Vee eet nog steeds gevaarlijk voer NOBA Vetveredeling B.V. Gevechtspauze Waterboeren op Zeeuwse eilanden moeten overvloedige regen bergen Kollum voelt zich slachtoffer van asielbeleid Cohen 4 WEKEN David Luteijn neemt waar in Zuid-Holland M JV Pinochet mag uitgeleverd Vetsmelters kunnen afwezigheid vervuilde afvalstoffen niet garanderen Kok tegen legaliseren handel in softdrugs ECOND HOME GRATIS omwisseling van uw volle vetton! BEL 023-5551755 Computer Rijbewijs Boogerd kopman Nederlanders VOOR 16,- JA, a 13' Lichte regen Vandaag overwegend bewolkt en af en toe lichte regen. Maximumtemperatuur rond 15 graden. 242e jaargang no. 239 zaterdag 9 oktober 1999 losse nummers 2,60 Steeds meer senioren op het vrïjerspad David Luteijn doorJaco van Lambalgen en Lianne Sleutjes DEN HAAG - Voormalig VVD-senator David Luteijn is de nieuwe tussenpaus van Zuid-Holland. Het kabinet ging gisteren akkoord met het voorstel van minister Peper van Binnenlandse Za ken om hem te benoemen tot waarne mend commissaris van de koningin. Luteijn volgt Joan Leemhuis-Stout op, die eerder deze week aftrad in verband met de Ceteco-affaire. De uit Goes afkomstige Landbouwkun dig ingenieur Luteijn (56) begint op 16 oktober en blijft vier tot zes maanden aan, tot er een definitieve nieuwe com missaris is. Met die procedure is een paar maanden gemoeid. De nieuwe commissaris is waarschijn lijk opnieuw een WD'er, zei premier Kok gisteren. Maar kandidaten van an dere partijen moeten zeker solliciteren. Luteijn wil zelf geen nieuwe commissa ris worden, zo heeft hij Peper verzekerd. „Hij vindt het leuk, maar het moet niet te lang duren", aldus Peper. De minister wilde als tussenpaus 'een oudere staatsman met veel bestuurlijke en maatschappelijke ervaring' die rus tig orde op zaken kan stellen in de pro- De fracties van Zuid-Holland hebben een sterk gevoel van eenheid, van 'we staan er beroerd voor maar willen het met elkaar de goede kant opduwen', zei Peper. Hij voelde dan ook niets voor een interim-manager 'die als een Razende Roel tekeer gaat en dan weer weggaat'. Luteijn weet het nodige van bankieren en 'dat kan geen kwaad' in Zuid-Hol land. constateerde Peper droogjes. Leemhuis trad af toen bleek dat de pro vincie op grote schaal aan het bankie ren was geslagen met geleend geld. Lu teijn 'vindt een bankierende overheid een merkwaardig fenomeen', merkte Peper op. GPD pagina 2: WD-coryfee op de achtergrond door Peet Vogels DEN HAAG - Nederlands vee eet mogelijk met BSE besmet voer. De vetsmelt- bedrijven kunnen niet ga randeren dat er geen ge vaarlijke afvalstoffen in zitten. Dat kwam gisteren aan het licht bij een onderzoek van drie mi nisteries. Nederlands vee eet nog steeds schapen- en runder organen als hersens, ruggen merg en milten. Dat is risico- materiaal, omdat het BSE kan bevatten. Van in Nederland ge slachte koeien en schapen wor den deze organen vernietigd, maar in het buitenland mag het gewoon in het slachtafval ver werkt worden. Dat slachtafval wordt weer in Nederland geïm porteerd en door de vetsmelters tot onder meer grondstof voor veevoer verwerkt. Het ministe rie van Volksgezondheid onder zoekt deze importen. De zaak kwam deze week aan het rollen door mededelingen van K. Tewarie, financieel di recteur van Weyl Beef Products in Enschede. Hij nam onlangs een Duitse slachterij over en daar bleek men de organen, in het jargon Speciale Risico Ma terialen (SRM) genoemd, in het slachtvet te verwerken en dat naar Nederlandse vetsmelters te exporteren. „Het is natuurlijk wel merk waardig dat wij in Nederland op hoge kosten worden gejaagd om SRM af te voeren en te laten ver nietigen, terwijl we het geheel legaal importeren vanuit het buitenland", aldus Tewarie. Op grond van een verordening van de Europese Unie moeten de lidstaten het SRM vernietigen. Nederland is het enige land dat die verordening al heeft inge voerd. In Duitsland is nog nooit een BSE-geval voorgekomen, behalve bij een geïmporteerd rund. Daar is de term SRM dus een abstract begrip. Duitsland Het probleem bij