Soberheid troef op Schouwen Voeg waterschap en provincie samen Kinderboekenweek met veel theater zeeland donderdag 7 oktober 1999 s 13 In begroting geen ruimte voor nieuw beleid; gemeente erkent falen Bureau voor Toerisme weer financieel gezond op kritiek peii OOSTKAPELLE - De overvloe dige regenval is net op tijd opge houden. Het waterpeil in de sloot langs de Duinbeekseweg in Oostkapelle bereikte begin deze week met een hoogte van dertig centimeter onder Nor maal Amsterdams Peil (NAP) het kritieke punt. De laatste dagen is het water peil weer wat gezakt, maar het staat nog steeds ver boven de vijfenzeventig centimeter bo ven NAP, de normale hoogte voor deze tijd van het jaar. In de zomer staat het waterpeil op 75 centimeter onder NAP en in de winter op 90 centimeter. ,,In de winter wordt het waterpeil ver laagd, zodat sloten meer water kunnen verwerken", zegt F. Dekker, opzichter van het Wa terschap Zeeuwse Eilanden. „We hebben zondagavond en maandag forse buien gehad, die elkaar in snel tempo opvolgden. Het water kon daardoor even niet meer goed verwerkt wor den." De forse regenbuien hadden volgens Dekker niet veel langer moeten aanhouden. „Op Wal cheren hadden we er het meeste last van. Er werd begin deze week een kritieke grens be reikt." REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus'80 4300 ABZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl In bibliotheek De Schutse in Burgh-Haamstede leefde het veelal jeugdige publiek vol enthousiast mee met de poppenkastvoorstelling 'Ei, ei, wereldei'. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De kinderboekenweek is woens dag in Zeeland met veel theater van start gegaan. Het motto 'Van @penstaartje tot apenkooi - verhalen over school' werd op veel verschillende manieren gepresenteerd. Zo waren er poppenkastvoor stellingen, improvisatiethea ter, een solovoorstelling en een optreden van het duo Muis en Leeuw. „Kennen jullie het thema van de kinderboekenweek?", in formeerde bibliotheekmede werkster L. van de Velde-Osse- waarde van De Schutse in Burgh-Haamstede bij de kin deren van de groepen drie en vier van de basisschool. Ze wisten het niet, maar op de titel van het boekenweekgeschenk - Bikkels van Carry Slee - kwam wel een reactie: „Bikkels zijn héééél hard". Er kwamen heel wat jonge le- zert j es naar De Schutse woens dagmiddag voor de voorstel ling van poppentheater Alteklein. Elles Hubers begon met het voorlezen van een ver haal over de opmerkelijke vo gel Rafel. Het dier moest op een dag constateren dat al zijn soortgenoten gevangen waren genomen wegens hun prachti ge veren. Rafel wist als enige te ontkomen en vluchtte naar wenseiland. Daar kwam zijn verzuchting 'was ik maar weer een ei' direct in vervulling. Tot zover ging het gelezen verhaal dat vervolgens naadloos over vloeide in de poppenkastvoor stelling 'Ei, ei, Wereldei'. Hubers wist de jeugdige toe schouwers actief te betrekken in de belevenissen van Rafel in zijn ei. Dikkie Dik Later op de middag brachten leden van Theatersportgroep Kiekieris een improvisatie voorstelling in De Schutse voor kinderen uit de groepen vijf en zes van de basisschool. Onder aanvoering van Alex de Jong voerden de leden van Kie kieris met inbreng van het pu bliek allerlei bizarre situaties op. Bij boekhandel De Vries in Zierikzee en in Centrum De Veste in Goes was JetBoeke, de geestelijk moeder van Dikkie Dik, te gast. Haar talrijke ver halen over de grappige oranje kat zijn vooral bekend gewor den door het televisieprogram ma voor kinderen Semsam- straat. In de bibliotheek in Oost-Sou burg vermaakte Cécilia Mein- ders de kinderen met de erva ringen van Mevrouw Meijer die wilde leren vliegen. In de bi bliotheek in Vlissrngen werd voor kinderen van vier tot ne gen jaar een knutselmiddag gehouden en