CDA wil raad horen over Spahr PZC PZC Onderzoek naar bommen bij sluizen Afdelingen SKWM vinden elkaar in nieuw onderkomen Kerstboomlichtjes voor de zeelui Scholieren op speurtocht door Vlissingen Afvaldeskundige wil fiat Middelburg voor delen vuilcontainer zeeland 15 Op pad met de boswachter Viswedstrijd Open dag COC Geld voor project Hogeschool Scouts werken aan Jamboree Vergunning café Hulst niet genoeg Fierens (VVD) uit raad Oostburg Voorlichting over omgaan met dementen AbvaKabo huldigt jubilarissen zaterdag 9 oktober 1999 Politiek oordeel over declaraties door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Behalve be handeling in de commissie Al gemene en Bestuurlijke Zaken (ABZ) moet het onderzoeksrap port van Deloitte Touche, naar het declaratiegedrag van het Middelburgse college van burgemeester en wethouders, ook behandeld worden in de raadsvergadering. De CDA- fractie dringt daarop aan in een brief aan burgemeester en wet houders. OOSTKAPELLE - De bos wachter van Staatsbosbeheer neemt op zondag 17 en zondag 24 oktober mensen mee voor een wandeling door het natuurre servaat Westhove. De rondlei ding begint om 14.00 uur bij het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle en duurt tot onge veer 15.30 uur. Deelnemers moeten zich aanmelden via tele foonnummer 0118-582620. VLISSINGEN - De Vlissingse hengelsportvereniging houdt samen met hengelsport Janpe ter op zondag 17 oktober een grote viswedstrijd op het strand tussen Dishoek en Zoutelande. Er wordt gevist van 10.30 tot 14.30 uur. Inschrijven kan tussen 7.30 en 9.30 uur in de Couburg in Kou- dekerke of vooraf telefonisch 0118 -418313 (tijdens kantoor uren). - COC-café De in Terneuzen houdt zater 16 oktober vanaf 16.00 uur sen informatiemiddag. Vanaf uur is er feest. De christen-democraten stellen dat in de raadsvergadering de politieke besluitvorming plaatsvindt. In een commissier vergadering wordt alleen in ad viserende zin gesproken. Het CDA vindt dat het rapport van de huisaccountant een goed beeld geeft van het declaratie gedrag van burgemeesters en wethouders over de periode 1994-1999. De fractie onder schrijft de conclusie dat er op 'enkele uitzonderingen' na goed is gedeclareerd. Die uitzonde ringen betreffen, aldus het CDA, voornamelijk declaraties van burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek. „Genoemde de claraties", aldus de brief, „ge ven ons aanleiding om onze be zorgdheid te uiten omtrent het functioneren van de burge meester. "De fractie vindt, na al le perikelen rondom de burge meester sinds vorig jaar juli, de gemeenteraad nu maar eens een politieke uitspraak moet doen over Spahr van der Hoek. Niet alle fracties in de Middel burgse gemeenteraad menen dat er een politieke uitspraak moet komen over het rapport Deloitte Touche. Vooralsnog heeft alleen de fractie van D66 zich voorstander getoond van raadsbehandeling. De andere partijen willen behandeling in de commissie afwachten. Daar voor zijn overigens alle Middel burgse raadsleden uitgenodigd. Een aantal fracties wil de dis cussie in die vergadering af wachten en dan pas besluiten of het rapport ook nog op 25 okto ber, als de gemeenteraad bijeen komt voor de reguliere vergade ring, moet worden behandeld. De adviezen naar aanleiding van het onderzoek van de ac countant komen in elk geval in de gemeenteraad aan de orde. Het college wil een einde maken aan onduidelijke regeltjes door een nieuwe verordening aan de raad voor te leggen. De sloop van de laatste sluisdeur moet begin volgende week zijn afgerond. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het college van B en W van Vlissingen heeft aan de Explosieven Op- ruimings Commando's van de Koninklijke Marine (EOCKL) de opdracht gegeven voor een onderzoek naar explosieven in het sluizencomplex aan de Piet Heinkade. Gemeente en provincie beta len de onderzoekskosten. Dat deelt C. H. Steru-, projectinge- nieur van de Provincie Zee land mee. De verwachting is dat eind volgende week met het onder zoek wordt begonnen. Vorige week vrijdag werd een Ameri kaanse duizendponder uit de Tweede Wereldoorlog in de modder van het Vlissingse sluizencomplex gevonden. Dat gebeurde tijdens bagger- werkzaamheden voor de bouw van een Deltadam. Vanaf dat moment mocht er in de buurt van de vindplaats van de bom niet meer gebaggerd worden. Het werkschema werd aangepast en er werd een begin gemaakt met het verwij deren van de ijzeren schipdeu ren, waarvan fietsers en voet gangers gebruik maken. „Begin volgende week zal de schipdeur gesloopt zijn en be leven we nog een spannend moment. Zodra de ballast on der die schipdeuren van 350 ton ijzer wordt losgemaakt, komt de deur omhoog. Die moet dan wel blijven drijven." Fietsers en voetgangers krui nen momenteel gebruik ma ken van een tijdelijke over gang over het sluizencomplex aan de zijde van het Eiland. „Die moet tot juni volgend jaar dienstdoen. Wij beginnen met de bouw van een uitwate ringssluis en een dijklichaam. De permanente overgang wordt wel zo'n vijftig bij veer tig meter." VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland ontvangt van de commissie vernieuwingsfonds HBO ruim 800.000 gulden subsidie voor het project 'Delta Mechatronica'. Dit vernieu wingsproject is een samen werkingsverband van de opleidin gen Werktuigbouwkunde, Elektrotechniek, Algemene Operationele Techniek en zeven bedrijven. Deelnemende be drijven zijn Tramper BV in 's -Gravenpolder, Franken BV in Goes, Herder BV in Middelburg, Riecam BV inBorssele, Wisse Kramer VOF in Colijnsplaat, Berendsen BV in Schoondijke en Visser BV in 's-Gravendeel. Voorwaarde voor de toeken ning van de subsidie was dat vanuit het bedrijfsleven eenzelf de bedrag moest worden toegezegd. Dat bleek geen enkel pro bleem te zijn. Ook de HZ legt acht ton op tafel. HZ is de eerste hogeschool die een dergelijk vernieuwingsproject begint. Brouwer: „Als het project slaagt kijken we of binnen onze school ook andere opleidingen zich kunnen aansluiten. De bedoeling is dat dit of een gelijkwaardig project straks ook op andere hogescholen wordt toegepast." Delta Mechatronica kost 2,5 miljoen en loopt drie jaar. Aan het project dat 1 januari 2000 begint, doen 320 studenten en 20 docenten mee. VLISSINGEN - In het kader van de 42ste Jamboree On The Air (JOTA) zoeken scouts door de hele wereld contact met el kaar op 16 en 17 oktober. Tijdens dit weekend worden diverse activiteiten gehouden die allemaal iets met communicatie te maken hebben. Hoofddoel van de JOTA is het uitwisselen van bijzonderhe den over de eigen groep met andere scoutinggroepen. De jong ste scouts zullen daartoe contact leggen met andere scouts in de eigen omgeving. Oudere scouts zullen proberen scouting groepen op andere continenten te bereiken. Als de groepen er in slagen om deze verbindingen tot stand te brengen, kunnen zij daarmee een JOTA-insigne verdienen. Op Walcheren hou den de scouts op zaterdagavond een grote vossenjacht, waar bij ze een verborgen zender op moeten sporen. Hiertoe krijgen zij speciale peilzenders tot hun