu zo, dat was vroeger, in mijn tijd niet an ders'. Rijkaard heeft volgens Cruijff pech dat er geen kwalificatie wedstrijden zijn. Er werd al leen een vriendschappelijke serie afgewerkt. Oranje won slechts één keer, van Peru. Naast twee nederlagen waren er zeven gelijke spelen. „Maar hij heeft het goed gedaanIn de eerste fase heeft hij jonge spe lers uitgeprobeerd. Die zullen op en top gemotiveerd zijn. Nu moet hij aan het team gaan werken voor het EK van vol gend jaar." Volgens Cruijff is het daarom zinloos om nu over de kwaliteiten van Rijkaard te oordelen. Rijkaard had bij zijn aantreden geen ervaring als trainer, zegt Cruijff. „Maar hij is inmiddels een jaar onder weg. Bovendien heeft hij ont zettend veel ervaring als spe ler." GPD lasting. Geld speelt een grote rol, verzuchtten ze, maar een oplossing? Cruijff vindt het ni veau van het moderne voetbal laag, „omdat er te veel wedstrij den worden gespeeld." Een wijs man sprak toen hij zei: „Een jaar heeft 52 weken. Als je daar vier weken vakantie vanaf trekt, nog eens vier weken voor bereiding en twee weken voor wat andere zaken, hou je 42 we ken over om te voetballen. Je kunt anderhalve wedstrijd per week spelen, dus kom je op een maximum van 63 wedstrijden.' „Maar," voegde Cruijff daar aan toe, „dat houdt niemand vol. Het is onmogelijk zo'n lange tijd goed te spelen." Maar waar moet er dan gesneden worden? In de competities, het nationale bekertoernooi, de Europa Cup of interlands? Cruijff: „Da's makkelijk. Je zet de vier leiders van die competities bij elkaar en dan komen ze daar wel uit. Fysieke kracht Waarom is het hedendaagse voetbal toch zo slecht? Nou, zei Cruijff, „dat komt omdat de techniek slechter is. Dat is de basis van alles." Pele knikte in stemmend. Ze hadden het er voor de bijeenkomst nog uitge breid over gehad en de Brazili aan was het er roerend mee eens. Maar in het moderne spel wor den juist spelers op fysieke kracht geselecteerd. Die gaan immers langer mee in het moor dende tempo. Dus zou eerst het aantal wedstrijden fors omlaag moeten voordat trainers weer naar technisch vaardige spelers kijken. En daar hebben de twee beste voetballers uit de wereld geschiedenis - jammer genoeg - geen invloed op. Daarom hiel den ze zich, bij deze gelegen heid, maar op de vlakte. Ze spraken veel en lang. Maar deed het er eigenlijk toe waar het over ging gisteren? Al ging het over het weer, de beurs, au to's of de kinderen. De aanwe zigheid van Johan Cruijff enEd- son Arantes do Nascimento alleen was genoeg voor betove ring. Onbetaalbare momenten, dat is het motto van de tv-com- mercial met Johan Cruijff. Hij is te zien als hij samen met Marco van Basten op 6 april 1999 in de benefietwedstrijd een doelpunt maakt. De magie van dat mo ment was er meteen weer. En dit keer heeft de commercie gelijk. Het waren onbetaalbare mo menten met twee levende legen des, daar in de perszaal van de Amsterdam Arena op vrijdag middag 8 oktober 1999. GPD van onze sportredactie EINDHOVEN - Doelman Ivica Kralj krijgt bij PSV eindelijk een kans van trainer Eric Ge rets. De Montenegrinse keeper is voor de eerstvolgende compe titiewedstrijd tegen RKC, woensdag in Waalwijk, eerste keus. Concurrent Ronald Wa terreus zit op de tribune. Pa trick Lodewijks is bij PSV vaste reservedoelman. Met de 'promotie' van Kralj komt Gerets een belofte na. De Belgische coach liet na de eerste competitiewedstrij d tegen MW (4-1) weten, dat hij de Joegosla vische international een eerlijke kans zou geven als hij hersteld was