Met computer rij bewijs Europa in ODE O i co s W I Sperwer keert weer op oude nest Graf ambachtsvrouwe Coomans Wemeldingen ontdekt in kerk HO... STOP!! Arsenaal-aal Japie terug naar zee Blunder justitie zet slachtoffers ontucht tegenover dader De Vries aanvaardt excuses van Kessen Burgemeester vrij in schrijfwijze naam Regionaal Opleidingen Centrum neemt examens af voor eenheidsdiploma Vervuiling van grond Sas valt mee uink offset Drukt door terwijl u slaapt! zeeuwse almanak Keepen PZC zeeland 3 zaterdag 9 oktober 1999 door Ben Jansen VLISSINGEN - Inwoners van Zeeland kunnen vanaf decem ber in eigen provincie examen doen voor het Europees Compu ter Rijbewijs. Dit getuigschrift maakt duidelijk dat de houder ervan een aantal vaardigheden op de computer beheerst. De ei sen daarvoor zijn in alle landen van de Europese Unie gelijk. Het zijn vragen die in veel solli citatiegesprekken aan de orde komen: kan de kandidaat met de computer omgaan en heeft hij of zij ervaring met een tekst verwerker. De antwoorden klin ken meestal bevestigend, maar wat de sollicitant nu precies met de computer kan, blijft ondui delijk. Het Europees Computer Rijbewijs maakt daar een eind aan. Wanneer dit certificaat op tafel wordt gelegd, hoeft geen twijfel meer te bestaan of ie- mand met een spreadsheetpro gramma of met Internet weet om te gaan. Finland Het idee voor het certificaat ontstond drie jaar geleden in Finland. Andere EU-landen waren meteen zeer geïnteres seerd in dit initiatief en er kwam snel een Europese standaard voor de eisen waaraan iemand moet voldoen om het bewijs te bemachtigen. Alle landen van Advertentie *7" Escada Jobis Laurèl -I 7 Q Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes de EU hebben het Europees Computer Rijbewijs ingevoerd of treffen de laatste voorberei dingen. Ook buiten Europa is de belangstelling groot. Australië en Zuid-Afrika hebben zich al aangesloten. Nederland telt nu 56 testcentra waar het examen voor het com puter rijbewijs kan worden af gelegd. In Zeeland zijn de vesti gingen Vlissingen, Middelburg en Goes van het ROC Zeeland daarvoor gekwalificeerd. De aanvraag van het ROC Wester- schelde in Terneuzen is in be handeling. In dezetestcentra kan iedereen terecht. Het is niet nodig bij een van de ROC's een computercursus te volgen. Modules Het Europees Computer Rijbe wijs is opgebouwd rond een mo- dulekaart. Op deze kaart wor den de vaardigheden genoteerd die iemand heeft aangetoond te bezitten. Er zijn in totaal zeven modules: basisbegrippen van informatietechnologie, gebruik van de computer en beheer van bestanden, tekstverwerking, spreadsheets, databases van be standen, presentatiesofware en netwerkinformatiediensten. Bij de toepassingssoftware kan worden gekozen uit producten van de Microsoft- of de Corel- familie. De examens worden op een computer in een testcen trum afgelegd. De resultaten worden centraal opgeslagen op bij het Nederlands Genoot schap voor Informatici, dat fun geert als coördinatiepunt in Nederland. Wanneer de zeven modules binnen drie jaar zijn behaald, ontvangt de kandidaat het certificaat. H. Breure van het ROC Zeeland verwacht dat veel instellingen die computercursussen geven hun lespakketten zullen af stemmen op de eisen die gelden voor het Europees Computer Rijbewijs. De ROC-cursussen Windows 98, Word en Excel zijn er inmiddels al voor aangepast. door Ali Pankow OUDDORP - Het historische stoomtram- metje Sperwer van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij (RTM) is terug van weggeweest. Vrijdag werd het treintje op drie vrachtwagens afgeleverd bij