beschikking, maar ook kun nen ze gebruik maken van hints die ze overdag al onderling kunnen uitwisselen. De voorbereidingen voor de 42ste JOTA zijn enkele weken ge leden al begonnen. De scouts hebben de benodigde antenne parken al opgezet, zich het spellingsalfabet eigen gemaakt en hun microfoonvrees overwonnen. HULST - De gemeente Hulst heeft de nieuwe exploitant van café De Schuur een Drank- en Horecavergunning verleend. Overigens betekent dat niet dat het café - dat enkele maanden geleden werd gesloten omdat er softdrugs werden verkocht - de deuren kan openen. Daar is ook nog een door de burge meester te verlenen vergunning op basis van de Algemene Plaatselijke Verordening voor nodig. Burgemeester A Kessen heeft de afgifte van die vergunning 'nog in overweging'. Wet houder P. Weemaes (Kessen was gistermiddag afwezig) liet doorschemeren dat de exploitant niet al te hard op een APV- vergunning hoeft te rekenen. „De vergunning volgens de Drank- en Horecawet kunnen wij niet weigeren. Voor een APV-vergunning wordt nog een toetsingsproces doorlopen. We hebben De Schuur destijds natuurlijk niet voor niets ge sloten." OOSTBURG - WD'er A M Fierens (57) heeft na zes jaar de gemeenteraad van Oostburg om gezondheidsredenen verla ten. Fierens wordt opgevolgd door R. den Dekker, die tot nu toe fungeerde als fractie-assistent. De leegkomende plaats van fractie-assistent wordt ingenomen door J. Provoost-Van Hoeve. Miriam van der Schot VUDDELBURG - De stichting sociaal Kultureel WerkMiddel- )urg (SKWM) gaat de kantoor van de verschillende ifdelingen onder één dak bren- aan de Vrijlandstraat in De oude locaties, uitzondering van de Arne- aan, worden aangehouden voor De verhuizing ge- in fasen. De afdeling wijk- werk is vanaf 18 oktober ip het nieuwe adres te vinden. voor kort was de stichting over vier locaties. In de tentmeesterlaan zat het alge kantoor en aan de Bach- ensteene de sectie jongeren- Het wijkgericht werk was [evestigd aan de Arnelaan en de ectie activiteiten centrum Mid- aan de De Ruyterstraat. .Dat was veel te versnipperd en nefficiënt", vertelt directeur P. an der Linden. „Bovendien REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen EL. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet '1ttp://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl ben ik van mening dat kantoor functies niet in de wijk hoeven te zitten. Daarom zijn we bezig om iedereen naar één plek te brengen." Activiteiten De Rentmeesterlaan en de Bachtensteene zijn 1 juli over gegaan naar de Vrijlandstraat 33c. Het wijkgericht werk gaat eind volgende week en het jon gerenwerk volgt op 15 novem ber. „De Vrijlandstraat wordt de basis van waaruit onze mede werkers de wijk in gaan om acti viteiten te organiseren", stelt Van der Linden. Die activiteiten blijven plaats vinden op de verschillende loca ties. Alleen voor de Arnelaan gaat er veel veranderen. „We gaan daar weg omdat dat ge bouw aan de rand van de wijk staat. Daardoor was er te weinig toeloop. Ook was de ruimte te klein. We gaan nu gebruik ma ken van de wijklokalen de Woe lige Werf en de Vergulde Baars. Daarmee krijgen we meer plek. Kinderopvang De Arnelaan wordt na de ver huizing van het SKWM in ge bruik genomen door de Stich ting Kinderopvang Middelburg. Oprichtster J. Fioole van de kin deropvang is erg blij met het pand. „Het komt voor iedereen goed van pas. Momenteel zit onze peuterspeelzaal Zandkrumels aan de Rij straat, samen met de stichting Welzijn Ouderen Mid delburg (WOM). Wij hadden al langer ons oog