in de Zeeuwse bi bliotheek in Middelburg werd de diavoorstelling 'Malmok' vertoond naar het boek van Annemarie van Haeringen en Sjoerd Kuijper. In alle bibliotheekvestingen en in veel boekwinkels worden tijdens de kinderboekenweek tot en met zaterdag 16 oktober de bekroonde kinderboeken nader onder de aandacht ge bracht. Waarnemend dijkgraaf Van de Hoef pleit voor één regiobestuur door Rolf Bosboom GOES - Provincie en water schap moeten worden opgehe ven om plaats te maken voor een regiobestuur. Met die provoce rende stelling wil A W. van de Hoef, dagelijks bestuurder en waarnemend dijkgraaf van wa terschap Zeeuwse Eilanden, naar eigen zeggen 'een knuppel in het hoenderhok gooien'. Vol gens Van de Hoef kan een regio bestuur de betrokkenheid van burgers vergroten en het be stuur effectiever maken. Hij doet zijn uitspraken in een artikel dat hij op persoonlijke titel schreef en dat een dezer da gen in het blad Binnenlands Be stuur wordt gepubliceerd. De waterschapsbestuurder signa leert daarin dat zowel provincie als waterschap momenteel be zig is met 'een bezinning op de toekomst'. Dat is vooral een kwestie van 'overleven', omdat veel burgers op dit moment nau welijks enige affiniteit hebben met het werk van provincie en waterschappen. Van de Hoef wijst op de drama tische opkomst vorig jaar bij de verkiezingen voor Provinciale Staten. Naar aanleiding daar van leven er gedachten om de verkiezingen tegelijk met die voor de gemeenteraden te hou den. Om de betrokkenheid van burgers te vergroten, zijn er ook ideeën om de provincie een ei gen belasting te laten heffen, zo dat de provincie meer wordt dan vooral een doorgeefluik voor rijks- en Europese subsidies. Te gelijk zouden ook meer rijksta ken kunnen worden overgehe veld naar de provincie. Ook de waterschappen denken volop na over de toekomst. Dat zijn van oudsher boerenbolwer- ken, maar inmiddels houden zij zich niet meer alleen bezig met waterkeringen en waterbeheer, maar begeven zich ook op aller lei andere terreinen zoals recre- atiebeleid en plattelandsont wikkeling. Daamee zijn ook andere, algemene belangen ge moeid. Van de Hoef verwacht daarom dat het niet lang meer duurt voordat ook de politieke partijen zich met de water Bert van de Hoef gooit de knuppel in het hoenderhok: een regiobe stuur is effectiever en spreekt de kiezer meer aan. foto Lex de Meester schapsverkiezingen gaan be moeien. Daarbij past ook een andere op zet van de ingewikkelde en on doorzichtige waterschapsbe lastingen, die dateert uit de tijd dat de heffingen direct waren gekoppeld aan (boeren)belan- gen en zeggenschap. In op dracht van de Unie van Water schappen komt de commissie- Togtema binnenkort met een advies voor een .vereenvoudigde opzet. Discussies Van de Hoef verbaast zich er over dat in de discussies over de toekomst van de waterschap pen en de provincies nooit het idee wordt geopperd om beide organisaties samen te voegen. „Het regiobestuur kan zowel naar gemeenten en Rijk als naar Europa een duidelijke en her kenbare rol vervullen, verge lijkbaar met de 'regions' in En geland en de 'departements' in Frankrij k.Binnen het regiobe stuur kunnen in de visie van de waarnemend dijkgraaf twee sectoren opereren: een met 're- gisseurstaken' en een voor de uitvoering van het beleid. Volgens Van de Hoef zou een sa mengaan of, vooruitlopend daarop, een 'strategische allian tie' tussen waterschap en pro vincie kunnen zorgen voor een effectiever beleid. Nu bespeurt hij dat de provincie veel energie verspilt aan het toezicht houden op de waterschappen, terwijl er - door uitholling van de taken van de provincie - nauwelijks sprake is van 'voldoende inhou delijke know-how binnen het provinciaal apparaat'. Bovendien, zo signaleert Van de Hoef, zijn vooral kleinere wa terschappen nog erg