het RTM- trammuseum in Ouddorp. De medewerkers van het museum verwachten dat de Sper wer in de zomer van 2000 rijklaar is. Het dieseltje wordt dan ingezet voor recreatieve ritjes over de Brouwersdam. De Sperwer maakte deel uit van een serie van rood-witte stoomtrammetjes met vo gelafbeeldingen op de zijkant geschilderd. Bekende namen naast de Sperwer waren de Kluut, de Meeuw, de Reiger en de Bergeend. De dieseltjes reden tot in de tweede helft van de jaren zestig vanaf het station aan de Rosestraat in Rotterdam en werden daarna door bussen vervangen. Voor de Sperwer wachtte een nieuwe taak ver van het traject waar hij oorspronkelijk dienst deed. Het trammetje reed dertig jaar over de Zillertalbahn in Tirol. Toen het Oos tenrijkse spoor nieuwe wagons aanschafte, leek de loopbaan van de Sperwer voorgoed ten einde. De directie van de Zittertalbahn had in de loop der jaren vanuit Nederland al diverse verzoeken om aankoop van het trammetje gekregen, maar die bleken bij nader inzien nooit serieus. Het verzoek van de Sperwer Stichting van het RTM-trammuseum werd aanvankeli j k dan ook met een korrelt je zout genomen. Pas toen een delegatie van de stichting in 1994 het tramstel kwam bezich tigen, startten de serieuze, maar moeizame onderhandelingen. De vraagprijs en het aanbod bleken nogal ver uiteen te liggen. Bestuursvoorzitter P. van Dorp van het mu seum wil de uiteindelijke prijs niet noemen, maar benadrukt wel dat er hulp van spon sors voor nodig was om het geld bijeen te krijgen. Het trammetje krijgt zijn originele kleuren en de vogelbeschilderingen op de zijkant weer terug'. Dat zal echter nog wel even du ren, want al het beschikbare geld wordt ge stoken in het rijklaar maken van het diesel tje. foto Janne 'Wolterbeek door Barend Pelgrim CLINGE - De ouders van twee ontuchtslachtoffers, meisjes van 11 en 14 jaar, uit Clinge zijn woedend op justi tie in Middelburg. De 78-ja- rige verdachte dook afgelo pen weekend plotseling op in de straat waar hij en het ge troffen gezin wonen. De verdachte kreeg na zijn voorarrest van dertien dagen van de rechter een verbod op gelegd om zich nog in Clinge te vertonen, om te voorko men dat hij zich nog in de buurt de twee meisjes zou be geven. De man gaf bij zijn voorlei ding te kennen zo snel moge lijk te willen verhuizen en daarom kreeg hij van de rechter twee dagen respijt om zijn huis leeg te halen. In een dergelijk geval is het ech ter gebruikelijk dat de regio nale politie en het gezin van de slachtoffers daarvan op de hoogte worden gebracht. Dit om te voorkomen dat het tot een ontmoeting komt tussen dader en omwonenden. Onwetend Het OM was op de hoogte van de gerechtelijke maatregel maar verzuimde politieba- siseenheid Hulst te verwitti gen. Daardoor was het Cling- se gezin onwetend over de tijdelijke thuiskomst van de verdachte. OM-voorlichter EBoot geeft toe dat justitie pijnlijk in de fout is gegaan. „Wij hadden een fax naar de politie in Hulst moeten zenden met het verzoek de familie in te lich ten zodat die mensen voor zichtig konden zijn. Dat is niet gebeurd en daardoor is het tot een akelige confron tatie gekomen." Op wegnaar haar ouderlijk huis zag het 14-jarige meisje vorige week vrijdag haar aanrander bij zijn huis. Excuusbrief De ouders zijn woedend over het voorval. „We hebben vandaag weliswaar een ex cuusbrief van justitie gekre gen, maar daar nemen we geen genoegen mee", vertelt de moeder. „Een verklaring voor het waarom kunnen ze niet geven. Er zijn ook geen redenen voor want die vent is al een maand op vrije voeten. Je hebt het idee dat politie en justitie