Schrappen Statenzetels helpt niet Rechten van het kind nog steeds strijdpunt Bloedbank moet donors koesteren Even of eindeloos wetenschap en techniek Buitenwereld ziet psychische nood ouderen vaak niet zeeland zaterdag 9 oktober 1999 17 Gesprek over zonering vliegveld Statenleden ruimen zelf afval op Professionalisering kinderopvang Vrouw beroofd in Terneuzen Kwaliteit debatten volgens leden vooral afhankelijk van politiek inzicht Reünie voor opvarenden ms Poolster Sluis valt met Belgische buren subsidiepot aan Geloofsbeleving door Arjan van Westen GOES - De Bloedbank ZWN Rotterdam moet uitkijken dat ze niet vervreemdt van haar donors en haar medewerkers. Dat vindt A van Opdorp, oud-voorzitter van de voormalige Bloedbank Zuid-West Ne derland. Vrijdag opende de Goese burge meester D. van der Zaag het nieuwe regio nale donorcentrum van de Rotterdamse bloebank in kantorencentrum De Tol in Goes. Bloedbanken in Nederland kregen de af gelopen jaren te maken met fusies. De Rotterdamse bloedbank, waarin de Zeeuwse afnamecentra (al eerder ver enigd in de Bloedbank ZWN) opgingen, werd daardoor de grootste Nederlandse leverancier van bloed. Het betekende het einde voor tal van lokale donorcentra. De Rotterdamse Bloedbank werkt.professio neel, beschikt over veel producten en kan snel het bloed in de ziekenhuizen bezor gen. Van Opdorp liet gisteren niet na om er op te wijzen dat de bank afhankelijk blijft van donateurs en de inzet van vrijwilli gers. De donateurs hechten waarde aan gezelligheid en willen niet ver rijden om het bloed af te staan. Ook de ons-kent- ons-sfeer in een klein afnamecentrum werd gewaardeerd. De mogelijkheid om bloed af te staan in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes is met het centrum in De Tol ten einde. Van Rhenen realiseert zich dat de donor als be langrijke gast moet worden behandeld. Donors zijn vooralsnog onvervangbaar. „De mogelijkheden van kunstbloed zijn nog veel te beperkt." In Middelburg moet eveneens een regionaal centrum komen. Dat zal het einde betekenen voor de dona tieavonden in het Vlissingse ziekenhuis. De bloedbanken zijn door schaalvergroting steeds verder af komen te staan van de donors, hun bron van bestaan. foto Willem Mieras MIDDELBURG - De Statencommissie ruimte, milieu en wa ter gaat opnieuw praten over de zonering van vliegveld Mid den-Zeeland. Een meerderheid van de commissie vond vrij dag dat er teveel verwarring bestaat over de mogelijkheid om de geluidsgrenzen nog te wijzigen. Een eventuele wijziging moet leiden tot een beperking van het maximaal aantal starts en landingen. Gedeputeerde J. G. van Zwieten (WD, ruimte lijke ordening) liet onlangs weten dat een aanpassing van de zonering door het ministerie van Verkeer en Waterstaat vier tot vijf jaar gaat duren. Volgens tegenstanders van het onver harde luchtvaartterrein bij Arnemuiden vergt een nieuwe berekening slechts een paar maanden. Tijdens een extra com missievergadering op vrijdag 15 oktober moeten de Staten fracties aangegeven of al dan niet om een nieuwe berekening van de zonering moet worden gevraagd bij het ministerie. MIDDELBURG-Zwerfafval. WD-StatenlidH. Polderman- Martin vindt het een gruwel. Vrij dag vroeg ze milieu-gedepu teerde T. Poppelaars (CDA) tevergeefs om een oplossing. Pol derman-Martin erkende tegenover de milieu-gedeputeerde dat het niet de eerste keer was dat ze over het onderwerp be gon. „Ik heb het bij uw voorganger ook weieens aangekaart. Hij toonde veel begrip, maar ondernam geen actie.Het WD- Statenlid stoort zich met name aan automobilisten die rij dend over de A58 of de provinciale wegen afval uit het raam gooien. „De borden