gericht op het in stand houden van de posi tie van de landbouw. Daardoor worden allerlei 'maatschappe lijk gewenste veranderingen' geblokkeerd. Als voorbeelden noemt hij het tegengaan van de verdroging van natuurgebieden en het streven om meer ruimte te bieden aan water. Van de Hoef beseft dat een re giobestuur niet in één keer en op korte termijn kan ontstaan. Wel acht hij het noodzakelijk dat provincie en waterschap snel de handen ineen te slaan om aller lei 'patstellingen' te doorbreken en de eerste stap tot bestuurlijke vernieuwing te zetten. „Daar voor is durf nodig." doof Marcel Modde ZIERIKZEE - Het wordt houtje bijten volgend jaar voor de ge meente Schouwen-Duiveland. Zoals het zich onlangs al liet aanzien bij de vaststelling van de voorjaarsnota, heeft de ge meente nauwelijks tot geen ruimte om nieuw beleid te ont wikkelen. De begroting 2000 blinkt dan ook uit in soberheid, afronding van een aantal langer lopende zaken en -vooral- be loftes voor de toekomst. Het gaat niet goed met Schou wen-Duiveland, constateerden burgemeester en wethouders eerder dit jaar al. Waar het col lege in de aanbiedingsbrief bij de vorige begroting nog aangaf 1999 'als cruciaal' te beschou wen in de ontwikkeling van de gemeente, moet het nu vaststel len te hebben gefaald in het om buigen van de negatieve spiraal Alle verbeteringsplannen ten spijt. Ommekeer In hun inleiding bij de woens dag gepresenteerde begroting voor 2000 erkennen B en W 'dat de nieuwe situatie nog niet heeft geleid tot een slagvaardig be stuur, een acceptabel niveau van dienstverlening, een stabie le organisatie en een op resul taat gerichte bedrijfsvoering'. De verwachting is dat de in schakeling van een extern ad viesbureau de vurig gewenste ommekeer kan bewerkstelligen. Met het doorlichten van de ge meentelijke organisatie wordt nog deze maand begonnen. Het onderzoek kan wellicht in het eerste kwartaal van volgend jaar worden afgerond. Dan weet de gemeente precies waar ze staat en wat te doen valt, bena drukt het college herhaaldelijk in de toelichting op de nieuwe begroting. Dat de belastingen volgend jaar omhoog gaan, werd reeds in de voorjaarsnota aangekondigd: onroerende zaak- en toeristen belasting beiden 12 procent, overige belastingen 15 procent, parkeergelden 20 procent en le ges met 4 procent. In de begro ting houden B en W er boven dien rekening mee dat in 2001 opnieuw niet aan een verhoging valt te ontkomen. Extra inkom sten zijn immers noodzakelijk om de meerjarenbegroting dek kend te krijgen, luidt de waar schuwing voor dreigende forse tekorten. Belastingstijging Geen florissant perspectief, er kent het college. Temeer omdat de raad vooralsnog een verdere belastingstijging wil laten af hangen van de uitkomsten van het organisatieonderzoek. Daardoor ontbreekt het voor de langere termijn aan duidelijk heid, aldus B en W, en blijft het risico van ad-hoc beleid aanwe zig. „En juist dit ad-hoc beleid was één van de oorzaken van het ne gatieve klimaat waarin de ge meente als geheel was beland. Duidelijk is al wel dat gemeen telijke subsidies voor het twee de achtereenvolgende jaar wor den bevroren. Duidelijk is ook dat er geen ruimte bestaat voor daadwerkelijk nieuw beleid. De wensen zijn legio, maar het ont breekt aan geld. Helder is even eens dat het de gemeente volgend jaar niet teveel moet te genzitten voor wat betreft on voorziene uitgaven, omdat voor dergelijke calamiteiten in de be groting 2000 niet meer dan een miljoen gulden beschikbaar is. Eén van de weinige vernieuwin gen die de gemeente volgend jaar kan doorvoeren, is de voor genomen verbetering van de communicatie met de bevol king. Belanghebbende burgers zullen, luidt het uitgangspunt, nauwer bij de plannen worden betrokken. Daarnaast wil het college ook een begin maken met een