achter je staan na zo iets ergs. Je voelt je als slachtoffer niet serieus geno men." De dader is inmiddels ver huisd naar een dorp in de buurt. „De politie heeft nog gevraagd of dat ver genoeg was voor ons. Dat is het dus eigenlijk ook niet. Maar je kimt het niet terugdraaien. Trouwens, de reden waarom die man nog twee dagen hier in de straat was slaat nergens opzogenaamd om zijn bank zaken te regelen en zijn schuur leeg te halen. Ik vind dit onvergeeflijk. Huisvriend De ontuchtkwestie deed eind augustus flink wat stof op waaien in de Klinkerstraat in Clinge. Toen de zaak aan het licht kwam namen buurtbe woners het recht in eigen hand en bekladden de gevel van de woning van de 78-ja- rige man. De man was een huisvriend van het gezin met vier kinderen uit zijn straat en vergreep zich vermoede lijk al zo'n vijf jaar lang aan de nu 14-jarige dochter. De affaire kwam aan het licht toen hij ook een poging deed het elfjarige meisje te betas ten. mÊÊKÊÊEÊÊ^^EKÊtÊÊÊÊÊÊEEÊÊÊIÊÊÊ HHHMBlÉÉIIiÉlh ■HtUlHHHHWH ioorRené Schrier - Het graf van Maria is terecht. Het lag on- ler een houten vloer in het zuid - iransept in de Grote Kerk te ongehuwde Maria Coomans >vas ambachtsvrouwe van 'We gleidingen' en woonde tot haar verlij den in 1791 aan de Grote te Goes, in het pand van huidige café de Post. Leden ran de Goese archeologische mkgroep vonden het graf bij restauratie van de kerk. De archeoloog moet wat er met het graf ge- leurt; weer onder de vloer wer- cen of de grafsteen op een zicht bare plaats in de kerk aanbren gen. G. Lepoeter heeft een boek ge schreven over Maria Coomans en kwam tot de conclusie dat het graf waarschijnlijk bij de res tauratie van de kerk in de jaren twintig verdwenen is. De graf steen kwam echter in vrij gave toestand onder de vloer van daan. Waarschijnlijk is het de enige die in dat deel van de kerk ligt. Dat het graf niet is ver plaatst kan te maken hebben MIDDELBURG - Het ge halte aan kankerverwek kende polycyclische aro matische koolwaterstof fen (pak's) in de directe omgeving van Sas van Gent is niet verontrus tend. Dat zei gedeputeerde T. Poppelaars (CDA, milieu) vrijdag in een vergadering van de Statencommissie ruimte, milieu en water. De provincie Zeeland heeft de afgelopen weken monsters genomen in een aantal volkstuinen in de grensgemeente. De pro vincie doet dit sinds een aantal jaar vanwege de aanwezigheid van het be drijf VIT in Zelzate. Het Vlaamse bedrijf VFT wordt in de volksmond aangeduid als het teerkot. Volgens Poppelaars is het gehalte aan pak's in Sas van Gent wel twee tot drie keer zo hoog als in volks tuinen op Walcheren. door René Hoonhorst HULST - Burgemeester A Kes sen van Hulst heeft voorzitter F. de Vries van Progressief Hulst vrijdag schriftelijk veront schuldigingen aangeboden voor een tegen De Vries gerichte doodsbedreiging. De partij voorzitter heeft de spijtbetui ging geaccepteerd. Kessen zou De Vries vorige week in een café hebben toege beten: „Als ik een pistool had, schoot ik je kapot.De Vries eis te deze week, via een advocaat, dat Kessen schriftelijk zijn ex cuses zou aanbieden, omdat hij anders juridische stappen zou ondernemen. De bui-gemeester liet enkele uren voor het ver- strijken van het ultimatum vrij dagmiddag twaalf uur - ook weer via een advocaat - weten dat het nooit zijn bedoeling is geweest om De Vries 'te grieven of te krenken'. Hij voegde er aan toe dat hij het betreurt dat dat toch is gebeurd. Brief De aanleiding voor de uitval van Kessen is waarschijnlijk het uitlekken van een vertrouwelij ke brief over het beveiligen van het huis van de burgemeester