op de Arnelaan laten vallen omdat we daar meer ruimte hebben en een mooie speelplaats. Voor de WOM komt onze verhuizing ook goed uit omdat die graag wilde uitbreiden en dat kan als wij daar weg zijn", zegt Fioole. De stichting kinderopvang wil in de Arnelaan niet alleen de peuterspeelzaal onderbrengen, maar ook de kinderen van nul tot vier jaar die nu aan de Kin derdijk zitten. „Zo kunnen we onze locaties beter spreiden", legt Fioole uit. De werkgroep van de Stichting Kinderopvang gaat tevens kijken of de Arne laan nog meer mogelijkheden biedt voor opvang in de wijk. Het Wijk Ondersteunings Punt is nog steeds gevestigd in het pand aan de Arnelaan maar het is de bedoeling dat dit ook gaat verhuizen. Waarheen is voorals nog onbekend. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een grote kerstboom van minimaal twaalf meter hoogte met twee duizend lichtjes zal vanaf 17 december tot in januari het Stadhuisplein van Vlissingen opvrolijken. Voor de millenni umboom kocht Jouri Koppel mans vrijdagmiddag de eerste lamp. De campagne 2000 Lights of Love is geïntrodu ceerd door de Missions to Seamen. Een lamp met een kerstkaart kost tien gulden en de opbrengst is bestemd voor hulp aan zeelui. Het idee van de ludieke actie is van Jeanet Blaauw, een van de vrijwilligsters van de mis sions. „In Engeland wordt het wel vaker in een kleine kring gedaan. Daar ken ik het van. Volgens mij is het nieuw voor Nederland", zegt ze. Voor 17 december moeten de 2000 lampen verkocht zijn. „Wij zullen sponsors vinden. Ik vertrouw er wel op dat dat lukt", zegt ze. Als zoon van de ontwerper van de kerstkaart en posters kreeg Jouri de eer om de eerste lamp en kaart te kopen. De kerst kaart stuurt hij naar zijn oma en opa. David Jackson, secretaris van de missions geeft aan dat de twee laatste lampen ook al be steld zijn. „Door Martin Ver- brugge en Pieter Stoter. Verbrugge gaat voor ons de boom in Zweden halen en Del ta levert belangeloos de ener gie." De kas van de missions moet gespekt worden. Jackson re kent voor dat er op dit moment zeven schepen in Vlissingen aan de ketting liggen. „Wij staan die bemanning bij. Meestal hebben ze maanden lang geen salaris gekregen. We geven ze groenten, fruit, drank. Gewoon voedsel. We zijn er voor alle zeelui en rond kerst willen we weieens iets extra's voor hen doen." Jouri Koppelmans betaalde vrijdag het eerste tientje aan vrijwilligster Wil van Son van de Mis sions to Seaman, in ruil voor een lampje dat straks zal stralen in de kerstboom voor de zeelui. foto Lex de Meester VLISSINGEN - Leerlingen van groep 7 en 8 van de Graaf Jan van Nassauschool, Het Vlot en de Sint Jozefschool maken de komende weken een Mondiale Milieuspeurtocht door Vlissin gen. Tijdens deze tocht zullen zij ontdekken dat je in Vlissingen de hele wereld kunt tegenko- Een leerlingenboekje met op drachten voert de scholieren langs verschillende winkels. Hier onderzoeken zij de her komst van de verschillende pro- dukten en grondstoffen en de gevolgen van ons consumptie patroon. De scholiei'en komen langs voor de hand liggende winkels als buitenlandse res taurants en tropische winkels, maar ook de speelgoedwinkel en de groenteboer worden onder de loep genomen. Ook hier wor den producten en grondstoffen uit de Derde Wereld gebruikt. De basisschoolleerlingen speu ren door Vlissingen in groepjes van ongeveer tien kinderen. De leerlingen van de Graaf Jan van door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft begin deze week aangekondigd dat bewo ners van de