langs de wegen zijn verdwenen. Nu het af val nog", betoogde ze. Poppelaars moest het WD-Statenlid eveneens teleurstellen. Het tegengaan van zwerfafval is volgens hem een mentaliteitskwestie. Als enige oplossing noemde hij gekscherend het vergrendelen van autoramen. StatenlidM. Wiersma (GroenLinks/Delta Anders) adviseerde Polderman-Martin elke maand een stukje berm vrij van afval te maken. „Ik doe dat ook. En de hoeveelheid troep die ik zo doende ophaal, is aanzienlijk." Het bleek een overbodige sug gestie. „Ik maak al lang een stukje berm schoon", aldus het WD-Statenlid. MIDDELBURG - Het Regionaal Opleidingscentrum (ROC) Zeeland en de provinciale welzijnsorganisatie Scoop sluiten maandag 11 oktober een samenwerkingsovereenkomst op het gebied van training en deskundigheidsbevordering. Aanlei ding vormt de toenemende professionalisering van kinderop vang en buitenschoolse opvang. Volgens de instellingen doen zich in Zeeland op dit gebied snelle ontwikkelingen voor. Voor de kinderopvang betekent dit dat er steeds minder vrijwilli gers en steeds meer beroepskrachten actief zijn. In de buiten schoolse opvang wordt vaak direct gekozen voor een profes sionele aanpak. Deze verschuivingen en de snelheid waarmee de ontwikkelingen zich voltrekken hebben ook gevolgen voor de training en deskundigheidsbevordering van medewerkers. Reden genoeg voor het ROC Zeeland, sector MDGO en Scoop om de onderlinge samenwerking te intensiveren. Het ROC zorgt voor de voorbereiding, uitvoering en evaluatie van scholingsactiviteiten. Scoop is verantwoordelijk voor het bij elkaar brengen van vraag en aanbod op het terrein van scho lingsactiviteiten. De overeenkomst wordt aangegaan voor de periode van één jaar. J. P. A Adriaanse, opleidingsmanager welzijn ROC en D. J. van den Bout, directeur Scoop onderte kenen maandag 11 oktober om 12 uur de overeenkomst bij het ROC aan de Dreesstraat 2 in Vlissingen. TERNEUZEN - Een vrouw uit Hoek is vrijdag op de Van Steenbergenlaan in Terneuzen beroofd van haar handtas. Een ongeveer 25 jarige man met slank postuur rukte de tas van haar schouder, waarin geld en persoonlijke papieren zat. De dief is ongeveer 1.75 meter lang en droeg donkere kleding. Hoor Maurits Sep MIDDELBURG - De debatten in de Statenzaal worden heus niet spannender of beter als daar twaalf dames en heren niinder aan deelnemen. Zeggen de dames en heren Statenleden zelf. Het gaat er niet om hoeveel mensen hun zegje kunnen doen, maar om wat zij zeggen, is de al gemene reactie op het voorstel van minister A Peper van Bin nenlandse Zaken om het aantal zetels in provinciebesturen te verminderen. Dat het beter kan, wordt vol- mondigbeaamd. SGP'er J.Hou- mes kan de verschillen niet meer ontdekken tussen liberalen en socialisten, vindt dat D66 totaal geen beginselen heeft en dat je zo dus nooit een echt debat krijgt in de Staten. Bovendien wordt er zijns inziens te veel voorgekauwd in de commissies. Wat vervolgens wordt herhaald in de Statenvergadering, geven enkele van zijn collega's toe. „We moeten oppassen voor te veel stroperigheid", waar schuwt WD-fractievoorzitter J. Suurmond. „Ik zie niet in hoe het met min der mensen spannender wordt", reageert een verbaasde M. Wiersma van GroenLinks- /Delta Anders. „Dan moet je spannende dingen gaan doen. Maar helaas is de provincie is vooral een regisseur en veel minder een uitvoerder van be leid." Bestuurslaag Peper is er ook helemaal niet op uit om de kwaliteit van het pro vinciaal bestuur te verbeteren, hij wil de provincies als be stuurslaag liquideren, meent L. Nederhoed-Zijlstra, fractie voorzitter van het CDA in de Zeeuwse Staten. „Peper heeft vlakna zijn