imagobevordering op (inter)nationaal gebied, mid dels de uitgaven van een 'Schouwen-Duiveland Magazi ne' vier keer per jaar. Het blad moet een beeld gaan geven van de ontwikkelingen op het eiland en hoe goed het hier toeven is voor ondernemers en andere po tentiële nieuwkomers. Aandacht Extra aandacht krijgt tevens de overlastproblematiek in Renes- se. De lik-op-stuk aanpak in het centrum lijkt succes te hebben, maar heeft als neveneffect dat de problemen zich naar de bui tenkant van het dorp en de toe gangswegen verplaatsen. Beke ken gaat worden hoe die ontwikkeling kan worden ge keerd. Ook wordt begin volgend jaar opnieuw onderzocht of de gemeentelijke servicepunten in de dorpen behouden kunnen blijven. Rond de eeuwwisseling gaat de Europese aanbesteding van het nieuwe gemeentehuis de deur uit. De planning blijft dat ko mend voorjaar met de bouw kan worden begonnen. De begroting wordt donderdag 14 december door de gemeenteraad behan deld. Nieuwe regels voor bouwen in zee DEN HAAG - Voor de bouw van installaties op open zee, zoals zendmasten, is voortaan een vergunning nodig. Staatssecre taris J. de Vries van Verkeer en Waterstaat heeft een interim- besluit genomen dat die verplichting stelt. Zij lost hiermee een belofte in, die de Tweede Kamer haar ontlokte naar aan leiding van de discussie over de bouw van een zendinstallatie voor Delta Radio op 35 kilometer uit de Walcherse kust. Voor dat project bleek geen vergunning nodig te zijn, omdat er een regeling ontbrak. Voortaan moeten bouwplannen wel voldoen aan milieu-eisen en er wordt gekeken of ze de scheepvaart en/of de visserij schaden. De zender Delta Radio mag in principe op zee bou wen, maar heeft nog steeds geen toestemming om uit te zen den. Het wachten is op internationale overeenstemming over de frequentie van Delta Radio. Zeeland wil hulp afstemmen MIDDELBURG - Het college van Gedeputeerde Staten (GS) onderzoekt wat andere Nederlandse provincies aan hulp voor de heropbouw van Kosovo doen. GS hebben alle provincies een brief gestuurd met de vraag of er plannen zijn voor hulp en of ze tot samenwerkingen afstemming bereid zijn. Het college wil het liefst hulp bieden in één regio,Het helpen van een be paalde regio in Kosovo door één of meerdere provincies lijkt ons effectiever dan een organisatie in het leven te roepen van alle twaalf provincies afzonderlijk", aldus het Zeeuwse colle ge. Wat Zeeland betreft moet het accent van de hulp op jonge ren en scholing liggen. Walen bekijken afvalverwerking MIDDELBURG - Het gemeentebestuur van Middelburg ont vangt vandaag (donderdag) de Waalse delegatie van de Inter communale IpalleDie dienst houdt zich bezig met het beheer van de vuilverbrandingsinstallatie in Thumaide en een twin tigtal waterzuiveringsinstallaties. Daarnaast beheert zij di verse grote containerparken in Wallonië. Ipalle is geïnteres seerd in de afvalinzameling en -verwerking van Middelburg. Rijontzegging voor drankrijder MIDDELBURG-Een 28-jarige man uit Oud-Vossemeer moet zijn rijbewijs nog drie maanden missen. In totaal mag hij 24 weken niet rijden en hij moet 2.100 gulden betalen omdat hij 'ladderzat', 'bloedgevaarlijk' en met 'te grote risico's' rond reed, aldus politierechter R. Fibbe. De verdachte koerste 31 juli dronken op de Oesterdam af, nadat hij na een avond stap pen ontdekte dat zij n vrouw de helft van de huisraad had mee genomen. Hij vertelde gisteren op de zitting die avond onge veer vijftien glazen bier te hebben gedronken. Onderscheidingen voor militair GOES - Uit handen van de Goese burgemeester D. J. van der Zaag heeft J. P. M. Verheul uit Goes woensdag twee onder scheidingen ontvangen als erkenning voor zijn militair verle den. Na in 1939 opgeroepen te zijn voor militaire dienstplicht, was hij in de meidagen van 1940 