van een knieblessure. Woord gegeven „Als hij fit is, gaat Kralj het doel in", zei Gerets destijds. „Doe ik dat niet, kan ik beter stoppen als trainer. Ik heb hem mijn woord gegeven. Daar houd ik mij aan." Kralj, in juni mede op advies van Gerets gecontracteerd, is door zijn knieblessure officieel nog niet in actie gekomen voor PSV. Collega Waterreus, die van het bestuur feitelijk mocht en zelfs moest vertrekken, deed het in de eerste maanden van het seizoen verrassend goed. Gerets kwam lichtelijk in de problemen toen Kralj hersteld was van zijn blessure. Gezien zijn eerdere toezegging aan de Joegoslaaf moest hij Waterreus wel gaan passeren, hoewel de prestaties van de Limburger daartoe eigenlijk geen aanlei ding gaven. In een recent ge sprek met beide doelverdedi- gers heeft Gerets zijn standpunt uitgelegd. Kralj speelt zaterdag met Joe goslavië eerst nog een EK-kwa- lificatiewedstrijd in en tegen Kroatië. Gerets is bij dat duel aanwezig. ANP van onze sportredactie GLASGOW - De Schotse voet balfans zullen zich zaterdag in het vernieuwde Hampden Park in Glasgow niet echt thuisvoe- len. De politie heeft bij de EK- kwalificatiewedstrijd tegen Li- Isiah Thomas koopt CBA PHOENEX - Isiah Thomas heeft de rechten verworven van de competitie van de Continental Basketball Association. De voormalige NBA-ster van de Detroit Pistons betaalde daar ongeveer twintig miljoen gul den voor. Thomas kondigde di rect maatregelen aan voor de CBA waarin dit seizoen negen getalenteerde ploegen actief zijn. Er komen kledingvoor schriften voor de spelers. Verder wordt de 'double-team-defen- sie' in deze opleidingsleague voor de NBA verboden. De vroe gere pointguard van de Pistons, twaalf maal uitverkoren als All Star, meent dat de één-tegen- één-verdediging de snelheid en de aantrekkelijkheid van het snpl ten crnprlp Vnmt PTP touwen een verbod uitgevaar digd op het meenemen van de vertrouwde doedelzak. Het ty pisch Schotse muziekinstru ment zou een veiligheidsrisico inhouden. Volgens een woordvoerder van de Schotse politie kunnen doe delzakken een struikelobj eet vormen. „Bovendien blokkeren ze uitgangen. Doedelzakken zijn gewoon lastig in een voet balstadion", sprak de voorlich ter nuchter. De Schotse fans zijn door de nieuwe maatregel ontredderd. „Ik heb in alle stadions in Euro pa op mijn doedelzak gebla zen", foeterde de verstokte sup porter Don Lawson. „Ik kan gewoon niet geloven dat ik uit gerekend: in eigen land er niet meer op mag spelen. Belache lijk." Ontheffing De Schotse politie heeft de doe delzak voor voetbalstadions echter niet helemaal in de ban gedaan. Indien de bespelers tij dig een verzoek indienen voor ontheffing van het verbod, mag het instrument alsnog mee naar binnen. Maar voor het duel met Litouwen komt die dispensatie van onze sportredactie BIRMINGHAM - Mark Hui zinga wordt al jaren geroemd om zijn superieure techniek, zijn atletische gaven, zijn wil om mooi judo te laten zien. Maar het veelzijdigste talent van Nederland staat na drie WK's op nul komma nul. Op Europees vlak toonde hij zich drie keer de beste, maar op het mondiale podium lost hij zijn belofte niet in. Ook in Bir mingham niet, waar de al 26- jarige Vlaardinger zeker op een medaille was ingeschat. Maarten Arens kon vrijdag in de National Indoor Arena het leed in het Nederlandse kamp maar ten dele verzachten. De knokker uit Haarlem vocht zich naar de zevende plaats, goed voor een olympische no minatie. Het enige 'succesje' van de dag. Veel hielp het niet, daar was de teleurstelling