aantreden al een on geïnteresseerd verhaal gehou den over de provincies. Hij wil nu via een achterdeur gewoon provincies om zeep helpen." valt met haar best te pra len over het verwijderen van iwaalf zetels uit de Statenzaal. en daarin staat zij niet al- in de Staten, dan moet er extra inhoudelijke onder steuning komen, zoals Kamer- eden die ook krijgen. „Want is voor mij de kwaliteit van het bestuur, niet de omvang ervan. We moeten ons niet gaan bezighouden met nevenverschijnselen zoals die zaak in Zuid-Holland, maar flink gaan besturen. Op hoofd lijnen, niet op details." Dat gaat steeds beter, constate ren Nederhoed-Zijlstra en haar RPF/GPV-collega J. van Gin- kel. „Veel beter dan acht jaar ge leden", vindt Van Ginkel. „Ik zie Pepers probleem dan ook niet in Zeeland. We besturen steeds meer op hoofdlijnen en de com missies zijn niet overvol. Voor Zeeuwse begrippen is 47 zetels een mooi aantal. Iets minder mag, maar niet veel minder." Het mag helemaal niet met min der mensen, vindt PvdA-frac- tievoorzitter L. Vermeulen-Ge- schiere. „De provincie krijgt er steeds meer taken bij. Dan kim je toch niet met minder mensen gaan besturen? Besturen op hoofdlijnen, hoe moet ik me dat voorstellen? Je zult je toch de details eigen moeten maken om een goed verhaal te hebben." Die verhalen moeten met meer vuur worden gebracht, zegt Houmes (SGP). Hoe dat vuur kan worden aangewakkerd, weet hij ook niet. De WD en de Partij voor Zeeland weten dat wel: zij zijn het helemaal eens met Peper. „De tijd van de grote aantallen is voorbijKleiner is slagvaardi ger. Dat zie je ook in het be drijfsleven", reageert PvZ-frac- tievoorzitter en ondernemer R. Stoffels. „Wij hebben het zelfde een paar jaar geleden als eens in de Staten voorgesteld", merkt WD'er Suurmond op. „Toen waren we de enigen die het wilden, maar ik denk dat we het in de algemene beschouwin gen in november maar eens gaan herhalen." Inzicht En D66, de partij die altijd in is voor bestuurlijke vernieuwing? Fractievoorzitter R. Bastiaanse kan zich best vinden in het voor stel van Peper. „Geen gek idee. Voordat ik in de Staten zat, dacht ik dat er meer vuurwerk nodig was. Dat is ook nodig, maar ik heb wel geleerd dat de zaken soms veel complexer lig gen dan je denkt. Er is meer po litiek inzicht nodig, ook bij mij. Een kleinere club mensen, die meer tijd kan besteden aan het besturen van de provincie, daar zit winst in." Als enige schiet Bastiaanse het ballonnetje van waarnemend dijkgraaf B. van de Hoef van waterschap Zeeuwse Eilanden voor een fusie van provincie en waterschappen niet meteen af. „Je kunt er toch op zijn minst over nadenken? Hij geeft alleen maar aan welke kant het over tien jaar opgaat." De overige Statenleden vinden een nieuw regiobestuur overbo dig. In hun ogen is dat er al: Pro vinciale Staten. Het volstaat in hun ogen om de taken van het waterschap onder te brengen bij gemeenten en provincie. pagina 2: commentaar (Advertentie) MUZIEKCENTRUM MIDDELBURG Tel. 0118-635252 - In restaurant in Terneuzen wordt fandaag, zaterdag, een reünie jehouden voor alle oud-opva- :enden van het marineschip Hr. Poolster. De dag wordt ge door de vereniging oud-militairen van de Ko- anklijke Marine (AVOM) en be gint om 10.30 uur. SLUIS - De Euregio Schelde pond kan in de nabije toekomst heel wat subsidieverzoeken Sluis-Aardenburg verwach- Pn. De gemeente stelt met feokke-Heist en Blanken- een 'regiostrategievisie' lp. die de drie gemeenten moet om Europese subsidies de wacht te slepen voor toe- astische plannen met een grens- karakter, voor het project Sluis r0 Zee, het ambitieuze plan [oor de aanleg van een haven, is F gold nodig. Maar ook