de import van Duits slachtvet is echter dat er niet is gegarandeerd dat het vet afkomstig is van een BSE-vrij Duits rund. Een Nederlandse koe die naar Duitsland wordt geëxporteerd en daar wordt ge slacht, wordt als Duits rund vlees naar Nederland geëxpor teerd. Datzelfde verhaal geldt ook voor andere landen.Dat er met SRM zeer voorzichtig moet worden omgesprongen bleek twee weken geleden nog eens. Professor L. Donaldson, me disch adviseur voor de Britse re geling, waarschuwde in een HAAG - Premier Kok is te- ?en het legaliseren van de han in softdrugs, zoals WD-lei- Dijkstal begin deze week - under voorwaarden - bepleitte. „Ermoeten wel bijzonder zware zijn voor Neder om qua wetgeving nog ver- Ier te willen afwijken van de van Europa", zei hij giste in Den Haag Vandaag. Sok vindt dat Nederland zich hoeft te schamen voor het 'maar dat toch ie uitzonderingspositie compli- met zich meebrengt'. „Je wel zwaarwegende argu- nenten hebben om de afstand ot het buitenland groter te ma En daar heeft Dijkstal mij niet overtuigd." Kok ver vacht dat het drugsbeleid vol week ter tafel komt bij bezoek aan Frankrijk. ANP zie ook pagina 2 GUDERMES - Russische militairen rusten uit na een nachtelijke patrouille rond hun stellingen in de buurt van Gudermes, dertig kilometer ten oosten van de Tsje tsjeense hoofdstad Grozny. Het Russische leger is gisteren in het noorden van Tsje tsjenië in hevige gevechten verwikkeld geraakt met Tsjetsjeense troepen. Daarbij zijn verliezen geleden. De Tsjetsjeense autoriteiten berichten dat er tweehonderd Russische militairen zijn gesneuveld. Volgens de Russen zijn er slechts vier Russi sche militairen om het leven gekomen. De Russen hebben ongeveer eenderde van de opstandige Kaukasus-republiek onder controle. f oto Joeri Tutov/AP (Advertentie) zoekt een Europa s grootste en sfeervolste Internationale Onroerend Goed Beurs 8 t/m 10 oktober - Jaarbeurs Utrecht villa's, kastelen, chalets, appartementen en bungalows Open: Vrijdag 8 okt.: 13.00-18.00 uur. Zaterdag 9 okt zondag 10okt.: 10.00-17.00 ui Kindercrèche op zaterdag en zondag. Infolijn 035 628 45 82 - Internet www.secondhome.nl (Advertentie) EIJSINK Eijsink weet wat telt door Richard Hoving MIDDELBURG - Gedeputeer de T. Poppelaars (CDA water huishouding) wil dat boeren land beschikbaar stellen voor het bergen van regenwater. Hij zei dat vrijdag op een bijeen komst over het nieuwe Water huishoudingsplan van de pro vincie Zeeland. Poppelaars denkt aan het onder water zetten van laaggelegen (Advertentie) Voor verantwoorde milieuvriendelijke verwerking van uw frituurvet en -olie gronden op Tholen en Schou- wen-Duiveland. Beide delen van de provincie kampten vorig najaar na extreme regenval met grote wateroverlast. Door het overvloedige water naar een aantal laaggelegen stukken land af te voeren, kan de over last worden beperkt. De eigena ren die bereid zijn om percelen beschikbaar stellen, noemde de gedeputeerde voor het gemak 'waterboeren'. Vrijwillig Het inrichten van zogenoemde overstromingsgebieden moet volgens Poppelaars op vrijwilli ge basis gebeuren. De stukken land die de provincie op het oog heeft zijn over het algemeen in gebruik als weiland. „Goede landbouwgronden blijven bui ten schot", verzekerde de gede puteerde. Hij benadrukte op de informatiebijeenkomst in het Middelburgse Abdij complex dat de nieuwe ideeën voor het bergen van water niets hebben te maken met ontpolderen. Het bergen van regenwater be perkt niet alleen de overlast. Provincie-ambtenaar J. de Maat die nauw betrokken is bij het opstellen van het nieuwe Waterhuishoudingsplan, zei dat de overstromingsgebieden meer voordelen hebben. De gebieden kunnen ook ingezet worden te gen de verzilting en verdroging van de bodem. Volgens De Maat is in Zeeland de laatste jaren steeds minder ruimte gekomen voor het opvangen van zoetwa ter. Hij noemde het dichtgooien van slootjes en het aanleggen (Advertentie) rapport voor een uitbraak van Creutzfeldt-Jacob (CJ). Deze dodelijke hersenziekte bij men sen wordt veroorzaakt