voor dertig mille. Kessen zou Progressief Hulst zien als de partij die de brief heeft laten lekken, vermoedt De Vries. Zo wel Kessen als De Vries wilde gisteren niet persoonlijk op de bijgelegde vete reageren. Bei den verwezen naar hun advo caat. De raadsman van Kessen vertoefde echter in het buiten land en was niet voor commen taar bereikbaar In zijn excuusbrief bekent Kes sen overigens niet dat hij de wooi'den 'schoot ik je kapot' heeft gebezigd. Juist over die woordkeuze ontstond vorige week consternatie. Mensen uit de Hulster wijk Moerschans - die zeggen regelmatig gelijk aardige bewoordingen naar het hoofd geslingerd te krijgen - vonden dat een hoogwaardig heidsbekleder als de burge meester met dat soort uitlatin gen oude wonden openreet. Advocaat I. de Groot, raadsman van De Vries, vindt de spijtbe tuiging niet zwakker omdat Kessen zelf de gewraakte be woordingen niet herhaalt. „In de brief waaiin De Vides excuses eist, hebben we de mondelinge uitlatingen letterlijk opgeno men. De bui-gemeester heeft die uitlatingen niet betwist, dus is het dossier wat mijn cliënt be treft gesloten." met de bepaling van Maria, dat ze beslist in hetzelfde grafkel- dertje als haar ouders begraven wilde worden. Tevens besliste ze dat degene die het graf zou ver plaatsen 400 ponden moest be talen. Dat was toen ongeveer gelijk aan de prijs van een huis. De familie Coomans zat goed in de slappe was en had invloed op Zuid-Beveland. Als enig over gebleven familielid had ze uit eindelijk zes boerderijen op Zuid-Beveland in bezit en een vermogen dat omgerekend naar huidige maatstaven op 3 mil joen gulden neerkwam. Maria's vader was raads- en weesheer van de stad Goes. Orgel Maria Coomans bleef door de eeuwen heen ook steeds in de ge schiedenis opduiken. Zo hield ze ruim twee eeuwen lang de ge moederen - in het bijzonder die van de heivormde gemeente in Wemeldinge - bezig met haar testamentaire bepalingen. Ze liet een boerderij, de Stelhoeve in Wemeldinge, na aan de kerk onder twee voorwaarden; de eerste was dat de boerderij ei gendom moest blijven van de hervormde kerk en de tweede was dat er nooit voor rekening van de kerk een orgel in de her vormde kerk van Wemeldinge mocht worden geplaatst. Die laatste bepaling is aanleiding geweest tot een interne strijd in de kerk die van 1905 tot 1957 heeft geduurd. In 1957 kwam het orgel er alsnog. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het maakt voor het tekenen van officiële stukken niet uit of burgemees ter L. H. B. Spahr van der Hoek van Middelburg nu wel of geen h'tje in zijn naam voert. Dat blijkt uit het advies van het advocatenkantoor De Brauw Blackstone Westbroek, wat ten grondslag lag aan het besluit van minister A Peper (Binnen landse Zaken) om geen stappen te ondernemen tegen de burge meester. Spahr van der Hoek staat bij de burgerlij ke stand in geschreven zonder h'tje. De Middelburgse burgemeester heeft er nooit een geheim van gemaakt dat het bewuste h'tje rond de eeuwwisseling in de of ficiële registers is weggevallen. Minister Peper eiste na kranten publicaties een onderzoek naar de juridische consequenties van het toevoegde h'tje. Uit het lange tijd vertrouwelijk gebleven advies blijkt nu dat de rechtsgeldigheid van de door Spahr van der Hoek onderte kende documenten niet in het geding is, omdat 'de burgemees ter' heeft getekend. Volgens het burgerlijk recht is het toegestaan een andere ge slachtsnaam te voeren dan de eigen officiële naam. Er bestaat geen verplichting. Volgens het bestuursrecht is het van belang dat de bevoegde pei-soon de do cumenten