betrokken bij de gebeurtenis sen in Laren, Gouda en Rotterdam. Op 1 augustus 1945 meldde hij zich als oorlogsvrijwilliger en werd geplaatst bij het Regiment Stoottroepen, waarna hij naar het voormalig Nederlands Indië vertrok. Voor zijn inzet ontving hij gisteren het Mobilisatie Oorlogskruis en het Ereteken voor Orde en Vrede. Deze laatste onderscheiding is speciaal bedoeld voor mensen die minstens drie maanden actief in dienst zijn ge weest inhettoenmaligeNederlands-Indië. Hoewel de Goese- naar de onderscheidingen in dank aan nam, gaf hij aan zich nooit verwaarloosd te hebben gevoeld door de Nederlandse regering. Tot 1968 is hij als reserveofficier aan het leger ver bonden gebleven. doorMaurits Sep MIDDELBURG - Het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ) heeft zijn zaakjes financieel weer op orde. Volgens gedepu teerde J. G. van Zwieten (WD, toerisme) heeft het BTZ zich netjes gehouden aan de begro ting die voor 1999 was opge steld. „Financieel kan er niks meer uit de rails lopen, het posi tieve saldo dat was beoogd, wordt ook gehaald." Desondanks is Van Zwieten nog niet tevreden over het BTZ, liet hij de Statencommissie econo mie woensdag weten. Hij heeft de leiding opgedragen alsnog op korte termijn een visie schrijven op 'wie men wil zijn, hoe men dat wil realiseren en wat de be dreigingen zijn'. Hij had hier maanden geleden al om ge vraagd, maar het stuk dat hem werd aangeboden, vond hij vol strekt onvoldoende. Pijnlijk „Het ging alleen over de ont wikkeling van nieuwe produc ten, niet over de eigen organisa tie. Juist de visie op de eigen organisatie heb ik pijnlijk ge mist." Van Zwieten hecht zo veel belang aan deze visie om dat die ook van invloed is op de wens van de provincie om alle lokale VW's op te laten gaan in één provinciale organisatie. „Als de markt verandert, heeft dat gevolgen voor die Zeeuwse VW", legde hij uit. De lokale VW's en de Zeeuwse gemeentebesturen hebben 'voorzichtig positief' gerea geerd op een fusie, zei Van Zwie ten. De zorgen betreffen volgens de gedeputeerde de eigen zeg genschap, wie wat moet betalen en hoeveel en de plaatselijke en regionale herkenbaarheid in die grote organisatie. Daarom wordt een extern bureau in de arm genomen dat de voor- en nadelen van een fusie op een rij gaat zetten. Daaimee gaat de gedeputeerde terug naar de ge meenten en de VW-besturen. Terwijl het BTZ alsnog een toe komstvisie schrijft, maakt de provincie een eigen analyse van de toeristische markt, verklaar de Van Zwieten. Die moet antwoord geven op de vraag welke provinciale verantwoor delijkheden op het gebied van toerisme en recreatie bij het BTZ kunnen of moeten worden ondergebracht en wat de pro vincie daarvoor aan het bureau wil betalen om die taken uit te voeren. (Advertentie) ANBO bespreekt brandveiligheid SCHARENDIJKE - De afdeling Midden-Schouwen van de vïjf- tig-plussersbond ANBO houdt woensdagmiddag 13 oktober een themamiddag over brand veiligheid in en om het huis. Postcommandant C. Dorreman van de brandweer Scharendij- ke/Kerkwerve houdt die mid dag een inleiding. De bijeen komst wordt gehouden in het verenigingsgebouw van de Ne derlands hervormde kerk aan hetBethlehemplein in Scharen- dijke en begint om 14.00 uur Slootwater Noord-Beveland. In 1818 werd de Soelekerkepolder aangedijkt. Een patricisch herenhuis als boerderij: Steenhove. Een bijzondere schuur met de mendeuren op de kopse kanten in plaats van dwars. Juist daar hebben we de Arco-tafel neergezet. Een tafel van patricische allure en met een bijzonderheid van constructie, die in de (copse kanten zichtbaar is. Pure schoonheid in een stijl, die eeuwen overleeft! K©65 den Herder Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 Interieurstyling Walcheren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 47