klei- projecten kunnen in de worden onderge- racht, zegt wethouder G. van aelevan Sluis-Aardenburg. h de visie op de toekomstige fcristische ontwikkeling van e| grensgebied op te stellen is West-Vlaamse Economisch 'Udiecentrum ingeschakeld. a' maakte eerder toeristische üdies voor Knokke-PIeist en bnkenberghe. Deze visies orden gekoppeld aan de Re- jsatievisie West-Zeeuws- laanderen.Echt veel hoeft de ttdie dus niet te kosten, omdat mouwstenen, zoals de Recrea tie, er al liggen. Deraadbe- jst 28 oktober over het voorstel "110.000 Belgische frank uit hekken voor het onderzoek, 'commissie grondgebied was roderdag alvast positief. doorCris Sohier MIDDELBURG - Kinderen bewust maken van het feit dat alle rechten die zij in Neder land hebben, elders in de we reld niet zo vanzelfsprekend zijn. Het werk van UNICEF is op sommige plaatsen nog hard nodig, misschien wel harder dan ooit. Dat is de boodschap van de tentoonstelling 'Rech ten van het kind'in de Middel burgse Wandelkerk, die van daag wordt geopend. In de kerk staan acht grote zwarte panelen opgesteld met daarop zaken waar ieder kind recht op heeft. Veel van die din gen zijn voor kinderen hier heel gewoon. Recht op be scherming, spel en recreatie, basisonderwijs of veilig water en sanitair. Teksten en foto's maken duidelijk hoe essentieel dat soort rechten zijn, hoe je si tuatie is als je die rechten niet hebt en dat het in soms aller minst vanzelfsprekend is dat je daar recht op hebt. Daarnaast wordt er ook bij ieder recht vermeld wat UNICEF op dat gebied al heeft gedaan of nog steeds doet. „Wij willen vooral aan kinde ren duidelijk maken hoe het is als je die rechten niet hebt", vertelt Mary Codée van het UNICEF comité Walcheren. „Daarom hebben we voor groep 7 en 8 van verschillende basisscholen over heel Walche ren een activiteit bij deze ten toonstelling georganiseerd." Vragen De schoolkinderen krijgen bij binnenkomst eerst een video band te zien waarop in een klein half uur van alles wordt verteld over de rechten van het kind. Daarna krijgen ze een lijst met vragen. De antwoor den op deze vragen zijn terug te vinden op de panelen. „Soms staat dat antwoord in de tekst, soms op de foto. Het is de bedoeling dat de kinderen op zoek naar het antwoord de geboden informatie eens goed bekijken", legt Codée uit. „Als de meeste antwoorden gevon den zijn, bespreken we die met z'n allen in de lering. Dan pro beer ik ook altijd een verband te scheppen tussen 'hier' en 'daar'. Eén van de vragen gaat bijvoorbeeld over waterwin ning in de Derde Wereld. Water komt daar uit de sloot. Kinde ren hier beseffen pas wat dat inhoudt als je ze vraagt om zich eens voor te stellen dat ze zelf voor een kopje thee eerst water uit de sloot moeten halen." Tenslotte zijn op de tentoon stelling ook nog een aantal ob jecten te zien die bezoekers laten voelen hoe zwaar kinder arbeid is. Eén van de objecten is een grote doos waar een touw uitsteekt. Aan dit touw hangt een gewicht dat vergelijkbaar is met het gewicht aan stenen waar een jongetje van een jaar of acht op een foto mee sjouwt. „Het valt nog niet mee om dat met je hand omhoog te trek ken. Dat jongetje draagt dat gewicht op zijn hóófd." Het regionale comité Walche ren is best trots op deze ten toonstelling, die wordt gehou den om het tienjarig jubileum van het Verdrag voor de Rech ten van het Kind te vieren. Het bijzondere aan deze expositie is dat hij over de hele wereld te zien zal zijn. Vóór de tentoon stelling naar Middelburg kwam, was ze in New York te zien. Rechten van het kind blijft in Middelburg tot 8 no vember. Burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek verricht