over Huizinga te groot voor. Arens nam het op voor zijn collega: „Misschien is de druk voor Mark wat te groot gemaakt." Ontgoocheld De twee afgelopen WK-pogin- gen strandde Huizinga in de eerste ronde, nu was het na drie partijen over en uit. „De eerste ronde lootte ik vrij, dus ik heb nu tenminste één potje gewon nen", sprak hij cynisch. Verder toonde hij zich niet buitenge woon ontgoocheld. Zijn overwinnaar heette Des- paigne uit Cuba, de man die hem ook twee jaar terug in Pa rijs de baas was. Een lastige spierbundel, vertelde Huizin ga, die met zijn krachtige ar men de offensieve bedoelingen van Huizinga vakkundig af weerde. Huizinga wees ook naar de lo ting, die inderdaad bijzonder Claudia Zwiers verwerkt haar verlies in een stil hoekje. Arens was toch tevreden. Vori ge week lag hij nog op bed. An tibiotica voor zijn knieblessure hadden hem ziek gemaakt. Hij ging niettemin naar Birming ham, waar hij vier jaar terug Europees goud won. De 27-ja- rige Arens zocht via de herkan sing een weg naar brons, maar strandde op de Koreaanse oud wereldkampioen Cho. „De vo rige keer hier was iets leuker", aldus Arens. Vrouwen De Nederlandse vrouwen had den weinig reden tot juichen. Debutante Daniëlle Vriezema (-63 kg) reikte tot de derde ron de. Claudia Zwiers (-70 kg) trof, ongelukkig, in de tweede ronde de Belgische Werbrouck. De olympisch kampioene was met haar na veertien seconden klaar. De herkansing leverde Zwiers ook niets op. De Haar lemse (25), in 1996 winnares van olympisch brons, probeert na de geboorte van haar baby- naar de top terug te keren. Vooralsnog is die weg niet ge plaveid met succes. ANP ongunstig was. Alle groten in de klasse tot 90 kilo zaten in zijn blok: Spittka, Morozov, Goegava, Despaigne en Yoshi- da. Allemaal medaillewin naars op toptoernooien. „In de andere helft komen twee jon gens in de halve finale, die al drie jaar niks gewonnen heb ben", zei Huizinga. Een gewo gen loting, als bij het tennis, dat zou het judo geen kwaad doen, vond hij. Feit is wel dat je van iedereen moet kunnen winnen, wil je wereldkampioen worden. Op elk willekeurig tijdstip. Dat vond ook Huizinga, maar hij baalde dat hij Despaigne zo vroeg trof. „Hij is eerst sterk, maar dat zwakt later af", ver telde hij. Despaignes armen vormden een bankschroef waar Huizinga niet doorkwam. Het kostte de Cubaan zoveel energie dat hij een rondje later kansloos verloor. Het toernooi was daarmee voor Oranje's fa voriet meteen afgelopen. Spanning Andere oorzaken voor de de ceptie kon de geblokte Huizin ga niet vinden. „Het heeft niets met spanning voor een WK te maken. Voor de Europese ti telstrijd bereid ik me net zo voor en daar lukt het wel." Anton Geesink, die met Wim Ruska als enige Nederlander wereld kampioen werd, zag als aandachtig toe schouwer een minder punt van Huizinga. „Hij moet tegenstan ders dichter bij het lichaam vastpakken." Haarlemmer Arens was blij met zijn olympi- Mark Huizinga (wit pak) aan het werk in zijn partij tegen de Rus Morozov. foto's Hans Steinmeier/ANP sche plek, maar zijn verloren kwartfinale zat hem niet lek ker. De Fransman Djamel Bouras versperde hem de weg. „Die partij had ik kunnen win nen, maar ik was kapot. Ik kon niet meer in de laatste minuut", zei hij. Arens had de olympisch kampioen al tweemaal versla gen. De omstreden Bouras, ooit geschorst wegens doping, is een beetje het zwarte schaap van zijn sport. Tegen Arens had hij de overhand, ditmaal met vlekkeloos judo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23