heeft getekend. Het gaat erom dat 'de burgemeester' de papieren van een handteke ning voorzag. De situatie ligt anders als bijvoorbeeld een wethouder stukken onderte kent, waartoe hij niet bevoegd (Advertentie) Dirk van der Linden, medewerker van het museum voor Zuid- en Noord-Beveland meet het graf van Maria Coomans op. foto Willem Mieras (Advertentie) (24 uur per dag tol een formaat van 71 x 102 cm.) Bel, voor een vrijblijvende scherpe offerte, met: Vink Offset Axel telefoon 0115 - 56 80 00 of Robbert-Jan Hanemaaijer 06 53 81 29 25 feforena 'c: de Bfc-üv.-e; Grcgp door Miriam van der Schot VLISSINGEN - De congeraal Japie die drie jaar in het aquarium van attractie centrum Het Arsenaal in Vlissingen was te bezichtigen, gaat 13 oktober terug naar de Noordzee. De bijna twee meter lange en vijfendertig kilo zware aal is geslachtsrijp geworden en daarmee is tevens het ster vensproces ingezet. Het dier krijgt nu de gelegenheid terugkeren naar zijn of haar geboortegrond. De sterke aal is gestopt met eten, de tan den beginnen uit te vallen en de maag te verkleinen. Dat is het teken dat Japie oud genoeg is om zich voort te planten. De di rectie van Het Arsenaal heeft besloten de 'wetten van de natuur te eerbiedigen' en het dier terug te zetten. Dat was geen makkelijke beslissing want Japie was een graag geziene gast. Dat terwijl het dier de laatste jaren het liefste in een metalen buis vertoefde. Als Japie daarin zat, was enkel het puntje van zijn staart nog zicht baar. De aal wordt 13 oktober met de loodsboot Discovery naar open zee gebracht waar hij vanaf een soort draagbaar wordt vrij gelaten. Vanaf die plek kan Japie, die de afgelopen jaren voldoende vetreserves heeft opgebouwd, het diepe water opzoe ken om aan zijn lange zwemtocht te be ginnen. Azoren Over congeralen is niet veel bekend. Hun paaigronden liggen vermoedelijk bij de Azoren. De dieren verblijven het grootste deel van him leven in de kustwateren van Europa tot ze volwassen worden. Dan zoeken ze de diepte op. Na de paring op 3000 tot 4000 meter diepte keren de diei-en niet meer terug. Men gaat eivan uit dat de volwassenen na de paring sterven omdat na verloop van tijd slechts de jonge, net geboren exemplaren uit de extreme diepte weer in de richting van de Europese kust wateren zwemmen. Voordat de grote aal naar Vlissingen kwam, leefde het dier in de Zoo van Ant werpen. Daar werd Japie door soortgeno ten echter vaak aangevallen. Het Arse naal besloot daarom de zorg op zich te nemen. Het is niet bekend of het tien jaar oude dier een mannetje of een vrouwtje is. Volgens de bioloog J. van der Veen is er geen risico dat Japie eerst moet wennen aan de kwaliteit van het zeewater. Het water in het aquarium werd al ververst met Nooi'dzeewater. Ook is het voor het dier niet moeilijk de weg naar 'huis' te vinden. Alen beschikken namelijk over een zeer goede neus. Wacht nou even met het weggooien van die oude lammycoat. Want v. d. Wouw geeft, bij aankoop van een nieuwe lammycoat ('t is echt waar) tot 500.- terug voor uw oude lammycoat. Hoe die er uit ziet maakt niets uit. Dus niet weggooien maar inruilen. Van zat. 9 oktober t/m' zat. 6 november tot 500,-retour bij aankoop van een nieuwe lammycoat. v. d. Wouw Lange Vorststraat 69/71 GOES Ajax-keeper Stanley Menzo is afgekeurd voor het betaal de voetbal. Zijn knie wil niet meer. Kan-ie dan 7iog één keer uit de kast? Het spandoek dat die trouwe supporter steeds achter het doel ophing toen Stanley het doel van het tweede van PSV verdediq- de? 'Keepen doet men zo!'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13