door het eten van met BSE besmette pro ducten. Donaldson zei minstens een paar honderd nieuwe geval len van CJ te verwachten in de komende jaren. In het somber ste scenario sluit hij niet uit dat er enkele miljoenen Britten zul len overlijden aan CJ. GPD Anti-Pinochetbetogers vallen elkaar in de armen na de uit spraak van de Britse rechter dat de voormalige Chileense dic tator Pinochet uitgeleverd mag worden aan Spanje. Het kan echter nog lang duren voordat het tot uitlevering komt. Pino chet gaat in beroep, daarna buigen de Law Lords zich weer over de zaak en tenslotte moet minister Straw de knoop doorhakken. In drie Zeeuwse plaatsen kan men binnenkort examen doen voor het Europese Computer Rijbewijs. Met dit certificaat, dat binnen de hele Europ ese Unie wordt erkendkan iemand aantonen bepaalde computervaardigheden onder de knie te hebben. Michael Boogerd is zondag de kopman van de Nederlandse wielrenners tijdens het wereldkampioenschap op de weg in het Italiaanse Verona. Maarten den Bakker en Erik Dekker, die eerder deze week nog goed was voor een achtste plaats in de tijdrit, hebben van bondscoach Gerrie Knetemann een be schermende rol gekregen. De renners Jan Boven en Aart Vierhouten zijn aangewezen om mee te gaan bij '"j) vroege ontsnappingen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7 en 9; radio en televisie: 10 en 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21,22 en 23; reportage: 25, 27,29,31,33 en 35; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 39; tafel en trend: 41; auto motor fiets: 43; wetenschap en techniek: 45. van onze redactie binnenland KOLLUM - De gemeente Kollu- merland is het slachtoffer ge worden van het landelijke asiel beleid. Het beleid wordt gemeenten 'opgedrongen', al dus burgemeester P. Visser van Kollumerland. Hij wil dit pro bleem bespreken met staatsse cretaris Cohen van Justitie. Premier Kok vindt het verstan dig dat Visser een adempauze heeft ingelast in de procedure over de vestiging van een per manent asielzoekerscentrum. De informatieavond over het nieuwe permanente opvang centrum in Kollum is donder dag verstoord door mensen die hun ongenoegen spuiden over de wetgeving. De bijeenkomst ontaardde in een knokpartij. nu even ruimte komt voor be zinning. Hij vindt de emoties begrijpelijk gezien de 'vreselij ke gebeurtenis'. De premier doelde daarbij op de moord op Marianne Vaatstra uit Zwaag- westeinde. Een oud-betwoner van AZC De Poelpleats wordt hiervan verdacht. GPD zie ook pagina 3 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Signaal van drarnagebuizen twee be langrijke oorzaken waardoor de problemen zijn toegenomen Inspraak Het nieuwe Waterhuishou dingsplan van de provincie moet begin volgend jaar door het college van Gedeputeerde Staten worden vastgesteld. Na verschillende inspraakbijeen komsten en commissievergade ringen is eind 2000 het laatste woord aan Provinciale Staten. Uitgangspunt van het Water huishoudingsplan is dat. op tal van terreinen water als orde nend principe moet gaan gel den. Dat betekent bijvoorbeeld dat bij de aanleg van een nieuwe woonwijk nadrukkelijker dan tot dusverre het geval is geke ken, wordt na de gevolgen voor de waterhuishouding. Het plan legt het beleid vast voor alle binnendijks gelegen oppervlak tewateren, het grondwater en het Veerse Meer. De ideeën die gedeputeerde Poppelaars en zijn ambtenaar gisteren ontvouwden sluiten nauw aan bij de Vierde Nota Waterhuishouding van het ka binet. „Wij zijn de dupe van de proble men die mensen met het beleid van Cohen hebben", aldus Vis ser. De knok- en smijtpartij van donderdagavond is volgens hem een signaal aan de regering. De burgemeester wil Cohen in formeren over de problemen in Kollum. „Ik ga hem mogelijk ook om advies wagen." Kok vindt het verstandig dat er (Advertentie) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Morgen is de Kon mar in Middelburg geopend van 12.00 -17.00 uur! Middelburg; Pottenbakkerssingel. ebt, cLC<^' 0 Plaats: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1