verschillende wij ken in november over gaan van vuilniszakken op grijze vuil containers. De Middelburgse milieu- en af valdeskundige Erik Hemelaar heeft de gemeente daarop laten weten dat ze bij het uitdelen van de bakken, zijn deur mag over slaan. „Ik heb de container niet nodig en ik zal hem ook niet accepte ren. Mijn buurman vindt het goed dat ik het kleine beetje restafval dat ik heb, met zijn container meegeef. Wij verreke nen de kosten wel onderling", schrijft Hemelaar aan het ge meentebestuur. Nassauschool doen dit op don derdag 14 oktober, Het Vlot loopt de speurtocht op donder dag 28 oktober. De Sint Jozef school tenslotte gaat op vrijdag 29 oktober op pad. Alle milieu- speurtochten beginnen om half tien bij het Milieu Educatie Centrum aan de Korenbloem laan. MIDDELBURG - Thuiszorg Walcheren houdt op dinsdag 26 oktober de eerste van een serie van vier bijeenkomsten over het omgaan met een thuiswonend dementerend persoon. Op deze voorlichtingsavonden geven twee verpleegkundigen infor matie over dementie en de ge volgen van deze aandoening. De avonden zijn speciaal be doeld voor partners en familie leden van de dementerende die nauw bij de verzorging betrok ken zijn. De verpleegkundigen leggen uit hoe ze om kunnen gaan met verschijnselen als taalstoornissen, stemmingswis selingen en verwardheid. Ook geven ze praktische tips voor de verzorging. Dit zijn vaak kleine dingen die verzorgers niet we ten. Daarnaast wordt ingegaan op de mogelijkheid tot dagop vang voor de dementerende. De overige bijeenkomsten vin den plaats op 2, 9 en 23 novem ber. Alle avonden duren van half acht tot half twaalf en worden gehouden in het rayonkantoor Middelburg van Thuiszorg Wal cheren aan de Stadhuisstraat 6. Geïnteresseerden kunnen zich van te voren afmelden. Indien gewenst kan tijdens de bijeen komsten een oppas worden ge regeld voor de dementeren de Twee keer eerder had de Mid delburger de gemeente verzocht een regeling te treffen voor al leenstaande mensen met weinig afval. Zijn eerste verzoek diende hij in op 27 juli en het tweede op 27 september. Maar nog steeds heeft Hemelaar geen reactie ontvangen. „Zelfs geen bevesti ging van ontvangst van de brie ven, terwijl ik zeker weet dat ze zijn aangekomen. Ik heb ze per soonlijk afgeleverd. Nu heb ik opnieuw een brief gestuurd. Ho pelijk zijn ze deze keer wel wak ker." Actie In juli begon Hemelaar een handtekeningenactie onder buurtbewoners. Hoewel hij die actie wegens ziekte niet kon af maken, merkte hij dat erg veel mensen achter zijn voorstel stonden. Volgens dat voorstel kunnen personen met weinig af val, na goed overleg, hun afval in de container van de buren doen. Voor Hemelaar is de container veel te groot. Hij gaat zo zorg vuldig met zijn afval om, dat zijn vuilniszak maar eens in de acht of tien weken met de vuil niswagen mee gaat. De Middel burger was vorig jaar leider van een Ecoteam. Hij had toen ge meten dat hij in twintig weken nog geen vier kilo restafval over hield. „Een container van 140 li ter zoals de gemeente die aan biedt, is bij mij pas na anderhalf jaar vol." WESTKAPELLE - De Walcherse afdeling van vakbond AbvaKabo hul digt vrijdag 5 november 93 jubilarissen in hotel café restaurant Noord- zeegalm in Westkapelle. Deze jubilarissen, die al 25,40,50ofzelfsai60 jaar lid zijn, krijgen van de bond allemaal een speldje aangeboden. Het Westkappels Kwartet zorgt voor de muzikale in vulling van de avond. De huldiging duurt van 18.30 uur tot 22.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15