vandaag de opening van de tentoonstelling om 11 uur. De tentoonstelling in de Middelburgse Wandelkerk is er vooral op gericht kinderen duidelijk te maken dat hun rechten elders in de wereld veel minder vanzelfsprekend zijn. foto Ruben Oreel door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - Onder het mot to 'Van even tot eindeloos' houdt de Stichting Wetenschap en Techniek Nederland (WeTeN) voor de veertiende keer de We tenschap Techniekweek. Van af vandaag, zaterdag, tot zon dag 17 oktober staan er ook in Zeeland talloze activiteiten op het programma. Het hoogtepunt van de week is de Nationale Wetenschaps- en Techniekdag, op zondag 10 ok tober. Het Tunnelcentrum in Hoek opent die dag van 11 tot 16 OOSTBURG - De werkgroep Charismatische Vernieuwing Zeeland houdt twee bijeenkom sten waarop geïnteresseerden kennis kunnen maken met cha rismatische geloofsbeleving. Op woensdag 13 oktober is er in de Gereformeerde Kerk in Oost burg een avond met het thema De heilige geest ontvangen. Do minee L. J. Lingen uit Haamste de zal de avond inleiden. Dins dag 9 november is er een tweede avond met het onderwerp Kan ik hier iets mee in de gemeente?. De inleider is dominee L. C. P. Deventer uit Kapelle. Beide avonden beginnen om 20.00 uur, de toegang is gratis. uur zijn deuren voor publiek om de bouw van de Westerschelde- tunnel toe te lichten. Er zijn le zingen, een film en maquettes te zien. Speciaal voor de Weten schapsweek heeft het centrum de zogenaamde planning-spi raal ontwikkeld. Voor kinderen zijn er voel- en kruiptunnels, een puzzeltocht en kleurplaten. Ook kan ieder half uur het uitkijkpunt bij het bouwterrein worden bezocht, Van dinsdag 12 tot en met vrijdag 15 oktober worden er speciale rondleidingen in het Tunnelcentrum gehouden. Het centrum is gelegen aan de Wil- lemskerkeweg 1 in Hoek/Ter- neuzen. Ook de bibliotheek in Vlissin gen is zondag 10 oktober ge opend. In de mediatheek Schel- demond aan het Weyevlietplein, het jongerenfiliaal van biblio theek 't Spuikunnen alle j onge- ren vanaf 12 jaar tussen 11 en 16 uur een kijkje komen nemen. Er is een doorlopende videovoor stelling en verschillende CD- roms en internetsites kunnen worden bekeken. Ook kunnen jongeren zelf proefjes doen om zo de 'wondere' wereld van we tenschap en techniek te ontdek ken. Quiz Voor de liefhebber is de Natio nale Wetenschapsquiz op inter net beschikbaar. Dertien grote bibliotheken hebben deze quiz samengesteld. Bij elke vraag wordt uitleg gegeven over het onderwerp en wordt doorver wezen naar andere webpagi na's. De hoofdprijs is een multi media PC. Daarnaast zijn er in die week in Goes en Middelburg drie lezin gen georganiseerd. Op het Buys Ballotcolllege aan de Bergweg 4 in Goes houdt Gerard Smalle- gange dinsdagavond 12 oktober om 20 uur een lezing met dia's over het historisch boerenerf. De toegang is tien gulden. De cursus 'Inleiding in Geolo gie, Aardwetenschappen, Mine ralogie en Fossiele en Recente Schelpen' begint dinsdag 12 ok tober. De lessen worden gedu rende twaalf dinsdagavonden (aanvang 19.30 uur) gegeven op Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (CSW) aan de Elzenlaan 4 in Middelburg. De cursus kost 245 gulden. Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen aan de Herengracht 52 in Middelburg houdt zater dag 16 oktober elk uur drie kor te lezingen die gaan over (de ge heimen van) tijd. relativiteit en ruimtevaart. De gratis toegan kelijke lezingen beginnen om 14 uur en duren tot 17.30 uur. Voor meer informatie over de activi teiten van het Tunnelcentrum: 0115-649095. Het centrum is op maandag gesloten. door Arjan van Westen GOES- Dat ouderdom met ge breken komt, weet iedereen. Dat daar ook gevoelens van lus teloosheid, onmacht en frustra tiebij komen, daar gaan familie, medici en de patiënten zelf vaak aan voorbij. Daarom staat de Internationale Dag voor de Geestelijke Volksgezondheid zondag 12 oktober, in het teken van ouderen. Over enkele jaren vormen 55- plussers de grootste groep in de Westerse samenleving. Dat waagt alertheid van beleidsma kers, huisartsen en psycholo gen. De laatste beroepsgroep krijgt in grotere mate met wa nen, depressies en dementie te maken. Volgens een rapport van het So ciaal Cultureel Planbureau lijdt vijftien procent van de ouderen aan een psychische stoornis. „Die groep kan nog weieens groter zijn", verwacht R. Botte- ram, psycholoog voor ouderen in verpleeghuis Cornelia in Zie- rikzee. Veel stoornissen worden door hulpverleners niet her kend en ouderen zijn niet ge wend hun extreme somberheid, twijfels en onverwerkte emoties aan anderen te vertellen. Achterdocht Wanen komen bij ouderen meer voor dan bij jongeren. „Ouderen kunnen argwanend zijn", stelt Botteram. „Maar daar hebben ze alle reden toe." Een voor beeld: een slechthorende ziet een paar mensen smoezen en denkt: 'ze roddelen over mij.' Twijfel alom. Besluiten worden over de rug van bejaarden geno men. „Ook een terechte reden om achterdochtig te zijn", aldus de psychologe. Deze wanen zijn vaak goed te behandelen. Dementie is een ernstige psychi sche ziekte. De omgeving weet zich er door het vreemde gedrag van de patiënt geen raad mee. Botteram geeft weer een voor beeld uit de praktijk. Een oude dame was vergeten waar ze haar sleutels had neer gelegd. 'Heeft de thuiszorg gestolen', dacht ze. Anders dan bij waanstoornissen is bij dementen de realiteitszin verloren. De omgeving herkent niet meer de vader of moeder van vroeger. Het verwerken van de dood van een dierbare is op hoge leeftijd regelmatig de bron van een de pressie. Onbegrepen voelt men zich door familie en verzorgers. die door hun werk de draad eer der oppakken. De oudere weet zich geen raad met het langdu rig verdriet. De hulpverlening moet hier alerter op zijn, dus helpen bij de rouwverwerking, vinden deskundigen als Botte ram. Botteram is blij dat de jaren ze ventig-mentaliteit van alleen maar praten erop zit. „Er zijn steeds betere medicijnen om de markt gekomen die speciaal voor ouderen bedoeld zijn." Verder vindt ze het belangrijk dat begeleiders zichbij de ziekte dementie meer gaan inleven. „Alleen maar corrigeren heeft geen zin." Met onder meer een reclame spotje met Willem Duys wordt zondag aandacht gevraagd voor de psychische problemen van ouderen. Bijzonder nuttig vindt Botteram. De hulpverlening kan zo tot een beter inzicht ko men over hoe groot het pro bleem nu daadwerkelijk is. Veel patiënten blijven nog onbe kend. Mede omdat hulpverle ners er soms van uitgaan dat een zwakke psychische gesteldheid van ouderen gewoon bij de leef tijd hooit. En uit schaamte of onwetendheid gaan veel oude ren er volgens Botteram niet voor naar een huisarts. Of zeg gen ze dat het slechts om een li chamelijke klacht gaat. Volgens Botteram zou zelf moord onder ouderen weieens k meer kunnen voorkomen dan men denkt. „Teveel medicijnen ingenomen; vergeetachtigheid, zegt de arts." Enmet name man nen kiezen regelmatig voor 'stil le zelfmoord'. Zodat zelfs na hun overlijden de buitenwereld maar niets merkt van him gees telijke problemen. Op Internet www.nfgv.nl kunnen ouderen informatie over psychische problemen vinden en op deze site kan de depressietest worden ge daan. Advertentie Alles voor kantoor op nummer weststrate verpakkingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17